Kas tai? Eksperto įžvalgos

Kokiam verslui reikia sprendimų, užtikrinančių alternatyvų tinklo ryšį?

Publikuota: 2019-05-03
Aivaras Teleiša, „Blue Bridge“ kompiuterinių tinklų sprendimų vadybininkas.
Aivaras Teleiša, „Blue Bridge“ kompiuterinių tinklų sprendimų vadybininkas.

Tinklo sutrikimai kartu su infrastruktūros bei programinės įrangos problemomis ir amžinu „žmogiškuoju faktoriumi“ įvairiu eiliškumu rikiuojasi tyrimuose apie dažniausias IT nelaimių (angl. IT disaster) priežastis jau mažiausiai 5 metus. Tiesa, panašu, kad bent jau tinklo ryšio sutrikimo problemoms per šį laiką rastas sprendimas – populiarėjanti, finansiškai vis prieinamesnė fizinė ir programinė įranga, pagrįsta „ne tinkle“ (angl. Out-of-Band, OOB) principu. OOB sprendimai leidžia nuotoliniu būdu, per alternatyvų ryšio kanalą gauti prieigą prie visos tinkle esančios infrastruktūros ir įrenginių, kurie nepasiekiami dėl ryšio sutrikimo arba operacinės sistemos veikimo problemų.

Taigi – kokie svarbiausi OOB grįstų sprendimų veikimo principai, kokioms įmonėms šie sprendimai aktualiausi ir kodėl OOB vis dažniau įtraukiami į pažangiausius kibernetinio saugumo planus – pasakoja Aivaras Teleiša, „Blue Bridge“ kompiuterinių tinklų sprendimų vadybininkas.

Paprastas sprendimas sudėtingai problemai?

Svarbiausias OOB principas – alternatyvaus arba specialaus ryšio sukūrimas su įrenginiais esančiais pagrindiniame tinkle arba sistemoje. „Tariant kitais žodžiais, OOB sprendimai sukuria savarankišką pakaitinį ryšį, kurį galima naudoti sutrikus pagrindinio ryšio veikimui. Pakaitinio ryšio linija šifruojama naudojant VPN sujungimo principus. Kalbant praktiškai, tai reiškia, kad jeigu, pavyzdžiui, sutriko internetas, per kurį nuotoliniu būdu valdote savo tinkle veikiančią įrangą, su OOB sprendimais galite pasiekti šiuos įrenginius per atskirą tinklą, pavyzdžiui, mobilųjį arba rezervinį fizinį tinklą. Tęsiant šią analogiją, svarbiausia problema, kurią išsprendžia OOB, yra ta, kad jūsų IT specialistams, atsitikus incidentui, nereikia fiziškai vykti į „įvykio vietą“ ir gaišti tam laiko“, – pasakoja „Blue Bridge“ kompiuterinių tinklų sprendimų vadybininkas A. Teleiša.

Nors OOB veikimo principas paprastas, tačiau juo grįsti sprendimai nuolat tobulėja. „Svarbiausias klausimas yra gana akivaizdus: „O ką gi galima nuveikti atkūrus ryšį su galiniais įrenginiais?“. Ir į šį klausimą skirtingi gamintojai atsako skirtingai – vieni sprendimai leidžia tik stebėti arba perkrauti dėl ryšio ar jų operacinės sistemos problemų nepasiekiamus įrenginius, kiti – juos perkonfigūruoti“, – pasakoja A. Teleiša, pateikdamas vieno iš OOB sprendimų rinkos lyderių – „Opengear“ – pavyzdį: „Šis gamintojas pristato sprendimus, kurie leidžia ir nuolat stebėti tinkle esančių įrenginių veikimą, ir – esant poreikiui – juos perkrauti arba perkonfigūruoti nuotoliniu būdu.“

Pašnekovas pastebi, kad dauguma OOB sprendimų, siūlomų rinkoje – lengvai administruojami ir prižiūrimi.

„Galimybė nuotoliniu būdu stebėti ir konfigūruoti ne tik serverius ir kompiuterius, bet ir vaizdo stebėjimo kameras, įvairius jutiklius ir kitokią specifinę įrangą ir prietaisus, nereikalauja kitokių kompetencijų nei įprastos tinklo įrangos priežiūra. Tiesa, svarbu įsidėmėti, kad kalbėdami apie pažangiausius OOB sprendimus, kalbame ne tik apie įrenginius, bet ir apie jiems pritaikytą, specifinę programinę įrangą, kuri vis dėlto reikalauja nuolatinės priežiūros“, – sako A. Teleiša.

Kam OOB gali padėti sutaupyti?

OOB sprendimai itin aktualūs organizacijoms, turinčioms padalinius, kurių infrastruktūra ar kitokia įranga valdoma per nuotolį. Tokiu atveju OOB gali padėti sutaupyti, nes atsarginis ir centralizuotos visų tinkle esančių įrenginių monitoringas ir valdymas leidžia išleisti mažiau IT personalui, o kai kuriais atvejais – net valdyti įrangą, esančią padalinyje, kuris yra kitoje šalyje.

„Šiandieninė OOB rinka orientuojasi būtent į daug padalinių turinčias įmones, pavyzdžiui, bankus, telekomunikacijos bendroves ir pan., arba į tas, kurios turi savo fiziškai nutolusį duomenų centrą ar saugo savo infrastruktūrą tiekėjo duomenų centre“, – sako A. Teleiša.

Du svarbiausi OOB sprendimų privalumui tokioms organizacijoms – galimybė centralizuotai stebėti ir valdyti įvairių gamintojų įrenginius ir patogi saugumo politika. „Pirmasis iš šių dviejų privalumų iš tiesų ekonominis – pasitelkę vieną sprendimą, galite valdyti skirtingų gamintojų įrangą ir saugumo sprendimus. Antrąjį privalumą labiau siečiau su svarbiausia pačių OOB sprendimų rizika: kadangi tokie sprendimai leidžia gana paprastai prieiti prie bet kurios tinkle esančios įrangos, jų naudojimas tam tikra prasme padidina ir saugumo rizikas. Taigi – ypatingas dėmesys saugumo politikos klausimams, pavyzdžiui, galimybė pritaikyti organizacijai tinkamiausią saugumo politiką ir kontroliuoti naudotojų teises, dviejų faktorių autentifikacija, aiškus incidentų, į kuriuos reaguojama, ir reagavimo būdų sąrašai – yra tiesiog būtinas bet kurio patikimo OOB sprendimo komponentas“, – pabrėžia pašnekovas.

Vienas iš apsaugos būdų nuo DDoS žalos

OOB vis dažniau patraukia dėmesį ir kibernetinio saugumo kontekste. Tokie sprendimai dažnai rekomenduojami organizacijoms, kuriančioms kelių sluoksnių saugumo politiką ir siekiančioms kaip įmanoma labiau sumažinti riziką, kad kibernetiniai išpuoliai turės įtakos kritinės infrastruktūros arba sistemų veikimui ir duomenų saugumui.

„Viena iš svarbiausių grėsmių, nuo kurios dėl savo ypatybių padeda apsisaugoti OOB sprendimai – tai DDoS atakų sukeltos įrangos ir sistemos prastovos, kurios konvertuojasi į finansinius nuostolius arba į visai visuomenei svarbių sistemų ar duomenų saugumo pažeidimą, jeigu užpuolama valstybinė organizacija“, – pastebi „Blue Bridge“ atstovas, pridurdamas, kad OOB sprendimai vis dažniau įtraukiami į saugumo planus ir todėl, kad gali užtikrinti ryšį su įvairia įranga ir infrastruktūra, jeigu visoje šalyje dingtų internetas arba ištiktų didelė stichinė nelaimė.

„Tam tikra dalis organizacijų teisiškai įsipareigoja įtraukti į savo IT veiklos atkūrimo planą (angl. IT disaster recovery) net statistiškai mažiausiai tikėtinus scenarijus, todėl joms OOB sprendimai gali būti vienas iš optimaliausių ir patikimiausių įrankių užtikrinant greitą alternatyvių ryšio kanalų sukūrimą“, – pastebi pašnekovas.

Daugiau Aivaro Teleišos ir „Blue Bridge“ partnerių įžvalgų apie tai, kokie sprendimai ir įrankiai leidžia apginti ryšio tinklus, infrastruktūrą, aplikacijas ir duomenis – gegužės 7 d. „Blue Bridge“ kibernetinio saugumo konferencijoje „Cyber Security Hub“. Daugiau informacijos ir registracija – čia.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Kokiam verslui reikia sprendimų, užtikrinančių alternatyvų tinklo ryšį? Verslo tribūna

Tinklo sutrikimai kartu su infrastruktūros bei programinės įrangos problemomis ir amžinu „žmogiškuoju...

Išmani Lietuva
2019.05.03
Darbo rinkos transformacijos: ieškodami specialistų darbdaviai pasitelkia vis daugiau priemonių Verslo tribūna 1

Lietuvos darbdaviams vis garsiau kalbant apie nelengvas talentų paieškas, darbuotojų atrankos specialistai...

Išmani Lietuva
2019.04.29
Saugumo sprendimų tarpusavio integracija: kam to reikia? Verslo tribūna 1

Su el. pašto apsaugos sprendimu informacija apsikeičianti smėliadežė (angl. sandbox) ir tinklo prieigos...

Išmani Lietuva
2019.04.26
Kas ketvirtas atsiskaitymas telefonu – iš operatoriaus sąskaitos  Verslo tribūna 11

Pritrūkus pinigų gyventojai prekybininkų kasose traukia iš kišenės išmanųjį telefoną bei už maistą, kavą,...

Išmani Lietuva
2019.04.26
„Infostruktūra“ pertvarkoma į biudžetinę įstaigą, aistros kiek atslūgo Premium 2

Krašto apsaugos ministerijos (KAM) valdoma valstybės įmonė „Infostruktūra“, kaip ir buvo žadėta, pertvarkoma...

Paslaugos
2019.04.25
Kauniečių „Brexit“ negąsdina, žengia į JK rinką Premium

Kauno startuolis „IcySoft“, sukūręs komandų bendradarbiavimo įrankį „Icy365“, panašų į „Slack“ ar „Asana“,...

Paslaugos
2019.04.25
Procesų skaitmeninimas: verslas atskleidžia, kas svarbiausia Premium 2

Inžinerinės pramonės įmonės pagrindinėmis investicijomis, didinančiomis konkurencingumą, laiko gamybos...

Pramonė
2019.04.24
Idėja iš Londono: lietuviai sukūrė sporto klubus vienijančią interneto platformą Premium 1

Aktyvi dviejų vaikų mama Greta Šidlauskienė su broliu Laurynu Gružinsku sukūrė sporto klubus vienijančią...

Paslaugos
2019.04.18
„Telecentras“ ir „LG Electronics“ bendradarbiaus Lietuvoje diegdami hibridinę TV 9

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras („Telecentras“) ir PIetų Korėjos bendrovė „LG Electronics“ sutarė...

Paslaugos
2019.04.18
„Inopatentas“ padeda apsaugoti intelektinę nuosavybę ir sumažinti finansinę naštą įmonėms Verslo tribūna 1

Remiantis Europos patentų tarnybos paskelbtais 2018 m. statistiniais duomenimis, pernai, palyginti su 2017...

Išmani Lietuva
2019.04.18
Kviečia paminėti pasaulinę intelektinės nuosavybės dieną Verslo tribūna

Balandžio 26 d. Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kviečia į kasmetinį renginį „Intelektinės...

Išmani Lietuva
2019.04.18
ESO Pažangios energijos klubo dirbtuvėse – efektyvumo sprendimai Verslo tribūna

„Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) įsteigtas Pažangios energijos klubas, bendradarbiaudamas su „Verslo...

Išmani Lietuva
2019.04.17
Populiariausi socialinės inžinerijos būdai ir kaip nuo jų apsisaugoti? Verslo tribūna 2

Per pastarąjį dešimtmetį kibernetinio saugumo kontekste vis daugiau dėmesio sulaukianti socialinė inžinerija...

Išmani Lietuva
2019.04.16
 Populiarėjantis pastatų BREEAM standartas – keliama kartelė vystytojams Verslo tribūna 2

Mūsų šalyje BREEAM standartu įvertintų pastatų kol kas – vienetai. Vis dėlto specialistai teigia, kad šis...

Išmani Lietuva
2019.04.16
Pirmame gynybos hakatone triumfavo kompiuterinės regos sprendimų kūrėjai 1

Rukloje savaitgalį vykusios pirmosios Lietuvoje gynybos technologijų kūrybos stovyklos (hakatono) pagrindinį,...

Paslaugos
2019.04.16
Lietuva neužleidžia lyderio pozicijų lazerių srityje Verslo tribūna

Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio (LITEK) nariai vieningai tvirtina, kad LITEK ypač svarbus ir...

Išmani Lietuva
2019.04.16
V. Bumelio įmonė su 50 mln. Eur investicija įsitvirtins 70 mlrd. USD rinkoje Premium 12

Verslininko Vlado Algirdo Bumelio netiesiogiai kontroliuojama gamtos mokslų ir genų inžinerijos mokslinių...

Pramonė
2019.04.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau