Architektai imasi Kauno rotušės aikštės
FOTOGALERIJA Architektai imasi Kauno rotušės aikštės (4 nuotr.)
Vilniečių architektų biuro SOMA Architects komanda visuomenei pristatė savo parengtus vienos seniausių Kauno istorinių erdvių, Rotušės aikštės, kapitalinio remonto projektinius pasiūlymus sykiu su pažadu išsaugoti jai būdingą istorinio laikmečio dvasią ir autentiškus architektūrinius elementus.
Pasak architektų, pagrindinė rekonstrukcijos idėja remiasi žodžių deriniu sena naujai: Architektų planuose atkurti atvirą, švarią ir vientisą erdvę, išplečiant jos ribas nuo vienų fasadų iki kitų abipus Rotušės aikštės. Vystant tokią viziją, atsižvelgta į istorinę raidą, kai šioje miesto dalyje nebuvo tranzitinio eismo, o ribas žymėjo tik perimetru stovintys pastatai.
Kurs bendrą erdvę
Projektiniais pasiūlymais siekiame, kad Rotušės aikštė būtų universali miestiečių susibūrimo ir bendravimo erdvė, joje atsiskleistų skirtingų laikmečių darna. Aikštės dirbtinai neskaidome atskiromis zonomis. Jos vidurys paliekamas reprezentacinei funkcijai, kuri lanksčiai gali virsti į kasdienę ir laisvalaikio, leidžiant kavinėms statyti staliukus arčiau centro ar laikinai įrengus paviljonus įvairių renginių metu. Mūsų sprendiniai atspindi ir Darnaus judumo principą, kuris taikomas visam Kauno miestui prioritetu čia tampa pėstysis, apie projektinius pasiūlymus kalbėjo viena iš autorių, architektė Lina Bareikytė-Dumčiuvienė.
Pasak architektės, pagrindinis dėmesys skiriamas pėsčiųjų, žmonių su negalia ir dviratininkų poreikiams. Atsisakius automobilių eismo ir parkavimo aplink aikštę, atlaisvėjusį plotą savo plėtrai galės išnaudoti lauko kavinės, o per įvairias miesto šventes atsiras daugiau skirtingų erdvių renginiams, paviljonams, turgeliams ar įvairioms pramogoms. Netranzitinis automobilių eismas bus leidžiamas tik A. JakštoMuziejaus gatvėmis.
Architektai žada, jog išryškės ir netrukus renovacijos sulauksiantis rotušės pastatas, ir jį supanti Jėzuitų bažnyčia, Zabielų namas ir Siručio rūmai, vadinamasis Arklių pašto stoties kompleksas (buvęs Ryšių istorijos mziejus), Kauno švč. Trejybės bažnyčia su bernardinų vienuolynu.
Daugiau patrauklumo tikimasi suteikti teritorijoms prie Maironio muziejaus ir Kauno kunigų seminarijos.
Senieji akmenys ir granitas
Pasak architektų, rengiant projektinius pasiūlymus, atsižvelgta, kad skirtingais laikotarpiais Rotušės aikštės ribos bei forma išliko ta pati, tačiau jos danga kito. Kadaise aikštė buvo užpilta smėliu, vėliau išklota medinėmis lentomis, o XIX a. pabaigoje pradėta grįsti akmenimis. Tarpukariu pagrindinė miesto erdvė buvo paversta į skverą su takais ir želdiniais, dabartinę išvaizdą įgavo po 1972 metų.
Planuojama, jog pakeitus inžinerinius tinklus, bus pakeista visos aikštės danga iš šiuo metu ten esančių tašytų akmenų ir naujų granito plokščių, jos pakeis dabartines susidėvėjusias betono plyteles. Ties pastatais alsuojančios nuogrindos, kurios neleis prie pamatų kauptis vandeniui.
Vientisa ir lygi aikštė taps labiau pritaikyta žmonėms su judėjimo negalia, tėveliams su vežimėliais bei dviratininkams, rašoma pranešime.
Gatvių ribos nutrinamos ir kuriant atsikartojantį raštą, kuris formuojamas iš seno ir naujo grindinio. Didesnių matmenų plokštės liks aikštės viduryje ir smulkės einant į kraštus bei rotušės link. Ketinama pasitelkti skirtingus tonus, kurių intensyvumas derinamas su esamų akmenų spalvine gama bei senamiesčio grindiniu.
Visuomenės atstovus per viešą pristatymą ypač domino dabartiniai želdiniai. Atsižvelgdami į dendrologų išvadas, architektai siūlo išsaugoti visus brandžius ir sveikus medžius.
Skelbtas konkursas
2013 m. Kauno miesto savivaldybė paskelbė Rotušės aikštės pritaikymo visuomenės poreikiams supaprastintą atviro projekto konkursą. Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba sulaukė daugiau kaip dešimties pasiūlymų su pagrindinės miesto aikštės pertvarkymo idėjomis ir sprendiniais.
Pirmų trijų vietų laimėtojams išmokėtos premijos.
Šių metų pradžioje įvyko Rotušės aikštės sutvarkymo techninio projekto parengimo paslaugų supaprastintas pirkimas, kuriame dalyvauti buvo kviečiami visi trys konkurso laimėtojai. Po derybų Rotušės aikštės atnaujinimu rūpintis patikėta vilniečių architektų komandai SOMA Architects. Ją sudaro projekto dalies vadovas Mindaugas Raišutis, architektai Povilas Dumčius, Lina Bareikytė-Dumčiuvienė, Donatas Žvirblis bei Kultūros paveldo dalies architektė Vilija Skėrienė.
Po pristatymo visuomenei projektas dar gali būti koreguojamas, atsižvelgiant į miestiečių pasiūlymus.
Rotušės aikštės kapitalinį remontą planuojama pradėti 2023 m.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti