„Iliustruotoji istorija“: kodėl JFK turėjo mirti?

Publikuota: 2016-10-08
Jackas Ruby nužudė Lee Harvey Oswaldą. Jis tikėjosi, kad bus apdovanotas už savo žygdarbį, tačiau buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. „Wikimedia Commons“ nuotr.
svg svg
Jackas Ruby nužudė Lee Harvey Oswaldą. Jis tikėjosi, kad bus apdovanotas už savo žygdarbį, tačiau buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. „Wikimedia Commons“ nuotr.
 

Lee Harvey Oswaldui nebuvo suteikta galimybė paaiškinti, kodėl jis nužudė JAV prezidentą. Striptizo klubo savininkas Jackas Ruby nušovė Johno F. Kennedy žudiką šiam dar nespėjus prabilti ir neleido pasauliui sužinoti tiesos.

Pirmasis šūvis sustabdo laiką 2,7 sekundės. Laikrodžių rodyklės sustoja ties 12.30 val., tik saulė nenustoja švietusi virš Dalaso, kur prezidento kortežas ką tik pasuko į Guobų gatvę.

Suglumę Dalaso gyventojai bando nuspėti, iš kur šis garsas. Vieni mano, kad kokie neišauklėti vaikėzai iššovė fejerverką, kitiems atrodo, kad sudundėjo kortežo motociklas.

Niekas negali patikėti, kad priešais juos įvyko kai kas gerokai rimtesnio – kad prezidentui Johnui F. Kennedy, sėdinčiam atvirame tamsiai mėlynos spalvos „Lincoln“ limuzine ant užpakalinės sėdynės, iškilo pavojus. Žmonės net nenutuokia, kad netrukus taps garsiausios amžiaus žmogžudystės liudininkais.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Antrasis šūvis pažadina minią iš transo. Kai prezidentas susiima už gerklės, į kurią pataikė kulka, žmonės pradeda klykti.

„Pasilenkit!“ – rėkia siaubo apimti susirinkusieji, o apsaugos darbuotojai lekia prie prezidento Kennedy limuzino, kuriame dar sėdi jo žmona Jacqueline ir Teksaso gubernatorius Johnas Connally su žmona.

Išlėkus trečiai kulkai, visi suvokia, kad įvyko katastrofa. Vienas žiūrovas mato, kaip „sprogsta“ prezidento galva. JFK parvirsta ant šono, o Jacqueline Kennedy bejėgiškai apglėbia suglebusį kūną abiem rankomis.

„O ne, ne, ne!“ – šaukia ji, apsirengusi rožiniu pagal užsakymą siūtu kostiumėliu.

„Jie nužudė mano vyrą. Laikau jo smegenis savo rankose“, – sako ji ir suvokusi šių žodžių prasmę, išsigandusi paleidžia savo vyrą ir bando išlipti iš automobilio. Tą pačią akimirką vienas iš apsaugos darbuotojų, stovėjusių prie automobilio galo, nustūmė ją atgal ant sėdynės.

„Dieve mano! Jie peršovė jam galvą!“ – šaukė Jacqueline, automobiliui lekiant iš įvykio vietos.

Ruby buvo priblokštas

Visai kitoje miesto vietoje – dienraščio „Dallas Morning News“ redakcijoje – suakmenėjęs sėdi naktinio klubo savininkas Jackas Ruby. Jis buvo atėjęs užsakyti savo striptizo klubo „Carousel Club“ reklamos, kai apie 12.45 valandą jį pasiekė žinia apie žmogžudystę. Jo veidas papilkėjo, priblokštas jis net prisėdo ant kėdės.

Nors Jackui Ruby tai visai nebūdinga, jis tyli kaip pelė po šluota. Abejingai žiūri į niekur. Kaip ir visi amerikiečiai, tą penktadienį, 1963 m. lapkričio 22 dieną, jis buvo labai sukrėstas, tačiau, regis, Jacko sielvartas didesnis nei kitų. Jis dar pats nežino, kad šis sielvartas po dviejų dienų privers jį keršyti, kad Jackas Ruby įsiamžins kaip vyras, nušovęs prezidento žudiką, kad jis neleis policijai gauti atsakymo į svarbiausią klausimą – kodėl JFK turėjo mirti? Visos ateities sąmokslo teorijos bus tiesiogiai susietos su juo – didžiausiu Johno F. Kennedy ir policijos gerbėju. Žmogumi, kuris, kaip pats manė, tiesiog norėjo padėti.

Puikusis striptizo klubas

Jackas Ruby gimė 1911 m. Čikagoje, žydų šeimoje. Ilgai bastėsi po Valstijas, kol galiausiai 1947 m. apsigyveno Dalase ir atidarė keletą naktinių klubų.

Pablogėjus ekonominei situacijai, dauguma jo klubų susidūrė su finansiniais sunkumais, tad 1963 m. buvo likę vos du – „Vegas Club“, kurį valdė sesuo Eileen, ir striptizo klubas „Carousel Club“, kurį kietai savo rankose laikė jis pats.

Jacką labai domino stilius ir klasė – ir tai turėjo atsispindėti jo klube.

„Po velnių, čia padori vieta!“ – dažnai rėkdavo jis, kibdamas ramybės drumstėjui į atlapus ir mesdamas laiptais žemyn iš striptizo klubo.

Jis negalėjo pakęsti triukšmadarių, arba „veikėjų“, kaip juos vadino pats.

Pavyzdžiui, vieną vakarą bare sėdėjęs žmogus atsisakė apmokėti sąskaitą. Jackas, tuo metu linksminęs du klube apsilankiusius policininkus, pamėgino išspręsti problemą, bet įkyrus klientas atsisakė išeiti. Galop Jackas pagriebė vaikiną, pro policininkus nutempė į kambarį ir niekieno netrukdamas gerai aptalžė. Kai baigė, grįžo ir toliau – lyg niekur nieko – smagiai šnekėjosi su policininkais.

Policininkai striptizo klube visada būdavo sutinkami draugiškai. Jackui labai patiko teisėtvarkos sergėtojai, keletą Dalaso policininkų pažinojo asmeniškai. Jis sakydavo, kad policininkų dėka klubas yra stilingas, todėl policininkai visada gaudavo nuolaidą. Tačiau pagarba buvo susijusi ne tik su darbu. Jackas dažnai lankydavosi tarnyboje žuvusių policininkų laidotuvėse. Kartą jis net surengė labdaringą striptizą žuvusio policininko žmonai paremti.

Jackas buvo vaidingas, kai reikėdavo ginti „Carousel Club“ reputaciją, tačiau su pažįstamais jis elgdavosi labai rūpestingai. Vėliau beveik visi Jacko draugai pasakojo, kad jis visuomet padėdavo. Pavyzdžiui, kai sužinojo, kad vienas darbuotojas gyvena lūšnyne su mažais vaikais, jis iš karto sumokėjo pirmą įnašą už naują butą geresniame rajone.

„Neturėtum gyventi šalia padugnių“, – griežtai pasakė Jackas.

Jeigu striptizo šokėjoms trūkdavo pinigų, jos gaudavo pluoštą dolerių banknotų. Tačiau yra žinoma, kad Jacko pagalba dažnai būdavo nepageidaujama. Pavyzdžiui, viena iš striptizo šokėjų susipykusi išsiskyrė su savo vaikinu. Kai šis pasirodė klube, Jackas nedvejodamas nusprendė padėti, nors tuo metu pora jau buvo susitaikiusi ir mergina spiegė: „Jackai, nenoriu, kad jį liestum!“ Jis sumušė vaikiną taip stipriai, kad šis nubildėjo laiptais.

Šis noras padėti vėliau tapo lemtingas visai tautai.

Kennedy buvo dievaitis

Jackas Ruby paprastai keldavosi tuo metu, kai normalūs žmonės grįždavo iš darbo. Tačiau 1963 m. lapkričio 22 dieną jis atsikėlė gana anksti. Kaip ir kiekvieną penktadienį, savo „Oldsmobile“ jis ruošėsi į „Dallas Morning News“ redakciją užsakyti dviejų naktinių klubų reklamos.

175 centimetrų ūgio ir 79 kilogramų svorio raumeningas vyras rūpinosi savo kūnu, stropiai prausdavosi – kartais du ar tris kartus per dieną, ir būtinai apsivilkdavo kostiumą. Tvarkinga išvaizda visiškai nesiderino su netvarka bute – jame mėtėsi šiukšlių, skalbinių ir senų laikraščių.

Jis greitai peržvelgė rytinį laikraštį, kuriame buvo rašoma, kad Demokratų partija Teksase vilioja pinigus iš rinkėjų, todėl prezidentas atvyksta į Dalasą, linkėdamas savo partijai sėkmės.

Vienas straipsnis patraukė Jacko dėmesį.

„Pasveikinkime poną Kennedy, atvykusį į Dalasą...“ – buvo raginama antraštėje. Tačiau perskaitęs visą tekstą, Jackas įsiuto, mat prezidentas buvo kaltinamas daugybe negirdėtų dalykų. Pavyzdžiui, straipsnio autorius, kažkoks Bernardas Weissmanas, smerkė prezidentą dėl paramos tarptautiniam komunizmui.

Jackui Johnas F. Kennedy buvo tarsi aukščiausia klasė. Jam patiko prezidentas, jį žavėjo jo autoritetas ir gyvenimo būdas, tad Jackas visada rėmė prezidentą. Pavyzdžiui, visai neseniai jis išmetė svečią iš striptizo klubo už tai, kad šis nepagarbiai atsiliepė apie šalies vadovą.

Įsiutęs Jackas paėmė telefoną ir surinko sesers Eileen numerį.

„Jeigu šitas Weissmanas yra žydas, tai prašosi kulkos į kaktą“, – išrėžė Jackas seseriai. Jam, irgi žydui, atrodė, kad po tokio straipsnio į žydus bus blogai žiūrima.

Nuotaika kiek pragiedrėjo, kai apie 11 valandą jis atvyko į „Dallas Morning News“ redakciją. Įėjęs linksmai pasisveikino su reklamos skyriaus darbuotoju.

„Sveiki! Šiandien į miestą atvažiuoja prezidentas!“ – sušuko jis džiugiai eidamas vestibiuliu į valgyklą papusryčiauti – kaip visada penktadieniais.

Tačiau vėliau diena nebebuvo panaši į kitus Jacko penktadienius. 12.45 valandą jis sužinojo, kad jo garbinamas Johnas F. Kennedy nušautas Dalase.

Ruby nori padėti policijai

Kūkčiodamas Jackas Ruby apleidžia pastatą, sėda į automobilį ir vyksta į striptizo klubą. Jackas darbuotojams pareiškia, kad striptizo klubas bus uždarytas tris dienas gedint prezidento, kurio mirtį konstatavo gydytojai.

Darbuotojai mato, kad Johno F. Kennedy mirtis Jacką sukrėtė kur kas labiau nei juos. Jis baisiai prislėgtas – skambina draugams ir garsiai su jais šnekasi.

„Ar girdėjai?“ – klausia jis vieno draugo ir gauna teigiamą atsakymą.

„Argi tai ne siaubinga?“ – bičiulis girdi, kad Jackas pradeda verkti.

„Aš raudu ir nebegaliu daugiau kalbėti“, – staiga taria Jackas ir padeda ragelį draugui nespėjus atsakyti.

Apie 22 valandą Jackas važinėjasi miesto gatvėmis be tikslo. Automobilyje įjungtas radijo imtuvas. Jis klausosi naujienų apie žmogžudystę. Netrukus jis išgirsta, kad jo draugai policininkai dar dirba. Jis sustoja prie „Phil’s Delicatessen“ ir užsako dešimt sumuštinių su sūdyta mėsa ir garstyčiomis. Kol padavėjas ruošia maistą, Jackas paskambina į policijos nuovadą ir pasikalba su pažįstamu.

„Girdėjau, kad jūs dar dirbate. Pamaniau, užsuksiu ir atvešiu ko užvalgyti“, – sako Jackas.

„Sveikas, Jackai, mes jau baigėme, bet papasakosiu vaikinams, koks tu rūpestingas. Ačiū“, – atsako pareigūnas.

Jackas vis tiek nusprendžia važiuoti į policijos nuovadą, bet sumuštinius palieka automobilyje.

Aplink nuovadą būriuojasi sutrikę žurnalistai. Dauguma jų ne iš Dalaso, tad Jackas, mėgstantis visiems padėti, netrukus gauna darbo. Jis pažįsta visus.

„Ne, čia šerifas Deckeris. O čia – policijos viršininkas Curry. C u r r y“, – sako jis žurnalistui paraidžiui.

Tuo metu policininkai apklausia Lee Harvey Oswaldą, pagrindinį įtariamąjį Johno F. Kennedy žmogžudyste. Policininkai jį sulaikė kiek anksčiau – po to, kai bėgdamas jis nušovė 39 metų policijos pareigūną J. D. Tippitą.

Apie 24 valandą policijos pareigūnai lydi Oswaldą pro reporterių minią į rūsyje įrengtą posėdžių salę, kurioje buvo rengiama spaudos konferencija.

Pakeliui Oswaldas praeina pro savo būsimą žudiką Jacką Ruby – vyrus skiria vos pusmetris, – bet Jackas nieko nedaro. Jis ginkluotas užtaisytu „Colt Cobra“ revolveriu, nes su savimi nešiojasi klubo pinigų.

Po spaudos konferencijos Jackas ir toliau padeda reporteriams. Jis užsuka į KLIF radijo stotį ir nuneša savo dešimt sumuštinių alkaniems žurnalistams, kurie tą ypatingą dieną dirbo be poilsio. Jackas grįžta namo tik paryčiui. George’as Senatorius, gyvenantis Jacko bute, mato, kad bičiulis elgiasi keistai. Per aštuonerius metus, kiek jiedu gyvena kartu, jis pirmą kartą mato Jacką verkiantį.

„Ponia Kennedy ir vargšai vaikai“, – vis kartoja Jackas. Galop apie 6.30 valandą jis atsigula miegoti.

Ruby pribloškia laiškas

Po dviejų dienų, sekmadienį, lapkričio 24 dieną, Jacko Ruby nuotaika dar labiau suprastėja, kai jis atsiverčia rytinį laikraštį. Vienas Dalaso gyventojas parašė širdį veriantį laišką penkiametei Kennedy dukteriai Caroline.

„Tu verksi. Tu jo ilgėsiesi. Tu jausiesi vieniša. Ir norėsi sužinoti, kodėl kažkas norėjo nuskriausti tavo tėtį“, – rašė skaitytojas.

Tame pačiame laikraštyje jis perskaitė prokuroro Henry Wade’o pareiškimą, jog „prokuratūra stengsis nebekviesti“ Jacqueline Kennedy liudyti, kad jai nebereikėtų dar kartą vykti į Dalasą.

Maždaug tuo metu Jackui į galvą šauna mintis: jeigu kas nors atsitiks Oswaldui, Jacqueline apskritai nereikės vykti į šį miestą. Kas nors privalo ką nors padaryti. Tuo metu jis dar negalvojo, kad tas kas nors gali būti jis pats.

Apie 11 valandą Jackas išeina iš savo buto ir važiuoja į „Western Union“ padalinį pervesti 25 dolerių vienai iš striptizo šokėjų. Pakeliui pamato, kad didžiulė žmonių minia būriuojasi prie policijos nuovados. Jis nustemba, nes manė, kad Lee Harvey Oswaldas jau perkeltas į kitą vietą.

Netrukus Jackas palieka savo atrakintą „Oldsmobile“ prie „Western Union“ padalinio. Be ginklo dešinėje švarko kišenėje, jis dar nešasi maždaug 2 tūkstančius dolerių grynaisiais. Banknotai sudėti į ryšulėlius ir sukaišioti į visas kišenes. Pervedęs 25 dolerius, Jackas nueina į policijos nuovadą pasižiūrėti, dėl ko kilęs šis triukšmas.

Oswaldas nusineša tiesą į kapus

Viduje – tikra sumaištis. Žurnalistai žino, kad netrukus Lee Harvey Oswaldas bus perkeliamas iš nuovados į kalėjimą. Tuo metu jis yra trečiame aukšte, bet netrukus policijos pareigūnai jį palydės į požeminį garažą, čia jau lauks automobilis. Žurnalistai grumiasi dėl geresnės vietos, o policija nesėkmingai bando kuo arčiau privažiuoti automobiliu.

Pasinaudojęs kilusiu sąmyšiu, Jackas Ruby prasmunka į požeminį garažą. Niekas jo nė nepastebi. Visų dėmesys nukreiptas į duris, pro jas tuoj žengs Oswaldas.

„Štai jis! Jis ateina!“ – staiga ima šaukti žurnalistai.

Pasirodo Oswaldas – juodu skylėtu megztiniu, antrankiais prirakintas prie policininko. Jackas nusistebi, kad šiam „veikėjui“ policija nė motais, jis pašaipiai šypsosi ir atrodo savimi patenkintas.

Įsiutęs Jackas iš kišenės išsitraukia revolverį ir veržiasi Oswaldo link, ketindamas nušauti. Netikėtai policininkas Billy H. Combestas atpažįsta užpuoliką: „Jackai, šunsnuki! Stok!“

Po akimirkos požeminiame garaže nuaidi šūvis. Oswaldas šūkteli ir susiima už pilvo. Jo veidą iškreipia skausmas.

„Tikiuosi, nušoviau tą kalės vaiką“, – tepasako Jackas prieš suimamas. Jį pargriauna ant žemės, vienas policininkas prilaiko keliu, o kiti surakina antrankiais.

„Kas tu toks, asile?“ – klausia vienas viršininkų. Ruby įsižeidęs atręžia: „Po velnių! Jūs visi mane pažįstate. Aš – Jackas Ruby!“

Policininkai pritariamai linkčioja.

Už poros metrų nuo Jacko policininkas Billy H. Combestas pasilenkia prie mirtinai sužeisto Oswaldo.

„Ar nori man ką nors pasakyti? – klausia policininkas. – Ar nori man ką nors pasakyti, kol dar ne vėlu?“

Oswaldo akys atmerktos. Regis, kad jis supranta.

„Ar nori mums ką papasakoti?“ – paklausia Combestas dar kartą. Šįsyk kiek desperatiškiau. Oswaldas papurto galvą. Atsakymas reiškia „ne“. Vėliau, tą pačią dieną, jis miršta ir nusineša paslaptį apie Johno F. Kennedy nužudymo motyvus.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Ateitis su 5G pagal „Ericsson“: kas laukia žmonių ir verslo Premium

5G ryšys dažnai yra pristatomas kaip technologija, kuri daugiausia naudos atneš verslui. Tai bent iš dalies...

Inovacijos
2022.05.20
Virtualus nekilnojamasis turtas? Kodėl gi ne Premium 1

„Virtualus nekilnojamasis turtas (NT) yra dar viena skaitmeninio investavimo alternatyva. Iki šiol buvo...

Laisvalaikis
2022.05.20
Trakuose – ukrainos menininko J. Grigorovičiaus paroda „Karo spalvos“

Trakų kultūros rūmų meno galerijoje „Fojė“ (Vytauto g. 69) atidaryta kino dailininko Jurijaus Grigorovičiaus...

Laisvalaikis
2022.05.20
Kanuose T. Cruise‘ui įteikta „Garbės auksinė palmės šakelė“

Holivudo aktorius Tomas Cruise'as, trečiadienį pirmą kartą po 30 metų pertraukos apsilankęs Kanų kino...

Laisvalaikis
2022.05.19
Pokalbis apie psichinę darbuotojo sveikatą: pasitikėjimo vadovu ženklas Premium

Pokalbiai apie psichikos sveikatą tarp vadovo ir kitų komandos narių turėtų būti normalizuoti – teiginiui...

Vadyba
2022.05.19
Juvelyras T. Blaževičius: deimantai brangsta, lietuviškos juvelyrikos rinka bręsta Premium

„Deimantų kainų rodiklis yra ne aukcionai, bet dešimtys tūkstančių mažų gamintojų, kurie parduoda tuos...

Laisvalaikis
2022.05.18
Ukrainiečiai atsisveikino su pirmuoju nepriklausomos šalies prezidentu L. Kravčuku

Rusijos invazijos krečiama Ukraina antradienį atsisveikino su Leonidu Kravčuku, pirmuoju nepriklausomos...

Laisvalaikis
2022.05.17
Prasideda Kanų kino festivalis

Šiandien Kanuose, Prancūzijoje, prasideda 75-asis tarptautinis Kanų kino festivalis ir kino industrijai...

Laisvalaikis
2022.05.17
Kuo virto „Vytauto“ avantiūra su krepšininkais Ballais Premium 6

Lietuvoje su savo šeima ir kūrybine komanda viešėjęs JAV krepšinio veikėjas LaVaras Ballas paskelbė į Ameriką...

Pramonė
2022.05.17
„Dizaino sparnai“ pradedantiesiems augins sparnus

Lietuvos kultūros tarybos (LKT) projektas „Dizaino sparnai“ pradedančiuosius kviečia teikti paraiškas...

Laisvalaikis
2022.05.17
Rusijos premjeras iš R. Tumino atėmė vyriausybinį apdovanojimą 1

Rusijos premjeras Michailas Mišustinas nurodė buvusį Maskvos Vachtangovo teatro meno vadovą režisierių Rimą...

Laisvalaikis
2022.05.17
G. Pruskus: į darbą reikia žvelgti kaip į žaidimą Premium

Gediminas Pruskus, nekilnojamojo turto paslaugų grupės „Inreal“ vadovas, šiuo metu bendrovėje integruoja...

Vadyba
2022.05.15
J. D. Haidtas: apsigavome manydami, kad užtikrinti liberaliąją demokratiją lengva Premium

„Žinau, kad niekada nebuvo aukso amžiaus, kai visi mylėjome vieni kitus ir kalbėjome ta pačia kalba“, – sako...

Laisvalaikis
2022.05.15
Karą iš slėptuvės aprašinėjantis redaktorius: labiausiai šokiruoja mažos detalės Premium

Rusijos invazija į Ukrainą smogė visiems Ukrainos pramonės sektoriams ir kol kas nepanašu, kad šalis...

Verslo aplinka
2022.05.15
Rusijos klaida: neįvertintas oro pajėgų faktorius Premium

Oro pajėgos turėjo būti vienas pagrindinių Rusijos pranašumų kariaujant prieš Ukrainą. Turėdamos daugiau kaip...

Laisvalaikis
2022.05.14
A. Ramanausko-Vanago premija skirta istorikei D. Kuodytei

Penktoji Adolfo Ramanausko-Vanago premija skirta istorikei Daliai Kuodytei, taip įvertinta jos „visuomeniškai...

Laisvalaikis
2022.05.14
Iššūkiai, kuriuos Lenkijai kelia nuo karo bėgantys ukrainiečiai Premium

Lenkija plačiai atvėrė savo duris nuo karo bėgantiems ukrainiečiams. Tačiau vietos politikai ir įvairių...

Verslo aplinka
2022.05.14
Partnerystės įstatymą parašais parėmė per 250 akademikų

Per 250 Lietuvoje ir užsienyje dirbančių mokslo daktarų, dėstytojų, mokslo darbuotojų ir doktorantų pasirašė...

Laisvalaikis
2022.05.13
M. Kvedaravičiaus filmo „Mariupolis 2“ premjera – Kanuose

Mariupolio mieste, Ukrainoje, kovo pabaigoje nužudyto kino režisieriaus, kultūros antropologo Manto...

Laisvalaikis
2022.05.12
Psichiatras prof. D. Pūras: Romas Kalanta buvo apsisprendęs 4

Gegužės 15 d. minimos Romo Kalantos (1953–1972) mirties 50-osios metinės – 1972-ųjų gegužės 14 d. Kauno...

Laisvalaikis
2022.05.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku