Kas tai? Eksperto įžvalgos

Esminės teisinės įžvalgos apgyvendinimo paslaugų sektoriui

Reklama publikuota: 2020-03-23
svg svg

Apgyvendinimo sektorius visame pasaulyje ypač jaučia viruso Covid-19 sukeltą domino efektą. Šiuo metu apgyvendinimo verslas jau praktiškai sustojęs. Viešbučių ir restoranų asociacija prieš pora dienų paskelbė, kad Lietuvoje yra uždaryti 93% viešbučių. Jų restoranai, kaip ir kiti, svečių nepriima ir gali teikti tik maisto išsinešimui ar kitokiam pristatymui paslaugą.

Artimiausiu metu viešbučiai gyventojų sulauks nebent įgyvendinant LR Vyriausybės nutarimą dėl karantino paskelbimo, pagal kurį viešbučių patalpos turi būti naudojamos asmenims izoliuoti. Toks sprendimas vykdomas atskiru savivaldybių ir apgyvendinimo paslaugų teikėjų susitarimu arba savivaldybės administracijos direktoriaus reikalavimu ir reiškia, kad viešbučiai privalės įsileisti lankytojus karantinui, valstybei už tai apmokant. Pavyzdžių, kai Lietuvos viešbučiuose karantino laikotarpiu apsigyvena asmenys jau yra, tačiau detali informacija, kiek laisvi viešbučiai yra derėtis dėl apgyvendinimo sąlygų, plačiai neskelbiama.

nuotrauka::1 left

Užsienio šalių patirtis įvairi – vienur viešbučiai naudojami sugrįžusių šalies piliečių karantinui, kitur – jau medicininėms reikmėms. Ispanijos viešbučių savininkų asociacija pati kreipėsi į Vyriausybę su prašymu sustabdyti viešbučių darbą, kad būtų sumažinta infekcijos ir sektoriaus praradimų rizika ir viešbučiai privalo iškraustyti lankytojus. Madride 40 viešbučių pasiūlė virš 10 000 vietų skubios pagalbos reikmėms. Kipre viešbučiai taip pat uždaryti, išskyrus tuos, kurie pasiekė susitarimą su Vyriausybe ir sutiko teikti karantino patalpų paslaugas. Anot dienraščio „Phileleftheros“, tokių viešbučių jau virš 20 ir jie užtikrins 1 700 vietų iš pageidaujamų 2 000. Už dvivietį kambarį valstybė mokės 90 EUR ir 60 EUR už vienvietį kambarį.

Viešbučių savininkams, vadovams ir personalui – tai laikas, kai reikia giliai įkvėpti, ir palengva iškvepiant sulaukti Lietuvoje dar tik kylančios viruso bangos galo. Tam, kad krizei pasibaigus verslas išliktų, jau dabar svarbu laikytis daugialypio plano. Imantis išlaidų kontrolės, esminių darbuotojų išlaikymo, ryšius su klientais išsaugančios marketingo strategijos, svarbu nepamiršti, kad daugelis išlikimui svarbių aspektų turi ir teisinę pusę. Atsižvelgiant į tai, kad susidariusi situacija beprecedentė, svarbu vengti skubotų teisinių vertinimų net ir didelio streso sąlygomis.

Kritiškai įvertinkite savo verslo draudimo dokumentus. Ištikus nenumatytiems atvejams įprasta atsigręžti į draudimą. Verslo nutrūkimo atveju įprasta reikalauti fiziškai pasireiškusių nuostolių, tokių kaip materialaus turto apgadinimas. Tačiau draudimo sutartys gali numatyti ir verslo nutrūkimo draudimą dėl privalomų valstybinių institucijų nurodymų. Civilinės atsakomybės draudimo klausimas gali kiti viešbučiui, kaip darbdaviui aplaidžiai vykdant sveikatos ir saugos procedūras, jei būtent dėl to darbuotojas ar trečiasis asmuo patyrė atitinkamų sveikatos sutrikimų.

Ne paslaptis, kad draudimo sutartys dažnai yra painios ir sudarytos iš standartinių taisyklių, išimčių ir įvairių paaiškinimų, numatytų skirtinguose dokumentuose. Dėl to tik išsami ir sisteminė esamų dokumentų analizė padės tinkamai įvertinti situaciją tiek dėl galimybės gauti draudimo išmoką, tiek dėl išmokos dydžio.

Naudokitės subsidijomis ir išsaugokite bent esminius darbuotojus. Darbuotojų išlaikymas skatinamas subsidijomis. Atsižvelgiant į tai, kad viešbučiai Vyriausybės nutarime dėl karantino yra minimi greta kultūros, laisvalaikio, pramogų, poilsio paslaugų, galima tikėtis ne 60, o 90 proc. subsidijos. Tokia subsidija sudarys 90 proc. nuo darbuotojui priskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 607 Eur bruto. Svarbu nepamiršti, kad pasinaudojus subsidija darbo vietą bus privalu išlaikyti ne trumpiau kaip 3 mėnesius nuo subsidijos darbo užmokesčiui mokėjimo pabaigos.

Naudodamiesi mokestinėmis lengvatomis visų vilčių į jas nesudėkite. Apgyvendinimo paslaugų teikėjai pakliūvą į sąrašą įmonių, kurioms, galiojant ekstremaliai padėčiai, taikomas atleidimas nuo delspinigių, neišieškomi mokesčiai, o pateikus prašymą galima supaprastinta tvarka sudaryti mokestinės paskolos sutartį be palūkanų. Šios priemonės taikytinos tiek atsiskaitant su VMI, tiek su Sodra. Rinkoje pasigirsta nuomonių, jog 9 % apgyvendinimo paslaugoms taikomas PVM tarifas turėtų būti dar mažinamas. Tačiau tokia priemonė nedažna – Europoje kol kas siūlomos analogiškos priemonės kaip Lietuvoje, o PVM tarifus mažinti siūlo tik Turkija, Vietnamas ir Indonezija.

Neatidėkite sudėtingų pokalbių dėl atsiskaitymų ir kritiškai vertinkite galimybes remtis force majeure aplinkybėmis. Nors apgyvendinimo sektoriaus verslininkai jau dabar deklaruoja, kad siekiant išsaugoti bent esminius darbuotoju atsiskaitymai tiekėjams vėluos, aklai remtis force majeure aplinkybe nerekomenduotina.

Nenugalima jėga yra vienas iš pagrindų, kuris atleidžia negalinčią įvykdyti prievolės šalį nuo atsakomybės. Tačiau pats ekstremalios situacijos paskelbimas automatiškai neatleidžia verslo subjektų nuo sutartinių prievolių vykdymo – šiuo atveju būtina įsitikinti ne tik tam tikrų faktinių aplinkybių egzistavimu, bet ir įvertinti, ar būtent šios aplinkybės lėmė sutarties nevykdymą (ar yra priežastinis ryšys), tam turi atsirasti force majeure aplinkybės.

Verta įvertinti ir alternatyvų – sutarties pakeitimo institutą ir atitinkamų prievolių vykdymo išdėstymą. Bet kuriuo atveju – tiek dėl force majeure, tiek dėl kitų aplinkybių negalint įvykdyti įsipareigojimų labai svarbu nedelsiant informuoti kitą šalį. Ši krizė turės įtakos visoms verslo sritims, todėl geriau nelaukti ir pokalbius dėl atsiskaitymų pradėti jau dabar. Informavimas, ilgoje susijusių verslų grandinėje, gali padėti bent iš dalies sumažinti nuostolius, kurių reikalavimas, vėliau gali būti nukreiptas į pavėlavusią informuoti pusę.

Įvertinkite ar tikrai turite prisiimti konkrečią atsakomybę. Viešbučių verslas vykdomas keliais pagrindiniais būdais, todėl ne visuomet pastato savininkas pats valdo viešbutį. Ar pastato savininkas samdo operatorių, kuris rūpinasi viešbučio verslo vykdymu ir moka atitinkamą dalį nuo pajamų/pelno pastato savininkui, ar pastato savininkas pasirinkęs vykdyti viešbučio verslą franšizės pagrindu ir moką licencinį mokestį tinklui, būtina įvertinti jau pasirašytos sutarties sąlygas.

Kaip minėta, automatiškai taikyti force majeure sąlygą dažniausiai nėra išeitis, todėl į atsakomybės pasidalinimą sutarčių pagrindu, siekiant išsaugoti verslą, verta žiūrėti kūrybiškai. Kai kurie tarptautiniai viešbučių tinklai nedelsiant priėmė sprendimą atidėti, mažinti arba laikinai visai atleisti savininkus nuo mokamo mokesčio, laikinai netaikyti klientams lojalumo reikalavimų, laikinai netaikyti marketingo mokesčio ir pan. Panašu, kad aplinkybės panašios į šiandienines, ilgalaikėje perspektyvoje gali tapti vienu iš aspektų renkantis viešbučių verslo valdymo modelį.

Atminkite, kad pakeitus marketingo strategiją nei BDAR apribojimai tiesioginei rinkodarai, nei reklamos reguliavimas nedingo. Galvojant apie verslo atsigavimą ateityje, būtina išlikti matomiems. Trumpalaikėje perspektyvoje toks matomumas yra natūralus rūpestis svečiais – informavimas apie rezervacijų atšaukimą, perkėlimo politiką ir pan. Ilgalaikėje – aktyvaus marketingo priemonės. Normalu, kad šiuo sudėtingu laikotarpiu kyla pagunda ne tik sumažinti ar panaikinti rinkodarai skiriamas išlaidas, bet ir reklamuotis taip, kaip „išeina“. Tačiau kovojant dėl sugrįžtančių klientų svarbu nepamiršti, kad net ir esant krizinei marketingo strategijai asmens duomenų apsaugos reikalavimai ir reklamos reguliavimas niekur nedingo. Asmens duomenų inspekcija paskelbė gaires, kurių reikia laikytis tvarkant su viruso paplitimu susijusius asmens duomenis. Tačiau jokių išimčių nuo viruso nukentėjusių verslų reklamai nenumatyta.

Kraštutiniu atveju, dėl restruktūrizavimo galimybių konsultuokitės kaip galima anksčiau. Kad ši situacija apgyvendinimo sektorių palies itin smarkiai, nėra abejonių. Tačiau sugrįžtančių svečių belaukiant, verta turėti ir pasekmių švelninimo, ir atsigavimo strategiją.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Darbdaviai negali priversti skiepytis nuo COVID-19 Premium 2

Jungtinė Karalystė (JK) jau pradėjo skiepyti žmones nuo koronaviruso. Lietuvą pirmosios vakcinos dozės turėtų...

Vadyba
2020.12.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku