Sezono pradžiai – Modesto Pitrėno inauguracija

Publikuota: 2015-09-25
Modestas Pitrėnas prie Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro pulto kaip vyriausiasis dirigentas debiutuos Lietuvos nacionalinės filharmonijos 75-ojo sezono atidarymo koncerte.  Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
Modestas Pitrėnas prie Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro pulto kaip vyriausiasis dirigentas debiutuos Lietuvos nacionalinės filharmonijos 75-ojo sezono atidarymo koncerte. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
 

Šį šeštadienį, rugsėjo 26 d., Lietuvos nacionalinė filharmonija pradeda simfoninės muzikos 75-ąjį sezoną. Sezono pradžios koncerte prie Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro (LNSO) dirigento pulto stoja nuo šių metų rudens jo vyriausiuoju dirigentu ir meno vadovu paskirtas maestro Modestas Pitrėnas. Tai bus inauguracinis maestro koncertas su LNSO, koncertą tiesiogiai transliuos Euroradijas.

M. Pitrėnas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, LNSO vairą perima iš maestro Juozo Domarko, orkestrui vadovavusio 51 metus. Leningrade (dab. Sankt Peterburgas), N. Rimskio-Korsakovo konservatorijoje, dirigavimą studijavusiam, o vėliau Maskvoje stažavusiam J. Domarkui teko dirbti su geriausiais Rusijos, Lenkijos, Ukrainos, Latvijos, Čekijos, Slovakijos, Vokietijos, Estijos ir net egzotiškų kraštų – Turkijos, Venesuelos, Argentinos, Čilės – orkestrais.

Mokinys keičia mokytoją

J. Domarkas apdovanotas Lietuvos valstybine premija (1974), Lietuvos Vyriausybės meno premija (1998), Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi (1994) bei Didžiuoju kryžiumi (1998), Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija (2000), Lenkijos Respublikos Kavalieriaus kryžiaus ordinu (2006).

Nuo 1968 m. J. Domarkas dėsto Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, čia jo rūpesčiu įsteigta Simfoninio dirigavimo katedra (nuo 1995 m. – katedros vedėjas ir profesorius). Tarp jo mokinių – Grzegorzo Fitelbergo dirigentų konkurso laureatas Dainius Pavilionis, talentingi jaunosios kartos dirigentai Modestas Barkauskas, Juozas Mantas Jauniškis ir kt.

Simfoninio dirigavimo studijas šioje katedroje baigė ir LNSO vyriausiojo dirigento poste J. Domarką keičiantis M. Pitrėnas, G. Fitelbergo dirigentų konkurso I premijos ir aukso medalio laimėtojas. Buvęs Kauno simfoninio orkestro vadovas kurį laiką studijavo ir Zalcburgo Mozarteume.

M. Pitrėnas vienu metu vadovavo Latvijos nacionalinio operos ir baleto teatro orkestrui, dirigavo Šveicarijoje, Vokietijoje, Varšuvoje. Už indėlį į Latvijos muzikinę kultūrą 2010 m. M. Pitrėnas pelnė Latvijos muzikinį prizą, 2011 m. jam įteiktas Latvijos prezidento V. Zatlerio apdovanojimas.

Nuo 2003 m. M. Pitrėnas dėsto LMTA Dirigavimo katedroje, 2015 m. paskirtas šios katedros vedėju.

Pagerbs M. K. Oginskį

Sezono pradžios koncerte, minint kompozitoriaus Mykolo Kleopo Oginskio gimimo 250-ąsias metines, bus atliekama lenkų autoriaus Romano Palesterio (1907–1989) aranžuotė, į simfoninę siuitą originaliai sujungusi garsiuosius Oginskio polonezus.

Šiuo kūriniu maestro M. Pitrėnas ketina ne tik pagerbti M. K. Oginskį, bet ir atkreipti klausytojų dėmesį į mažiau žinomą kaimynės Lenkijos valstybės muzikos kūrėjų palikimą.

M. K. Oginskio metus orkestras paminės ne tik šiuo koncertu. Jau pasirodė su maestro J. Domarku ir skaitovu Vytautu Rumšu parengta kompaktinė plokštelė „Kunigaikščio M. K. Oginskio muzika ir laiškai“. Plokštelėje įrašyti M. K. Oginskio polonezai „Atsisveikinimas su Tėvyne“ ir „Atsisveikinimas“, R. Palesterio „M. K. Oginskio Polonezai“, o muzika susipina su raiškiai skaitomais M. K. Oginskio tekstais iš knygos „Laiškai apie muziką“.

Pirmąkart susitiks scenoje

Dar vienas ryškus LNSO sezono pradžios koncerto akcentas – smuikininkės Dalios Kuznecovaitės pasirodymas. 2014 m. su pagyrimu baigusi Paryžiaus nacionalinę konservatoriją, prieš tai studijavusi Kelno ir Rostoko aukštosiose muzikos mokyklose, pastaruoju metu D. Kuznecovaitė kviečiama koncertuoti su pasaulinio garso orkestrais, tarp jų – „Deutsche Radio“, Kalgario, Kataro, Monterėjaus simfoniniai kolektyvai.

„Tai bus pirmas sceninis mūsų susitikimas su Dalia, nekantriai jo laukiu“, – neslepia kūrybinio džiaugsmo dirigentas M. Pitrėnas. Smuiko mėgėjai išgirs bene dažniausiai pasaulio koncertų salėse skambantį F. Mendelssohno-Bartholdy Koncertą smuikui. Antrajai šventinio vakaro daliai M. Pitrėnas su LNSO rengia dvi nuotaikingas simfonines partitūras – O. Respighi Siuitą iš baleto „Stebuklinga krautuvėlė“ („La Boutique Fantastique“), sukurtą naudojant G. Rossini melodijas, bei M. Ravelio „Valsą“, kuris neretai vadinamas „šokiu ant bedugnės krašto“.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Vilniaus senamiestyje kuriamas „Senatorių pasažas“ Premium 5

Restoranų verslo padangėje jau senokai sklando kalbos, jog iš viešbučio „Pacai“ restoranų su visa komanda...

Laisvalaikis
2020.01.17
Laukiamiausios 2020-ųjų meno parodos: Raphaelis, M. Abramovič ir Christo Premium

Šįmet pasaulio muziejai žada įsimintinų pristatymų – nuo kryžiaus žygių gink­lų Abu Dabio Luvre iki Ya­yoi...

Laisvalaikis
2020.01.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau