VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Publikuota: 2022-07-15
Parodų erdvė „Nemuno7“ Zapyškyje, Kauno rajone. Luko Mykolaičio nuotr.
svg svg
Parodų erdvė „Nemuno7“ Zapyškyje, Kauno rajone. Luko Mykolaičio nuotr.

Po festivalių pliūpsnio praėjusį savaitgalį, šį dominuoja parodos, nemažai jų atidaryta pajūryje.

Liepos 14 d. Kaune prasidėjo Istorijų festivalis, šių metų renginio šūkis „Kelionė namo“. 

Ketvirtus metus „Kaunas 2022“ programos „Atminties biuras“ organizuojamas festivalis šiemet kviečia grįžti į tikrus ir simbolinius namus. Į Kauną su parodomis, koncertais ir spektakliais grįžta ne vienas litvakų menininkas iš Jungtinės Karalystės, Pietų Afrikos Respublikos, Izraelio ir kitų valstybių. Festivalio istorijos padės geriau pažinti ne tik savo miestą, bet ir suprasti, kas mes ir iš kur mes atėjome.

Šiemet festivalis truks daugiau nei 4 mėnesius – nuo liepos vidurio iki lapkričio pabaigos. Liepą jis pradedamas neatsitiktinai – būtent šį mėnesį buvo likviduotas Kauno getas. Simboliškai renginių programą pradės žydiškajai atminčiai skirti renginiai. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Liepos 15 d. Lauko terasoje festivalis pristatys tris miesto istorijas pasakojančią unikalią garsinės realybės mobiliąją aplikaciją „Kosmos app“. Ramybės parko, IX forto ir mokslininkų Minkovskių istorijas kūrėjai pasakoja jungdami istoriją ir poeziją, dokumentiką ir fikciją. Projektą pristatys jo kūrėjai Žilvinas Vingelis, Mykolas Natalevičius, Andrius Šiurys bei Domas Raibys. 

Liepos 16 d. Kauno geto likvidavimo tragediją primins Kauno muzikinio teatro projektas, kurio metu gyva žmonių eisena simboliškai pakartos istorinį Kauno geto gyventojų Didžiosios akcijos metu nueitą kelią. „Susitaikymo kelią“ papildys meninės instaliacijos, o simbolinio kelio pabaigoje įvyks Giuseppe’s Verdi operos „Nabukas“ pristatymas (režisierius Kęstutis S. Jakštas).

Visa festivalio programa skelbiama čia

Liepos 15 d. 21 val. Vilniuje, Valdovų rūmų kieme, – festivalio „Midsummer Vilnius“ hipnotinis nebylaus kino projektas „Tarsi Vilnius“. 

Premjerinis kūrinys, unikalus Vilniaus audiovizualinis portretas, sujungs Eitvydo Doškaus kinematografiją, Pauliaus Kilbausko bei Vyginto Kisevičiaus garso kompozicijas, choro „Bel Canto“ ir Lietuvos kamerinio orkestro gyvai atliekamą muziką bei dokumentinius kino kadrus.

Koncertą diriguos maestro Modestas Pitrėnas. Rengėjai atkreipia dėmesį, kad šio projekto publika patirs „Immersive sound“ garso technologiją. 

Iki liepos 22 d. vyksiančio festivalio programa skelbiama čia

Liepos 14–17 d. Anykščiuose vyksta alternatyvios muzikos festivalis „Devilstone“, vadinamas ekstremalaus rokenrolo kurortu. 

Keturiose jo scenose skamba įvairiausia muzika – nuo juodojo metalo iki psichodelinio roko, nuo spalvingo synthwave iki tamsaus disko.

Pasak festivalio rengėjų, jo ašis, Vakarų scena, išlaiko savo sielą – ji  ekstremali ir sunki. Joje gros kruvinieji Norvegijos juoduliai „Mayhem“, Graikijos antikristai „Rotting Christ“, Jungtinės Karalystės pasididžiavimas „Bury Tomorrow“, su naujo albumo premjera iš Belgijos į Anykščius atvyko „Evil Invaders“ – naujos kartos thrash / speed vėliavnešiai Europoje. 

Muzikinę festivalio dalį papildys įvairiapusė meninė programa ir įtraukiančios veiklos – lauko ir stalo žaidimai, futbolo čempionatas, naktiniai blogų filmų seansai ir t. t. Anykščių miesto bibliotekoje „Devilstone“ atidaryta paroda „The Kids are all Wild“, joje – 40 Lino Vaitonio fotografijų, sukurtų „Devilstone“ per 6 metus. 

Festivalio programa čia

Kauno rajone, Zapyškyje, Nemune plūduriuojančioje kultūros ir meno erdvėje „Nemuno7“, atidaryta antroji parodų ciklo „Takūs kūnai“ dalis „Sraunios būsenos“.

Buvusiame laive-žemkasėje šįsyk pristatomi Gailės Cijūnaitytės ir Henriko Gulbino kūriniai. Pasak parodų ciklo „Takūs kūnai“ kuratoriaus Valentino Klimašausko, šiuos dviejų skirtingų kartų menininkus vienija savybė panardinti žiūrovus į ypatingos kokybės terapines garso, virtualias ir vaizdo aplinkas. 

Henrikas Gulbinas – videomenininkas, dokumentiniu? filmu? kūrėjas, melomanas, vienas lietuviu? videomeno pradininku?. Gailė Cijūnaitytė, VDA baigusi animacijos studijas, savo kūryboje eksperimentuoja ir gilinasi į virtualią realybę. Šią ji mato ne tik kaip technologiją, bet ir kaip reiškinį, atnešusį daug painiavos, o kartu ir įkvėpimo naujiems percepcijų bei tarpusavio santykių klausimams. 

„Nemuno7“ denyje galima apžiūrėti ir šiai erdvei sukurtus 10-ies Lietuvos menininkų kūrinius vandens tema bei 46 augalus pionierius. 

„Nemuno7“ yra „Kaunas ir Kauno rajonas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.

Paroda veiks iki liepos 31 d. 

Nidoje į pabaigą eina Thomo Manno festivalis. 

Liepos 15 d. 16 val. Th. Manno name-muziejuje – Žodžio programos diskusija „Kur geros tvoros, ten geri kaimynai?“, joje dalyvaus istorikas prof. Vygantas Vareikis, moderuos Laurynas Katkus. 

Penktadienio vakarą, 20 val. Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje, – koncertas „Puslapis iš Hermano Blode's viešbučio istorijos. Karaliaučiaus styginių kvartetas“. B. Bartoko ir L. van Beethoveno kūrinius atliks Kauno kvartetas. 

Likusi festivalio programa skelbiama čia

Liepos 15 d. Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), atidaromos dvi vasaros parodos – „Patalai ir purslai. Laisvalaikis XX–XXI a. Lietuvos dailėje“ bei „Erdviškumai“. 

Abi jos kviečia pagauti laisvalaikio vaizdų bangą ir pasimatuoti erdvės mastelį. „Patalai ir purslai. Laisvalaikis XX–XXI a. Lietuvos dailėje“ ir „Erdviškumai“ vasarotojams pristatys istorinius dailės kūrinius ir naujas šiuolaikinio meno instaliacijas. 

Daugiau nei 100 kūrėjų darbai ir archyvinė medžiaga parodoje „Patalai ir purslai. Laisvalaikis XX–XXI a. Lietuvos dailėje“ leidžia stebėti, kaip per pastarąjį šimtmetį mūsų krašte mainėsi būdai palaikyti psichinę ir fizinę sveikatą, kokios veiklos išliko nepakitusios, kurie motyvai, nepaisant politinių ir ideologinių virsmų, nesiliovė dominę meninink(i)ų. Greta jau pažįstamų ar rečiau matomų kūrinių iš muziejų ir privačių kolekcijų lankytojai ras ir specialiai parodai sukurtų šiuolaikinio meno kūrinių. 

Pranas Domšaitis, Figūros paplūdimyje, 1926. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus nuosavybė.
Pranas Domšaitis, Figūros paplūdimyje, 1926. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus nuosavybė. 

Antroji paroda, „Erdviškumai“, – tai pirmasis NDG lauko ekspozicijų serijos „Mažoji architektūra“ renginys, skirtas architektūrinės raiškos plėtotei. Menotyrininko Giedriaus Gulbino ir architekto Mindaugo Reklaičio inicijuotas projektas ragina tiek pačius architektus, tiek visuomenę įdėmiau pažvelgti į architektūrą, jos vidinę dinamiką, tikslus bei reikšmę visuomenei ir kultūrai.

Pirmoji serijos paroda įgyvendinta bendradarbiaujant su Gintaru Kuginiu, vienu iš NDG pastato rekonstrukcijos ir Lietuvos paviljono pasaulinėje parodoje „EXPO-2000“ autorių, bei Gabriele ir Antanu Šarkauskais („ŠA atelier“) – pastatus, interjerus ir viešąsias erdves projektuojančiais, edukacines-kūrybines dirbtuves vaikams organizuojančiais architektais. 

Vilniuje, Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1), atidaryta Viginto Stankaus (1962–2018) tapybos ir objektų paroda „Gentis“.  

Šioje parodoje, surengtoje dalininko šeimos iniciatyva, pristatomas jo kūrybos etapas, labiausiai atspindintis menininko pasaulėjautą.

Iš V. Stankaus parodos „Gentis“. „Pamėnkalnio“ galerijos nuotr.
Iš V. Stankaus parodos „Gentis“. „Pamėnkalnio“ galerijos nuotr. 

Žemė, akmuo, popierius, smėlis, medis, drobė, pelenai – medžiagos, kuriomis Vigintas Stankus kūrė savo tapybos, koliažų, totemų ir skulptūros darbus. 

Sakralizuodamas kūrybos momentą, jis eksperimentavo su grynosiomis medžiagomis, taip savo kūriniams suteikdamas tam tikros mistinės, ritualinės, pagoniškos dvasios, priartėdamas prie savo ištakų, žemės.

Gentis – visuose Viginto Stankaus kūrybos etapuose vyraujantis leitmotyvas. Ikonografija, lydėjusi Stankų nuo pat ankstyvųjų kūrybos metų, turi istoriją, tarytum iš kitų pasaulių atklystančius motyvus, tradicijas ir tęstinumą. Menininko kūrybą stipriai paveikė dėmesys aplinkai, detalėms ir simboliams, saviraiškos būdų analizė ir tyrinėjimas. 

Parodos kuratorė Julija Dailidėnaitė-Palmeirao. Paroda „Gentis“ veiks iki rugpjūčio 4 dienos. 

VŽ primygtinai primena apie Vilniuje, Istorijų namuose, veikiančią parodą „Antanas Ingelevičius: kūrėjas ir miestas“

Parodoje pristatomi, neperdedant, – du didelius atradimai – iki šiol nežinotas tarpukario fotografas ir jo nufotografuoti nefasadinio Kauno vaizdai.

Kauno Brazilka. Tarpukaris. Antano Ingelevičiaus / LNM nuotr.
Kauno Brazilka. Tarpukaris. Antano Ingelevičiaus / LNM nuotr.

„Žmogaus slėpinio“ Antano Ingelevičiaus (1892–1947) palikimą sudaro 837 stiklo ir celiulioido negatyvai. Lig šiol nežinoma, kokiomis aplinkybėmis 1948–1950 m. jie pateko į Lietuvos nacionalinio muziejaus saugyklą, ir tik visai nesenai buvo iškelti į dienos šviesą. 

Pasak muziejininkų, A. Ingelevičiaus kaip kūrėjas augo ir skleidėsi tarpukario Kaune. Jo nuotraukose vyrauja kelios pagrindinės temos: XX a. 3–4 dešimtmečio pradžios Kaunas ir niekur nematyta medinė miesto architektūra, teatras „Vilkolakis“, kultūros veikėjai, bohemos gyvenimas, artimieji, draugai.

Palangoje, Lietuvos nacionalinio muziejaus Jono Šliūpo muziejuje (Vytauto g. 23a), veikia archeologijos ir meno paroda „Laikmečių pokalbis“. 

Greta originalių iki mūsų dienų išlikusių gintaro dirbinių, pagamintų akmens amžiaus žmogaus, joje eksponuojami šiandien metalo plastikos menininkės Eglės Čėjauskaitės-Gintalės per pastaruosius trejus metus sukurti gintaro dirbiniai. Didžioji jų dalis buvo įkvėpti Lietuvos nacionalinio muziejaus saugomų gintaro eksponatų ir viešai rodomi pirmą kartą. Atmosferą parodoje kuria dizainerio Martyno Gintalo videoprojekcija.

Palangoje, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) Palangos gintaro muziejuje, veikia garsaus prancūzų menininko P. Huyghe?o vieno kūrinio paroda „Atkūrimas“ („De-Extinction“).

LNDM Palangos gintaro muziejus yra svarbiausias gintarui, jo istorijai ir iš jo gaminamiems artefaktams skirtas muziejus Baltijos regione. Muziejaus kolekciją sudaro daugiau negu 30.000 gintaro eksponatų, iš kurių apie 15.000 yra su šiandien jau išnykusių vabzdžių, vorų ar augalų inkliuzais.

Didžiąją Palangos gintaro muziejaus dalį sudaro nuolatinė ekspozicija ir tik dešinėje pastato pusėje esanti koplyčia skirta keičiamoms parodoms, joje pristatomi šiuolaikinio meno projektai. Vienas jų – pasauliniu mastu pripažinto prancūzų menininko P. Huyghe?o vieno kūrinio paroda „Atkūrimas“. Darbas, kurio dėmesio centre – gintaras ir prieš milijonus metų jame įstrigę vabzdžiai, tiesiogiai susijęs su muziejuje saugomais eksponatais.

„Atkūrimas“ yra didelio formato vaizdo instaliacija, kurioje, pasitelkiant makroskopines ir mikroskopines automatiškai valdomas judančias kameras, užfiksuotas gintaro gabalėlis su prieš milijonus metų jame įstrigusiais besiporuojančių šiandien jau išnykusių vabzdžių inkliuzais. 

Paroda veiks iki rugpjūčio 14 d.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Naujo sezono „Volkswagen T-Roc“: daugiau dėmesio detalėms Premium 1

„Golfas“ kaip miesto visureigis nesiskundė paklausa, tačiau buvo peikiamas dėl netikėtai nemalonių savybių.

Automobiliai
2022.08.14
Į ekskursiją – po karo niokojamą Ukrainą Premium

Atrodytų, jog vargu ar kas dabar įtrauktų Ukrainą į savo trokštamų kelionių sąrašus, norėdamas patirti, ką...

Laisvalaikis
2022.08.14
Birštone atidaroma vasaros rogučių trasa

Į aktyvių veiklų sąrašą Birštone nuo šiol bus galima įtraukti ir pasivažinėjimą vasaros rogutėmis. 

Laisvalaikis
2022.08.13
Ventės ragą ir Nidą sujungs dar vienas keltas

Rugpjūčio 12 d., penktadienį, Kuršių mariomis pradeda kursuoti naujas keltas, plukdysiantis keleivius...

Laisvalaikis
2022.08.12
VŽ rekomenduoja: renginiai ilgąjį savaitgalį 1

Ilgąjį Žolinių savaitgalį aktyvus kultūrinis vyksmas keliasi į pajūrį, Kaune tęsiasi „Kaunas – Europos...

Laisvalaikis
2022.08.12
Vilniuje – nauji teniso, skvošo, badmintono aikštynai

Po rekonstrukcijos rugsėjį bus atverti „SEB arenos“ teniso, skvošo ir badmintono aikštynai, į jų plėtrą...

Laisvalaikis
2022.08.11
Buvęs Petro Cvirkos skveras Vilniuje pritaikomas renginiams

Su kūrybinių dirbtuvių dalyviais sutarus buvusį Petro Cvirkos skverą pritaikyti renginiams, jame pradėta...

Laisvalaikis
2022.08.10
Verslui remiant kuriamas lietuviškas serialas apie karą Ukrainoje

Siekdamas padėti kolegoms ukrainiečiams, žinomas aktorius Andrius Paulavičius ryžosi prodiusuoti pirmąjį...

Rinkodara
2022.08.10
S. Williams po „US Open“ turnyro pasuks kita kryptimi

Viena iš daugiausiai pasaulyje uždirbančių sportininkių Serena Williams paskelbė, kad po šių metų atvirojo...

Laisvalaikis
2022.08.09
Vilniuje – mėsainių festivalis „Vilnius Burger Fest“

Rugpjūčio 10 d., trečiadienį, Vilniaus Tymo turguje rengiama aštuntoji vasaros šventė gurmaniškų mėsainių...

Laisvalaikis
2022.08.09
Išrinktos 2023-ųjų mažosios Lietuvos kultūros sostinės

Mažosiomis kitų metų Lietuvos kultūros sostinėmis tapo Kauno rajone esanti Kulautuva, Biržų rajone esanti...

Laisvalaikis
2022.08.09
Kinas po tiltu: „Mano babuška“ ir kiti

Vilniuje, po Liubarto tiltu veikiančiame vasaros kino teatre, tęsiasi patiltės seansų ciklas „Gilios upės...

Laisvalaikis
2022.08.08
Neringos meras: netvarkomoms krantinėms gresia griūtis 6

Susidėvėjusių marių krantinių tvarkymas Nidoje, Pervalkoje ir Preiloje yra pernelyg didelė finansinė našta...

Statyba ir NT
2022.08.07
Paskelbtas Kauno S. Dariaus ir S. Girėno stadiono ir sporto halės koncesijos konkursas

Kauno miesto savivaldybė paskelbė baigiamų rekonstruoti S. Dariaus ir S. Girėno stadiono bei sporto halės...

Statyba ir NT
2022.08.07
Atnaujinant skrydžių oro balionais tvarką, baiminamasi oreivystės žlugimo Vilniuje

Valstybės valdomai skrydžių valdymo bendrovei „Oro navigacija“ rengiantis atnaujinti skrydžių oro balionais...

Laisvalaikis
2022.08.07
Į ekranus trumpam sugrįžta „Skardinis būgnelis“

1959 m. išleistas „Skardinis būgnelis“ – vienas svarbiausių XX a. romanų, kuriame „Nobelio“ premijos...

Laisvalaikis
2022.08.06
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Savaitgalio meniu: daugybė renginių Kaune – Europos kultūros sostinėje, atsisveikinimas su opera, „Nida jazz...

Laisvalaikis
2022.08.05
Gyventojai kurį laiką stumbrų nelankys: pradedama Pašilių stumbryno rekonstrukcija

Uždaromas Panevėžio rajone esantis Pašilių stumbrynas, penktadienį pranešė Valstybinių miškų urėdija.

Laisvalaikis
2022.08.05
LATGA paskelbė populiariausias knygas bibliotekose 1

Asociacija LATGA, remdamasi bendro jungtinio bibliotekų katalogo duomenimis, kuriuos susistemina ir pateikia...

Laisvalaikis
2022.08.04
„Kotletukai“ šunims išgelbėjo verslą, nesvarbu, kad jie brangesni už mėsą Premium

Šalutinė veikla gali tapti ne tik pagrindinė, bet ir vienintelė, rodo UAB „Rogių šunys“ pavyzdys. Gaminti...

Gazelė
2022.08.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku