Kovos laukas – Lukiškių aikštė

Publikuota: 2018-04-30
Lukiškių aikštės žaliosios zonos Gyvybės medis. Projekto vizualizacija / sa.lt nuotr.
Lukiškių aikštės žaliosios zonos Gyvybės medis. Projekto vizualizacija / sa.lt nuotr.

Jeigu būtų renkami klampiausi valstybės projektai, Vilniaus Lukiškių aikštė neabejotinai atsidurtų pirmajame trejete, gal net pačiame jo viršuje: nuo 1999 m. įvyko aštuoni aikštės rekonstravimo projektų ir monumento idėjos konkursai, kainavę krūvas pinigų. Skaičiuojama, jau milijonus.

Kai praėjusių metų lapkritį po visuomenės balsavimo internetu ir ekspertų įvertinimo buvo paskelbtas laimėtojas – Andriaus Labašausko memorialas laisvės kovotojams partizanų bunkerio motyvais – ir numatyta jo pastatymo data – 2018 gruodžio 1-oji, atrodė, kad maždaug po 20-ies metų finišo juostelė bus pasiekta. Tačiau prireikė vos dienos, kad iš skrybėlės būtų ištrauktas pirmasis triušis – Kultūros paveldo departamento (KPD) iškeltas „Stop“ ženklas, esą „Laisvės kalvos“ projektas pažeidžia vertingąsias aikštės savybes. Dabar, iš kelių mėnesių perspektyvos žvelgiant, kyla klausimas, kaip KPD galėjo jį vertinti, jei projektinių duomenų p. Labašauskas ligi šiol nėra pateikęs.

Štai čia galima pasekti lietuvių liaudies pasaką: autorius nepateikė projektinių duomenų, nes Vilniaus miesto savivaldybė sutarties su juo nėra pasirašiusi. Savivaldybė nėra pasirašiusi sutarties su autoriumi, nes nėra pasirašiusi sutarties su Kultūros ministerija. O Kultūros ministerija, nors Seimo sudarytos komisijos priremta prie sienos praėjusią savaitę paskelbė, kad Andrius Labašauskas LAIMĖJO KONKURSĄ, dėl jo likimo su Vyriausybe taip ir nesutaria.

„Kad aš žinočiau... Laukiu finansavimo tęsti darbus, o šiaip esame užstrigę prie susirašinėjimo“, – nusijuokia projekto autorius, VŽ paklaustas, kokios stadijos yra projekto įgyvendinimas.

Kultūros ministerija šiam projektui numačiusi skirti iki 500.000 Eur, darbus vykdytų Vilniaus savivaldybė.

Teismų kalneliais

Iki darbų – dar toli, nes kepurėje yra kur kas daugiau triušių. Kad ir teismai. Švitriausiu kardu nukirsdinti „Laisvės kalvos“ idėją užsimojęs Vyčio paramos fondo (VPF) atstovas Vilniaus apygardos teismui pateikė ieškinį dėl Kultūros ministerijos ir Šiuolaikinio meno centro veiksmų, vykdant kūrybines dirbtuves, teisėtumo. Teismo posėdis paskirtas vasarą, taigi greitai byla nesibaigs.

Čia galima prisiminti, kad VPF palaikomų menininkų grupei, konkurse užėmusiai antrą vietą, vadovavo architektas Gintaras Čaikauskas, ją sudarė skulptorius Arūnas Sakalauskas bei architektai Linas Naujokaitis ir Kęstutis Akelaitis, o Lukiškių aikštės sutvarkymo idėją ir koncepciją 2016-aisiais parengė architektai G. Čaikauskas ir L. Naujokaitis. Ar šios grupės projekte buvo kas nors ypatingo ir naujo, palyginti su Rolando Paleko „ARCstudijos“ architektūriniu projektu „Ramybė“, 2015 m. laimėjusiu aikštės sutvarkymo konkursą, – kitas klausimas. Specialistai sako, kad ne itin. Beje, 2015-ųjų „Ramybė“ buvo „ARCstudijos“ 2013 m. laimėto aikštės sutvarkymo konkurso pigesnis variantas, skelbta preliminari jo kaina siekė 2 mln. Eur.

G. Čaikausko grupės parengto ir įgyvendinto projekto sąmata, skelbiama, siekė 3,7 mln. Eur.

„Nežinau peripetijų, bet visi konkursai dėl Lukiškių aikštės baigėsi tuo pačiu: pralaimėjusieji laimėjusius paduoda į teismą, viskas užvilkinama ir galiausiai nutraukiama. Miesto savivaldybė, Kultūros ministerija stengiasi, kad taip vėl neįvyktų, tačiau reikalai neinasi sklandžiai. Negaliu komentuoti, nes nežinau, kas čia vyksta. Žinau tik tiek: aš laukiu finansavimo tęsti darbus, nes daug jau ir padaryta. Vieną dieną žinios pozityvios, kitą – negatyvesnės, tačiau tikiuosi, kad viskas bus gerai“, – VŽ sakė p. Labašauskas.

Marinimo keliu

Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Deividas Matulionis, Seimo Kultūros komiteto 2017-ųjų sausį sudarytos darbo grupės Lukiškių aikštės Vilniuje sutvarkymo klausimams koordinuoti pirmininkas, paprašytas pakomentuoti, kaip yra dabar ir kaip bus, sako atsakymo neturįs: „Galiu pasakyti tik tiek, kad Apeliaciniame teisme nagrinėjamas Vyčio iniciatorių pateiktas skundas dėl laikinųjų apsaugos priemonių įvedimo. Esmė ta, kad mes tikrai nemanome, jog reikia skubėti. Palaukime teismo sprendimo, pasižiūrėsime, koks jis bus.“ Pasak p. Matulionio, šis klausimas yra supriešinęs visuomenę, todėl, jo asmenine nuomone, turėtume pirmiausia iki galo sutvarkyti aikštę, padaryti ją patrauklią žmogui ir šeimai ir būtent joje sukurti naują laisvės kovų pagerbimo tradiciją.

„Manau, kad geriau turėti gražią, sutvarkytą aikštę, visiems nurimti ir palaukus pažiūrėti, ką galime padaryti. Flagštokai pastatyti, tai ir naudokime juos įvairiems renginiams, vėliavų pakėlimui, formuokime ne Lukiškių, bet Laisvės kovų aikštės pavadinimą“, – kalba pašnekovas.

Išmintingas tai būtų kelias, tačiau, žinant, kad „nurimus ir palaukus“ buvo numarinti septyni konkursai, išminties maža. Ne todėl, kad Lukiškių aikštėje trūks plyš reiktų ką nors pastatyti, ir net ne todėl, kad į balą (arba kur nors sausiau) vėl būtų išmesta krūva pinigų. Nebent to sąmoningai siekiama.

Kad ir kaip būtų, p. Matulionis vadovauja ne pirmai komisijai, prižiūrinčiai Lukiškių aikštės konkursus, – 2010 m. sausį sudarius Lukiškių aikštės sutvarkymo ir Lietuvos laisvės kovotojų atminimo įamžinimo komisiją, p. Matulionis, tuomet ėjęs ministro pirmininko kanclerio pareigas, buvo paskirtas jos pirmininku ir, kaip dabar vertina specialistai, teisingai pasielgė atskirdamas Lukiškių aikštės sutvarkymo bei Lukiškių memorialo konkursus. Kodėl abu patyrė fiasko – kita istorija.

Apie į teismų maratoną įsukamą „Laisvės kalvos“ projektą p. Matulionis sako, kad nieko naujo čia nėra: „Esame teisinė valstybė, jeigu manome, kad neteisingas sprendimas, tai ir kreipiamės į teismą. Mes (darbo grupė – VŽ) stengiamės laikytis šiek tiek nuošaliau ir dar labiau neišbalansuoti padėties. Mes realiai žiūrime į procesą iš šalies ir neketiname čia kištis. Nežinau, kada teismas priims nutartį. Pasiklauskite teisme.“

Naujas konkursas?

Kultūros viceministrė Gintautė Žemaitytė VŽ patikino: premjero potvarkiu sudaryta darbo grupė Lukiškių aikštės sutvarkymo klausimams koordinuoti dirbtuvių nugalėtoją paskelbė viešai per spaudos konferenciją pernai lapkričio 17 d., ir visi tai žino. „Mes savo darbą padarėme iki galo, dirbtuvės pabaigtos, rezultatai dabar patvirtinti tokia forma, kaip reikėjo. Toliau yra Seimo įstatymo projektas, dar kas nors. Nežinau, kas gali pasakyti, kas čia iš tikrųjų dedasi. Vyriausybė tęsia savo pradėtu būdu, Seimas irgi turi savo nuomonę“, – VŽ sakė p. Žemaitytė. Abejonių nekyla, kad turi – nepraėjus nė mėnesiui, kai buvo paskelbtas Lukiškių aikštės memorialo projekto laimėtojas, Seimas pritarė įstatymo projektui, kuris įpareigotų aikštėje pastatyti Vyčio skulptūrą. Dabar šis projektas vėl garsiai prisimintas.

„Dabar mes kalbame, kaip reikia organizuoti konkursą, kaip išrinkti komisiją, kaip ta komisija turi dirbti ir galiausiai kaip komisija turi išrinkti konkurso nugalėtoją. Kai mes viso šito neturime, visuomenei neaktualu nei Vytis, nei partizanų bunkeris. Labai klysite, jeigu sakysite, kad čia yra priešprieša“, – BNS cituoja Arūną Gumuliauską, Valstybės istorinės atminties komisijos pirmininką.

FOTOGALERIJA Pristatytos Lukiškių aikštės penkios vizijos (10 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vėžį sukeliančių ląstelių aptikta kas penkiasdešimto brito gerklėje 2

Didžiosios Britanijos Šefildo universiteto mokslininkai nustatė, kad daugiau kaip vieno iš 50 žmonių gerklėse...

Laisvalaikis
2018.08.21
Rolandas Valiūnas atidaro meno centrą 10

Antrąjį metų pusmetį Vilnius, sykiu ir visa Lietuva, praturtės dviem reikšmingomis meno institucijomis,...

Laisvalaikis
2018.08.21
Po skandalo pasirodęs Kevino Spacey filmas per dieną teuždirbo 126 USD 13

Kevinas Spacey gali skaudžiai finansiškai pajusti, kiek kainuoja suteršta reputacija. Naujasis aktoriaus...

Vadyba
2018.08.20
Iliustruotoji istorija: rūgšti LDK diplomatų duona 4

Daugeliui valstybės diplomatų ir konsulų darbas užsienio pasiuntinybėse siejasi su nuolatinėmis kelionėmis,...

Laisvalaikis
2018.08.19
Pasaulyje mažėja teroristinių išpuolių 17

Pernai vien Europoje teroro išpuoliai krėtė Mančesterį, Barseloną, Paryžių ir Londoną, tačiau mokslininkai...

Laisvalaikis
2018.08.19
Į spintas įsisuko mados bjaurybės

Bjauriosios mados apraiškos ant podiumų – nieko nauja. Tačiau pernai ši netradicinius grožio ir estetikos...

Laisvalaikis
2018.08.18
SEB bankininko Romo Čereškos gyvenimo kelionė, virtusi kova už gyvenimą 23

Kartais gyvenime prireikia didelių sukrėtimų, kad išsigrynintų tikrosios vertybės. Taip nutiko SEB banko...

Laisvalaikis
2018.08.17
Apklausa: įtakingiausias popkultūros atstovas – Jazzu 4

Įtakingiausiu popkultūros atstovu šalies gyventojai laiko dainininkę Justę Arlauskaitę-Jazzu, rodo naujienų...

Laisvalaikis
2018.08.17
Klimato išdaigos Lietuvoje prieš 100 metų Premium 1

Mes jau pratę, kad vasarop pasipila žemdirbių ar palangiškių dejonės apie ypač prastą sezoną. O kraštą...

Verslo klasė
2018.08.15
Miestai, kuriuose geriausia gyventi 2

Paskelbtame geriausiųjų gyventi miestų reitinge pirmą kartą Europos didmiestis pateko į sąrašo viršų.

Vadyba
2018.08.15
Miškų miestas Kinijoje valys orą ir gamins deguonį 3

Kalnuotoje Liudžou vietovėje Kinija 2020 m. pradės statyti miestą-mišką, kuris ne tik apgyvendins 30.000...

Laisvalaikis
2018.08.15
Lokarno kino festivalyje – lietuviško „Rūgštaus miško“ sėkmė

71-ajame Lokarno (Šveicarija) kino festivalyje režisierės Rugilės Barzdžiukaitės debiutinis ilgametražis...

Laisvalaikis
2018.08.13
Sigita Šimkutė: stalčiukas vyrams Premium

Kai ji eina, net pietryčių vėjas atsisuka pažiūrėti į jos žemę šluojančius, tyliai šiugždančius sijonus.

Verslo klasė
2018.08.12
Kas išgelbės pasaulio vandenynus

Kiekvieną minutę į pasaulio vandenynus išpilama po sunkvežimį šiukšlių. Nyderlanduose įkurta nepelno...

Laisvalaikis
2018.08.12
Mirė Nobelio literatūros premijos laureatas Naipaulas

Mirė Nobelio literatūros premijos laureatas, britų rašytojas, iš Trinidado kilęs indas V.S. Naipaulas.

Laisvalaikis
2018.08.12
Išmanieji prietaisai vaikams: už ir prieš

„Microsoft“ įkūrėjo Billo Gateso vaikai išmaniuosius telefonus gavo sulaukę keturiolikos, tačiau statistinės...

Laisvalaikis
2018.08.12
Knygos: kaip tapti puikiu vadovu Premium 4

2018 m. kovo pradžioje pasirodė Elenos L. Botelho ir Kim Powellsu bendraautoriumi Tahliu Razu parašyta knyga...

Verslo klasė
2018.08.11
Žydrieji deimantai saugo daugiau paslapčių, negu manyta 5

Mokslininkai išsiaiškino, kur ir kaip susiformuoja vieni rečiausių pasaulio brangakmenių – žydrieji deimantai.

Laisvalaikis
2018.08.11
Amerika pirtyje, arba Diasporos verslumo pamokos 2

Prie kapitalizmo žaizdro: pirmosios lietuvių biznierių pamokos. Reemigracija ir amerikietiško gyvenimo...

Laisvalaikis
2018.08.11
Skelbs naują konkursą Kultūros paveldo departamento vadovo vietai 2

Kultūros miniserija pranešė, jog atšauktas konkursas Kultūros paveldo departamento (KPD) direktoriaus...

Laisvalaikis
2018.08.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau