Gana panikuoti dėl elektros kainų: išeičių yra

Reklama publikuota: 2022-09-22
„Kad sąnaudų kaina nesudarytų kliūčių išlikti konkurencingiems rinkoje, verslui būtinas racionalus planavimas“, – įsitikinusi Žana Klusovskienė, bendrovės „Enefit“ valdybos narė ir Verslo klientų departamento vadovė.
svg svg
„Kad sąnaudų kaina nesudarytų kliūčių išlikti konkurencingiems rinkoje, verslui būtinas racionalus planavimas“, – įsitikinusi Žana Klusovskienė, bendrovės „Enefit“ valdybos narė ir Verslo klientų departamento vadovė.

Sėkmingai atrėmęs pandemijos iššūkius, Lietuvos verslas stojo į netikėtą akistatą su energetinių išteklių krize, ypač stipriai smogusia pramonės sektoriui ir ne tik jam. Gamintojai karštligiškai ieško išeities ir kalba apie juodžiausią scenarijų, kurio išvengti galės tik sulaukę valstybės paramos. Deja, tiesioginės finansinės paramos tikimybė menkai tikėtina ir vargu, ar apskritai įmanoma. Tačiau ar iš tiesų verslas neturi jokio kito pasirinkimo, išskyrus valstybės pagalbą?

„Šiandien reikia ne panikuoti dėl elektros energijos kainų, o imtis veiksmų. Dabar. Laukti, kol Europa ar Lietuvos politikai ras sprendimą, būtų ganėtinai naivu. Koks jis bebūtų, tikrai nebesugrąžins to, kas buvo prieš du metus. Išeičių yra, ir kiekvienas atsakingas verslas turėtų nedelsdamas imtis veiksmų, jei visgi nepasirūpino tuo vakar. Taip, tie, kurie sukrunta tik dabar, jau nebespėjo į VIP vagoną, tačiau gali spėti į išvažiuojantį traukinį“, – įsitikinusi Žana Klusovskienė, bendrovės „Enefit“ valdybos narė ir Verslo klientų departamento vadovė.

Ji kalba apie elektros kainos diversifikavimą, kai dalis įmonei reikalingos elektros energijos perkama fiksuotomis kainomis su ilgalaikiais kontraktais, o dalis – rinkos kainomis. Tai leidžia įmonėms turėti prognozuojamas išlaidas bei elektros kainą, artimesnę rinkai. Kainų diversifikavimas aktualus bet kuriuo verslo gyvavimo etapu, tačiau šiandien tai yra priemonė, galinti tiesiogine prasme padėti verslui išgyventi.

„Fiksuodama dalies elektros energijos kainą ilgesniam laikotarpiui, įmonė pasieks greito efekto, nes kaina sumažės jau nuo pirmo ateinančio mėnesio. O kitą dalį pirkdamas biržos kainomis, verslas jaus rinkos pokyčius, tai atsilieps ir galutinėje sumokamoje kainoje. Toks pirkimo būdas nebūtinai bus pats pigiausias – tačiau garantuotai ir nebus brangiausias“, – aiškina Ž. Klusovskienė, pabrėždama, kad neegzistuoja būdas pirkti elektros energiją, kuris visiškai neturėtų rizikos.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Diversifikavimas idealiai tinka įmonėms, kurių išlaidos už elektros energiją sudaro daugiau kaip 3 proc. bendrų išlaidų. Kai kurios stambios Lietuvos gamybinės įmonės šiuo keliu nuėjo dar 2018 metais ir džiaugėsi išties geromis elektros kainomis, lyginant su rinka.

Tiesa, nors jos tuo metu, turėdamos dalinį fiksavimą, mokėjo šiek tiek daugiau nei įmonės, fiksavusios pilnai, tačiau jau 2020 m. situacija pasikeitė kardinaliai, ir kainą dalinai fiksavę verslai ženkliai išlošė. Tai tik patvirtina, kad ilguoju laikotarpiu toks kainų pokyčių rizikos diversifikavimas atsiperka.

Įmonėms aktualu valdyti ne tik kainų, bet ir suvartojamos elektros energijos kiekio pokyčių rizikas. Dalinio kainos fiksavimo pliusas yra ir galimybė lanksčiai pagal įmonės poreikį pasirinkti dalinio fiksavimo santykį, t.y. pasirinkti, kokią dalį nuo bendro įmonės suvartojamos elektros kiekio ji fiksuos:  20 proc., 50 proc. ar 70 proc.

Tai naudinga bendrovėms, planuojančioms elektros vartojimo pokyčius, pavyzdžiui, jeigu tikimasi, kad elektros suvartojimas augs, o kainos rinkoje kris, verslas ne tik bus suvaldęs riziką, bet ir ženkliai išlošęs. Taip pat ir tuo atveju, jei įmonė jau artimiausioje ateityje planuoja bent dalį reikalingos energijos pasigaminti pati.

Padeda racionalus planavimas

Ž. Klusovskienė pastebi, kad sprendimas dalinai fiksuoti elektros kainas šiuo metu Lietuvoje pastebimai populiarėja. Europos, ypač Skandinavijos bendrovės tokį rizikų valdymo būdą renkasi jau ne pirmus metus. Tuo tarpu mūsų šalies verslas, kaip rodo ilgalaikė elgsenos istorija, linkęs labiau remtis emocijomis, nei racionaliai planuoti sąnaudas. Neretai įmonės, pasirašiusios sutartį su fiksuota elektros kaina, šio sprendimo ima gailėtis išsyk, kai rinkoje kainos ima kristi, ir pasibaigus sutarties galiojimui, elektrą apsisprendžia pirkti biržos kainomis. Tačiau biržos kainos nuolat banguoja, ir sutarties sudarymo dieną jos nebūtinai bus tokios patrauklios, kaip tikėtasi.

„Nuolatinis mėtymasis yra priešingybė kryptingam, tvariam, strategiškam veiklos bei sąnaudų planavimui. O toks racionalus planavimas verslui būtinas, norint, kad sąnaudų kaina nesudarytų kliūčių išlikti konkurencingiems rinkoje“, –  tikina „Enefit“ valdybos narė.

Ji pažymi, kad elektros energijos bei dujų kainų augimo požymiai jau buvo pastebimi 2018 ir 2019 metais. Europai siekiant žaliojo kurso tikslų, CO? kvotų kainos, nuo kurių stipriai priklauso elektros kainos, tuomet pradėjo kilti kartais: nuo 6 Eur iki 30–40 Eur už toną. Tai paskatino įmones pradėti energijos vartojimo transformaciją: verslai modernizavosi, didino savo energetinį efektyvumą, sparčiau ėmė investuoti į energijos gamybą iš atsinaujinančių šaltinių verslo reikmėms. Montavosi saulės elektrines arba sudarinėjo ilgalaikius elektros tiekimo kontraktus (PPA) iš energijos gamybos šaltinių, pavyzdžiui, konkretaus vėjo parko.

Tačiau dabar energetikos rinkoje dominuoja didelis neapibrėžtumas, nes karo sukelti padariniai ir strateginiai Europos energetinės nepriklausomybės planai nebeleidžia prognozuoti, kaip keisis elektros kainos netolimoje ateityje. Elektros kainodaros portfelio diversifikavimas lieka viena efektyviausių ir veiksmingiausių priemonių, padedančių įmonėms suvaldyti savo rizikas.

„Nėra būdo, kaip tiksliai nuspėti elektros kainas po pusmečio, metų ir tuo labiau dar ilgesniam laikotarpiui. Visos prognozės daromos pagal šiandien turimą ir žinomą informaciją, o ji nuolat kinta. Tačiau drąsiai galime teigti, kad kainos diversifikavimas yra tikrai pasitvirtinęs būdas, atliepiantis verslo poreikius neapibrėžtomis aplinkybėmis“, –  sako Ž. Klusovskienė.

UAB „Enefit“ informacija

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Registrų centras: yra sprendimas, leidžiantis kasdien turėti aktualius klientų duomenis Verslo tribūna 1

Pasaulyje egzistuoja ne vienas puikus klientų duomenų valdymo sistemos sprendimas, užtikrinantis efektyvų...

PowerUp ruduo
2022.09.29
„LastMile“ ir „Iki“ pradeda autonominį prekių pristatymą: sėkmę vertins keliais rodikliais Verslo tribūna 2

Nors autonominiai automobiliai Lietuvos keliuose yra visiška naujovė, ne išsiskirti rinkoje, o optimizuoti...

PowerUp ruduo
2022.09.23
Alytaus regiono atliekų tvarkymo sistema integruoja per šimto tūkstančių vartotojų duomenis Verslo tribūna

Skirtingi gyventojų ir verslo poreikiai, skirtingi atliekų vežėjai, skirtingos savivaldybės ir su tuo...

PowerUp ruduo
2022.09.22
Gana panikuoti dėl elektros kainų: išeičių yra Verslo tribūna 4

Sėkmingai atrėmęs pandemijos iššūkius, Lietuvos verslas stojo į netikėtą akistatą su energetinių išteklių...

PowerUp ruduo
2022.09.22
Švietimo sektorius – dar vienu žingsniu arčiau inovacijų: sutartis pasirašinėja el. parašu Verslo tribūna

Ruduo maždaug kas šeštam Lietuvos gyventojui reiškia ne tik artėjantį šildymo sezoną ir margai pasidabinusius...

PowerUp ruduo
2022.09.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku