Spec. aptarnavimo zona Rusijai?

Publikuota: 2022-06-30
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
svg svg
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Lietuva, taikanti ketvirtojo paketo nuostatas, draudžiančias Rusijai gabenti sankcionuotas prekes per mūsų šalies teritoriją į Kaliningradą, tapo savotiška įkaite ginčuose tarp Europos Komisijos (EK) ir „nukentėjusios“ pusės. Rusijai pradėjus kelti isteriją dėl krovinių „blokados“, EK pradėjo svyruoti, mėgindama nugludinti aštresnius kampus – pasigirdo signalų, kad Lietuvoje mėginama sukurti koridorių šalies agresorės tranzitui. Tuo tarpu Rusija, gerokai išnaudojusi grasinimų ir šantažo arsenalą, anądien ėmėsi atakuoti Lietuvos įstaigų portalus, o pačiame Kaliningrade, pasitelkusi politikus ir žiniasklaidą, pradėjo kurstyti neapykantą Lietuvai ir lietuviams.

Rusijai pradėjus mojuoti grasinimų vėzdu, Briuselis ir dalis ES valstybių sutriko, netgi išsigando. Ir ėmė ieškoti kaltų ir išeičių iš šios situacijos. Diplomatinių šaltinių duomenimis, Briuselis jau leidžia suprasti, kad Lietuva galėjo perlenkti lazdą – esą iš tiesų kalbama apie sustiprintas krovinių patikras, kad nebūtų bandymų apeiti sankcijas, o ne apie draudimą gabenti tam tikras prekes, skirtas Kaliningradui.   Sankcijų taikymo klausimas išties sukėlė galvasopę EK: reikia paremti ir Lietuvą, nes ji įgyvendina ES sankcijų politiką, bet baugu ir dėl Kremliaus rūstybės. Todėl ieškoma būdų, kad ir avis būtų sveika, ir vilkas sotus. Tik šį kartą liaudies išmintis kelio neparodys – vilkas iš Rytų niekada nebus sotus: kuo daugiau jis bus glostomas ir šeriamas nuolankumu, tuo didesnį gabalą plėšrūnas atsikąs.  

Šiuo metu tarp Lietuvos ir EK vyksta nuolatinė diskusija, mėginanti išvynioti Rusijos sukurtą rezginį: ar leisti sankcionuotai rusų produkcijai vykti per Lietuvą tranzitu, nes esą ji vyksta iš Rusijos į Rusiją, ar vis dėlto tvirtai laikytis ES palaiminto sankcijų paketo nuostatų?

Pirmuoju atveju, apie kurį svajoja Kremlius ir mėgina prastumti kartu su Vakaruose esančiais lobistais, Lietuva taptų „tam tikru pereinamuoju kiemu“. Taip tiksliai gresiančią realybę apibūdina signataras Albinas Januška. Pasak jo, Rusija Ukrainoje gauna į skudurus, o čia vien tik grasinimais siekia užimti naujas savo interesų erdves.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Kaip aš sakau, iš esmės yra atidarytas koridorius Rusijos tranzitui, na, iki tol niekada nebuvo, Rusija mums nepadėkojo už tai, čia formuojasi tam tikras pereinamasis kiemas ir tai yra įtakos zona. Rusija formuoja Lietuvoje įtakos zoną, čia toks jos tikslas ir ta slenkanti įtakos zona. Problema tampa tokia, kad NATO mūsų negali apginti, mes būsime kitokie NATO, kur Rusija turės specialius interesus. Galbūt ne Vengrija, bet būsime silpnesnė valstybė ES ir tas 5 straipsnis nelabai gali suveikti, mes patys turime apsiginti“, – LRT laidoje kalbėjo A. Januška.

Šioje susidariusioje situacijoje jis sako pastebintis ir gerų, ir blogų signalų. Kaip gerą tendenciją signataras mato Lietuvos Vyriausybės poziciją – ji kol kas kieta, ir galbūt mūsų šalis nebus linkusi nusileisti.

„Premjerė aiškiai suformulavo, kad buvo gauti pasiūlymai ir jie Lietuvai nepriimtini. Tai patvirtina mūsų prielaidas ir nuogąstavimus, kad EK siūlo tam tikrus dalykus, kurie yra nepriimtini Lietuvai. Tai yra blogas ženklas, bet geras ženklas, atrodo, kad Lietuvos Vyriausybė yra nusiteikusi labai kietai ir tikimės, kad laikysis“, – pastarųjų dienų aktualijas įvertino A. Januška.

Kietos pozicijos laikosi ir buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė, puikiai nuspėjanti Putino manevrus.

„Jis gąsdina Lietuvą dėl Kaliningrado tranzito ir visa tai buvo nuspėjama. Mes jų nebijome. Tegul Putinas bijo pats savęs, nes mes pripratę gyventi tokioje aplinkoje“, – teigė ji.

Vakar savo „Facebook“ paskyroje A. Januška parašė, kad aiškėja daugiau tiesos apie EK bandymus interpretuoti sankcijų reglamentą. Komisijos pareigūnai prasitarė, kaip EK bandys / bando manipuliacijomis įteisinti sankcionuotų prekių tranzitą per Lietuvą.

„Sankcionuotas prekes galima vežti, jei jų paskui neišveš iš Kaliningrado. Remiamasi logika, kad Rusija veždama sankcionuotą metalą ar degtinę su visu nuoširdumu deklaruos, kad vienos prekės bus vidiniam kaliningradiečių gėrimui, o kitos – išvežimui į Kiniją. Tai mes tada tą, kur skirta Kinijai, galėsim nepraleisti (juokinga tiesa?). Tuo sakoma, kad ES turi visą informaciją apie Rusijos eksportą, t. y. kontroliuoja etikečių perklijavimo procesą Rusijoje“, – stebisi A. Januška.

Pasak jo, Komisijos ekspertai, tikintys Rusija, galėtų pasiskaityti „Financial Times“ straipsnį, kaip rusai puikiai veikia, apeina sankcijas ir pardavinėja vogtus iš Ukrainos grūdus. Čia aiškus lobizmas, prisidengiant „Kaliningrado aprūpinimu“, sukurti koridorių, kad Rusijai palengvėtų galimybės apeiti sankcijas.

Stebina dar ir tai, kiek Vakarų politikuose dar slypi, švelniai tariant, naivumo. Jau daugybę kartų Rusija pati įrodė, kad negalima tikėti nė vienu jos pažadu, kaip ir tai, kad nė vienas susitarimas nevertas to popieriaus, ant kurio rusai suraito savo melagingus įsipareigojimus.

VŽ nuomone, ne išimtis taptų ir palengvintas tranzitas, kuris būtų puiki landa apeiti užsitarnautas nuobaudas. Be to, menkiausia nuolaida agresoriui sukurtų jam precedentą reikalauti kitų sankcijų švelninimo ar net eilinį kartą griebtis grasinimų ir šantažo. Ir svarbiausia – negalime leisti paversti Lietuvą „pereinamuoju kiemu“ Rusijai. Jei ES taikys tranzito išimčių politiką, mūsų šalis rizikuoja savo suverenitetu – nes rusams greitai susišvies, kad toks geležinkelio režimas yra ar gali būti Lietuvos Achilo kulnas. Ir tada dės visas pastangas nuolat destabilizuoti valstybę, mikliai užneriant jau bėginį pavadėlį, kuriuo galės tampyti ir Lietuvą, ir ES.

Žvelgiant į dabartinį rusų elgesį Ukrainoje, Padniestrėje, Gruzijoje, Armėnijoje, kas gali paneigti, kad ji nepavers lietuviško geležinkelio savotiška buferine zona savo imperialistinei politikai. Iš tos savo kvailos baimės „tik neerzinti Rusijos“ europolitikai gali privirti tokios košės, kuri brangiai kainuos ir Lietuvai, ir vis naivumo neatsikratančiai likusiai Europai.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Koziris abejonių fone

Nors verslininkai teigia, kad užsienio partneriai mažina užsakymus esą dėl Lietuvoje galiojančios...

Nuomonės
05:50
Be mažiukų neišaugs ir dideli 2

Didžiosios Lietuvos biotechnologijų bendrovės ir toliau demonstruoja sėkmės rodiklius – didėja jų apyvarta,...

Nuomonės
2022.08.16
U. Armalis. Milijardų eurų vertės klausimas – kada į Lietuvą sugrįš užsienio turistai? 8

Pandemija, atrodytų, baigėsi ir keliaudamas po pasaulį matai pilnus oro uostus, daugybę keliaujančių žmonių...

Nuomonės
2022.08.15
A. Aslundas. Kaip susirasti draugų ir išsekinti Rusijos karo mašiną

Sankcijos, kurias Vakarai įvedė Rusijai dėl jos agresijos Ukrainos atžvilgiu, tampa griežtesnės. Dabar...

Nuomonės
2022.08.12
Jūsų bilietas nelaimėjo 45

Jau savaitę nesiliauja įsismarkavusios aistros dėl įmonės „Perlas energija“ akibrokšto. Ir nors jau būta...

Nuomonės
2022.08.12
Verslas lašinius keičia raumenimis 3

Dar nesibaigia vasara, bet dažnas gyventojas jau suka galvą, kaip reikės išgyventi žiemą. O ši žada būti ypač...

Nuomonės
2022.08.11
K. Gečas. Artėjant krizės audrai. Žmonių psichologija ir verslo komunikacija

Viešojoje erdvėje vis daugiau kalbama apie artėjančią krizę, nors kol kas tai pavadinama ne tokiu ryškiu...

Nuomonės
2022.08.10
Starto pakete – ir „užmarinuoti“ sprendimai

Iki Seimo rudens sesijos starto liko mėnuo. Bet joje, regis, vėsa nepadvelks – be tradiciškai daug aistrų...

Nuomonės
2022.08.10
Naujas balsas Kremliaus chore 12

Kam iš tikrųjų tarnauja žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“, kurios skandalinga...

Nuomonės
2022.08.09
Tvarka su properšomis 3

Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojams įvesta privaloma tvarka, reikalaujanti, kad nauji pastatai būtų visiškai...

Nuomonės
2022.08.08
V. Vikė-Freiberga. Putinas – ne Petras Pirmasis 1

Rusijos prezidento Vladimiro Putino brutalią agresiją prieš Ukrainą galima paaiškinti tik kaip bandymą...

Nuomonės
2022.08.07
E. Lucasas. Naujas JK lyderis turės rasti būdų Kinijos įtakai stabdyti

Užsitraukti totalitarinės supervalstybės rūstybę būnant 23 metų – įspūdingas pasiekimas. Studentas aktyvistas...

Nuomonės
2022.08.07
A. Urbonavičius. Nereiktų tikėtis, kad „Lidl“ ar kitas žemų kainų tinklas užkariaus visą šalies prekybos rinką 2

Nors Vokietijos žemų kainų tinklo „Lidl Lietuva“ turimų parduotuvių skaičius tiesiogiai koreliuoja su jo...

Nuomonės
2022.08.06
E. Leontjeva. Palūkanų didinimas – vieniems bizūnas, o kitiems bazuka

Europos centrinio banko (ECB) sprendimas didinti palūkanas pritraukia visų dėmesį. Įmonėms ir namų ūkiams jis...

Nuomonės
2022.08.05
Kai liks tik graužtukai

Europos Sąjungos (ES) sankcijų stabdomos bankų transakcijos į Rusijos bankus gali sustabdyti ir bet kokią...

Nuomonės
2022.08.05
J. Rimas. Baltarusijoje įstrigęs verslas: kokios galimybės liko Lietuvos verslininkams?

Nuo karo Ukrainoje pradžios gausybė įmonių, vedamų etinių ar ekonominių motyvų, pasitraukė iš Rusijos ir...

Nuomonės
2022.08.04
Padidinamasis stiklas gynybos finansavimui

Nors atostogų sezonas pačiame įkarštyje, Vyriausybėje intensyviai vyksta 2023-iųjų biudžeto dėlionė. Ji...

Nuomonės
2022.08.04
O. Mašalė. Ar aviacijai pavyks sukurti 5% Lietuvos BVP?

Neseniai susisiekimo ministras patvirtino Lietuvos aviacijos gaires iki 2030 m. (aka Aviacijos strategija).

Nuomonės
2022.08.03
Apie arbatą, burbulus ir riziką

Restoranų verslas, bankų vertinamas kaip viena iš rizikingiausių veiklų, jau dabar skaičiuoja daugiau...

Nuomonės
2022.08.03
Sustoti dar anksti

Užsieniečių įdarbinimas Lietuvoje sulaukė permainų, kurių būtinybę seniai akcentavo ekonomistai ir...

Nuomonės
2022.08.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku