Kovos laukas – Lukiškių aikštė

Publikuota: 2018-04-30
Lukiškių aikštės žaliosios zonos Gyvybės medis. Projekto vizualizacija / sa.lt nuotr.
Lukiškių aikštės žaliosios zonos Gyvybės medis. Projekto vizualizacija / sa.lt nuotr.

Jeigu būtų renkami klampiausi valstybės projektai, Vilniaus Lukiškių aikštė neabejotinai atsidurtų pirmajame trejete, gal net pačiame jo viršuje: nuo 1999 m. įvyko aštuoni aikštės rekonstravimo projektų ir monumento idėjos konkursai, kainavę krūvas pinigų. Skaičiuojama, jau milijonus.

Kai praėjusių metų lapkritį po visuomenės balsavimo internetu ir ekspertų įvertinimo buvo paskelbtas laimėtojas – Andriaus Labašausko memorialas laisvės kovotojams partizanų bunkerio motyvais – ir numatyta jo pastatymo data – 2018 gruodžio 1-oji, atrodė, kad maždaug po 20-ies metų finišo juostelė bus pasiekta. Tačiau prireikė vos dienos, kad iš skrybėlės būtų ištrauktas pirmasis triušis – Kultūros paveldo departamento (KPD) iškeltas „Stop“ ženklas, esą „Laisvės kalvos“ projektas pažeidžia vertingąsias aikštės savybes. Dabar, iš kelių mėnesių perspektyvos žvelgiant, kyla klausimas, kaip KPD galėjo jį vertinti, jei projektinių duomenų p. Labašauskas ligi šiol nėra pateikęs.

Štai čia galima pasekti lietuvių liaudies pasaką: autorius nepateikė projektinių duomenų, nes Vilniaus miesto savivaldybė sutarties su juo nėra pasirašiusi. Savivaldybė nėra pasirašiusi sutarties su autoriumi, nes nėra pasirašiusi sutarties su Kultūros ministerija. O Kultūros ministerija, nors Seimo sudarytos komisijos priremta prie sienos praėjusią savaitę paskelbė, kad Andrius Labašauskas LAIMĖJO KONKURSĄ, dėl jo likimo su Vyriausybe taip ir nesutaria.

„Kad aš žinočiau... Laukiu finansavimo tęsti darbus, o šiaip esame užstrigę prie susirašinėjimo“, – nusijuokia projekto autorius, VŽ paklaustas, kokios stadijos yra projekto įgyvendinimas.

Kultūros ministerija šiam projektui numačiusi skirti iki 500.000 Eur, darbus vykdytų Vilniaus savivaldybė.

Teismų kalneliais

Iki darbų – dar toli, nes kepurėje yra kur kas daugiau triušių. Kad ir teismai. Švitriausiu kardu nukirsdinti „Laisvės kalvos“ idėją užsimojęs Vyčio paramos fondo (VPF) atstovas Vilniaus apygardos teismui pateikė ieškinį dėl Kultūros ministerijos ir Šiuolaikinio meno centro veiksmų, vykdant kūrybines dirbtuves, teisėtumo. Teismo posėdis paskirtas vasarą, taigi greitai byla nesibaigs.

Čia galima prisiminti, kad VPF palaikomų menininkų grupei, konkurse užėmusiai antrą vietą, vadovavo architektas Gintaras Čaikauskas, ją sudarė skulptorius Arūnas Sakalauskas bei architektai Linas Naujokaitis ir Kęstutis Akelaitis, o Lukiškių aikštės sutvarkymo idėją ir koncepciją 2016-aisiais parengė architektai G. Čaikauskas ir L. Naujokaitis. Ar šios grupės projekte buvo kas nors ypatingo ir naujo, palyginti su Rolando Paleko „ARCstudijos“ architektūriniu projektu „Ramybė“, 2015 m. laimėjusiu aikštės sutvarkymo konkursą, – kitas klausimas. Specialistai sako, kad ne itin. Beje, 2015-ųjų „Ramybė“ buvo „ARCstudijos“ 2013 m. laimėto aikštės sutvarkymo konkurso pigesnis variantas, skelbta preliminari jo kaina siekė 2 mln. Eur.

G. Čaikausko grupės parengto ir įgyvendinto projekto sąmata, skelbiama, siekė 3,7 mln. Eur.

„Nežinau peripetijų, bet visi konkursai dėl Lukiškių aikštės baigėsi tuo pačiu: pralaimėjusieji laimėjusius paduoda į teismą, viskas užvilkinama ir galiausiai nutraukiama. Miesto savivaldybė, Kultūros ministerija stengiasi, kad taip vėl neįvyktų, tačiau reikalai neinasi sklandžiai. Negaliu komentuoti, nes nežinau, kas čia vyksta. Žinau tik tiek: aš laukiu finansavimo tęsti darbus, nes daug jau ir padaryta. Vieną dieną žinios pozityvios, kitą – negatyvesnės, tačiau tikiuosi, kad viskas bus gerai“, – VŽ sakė p. Labašauskas.

Marinimo keliu

Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Deividas Matulionis, Seimo Kultūros komiteto 2017-ųjų sausį sudarytos darbo grupės Lukiškių aikštės Vilniuje sutvarkymo klausimams koordinuoti pirmininkas, paprašytas pakomentuoti, kaip yra dabar ir kaip bus, sako atsakymo neturįs: „Galiu pasakyti tik tiek, kad Apeliaciniame teisme nagrinėjamas Vyčio iniciatorių pateiktas skundas dėl laikinųjų apsaugos priemonių įvedimo. Esmė ta, kad mes tikrai nemanome, jog reikia skubėti. Palaukime teismo sprendimo, pasižiūrėsime, koks jis bus.“ Pasak p. Matulionio, šis klausimas yra supriešinęs visuomenę, todėl, jo asmenine nuomone, turėtume pirmiausia iki galo sutvarkyti aikštę, padaryti ją patrauklią žmogui ir šeimai ir būtent joje sukurti naują laisvės kovų pagerbimo tradiciją.

„Manau, kad geriau turėti gražią, sutvarkytą aikštę, visiems nurimti ir palaukus pažiūrėti, ką galime padaryti. Flagštokai pastatyti, tai ir naudokime juos įvairiems renginiams, vėliavų pakėlimui, formuokime ne Lukiškių, bet Laisvės kovų aikštės pavadinimą“, – kalba pašnekovas.

Išmintingas tai būtų kelias, tačiau, žinant, kad „nurimus ir palaukus“ buvo numarinti septyni konkursai, išminties maža. Ne todėl, kad Lukiškių aikštėje trūks plyš reiktų ką nors pastatyti, ir net ne todėl, kad į balą (arba kur nors sausiau) vėl būtų išmesta krūva pinigų. Nebent to sąmoningai siekiama.

Kad ir kaip būtų, p. Matulionis vadovauja ne pirmai komisijai, prižiūrinčiai Lukiškių aikštės konkursus, – 2010 m. sausį sudarius Lukiškių aikštės sutvarkymo ir Lietuvos laisvės kovotojų atminimo įamžinimo komisiją, p. Matulionis, tuomet ėjęs ministro pirmininko kanclerio pareigas, buvo paskirtas jos pirmininku ir, kaip dabar vertina specialistai, teisingai pasielgė atskirdamas Lukiškių aikštės sutvarkymo bei Lukiškių memorialo konkursus. Kodėl abu patyrė fiasko – kita istorija.

Apie į teismų maratoną įsukamą „Laisvės kalvos“ projektą p. Matulionis sako, kad nieko naujo čia nėra: „Esame teisinė valstybė, jeigu manome, kad neteisingas sprendimas, tai ir kreipiamės į teismą. Mes (darbo grupė – VŽ) stengiamės laikytis šiek tiek nuošaliau ir dar labiau neišbalansuoti padėties. Mes realiai žiūrime į procesą iš šalies ir neketiname čia kištis. Nežinau, kada teismas priims nutartį. Pasiklauskite teisme.“

Naujas konkursas?

Kultūros viceministrė Gintautė Žemaitytė VŽ patikino: premjero potvarkiu sudaryta darbo grupė Lukiškių aikštės sutvarkymo klausimams koordinuoti dirbtuvių nugalėtoją paskelbė viešai per spaudos konferenciją pernai lapkričio 17 d., ir visi tai žino. „Mes savo darbą padarėme iki galo, dirbtuvės pabaigtos, rezultatai dabar patvirtinti tokia forma, kaip reikėjo. Toliau yra Seimo įstatymo projektas, dar kas nors. Nežinau, kas gali pasakyti, kas čia iš tikrųjų dedasi. Vyriausybė tęsia savo pradėtu būdu, Seimas irgi turi savo nuomonę“, – VŽ sakė p. Žemaitytė. Abejonių nekyla, kad turi – nepraėjus nė mėnesiui, kai buvo paskelbtas Lukiškių aikštės memorialo projekto laimėtojas, Seimas pritarė įstatymo projektui, kuris įpareigotų aikštėje pastatyti Vyčio skulptūrą. Dabar šis projektas vėl garsiai prisimintas.

„Dabar mes kalbame, kaip reikia organizuoti konkursą, kaip išrinkti komisiją, kaip ta komisija turi dirbti ir galiausiai kaip komisija turi išrinkti konkurso nugalėtoją. Kai mes viso šito neturime, visuomenei neaktualu nei Vytis, nei partizanų bunkeris. Labai klysite, jeigu sakysite, kad čia yra priešprieša“, – BNS cituoja Arūną Gumuliauską, Valstybės istorinės atminties komisijos pirmininką.

FOTOGALERIJA Pristatytos Lukiškių aikštės penkios vizijos (10 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kaune pagerbtas „Poezijos pavasario“ laureatas poetas ir vertėjas Grybauskas 1

Kaune penktadienio vakarą vainikuotas „Poezijos pavasario“ laureatas poetas ir vertėjas Almis Grybauskas.

Laisvalaikis
2018.05.25
Sovietines skulptūras ant Žaliojo tilto pakeis meninės instaliacijos 17

Vilniaus savivaldybės taryba patvirtino nuostatus, pagal kuriuos bus skelbiamas Žaliojo tilto meninių,...

Laisvalaikis
2018.05.23
Venecijos architektūros bienalėje Lietuva atidaro Pelkių mokyklą

Gegužės 26 d. Venecijoje prasideda 16-oji „Biennale Architettura“. Pagrindinė jos tema – „Freespace“, kviečia...

Laisvalaikis
2018.05.23
Barackas Obama su žmona Michelle pasirašė sutartį su „Netflix“ 1

Barackas Obama, buvęs Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentas, ir jo žmona Michelle pasirašė sutartį su...

Vadyba
2018.05.22
Lietuvių kino akademija paskelbė „Sidabrinės gervės“ nominantus

Lietuvių kino akademija (LiKA) paskelbė pretendentus į „Sidabrinės gervės“ apdovanojimus – 16 filmų,...

Laisvalaikis
2018.05.22
Pomirtinėje prof. Hawkingo knygoje nagrinėjami visatos dydžio klausimai

Šiemet bus išleista neseniai Anapilin iškeliavusio vieno žymiausių visų laikų fizikų Stepheno Hawkingo...

Laisvalaikis
2018.05.21
Naujojo „Pacų“ viešbučio vadovas: niekas kitas negali pasiūlyti tiek daug istorijos ir autentikos Premium 14

Vis daugiau žmonių keliaudami ieško ne tik vietos pernakvoti, bet tikisi ir unikalios patirties,...

Statyba ir NT
2018.05.21
Iliustruotoji istorija: Broliai Grimmai šiurpino vaikus

Pasakos apie nuostabias princeses ir piktas raganas vaikams skaitomos prieš miegą. 1812 m. broliams Grimmams...

Laisvalaikis
2018.05.20
E. Parulskis. Bethono muziejus 2

Repertuariniai ir proginiai akademinės muzikos koncertai Filharmonijoje lyg ir vienodi – klausytojų...

Naujieji Kinijos kaimai: kaimo mieste fenomenas artimas ir mums Premium 2

2017-ieji. Gruodžio 10 d. atvykome į Nantou, mažą tankaus miesto oazę vidury didžiulio Šendženo megapolio.

Verslo klasė
2018.05.20
Lietuvos atlikėjai nebenori būti buhalteriais: pavyzdys – Estija 3

Menininkai šiuo metu yra paversti buhalteriais, kartais dar turinčiais dirbti ir Mokesčių inspekcijos darbą.

Laisvalaikis
2018.05.19
Bažnytinio paveldo muziejuje – Italijos meno šedevrai

Vilniuje, Bažnytinio paveldo muziejuje, atidaryta paroda „Šventojo Kazimiero gerbimo istorijos šedevrai“...

Laisvalaikis
2018.05.18
Gediminas Kuprevičius – apie „Ogmios“ centro pradžią ir mecenatystę 1

„Taip nebus. Nes Kultūros ministerija parengė nekokį mecenatystės įstatymą. Kas gali skirti milijoną eurų?...

Laisvalaikis
2018.05.18
Kompetencija, be kurios sėkmingai vystyti verslą bus sunkiai įmanoma Rėmėjo turinys

Pasaulis šiandien keičiasi ypač sparčiai – ketvirtoji pramonės revoliucija iš pašaknų rauna įprastas veikimo...

Verslo aplinka
2018.05.18
Baltijos trienalė: lengvi potėpiai ateities paveikslui 1

13-osios Baltijos trienalės, praėjusį savaitgalį atidarytos Vilniuje, Šiuolaikinio meno centre, kuratoriai...

Laisvalaikis
2018.05.17
Metų muziejininkė – kaunietė Daina Kamarauskienė

Lietuvos muziejų asociacijos (LMA) valdyba 2017-ųjų muziejininko vardą suteikė Dainai Kamarauskienei,...

Laisvalaikis
2018.05.17
 „Godopoco“ trenerė Airina Kazlauskaitė: noras kontroliuoti atsiranda tada, kai bijoma susimauti Rėmėjo turinys 4

„Kai esi nepasiruošęs niekam, esi pasiruošęs viskam“, – teigia „Godopoco“ sklandaus ir efektyvaus bendravimo...

Laisvalaikis
2018.05.17
Pažymint LGBT teises Vilniuje atidaryta simbolinė pėsčiųjų perėja 2

Vilniuje pažymint Lesbiečių, gėjų, biseksualų, translyčių ir interseksualų (LGBTI) teises atidaryta simbolinė...

Laisvalaikis
2018.05.17
Kultūros ministrė: paskelbtas kultūros įstaigų pertvarkos planas – netikra naujiena

Į viešumą patekęs kultūros įstaigų pertvarkos projekto variantas – nesvarstomas, tai netikra naujiena, teigia...

Laisvalaikis
2018.05.17
Kultūros įstaigų tinklo pertvarka – susitarimai po kilimu ar audra vandens stiklinėje 1

Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno įstaigų asociacija bei Valstybės teatrų asociacija, vienijanti ir...

Laisvalaikis
2018.05.14

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau