Kovos laukas – Lukiškių aikštė

Publikuota: 2018-04-30
Lukiškių aikštės žaliosios zonos Gyvybės medis. Projekto vizualizacija / sa.lt nuotr.
Lukiškių aikštės žaliosios zonos Gyvybės medis. Projekto vizualizacija / sa.lt nuotr.

Jeigu būtų renkami klampiausi valstybės projektai, Vilniaus Lukiškių aikštė neabejotinai atsidurtų pirmajame trejete, gal net pačiame jo viršuje: nuo 1999 m. įvyko aštuoni aikštės rekonstravimo projektų ir monumento idėjos konkursai, kainavę krūvas pinigų. Skaičiuojama, jau milijonus.

Kai praėjusių metų lapkritį po visuomenės balsavimo internetu ir ekspertų įvertinimo buvo paskelbtas laimėtojas – Andriaus Labašausko memorialas laisvės kovotojams partizanų bunkerio motyvais – ir numatyta jo pastatymo data – 2018 gruodžio 1-oji, atrodė, kad maždaug po 20-ies metų finišo juostelė bus pasiekta. Tačiau prireikė vos dienos, kad iš skrybėlės būtų ištrauktas pirmasis triušis – Kultūros paveldo departamento (KPD) iškeltas „Stop“ ženklas, esą „Laisvės kalvos“ projektas pažeidžia vertingąsias aikštės savybes. Dabar, iš kelių mėnesių perspektyvos žvelgiant, kyla klausimas, kaip KPD galėjo jį vertinti, jei projektinių duomenų p. Labašauskas ligi šiol nėra pateikęs.

Štai čia galima pasekti lietuvių liaudies pasaką: autorius nepateikė projektinių duomenų, nes Vilniaus miesto savivaldybė sutarties su juo nėra pasirašiusi. Savivaldybė nėra pasirašiusi sutarties su autoriumi, nes nėra pasirašiusi sutarties su Kultūros ministerija. O Kultūros ministerija, nors Seimo sudarytos komisijos priremta prie sienos praėjusią savaitę paskelbė, kad Andrius Labašauskas LAIMĖJO KONKURSĄ, dėl jo likimo su Vyriausybe taip ir nesutaria.

„Kad aš žinočiau... Laukiu finansavimo tęsti darbus, o šiaip esame užstrigę prie susirašinėjimo“, – nusijuokia projekto autorius, VŽ paklaustas, kokios stadijos yra projekto įgyvendinimas.

Kultūros ministerija šiam projektui numačiusi skirti iki 500.000 Eur, darbus vykdytų Vilniaus savivaldybė.

Teismų kalneliais

Iki darbų – dar toli, nes kepurėje yra kur kas daugiau triušių. Kad ir teismai. Švitriausiu kardu nukirsdinti „Laisvės kalvos“ idėją užsimojęs Vyčio paramos fondo (VPF) atstovas Vilniaus apygardos teismui pateikė ieškinį dėl Kultūros ministerijos ir Šiuolaikinio meno centro veiksmų, vykdant kūrybines dirbtuves, teisėtumo. Teismo posėdis paskirtas vasarą, taigi greitai byla nesibaigs.

Čia galima prisiminti, kad VPF palaikomų menininkų grupei, konkurse užėmusiai antrą vietą, vadovavo architektas Gintaras Čaikauskas, ją sudarė skulptorius Arūnas Sakalauskas bei architektai Linas Naujokaitis ir Kęstutis Akelaitis, o Lukiškių aikštės sutvarkymo idėją ir koncepciją 2016-aisiais parengė architektai G. Čaikauskas ir L. Naujokaitis. Ar šios grupės projekte buvo kas nors ypatingo ir naujo, palyginti su Rolando Paleko „ARCstudijos“ architektūriniu projektu „Ramybė“, 2015 m. laimėjusiu aikštės sutvarkymo konkursą, – kitas klausimas. Specialistai sako, kad ne itin. Beje, 2015-ųjų „Ramybė“ buvo „ARCstudijos“ 2013 m. laimėto aikštės sutvarkymo konkurso pigesnis variantas, skelbta preliminari jo kaina siekė 2 mln. Eur.

G. Čaikausko grupės parengto ir įgyvendinto projekto sąmata, skelbiama, siekė 3,7 mln. Eur.

„Nežinau peripetijų, bet visi konkursai dėl Lukiškių aikštės baigėsi tuo pačiu: pralaimėjusieji laimėjusius paduoda į teismą, viskas užvilkinama ir galiausiai nutraukiama. Miesto savivaldybė, Kultūros ministerija stengiasi, kad taip vėl neįvyktų, tačiau reikalai neinasi sklandžiai. Negaliu komentuoti, nes nežinau, kas čia vyksta. Žinau tik tiek: aš laukiu finansavimo tęsti darbus, nes daug jau ir padaryta. Vieną dieną žinios pozityvios, kitą – negatyvesnės, tačiau tikiuosi, kad viskas bus gerai“, – VŽ sakė p. Labašauskas.

Marinimo keliu

Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Deividas Matulionis, Seimo Kultūros komiteto 2017-ųjų sausį sudarytos darbo grupės Lukiškių aikštės Vilniuje sutvarkymo klausimams koordinuoti pirmininkas, paprašytas pakomentuoti, kaip yra dabar ir kaip bus, sako atsakymo neturįs: „Galiu pasakyti tik tiek, kad Apeliaciniame teisme nagrinėjamas Vyčio iniciatorių pateiktas skundas dėl laikinųjų apsaugos priemonių įvedimo. Esmė ta, kad mes tikrai nemanome, jog reikia skubėti. Palaukime teismo sprendimo, pasižiūrėsime, koks jis bus.“ Pasak p. Matulionio, šis klausimas yra supriešinęs visuomenę, todėl, jo asmenine nuomone, turėtume pirmiausia iki galo sutvarkyti aikštę, padaryti ją patrauklią žmogui ir šeimai ir būtent joje sukurti naują laisvės kovų pagerbimo tradiciją.

„Manau, kad geriau turėti gražią, sutvarkytą aikštę, visiems nurimti ir palaukus pažiūrėti, ką galime padaryti. Flagštokai pastatyti, tai ir naudokime juos įvairiems renginiams, vėliavų pakėlimui, formuokime ne Lukiškių, bet Laisvės kovų aikštės pavadinimą“, – kalba pašnekovas.

Išmintingas tai būtų kelias, tačiau, žinant, kad „nurimus ir palaukus“ buvo numarinti septyni konkursai, išminties maža. Ne todėl, kad Lukiškių aikštėje trūks plyš reiktų ką nors pastatyti, ir net ne todėl, kad į balą (arba kur nors sausiau) vėl būtų išmesta krūva pinigų. Nebent to sąmoningai siekiama.

Kad ir kaip būtų, p. Matulionis vadovauja ne pirmai komisijai, prižiūrinčiai Lukiškių aikštės konkursus, – 2010 m. sausį sudarius Lukiškių aikštės sutvarkymo ir Lietuvos laisvės kovotojų atminimo įamžinimo komisiją, p. Matulionis, tuomet ėjęs ministro pirmininko kanclerio pareigas, buvo paskirtas jos pirmininku ir, kaip dabar vertina specialistai, teisingai pasielgė atskirdamas Lukiškių aikštės sutvarkymo bei Lukiškių memorialo konkursus. Kodėl abu patyrė fiasko – kita istorija.

Apie į teismų maratoną įsukamą „Laisvės kalvos“ projektą p. Matulionis sako, kad nieko naujo čia nėra: „Esame teisinė valstybė, jeigu manome, kad neteisingas sprendimas, tai ir kreipiamės į teismą. Mes (darbo grupė – VŽ) stengiamės laikytis šiek tiek nuošaliau ir dar labiau neišbalansuoti padėties. Mes realiai žiūrime į procesą iš šalies ir neketiname čia kištis. Nežinau, kada teismas priims nutartį. Pasiklauskite teisme.“

Naujas konkursas?

Kultūros viceministrė Gintautė Žemaitytė VŽ patikino: premjero potvarkiu sudaryta darbo grupė Lukiškių aikštės sutvarkymo klausimams koordinuoti dirbtuvių nugalėtoją paskelbė viešai per spaudos konferenciją pernai lapkričio 17 d., ir visi tai žino. „Mes savo darbą padarėme iki galo, dirbtuvės pabaigtos, rezultatai dabar patvirtinti tokia forma, kaip reikėjo. Toliau yra Seimo įstatymo projektas, dar kas nors. Nežinau, kas gali pasakyti, kas čia iš tikrųjų dedasi. Vyriausybė tęsia savo pradėtu būdu, Seimas irgi turi savo nuomonę“, – VŽ sakė p. Žemaitytė. Abejonių nekyla, kad turi – nepraėjus nė mėnesiui, kai buvo paskelbtas Lukiškių aikštės memorialo projekto laimėtojas, Seimas pritarė įstatymo projektui, kuris įpareigotų aikštėje pastatyti Vyčio skulptūrą. Dabar šis projektas vėl garsiai prisimintas.

„Dabar mes kalbame, kaip reikia organizuoti konkursą, kaip išrinkti komisiją, kaip ta komisija turi dirbti ir galiausiai kaip komisija turi išrinkti konkurso nugalėtoją. Kai mes viso šito neturime, visuomenei neaktualu nei Vytis, nei partizanų bunkeris. Labai klysite, jeigu sakysite, kad čia yra priešprieša“, – BNS cituoja Arūną Gumuliauską, Valstybės istorinės atminties komisijos pirmininką.

FOTOGALERIJA Pristatytos Lukiškių aikštės penkios vizijos (10 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Banksy triukas pirkėjos neatbaidė

Kolekcininkė neatsiėmė savo siūlymo pirkti britų gatvės menininko Banksy darbą „Girl with Balloon“, kuris...

Laisvalaikis
2018.10.15
Biržai ir Ignalina atsisakė prisidėti prie algų kėlimo kultūros darbuotojams 3

Susitarimą dėl spartesnio atlyginimų kėlimo kultūros darbuotojams su Kultūros ministerija pasirašė 55 iš 60...

Laisvalaikis
2018.10.15
Tūkstantmečio karta negaili pinigų prabangai 8

Vartotojai, gimę tarp 1981-1997 m., savo finansinę situaciją vertina optimistiškai ir yra linkę daugiau...

Laisvalaikis
2018.10.14
Biuro mados: „Mr. Gorbachev, break these office walls!“ Premium

Kai keliaujant į Budejovicus buvo pavogtas leitenanto Lukašo lagaminas, Šveikas konstatavo: „Stotyse vogė ir...

Verslo klasė
2018.10.14
Mirė FIBA generalinis sekretorius 

Olimpines jaunimo žaidynes Buenos Airėse aptemdė liūdna žinia – mirė Tarptautinės krepšinio federacijos...

Laisvalaikis
2018.10.14
Alytuje parką ketinama pavadinti vaikų poeto A. Matučio vardu

Alytaus valdžia prašo Vyriausybės mieste esančiam parkui suteikti vaikų rašytojo Anzelmo Matučio vardą.

Laisvalaikis
2018.10.14
Iliustruotoji istorija. Tokijo sunaikinimas 2

1945 m. JAV laimėjo visus Ramiojo vandenyno karo mūšius, tačiau fanatiški japonų generolai pasiduoti...

Laisvalaikis
2018.10.14
Dvidešimt tūkstančių kiaušinių ikonoms ir maldai Premium 1

Cerovani gyvenvietė netoli Tbilisio atsirado prieš dešimt metų, po penkių dienų karo. Pabėgėliams...

Verslo klasė
2018.10.13
Šių metų „Gaida“ – nuo Laurie Anderson iki kitokių minimalistų 1

Spalio 20 d. Vilniuje prasidėsiantis festivalis „Gaida“ šiuolaikinės muzikos gurmanams ir šiemet žada...

Laisvalaikis
2018.10.13
Guodžiančio klimato kaitos scenarijaus nėra 9

Jeigu per artimiausius 12 metų žmonija nesiims visų įmanomų priemonių klimato kaitai sustabdyti, kelio atgal...

Laisvalaikis
2018.10.13
Naujas gidas po atsigaunantį Užupį: ką būtina pamatyti

Su šilumos banga atplūdusi bobų vasara – puikus metas pasivaikščioti palei Vilnelę ir pasižvalgyti po patį...

N. P. Pretzmanno portretas: iš tėvų fermos Danijoje – iki milijoninių investicijų Lietuvoje 4

Nielsas Peteris Pretzmannas, šeimos investicijų kompanijos „Asgaard A/S“ vadovas, pasakoja apie didžiausias...

Laisvalaikis
2018.10.12
Tyrimas: skrydžių bendrovėms prastai aptarnauti keleivius apsimoka 4

Turėjote įtarimų, jog prastai aptarnauti keleivius oro bendrovėms iš tikrųjų yra naudinga? Dabar tai įrodyta...

Sugedus raketai astronautai avariniu būdu nusileido į Žemę 11

Pakilimo metu sugedus Rusijos „Soyuz MS-10“ raketai, ja skridę astronautai priversti leistis avariniu būdu.

Laisvalaikis
2018.10.11
Floridą nusiaubė uraganas Maiklas 1

Trečiadienio popietę JAV Floridos pakrantę ėmė talžyti 200 km/h vėjo gūsiai. Nuvirtus medžiui, žuvo vienas...

Verslo aplinka
2018.10.11
Kultūros įstaigoms nurodyta 15% mažinti kitų metų išlaidas 8

Teatrams ir koncertinėms įstaigoms nurodyta formuojant kitų metų biudžetą 15% sumažinti savo išlaidas,...

Laisvalaikis
2018.10.10
Į Floridą nusitaikė 4-osios kategorijos uraganas Maiklas

Link Floridos artėja ketvirtosios kategorijos uraganas Maiklas, žemyną jis pasieks trečiadienio popietę.

Laisvalaikis
2018.10.10
Kosmoso projektams skiria 2 mln. Eur 1

Į kosmoso sektorių orientuotiems verslo ir mokslo projektams Ūkio ministerija ir Europos kosmoso agentūra...

Laisvalaikis
2018.10.10
Klimato kaitos komisija: turime 12 metų sustabdyti katastrofą 6

Jeigu per artimiausius 12 metų žmonija nesiims visų įmanomų priemonių klimato kaitai sustabdyti, kelio atgal...

Laisvalaikis
2018.10.09
Harmoningo gyvenimo paieškos veda į mineralų namus Rėmėjo turinys 1

Prieš dvejus metus Birštone iškilę įspūdingi ypatingų mineralų SPA namai įsikūrė tobuloje kaimynystėje: greta...

Verslo aplinka
2018.10.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau