Moterys „fintech“ labirintuose: iššūkiai ir perspektyvos

Publikuota: 2019-11-07
Vilniuje lapkričio 27–28 d. vyksiančioje didžiausioje Baltijos šalyse „fintech“ konferencijoje „FinTech Inn 2019“ bus diskutuojama ir apie iššūkius, su kuriais tenka susidurti moterims, veikiančiomis finansinių technologijų sektoriuje.
Vilniuje lapkričio 27–28 d. vyksiančioje didžiausioje Baltijos šalyse „fintech“ konferencijoje „FinTech Inn 2019“ bus diskutuojama ir apie iššūkius, su kuriais tenka susidurti moterims, veikiančiomis finansinių technologijų sektoriuje.

Finansinių technologijų sektorius – pasaulyje sparčiai auganti verslo niša, kasmet pritraukianti gausias investicijas ir aukščiausios kvalifikacijos specialistus. Dėl palankios reguliacinės aplinkos bei galimybės vykdyti veiklą visoje Europos Sąjungoje (ES) šis sektorius išgyvena sparčios plėtros laikotarpį ir Lietuvoje. Visgi pastebima, kad intensyviai besiplečiantis sektorius susiduria su kvalifikuotų darbuotojų trūkumų, o to priežastis, specialistų teigimu, – moterų trūkumas rinkoje.

„Fintech Landscape in Lithuania 2018“ ataskaitos duomenimis, pernai „fintech“ sektoriaus dalyvių skaičius išaugo 40% – nuo 117 iki 170 įmonių. Patraukli šalies reguliacinė aplinka, aktyvus valstybės institucijų ir verslo bendradarbiavimas, plėtojamas informacinių technologijų sektorius ir sudaromos sąlygos palankiai mokestinei aplinkai leidžia Lietuvai lygiuotis su stipriausiomis „fintech“ šalimis Europoje.

Koją kiša stereotipai

Žydrūnės Vitaitės, vienintelės mentorystės bei konsultacijų programos moterims Lietuvoje „Women Go Tech“ sumanytojos ir įkūrėjos, teigimu, nors verslo aplinka finansinių technologijų bendrovėms Lietuvoje yra palanki ir sektorius auga, kvalifikuotų specialistų šioje srityje trūksta.

nuotrauka::1 left

„Numatoma, kad Lietuvoje kitąmet technologijų srityse trūks net 13.000 darbuotojų. Nors „fintech“ sektoriuje dirbanti moteris jau nėra naujiena, jos vis dar sudaro mažumą – apie 25%. Man labai gaila, kad turime stereotipais grįstą mąstymą ir itin mažai pavyzdžių, kai moterys dirba šioje srityje“, – sako Ž. Vitaitė.

Pasak jos, į technologijų sritį pritraukus daugiau moterų, darbo rinka pasipildytų taip trūkstamais specialistais, būtų sukuriama daugiau inovacijų plėtrą skatinančių startuolių.

„Fintech“ rinkos reguliuotojo, Lietuvos banko valdybos nario patarėja Jekaterina Govina, aktyviai įsitraukianti į finansinių technologijų sektorių, pasakoja, kad su stereotipų bei įsisenėjusio požiūrio keliamais iššūkiais susiduria ne tik moterys, bet visi rinkos dalyviai.

„Šiame sektoriuje dažnai ieškoma sprendimų, keičiančių nusistovėjusius finansų sektoriaus veikimo būdus, tačiau ne visi jie sulaukia palaikymo. Inovacijos kartais susilaukia skeptiškumo ir atmetimo reakcijos – yra abejojama jų ilgalaikiu ir naudingu poveikiu“, – teigia į pasaulio įtakingiausių „fintech“ sektoriaus moterų 100-tuką patekusi J. Govina.

Progresą skatina moterų konsolidacija

Anot jos, Lietuvoje kuriasi vis daugiau įmonių ir įvairių iniciatyvų, kurios skatina moteris aktyviau įsitraukti į finansinių technologijų sektorių.

nuotrauka::2 right

„Lietuvoje kelią skinasi įvairios iniciatyvos, kurios siekia įgalinti moteris ir padeda joms įgyti vertingų technologinių įgūdžių. Žaviuosi asociacija „Lyderė“, „Women Go Tech“, „Baltic Sandbox“ ir kitų iniciatyvų steigėjų darbu. Labai džiaugiuosi, kad ir Lietuvos bankas prisideda prie lyčių lygybės skatinimo ir šį rudenį išleido kolekcinę monetą, kuri reprezentuoja lygiateisiškumo ir pagarbaus ryšio kūrimą tarp moters ir vyro“, – pasakoja J. Govina.

„Women Go Tech“ iniciatorė Ž. Vitaitė pasakoja, kad idėja 2016 m. įkurti mentorystės bei konsultacijų programą moterų auditorijai kilo norint suteikti moterims palaikymą bei paskatą įsitraukti į perspektyvią „fintech“ rinką.

„Tai pirmoji ir kol kas vienintelė mentorystės bei konsultacijų programa moterims Lietuvoje. „Women Go Tech“ kartu su kolegomis įkūrėme matydami, kad moterys sunkiai įsilieja į technologijų sektorius ir joms ypač reikia impulso bei paskatinimo. Šia iniciatyva mes siekiama sukurti 500 skirtingų moterų sėkmės istorijų technologijų sektoriuje“, – kalba Ž. Vitaitė.

Apie moteris „fintech“ – iš pirmų lūpų

Anot Ž. Vitaitės, žvelgiant į užsienio tendencijas pastebima, kad dailiosios lyties atstovės vis dažniau pereina iš tradicinio finansų sektoriaus į „fintech“ sritį.

„Užsienyje rengiama daug konferencijų, renginių ir šiai sričiai dedikuotų mokymų bei programų. Pastebima, kad moterys pasižymi aktyviu įsitraukimu į „fintech“ industriją, nes didelė dalis bankiniame ir finansiniame sektoriuje dirbančių profesionalių migruoja į technologijų finansų sektorių“, – pasakoja Ž. Vitaitė.

Viena iš „fintech“ sektoriaus lyderių, tinklo MarketOrders.net įkūrėja ir direktorė Sukhi Jutla apie moters vaidmenį „fintech“ sektoriuje ir karjeros pokyčius dalinsis Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros, Finansų ministerijos, Lietuvos banko ir „Investuok Lietuvoje“ lapkričio 27–28 d. organizuojamoje didžiausioje Baltijos šalyse tokioje konferencijoje „FinTech Inn 2019“.

nuotrauka::3 left

„Konferencijoje papasakosiu apie savo karjeros pokyčius ir permainingą kelionę iki „fintech“ startuolio įkūrimo bei iššūkius, su kuriais tenka susidurti moterims veikiant finansinių technologijų sektoriuje. Taip pat pasidalinsiu savo „top“ patarimais, kaip kiekviena iš mūsų gali pradėti veiklą šioje srityje“, – atvirauja S. Jutla, renginyje kalbėsianti tema „Kaip įtraukti daugiau moterų į Blockchain ir „fintech“ erdvę“.

Beje, šiame renginyje moterims bus skirta speciali tema „Startup Pitches: Women tech track“.

Investuoti į moterų startuolį – pelningiau

Tyrinėdami vyrų ir moterų įsteigtas bendroves įdomių išvadų priėjo JAV vadybos konsultavimo bendrovė BCG (Boston Consulting Group) ir pasaulinė startuolių „kepėja“ bendrovė „MassChallenge“ (nuo 2010 m. ji padėjo susikurti daugiau kaip 1.500 verslų ir jiems pritraukti daugiau kaip 3 mlrd. USD).

Jų esminė išvada straipsnyje „Why Women-Owned Startups Are a Better Bet“ („Kodėl moterims priklausantis startuolis yra geresnis statymas“) – moterų įsteigtos įmonės galiausiai atneša daugiau pajamų (daugiau nei dvigubai daugiau vienam investuotam doleriui) nei vyrų įsteigtos įmonės, todėl į moterims priklausančias įmones finansų rėmėjams investuoti žymiai labiau apsimoka.

Tačiau, teigiama tyrimo išvadose, vis dar manoma, kad lytis nevaidina jokio vaidmens investuojant į ankstyvos stadijos bendroves. Investuotojai sprendimus dažniausiai priima juos pagrįsdami verslo planais. Bet vis daugiau įrodymų, kad organizacijos, kuriose vadovaujančias pareigas eina daugiau moterų, lenkia vyrų dominuojančias bendroves. Tačiau, paradoksas, moterims priklausančios įmonės nesulaukia tokio pat finansinio palaikymo, kaip vyrų įkurtos įmonės.

Pvz., apžvelgusi 5-erių metų investavimo duomenis į 350 startuolių įvairiose pasaulio vietose ir įvairiuose versluose „MassChallenge“ suskaičiavo, kad įvairūs fondai į vyrų įkurtus ir valdomus startuolius investavo vidutiniškai po 2,12 mln. USD, į moterų – 0,935 mln. USD, tačiau „vyriškos“ bendrovės uždirbo 0,622 mln. USD, o „moteriškos“ – 10% daugiau (0,730 mln. USD). Kitaip tariant, kiekvienam investuotam doleriui vyrų įkurti startuoliai uždirbo po 31 centą, o moterų – daugiau nei dvigubai – po 78 centus.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Altechna R&D“ vairą iš Alfredo Šlekio perima Martynas Mažeika

Lazerių bendrovė „Altechna R&D“, veikianti su prekės ženklu „Workshop of Photonics“, turi naują vadovą.

Paslaugos
2019.11.11
Aviacijos technologijų išradimai sudomino ir kariuomenę, ir verslą

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Antano Gustaičio aviacijos instituto (AGAI) mokslininkai,...

Technologijos
2019.11.11
„Baltic Amadeus“ trijų ketvirčių rezultatai žada rekordines metų pajamas

Per tris šių metų ketvirčius IT sprendimų bendrovės „Baltic Amadeus“ pajamos perkopė 8 mln. Eur ir buvo 80%...

Paslaugos
2019.11.11
„SAI Global“ atidaro Kompetencijų centrą Vilniuje

Tarptautinė integruotus rizikos valdymo sprendimus ir turto valdymo paslaugas teikianti kompanija „SAI...

Paslaugos
2019.11.11
Dr. G. Buračas: dirbtinio intelekto nereikia bijoti  Premium

Daktaras Giedrius Buračas gyvena ir dirba Jungtinėse Valstijose. Jis vadovauja JAV gynybos departamento...

Verslo klasė
2019.11.10
Moterys „fintech“ labirintuose: iššūkiai ir perspektyvos Verslo tribūna

Finansinių technologijų sektorius – pasaulyje sparčiai auganti verslo niša, kasmet pritraukianti gausias...

Išmani Lietuva
2019.11.07
„HumansApp“ keičia pavadinimą į „Qoorio“ 5

Žinių dalijimosi programėlė „HumansApp“ tampa „Qoorio“. Šiemet pritraukę 540.000 Eur investiciją produkto...

Paslaugos
2019.11.04
„Sweco Lietuva“ vadovas: pirataujantys projektuotojai mus pjauna 8

Statinių projektavimui keliantis į skaitmeninę erdvę, nelegalią programinę įrangą naudojančios bendrovės ar...

Statyba ir NT
2019.11.02
Vandenilio gamyba vilioja rizikos kapitalą Premium 1

Pasaulyje bręstant vandenilio bumui, įvairios šalys tam aktyviai ruošiasi. Pasirodo vis daugiau pranešimų...

Technologijos
2019.11.01
„Bitė Lietuva“ – tarp geriausių darbdavių Europos šalyse Verslo tribūna

Bendrovė „Bitė Lietuva“ šiemet vienintelė Lietuvoje pelnė geriausio darbdavio titulą tarptautiniame darbdavių...

Išmani Lietuva
2019.10.29
Daugiausiai energijos sutaupiusi įmonė: kokie sprendimai „Grigeo“ padėjo tai pasiekti? Verslo tribūna

Efektyvus energijos vartojimas – ne tik strateginis visos Europos Sąjungos energetikos tikslas, bet ir...

Išmani Lietuva
2019.10.29
Debesų kompiuterijos rinkos apžvalga: ar Lietuvoje jaučiame pasaulines tendencijas? Verslo tribūna

Per pastaruosius metus pasaulyje sparčiausiai augo tokios debesų kompiuterijos paslaugos kaip „serverless“ ir...

Išmani Lietuva
2019.10.28
„Telia“ už 1,4 mln. Eur išnuomos kompiuterių „Lietuvos geležinkeliams“ 1

„Telia“ ir „Lietuvos geležinkeliai“ (LG) pasirašė 1,4 mln. eurų vertės trejų metų trukmės įrangos nuomos...

Technologijos
2019.10.24
Didinamos lėšos mokslo ir verslo bendradarbiavimui

Vyriausybė pritarė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymui didinti lėšas mokslui,...

Paslaugos
2019.10.23
Lietuviai lazeriais ir ultragarsu apdirbs pačias trapiausias medžiagas

Bendrovės iš Vilniaus lazerinių technologijų klasterio TOOLAS baigia kurti ir netrukus pasiūlys pasaulinei...

Technologijos
2019.10.23
KTU su ukrainiečiais imasi kurti naujos kartos neperšaunamas liemenes

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai kartu su Kijevo nacionaliniu technologijos ir dizaino...

Technologijos
2019.10.22
Vyksta pratybos „Kibernetinis skydas 2019“ 

Lietuvoje prasideda nacionalinės kibernetinio saugumo ir gynybos pratybos „Kibernetinis skydas 2019“, kuriose...

Technologijos
2019.10.22
„LBChain“ technologinės platformos kūrimo finale – IBM ir „Tieto“

Blokų grandinės technologija grįstos eksperimentinės Lietuvos banko (LB) platformos „LBChain“ kūrimo konkurse...

Technologijos
2019.10.22
Kova su klimato kaita – Lietuvos verslo darbotvarkėje Verslo tribūna

Pastaruoju metu į pirmąsias naujienų pozicijas kaip niekada aukštai iškilę klimato kaitos klausimai verčia iš...

Išmani Lietuva
2019.10.21
Kauniečių sukurta žaidimų platforma pritraukė 2,5 mln. Eur investiciją Premium

Kauno UAB „Helis play“ kiek daugiau nei pusmetį vystoma kompiuterinių žaidimų pardavimo platforma „Eneba.com“...

Technologijos
2019.10.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau