Komercija yra komercija?

Publikuota: 2022-04-06 05:50
Valdis Dombrovskis, už prekybą atsakingas eurokomisaras.
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
svg svg
Valdis Dombrovskis, už prekybą atsakingas eurokomisaras. „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Nors JAV, Europos Sąjunga (ES) ir kitos pasaulio šalys įvedė šimtus sankcijų Rusijai, tęsiančiai karą Ukrainoje, jos nesustabdė nei miestų griovimo, nei taikių gyventojų žūčių. Tą patvirtina ir brutaliausios nuo II pasaulinio karo žudynės Bučoje, sukrėtusios visą civilizuotą pasaulį. Akivaizdu, kad dabartinės sankcijos, anot kadenciją baigusios prezidentės Dalios Grybauskaitės, yra skylėtos, tad nežinia, ar šią savaitę ruošiamos naujos pataikys į siekiamą tikslą. Juolab kad atsigavusi po pirmojo šoko, Rusija aktyviai puolė ieškoti landų, kaip jas apeiti.

Kad ir kaip pūstų viešumoje savo žandus įvairaus plauko režimo parankiniai, sankcijos lėtai daro didelę žalą agresoriaus ekonomikai. Mat jį galas su tomis plataus vartojimo prekėmis, bet aukštųjų technologijų įrenginiai ir jų atsarginės dalys slaviškam burtažodžiui „importozameščenije“ lieka nepaveikūs. O be jų – tik laiko klausimas, kada ims springti dolerius, galią ir perkamą tautiečių meilę Kremliaus diktatoriui gaminantys mechanizmai. 

Štai ir laksto po iki Kinijos bei Indijos susitraukusį pasaulį pasiuntinuku-tiekėju virtęs Sergejus Lavrovas, iš inercijos vis dar prisistatantis užsienio reikalų ministru. Tiesa, šiam mirtinam reikalui skubama pasitelkti ir tvirtai už vienos vietos laikomus savo vasalus. Vienas iš jų – Kazachstanas, netikėtai pasiūlęs ES kompanijoms, palikusioms Rusiją, steigtis šioje šalyje. Kad kvietimas atrodytų solidžiau ir legitimiau, Kazachstano prezidento administracijos narys, matyt, paslaugiai derinantis ir Maskvos emisaro funkciją, Timuras Suleimenovas nukako į Briuselį ir praėjusią savaitę buvo pastebėtas už prekybą atsakingo eurokomisaro Valdžio Dombrovskio kabinete. Tądien įtakingas latvis akivaizdžiai iš lovos išlipo ne ta koja, kilniaširdiškai leptelėjęs, kad toks verslininkų bendradarbiavimas yra... skatintinas.

Kyla natūralus klausimas, kokią čia mintį audžia kazachų valdžia, skolinga Rusijai už neseną karinę paramą malšinant liaudies maištą? Aiškėja, kad ES bendrovėms, kurios, Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, pasitraukė iš šalies-agresorės, pasiūlyta užuovėja: toms, kurios nori ir toliau gabenti savo prekes į Rusiją, kviečiama steigti atstovybes šioje Azijos šalyje. Kadangi europinės įmonės negali ir eksportuoti savo prekių į Rusiją, Kazachstanas skelbia galintis padėti joms parduoti „marškinėlius ir sportbačius“ sankcionuotoje šalyje.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

T. Suleimenovas interviu leidiniui „Politico“ akcentavo, kad Maskvoje yra nemažai įmonių, kurios dėl patiriamo sankcijų spaudimo nebegali vykdyti savo veiklos ir ieško, į kurią artimą šalį kaimynę galėtų perkelti savo verslus, o Kazachstanas norėtų būti tuo draugišku kaimynu. T. Suleimenovas aiškina, kad jo šalis nesiūlo apeiti sankcijų, tačiau yra pasirengusi padėti įmonėms legaliai parduoti savo prekes į Rusiją. Pribloškianti formuluotė, turėjusi priversti suklusti patyrusį latvį ir paprašyti papildomo išaiškinimo: kaip galima „legaliai“ parduoti prekes į Rusiją „nesiūlant apeiti sankcijų“. Tačiau tai nebuvo padaryta ir šiam „nesavanaudiškam“ tikslui suteiktas eurokomisaro carte blanche, išreiškus palaikymą tokiems santykiams.

„Europietiškos bendrovės traukiasi iš Rusijos arba dėl sankcijų, arba dėl patiriamo visuomenės spaudimo, akcininkų sprendimu ar dėl etinių priežasčių. Jos nori būti kažkur kaimynystėje. Komercija yra komercija, prekyba yra prekyba, ir tos bendrovės nori dalytis Rusijos vartojimo rinka“, – komentuoja T. Suleimenovas.

Žodžiais „komercija yra komercija“ pridengta visa idėjos esmė. Kazachstanui sankcijos neįvestos, prekiauja, kur nori ir su kuo nori. Ir patiems nauda, ir rusus „pamaitins“. Ir neva europietiškomis bendrovėmis „pasirūpins“.

O kaipgi sankcijos Rusijai? Būtent taip, kaip ir sakė D. Grybauskaitė. Skylės.

Kiek keistokai šiame kontekste atrodo V. Dombrovskio pozicija. O gal tik komentarai? Mat jis aiškina, kad kol laikomasi sankcijų politikos, ES ir Kazachstano įmonių bendradarbiavimas yra skatintinas. Kazachstano idėjoms jis pritaria.

„Politico“ pasidomėjo susitikimo tarp V. Dombrovskio ir Kazachstano delegacijos aplinkybėmis. Žurnalistai Europos Komisijos (EK) paklausė, ar iš tiesų ES pritaria europietiškų įmonių steigimuisi Kazachstane.

Atsakyme raštu Komisija teigė, kad minėtas eurokomisaras pabrėžė, jog būtina laikytis sankcijų įgyvendinimo ir vykdymo prieš Rusiją. Esą abi susitikimo pusės sutarė, kad būtina gilinti Kazachstano ir ES santykius, dvišalę prekybą ir bendradarbiavimą įvairiose srityse, kuriose šalys turi bendrų interesų, įskaitant energetiką, žaliąją politiką, žemės ūkį, būtinas žaliavas, ryšius.

Vėliau EK atstovas spaudai papildė savo komentarą tokiais teiginiais: „Šio susitikimo tikslas buvo užtikrinti, kad Kazachstanas visiškai supranta ES sankcijas Rusijai ir neleidžia jų apeiti. Iš tiesų Kazachstano valdžios institucijos įsipareigojo diegti stebėjimo ir kontrolės sistemą, kuri užtikrintų, kad sankcijos nebūtų apeinamos, o tai Komisija palankiai įvertino.“

Šioje vietoje ir vėl kurį jau kartą tenka nusistebėti Komisijos, kurios branduolį sudaro ES senbuvės, švelniai tariant, naivumu. Vargu ar reikia būti geru šachmatininku ir žvelgti toli į priekį, kad suvoktum, jog visa tai – tik viena iš schemų, padėsiančių Rusijai apeiti sankcijas ir išlaikyti stabilumą. Juolab kad tokių į Kazachstano būrelių įstosiančių šalių tik daugės. Štai Ukrainos žvalgyba įtaria, kad ir Gruzija jau padeda Rusijai apeiti Vakarų sankcijas. Netoli trypčioja ir Indija.

Ar tas pats V. Dombrovskis ir kiti ES politikai tikrai nesupranta, kad galioja gausybė schemų, kaip perparduoti sankcionuotas prekes ir atkišti petį sąjungininkei Rusijai?

Kažin, ko vertas Kazachstano pažadas „diegti stebėjimo ir kontrolės sistemą“?

„Tokia milžiniška šalis, turinti ilgą pasienį su Rusija, negali būti sukontroliuota ir tikėtina, kad ji taps pagrindiniu logistikos centru prekėms gabenti į Rusiją, taip pat ir iš Rusijos, ypač tokių žaliavų kaip metalai – kas ir kaip sukontroliuos jų kilmės šalį?“ – kelia klausimą Žygimantas Mauricas, „Luminor“ ekonomistas.

Pasak jo, akivaizdu, kad tiesiogiai europinės įmonės vengs sudaryti sutartis su Rusija, nenorėdamos patekti į kryžminę ugnį, todėl jos mėtys pėdas per Kazachstaną ir kitas paslaugias šalis, įvairias didmeninės prekybos įmones – užtenka vieną kartą perparduoti ir tiesioginės sąsajos nelieka.

Ekonomistas neįsivaizduoja, kaip EK tikisi kontroliuoti, ar Kazachstanas laikosi sankcijų Rusijai įgyvendinimo, kai realiai ir pačios šalys sunkiai sukontroliuoja į savo šalis patenkančią kontrabandą. Pavyzdžiui, Lietuvoje baltarusiškų cigarečių problema žinoma 20 metų, tačiau nesugebame apsirūpinti pakankamais techniniais resursais vagonams rentgenu peršviesti ir nelegalios produkcijos įvežimų mastas tik auga.

„Kas sukontroliuos srautus tarp Kazachstano ir Rusijos? Kas uždraus Rusijos bendrovei pasistatyti fabriką pasienyje Kazachstane ir importuoti reikiamas sankcionuojamas žaliavas, o paskui eksportuoti gaminius į Rusiją? Rusija nukenčia tik tuo, kad dėl tarpininkų praranda šiek tiek uždarbio ir nebėra patraukli investuotojams, tačiau ji gaus prekes, kurių jai reikia, ir apeis sankcijas“, – įsitikinęs Ž. Mauricas.

Kol Rusija gausiai uždirba iš energetinių žaliavų, jai kažin kada ateisianti recesija ir ilgalaikė stagnacija dabar ne itin rūpi, ypač kai turi tokius tramplynus jos kontroliuojamose šalyse kaip Kazachstanas, per kurias gali vykdyti užsienio prekybą, samprotauja pašnekovas.

Keisčiausia, kad patys rusai net nebando slėpti, jog aktyviai naudosis ES sankcijų rėčiu. Paskutinę kovo dieną leidinyje „Komersant“ pasirodė straipsnis apie „Minpromtorg“ parengtą dokumentą, kuriuo ketinama leisti importuoti iš užsienio prekes be teisių į jas turėtojų leidimo. Tai, ekspertų aiškinimu, legalizuoja paralelinį importą, kuriuo ir bus apeinamos sankcijos. Tekste cituojamas BRICS šalių tarptautinės konkurencijos teisės ir politikos centro direktorius Aleksejus Ivanovas, kuris tiesiai šviesiai rėžė, kad „tai sukurs alternatyvų prekių tiekimo kanalą, kuris leis importuotojams anksčiau ES pirktas atsargines dalis dabar įsigyti Jungtiniuose Arabų Emyratuose ar Kazachstane“.

Vakar daugiau kaip 200 Europos Parlamento narių paragino vėl skubiai griežtinti sankcijas kriminaliniam Putino režimui dėl išaiškėjusių siaubingų karo nusikaltimų Bučoje, tebesitęsiančio Mariupolio naikinimo ir tūkstančių ukrainiečių deportacijos į Rusiją. 

Gintarė Skaistė, Lietuvos finansų ministrė, pareiškė, kad mūsų šalis sieks naujų europinių sankcijų Rusijos energetikai, prekių judėjimui, bankams. Pasak ministrės, trečioji efektyvi sankcijų kryptis – uostų ir kelių uždarymas rusiškoms prekėms. Be kita ko, Rusija turi būti pašalinta iš Tarptautinio valiutos fondo ir Pasaulio banko.

VŽ nuomone, prieš imantis naujų sankcijų pirmiausia Briuseliui reiktų skubiausiai užtaisyti kiaurą kaip rėtis sankcijų įgyvendinimo mechanizmą, kuris ne tik kompromituoja Vakarus, bet ir leidžia rusams ištęsti ir mums brangiai kainuojantį karą. Papasakotas Rusijai draugiškų šalių suaktyvėjimas, neva siekiant „padėti“ jose kurtis europietiškoms kompanijoms, turėtų būti garsus signalas ES – žmogiškumą niekinantis režimas dės visas pastangas, kad išgyventų, ir sankcijoms apeiti pasinaudos ne tik savo sąjungininkais, bet ir nuo realybės atitrūkusiais eurobiurokratais. 

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Pagaliau aukštesnės palūkanos 1

Užaugo ištisa karta investuotojų, vartotojų, verslų, nepatyrusių, kaip išlikti pasaulyje, kuriame pinigai,...

Nuomonės
05:50
R. Imbrasas. Laikas turėti valstybės strategiją biokurui

Kaip reikia ruošti roges vasarą, taip ir kalbėti apie šilumos ūkį reikia vasarai artėjant. Nes prasidėjus...

Nuomonės
2022.05.25
Ar obuoliaujame su Putinu?

Dievas sukūrė žmogų pagal savo atvaizdą, o Adomas, velnio paveiktas, nuraškė obuolį nuo draudžiamo medžio ir...

VŽ požiūris
2022.05.25
K. Bieliakova. Viešieji pirkimai Ukrainoje iki karo ir jo metu: kaip reagavo valstybė

Būsiu atvira: iki paskutinės akimirkos netikėjau, kad pas mus, Ukrainoje, prasidės karas. Pamenu, dieną prieš...

Nuomonės
2022.05.24
Įstatymas nėra iškaltas akmenyje 6

Daugiau nei 43.000 Lietuvos mokesčių mokėtojų naudoja daugiau nei 101.000 kasos aparatų, skaičiuoja...

VŽ požiūris
2022.05.24
E. Lucasas. V. Putino karas atskleidžia Europos susiskaldymą dėl saugumo

Saviapgaulė būdavo Vakarų mąstysenos apie Baltijos jūros regioną leitmotyvas. Nuo šio regiono atitolusių...

Nuomonės
2022.05.23
Verslininkas, kuris bijo baubo po lova 11

Savo kasdienėje veikloje analizuodami informaciją, įvairius duomenis ir rašydami straipsnius dažniausiai...

VŽ požiūris
2022.05.23
E. Volskis. Karas ir kainų šuolis smogė Lietuvos verslui, bet sprendimų jis randa

Kaip alternatyvaus finansavimo bendrovės mato Lietuvos įmonių situaciją po trijų mėnesių karo Ukrainoje ir...

Nuomonės
2022.05.22
E. Gliaudelytė. Net gerai sutariantys darbdaviai ir darbuotojai gali susipykti 2

Nors pastaraisiais metais pandemijos pastūmėtas verslas į darbo laiko organizavimą ėmė žiūrėti gerokai...

Nuomonės
2022.05.21
V. Šimkus. Ar veikia sankcijos Rusijai? 1

Prasidėjus karui Ukrainoje Vakarų pasaulis greitai sureagavo ir pritaikė Rusijai beprecedentes sankcijas.

Nuomonės
2022.05.21
Kai pasiūlytieji mainai sunkiai dera su morale 2

Nuo Rusijos agresijos prieš Ukrainą pradžios praėjus trims mėnesiams tarptautinė bendruomenė staiga...

VŽ požiūris
2022.05.20
P. Singeris. Ar Europa turėtų nustoti mokėjusi už Putino karą?

Ar teisinga, kad Europos šalys toliau moka Rusijai po 1 mlrd. Eur (1,1 mlrd. USD) per dieną už energiją...

Nuomonės
2022.05.19
Statybą stabdo ne verslas 31

Statybos bei kelių tiesimo įmonės beveik 80-yje viešųjų objektų pusdieniui metė darbus ir su plakatu...

VŽ požiūris
2022.05.19
A. Bogdanovičius. Vyriausybės veikla atveriant duomenis – tikėjimas iš troškimo 5

Tikėjimas iš troškimo (angl. wishful thinking) – terminas, naudojamas apibūdinti situaciją, kai...

Nuomonės
2022.05.18
Pagalbai – valstybės kišenė arba sugebėjimas prisitaikyti 2

Rusijos pradėtas karas Ukrainoje ir dėl jo Rusijai bei Baltarusijai paskelbtos sankcijos tapo paskutiniais...

VŽ požiūris
2022.05.18
A. Zujevas. Valstybinės sistemos gali tapti perkamiausia Lietuvos eksporto preke

Šiuo metu Lietuvos Finansų ir Ekonomikos ir inovacijos ministerijų dėka vyksta puiki iniciatyva – viešojo...

Nuomonės
2022.05.17
Siūlote algą vokelyje? Turbūt juokaujate 20

Kol darbuotojai nepradės atsisakyti dirbti įmonėse, kuriose atlyginimo dalis mokama neoficialiai, tol dalis...

Nuomonės
2022.05.17
E. Petrulis. Neutralioji palūkanų norma – kodėl ji mums turėtų rūpėti 1

Neutralioji palūkanų norma yra viena prieštaringiausių sąvokų finansų teorijoje, nes, skirtingai negu dauguma...

Nuomonės
2022.05.16
„Suprasti“ Rusiją 22

Viena žymiausių sovietologių, žurnalistė Francoise Thom savo naujausiame straipsnyje bando atsakyti į...

Nuomonės
2022.05.16
R. Skyrienė. Vyriausybės veiklos ataskaita: ar stiklinė pusiau tuščia?

Visi esame puikūs vairuotojai, kai vairuojame sėdėdami ant užpakalinės automobilio sėdynės. Tokios mintys...

Nuomonės
2022.05.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku