IT ekspertas pataria, kaip išsirinkti jūsų įmonei tinkamiausią Debesijos tipą

Reklama publikuota: 2022-05-24
„Baltic Amadeus“ Debesijos paslaugų vystymo vadovas Robertas Skardžius.
svg svg
„Baltic Amadeus“ Debesijos paslaugų vystymo vadovas Robertas Skardžius.

Verslo plėtros sprendimų ieškančios įmonės vis dažniau renkasi debesijos paslaugas, nes tai yra efektyvesnė alternatyva nuosavai IT infrastruktūrai. Pastarosios išlaikymas reikalauja didelio dėmesio, resursų ir nebeatitinka šiuolaikinio verslo poreikių. Įmonės, pasirinkusios debesijos sprendimus, sumažina eksploatavimo išlaidas, įgyja daugiau galimybių greitai ir saugiai plėtoti savo produktus. Ekspertai pabrėžia, kad modernūs debesijos sprendimai tinka ir didelėms, ir mažoms įmonėms bei atliepia skirtingus verslo poreikius.

„Debesijos paslaugos pradžia – tai iš nutolusių duomenų centrų naudojami IT infrastruktūros resursai, pavyzdžiui, skaičiavimo, tinklo, duomenų talpyklos. Vystantis debesijos paslaugoms, paslaugų teikėjai, be infrastruktūros, pasiūlė labiau išvystytus kompleksinius sprendimus – platformas, įrankius ir programas, už kuriuos galima atsiskaityti kas mėnesį pagal faktinį sunaudojimą. Tokiu būdu šiandien debesijoje jau veikia nemažai įvairių biuro aplikacijų, taikomųjų programų. Be to, skaitmeninių sprendimų kūrėjai išnaudoja vis daugiau debesijoje atsirandančių specializuotų įrankių. Pavyzdžiui, jeigu kuriama programa turės nuskaityti automobilio numerį, prekės kodą ar atpažinti balsą, reikalingą funkcionalumą galima pritaikyti panaudojant debesijoje jau veikiančius algoritmus. Trumpai tariant, debesų kompiuterijos paslaugų spektras nuolat plečiasi, todėl įmonės gali įgyti konkurencinį pranašumą išnaudodamos naujausias technologijas ekonomiškai patraukliomis sąlygomis“, – sako „Baltic Amadeus“ Debesijos paslaugų vystymo vadovas Robertas Skardžius. 

Pasak eksperto, šiuo metu populiariausi šie debesijos tipai: IaaS, PaaS, SaaS. „Žinant jų paskirtį ir pritaikomumą, lengviau yra suvokti, koks tipas taikomas konkrečiu atveju ir kokį pasirinkti savo įmonei“, – aiškina R. Skardžius.

Debesijos sprendimai nedidelėms įmonėms

R. Skardžius atkreipia dėmesį, kad nedidelėms įmonėms, kurios turi standartinius funkcijų poreikius, pavyzdžiui, el. paštas, CRM, rinkodaros įrankiai ar biuro programos ir kuklius IT specialistų išteklius, tinkamiausias debesijos tipas galėtų būti SaaS. „SaaS programų veikimu ir plėtojimu rūpinasi debesijos paslaugų teikėjas, todėl naudotis tokiomis paslaugomis patogu ir paprasta. Vertinant ekonomiškai, tai yra patrauklus modelis, nes vietoje didelių vienkartinių kapitalo išlaidų (CAPEX), įmonės programų prenumeratoms naudoja operacines veiklos išlaidas (OPEX). Debesijos paslaugų atveju minėtas išlaidas galima gerokai tiksliau prognozuoti ir valdyti keičiantis poreikiams“, – sako ekspertas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasak R. Skardžiaus, SaaS geriausiai išnaudoja smulkaus verslo įmonės ir pradedantieji verslai ar trumpalaikiai projektai, kuomet greitis, lankstumas ir finansinių išlaidų tolygus išskaidymas yra prioritetas.

PaaS – tinkamiausias sprendimas kūrėjams

Kitas debesijos sprendimas – PaaS. Šiuo atveju debesų paslaugų teikėjo atsakomybė yra rūpintis technine ir programine platforma, kurią išnaudojant programuotojai gali vystyti savo skaitmeninius sprendimus. Šių sprendimų kūrėjai kaip paslaugą gali naudoti programavimo aplinką, duomenų bazę ar kitus įrankius. Taip pat nesirūpinti infrastruktūra, jos priežiūra – o visa tai yra reikalinga veikimui užtikrinti.

„Nors ekonominių naudų principas išlieka analogiškas kaip SaaS modelio, PaaS debesijos paslaugų naudotojai turi daugiau lankstumo bei galimybių sukurti ir pritaikyti programas taip, kaip yra reikalinga konkrečiu atveju“, – aiškina debesijos paslaugų teikimo specialistas.

Dėl to šiomis paslaugomis dažnai naudojasi skaitmeninius produktus kuriančios ar skaitmeninės transformacijos projektus įgyvendinančios įmonės. Be to, dažnai PaaS privalumus pastebi startuoliai. Pavyzdžiui, PaaS debesijos paslaugomis dažnai naudojamasi siekiant sukurti maisto pristatymo, pavėžėjimo, mokėjimų aplikacijas bei užtikrinti nepriekaištingą jų veikimą visame pasaulyje. Tokiu būdu sutaupoma ir laiko, ir greičiau pasiekiamas kokybiškas rezultatas.

IaaS debesija – moki už tiek, kiek naudojiesi

„Iš aptartų debesijos modelių, IaaS lankstumo prasme yra mažiausiai apribotas debesijos paslaugų tipas. Paslaugų teikėjas suteikia dinamiškai valdomą techninę infrastruktūrą, kurios sukonfigūravimą, pritaikymą savo poreikiams ir veikiančių aplikacijų priežiūrą atlieka pats klientas. Debesijos paslaugų teikėjai rūpinasi, kad serveriai, tinklo įranga ar duomenų saugojimo talpyklos būtų fiziškai apsaugoti, aprūpinti elektra, tinkamu aušinimu, taip pat būtų pasiekiami interneto pagalba. Be to, panaudojant virtualizacijos technologijas, kai fizinė įranga programiniu būdu padalinama į mažesnius virtualius vienetus, paslaugų teikėjai suteikia galimybę klientams įsigyti tik tiek resursų, kiek reikia konkrečiu atveju. Pavyzdžiui, tam tikrą procesoriaus pajėgumą ar duomenų talpos skaičių įsigyti galima valandai, dienai ar kitam terminui“, – aiškina R. Skardžius.

Šiuo metu didžiausi tokio tipo paslaugų teikėjai yra „Amazon Web Services“, „Microsoft“, kurie turi bene visame pasaulyje išsidėsčiusius savo duomenų centrus ir gali užtikrinti tinkamą sistemų našumą nepriklausomai nuo to, kur yra įmonės ar jos vartotojai.

IaaS sprendimai labiausiai tinka įmonėms, turinčioms specializuotus IT sistemų poreikius. Kadangi IaaS debesijos tipas yra lanksčiausias, vadinasi, jo pritaikomumas yra plačiausias. Nesvarbu, ar tai būtų nedidelė įmonė su specializuotos verslo apskaitos sistemos poreikiu, ar didelė organizacija, kuri turi ypatingai specifinius poreikius programiniams sprendimams, IaaS debesijos paslaugos gali būti panaudotos abiem atvejais.

IaaS debesijos tipui yra būdingi tokie patys finansiniai privalumai, kuriuos turi anksčiau aptarti modeliai, pavyzdžiui, nereikia investuoti į techninę infrastruktūrą. Tačiau pažymėtina, jog šiuo atveju, kaip bus konfigūruojama ir prižiūrima IaaS debesijos aplinka, reikia pasirūpinti patiems: „didesnė atsakomybė už aplikacijų veikimą, atsargines kopijas, saugumo parametrų konfigūravimą yra kliento pusėje, todėl verta apsvarstyti, kaip bus užtikrintos atitinkamos kompetencijos ir resursai, kurie tuo rūpinsis“, – apibendrina R. Skardžius.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
IT ekspertas pataria, kaip išsirinkti jūsų įmonei tinkamiausią Debesijos tipą Verslo tribūna

Verslo plėtros sprendimų ieškančios įmonės vis dažniau renkasi debesijos paslaugas, nes tai yra efektyvesnė...

Ar atlaikytumėte kibernetinę ataką? Atsakyti padės simuliacija Verslo tribūna

Pandemijos ir ribojimų metai atnešė ne tik galimybes atlikti daugelį procesų nuotoliniu būdu, bet ir...

„Microsoft“ ir „Baltic Amadeus“ atstovai pristatys, kaip užtikrinti sėkmingą IT sistemų perkėlimą į debesį Verslo tribūna 1

Siekiančios konkurencinių pranašumų, vykdydamos sparčią plėtrą bei gerindamos savo klientų patirtį įmonės vis...

3 didžiausios klaidos, kurias daro įmonės bandydamos sutaupyti Verslo tribūna

Įmonės, norėdamos optimizuoti savo veiklos procesus, neretai pasitelkia IT sprendimus, padedančius taupyti...

5 skaitmenizacijos tendencijos, kurias suspėsite įgyvendinti dar šiemet Verslo tribūna

Unikalius IT sprendimus kuriančios bendrovės „Baltic Amadeus“ technologijų direktorius Vitalis Kavaliauskas...

Vadyba
2022.04.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku