Kovos laukas – Lukiškių aikštė

Publikuota: 2018-04-30
Lukiškių aikštės žaliosios zonos Gyvybės medis. Projekto vizualizacija / sa.lt nuotr.
Lukiškių aikštės žaliosios zonos Gyvybės medis. Projekto vizualizacija / sa.lt nuotr.

Jeigu būtų renkami klampiausi valstybės projektai, Vilniaus Lukiškių aikštė neabejotinai atsidurtų pirmajame trejete, gal net pačiame jo viršuje: nuo 1999 m. įvyko aštuoni aikštės rekonstravimo projektų ir monumento idėjos konkursai, kainavę krūvas pinigų. Skaičiuojama, jau milijonus.

Kai praėjusių metų lapkritį po visuomenės balsavimo internetu ir ekspertų įvertinimo buvo paskelbtas laimėtojas – Andriaus Labašausko memorialas laisvės kovotojams partizanų bunkerio motyvais – ir numatyta jo pastatymo data – 2018 gruodžio 1-oji, atrodė, kad maždaug po 20-ies metų finišo juostelė bus pasiekta. Tačiau prireikė vos dienos, kad iš skrybėlės būtų ištrauktas pirmasis triušis – Kultūros paveldo departamento (KPD) iškeltas „Stop“ ženklas, esą „Laisvės kalvos“ projektas pažeidžia vertingąsias aikštės savybes. Dabar, iš kelių mėnesių perspektyvos žvelgiant, kyla klausimas, kaip KPD galėjo jį vertinti, jei projektinių duomenų p. Labašauskas ligi šiol nėra pateikęs.

Štai čia galima pasekti lietuvių liaudies pasaką: autorius nepateikė projektinių duomenų, nes Vilniaus miesto savivaldybė sutarties su juo nėra pasirašiusi. Savivaldybė nėra pasirašiusi sutarties su autoriumi, nes nėra pasirašiusi sutarties su Kultūros ministerija. O Kultūros ministerija, nors Seimo sudarytos komisijos priremta prie sienos praėjusią savaitę paskelbė, kad Andrius Labašauskas LAIMĖJO KONKURSĄ, dėl jo likimo su Vyriausybe taip ir nesutaria.

„Kad aš žinočiau... Laukiu finansavimo tęsti darbus, o šiaip esame užstrigę prie susirašinėjimo“, – nusijuokia projekto autorius, VŽ paklaustas, kokios stadijos yra projekto įgyvendinimas.

Kultūros ministerija šiam projektui numačiusi skirti iki 500.000 Eur, darbus vykdytų Vilniaus savivaldybė.

Teismų kalneliais

Iki darbų – dar toli, nes kepurėje yra kur kas daugiau triušių. Kad ir teismai. Švitriausiu kardu nukirsdinti „Laisvės kalvos“ idėją užsimojęs Vyčio paramos fondo (VPF) atstovas Vilniaus apygardos teismui pateikė ieškinį dėl Kultūros ministerijos ir Šiuolaikinio meno centro veiksmų, vykdant kūrybines dirbtuves, teisėtumo. Teismo posėdis paskirtas vasarą, taigi greitai byla nesibaigs.

Čia galima prisiminti, kad VPF palaikomų menininkų grupei, konkurse užėmusiai antrą vietą, vadovavo architektas Gintaras Čaikauskas, ją sudarė skulptorius Arūnas Sakalauskas bei architektai Linas Naujokaitis ir Kęstutis Akelaitis, o Lukiškių aikštės sutvarkymo idėją ir koncepciją 2016-aisiais parengė architektai G. Čaikauskas ir L. Naujokaitis. Ar šios grupės projekte buvo kas nors ypatingo ir naujo, palyginti su Rolando Paleko „ARCstudijos“ architektūriniu projektu „Ramybė“, 2015 m. laimėjusiu aikštės sutvarkymo konkursą, – kitas klausimas. Specialistai sako, kad ne itin. Beje, 2015-ųjų „Ramybė“ buvo „ARCstudijos“ 2013 m. laimėto aikštės sutvarkymo konkurso pigesnis variantas, skelbta preliminari jo kaina siekė 2 mln. Eur.

G. Čaikausko grupės parengto ir įgyvendinto projekto sąmata, skelbiama, siekė 3,7 mln. Eur.

„Nežinau peripetijų, bet visi konkursai dėl Lukiškių aikštės baigėsi tuo pačiu: pralaimėjusieji laimėjusius paduoda į teismą, viskas užvilkinama ir galiausiai nutraukiama. Miesto savivaldybė, Kultūros ministerija stengiasi, kad taip vėl neįvyktų, tačiau reikalai neinasi sklandžiai. Negaliu komentuoti, nes nežinau, kas čia vyksta. Žinau tik tiek: aš laukiu finansavimo tęsti darbus, nes daug jau ir padaryta. Vieną dieną žinios pozityvios, kitą – negatyvesnės, tačiau tikiuosi, kad viskas bus gerai“, – VŽ sakė p. Labašauskas.

Marinimo keliu

Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Deividas Matulionis, Seimo Kultūros komiteto 2017-ųjų sausį sudarytos darbo grupės Lukiškių aikštės Vilniuje sutvarkymo klausimams koordinuoti pirmininkas, paprašytas pakomentuoti, kaip yra dabar ir kaip bus, sako atsakymo neturįs: „Galiu pasakyti tik tiek, kad Apeliaciniame teisme nagrinėjamas Vyčio iniciatorių pateiktas skundas dėl laikinųjų apsaugos priemonių įvedimo. Esmė ta, kad mes tikrai nemanome, jog reikia skubėti. Palaukime teismo sprendimo, pasižiūrėsime, koks jis bus.“ Pasak p. Matulionio, šis klausimas yra supriešinęs visuomenę, todėl, jo asmenine nuomone, turėtume pirmiausia iki galo sutvarkyti aikštę, padaryti ją patrauklią žmogui ir šeimai ir būtent joje sukurti naują laisvės kovų pagerbimo tradiciją.

„Manau, kad geriau turėti gražią, sutvarkytą aikštę, visiems nurimti ir palaukus pažiūrėti, ką galime padaryti. Flagštokai pastatyti, tai ir naudokime juos įvairiems renginiams, vėliavų pakėlimui, formuokime ne Lukiškių, bet Laisvės kovų aikštės pavadinimą“, – kalba pašnekovas.

Išmintingas tai būtų kelias, tačiau, žinant, kad „nurimus ir palaukus“ buvo numarinti septyni konkursai, išminties maža. Ne todėl, kad Lukiškių aikštėje trūks plyš reiktų ką nors pastatyti, ir net ne todėl, kad į balą (arba kur nors sausiau) vėl būtų išmesta krūva pinigų. Nebent to sąmoningai siekiama.

Kad ir kaip būtų, p. Matulionis vadovauja ne pirmai komisijai, prižiūrinčiai Lukiškių aikštės konkursus, – 2010 m. sausį sudarius Lukiškių aikštės sutvarkymo ir Lietuvos laisvės kovotojų atminimo įamžinimo komisiją, p. Matulionis, tuomet ėjęs ministro pirmininko kanclerio pareigas, buvo paskirtas jos pirmininku ir, kaip dabar vertina specialistai, teisingai pasielgė atskirdamas Lukiškių aikštės sutvarkymo bei Lukiškių memorialo konkursus. Kodėl abu patyrė fiasko – kita istorija.

Apie į teismų maratoną įsukamą „Laisvės kalvos“ projektą p. Matulionis sako, kad nieko naujo čia nėra: „Esame teisinė valstybė, jeigu manome, kad neteisingas sprendimas, tai ir kreipiamės į teismą. Mes (darbo grupė – VŽ) stengiamės laikytis šiek tiek nuošaliau ir dar labiau neišbalansuoti padėties. Mes realiai žiūrime į procesą iš šalies ir neketiname čia kištis. Nežinau, kada teismas priims nutartį. Pasiklauskite teisme.“

Naujas konkursas?

Kultūros viceministrė Gintautė Žemaitytė VŽ patikino: premjero potvarkiu sudaryta darbo grupė Lukiškių aikštės sutvarkymo klausimams koordinuoti dirbtuvių nugalėtoją paskelbė viešai per spaudos konferenciją pernai lapkričio 17 d., ir visi tai žino. „Mes savo darbą padarėme iki galo, dirbtuvės pabaigtos, rezultatai dabar patvirtinti tokia forma, kaip reikėjo. Toliau yra Seimo įstatymo projektas, dar kas nors. Nežinau, kas gali pasakyti, kas čia iš tikrųjų dedasi. Vyriausybė tęsia savo pradėtu būdu, Seimas irgi turi savo nuomonę“, – VŽ sakė p. Žemaitytė. Abejonių nekyla, kad turi – nepraėjus nė mėnesiui, kai buvo paskelbtas Lukiškių aikštės memorialo projekto laimėtojas, Seimas pritarė įstatymo projektui, kuris įpareigotų aikštėje pastatyti Vyčio skulptūrą. Dabar šis projektas vėl garsiai prisimintas.

„Dabar mes kalbame, kaip reikia organizuoti konkursą, kaip išrinkti komisiją, kaip ta komisija turi dirbti ir galiausiai kaip komisija turi išrinkti konkurso nugalėtoją. Kai mes viso šito neturime, visuomenei neaktualu nei Vytis, nei partizanų bunkeris. Labai klysite, jeigu sakysite, kad čia yra priešprieša“, – BNS cituoja Arūną Gumuliauską, Valstybės istorinės atminties komisijos pirmininką.

FOTOGALERIJA Pristatytos Lukiškių aikštės penkios vizijos (10 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Taika su Ispanijos mokesčių inspekcija C. Ronaldo kainuos 18,8 mln. Eur 2

Portugalų futbolo žvaigždė Cristiano Ronaldo pasiekė susitarimą su Ispanijos teisėsaugą, pagal kurį kalėjimų...

Laisvalaikis
2019.01.22
26 milijardieriai valdo tiek pat turto, kiek pusė planetos žmonių 20

26 turtingiausi pasaulio asmenys pernai bendrai sukaupė 1,4 trln. USD turto. Tai reiškia, kad jie valdo tiek...

Laisvalaikis
2019.01.21
Lietuvos kultūros taryba pirmajam pusmečiui skyrė per 3 mln. Eur

Lietuvos kultūros taryba (LKT) paskelbė kultūros ir meno sričių 2019-ųjų pirmojo finansavimo konkurso etapo...

Laisvalaikis
2019.01.21
Mirė Lietuvos patriotas, disidentas ir rezistentas Petras Cidzikas 4

Sausio 21-osios naktį mirė Lietuvos patriotas, rezistentas ir disidentas Petras Cidzikas, kurio gyvenimas...

Laisvalaikis
2019.01.21
Vokietijoje pavogė į LNOBT vežtus „Turandot“ kostiumus 4

Vokietijoje iš į Vilnių vykusio vilkiko pavogti operos „Turandot“ atlikėjams skirti kostiumai. Šios operos...

Laisvalaikis
2019.01.21
Investicijos į nekilnojamąjį turtą tarpukario Kaune 6

Sukako 100 metų, kai 1919-ųjų sausio 2 d. iš lenkų okupuoto Vilniaus pasitraukė Lietuvos laikinoji...

Laisvalaikis
2019.01.20
Lietuvos rašytojų sąjunga gina rašytoją M. Ivaškevičių 3

Lietuvos rašytojų sąjungos (LRS) valdyba sausio 19 d. išplatino pareiškimą, ginantį Nacionalinės kultūros ir...

Laisvalaikis
2019.01.20
Beckhamų prekės ženklai klimpsta į nuostolius 4

Davido ir Victorios Beckham atstovaujami aprangos prekės ženklai pastaraisiais metais patiria vis daugiau...

Laisvalaikis
2019.01.20
Jūsų namai toli nuo namų: „Radisson“ ir „Ramada“ viešbučių istorijos Premium

Keliauninkams skirtos užeigos egzistavo jau ankstyvosiose civilizacijose ir yra minimos net Biblijoje.

Verslo klasė
2019.01.19
Ekspertai: „Gillette“ reklama – vaikščiojimas skustuvo ašmenimis Premium 3

Rinkodaros metus tarptautiniai prekės ženklai pradeda aktyviai – „Gillette“ savo naująja kampanija išjudino...

Rinkodara
2019.01.17
Smiltynėje pradedama statyti jūros gyvūnų sanatorija

Šią savaitę Kuršių nerijos Kopgalyje, greta Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumo bus pradėtas statyti...

Laisvalaikis
2019.01.17
Radiniai Gedimino kalne – nuo klajoklių genčių strėlių iki Vytauto laikų mūrų

Pernai tvarkant Gedimino kalną archeologai aptiko įdomių radinių iš įvairių istorinių laikotarpių.

Laisvalaikis
2019.01.16
Žiūrimiausias 2018-ųjų filmas Lietuvoje – „Tarp pilkų debesų“ 2

Metų sandūroje paskelbtų tyrimų rezultatai, rodantys, jog 2018-uosius Lietuvos gyventojai įvertino gerai, o...

Laisvalaikis
2019.01.16
Siekdama skaidrumo, „Tiffany & Co“ numeruos deimantus

JAV Juvelyrikos tinklas „Tiffany & Co“ pranešė nuo šiol visus parduodamus deimantus žymėsiantis serijiniu...

Laisvalaikis
2019.01.15
Iliustruotoji istorija: Rokfelerio centras 2

Pačiame Niujorko viduryje stūksantis Rockefellerio centras daugiau nei 80 metų kasmet sulaukia milijonų...

Laisvalaikis
2019.01.13
Įvardijo sveikiausius turistams pasaulio miestus 2

Jei savaitgalio išvykai ieškote miesto, kuriame laiką galima būtų praleisti naudingai sveikatos požiūriu,...

Paslaugos
2019.01.13
Siūlo darbą švyturio prižiūrėtojams Kalifornijoje už 130.000 USD 1

Jeigu norisi kardinalių pokyčių, galbūt vertėtų pakeisti darbą. Pavyzdžiui, tapti istorinio švyturio...

Vadyba
2019.01.12
Baldų gamintojas P. Narbutas investuoja į futbolo klubą 21

Šių metų pradžioje įkurta viešoji įstaiga – futbolo klubas „Vilnius“, jį įsteigė biuro baldų gamybos...

Laisvalaikis
2019.01.11
„Verslios Lietuvos“ vadovės D. Kleponės portretas: lyderystė carpe diem stiliumi 23

Ruošdamasi pokalbiui su Daina Klepone, VšĮ „Versli Lietuva“ generaline direktore, pamaniau: jos CV būtų...

Laisvalaikis
2019.01.11
Mokslininkai atspausdino už aguonos grūdą mažesnį Vytį

Vilniaus universiteto (VU) Fizikos bei Chemijos ir geomokslų fakultetų mokslininkai kartu su lazerinių...

Laisvalaikis
2019.01.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau