Mados kaizeris K. Lagerfeldas: treningas yra ženklas, kad žmogus pasidavė

Publikuota: 2019-02-26

Dizainerį Karlą Lagerfeldą (1933-2019) mados pasaulis vadino kaizeriu, gyva legenda, dizaino poliglotu, o kartais – pervertintu savimyla, tačiau net kritikai pripažino: jeigu tau teko dirbti su Lagerfeldu, vadinasi galėsi dirbti su bet kuo.

Anna Wintour, amerikietiškojo „Vogue“ vyr. redaktorė apie K. Lagerfeldą yra sakiusi: „Karlas Lagerfeldas yra mados pasaulio siela: jis nenurimsta, visada žvelgia į ateitį ir akylai stebi mūsų nuolat besikeičiančią kultūrą.“

VŽ rašė, kad mados namų „Chanel“ ir „Fendi“ kūrybos vadovas, talentingas iliustratorius ir fotografas mirė sulaukęs 85-erių. Jūsų dėmesiui – keletas jo įspūdingo gyvenimo faktų.

1933 metais gimė Vokietijoje.

Karlas Otto Lagerfeldtas gimė Hamburge, tikriausiai 1933 m. rugsėjo 10 d. – tikrosios datos jis niekada viešai neatskleidė. Būsimojo dizainerio tėvas turtus susikrovė į Vokietijos rinką atvežęs kondensuotą pieną, todėl Karlas augo nieko nestokodamas. Dizainerio motina buvo talentinga smuikininkė, jis yra pasakojęs, kad prie pietų stalo dažnai būdavo kalbama apie religiją ir filosofiją.

1954 m. laimėjo Tarptautinį „Woolmark“ prizą, kuriuo vertinami ypač talentingi jaunieji dizaineriai.

K. Lagerfeldas iš gimtojo Hamburgo į Paryžių persikėlė būdamas paauglys, ir, nors neturėjo formalaus išsilavinimo mados srityje, greitai pradėjo kopti karjeros laiptais. Sulaukęs 21 m. jis buvo apdovanotas „Woolmark“ prizu, už geriausią palto dizainą, tame pačiame konkurse susipažino su kitu laureatu, Yvesu Saint Laurentu. Vyrus visą gyvenimą siejo artima draugystė, tačiau tai netrukdė Lagerfeldui kolegą viešai kritikuoti ir abejoti jo talentu.

[infogram id="da307799-b792-4100-b899-338d94f26de9" prefix="T4r" format="interactive" title="Laisvalaikis:: Karlas Lagerfeldas"]

1965 m. prisijungia prie „Fendi“.

Jaunas vokietis pirmiausia įsidarbino pas Pierre'ą Balmainą, vėliau ilgai dirbo laisvai samdomu dizaineriu, bendradarbiavo su italų mados namais „Krizia“ ir avalynės dizainu garsėjusiais prancūzų „Charles Jourdan“. 1965 m. Adele ir Edoardo Fendi įkurtiems italų mados namams vadovavusi antroji karta – penkios Fendi seserys –  pasikvietė jį kurti moterims paruoštų dėvėti drabužių kolekcijas.

Seserys tikėjosi, kad jaunas kūrėjas įpūs naujų vėjų mados namams, kurių kolekcijų centre ilgą laiką karaliavo tradicinės kailio variacijos. Laikais, kai podiumų grindis šlavė ilgiausi audinių kailiniai, Legerfeldo kolekcijos stebino dažytais, dygsniuotais ir skustais kailiais. Su italų mados namais „Fendi“ K. Lagerfeldas dirbo 54 metus, jiems sukūrė daugiau kaip 100 kolekcijų ir užsidirbo dvilypę reputaciją.

Trečiosios Fendi kartos atstovė Silvia Venturini Fendi, kuri šiuo metu atsakinga už mados namų aksesuarų, vyrų ir vaikų kolekcijas, sako, kad Lagerfeldas buvo jos mokytojas ir pavyzdys. O štai Mimi Bekhechi, gyvūnų teises ginančios organizacijos „Peta“ vadovė Jungtinėje karalystėje, yra jį pavadinusi laidotuvių biuro vadovu.

1983 m. Lagerfeldas prisijungia prie „Chanel“.

1980-aisiais Lagerfeldas jau buvo pripažinta mados pasaulio žvaigždė. Jį mėgo žiniasklaida, draugiją jam palaikė kitos garsenybės (pvz., Andy Warholas). 1983 m. jį pasikvietė „Chanel“, tačiau Lagerfeldas Coco Chanel įkurtiems mados namams neskyrė viso savo laiko, tuo pat metu jis toliau kūrė „Fendi“, taip pat „Chloe“. Visgi, būtent „Chanel“ pavertė jį aukščiausio lygio žvaigžde.

[infogram id="689b704c-049c-412b-9190-727633984ff5" prefix="PHY" format="interactive" title="Laisvalaikis:: Karlas Lagerfeldas2"]

„Kai perėmiau vadovavimą „Chanel“ daug kas man sakė: bėk iš ten, „Chanel“ jau miręs. O aš sau tariau: smagu, kad jūs taip galvojate, o dabar pažiūrėkime...“, — yra kalbėjęs dizaineris.

Pirmosios kolekcijos pristatymas mados kritikų nesužavėjo, „Women‘s Wear Daily“ tuomet rašė, kad K. Lagerfeldo kūryba parodė, kad jis nesupranta, kas yra „Chanel“.  Vis dėlto, vėliau savo tvido ir perlų interpretacijomis mados kaizeris iš naujo sukūrė „Chanel“ prekių ženklą.

„Coco nekęstų to, ką aš darau. Prekės ženklas turi įvaizdį, ir tik nuo manęs priklauso, kaip jis atrodys dabar. Aš darau tai, ko ji niekada nebūtų dariusi. Turiu palikti savo žymę. Turėjau paimti „Chanel“ tokį, koks jis yra, ir padaryti tokiu, koks galėtų būti“, — kalbėjo K. Lagerfeldas.

1994 m. „Chanel“ šokiruoja Paryžių.

Kritikai dažnai sakydavo, kad Lagerfeldas tiek ilgai aukštumose išsilaikė todėl, kad jis kaip kempinė gėrė savo laikmečio kultūrą ir sugebėjo visada išlikti aktualus. Pvz., 1994 m. jis šokiravo Paryžiaus publiką ant podiumo išleidęs Kate Moss, Carlą Bruni ir Naomi Campbell, kurios tradicinius „Chanel“ švarkelius derino su apsmukusiomis, petnešų prilaikomomis džinso kelnėmis, masyviomis, reperių išpopuliarintomis grandinėmis ar net riedučiais.

„Mada yra dabar“, — interviu „New Yorker“ sakė vokietis, savo kolekcijose atspindėjęs klimato kaitos problemas, modernų feminizmą ir net atlikėjos Amy Winehouse fenomeną.

2001 m. Lagerfeldas numetė itin daug svorio ir ėmė kurti naują įvaizdį.

Lagerfeldas yra pasakojęs, kad svoris pamažu pradėjo augti kažkada septyniasdešimtaisiais. 1989 m. susirgo ir mirė jo ilgametis partneris Jacquesas de Bascher – netektis tapo dar viena didėjančio antsvorio priežastimi.

Staiga 2001 m. K. Lagerferdas viešumoje pasirodė per trylika mėnesių sąmoningai numetęs 42 kg. Dizaineris pasakojo, kad užsimanė vilkėti Hedi Slimane kuriamus „Dior Homme“ kostiumus, kurie siuvami tik labai mažų dydžių.

„Labiausiai numesti svorio paskatino mada“, — yra sakęs K. Lagerfeldas.

Dizainerio uniforma tapo juodas kostiumas, balti marškiniai, bepirštės pirštinės, pakeitusios ilgus metus nešiotas vėduokles, surišta baltų plaukų uodegėlė ir tamsūs akiniai, kurių nenusiimdavo net būdamas patalpoje.

2004 m. sukūrė kolekciją „H&M” prekybos tinklui.

Dabar niekas nebenustemba, kai aukštosios mados dizaineriai paviešina bendradarbiausiantys su greitosios arba gatvės mados prekės ženklais. Tačiau 2004 m. tokia praktika buvo retenybė. Visada mėgęs stebinti K. Lagerfeldas tada pristatė kolekciją su „H&M”. Limituotos kolekcijos prekės buvo išparduotos per keletą minučių ir mados grandui tai labai nepatiko.

„Žmonės, kurie nė nenutuokia, kas yra snobizmas, pasielgė kaip tikri snobai“, — vėliau komentavo jis.

„H&M” vėliau bendradarbiavo su tokiais mados namais kaip „Moschino“, „Kenzo“, „Comme des Garcons“ ar „Stella McCartney“. O K. Lagerfeldas — su laikrodžių gamintoja „Fossil“, „Coca Cola“, JAV prekybos tinklu „Macy‘s“, kosmetikos gamintoju „Shu Uemura“ ir kt.

2007 m. „Fendi“ pražingsniuoja Didžiąja Kinijos siena.

Vakarų dizaineriai pradėjo vis intensyviau flirtuoti su pirkėjais iš Azijos ir K. Lagerfeldas vėl buvo visų priekyje. Metus planavęs grandiozinį, 10 mln. USD atsiėjusį renginį, 2007 m. ant Kinijos sienos jis pristatė „Fendi“ kolekciją, kurią sudarė 88 kūriniai.

[infogram id="c82615cf-ff17-4ac2-9e56-7cd19acb3fda" prefix="RvS" format="interactive" title="Laisvalaikis:: Karlo Lagerfeldo citata2"]

2012  m. Lagerfeldas pažeria kontroversiškų komentarų.

Kai į žvaigždes išliko britų dainininkė Adele, Karlas vėl nesusitvardė: „Ji kiek per stora, tačiau jos veidas gražus, o balsas dieviškas.“

Atlikėjos gerbėjai pasipiktino, tačiau vokiečiui tai nerūpėjo.

Tai nebuvo nei pirmas, nei paskutinis kartas, kai dizaineris leido sau pareikšti nuomonę, apie moters svorį. Štai pasirodžius jo „H&M” kolekcijai, Lagerfeldas garsiai burnojo, kam reikėję pirkėjams siūlyti ir didelių dydžių drabužių. Komentarais jis yra įgėlęs ir dizainerei Stellai McCartney, Pippai Middleton, Heidi Klum, kitoms garsenybėms. Jį erzino ir #MeeToo judėjimas, skundai esą mados modeliai – pernelyg liekni, Didžiosios Britanijos karališkoji šeima, Michelle Obama‘os kirpčiukai, Angelos Merkel stilius ir sprendimas atverti sienas emigrantams, taip pat treningai.

[infogram id="942fb286-76e5-44f7-a4f3-de2e4b733ba8" prefix="L9b" format="interactive" title="Laisvalaikis:: Karlo Lagerfeldo citata"]

2013 m. dalis Lagerfeldo išminties perliukų sugulė į knygą „The World According to Karl“.

2014 m. duris atvėrė „Chanel“ prekybos centras.

„Chanel“ kolekcijų pristatymai visada buvo įspūdingi. Lagerfeldui patiko kaskart kurti atskirą pasaulį, kur visas dėmesys atitekdavo ne tik drabužiams bet ir kiekvienai, net menkiausiai aplinkos detalei. Pavyzdžiui, 2014 m. „Chanel“ modeliai žingsniavo tarp dviem „C“ raidėmis pažymėtų produktų – guminių pirštinių, pusryčių dribsnių, pieno pakelių – eilių specialiai pristatymui pastatytame „Chanel“ prekybos centre.

„Tokios prabangos ir kasdienos dermės nėra buvę nuo tų laikų, kai Marija Antuanetė savo Versalio fermoje vaidino melžėją“, – tuomet aikčiojo „The New York Times“.

„Chanel“ pristatymų scenose kilo raketos, tirpo ledkalniai, modeliai žingsniavo paplūdimio smėliu ir po didžiule Eifelio bokšto kopija. Šiais laikais daugelis mados namų stengiasi, kad nuotraukos iš kolekcijų pristatymų puikiai atrodytų socialiniuose tinkluose, tačiau Lagerfeldas šioje srityje buvo pirmasis ir, daugelio nuomone, nenukonkuruotas.

2017 m. Lagerfeldui padėkojo Paryžius.

Nors gimė Vokietijoje, kone visą savo gyvenimą K. Lagerfeldas praleido Paryžiuje, kurdamas prancūzų mados namams. Ne kartą sakyta, kad vienas didžiausių jo privalumų – gebėjimas į prancūzų madą pažvelgti užsieniečio akimis. Už gyvenimo nuopelnus 2017 m. dizaineriui buvo įteiktas garbingiausias Paryžiaus apdovanojimas – „Grand Vermeil“ medalis.

„Paryžius jus myli – jūs esate Paryžius“, – sveikindama mados kaizerį sakė miesto merė Anne Hidalgo.

2019 m. dizaineris nepasirodė „Chanel“ kolekcijų pristatymuose Paryžiuje.

Mados namai teigė, kad kūrėjas jaučiasi pavargęs. Vėliau buvo pranešta apie jo mirtį.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Atidarytas nacionalinis Lietuvos kultūros „Čiurlionio kelias“ 2

Renginiais Varėnoje ir Senojoje Varėnoje atidarytas „Čiurlionio kelias“. Tikimasi, jog jis taps nacionalinių...

Laisvalaikis
2019.05.24
Dešimtmečio sulaukusi „ArtVilnius“ finansinio stabilumo dar nejaučia Premium

Kitą ketvirtadienį, gegužės 23 d., Vilniuje prasideda meno mugė „ArtVilnius“. Ir nors dešimtmetį Vilniaus ir...

Laisvalaikis
2019.05.24
Rašytojai ragina nenukelti Petro Cvirkos paminklo 30

Lietuvos rašytojų sąjungos (LRS) valdyba kreipėsi į kultūros ministrą Mindaugą Kvietkauską bei Vilniaus merą...

Laisvalaikis
2019.05.24
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Pagrindinis šio savaitgalio renginys šalies piliečius sukvies balsuoti prezidento rinkimų antrajame ture ir...

Laisvalaikis
2019.05.24
Europos pulo čempionas P. Labutis: teko perlipti per save ir keistis 3

Jei Vilniaus biliardinėje „Fuksas“ pamatysite už baro stovintį vaikiną, kuris jums „kažkur matytas“ (nes juk...

Laisvalaikis
2019.05.24
Iš Kauno į Nidą nuo birželio 6 d. plukdins istorinė „Raketa“ 18

Romantikai turėtų suklusti: nuo birželio pradžios Nemunu reguliariu maršrutu Kaunas–Nida–Kaunas pradės...

Laisvalaikis
2019.05.22
Vyriausybė pritarė Macikų konclagerio „įpaminklinimui“

Vyriausybė trečiadienį pritarė planui, kaip tvarkyti buvusio nacių ir vėliau sovietų naudoto Macikų lagerio...

Laisvalaikis
2019.05.22
Pirmas kartas: prestižinį „Man Booker“ prizą laimėjo arabų rašytoja

Šių metų tarptautinį „Man Booker“ prizą laimėjo rašytoja iš Omano Jokha Alharthi. BBC pranešimu, tai...

Laisvalaikis
2019.05.22
J. Koonsas susigrąžino brangiausio šių dienų menininko statusą

Skulptorius Jeffas Koonsas (g. 1955) tapo šių laikų menininku, kurio darbas aukcione parduotas brangiausiai.

Laisvalaikis
2019.05.22
„Euroviziją“ Baltijos šalyse įsijungė per 2 mln. gyventojų 4

Savaitgalį pasibaigęs „Eurovizijos“ dainų konkursas prie TV ekranų bent trumpam buvo pritraukęs per milijoną...

Rinkodara
2019.05.22
R. Meilutytė traukiasi iš profesionalaus sporto 28

Lietuvos plaukikė, Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė baigia sportinę karjerą, pranešė Lietuvos...

Laisvalaikis
2019.05.22
Prabangos konglomeratas „Kering“ nesamdys nepilnamečių

Prabangos prekių ženklų grupė „Kering“ skelbia, kad daugiau nebesamdys modelių, kurie dar nėra sulaukę 18...

Laisvalaikis
2019.05.21
Klaipėda įmones kviečia „darbostogų“, siūlo specialias kainas

Klaipėdiečiai šiemet pristatė „Workation Klaipėda’19“ programą, kviesdami šiltuoju sezonu paslaugų sektoriaus...

Gazelė
2019.05.21
Mirė legendinis „Formulės 1“ čempionas Nikis Lauda 4

Mirė legendinis „Formulės 1“ lenktynių čempionas Nikis Lauda.

Laisvalaikis
2019.05.21
Kanų festivalio „Garbės auksinė palmės šakelė“ A. Delonui kelia aistras

72-ojo Kanų festivalio „Garbės auksine palmės šakele“ (Palme d‘Or) apdovanotas Alainas Delonas (g.

Laisvalaikis
2019.05.20
Palangos J. Basanavičiaus gatvėje uždrausta vasarą važiuoti paspirtukais, dviračiais 5

Palangos savivaldybė dėl saugumo uždraudė judriausioje miesto J. Basanavičiaus gatvėje vasarą važiuoti...

Laisvalaikis
2019.05.20
Vilniaus dailės akademija turi naują rektorių

Vilniaus dailės akademijos (VDA) rektore išrinkta tapytoja Ieva Skauronė (g.1978), pranešė VDA.

Laisvalaikis
2019.05.20
Darbą pradeda nauja kultūros viceministrė

Darbą pradėjo ministro Mindaugo Kvietkausko paskirta kultūros viceministrė dr. Ingrida Veliutė, jos...

Laisvalaikis
2019.05.20
Eurolygos finale triumfavo Maskvos CSKA 2

Sekmadienio vakarą Vitorijoje vykusiame Eurolygos finale pergalę šventė Maskvos CSKA, kurio komanda įveikė...

Laisvalaikis
2019.05.19
Žinutė iš Valstybės pažinimo centro: nori taikos – ruoškis karui

1949 m. vasario 16 d. Minaičių kaime įrengtame bunkeryje aštuoni už šalies laisvę kovojantys partizanai...

Laisvalaikis
2019.05.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau