Mados kaizeris K. Lagerfeldas: treningas yra ženklas, kad žmogus pasidavė

Publikuota: 2019-02-26

Dizainerį Karlą Lagerfeldą (1933-2019) mados pasaulis vadino kaizeriu, gyva legenda, dizaino poliglotu, o kartais – pervertintu savimyla, tačiau net kritikai pripažino: jeigu tau teko dirbti su Lagerfeldu, vadinasi galėsi dirbti su bet kuo.

Anna Wintour, amerikietiškojo „Vogue“ vyr. redaktorė apie K. Lagerfeldą yra sakiusi: „Karlas Lagerfeldas yra mados pasaulio siela: jis nenurimsta, visada žvelgia į ateitį ir akylai stebi mūsų nuolat besikeičiančią kultūrą.“

VŽ rašė, kad mados namų „Chanel“ ir „Fendi“ kūrybos vadovas, talentingas iliustratorius ir fotografas mirė sulaukęs 85-erių. Jūsų dėmesiui – keletas jo įspūdingo gyvenimo faktų.

1933 metais gimė Vokietijoje.

Karlas Otto Lagerfeldtas gimė Hamburge, tikriausiai 1933 m. rugsėjo 10 d. – tikrosios datos jis niekada viešai neatskleidė. Būsimojo dizainerio tėvas turtus susikrovė į Vokietijos rinką atvežęs kondensuotą pieną, todėl Karlas augo nieko nestokodamas. Dizainerio motina buvo talentinga smuikininkė, jis yra pasakojęs, kad prie pietų stalo dažnai būdavo kalbama apie religiją ir filosofiją.

1954 m. laimėjo Tarptautinį „Woolmark“ prizą, kuriuo vertinami ypač talentingi jaunieji dizaineriai.

K. Lagerfeldas iš gimtojo Hamburgo į Paryžių persikėlė būdamas paauglys, ir, nors neturėjo formalaus išsilavinimo mados srityje, greitai pradėjo kopti karjeros laiptais. Sulaukęs 21 m. jis buvo apdovanotas „Woolmark“ prizu, už geriausią palto dizainą, tame pačiame konkurse susipažino su kitu laureatu, Yvesu Saint Laurentu. Vyrus visą gyvenimą siejo artima draugystė, tačiau tai netrukdė Lagerfeldui kolegą viešai kritikuoti ir abejoti jo talentu.

[infogram id="da307799-b792-4100-b899-338d94f26de9" prefix="T4r" format="interactive" title="Laisvalaikis:: Karlas Lagerfeldas"]

1965 m. prisijungia prie „Fendi“.

Jaunas vokietis pirmiausia įsidarbino pas Pierre'ą Balmainą, vėliau ilgai dirbo laisvai samdomu dizaineriu, bendradarbiavo su italų mados namais „Krizia“ ir avalynės dizainu garsėjusiais prancūzų „Charles Jourdan“. 1965 m. Adele ir Edoardo Fendi įkurtiems italų mados namams vadovavusi antroji karta – penkios Fendi seserys –  pasikvietė jį kurti moterims paruoštų dėvėti drabužių kolekcijas.

Seserys tikėjosi, kad jaunas kūrėjas įpūs naujų vėjų mados namams, kurių kolekcijų centre ilgą laiką karaliavo tradicinės kailio variacijos. Laikais, kai podiumų grindis šlavė ilgiausi audinių kailiniai, Legerfeldo kolekcijos stebino dažytais, dygsniuotais ir skustais kailiais. Su italų mados namais „Fendi“ K. Lagerfeldas dirbo 54 metus, jiems sukūrė daugiau kaip 100 kolekcijų ir užsidirbo dvilypę reputaciją.

Trečiosios Fendi kartos atstovė Silvia Venturini Fendi, kuri šiuo metu atsakinga už mados namų aksesuarų, vyrų ir vaikų kolekcijas, sako, kad Lagerfeldas buvo jos mokytojas ir pavyzdys. O štai Mimi Bekhechi, gyvūnų teises ginančios organizacijos „Peta“ vadovė Jungtinėje karalystėje, yra jį pavadinusi laidotuvių biuro vadovu.

1983 m. Lagerfeldas prisijungia prie „Chanel“.

1980-aisiais Lagerfeldas jau buvo pripažinta mados pasaulio žvaigždė. Jį mėgo žiniasklaida, draugiją jam palaikė kitos garsenybės (pvz., Andy Warholas). 1983 m. jį pasikvietė „Chanel“, tačiau Lagerfeldas Coco Chanel įkurtiems mados namams neskyrė viso savo laiko, tuo pat metu jis toliau kūrė „Fendi“, taip pat „Chloe“. Visgi, būtent „Chanel“ pavertė jį aukščiausio lygio žvaigžde.

[infogram id="689b704c-049c-412b-9190-727633984ff5" prefix="PHY" format="interactive" title="Laisvalaikis:: Karlas Lagerfeldas2"]

„Kai perėmiau vadovavimą „Chanel“ daug kas man sakė: bėk iš ten, „Chanel“ jau miręs. O aš sau tariau: smagu, kad jūs taip galvojate, o dabar pažiūrėkime...“, — yra kalbėjęs dizaineris.

Pirmosios kolekcijos pristatymas mados kritikų nesužavėjo, „Women‘s Wear Daily“ tuomet rašė, kad K. Lagerfeldo kūryba parodė, kad jis nesupranta, kas yra „Chanel“.  Vis dėlto, vėliau savo tvido ir perlų interpretacijomis mados kaizeris iš naujo sukūrė „Chanel“ prekių ženklą.

„Coco nekęstų to, ką aš darau. Prekės ženklas turi įvaizdį, ir tik nuo manęs priklauso, kaip jis atrodys dabar. Aš darau tai, ko ji niekada nebūtų dariusi. Turiu palikti savo žymę. Turėjau paimti „Chanel“ tokį, koks jis yra, ir padaryti tokiu, koks galėtų būti“, — kalbėjo K. Lagerfeldas.

1994 m. „Chanel“ šokiruoja Paryžių.

Kritikai dažnai sakydavo, kad Lagerfeldas tiek ilgai aukštumose išsilaikė todėl, kad jis kaip kempinė gėrė savo laikmečio kultūrą ir sugebėjo visada išlikti aktualus. Pvz., 1994 m. jis šokiravo Paryžiaus publiką ant podiumo išleidęs Kate Moss, Carlą Bruni ir Naomi Campbell, kurios tradicinius „Chanel“ švarkelius derino su apsmukusiomis, petnešų prilaikomomis džinso kelnėmis, masyviomis, reperių išpopuliarintomis grandinėmis ar net riedučiais.

„Mada yra dabar“, — interviu „New Yorker“ sakė vokietis, savo kolekcijose atspindėjęs klimato kaitos problemas, modernų feminizmą ir net atlikėjos Amy Winehouse fenomeną.

2001 m. Lagerfeldas numetė itin daug svorio ir ėmė kurti naują įvaizdį.

Lagerfeldas yra pasakojęs, kad svoris pamažu pradėjo augti kažkada septyniasdešimtaisiais. 1989 m. susirgo ir mirė jo ilgametis partneris Jacquesas de Bascher – netektis tapo dar viena didėjančio antsvorio priežastimi.

Staiga 2001 m. K. Lagerferdas viešumoje pasirodė per trylika mėnesių sąmoningai numetęs 42 kg. Dizaineris pasakojo, kad užsimanė vilkėti Hedi Slimane kuriamus „Dior Homme“ kostiumus, kurie siuvami tik labai mažų dydžių.

„Labiausiai numesti svorio paskatino mada“, — yra sakęs K. Lagerfeldas.

Dizainerio uniforma tapo juodas kostiumas, balti marškiniai, bepirštės pirštinės, pakeitusios ilgus metus nešiotas vėduokles, surišta baltų plaukų uodegėlė ir tamsūs akiniai, kurių nenusiimdavo net būdamas patalpoje.

2004 m. sukūrė kolekciją „H&M” prekybos tinklui.

Dabar niekas nebenustemba, kai aukštosios mados dizaineriai paviešina bendradarbiausiantys su greitosios arba gatvės mados prekės ženklais. Tačiau 2004 m. tokia praktika buvo retenybė. Visada mėgęs stebinti K. Lagerfeldas tada pristatė kolekciją su „H&M”. Limituotos kolekcijos prekės buvo išparduotos per keletą minučių ir mados grandui tai labai nepatiko.

„Žmonės, kurie nė nenutuokia, kas yra snobizmas, pasielgė kaip tikri snobai“, — vėliau komentavo jis.

„H&M” vėliau bendradarbiavo su tokiais mados namais kaip „Moschino“, „Kenzo“, „Comme des Garcons“ ar „Stella McCartney“. O K. Lagerfeldas — su laikrodžių gamintoja „Fossil“, „Coca Cola“, JAV prekybos tinklu „Macy‘s“, kosmetikos gamintoju „Shu Uemura“ ir kt.

2007 m. „Fendi“ pražingsniuoja Didžiąja Kinijos siena.

Vakarų dizaineriai pradėjo vis intensyviau flirtuoti su pirkėjais iš Azijos ir K. Lagerfeldas vėl buvo visų priekyje. Metus planavęs grandiozinį, 10 mln. USD atsiėjusį renginį, 2007 m. ant Kinijos sienos jis pristatė „Fendi“ kolekciją, kurią sudarė 88 kūriniai.

[infogram id="c82615cf-ff17-4ac2-9e56-7cd19acb3fda" prefix="RvS" format="interactive" title="Laisvalaikis:: Karlo Lagerfeldo citata2"]

2012  m. Lagerfeldas pažeria kontroversiškų komentarų.

Kai į žvaigždes išliko britų dainininkė Adele, Karlas vėl nesusitvardė: „Ji kiek per stora, tačiau jos veidas gražus, o balsas dieviškas.“

Atlikėjos gerbėjai pasipiktino, tačiau vokiečiui tai nerūpėjo.

Tai nebuvo nei pirmas, nei paskutinis kartas, kai dizaineris leido sau pareikšti nuomonę, apie moters svorį. Štai pasirodžius jo „H&M” kolekcijai, Lagerfeldas garsiai burnojo, kam reikėję pirkėjams siūlyti ir didelių dydžių drabužių. Komentarais jis yra įgėlęs ir dizainerei Stellai McCartney, Pippai Middleton, Heidi Klum, kitoms garsenybėms. Jį erzino ir #MeeToo judėjimas, skundai esą mados modeliai – pernelyg liekni, Didžiosios Britanijos karališkoji šeima, Michelle Obama‘os kirpčiukai, Angelos Merkel stilius ir sprendimas atverti sienas emigrantams, taip pat treningai.

[infogram id="942fb286-76e5-44f7-a4f3-de2e4b733ba8" prefix="L9b" format="interactive" title="Laisvalaikis:: Karlo Lagerfeldo citata"]

2013 m. dalis Lagerfeldo išminties perliukų sugulė į knygą „The World According to Karl“.

2014 m. duris atvėrė „Chanel“ prekybos centras.

„Chanel“ kolekcijų pristatymai visada buvo įspūdingi. Lagerfeldui patiko kaskart kurti atskirą pasaulį, kur visas dėmesys atitekdavo ne tik drabužiams bet ir kiekvienai, net menkiausiai aplinkos detalei. Pavyzdžiui, 2014 m. „Chanel“ modeliai žingsniavo tarp dviem „C“ raidėmis pažymėtų produktų – guminių pirštinių, pusryčių dribsnių, pieno pakelių – eilių specialiai pristatymui pastatytame „Chanel“ prekybos centre.

„Tokios prabangos ir kasdienos dermės nėra buvę nuo tų laikų, kai Marija Antuanetė savo Versalio fermoje vaidino melžėją“, – tuomet aikčiojo „The New York Times“.

„Chanel“ pristatymų scenose kilo raketos, tirpo ledkalniai, modeliai žingsniavo paplūdimio smėliu ir po didžiule Eifelio bokšto kopija. Šiais laikais daugelis mados namų stengiasi, kad nuotraukos iš kolekcijų pristatymų puikiai atrodytų socialiniuose tinkluose, tačiau Lagerfeldas šioje srityje buvo pirmasis ir, daugelio nuomone, nenukonkuruotas.

2017 m. Lagerfeldui padėkojo Paryžius.

Nors gimė Vokietijoje, kone visą savo gyvenimą K. Lagerfeldas praleido Paryžiuje, kurdamas prancūzų mados namams. Ne kartą sakyta, kad vienas didžiausių jo privalumų – gebėjimas į prancūzų madą pažvelgti užsieniečio akimis. Už gyvenimo nuopelnus 2017 m. dizaineriui buvo įteiktas garbingiausias Paryžiaus apdovanojimas – „Grand Vermeil“ medalis.

„Paryžius jus myli – jūs esate Paryžius“, – sveikindama mados kaizerį sakė miesto merė Anne Hidalgo.

2019 m. dizaineris nepasirodė „Chanel“ kolekcijų pristatymuose Paryžiuje.

Mados namai teigė, kad kūrėjas jaučiasi pavargęs. Vėliau buvo pranešta apie jo mirtį.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„BaltCap“ nori finansuoti nacionalinio stadiono kompleksą 17

Didžiausias Baltijos šalyse privataus kapitalo fondų valdytojas „BaltCap“ reiškia norą finansuoti apie 100...

Statyba ir NT
2019.09.16
„Siemens“ arenos patirtis: kaip sėkmingai integruoti jūsų prekės ženklą Verslo tribūna

Pasaulyje, kur karaliauja informacinis triukšmas ir konkurencija, išsiskirti sunku. Ieškodami efektyviausio...

Verslo aplinka
2019.09.16
Ispanai susigrąžino pasaulio krepšinio čempionų titulą 4

Ispanijos krepšininkai sekmadienį pasaulio krepšinio čempionate laimėjo auksą, įveikę Argentinos sportininkus.

Laisvalaikis
2019.09.15
Iliustruotoji istorija: gerasis Vietnamo dėdė Ho Ši Minas

Ho Ši Minas darė malonaus senuko įspūdį. Didžiuma pasaulio jį laikė Vietnamo laisvės didvyriu. Tačiau jis...

Laisvalaikis
2019.09.15
Per dešimtmetį „iPhone“ pabrango dvigubai 5

„Apple“ telefonų kainas nuosekliai kėlė metai po metų, bet panašu, jog ši tendencija lėtėja. Pigiausias...

Laisvalaikis
2019.09.15
Prancūzijos krepšininkai iškovojo bronzos medalius 3

Prancūzijos krepšininkai mažajame pasaulio krepšinio čempionato finale įveikė Australiją rezultatu 67:59.

Laisvalaikis
2019.09.15
 Iliustruotoji istorija: Imperatorius – pavojingiausias darbas Romoje

Kiekvienas norėjo tapti įtakingiausiu Romos imperijos asmeniu ir mėgautis valdžia, tačiau nedaugeliui pavyko...

Laisvalaikis
2019.09.14
Kurtis Italijos kaime vilioja tūkstančiais eurų 7

Pietinės Italijos regiono Molizės prezidentas bando privilioti naujakurių į ištuštėjusius vietos miestelius.

Laisvalaikis
2019.09.14
Frankfurto parodos akcentas – elektra Premium 11

Didžiausia pasaulyje automobilių paroda – šiuo metu Frankfurte vykstanti „IAA 2019“ – perteikia istorinius...

Laisvalaikis
2019.09.14
Už absurdiškiausius mokslo tyrimus įteiktos „Šnobelio“ premijos 1

Rugsėjo 12 d. Harvarde (JAV) įvyko 29-oji „Šnobelio“ (Ig Nobel) premijų ceremonija. Premija skiriama...

Laisvalaikis
2019.09.14
Olimpinę ateitį gaubia ir FIBA pučiama migla

Kur vyks atranka į Tokijo olimpinį krepšinio turnyrą, kokie varžovai ten laukia Lietuvos rinktinės, galų gale...

Laisvalaikis
2019.09.14
W. Bischoffas: pinigams reikia rasti namus Premium 2

Seras Winfriedas Franzas Wilhelmas Winas Bischoffas (g. 1941), anglų ir vokiečių veteranas bankininkas,...

Laisvalaikis
2019.09.14
Lietuva „Oskarams“ atrinko dokumentinį filmą „Laiko tiltai“ 1

Lietuva į prestižinį JAV kino apdovanojimų konkursą siunčia dokumentinį filmą „Laiko tiltai“.

Laisvalaikis
2019.09.13
Miškininkai į mišką nuveš nemokamai

Šiemet sukanka 100 metų Nepriklausomos Lietuvos miškų administracijai. Minėdami šią sukaktį ir savo profesinę...

Laisvalaikis
2019.09.13
Pasaulio krepšinio čempionate dėl aukso kausis Argentina ir Ispanija 2

Dėl Kinijoje vykstančio pasaulio krepšinio čempionato aukso medalių susigrums Ispanija ir Argentina. Tai...

Laisvalaikis
2019.09.13
Po dramos su dviem pratęsimais į finalą žengė Ispanija

Pirmąja pasaulio krepšinio čempionato finalininke tapo Ispanija. Ji po dviejų pratęsimų pareikalavusios kovos...

Laisvalaikis
2019.09.13
Rudens kino ekranuose: stebėtojai Premium

Rudeninis kino premjerų bei festivalių maratonas ir kovos dėl žiūrovų dėmesio prasidėjo. Visus kino kultūros...

Laisvalaikis
2019.09.13
Lietuviai nuo spalio į Sankt Peterburgą galės vykti su nemokama viza 8

Lietuva yra tarp 53 valstybių, kurių piliečiai nuo spalio į Sankt Peterburgą bei Leningrado sritį Rusijoje...

Paslaugos
2019.09.13
VŽ rekomenduoja: 10 renginių savaitgalį 2

Kultūrinis gyvenimas mieste įsisiūbuoja – prasideda pirmosios premjeros teatruose, kino festivalių maratonas,...

Laisvalaikis
2019.09.13
Naujame universitetų reitinge dominuoja JAV 3

Rugsėjo 11 d. paskelbtas naujas „Times Higher Education“ (THE) pasaulio universitetų reitingas 2020-iesiems.

Laisvalaikis
2019.09.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau