I. Jankutė-Balkūnė: nėra ko dvejoti – lygių galimybių politika būtina kiekvienam darbdaviui

Publikuota: 2020-02-14
Nuotr. Clayton Cardinalli / Unsplash.
svg svg
Nuotr. Clayton Cardinalli / Unsplash.

Bene kiekvienas darbdavys norėtų, kad jo įmonė taptų viena geriausių vietų dirbti. Vis tik pasiekti tokį titulą nėra taip lengva. Nauja darbuotojų karta diktuoja savo sąlygas ir iš darbdavio tikisi papildomų paskatų. Siekiančios įvertinimo ir socialiai atsakingos organizacijos Lietuvoje jau imasi tvarių sprendimų.

Užtikrinti lygias galimybes darbovietėje organizacijas skatina ne tik patys darbuotojai, bet ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, už pasiekimus šioje srityje skirdama „Lygių galimybių sparnus“. Juos gavusių sąraše – jau 9 Lietuvos organizacijos. Tarp jų – SĮ „Susisiekimo paslaugos“, AB „Lietuvos geležinkeliai“ ir Vilniaus miesto savivaldybės administracija.

nuotrauka::1 right

Darbuotojų apklausa parodė problemą

Agnė Svipė, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos vidinės komunikacijos specialistė, pasakoja, kad atkreipti dėmesį į organizacijos lygių galimybių užtikrinimą lėmė prasidėjęs #MeToo judėjimas ir vis dažniau žiniasklaidoje girdimos įvairių moterų istorijos apie priekabiavimo atvejus darbovietėje. Esant stipriam vadovybės palaikymui atlikta anoniminė darbuotojų apklausa, kurios tikslas – išsiaiškinti galimas problemas organizacijoje.

„Apklausoje teirautasi ne tik apie seksualinį priekabiavimą, bet ir apie nepageidaujamą elgesį plačiąja prasme: patyčias, užgauliojimus, diskriminaciją lyties, amžiaus ar kitais pagrindais. Apie 30 procentų apklausoje dalyvavusių darbuotojų nurodė patyrę nepageidaujamą elgesį. Tai buvo aiškus rodiklis, kad turime spręsti šią problemą. Pabrėžtina, kad toks darbas – sunkus emociškai, kadangi kiekvienas turime savo stereotipus ir įsitikinimus, kurie suformuoti pagal tai, kaip buvome ugdomi. Vis tik sistemingas ir nuoseklus darbas su darbuotojais daro teigiamą pokytį“, – teigia ji.

nuotrauka::2 left

Palanki aplinka vyresnio amžiaus darbuotojams

Irena Jankutė-Balkūnė, AB „Lietuvos geležinkeliai“ Personalo departamento vadovė pasakoja, kad „Lietuvos geležinkeliai“ – viena didžiausių verslo organizacijų Lietuvoje, kurioje dirba beveik 10 tūkst. žmonių. Žvelgiant į statistiką, didžiąją dalį bendrovės kolektyvo sudaro vyresni, 50-59 amžiaus grupės, darbuotojai.

„Nelaikome to nei problema, nei iššūkiu, kurį reikėtų įveikti. Siekiame, jog darbuotojų tarpe nebūtų kartų susipriešinimo – ir jaunam, ir vyresniam žmogui kuriame aiškią sprendimų priėmimo sistemą, sutvarkytą atlygio tvarką bei papildomas naudas“, – sako ji.

Pašnekovė pastebi, jog vykdant lygių galimybių politiką, keičiasi ir darbuotojų požiūris į darbą. Nepaisant amžiaus, lyties ar tautybės skirtumų, formuojasi tvirtos komandos, drauge siekiančios rezultatų. Vyresni darbuotojai atviriau dalinasi savo profesijos subtilybėmis su jaunesniais komandos nariais, nes nejaučia baimės būti atleisti vien dėl savo amžiaus.

Vienodos sąlygos visiems

SĮ „Susisiekimo paslaugos“ jau nuo 2017 m. vykdomos lygių galimybių politikos priemonių plane numatytas vienodų sąlygų visiems darbuotojams, kiek tai įmanoma pagal darbuotojo darbo specifiką, taikymas.

nuotrauka::3 right

„Darbuotojai į darbą priimami atsižvelgiant tik į jų patirtį ir kvalifikaciją pagal viešai skelbiamus darbo skelbimus. Įmonė įsipareigojusi visiems darbuotojams sudaryti palankias darbo sąlygas, galimybes siekti profesinio tobulėjimo, persikvalifikuoti, gauti vienodas lengvatas. Taip pat numatytos papildomos priemonės sudaryti vienodas sąlygas moterims ir vyrams kandidatuoti į atsilaisvinusias vadovų pareigas“, – dėsto įmonės vadovė Modesta Gusarovienė.

Anot jos, įmonėje taip pat atsižvelgiama į nėščiųjų ar artimuosius slaugančių moterų poreikius dirbti lankstesniu darbo grafiku, naudotis nuotolinio darbo galimybe, o kad vaiko priežiūros atostogose esantys darbuotojai neatitrūktų nuo įmonės reikalų, jie nuolat kviečiami dalyvauti darbuotojų renginiuose.

M. Gusarovienės teigimu, siekiant, kad darbuotojų atlygis būtų teisingai paskirstytas įmonės viduje ir konkurencingas rinkoje, priimti šiuolaikiniai atlygio paskirstymo sprendimai – pareigybės įmonėje suskirstytos į lygius, nustatyta pareigybės atlyginimo vidutinė reikšmė atsižvelgiant į tokio lygio pareigybių atlyginimus Vilniaus regiono rinkoje, o konkretaus darbuotojo atlyginimas nustatomas atsižvelgiant į pareigybės atlyginimo vidutinę reikšmę tam tikrose visiems darbuotojams galiojančio intervalo ribose.

Privaloma kiekvienai organizacijai

I. Jankutė-Balkūnė sako, kad lygių galimybių politikos taikymas darbovietėje – privalomas žingsnis bet kuriai organizacijai.

„Nėra ko svarstyti apie tai, ar diegti lygių galimybių politiką, ar ne – ji būtina kiekvienam darbdaviui. Tiesa, ar tai įtvirtinta įmonės politikoje, ar kitu formatu – mažiau svarbu. Kur kas svarbiau, kad būtų laikomasi lygių galimybių filosofijos, kada komandos nariai pirmiausia vertinami už jų kompetencijas“, – akcentuoja ji.

A. Svipė pabrėžia, jog labai svarbu ieškoti spragų organizacijoje ir jas spręsti įtraukiant visus darbuotojus, o lygių galimybių politika turėtų būti integruota į kasdienį darbą. Pavienės vienkartinės iniciatyvos ar praktikos, anot jos, negali suteikti didžiausios naudos, jei tai nėra taikoma pačioje darbo kultūroje.

Straipsnis parengtas įgyvendinant projektą „Pokytis versle, viešajame sektoriuje, visuomenėje – nauji standartai diskriminacijos mažinimui“. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis.

nuotrauka::4 nocrop

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
I. Jankutė-Balkūnė: nėra ko dvejoti – lygių galimybių politika būtina kiekvienam darbdaviui Verslo tribūna

Bene kiekvienas darbdavys norėtų, kad jo įmonė taptų viena geriausių vietų dirbti. Vis tik pasiekti tokį...

Nelygios moterų ir vyrų galimybės darbo rinkoje: kaip pasiekti pokyčių? Verslo tribūna 5

Stabiliai augant vidutiniam darbo užmokesčiui, lygiomis galimybėmis jį gauti moterys ir vyrai kol kas...

Mobingas darbovietėje: suklusus per vėlai, pasekmės gali būti nepataisomos Verslo tribūna 2

Šiandien išlaikyti efektyvią darbo komandą padeda ne tik konkurencingi atlyginimai, bet ir sugebėjimas...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus