Iš „Telia“ reikalaujama pigesnių didmeninių paslaugų

Publikuota: 2021-10-11
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Telekomunikacijų operatoriai priekaištauja didžiausią šviesolaidinio ryšio rinkos dalį Lietuvoje užimančiai bendrovei „Telia“, kad ji, turėdama reguliatoriaus prižiūrimą monopolį, siūlo per brangias didmenines paslaugas. 

„Telia“ tvirtina, kad „Bitė“, „Tele2“ bei kiti operatoriai galėjo patys taip pat investuoti į šią infrastruktūrą, kaip tai padarė „Telia“ ir kai kurių kabelinių televizijų savininkai, užimantys 40% rinkos. 

Tuo tarpu Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) vadovas sako, kad „Telia“ nustatytos šviesolaidinio ryšio infrastruktūros pasinaudojimo kainos yra „visai neblogos“.  

Sprendžiant tarp įmonių užsimezgusį ginčą, Seime buvo registruotos pataisos, kurios, tikimasi, leistų reguliatoriui labiau užtikrinti, kad didelę įtaką turinčios įmonės nepiktnaudžiautų turima laisve nustatant didmenines ir mažmenines paslaugų kainas, ir dėl jų pradėtos diskusijos. 

Nesant 5G ryšio, šviesolaidis – svarbiausias

Ekonomikos komiteto narys konservatorius Andrius Kupčinskas pripažįsta, kad kol Lietuvoje neįdiegtas 5G ryšys, didesnis duomenų srautas geriau sklinda šviesolaidžiu, todėl jo paklausa yra.   

„Viskas eina pro „Telia“ vartus, jie yra apmokestinti ir kiti (interneto paslaugų tiekėjai – BNS) negali sukonkuruoti geresnėmis kainomis“, – BNS problemos esmę apibūdino parlamentaras A. Kupčinskas. 

Jo vadovaujamas Seimo Ekonomikos komiteto Aukštųjų technologijų, inovacijų ir skaitmeninės ekonomikos pakomitetis praėjusią savaitę svarstė „Bitės“, „Tele2“ ir kitų operatorių raginimus „Telia“ piginti didmenines šviesolaidinio ryšio infrastruktūros paslaugas. 

Nuotrauka::1

Taip pat aptartos Elektroninių ryšių įstatymo pataisos, kuriomis norima dar labiau riboti didelę įtaką turinčioms įmonėms galimybes piktnaudžiauti savo įtaka rinkoje.  

A. Kupčinskas sako, kad naujas reguliavimas reikalingas, nes 5G ryšiu didmiesčiuose bus galima naudotis nuo 2025 m., o periferijoje – dar vėliau. 

Tačiau, pasak jo, Vyriausybė šviesolaidžio rinkoje konkurencijos suvaržymų neįžvelgia. 

„Vyriausybė nemato kol kas problemos, sako, kad konkurencija užtikrinama“, – teigė A. Kupčinskas. 

Vyriausybės išvadoje sakoma, kad numatomi draudimai yra taikomi didelę įtaką atitinkamoje rinkoje turinčioms įmonėms, kas nėra tapatu dominuojančiai padėčiai. 

Elektroninių ryšių įstatymo pataisos dėl švie­so­lai­džio pri­ei­na­mu­mo gerinimo Seimui pateiktos šį pavasarį. 

Jas pristatydamas Remigijus Že­mai­tai­tis tada aiškino, kad Lie­tu­vo­je švie­so­lai­džio pri­ei­na­mu­mas la­bai ri­bo­tas, kadangi vi­sa ga­lia yra su­tel­kia­ma vie­nai įmo­nei,  regu­­liuo­jančiai ne tik did­me­ni­nę, bet ir maž­me­ni­nę kai­ną.

Konkurencija neveikia

Verslas tikina, kad konkurencija šviesolaidinio interneto rinkoje neveikia.   

„Daugelį metų įmonės, kurios mano, kad konkurencija neegzistuoja, bendravo, kreipėsi ir kalbėjosi su institucijomis, bet tikriausiai šitas atėjimas į Seimą yra „last resort“ (paskutinis pagalbos kreipimasis – BNS), kai bandoma spręsti per įstatymų leidybos priemones, nes kitaip nepavyksta“, – Aukštųjų technologijų, inovacijų ir skaitmeninės ekonomikos pakomitetyje aiškino Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.

Nuotrauka::2

„Bitės Lietuvos“ advokato Vitalijaus Kirvaičio teigimu, „Telia“ fiksuoto interneto rinkos dalis 2019 metais siekė 59,35%, o 2006 metais – 41,6%.

„Klausimas, ar tai geras ženklas visai rinkai, kai nuo 40 iki 60% rinkos dalis išauga? Ar tas reguliavimas efektyvus?“ – svarstė jis.  

Pasak jo, „Telia“ taiko dideles nuolaidas, siekiančias 30-70%, o tai, advokato teigimu, irgi rodo, kad reguliatorius netinkamai reguliuoja, jeigu galima taikyti tokias nuolaidas.  

„Pažiūrėjus į tai, kiek kiti operatoriai naudojasi „Telia“ fiksuoto interneto didmenos pasiūlymais, matome pajungimų nuo 2.000 iki 9.000 augimą, tai yra apie 1% visos interneto rinkos“, – skaičiavo V. Kirvaitis.  

RRT: šviesolaidinio ryšio rinką reikia išskaidrinti

Ryšių reguliavimo tarnybos vadovas Feliksas Dobrovolskis sako, kad „Telia“ yra pasiūliusi 14.000 prieigų. 

„5-12 Eur didmeninės kainos yra – visai neblogos“, – tikino RRT vadovas. 

 Tačiau jis pripažino, kad vis tiek reikia galvoti, kaip šviesolaidinio ryšio rinką išskaidrinti ir kaip ji galėtų labiau atitikti vartotojų lūkesčius ir poreikius.  

Pasak F. Dobrovolskio, dabar operatorių keliamą prieinamumo prie šviesolaidžio infrastruktūros problemą RRT identifikavo prieš kelerius metus ir „Telia“ pateikė įpareigojimus.  

„Dabar „Telia“ sąnaudos skaičiuojamos istorinės, o siūloma skaičiuoti einamomis kainomis. Prognozuoju pataisų pasekmes – kainų šuolį“, – įspėjo jis.  

„Telia“: reikėjo patiems investuoti 

„Telia“ atstovaujanti advokatų kontoros „Walles“ advokatė Inga Volungevičiūtė sako, kad bendrovė daug investavo į šviesolaidinio interneto plėtrą. 

„Telia“ buvo pagrindinis operatorius, kuris investavo Lietuvoje į šviesolaidinį internetą. Turėdami kokybišką ryšį išgyvenome ir šią (koronaviruso – BNS) pandemiją. Niekas netrukdė ir kitiems operatoriams investuoti ir plėstis, deja, tai nebuvo daroma“, – teigė ji. 

Pasak jos, kabelinių televizijų savininkai plėtėsi eidami kitu keliu – patys tiesėsi kabelius „Telia“ infrastruktūroje. 

„Dėl to ilgą laiką nestebėjome šviesolaidinio interneto poreikio. Dabar jis atsirado“, – aiškino „Telia“ atstovė.  

Reguliavimą siūlo skųsti teismui 

Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Kesarauskas įsitikinęs, kad egzistuojanti sistema veikia gerai. 

„Siūlomi pakeitimai aiškumą sujauktų ne tik reguliuotojams, bet ir rinkos dalyviams“, – teigė jis.   

Konkurencijos sargų vadovas pabrėžė, kad netinkamas rinkos reguliavimas gali būti skundžiamas teismui, bet to operatoriai nedaro. 

„Sakyti, kad kadangi sureguliuotas dalykas netinkamai, todėl kita institucija, ne teismas, o Konkurencijos taryba turėtų kažkaip iš naujo peržiūrėti tą patį, nėra ekonomiška. Tarybai kištis ten, kur jau reguliuojama, būtų ne tik neekonomiška, bet ir keltų teisinių problemų“, – aiškino jis.

Nuotrauka::3left nocrop

Š. Kesarauskas taip pat ydinga praktika vadina bandymus įstatyme „apibrėžti labai tiksliai problemas ir rinkas“. 

„Ypač tokiose srityse kaip technologijos, ryšiai, kur viskas labai stipriai kinta. Galime turėti situaciją, kad jau po kelerių metų tokie apibrėžimai bus pasenę“, – tvirtino jis.

Kabelinės televizijos nori skaičiavimų aiškumo 

Tačiau Lietuvos kabelinės televizijos asociacijos vadovas Marius Daukantas BNS aiškino, kad skųsti teismui RRT sprendimų neįmanoma. 

„Metodiką matėme teoriškai, kodėl tokie skaičiai deklaruojami gali pasakyti tik „Telia“ ir RRT. Daugiau niekas tų duomenų nemato. (...) Dabar praktiškai to (kreiptis į teismą – BNS) neįmanoma padaryti, ieškiniui suformuoti neturime duomenų“, – BNS po posėdžio sakė M. Daukantas. 

Jis siūlo išviešinti visus „Telia“ duomenis, naudojamus nustatant verslui prieigos prie šviesolaidžio ryšio kainą: „Reguliatorius tuos duomenis turi, tiesiog turi priimti politinį sprendimą dėl tokių duomenų viešinimo“. 

Be kita ko, jis abejoja, ar 5G ryšys sumažins šviesolaidžio ryšio poreikį.

„Telia“ valdo didžiausią viešąjį fiksuotojo ryšio tinklą Lietuvoje: 97,9% ryšių kabelių kanalų sistemos ir 43,6% vietinių šviesolaidinių linijų. 

Kiti operatoriai, norėdami klientams teikti fiksuoto interneto paslaugas, neturi kitos alternatyvos kaip tik pirkti didmeninę paslaugą iš „Telia“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Startuolis „ConnectPay“ – vienaragio ir žaibiško komandos auginimo kelyje  Premium

„ConnectPay“ vadovas Marius Galdikas dalijasi patirtimi, kaip suvaldyti personalo dvigubėjimą ar...

Vadyba
05:45
Lietuvos kosmoso technologijų įmonei „Astrolight“ – 550.000 Eur finansavimas

Lietuvos kosmoso technologijų UAB „Astrolight“ pritraukė 350.000 Eur investiciją iš Lietuvos investuotojų,...

2021.12.08
JAV „Digitech“ steigs pasaulinį verslo paslaugų centrą Kaune 1

JAV greitosios medicinos pagalbos pramonės atsiskaitymo paslaugų ir technologijų tiekėja „Digitech“ planuoja...

Inovacijos
2021.12.08
„Devbridge“ ir „Cognizant“ sandoris: naujos įtakos zonos ir vadovų vaidmens kaita Premium 6

Viktoras Gurgždys, lietuvių įkurtos JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“, kurią perka tarptautinė...

Inovacijos
2021.12.08
„Intel“ pranešė planuojanti savo automobilių technologijų padalinio „Mobileye“ IPO

Puslaidininkių gamybos milžinė „Intel“ pranešė 2022 metų viduryje planuojanti įtraukti savo automobilių...

Inovacijos
2021.12.07
Europa pagal vienaragių skaičių pralenkė Kiniją

Europa aplenkė Kiniją startuolių, kurių vertė viršija 1 mlrd. JAV dolerių – vadinamųjų vienaragių –...

Inovacijos
2021.12.07
„Cognizant“ perka lietuvių įkurtą „Devbridge“ Premium 7

Tarptautinė verslo konsultacijų ir skaitmeninių technologijų kompanija „Cognizant“ sutiko įsigyti programinės...

Rinkos
2021.12.07
„Tesonet“ investuoja į britų startuolį „Yours App“

„Tesonet“ akceleratorius investuoja į Jungtinės Karalystės startuolį „Yours App“, kurio programėlė...

Inovacijos
2021.12.07
„Light Conversion“ valdyboje – nauji nariai

Femtosekundinius lazerius ir parametrinius optinius generatorius gaminančios UAB „Light Conversion“ valdybą...

Inovacijos
2021.12.07
ES konkurencijos prievaizdus sudomino 16 mlrd. USD vertės „Microsoft“ ir „Nuance“ sandoris

Už konkurenciją Europos Sąjungoje (ES) atsakingos institucijos bando atidžiau įvertinti technologijų milžinės...

Inovacijos
2021.12.07
„Kosminis“ internetas Lietuvoje – į nykstamai mažą erdvę Premium 5

Žinia apie „Starlink“ atėjimą į Lietuvą viešumoje pasklido po to, kai „SpaceX“, įkurta „Teslos“ vadovo Elono...

Inovacijos
2021.12.07
IDC sumažino telefonų pardavimų augimo šiemet prognozę iki 5,3%, kitąmet – iki 3%

2021 m. pasaulyje bus nupirkta 1,35 mlrd. išmaniųjų telefonų – 5,3% daugiau nei pernai, o kitąmet ši rinka...

Inovacijos
2021.12.07
„Atea“ už 5 mln. Eur įrengs stebėjimo sistemą Baltarusijos pasienyje

Norvegijos kapitalo Informacinių technologijų bendrovė „Atea“ už 5,05 mln. Eur įrengs vaizdo stebėjimo...

Verslo aplinka
2021.12.07
„Žabolis ir partneriai“ perima „Brolis Capital“ valdymą Premium

„Žabolis ir partneriai“ perima vieno mažojo „Brolis Group“ akcininko – bendrovės „Brolis Capital“ – valdymą.

Rinkos
2021.12.06
Gailisi, kad neinvestavo vakar, šiandien tapo per brangu, bet reikia  Premium

Europos įmonių apklausa parodė, kad Lietuvos bendrovės šiandien labiausiai gailisi, jog dar iki pandemijos...

Finansai
2021.12.06
4 startuolio „kevin.“ patirtys, kurios padeda pritraukti darbuotojus Premium 2

Finansinių technologijų startuolis „kevin.“ jau metus nepasitraukia iš slaptos įdarbinimo programėlės...

Vadyba
2021.12.05
Žalioji transformacija: dėl ko nerimauja pramonininkai Premium

Europos žaliasis kursas pramonę vers permąstyti gamybos procesus ir sparčiau diegtis inovacijas. Pramonės...

Pramonė
2021.12.04
„Twitter“ palikusio J. Dorsey akiratyje – mokėjimų milžinė „Square“ ir kriptotechnologijos Premium

Vienas „Twitter“ įkūrėjų Jackas Dorsey šią savaitę paskelbė pasitraukiantis iš įmonės vadovo pareigų ir...

Inovacijos
2021.12.03
S. Krėpšta: „fintech“ sektorius turi investuoti į rizikų valdymą 2

Finansinių technologijų („fintech“) įmonės Lietuvoje gali plėstis, kurtis ir didinti konkurenciją, tačiau jos...

Inovacijos
2021.12.03
Lietuvoje įjungtas palydovinis „Starlink“ internetas 30

JAV astronautikos bendrovės „SpaceX“, priklausančios verslininkui, „Tesla“ įkūrėjui Elonui Muskui,...

Inovacijos
2021.12.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku