Kas tai? Eksperto įžvalgos

Kokiam verslui reikia sprendimų, užtikrinančių alternatyvų tinklo ryšį?

Publikuota: 2019-05-03
Aivaras Teleiša, „Blue Bridge“ kompiuterinių tinklų sprendimų vadybininkas.
Aivaras Teleiša, „Blue Bridge“ kompiuterinių tinklų sprendimų vadybininkas.

Tinklo sutrikimai kartu su infrastruktūros bei programinės įrangos problemomis ir amžinu „žmogiškuoju faktoriumi“ įvairiu eiliškumu rikiuojasi tyrimuose apie dažniausias IT nelaimių (angl. IT disaster) priežastis jau mažiausiai 5 metus. Tiesa, panašu, kad bent jau tinklo ryšio sutrikimo problemoms per šį laiką rastas sprendimas – populiarėjanti, finansiškai vis prieinamesnė fizinė ir programinė įranga, pagrįsta „ne tinkle“ (angl. Out-of-Band, OOB) principu. OOB sprendimai leidžia nuotoliniu būdu, per alternatyvų ryšio kanalą gauti prieigą prie visos tinkle esančios infrastruktūros ir įrenginių, kurie nepasiekiami dėl ryšio sutrikimo arba operacinės sistemos veikimo problemų.

Taigi – kokie svarbiausi OOB grįstų sprendimų veikimo principai, kokioms įmonėms šie sprendimai aktualiausi ir kodėl OOB vis dažniau įtraukiami į pažangiausius kibernetinio saugumo planus – pasakoja Aivaras Teleiša, „Blue Bridge“ kompiuterinių tinklų sprendimų vadybininkas.

Paprastas sprendimas sudėtingai problemai?

Svarbiausias OOB principas – alternatyvaus arba specialaus ryšio sukūrimas su įrenginiais esančiais pagrindiniame tinkle arba sistemoje. „Tariant kitais žodžiais, OOB sprendimai sukuria savarankišką pakaitinį ryšį, kurį galima naudoti sutrikus pagrindinio ryšio veikimui. Pakaitinio ryšio linija šifruojama naudojant VPN sujungimo principus. Kalbant praktiškai, tai reiškia, kad jeigu, pavyzdžiui, sutriko internetas, per kurį nuotoliniu būdu valdote savo tinkle veikiančią įrangą, su OOB sprendimais galite pasiekti šiuos įrenginius per atskirą tinklą, pavyzdžiui, mobilųjį arba rezervinį fizinį tinklą. Tęsiant šią analogiją, svarbiausia problema, kurią išsprendžia OOB, yra ta, kad jūsų IT specialistams, atsitikus incidentui, nereikia fiziškai vykti į „įvykio vietą“ ir gaišti tam laiko“, – pasakoja „Blue Bridge“ kompiuterinių tinklų sprendimų vadybininkas A. Teleiša.

Nors OOB veikimo principas paprastas, tačiau juo grįsti sprendimai nuolat tobulėja. „Svarbiausias klausimas yra gana akivaizdus: „O ką gi galima nuveikti atkūrus ryšį su galiniais įrenginiais?“. Ir į šį klausimą skirtingi gamintojai atsako skirtingai – vieni sprendimai leidžia tik stebėti arba perkrauti dėl ryšio ar jų operacinės sistemos problemų nepasiekiamus įrenginius, kiti – juos perkonfigūruoti“, – pasakoja A. Teleiša, pateikdamas vieno iš OOB sprendimų rinkos lyderių – „Opengear“ – pavyzdį: „Šis gamintojas pristato sprendimus, kurie leidžia ir nuolat stebėti tinkle esančių įrenginių veikimą, ir – esant poreikiui – juos perkrauti arba perkonfigūruoti nuotoliniu būdu.“

Pašnekovas pastebi, kad dauguma OOB sprendimų, siūlomų rinkoje – lengvai administruojami ir prižiūrimi.

„Galimybė nuotoliniu būdu stebėti ir konfigūruoti ne tik serverius ir kompiuterius, bet ir vaizdo stebėjimo kameras, įvairius jutiklius ir kitokią specifinę įrangą ir prietaisus, nereikalauja kitokių kompetencijų nei įprastos tinklo įrangos priežiūra. Tiesa, svarbu įsidėmėti, kad kalbėdami apie pažangiausius OOB sprendimus, kalbame ne tik apie įrenginius, bet ir apie jiems pritaikytą, specifinę programinę įrangą, kuri vis dėlto reikalauja nuolatinės priežiūros“, – sako A. Teleiša.

Kam OOB gali padėti sutaupyti?

OOB sprendimai itin aktualūs organizacijoms, turinčioms padalinius, kurių infrastruktūra ar kitokia įranga valdoma per nuotolį. Tokiu atveju OOB gali padėti sutaupyti, nes atsarginis ir centralizuotos visų tinkle esančių įrenginių monitoringas ir valdymas leidžia išleisti mažiau IT personalui, o kai kuriais atvejais – net valdyti įrangą, esančią padalinyje, kuris yra kitoje šalyje.

„Šiandieninė OOB rinka orientuojasi būtent į daug padalinių turinčias įmones, pavyzdžiui, bankus, telekomunikacijos bendroves ir pan., arba į tas, kurios turi savo fiziškai nutolusį duomenų centrą ar saugo savo infrastruktūrą tiekėjo duomenų centre“, – sako A. Teleiša.

Du svarbiausi OOB sprendimų privalumui tokioms organizacijoms – galimybė centralizuotai stebėti ir valdyti įvairių gamintojų įrenginius ir patogi saugumo politika. „Pirmasis iš šių dviejų privalumų iš tiesų ekonominis – pasitelkę vieną sprendimą, galite valdyti skirtingų gamintojų įrangą ir saugumo sprendimus. Antrąjį privalumą labiau siečiau su svarbiausia pačių OOB sprendimų rizika: kadangi tokie sprendimai leidžia gana paprastai prieiti prie bet kurios tinkle esančios įrangos, jų naudojimas tam tikra prasme padidina ir saugumo rizikas. Taigi – ypatingas dėmesys saugumo politikos klausimams, pavyzdžiui, galimybė pritaikyti organizacijai tinkamiausią saugumo politiką ir kontroliuoti naudotojų teises, dviejų faktorių autentifikacija, aiškus incidentų, į kuriuos reaguojama, ir reagavimo būdų sąrašai – yra tiesiog būtinas bet kurio patikimo OOB sprendimo komponentas“, – pabrėžia pašnekovas.

Vienas iš apsaugos būdų nuo DDoS žalos

OOB vis dažniau patraukia dėmesį ir kibernetinio saugumo kontekste. Tokie sprendimai dažnai rekomenduojami organizacijoms, kuriančioms kelių sluoksnių saugumo politiką ir siekiančioms kaip įmanoma labiau sumažinti riziką, kad kibernetiniai išpuoliai turės įtakos kritinės infrastruktūros arba sistemų veikimui ir duomenų saugumui.

„Viena iš svarbiausių grėsmių, nuo kurios dėl savo ypatybių padeda apsisaugoti OOB sprendimai – tai DDoS atakų sukeltos įrangos ir sistemos prastovos, kurios konvertuojasi į finansinius nuostolius arba į visai visuomenei svarbių sistemų ar duomenų saugumo pažeidimą, jeigu užpuolama valstybinė organizacija“, – pastebi „Blue Bridge“ atstovas, pridurdamas, kad OOB sprendimai vis dažniau įtraukiami į saugumo planus ir todėl, kad gali užtikrinti ryšį su įvairia įranga ir infrastruktūra, jeigu visoje šalyje dingtų internetas arba ištiktų didelė stichinė nelaimė.

„Tam tikra dalis organizacijų teisiškai įsipareigoja įtraukti į savo IT veiklos atkūrimo planą (angl. IT disaster recovery) net statistiškai mažiausiai tikėtinus scenarijus, todėl joms OOB sprendimai gali būti vienas iš optimaliausių ir patikimiausių įrankių užtikrinant greitą alternatyvių ryšio kanalų sukūrimą“, – pastebi pašnekovas.

Daugiau Aivaro Teleišos ir „Blue Bridge“ partnerių įžvalgų apie tai, kokie sprendimai ir įrankiai leidžia apginti ryšio tinklus, infrastruktūrą, aplikacijas ir duomenis – gegužės 7 d. „Blue Bridge“ kibernetinio saugumo konferencijoje „Cyber Security Hub“. Daugiau informacijos ir registracija – čia.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„OnePlus“ didina apsukas ES, ieško atstovų Lietuvoje Premium

Jauna Kinijos mobiliųjų technologijų bendrovė „OnePlus“ neseniai Helsinkyje atidarė pirmą klientų aptarnavimo...

Paslaugos
08:11
„Swedbank“ baigia programėlės bandymus, diegia mokėjimus apyrankėmis 16

„Swedbank“ skelbia baigiantis programėlės „Swedbank 2019“ viešus bandymus (angl. beta testing). Tiesa, senoji...

Paslaugos
2019.07.02
SEB bankas diegiasi naują IT platformą 14

SEB bankas Lietuvoje 2020 m. pirmą ketvirtį planuoja diegti naują IT platformą, kuria valdoma dauguma banko...

Paslaugos
2019.07.02
Susijungę startuoliai „PulseTip“ ir „Sype“ keičia grįžtamojo ryšio galimybes Premium 1

Vartotojų įžvalgų, skirtų organizacijoms tobulėti, platforma „Sype“ jungiasi su darbuotojų grįžtamojo ryšio...

Gazelė
2019.07.02
„Swedbank“ rankose „Rise Vilnius“ tampa „Rockit“ Premium 4

„Swedbank“ ir Lietuvą paliekantis „Barclays“ operacijų centras užbaigė sandorį dėl finansinių technologijų...

Paslaugos
2019.07.01
„Rise Vilnius“ tapo „Rockit“

„Swedbank“ ir Lietuvą paliekantis „Barclays“ operacijų centras užbaigė sandorį dėl finansinių technologijų...

Paslaugos
2019.07.01
Permainos „Baltic Amadeus“ tęsiasi: įmonė keičia ir logotipą  8

Informacinių technologijų (IT) bendrovė „Baltic Amadeus“ tęsia pertvarkas. Pasikeitus akcininkams ir...

Paslaugos
2019.06.27
Įmonių įspūdžiai iš parodos: visiems prireikė lietuviškų lazerių Premium 9

Lietuvos lazerių sektoriaus bendrovės, dalyvaujančios Miunchene vykstančioje didžiausioje ir svarbiausioje...

Paslaugos
2019.06.27
Startuolis „Ziticity“ sutarė dėl investicijos ir žengė į Kauną 4

Lietuvių prekių pristatymo startuolis UAB „Miesto logistika“, veikiantis su prekės ženklu „Ziticity“, VŽ...

Paslaugos
2019.06.25
Nyderlandų „DigiState“ žengia į Lietuvą, atidarė biurą Vilniuje

Nyderlandų svetainių prieglobos ir IT infrastruktūros valdymo paslaugų įmonė „DigiState“, anksčiau...

Paslaugos
2019.06.21
Atrinkti skaitmeniniai sprendimai, atstovausiantys Lietuvai Jungtinių Tautų konkurse

„MoQ“,„ChestEye CAD“, „Eddy travels“, „VSight“, „BitDegree“, „Startup Visa Lithuania“, „CHRG Network“,...

Paslaugos
2019.06.20
Izraelio „Simplex“ atidarė biurą Vilniuje 5

Izraelio finansinių technologijų bendrovė „Simplex“ Vilniuje atidarė biurą. Jame šiuo metu dirba 25...

Paslaugos
2019.06.20
„Helis“ po sandorio su „Tesonet“ nėrė į žaidimų rinką Premium 1

Jauna Kauno įmonių grupė „Helis“, maždaug prieš pusmetį pardavusi dalį verslo „Tesonet“ įkūrėjams, baigia...

Paslaugos
2019.06.20
„Innovation Drift 2019“: garsiausi pasaulio inovatoriai Vilnių pavertė ateities inovacijų sostine Verslo tribūna 2

Birželio 13–14 d. „Litexpo“ rūmuose šurmuliavo Vilniaus inovacijų forumas „Innovation Drift 2019“. Čia dvi...

Išmani Lietuva
2019.06.20
Aukščiausiasis Teismas po  5 metų padėjo tašką „PriceOn“ istorijoje 4

Lietuvos Aukščiausiame Teisme išnagrinėta jau apie 5 metus (nuo 2015 m.) trunkanti kainų palyginimo...

Paslaugos
2019.06.18
Svarbiausios kibernetinės grėsmės artimiausių metų perspektyvoje Verslo tribūna

Didėjantis socialinės inžinerijos metodais paremtų atakų skaičius, tinkamai neapsaugoti darbuotojų išmanieji...

Išmani Lietuva
2019.06.17
Daugiausia uždirbti leidžiančių programavimo kalbų Europoje TOP 10 20

Tarptautinės Lenkijos kapitalo programavimo kursų kompanijos „Software Development Academy“ specialistai...

Paslaugos
2019.06.16
Lietuvių „Pixelmator Photo“ laimėjo „Apple“ dizaino apdovanojimą 9

Kasmetiniuose „Apple“ dizaino apdovanojimuose šiemet vėl triumfavo lietuvių bendrovė „Pixelmator Team“ ir jos...

Paslaugos
2019.06.14
Seimas patvirtino startuolio sąvoką, ministerija imasi opcionų 4

Seimas pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos teiktam startuolio apibrėžimui. Smulkiojo ir vidutinio...

Paslaugos
2019.06.13
Kauniečių „Rubbee“ pritraukė 1,6 mln. Eur finansavimą Premium 5

Jauna Kauno UAB „Rubbee“, sukūrusi prie dviračio montuojamą elektrinę pavarą, ir nuo pirmojo modelio...

Paslaugos
2019.06.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau