Saugokime kišenes – Rusija išsiruošė vagiliauti

Publikuota: 2022-03-16
AP / „Scanpix“ nuotr.
svg svg
AP / „Scanpix“ nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Dvasna virstanti rusiškoji meška desperatiškai mėgina kabintis į gyvastį sau įprastais, amžiais naudotais būdais – vagystėmis. Karą Ukrainoje sukėlusi ir jos gyventojų genocidą vykdanti Rusija, spaudžiama Vakarų sankcijų kilpos, tiesia grobuoniškas letenas į viską, kas jai nepriklauso, viską, ką dar gali pasiekti, – technologijas ir kitus intelektinius produktus, lėktuvus, iš šalies išeinančių kompanijų nuosavybę etc.

Niekaip stabdžių neatrandantys rusiški okupantai vis dar desperatiškai siautėja Ukrainoje, todėl susilaukia vis naujų demokratinio pasaulio sankcijų, smogiančių Rusijos ekonomikai kaskart stipresnius kirčius. Dar vis žandus pučiantis cariukas, vis veblenantis zombiais paverstiems piliečiams užkeikimus apie savo vaizdiniuose regimo mistinio „rusų pasaulio“ stebuklą – visuotinį „importozameščenije“ (importo pakaitalą), nusprendė imtis sau įprastų metodų – vogti. Vogti stambiausiu įmanomu – pasauliniu – mastu.

Tuo pernelyg stebėtis lyg ir nereikėtų – ši šalis tuo užsiiminėjo nuo giliausios senovės. Iškopusi iš dvokiančių pelkių niekam nežinoma teritorija, prisišliejusi prie Kijevo Rusios, pasisavino jos vardą. Kaip ir jos krikštytoją – kunigaikštį Vladimirą. Kaip ir Ukrainos istoriją, kurią, beje, iki šiol mauna ant savo suplyšusių vyžų pagal savo „paniatkes“.

Dabar Putinas vagia žemes.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Vagia ir jo kareiviai. „Žaibišką karą“ sumanęs naujųjų fašistų vadeiva pervertino savo jėgas ir gerokai apsiskaičiavo, todėl be maisto likę okupantai blaškosi po Ukrainos kaimus bei miestus, plėšdami parduotuves, gaudydami vištas ir pan. O svetimo gėrio užkandę, tempia ant kuprų televizorius, šaldytuvus ir kt. Tikriausiai – į tankus.

Tą patį daro ir jokios moralės bei žmogiškųjų vertybių neturintis, užtat vis dar imperiškų ambicijų kupinas, Kremliaus vadukas – jo Rusija dar sykį nusirito iki vagies lygio.  

Padėtis Rusijoje tokia (ir tai tik pradžia), kad nei žandų, nei krūtinės pūsti jau nebesiseka – ekonominis šalies rytojus nyra į tamsiausius debesis. Perfrazuojant seną rusų pasaką apie auksinę žuvelę, Putinui panorėjus, Putinui paliepus, marš visi atgal į SSSR, t. y. kryptimi, kuri geriausiai žinoma ir miela ribotų gabumų, bet jėgos kultą išpažįstančiam KGB karininkui. Juk norint kurti moderniausias technologijas, gaminti šiuolaikinę produkciją, galiausiai produktyviai užsiimti žemės ūkiu reikia ne tik turėti smegenų ir darbščių rankų, bet ir gerbti bendražmogiškas vertybes bei gebėti bendrauti su pasauliu. Praėjusio amžiaus nevykęs bolševikų SSSR eksperimentas tokių dalykų neįskiepijo.

Tai, kas šiurpina civilizuotą pasaulį, Rusijos politinei grietinėlei – norma. Štai šalies valdžios agentūroms, biudžetinėms įstaigoms ir valstybės valdomoms įmonėms artimiausiu metu gali būti suteikta teisė naudoti nelicencijuotą programinę įrangą, kurią gamina Rusijai „nedraugiškos“ šalys, taikančios sankcijas už invaziją į Ukrainą, skelbia „Interfax“. Tai faktiškai reikštų piratavimo įteisinimą valstybiniu lygiu.

Siūloma, jog įmonėms ir įstaigoms nebebūtų taikoma teisinė atsakomybė, jeigu jos naudos nelicencijuotą programinę įrangą, gaminamą kompanijų, kurios nutraukė produktų tiekimą į Rusiją.

Tokį pasiūlymą, anot naujienų agentūros šaltinių, pateikė Rusijos pramonės ir prekybos ministerija. Tai – viena iš vadinamųjų „antikrizinių“ priemonių, kuriomis Rusija bandys amortizuoti Vakarų įvestas sankcijas.

Vagia Rusija ir lėktuvus. Vyriausybė paruošė įstatymo projektą, kuris leidžia rusiškoms aviakompanijoms negrąžinti užsienietiškų lizinguojamų kitoms šalims priklausančių lėktuvų – daugiausia „Boeing“ ir „Airbus“.  

Jei vis dėlto lizingo bendrovė pareikalautų grąžinti jai priklausančią nuosavybę (keista būtų, jei nereikalautų), verdiktą skelbs „vyriausybinė importo pakaitalų komisija“. Jei ji neleis, Rusija ir toliau kaip niekur nieko skraidys lizinguojamais lėktuvais.

Ir Putinas užvakar šį įstatymą pasirašė – vokite, kaip jus moko partija „Vieningoji Rusija“.

Žinia, vagiai viešumos nemėgsta. Todėl už atvirumą pareigų neteko Valerijus Kudinovas, vienos iš „Rosaviacijos“ valdybos, atsakingos už orlaivių tinkamos būklės palaikymą, viršininkas. Jis papasakojo žurnalistams apie lizinguojamų lėktuvų pasisavinimą ir apie tai, kad net Kinija parodė špygą – atsisakė tiekti Rusijai atsargines orlaivių dalis.

Įdomiausia, kad neaišku, kur ir – svarbiausia – kaip ilgai skraidys tie kone vienkartiniais tampantys lėktuvai? Mat tuos lėktuvus reikia aptarnauti, jiems reikia atsarginių dalių ir kt. Nesunku atspėti, kuo ilgainiui virs tie orlaiviai – „importo pakaitalo“ tai nėra.

Negana to, Bermudai pranešė, kad dėl Maskvai taikomų tarptautinių sankcijų sustabdė šioje Jungtinės Karalystės užjūrio teritorijoje licencijuotų Rusijos lėktuvų skrydžių sertifikatų galiojimą, o tai gali paveikti šimtus jos komercinių orlaivių. Manoma, kad Bermuduose, mokesčių rojumi laikomoje mažytėje teritorijoje, gali būti licencijuota daugiau kaip 700 Rusijos aviakompanijų naudojamų lėktuvų – didelė visų jų dalis. Rusai ir šioje situacijoje pasielgė... rusiškai: užregistravo lėktuvus Maskvoje. Znaj našych!

Į vagių taupyklę kraunama ir intelektinė iš Rusijos besitraukiančių užsienio kompanijų nuosavybė – šalies agresorės elektronikos gamintojų asociacija siūlo vyriausybei apriboti intelektinės nuosavybės apsaugos mechanizmus ir organizuoti „pilkuosius“ (čia mažiau ausį rėžiantis pakaitalas, kaip ir karas, paverstas „specialia karine operacija“) tiekimus, apeinant prekės ženklą saugančias kompanijas.

Bet atsiranda galybė neguodžiančių situacijų, kur ką nors pavogti neišeina. Antai, net tie patys federaliniai Putino propagandos kanalai nesugalvojo, kokiu žodiniu pakaitalu pridengti bravūrišką „importozameščenija“ pasaką viskuo tikintiems piliečiams apie ne pačios aukščiausios pridėtinės vertės gaminį – geležinkelio vagonus. Pasirodo, guolius jiems gamino „negeriečių“ švedų ir amerikiečių kompanijos. Dabar viskas, jų nebus, nes, kaip viešai atvirauja rusai, patys gaminti nemoka – reikia išmanių įrengimų.

Turėdami sunkiai suskaičiuojamus žemės plotus, jie ištisus dešimtmečius importavo beveik visus maisto produktus. Dabar, kai dėl raketinių salvių Ukrainoje sunaikintų prekybinių santykių su pasauliu baigia tuštėti parduotuvių lentynos ir akyse mirguliuoja priverstinė „dieta“, Kremlius ragina rusus pulti prie žemės darbų – siūloma suteikti sodo sklypus, kad jie „grįžtų prie praeities tradicijų“ (dar vienas propagandinis pakaitalas žodžiui „badas“?). Praeitis – tai ta Putino Sovietų Sąjungos nostalgija. Tik štai dėl tradicijų ji smarkiai perdeda (kaip visada) – nėra ten jokių tradicijų dirbti. Tame „rojuje“ buvome ir dar pamename, kad vertinti ten buvo tie, kurie „mokėjo suktis“, kas verčiant į žmonių kalbą reiškia mokėjo vogti.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
E. Leontjeva. Infliacija ir drugelio efektas

Per pasaulį vilnija pavojingi infliacijos ūkai. Jie atsirado drauge su pandemija, tačiau ne pati pandemija...

Nuomonės
2022.05.27
„Įdarbinti“ stogus – įmanoma misija? 9

Lietuvai atsisakius elektros importo iš Rusijos, „įsivežamos“ elektros dalis tebelieka gana nemaža – ji...

Nuomonės
2022.05.27
G. Sorosas. Mūsų gyvenimo kova 1

Nuo paskutinio kasmetinio Pasaulio ekonomikos forumo susitikimo istorijos eiga smarkiai pasikeitė. Rusija...

Nuomonės
2022.05.26
Pagaliau aukštesnės palūkanos 26

Užaugo ištisa karta investuotojų, vartotojų, verslų, nepatyrusių, kaip išlikti pasaulyje, kuriame pinigai,...

Nuomonės
2022.05.26
R. Imbrasas. Laikas turėti valstybės strategiją biokurui 1

Kaip reikia ruošti roges vasarą, taip ir kalbėti apie šilumos ūkį reikia vasarai artėjant. Nes prasidėjus...

Nuomonės
2022.05.25
Ar obuoliaujame su Putinu?

Dievas sukūrė žmogų pagal savo atvaizdą, o Adomas, velnio paveiktas, nuraškė obuolį nuo draudžiamo medžio ir...

VŽ požiūris
2022.05.25
K. Bieliakova. Viešieji pirkimai Ukrainoje iki karo ir jo metu: kaip reagavo valstybė

Būsiu atvira: iki paskutinės akimirkos netikėjau, kad pas mus, Ukrainoje, prasidės karas. Pamenu, dieną prieš...

Nuomonės
2022.05.24
Įstatymas nėra iškaltas akmenyje 6

Daugiau nei 43.000 Lietuvos mokesčių mokėtojų naudoja daugiau nei 101.000 kasos aparatų, skaičiuoja...

VŽ požiūris
2022.05.24
E. Lucasas. V. Putino karas atskleidžia Europos susiskaldymą dėl saugumo

Saviapgaulė būdavo Vakarų mąstysenos apie Baltijos jūros regioną leitmotyvas. Nuo šio regiono atitolusių...

Nuomonės
2022.05.23
Verslininkas, kuris bijo baubo po lova 13

Savo kasdienėje veikloje analizuodami informaciją, įvairius duomenis ir rašydami straipsnius dažniausiai...

VŽ požiūris
2022.05.23
E. Volskis. Karas ir kainų šuolis smogė Lietuvos verslui, bet sprendimų jis randa

Kaip alternatyvaus finansavimo bendrovės mato Lietuvos įmonių situaciją po trijų mėnesių karo Ukrainoje ir...

Nuomonės
2022.05.22
E. Gliaudelytė. Net gerai sutariantys darbdaviai ir darbuotojai gali susipykti 2

Nors pastaraisiais metais pandemijos pastūmėtas verslas į darbo laiko organizavimą ėmė žiūrėti gerokai...

Nuomonės
2022.05.21
V. Šimkus. Ar veikia sankcijos Rusijai? 1

Prasidėjus karui Ukrainoje Vakarų pasaulis greitai sureagavo ir pritaikė Rusijai beprecedentes sankcijas.

Nuomonės
2022.05.21
Kai pasiūlytieji mainai sunkiai dera su morale 2

Nuo Rusijos agresijos prieš Ukrainą pradžios praėjus trims mėnesiams tarptautinė bendruomenė staiga...

VŽ požiūris
2022.05.20
P. Singeris. Ar Europa turėtų nustoti mokėjusi už Putino karą?

Ar teisinga, kad Europos šalys toliau moka Rusijai po 1 mlrd. Eur (1,1 mlrd. USD) per dieną už energiją...

Nuomonės
2022.05.19
Statybą stabdo ne verslas 31

Statybos bei kelių tiesimo įmonės beveik 80-yje viešųjų objektų pusdieniui metė darbus ir su plakatu...

VŽ požiūris
2022.05.19
A. Bogdanovičius. Vyriausybės veikla atveriant duomenis – tikėjimas iš troškimo 5

Tikėjimas iš troškimo (angl. wishful thinking) – terminas, naudojamas apibūdinti situaciją, kai...

Nuomonės
2022.05.18
Pagalbai – valstybės kišenė arba sugebėjimas prisitaikyti 2

Rusijos pradėtas karas Ukrainoje ir dėl jo Rusijai bei Baltarusijai paskelbtos sankcijos tapo paskutiniais...

VŽ požiūris
2022.05.18
A. Zujevas. Valstybinės sistemos gali tapti perkamiausia Lietuvos eksporto preke

Šiuo metu Lietuvos Finansų ir Ekonomikos ir inovacijos ministerijų dėka vyksta puiki iniciatyva – viešojo...

Nuomonės
2022.05.17
Siūlote algą vokelyje? Turbūt juokaujate 20

Kol darbuotojai nepradės atsisakyti dirbti įmonėse, kuriose atlyginimo dalis mokama neoficialiai, tol dalis...

Nuomonės
2022.05.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku