Renčia užtvanką reformai

Publikuota: 2019-11-04
Manuelio Valdeso (AP / „Scanpix“) nuotr.
Manuelio Valdeso (AP / „Scanpix“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Senoji parlamentarų gvardija, prieš porą metų nesugebėjusi pasipriešinti miškų ūkio reformai, likvidavusiai 42 urėdijas, iš naujo kyla į kovą – Seimo Aplinkos apsaugos komitete (AAK) aptarti pasiūlymai atverti kelią steigtis daugybinėms miškų urėdijoms, šioms grąžinant juridinį statusą, kaip buvo iki reformos.

Urėdijų gaivinimo idėjos autoriai siekia, kad dėl šių pasiūlymų dar iki gruodžio 2 d. balsuotų Seimas ir šie netrukus įsigaliotų. Vienas urėdijų atkūrimo entuziastų – socialdemokratas Algimantas Salamakinas. Situacija – deja vu: 2015 m. pavasarį atmetus tuometės prezidentės Dalios Grybauskaitės veto, buvo įteisinta A. Salamakino ir dabartinio žemės ūkio ministro „socialdarbiečio“ Andriaus Palionio teikta Miškų įstatymo pataisa, „kirviu iškalusi“ konkretų 42 miškų urėdijų skaičių. Tokiais veiksmais socialdemokratai tuomet smogė į nugarą savo partijos bičiuliui premjerui Algirdui Butkevičiui, išdrįsusiam pasikėsinti į neliečiamą „urėdijų klubą“.

Dabar A. Salamakinas kiek „nuosaikesnis“. „Nereikia grąžinti 42 urėdijų, užtektų ir mažiau“, – maloningai leidžia jis. Tai kiek gi urėdijų reikėtų A. Salamakinui ir jo partijos draugams, kuriems urėdijos buvo tapusios savotiškomis tėvonijomis, o urėdai – uoliais patarnautojais per medžiokles? Metų metais vieša paslaptis buvo ir tai, kad būtent medžioklėse buvo sprendžiami šalies politikai svarbūs klausimai. Urėdijos buvo likusi vienintelė nuo sovietinių laikų nepaliesta struktūra, kuri taip įnirtingai priešinosi, – galima tik įsivaizduoti, koks interesų mastas vyravo šioje srityje. Kazimieras Šiaulys, bemaž dvidešimt metų su urėdijomis dirbantis kaip rangovas ir medienos pirkėjas, VŽ pasakojo, kad dar prie Benjamino Sakalausko, buvusio Generalinės miškų urėdijos (po reformos ji panaikinta) vadovo, ir jo pavaduotojo Gintaro Visalgos buvo sukurta „totalitarinė, uždara“ sistema, kur visi paklusdavo vienintelei „generolo“ nuomonei, – na ir, pasak jo, urėdijų reformos svarstymo metu išryškėjo, kurios partijos dėl valstybinių miškų turėjo „labai didelių interesų“ (VŽ, 2017 07 11).

Todėl nenuostabu, kad 2017 m. liepos 11 d. balsuojant dėl Miško įstatymo pataisų, numatančių, kad nuo 2018 m. nebelieka nekintamo 42 urėdijų skaičiaus, socialdemokratai (valstiečių koalicijos partneriai) joms nepritarė. Pataisos buvo priimtos pasitelkus į pagalbą opoziciją.

„Šiandien krito paskutinis bastionas Lietuvoje“, – tuomet pasidžiaugė konservatorius Dainius Kreivys. Jis priminė, kad buvo laikas kristi valstybe valstybėje pramintiems „Lietuvos geležinkeliams“, vėliau priimti sprendimai konsoliduoti kelių priežiūros įmones, o dabar atvertas kelias labiausiai politizuotų Lietuvos valstybėje įmonių – urėdijų – reformai.

Urėdijų pertvarkos saga su pertraukomis tęsėsi dešimt metų. Beje, visos minėtos reformos buvo vieni svarbiausių reikalavimų, kuriuos Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) kėlė Lietuvai, pretenduojančiai tapti jos nare.

Dabar veikianti VĮ Valstybinių miškų urėdija turi 26 regioninius padalinius. Tačiau dėl „kritusio bastiono“ D. Kreivys per anksti apsidžiaugė. Nepraėjo nė dveji metai ir „grupė draugų“ ėmėsi revizuoti reformą. A. Salamakinas tikina, kad urėdijų reforma nepasiteisino, 1 mln. ha miško valdymas „iš centro Vilniuje“ neduoda rezultato, nes panaikinus urėdijų juridinį statusą, jas pavertus filialais neliko ir atsakomybės, nebėra konkurencijos, kokia esą buvo tarp 42 urėdijų. „Socialdarbietis“ Artūras Skardžius įregistravo kitą miškų pataisą, kuria siūloma iki 2020 m. liepos 1 d. įsteigti „Vyriausybės nustatytą skaičių miškų urėdijų“ ir perduoti joms įstatyme nurodytas miškų urėdijų teises ir pareigas, reikalingas miškų urėdijų funkcijoms atlikti.

Ar urėdijų gynėjų revanšas pavyks, parodys tolesnė įvykių eiga Seime. Tiesa, AAK posėdyje dalyvavęs aplinkos ministras Kęstutis Mažeika ir premjero patarėjas Giedrius Surplys aiškino, kad nemato priežasčių stabdyti reformą, ir ragino leisti įmonei dirbti. Ministras nedaugžodžiavo ir negailėjo kritikos siūlymams, kurių inicijavimu kaltino buvusius urėdus.

„Tas buvusių urėdų aktyvus veikimas rodo, kad tikslas ir siekiamybė yra viena. Jei šitaip, tai gal įrašykime realiai 42 urėdijas į įstatymą, kaip buvo“, – replikavo K. Mažeika. „Nebūkime ta valdžia, kuri kadencijos pradžioje padaro reformą, o pabaigoje ją atšaukia“, – į parlamentarų sąmoningumą apeliavo G. Surplys. Sureagavo ir prezidentūra: šalies vadovo patarėjas vidaus politikos klausimais Povilas Mačiulis aiškino, kad urėdijų skaidymas „būtų didelis žingsnis atgal“.

VŽ tikisi, kad daugumai parlamentarų užteks sveiko proto nežingsniuoti atgal ir laikytis įsipareigojimų, duotų solidžiai tarptautinei organizacijai, kurios reikalavimas efektyviai ir skaidriai valdyti valstybines įmones pirmiausia reikalingas pačiai Lietuvai.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Premjero patarėja žemės ūkio klausimais tapo L. Počikovska 1

Premjero Sauliaus Skvernelio patarėjų komandą trečiadienį papildė buvusi žemės ūkio viceministrė ir ministro...

Verslo aplinka
2019.11.21
Alyvuogių krizė: rekordinis derlius sutirpdė kainas Premium 1

Alyvuogių augintojai ir perdirbėjai kalba apie sektoriaus krizę – dėl rekordiškai didelio derliaus Europoje...

Pramonė
2019.11.21
„Arvi kalakutams“ iškelta restruktūrizavimo byla

Su finansinėmis problemos susidurianti viena pagrindinių „Arvi“ grupės įmonių Marijampolės „Arvi kalakutai“...

Pramonė
2019.11.19
FNTT: įmonė „Geranta ir partneriai“ galėjo nuslėpti 80.000 Eur mokesčių

Tauragės mėsos perdirbimo įmonė „Geranta ir partneriai“ galėjo nuslėpti beveik 80.000 Eur mokesčių,...

Pramonė
2019.11.19
Seime žlugo planas stabdyti urėdijų reformą 

Seimas po svarstymo ketvirtadienį pritarė Miškų įstatymo pataisoms, kurios iš esmės nesiskiria nuo ankstesnio...

Finansai
2019.11.14
„Vilniaus duona“ į Panevėžio kepyklą investuoja 1,4 mln. Eur

Švedijos įmonių grupei „Lantmannen“ priklausanti „Vilniaus duona“ investuoja 1,4 mln. Eur į Panevėžio...

Pramonė
2019.11.14
V. Kaubrė paskirtas Valstybinės miškų urėdijos vadovu 1

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika pasirašė įsakymą dėl Valdo Kaubrės skyrimo VĮ Valstybinės miškų urėdijos...

Pramonė
2019.11.13
Maisto ir gėrimų paroda BAF: degustacijos, diskusijos, meno instaliacijos

Lapkričio 8 ir 9 d. Vilniuje, parodų centre „Litexpo“, tęsiasi Baltijos maisto ir gėrimų paroda BAF. Čia...

Paslaugos
2019.11.08
Analitikai: „Pieno žvaigždžių“ akcijos vertos iki 1,44 Eur, įmonė gali tapti konsoliduotoja Premium 1

Antros pagal pajamas Lietuvos pieno perdirbimo įmonės „Pieno žvaigždės“ akcijos yra vertos iki 57% daugiau,...

Rinkos
2019.11.06
Įsisiautėjęs maras sąlygas kiaulienos rinkoje diktuos dar bent kelerius metus Premium

Ciklas sulūžęs, pripažįsta kiaulininkystės sektoriaus atstovai. Jau didžiąją pasaulio dalį pasiekęs afrikinis...

Pramonė
2019.11.06
Pilnesni grūdų augintojų aruodai nereiškia, kad pilnės ir piniginės 3

Nors šių metų grūdinių kultūrų ir rapsų derlius Lietuvoje buvo gausesnis negu pernai, didesnio finansinės...

Pramonė
2019.11.05
Teismas: „Pontem“ gali tiekti pieną Vilniaus darželiams

Konkursą laimėjusi maisto tiekimo ir didmeninės prekybos bendrovė „Pontem“ gali tiekti pieną ir...

Pramonė
2019.11.04
„Baltic Mill“ per obligacijas pasiskolino 3 mln. Eur: sudomino 100 investuotojų 1

Baltijos šalių grūdų perdirbimo įmonių grupė „Baltic Mill“ baigė platinti viešą dviejų metų trukmės 3 mln.

Rinkos
2019.11.04
Renčia užtvanką reformai

Senoji parlamentarų gvardija, prieš porą metų nesugebėjusi pasipriešinti miškų ūkio reformai, likvidavusiai...

Pramonė
2019.11.04
EK pripažino „Kaimišką Jovarų alų“ saugoma geografine nuoroda

Europos Komisija pripažino pavadinimą „Kaimiškas Jovarų alus“ saugoma geografine nuoroda.

Pramonė
2019.10.31

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau