Seimas patvirtino ir pensijų reformą

Publikuota: 2018-06-28
„15min“/„Scanpix“ nuotr.
„15min“/„Scanpix“ nuotr.

Seimas ketvirtadienį tarė paskutinį žodį dėl pensijų reformos – galutiniame balsavime reformai buvo pritarta.

Už pensijų reformą balsavo 76 Seimo nariai, prieš buvo 5, susilaikė dar 8.

Tai buvo kone paskutinė galimybė Seimui pensijų reformą palaiminti dar pavasario sesijoje, mat ji baigiasi šį šeštadienį.

Tiesa, reformą dar gali vetuoti prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Prezidentė LRT radijui ketvirtadienį teigė, kad yra pasirengusi šeštadienį peržiūrėti ir pasirašyti mokesčių įstatymus, tačiau apie pensijų įstatymus nieko neužsiminė.

Kaip VŽ jau ne kartą rašė, pagal pensijų reformą numatyta, kad pensijų įmoka būtų mokama darbuotojo ir valstybės biudžeto lėšomis: darbuotojo dalis sudarytų 3%, o valstybės įmoka – 1,5%. Anksčiau buvo kalbama atitinkamai apie 4% ir 2% dydžio įmokų dalis, tačiau tarifai bus kiek kiti nei pradžioje skelbta dėl darbuotojo ir darbdavio mokamų mokesčių sujungimo.

Numatytas ir automatinis asmenų įtraukimas į pensijų kaupimą, nors įstatymo projekte pats žodis „automatinis“ yra išbrauktas.

Automatiškai į pensijų kaupimą nuo 2019-ųjų pradžios pilnamečiai asmenys iki 40 m. būtų įtraukiami kas trejus metus, tačiau ne daugiau kaip tris kartus. Tokiu būdu į pensijų kaupimą įtraukti dalyviai atsitiktine tvarka po lygiai būtų paskirstomi visoms automatinio įtraukimo dieną veikiančioms pensijų kaupimo bendrovėms. Dalyviai priskiriami tik toms pensijų kaupimo bendrovėms, kurioms per praėjusius 3 metus nebuvo taikytos poveikio priemonės už šio įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių pensijų kaupimo bendrovių veiklą, pažeidimus. 

Asmenys, tapę pensijų fondų dalyviais iki 2018 m. gruodžio 31 d., iki 2019 m. birželio 30 d. pensijų kaupimo bendrovei galėtų pateikti prašymą nutraukti dalyvavimą pensijų kaupime arba stabdyti pensijų įmokų pervedimą. Taip pat ketinama numatyti galimybę laikinai stabdyti pensijų kaupimą, tačiau šis laikotarpis negali viršyti 12 mėnesių.

Nuo 2020-ųjų numatoma, kad centralizuoti anuitetų tiekėju taps „Sodra“. Šiuo metu pensijų anuitetus platina gyvybės draudimo bendrovės.

Pagal reformą, įtvirtinamos šios pensijų  išmokų rūšys: pensijų anuitetas (įvedant dvi anuitetų rūšis: atidėtąjį ir standartinį), o pensijų anuiteto privalomumo ribą siūloma nustatyti ties 10.000 Eur; vienkartinė pensijų išmoka (kai sukauptas turtas mažesnis nei 3.000 Eur) ir periodinės pensijų išmokos (kai sukauptas turtas nuo 3.000 iki 10.000 Eur).

Pagal pensijų reformą, „Sodros“ pervedimai į antros pakopos fondus bus nutraukti, tačiau 1 procentiniu punktu sumažinus „Sodros“ įmoką ir gyventojų pajamų mokesčio tarifą, gyventojai turės galimybę šiuos pinigus skirti pensijos kaupimui. Todėl pokyčiai nepalies kaupiančiųjų pagal schemą „2+2+2“, nes valstybės skatinamoji įmoka ir toliau sudarys 2% nuo vidutinio darbo užmokesčio, o jie patys pridės 4%.

Tačiau tiems, kurie pensijų fonduose šiuo metu kaupia tik 2% „Sodros“ mokamą įmoką arba nedalyvauja kaupime, numatomas terminas per penkerius metus pasiekti „4+2“ schemos įmokoms. Šiuo metu pensijas kaupia daugiau nei 1 mln. šalies gyventojų.

Anksčiau valstybė įstatymuose buvo įsipareigojusi nuo 2020-ųjų į antrosios pakopos dalyviams mokėti 3,5% įmoką, tačiau to dabar atsisakoma.

Reformos projekte numatyta mažinti atskaitymus iš pensijų turto pensijų kaupimo bendrovėms: 2019 m. jie siektų 0,8%, metais vėliau – 0,65%, 2021-aisiais – 0,5% pensijų fonde dalyvio sąskaitoje apskaičiuotų lėšų vidutinės metinės vertės.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau