Iš „Telia“ reikalaujama pigesnių didmeninių paslaugų

Publikuota: 2021-10-11
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Telekomunikacijų operatoriai priekaištauja didžiausią šviesolaidinio ryšio rinkos dalį Lietuvoje užimančiai bendrovei „Telia“, kad ji, turėdama reguliatoriaus prižiūrimą monopolį, siūlo per brangias didmenines paslaugas. 

„Telia“ tvirtina, kad „Bitė“, „Tele2“ bei kiti operatoriai galėjo patys taip pat investuoti į šią infrastruktūrą, kaip tai padarė „Telia“ ir kai kurių kabelinių televizijų savininkai, užimantys 40% rinkos. 

Tuo tarpu Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) vadovas sako, kad „Telia“ nustatytos šviesolaidinio ryšio infrastruktūros pasinaudojimo kainos yra „visai neblogos“.  

Sprendžiant tarp įmonių užsimezgusį ginčą, Seime buvo registruotos pataisos, kurios, tikimasi, leistų reguliatoriui labiau užtikrinti, kad didelę įtaką turinčios įmonės nepiktnaudžiautų turima laisve nustatant didmenines ir mažmenines paslaugų kainas, ir dėl jų pradėtos diskusijos. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Nesant 5G ryšio, šviesolaidis – svarbiausias

Ekonomikos komiteto narys konservatorius Andrius Kupčinskas pripažįsta, kad kol Lietuvoje neįdiegtas 5G ryšys, didesnis duomenų srautas geriau sklinda šviesolaidžiu, todėl jo paklausa yra.   

„Viskas eina pro „Telia“ vartus, jie yra apmokestinti ir kiti (interneto paslaugų tiekėjai – BNS) negali sukonkuruoti geresnėmis kainomis“, – BNS problemos esmę apibūdino parlamentaras A. Kupčinskas. 

Jo vadovaujamas Seimo Ekonomikos komiteto Aukštųjų technologijų, inovacijų ir skaitmeninės ekonomikos pakomitetis praėjusią savaitę svarstė „Bitės“, „Tele2“ ir kitų operatorių raginimus „Telia“ piginti didmenines šviesolaidinio ryšio infrastruktūros paslaugas. 

Nuotrauka::1

Taip pat aptartos Elektroninių ryšių įstatymo pataisos, kuriomis norima dar labiau riboti didelę įtaką turinčioms įmonėms galimybes piktnaudžiauti savo įtaka rinkoje.  

A. Kupčinskas sako, kad naujas reguliavimas reikalingas, nes 5G ryšiu didmiesčiuose bus galima naudotis nuo 2025 m., o periferijoje – dar vėliau. 

Tačiau, pasak jo, Vyriausybė šviesolaidžio rinkoje konkurencijos suvaržymų neįžvelgia. 

„Vyriausybė nemato kol kas problemos, sako, kad konkurencija užtikrinama“, – teigė A. Kupčinskas. 

Vyriausybės išvadoje sakoma, kad numatomi draudimai yra taikomi didelę įtaką atitinkamoje rinkoje turinčioms įmonėms, kas nėra tapatu dominuojančiai padėčiai. 

Elektroninių ryšių įstatymo pataisos dėl švie­so­lai­džio pri­ei­na­mu­mo gerinimo Seimui pateiktos šį pavasarį. 

Jas pristatydamas Remigijus Že­mai­tai­tis tada aiškino, kad Lie­tu­vo­je švie­so­lai­džio pri­ei­na­mu­mas la­bai ri­bo­tas, kadangi vi­sa ga­lia yra su­tel­kia­ma vie­nai įmo­nei,  regu­­liuo­jančiai ne tik did­me­ni­nę, bet ir maž­me­ni­nę kai­ną.

Konkurencija neveikia

Verslas tikina, kad konkurencija šviesolaidinio interneto rinkoje neveikia.   

„Daugelį metų įmonės, kurios mano, kad konkurencija neegzistuoja, bendravo, kreipėsi ir kalbėjosi su institucijomis, bet tikriausiai šitas atėjimas į Seimą yra „last resort“ (paskutinis pagalbos kreipimasis – BNS), kai bandoma spręsti per įstatymų leidybos priemones, nes kitaip nepavyksta“, – Aukštųjų technologijų, inovacijų ir skaitmeninės ekonomikos pakomitetyje aiškino Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.

Nuotrauka::2

„Bitės Lietuvos“ advokato Vitalijaus Kirvaičio teigimu, „Telia“ fiksuoto interneto rinkos dalis 2019 metais siekė 59,35%, o 2006 metais – 41,6%.

„Klausimas, ar tai geras ženklas visai rinkai, kai nuo 40 iki 60% rinkos dalis išauga? Ar tas reguliavimas efektyvus?“ – svarstė jis.  

Pasak jo, „Telia“ taiko dideles nuolaidas, siekiančias 30-70%, o tai, advokato teigimu, irgi rodo, kad reguliatorius netinkamai reguliuoja, jeigu galima taikyti tokias nuolaidas.  

„Pažiūrėjus į tai, kiek kiti operatoriai naudojasi „Telia“ fiksuoto interneto didmenos pasiūlymais, matome pajungimų nuo 2.000 iki 9.000 augimą, tai yra apie 1% visos interneto rinkos“, – skaičiavo V. Kirvaitis.  

RRT: šviesolaidinio ryšio rinką reikia išskaidrinti

Ryšių reguliavimo tarnybos vadovas Feliksas Dobrovolskis sako, kad „Telia“ yra pasiūliusi 14.000 prieigų. 

„5-12 Eur didmeninės kainos yra – visai neblogos“, – tikino RRT vadovas. 

 Tačiau jis pripažino, kad vis tiek reikia galvoti, kaip šviesolaidinio ryšio rinką išskaidrinti ir kaip ji galėtų labiau atitikti vartotojų lūkesčius ir poreikius.  

Pasak F. Dobrovolskio, dabar operatorių keliamą prieinamumo prie šviesolaidžio infrastruktūros problemą RRT identifikavo prieš kelerius metus ir „Telia“ pateikė įpareigojimus.  

„Dabar „Telia“ sąnaudos skaičiuojamos istorinės, o siūloma skaičiuoti einamomis kainomis. Prognozuoju pataisų pasekmes – kainų šuolį“, – įspėjo jis.  

„Telia“: reikėjo patiems investuoti 

„Telia“ atstovaujanti advokatų kontoros „Walles“ advokatė Inga Volungevičiūtė sako, kad bendrovė daug investavo į šviesolaidinio interneto plėtrą. 

„Telia“ buvo pagrindinis operatorius, kuris investavo Lietuvoje į šviesolaidinį internetą. Turėdami kokybišką ryšį išgyvenome ir šią (koronaviruso – BNS) pandemiją. Niekas netrukdė ir kitiems operatoriams investuoti ir plėstis, deja, tai nebuvo daroma“, – teigė ji. 

Pasak jos, kabelinių televizijų savininkai plėtėsi eidami kitu keliu – patys tiesėsi kabelius „Telia“ infrastruktūroje. 

„Dėl to ilgą laiką nestebėjome šviesolaidinio interneto poreikio. Dabar jis atsirado“, – aiškino „Telia“ atstovė.  

Reguliavimą siūlo skųsti teismui 

Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Kesarauskas įsitikinęs, kad egzistuojanti sistema veikia gerai. 

„Siūlomi pakeitimai aiškumą sujauktų ne tik reguliuotojams, bet ir rinkos dalyviams“, – teigė jis.   

Konkurencijos sargų vadovas pabrėžė, kad netinkamas rinkos reguliavimas gali būti skundžiamas teismui, bet to operatoriai nedaro. 

„Sakyti, kad kadangi sureguliuotas dalykas netinkamai, todėl kita institucija, ne teismas, o Konkurencijos taryba turėtų kažkaip iš naujo peržiūrėti tą patį, nėra ekonomiška. Tarybai kištis ten, kur jau reguliuojama, būtų ne tik neekonomiška, bet ir keltų teisinių problemų“, – aiškino jis.

Nuotrauka::3left nocrop

Š. Kesarauskas taip pat ydinga praktika vadina bandymus įstatyme „apibrėžti labai tiksliai problemas ir rinkas“. 

„Ypač tokiose srityse kaip technologijos, ryšiai, kur viskas labai stipriai kinta. Galime turėti situaciją, kad jau po kelerių metų tokie apibrėžimai bus pasenę“, – tvirtino jis.

Kabelinės televizijos nori skaičiavimų aiškumo 

Tačiau Lietuvos kabelinės televizijos asociacijos vadovas Marius Daukantas BNS aiškino, kad skųsti teismui RRT sprendimų neįmanoma. 

„Metodiką matėme teoriškai, kodėl tokie skaičiai deklaruojami gali pasakyti tik „Telia“ ir RRT. Daugiau niekas tų duomenų nemato. (...) Dabar praktiškai to (kreiptis į teismą – BNS) neįmanoma padaryti, ieškiniui suformuoti neturime duomenų“, – BNS po posėdžio sakė M. Daukantas. 

Jis siūlo išviešinti visus „Telia“ duomenis, naudojamus nustatant verslui prieigos prie šviesolaidžio ryšio kainą: „Reguliatorius tuos duomenis turi, tiesiog turi priimti politinį sprendimą dėl tokių duomenų viešinimo“. 

Be kita ko, jis abejoja, ar 5G ryšys sumažins šviesolaidžio ryšio poreikį.

„Telia“ valdo didžiausią viešąjį fiksuotojo ryšio tinklą Lietuvoje: 97,9% ryšių kabelių kanalų sistemos ir 43,6% vietinių šviesolaidinių linijų. 

Kiti operatoriai, norėdami klientams teikti fiksuoto interneto paslaugas, neturi kitos alternatyvos kaip tik pirkti didmeninę paslaugą iš „Telia“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Papildomai automobilių įrangai – prenumerata vietoj pardavimo Premium 4

Vartotojai visame pasaulyje jau priprato prie prenumeruojamos „Spotify“ muzikos, „Youtube“ turinio ar...

Automobiliai
08:00
„Huawei“ pardavimai šiemet smuko 6%

Kinijos technologijų milžinė „Huawei“ penktadienį pranešė, kad jos pajamos šių metų pirmąją pusę sumažėjo,...

Inovacijos
2022.08.12
M. Mozūras apie IT specialistų stresą: programuotojo darbas gali būti vienišas Premium

„EqualEngineers“ tyrimas atskleidė, kad informacinių technologijų (IT) srities darbuotojai, kurie dažniau...

Vadyba
2022.08.12
„Samsung“ faktiniam vadovui suteikta prezidento malonė, galės grįžti į darbą

Lee Jae-yongui, „Samsung“ įmonių grupės faktiniam vadovui, penktadienį buvo suteikta prezidento malonė – tai...

Inovacijos
2022.08.12
„Baltic Sotheby’s“ bendraturtis: tarp prabangaus būsto pirkėjų Lietuvoje vis daugiau technologijų milijonierių Premium

Per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje smarkiai pasikeitė suvokimas, koks nekilnojamasis turtas yra prabangus,...

Statyba ir NT
2022.08.12
Prieš Latvijos parlamento serverius surengta didelė kibernetinė ataka

Latvijos Saeimos serveriai ketvirtadienį tapo didelės paskirstytos paslaugos trikdymo atakos (DDoS) taikiniu,...

Inovacijos
2022.08.11
Lietuvos ir Taivano autobusų gamintojai sutarė plėtoti baterijų modulių technologijas

Elektrinių autobusų gamintoja „Vėjo projektai“ ir didžiausia Taivano keleivinių ir krovininių transporto...

Logistika
2022.08.11
„Zenitech“ Lietuvoje vadovas: jeigu neaugi ir neprisitaikai, tada pradedi trukdyti kitiems Premium

Karjera tarptautinėse įmonėse dažnai spalvinama šviesiais atspalviais, tačiau tarp jų – daugybė pilkų zonų,...

Vadyba
2022.08.11
„Disney+“ aplenkė „Netflix“ pagal prenumeratorių skaičių

Didžiausia pasaulyje pramogų ir žiniasklaidos bendrovė „Walt Disney“ srautinio transliavimo paslaugos...

Rinkos
2022.08.11
Galią elektromobilių krovimui – iš prekybos centro ar biuro Premium

2030 m. Lietuvoje tikimasi elektromobilių parką padidinti iki kelių šimtų tūkstančių. Tam reikės elektros,...

Inovacijos
2022.08.11
Telecentro pajamos per pusmetį augo iki 5,84 mln. Eur

Valstybės valdomo Lietuvos radijo ir televizijos centro (Telecentro) pagrindinės veiklos pajamos pirmąjį šių...

Inovacijos
2022.08.11
Milžino dominavimas biotechnologijose: leidžia kvėpuoti mažesnėms įmonėms ar jas smaugia? Premium

Didžiosios Lietuvos biotechnologijų įmonės pernai ir vėl didino apsukas, vienvaldžiu lyderiu išliko „Thermo...

Inovacijos
2022.08.11
Inovacijų agentūros valdybos pirmininke išrinkta A. Paliokaitė

Už Lietuvos inovacijų politiką atsakingos Inovacijų agentūros valdybos pirmininke išrinkta dr. Agnė...

Inovacijos
2022.08.11
„About You“ ir „Zalando“ apyvartos Lietuvoje auga, bet „Aprangos“ neaplenkė Premium

Tarptautinių elektroninės prekybos įmonių „About You“, „Zalando“, „eavalyne.lt“ valdančios „Modivo“, drąsiai...

Prekyba
2022.08.11
Bičiulystė su Kinija „Apple“ pastatė į keblią situaciją Premium

Prieš savaitę vykęs Nancy Pelosi, JAV Atstovų rūmų pirmininkės, skrydis iš Kvala Lumpūro į Taivaną vystėsi it...

Inovacijos
2022.08.10
Lietuvių „Contrarian Ventures“ taikiklyje – 100 mln. Eur klimato technologijų fondas Premium

Lietuvių fondų valdytoja „Contrarian Ventures“ renka kapitalą antram į klimato technologijų startuolius...

Inovacijos
2022.08.10
JAV atsakas Kinijai: puslaidininkių pramonei – 53 mlrd. USD subsidijų

Joe Bidenas, JAV prezidentas, antradienį pasirašė Lustų aktą, kuriuo šalyje investuojantiems puslaidininkių...

Inovacijos
2022.08.10
Ar lėtėjanti ekonomika paskatins įmones imtis skaitmeninių sprendimų? Verslo tribūna

Daug Lietuvos įmonių dar nespėjo visiškai atsitiesti ir išmokti visų pandemijos pamokų, o rekordinė...

Tyrimas: labiausiai su sėkminga karjera siejamos studijos – IT ir medicinos

6 iš 10 Lietuvos gyventojų savo vaikui ar kitam mokyklą baigiančiam giminaičiui rekomenduotų pasirinkti...

Vadyba
2022.08.09
Buvo sutrikusios „Google“ paslaugos

Dešimtys tūkstančių vartotojų pranešė antradienio naktį negalėję pasiekti įvairių „Google“ paslaugų, paskelbė...

Inovacijos
2022.08.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku