Lietus nuplovė Registrų centro makiažą

Publikuota: 2020-07-24
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Net ne kibernetinė diversija ir ne liūtis, o tik smarkus lietus ir trūkęs vamzdis – to užteko, kad būtų užpilta sostinės V. Kudirkos gatvėje esanti Registrų centro (RC) serverinė su kone svarbiausių valstybei 11-os registrų ir 11-os valstybinių informacinių sistemų duomenimis.

Neprireikė nei nedraugiškų mums valstybių programišių kibernetinių atakų, nei žemės drebėjimo, tvano ar naujos pasaulinės pandemijos bangos, kad būtų suparalyžiuota daugelio valstybinių ir privačių institucijų veikla, o piliečiai negautų kartais gyvybiškai svarbių paslaugų.

Jau trečią parą neveikia E. sveikatos sistema, nors pagal vidaus reikalų ministro patvirtintus saugos reikalavimus ji privalo būti atkurta per 8 valandas, – gydymo įstaigos negali įkelti e. dokumentų, išrašyti e. receptų, pacientai negauna jiems skirtų vaistų. Tūkstančiai verslininkų neturi galimybės pasinaudoti mobiliuoju e. parašu. Notarai skėsčioja rankomis, negalėdami patvirtinti verslo ir asmeninių dokumentų ar sandorių. Dėl sistemų sutrikimo apie kilusias problemas vykdyti veiklą pranešė ir kai kurie bankai.

Galima sakyti, kad pirmadienį Vilnių permerkęs lietus nuplovė modernaus, skaidraus ir patikimo RC įvaizdžio makiažą, į dienos šviesą išplovęs kelis itin nemalonius ir sveiku protu sunkiai paaiškinamus faktus.

Neįtikėtina, bet nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių sąraše esantis RC ypatingos svarbos duomenis saugojo patalpose, kuriose jie apskritai negalėjo būti, o atsarginio serverio, kuriame būtų dubliuojami E. sveikatos duomenys, tiesiog nėra – nors dažnas UAB’as tokį įprastai turi. Apie tokio kalibro bendrovei privalomą veiklos tęstinumo planą, matyt, įmonės vadovybės net klausti nereikia, nes akivaizdu, kad nei kas jį rengė, nei jo reikalavo. Antraip pažeistų sistemų atkūrimas būtų užtrukęs kelias valandas, o ne paras.

„Renkantis vietą duomenų centrui, reikia suvokti, kad lietus yra mūsų regiono bruožas, ir galvojant apie rizikas techninei įrangai, nepamiršti, kad užpylimas vandeniu lemia negrįžtamą įrangos gedimą“, – elementarią tiesą, kuri turėtų būti žinoma ir RC specialistams, VŽ nurodo Gintaras Skridulis, „Interneto vizijos“ klientų aptarnavimo komandos vadovas.

RC specialistai neabejotinai turėjo žinoti ir tai, kad pasaulinėje praktikoje duomenų centrai įrengiami pagal tam tikrą standartą, kurio esminis principas – kad viskas yra dubliuojama: iki pastato ateina dvi elektros linijos, dvi interneto linijos ir t. t.

Dar vienas neatsakytas klausimas – kodėl RC serveriai su šaliai itin svarbia informacija yra sustatyti Vilniaus Naujamiesčio rūsiuose, o ne perkeliami į valstybinius duomenų centrus, kuriems įrengti išleista milijonai eurų Lietuvos ir Europos Sąjungos lėšų.  

„Keista, kad pradedama kelti nuo paprasčiausių tinklalapių, o apie svarbiausių valstybės informacinių sistemų kėlimą į tuos naujus duomenų centrus nieko negirdėti, nors į jų kūrimą įdėti milijonai ir kaip tik nuo RC sistemų ir reikėtų pradėti“, – stebisi IT reikalus išmanantis VŽ pašnekovas.

Rimantas Sinkevičius, naujasis Ekonomikos ir inovacijų ministerijos vadovas, trečią krizės dieną tesugebėjo pasakyti, kad tapdamas ministru nebuvo supažindintas su situacija šios ministerijos kuruojamame RC. Ir kad reikia galvoti, kad „tokie įvykiai daugiau nesikartotų“. Kažkodėl negali atsikratyti įspūdžio, kad mūsų šalyje daugėja politikų, kurie galvoti pradeda... po fakto.

Kalbų apie tai, kokių nuostolių ir nepatogumų dėl stojusios RC veiklos patyrė šalies verslas, kitos institucijos, gyventojai ir kas turėtų juos kompensuoti, iš ministerijos kol kas negirdėti. Neatsirado ir atsakingo asmens, kuris būtų aiškiai pasakęs, kaip ketinama spręsti akivaizdžią problemą.

Tiesa, Saulius Urbanavičius, RC vadovas, tvirtina, kad įmonė dar šiemet planavo įsirengti rezervinę E. sveikatos duomenų bazę, kuri nelaimės atveju būtų apsaugojusi nuo tokio masto sistemos sutrikimo. Naujų patalpų, anot jo, ieškoma nuo 2018 m. vidurio, kai jis pradėjo vadovauti įstaigai, tik procesai nevyksta taip greitai, kaip norėtųsi.

„Tai yra ilgalaikiai sprendimai, ilgalaikiai klausimai, mes juos turime derinti su Vyriausybe ir gauti jos pritarimą. Alternatyvių patalpų ieškoma nuo pat pradžių. Tik reikia suprasti, kad valstybė neturi tiek daug tinkamų patalpų Vilniuje“, – BNS kalbėjo S. Urbanavičius.

Išgirdę tokius vadovo samprotavimus, pradedam galvoti, kad valstybinio kapitalizmo bacila, dideliais kiekiais platinama valstiečių partijos viršūnėlių, daro savo juodą darbą – slopina samdomų vadovų sveiką protą ir iniciatyvą. Nejaugi tikrai registrams saugoti reikalingi kažkokie specialūs valstybiniai pastatai? Labai tikėtina, kad kol jie bus pastatyti, nebeturėsime, ką į juos kelti. Jau nekalbant apie tai, kad išsivystęs pasaulis saugumo sumetimais seniai naudojasi atsarginėmis aukščiausio saugumo lygio duomenų saugyklomis, kurių fizinė vieta gali būti nutolusi ir per tūkstančius kilometrų nuo registrus administruojančių įmonių.

VŽ viliasi, kad yra ir geroji šios nemalonios ir daug klausimų keliančios istorijos pusė – krizė turėtų paskatinti spręsti akis badančias RC problemas. Ir spręsti skubiai, nes tokia svarbi sistema akivaizdžiai kybo ant plauko.

RC, pastaruoju metu kažkodėl daugiausia dėmesio skiriantis komercinių paslaugų plėtrai, atrodo, užmiršo, kad jam pavestas viešąsias paslaugas privalo teikti patikimai, rūpintis jam patikėtų visų mūsų duomenų sauga ir tam skirti užtektinai išteklių. Veiksmų imtis turėtų ir Vyriausybė, nelaukdama, kol į darbą po dviejų savaičių saulės vonių sugrįš jos galva Saulius Skvernelis. Lietaus nuplautos RC sistemos žaizdos tokios gilios, o tvarkomi duomenys tokie svarbūs, jog, akivaizdu, viršija šios institucijos ar naujai iškepto ministro-kuratoriaus ribas. Matyt, šalis turėtų motyvuotai apsispręsti ir dėl to, ar yra tikslinga RC bazes kelti į valstybinius duomenų centrus, o apsisprendus įvardyti konkrečius terminus, atsakingus asmenis, tikslus, kainas. Ir nereiktų pamiršti verslo, konsultacijų – privataus sektoriaus IT kompetencijos neretai gerokai viršija valstybines.

O jei kartais kyla abejonių dėl valstybinių IT srities sprendimų ir projektų turinio bei skaidrumo (apie ką kartais šnabždasi rinka), galima priminti, kad Lietuvoje yra visas pulkas kontroliuojančių, prižiūrinčių, vertinančių institucijų – nuo Viešųjų pirkimų tarnybos, Valstybės kontrolės iki vis dažniau dėmesio pasigendančių STT ar FNTT. Nuolat didėjant IT sprendimų svoriui, institucijos galėtų (ir turėtų) ugdytis daugiau specialistų, gebančių objektyviai įvertinti IT sprendimų strategijas ir pirkimų naudą.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Draudimas taikyti priemokas už tarptinklinį ryšį baigsis kitąmet, EK siūlo jį pratęsti

Europos Komisija (EK) trečiadienį pateikė naujo Tarptinklinio ryšio reglamento pasiūlymą, kuriuo siekiama dar...

Technologijos
2021.02.24
Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl nutekintų „darnipora.lt“ duomenų

Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl nutekintų pažinčių svetainės „darnipora.lt“ duomenų.

Paslaugos
2021.02.24
Spaudimas technologijų milžinams didėja: Kanada žada sekti Australijos pėdomis 

Kanada planuoja pasekti Australijos pavyzdžiu ir priimti teisės aktus, numatančius, kad tokios kompanijos,...

Technologijos
2021.02.24
TKS įgula aptiko antrą numanomą korpuso įtrūkimą

Tarptautinės kosminės stoties (TKS) įgula aptiko numanomą antrą korpuso įtrūkimą, per kurį nuteka oras,...

Technologijos
2021.02.24
Dėl pagrobtų „CityBee“ duomenų kreipėsi 169 asmenys, teigia policija

Dėl pagrobtų duomenų po „CityBee“ atvejo į policiją kreipėsi 169 asmenys, kol kas nėra žinių, kad...

Technologijos
2021.02.24
„CGTrader“ įkūrėjas M. Kalytis: realizmas – tik stabdis 1

Lietuvių įkurta trimačių (3D) modelių prekybos bendrovė „CGTrader“ pritraukė 9,5 mln. USD investiciją. O koks...

Technologijos
2021.02.24
„Twitter“ užblokavo šimtus paskyrų siejamų su Rusija, Iranu

„Twitter“ pranešė, kad užblokavo 373 paskyras, susijusias su Rusija, Iranu ir Armėnija, nes jose skelbiama...

Rinkodara
2021.02.24
Į „CGTrader“ – 9,5 mln. USD investicija, prie įmonės jungiasi vienas „Angry Birds“ kūrėjų Premium 1

Trimačių (3D) modelių prekybos platformą valdanti lietuvių bendrovė „CGTrader“ pritraukė 9,5 mln. USD...

Technologijos
2021.02.24
Vyriausybės ambicija – privalomi atviri duomenys, valstybinių IT sistemų sąveika

Vyriausybė kelia ambicijas nustatyti duomenų atvėrimo prievolę viešajam sektoriui, sujungti skirtingas...

Technologijos
2021.02.23
VDAI vadovas: pažeidimų neišvengsime net su griežčiausiomis priemonėmis 1

Duomenų apsaugos pažeidimų nebus išvengta net taikant griežčiausias kibernetinio saugumo priemones, sako...

Technologijos
2021.02.23
„Huawei“ pristatė „Mate X2“ už beveik 3.000 USD

Kinijos milžinė „Huawei“ virtualiame renginyje pristatė naujausią savo flagmaną – beveik 3.000 USD...

Technologijos
2021.02.23
ES į sintezės reaktoriaus projektą ITER investuos dar 5,6 mlrd. Eur

Europos Sąjunga į branduolių sintezės energijos reaktoriaus projektą ITER investuos dar 5,6 mlrd. Eur.

Technologijos
2021.02.23
„Penkių kontinentų“ pajamos pernai siekė beveik 63 mln. Eur 2

Verslininko Idrako Dadašovo valdoma Lietuvos informacinių technologijų grupė „Penki kontinentai“ praėjusiais...

Technologijos
2021.02.23
„Garmin“ naujai gamyklai pasirinko Lenkiją

JAV navigacijos sprendimų ir aktyvaus laisvalaikio technologijų gamintoja „Garmin“ atidarė naują fabriką...

Technologijos
2021.02.23
Derybos su Rusija nutrūko, bet 5G dažnių aukcionas žadamas netrukus

Aukcionas dėl 5G komercinio mobiliojo ryšio plėtrai reikalingų dažnių 700 MHz diapazone bus paskelbtas...

Technologijos
2021.02.22
Du ekonomikos mokslininkai apdovanoti Vlado Jurgučio premijomis

10.000 Eur premiją Lietuvoas bankas skyrė Audingai Baltrūnaitei už darbą apie ryšį tarp politinių partijų...

Technologijos
2021.02.22
Autopramonės gamyklas stabdantis puslaidininkių trūkumas pasivijo ir Lietuvos bendroves Premium 10

Puslaidininkių trūkumas toliau vilnija per pramonę – stabdo didžiąsias automobilių gamyklas, brangina...

Pramonė
2021.02.22
Kai ekseliuko nebeužtenka: dukart to paties daryti nereikėtų Premium

Verslo skaitmenizavimo poreikį pandemija tik pagreitino, o dar įmonės randa ir finansavimo šaltinių tam...

Gazelė
2021.02.22
Nesisekant su išmaniaisiais, „Huawei“ veido atpažinimo technologijas kurs kiaulių ūkiams Premium

Smunkant „Huawei“ išmaniųjų telefonų pardavimams, bendrovė praneša besižvalganti naujų galimybių ir žengianti...

Pramonė
2021.02.20
„CityBee“ skandalas: ką jau žinome ir kas laukia toliau Premium 17

Šią savaitę paaiškėjo, kad dalies automobilių dalijimosi platformos „CityBee“ klientų asmeniniai duomenys...

Logistika
2021.02.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus