Vokiečiai rašo gerą pažymį Baltijos šalių ekonomikai

Publikuota: 2014-04-23
Atnaujinta 2015-06-01 12:54
 

Baltijos šalyse dirbantys vokiečių verslininkai optimistiškai nusiteikę dėl Lietuvos, Latvijos ir Estijos ekonominio vystymosi artimiausiais metais. Tačiau reiškiamos pastabos nepakankamai valdžios kovai su išlikusiomis korupcijos apraiškomis. Tai parodė tradicinė, kiekvieną pavasarį atliekama Baltijos šalyse dirbančių Vokietijos kapitalo įmonių apklausa.

Apklausta 119 įmonių

Apklausą atlikusių Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmų Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje (AHK) trečiadienį išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad vokiečių įmonės,  veikiančios Baltijos šalyse, nuotaikos 2014 m. pradžioje „vėl yra labai optimistiškos ir patvirtina pastarųjų trejų metų tendencijas“.„Dėl stabilios ir geros ekonominės situacijos šiame regione ir palankių vystymosi perspektyvų 2014-aisiais įmonės tikisi apyvartos ir eksporto plėtros bei gerų metų savo verslui. Šiais metais įmonės planuoja naujų darbo vietų kūrimą ir investicijų didinimą. Vokietijos verslininkų nuomone, Lietuva, Latvija ir Estija tiek pagal pavienius faktorius, tiek pagal bendrą vertinimą, išlieka patrauklios, lyginant su kitomis regiono šalimis“, – rašoma pranešime.Vokiečių verslininkų nuomone, „prioritetiniai ekonominės politikos veiksmai, toliau turėtų būti nukreipti į profesinio mokymo sistemos tobulinimą“.Pasak pranešimo, dauguma iš 119 apklausoje dalyvavusių Vokietijos įmonių ekonominę padėtį Baltijos šalyse 2014 m. pavasarį vertina „gerai“ arba „patenkinamai“. Trečdalis apklaustųjų įmonių atstovų Estijoje ir beveik ketvirtadalis Latvijoje dabartinę ekonomikos situaciją vertina „gerai“. Lietuvoje respondentų nuomonė yra pozityviausia ir 2014 m. pavasarį beveik 60% įmonių buvo patenkintos esama ekonomine padėtimi.Dauguma vokiškų įmonių mano, kad bendros ūkio perspektyvos taip pat yra geros. Estijoje maždaug trečdalis apklaustųjų tikisi tolimesnio pagerėjimo, Latvijoje ir Lietuvoje – tokios nuomonės yra net daugiau nei pusė apklaustųjų.Be to, didžioji dauguma apklausos dalyvių yra patenkinti esama jų verslo šakos situacija. Kaip ir per praėjusius trejus metus jie tikisi tolimesnės plėtros. Ypač didelis pasitenkinimas ir optimizmas jaučiamas statybos ir paslaugų sektoriuose.

Laukiama euro įvedimo Lietuvoje

Kaip ir ankstesniuose tyrimuose, Baltijos šalyse apklaustos įmonės savo  konkurencingumą vertina geriau nei bendrą šalies ar savo ūkio šakos augimą. Estijoje ir Latvijoje kas antras apklausoje dalyvavęs verslininkas yra patenkintas savo įmonės padėtimi, Lietuvoje – net du trečdaliai. Praktiškai niekas neįvertino savo verslo situacijos „blogai“. Be to, visose trijose šalyse apklausos dalyviai tikisi, kad šiais metais padėtis jų versle dar labiau pagerės.Įmonės jaučia toliau augančią vidaus paklausą. Estijoje ir Latvijoje privataus sektoriaus vartojimas tapo pagrindiniu augimo varikliu. Visose trijose Baltijos šalyse privataus sektoriaus vartojimo augimas buvo spartesnis nei bendras ūkio augimas. Lyginant su labai dideliais lūkesčiais šių metų apyvartos augimui, apklausoje dalyvavusios Baltijos valstybių įmonės eksporto augimą vertina santūriau.Apklausoje dalyvavusios Vokietijos įmonės šiais metais ketina likti prie panašių išlaidų investicijoms. Nepaisant tikėtino atlyginimų kilimo, Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje jos planuoja šiais metais steigti naujas darbo vietas. Lietuvoje kas antra apklausta įmonė planuoja įdarbinti naujus darbuotojus. Tai didžiausias rodiklis lyginant su ankstesnėmis apklausomis.Vokiškos įmonės Estijoje jau spėjo sukaupti teigiamos euro įvedimo (2011 m.) patirties. Latvijoje dirbančios įmonės taip pat tikisi teigiamo Europos Sąjungos bendrosios valiutos poveikio savo verslui. Apklausa rodo, kad dėl planuojamo euro įvedimo nuo 2015 m. sausio 1 d. Lietuvoje dirbančios įmonės tikisi tolimesnių privalumų savo verslui. Daugiau nei trys ketvirtadaliai apklaustųjų palankiai vertina euro įvedimą bei su tuo susijusių transakcijų kaštų mažėjimą ir kainų skaidrumo padidėjimą.

Norėtų daugiau skaidrumo

Šiais metais visose trijose šalyse aiškiai pastebima, kad ir toliau tikimasi skubių Lietuvos, Latvijos ir Estijos vyriausybių veiksmų, siekiant  valdžios organų veiklos ir viešųjų pirkimų konkursų skaidrumo, taip pat mokestinių klausimų svarstymo bei mokesčių institucijų veiklos efektyvumo gerinimo.Apklaustųjų įmonių  atstovų nuomone, išlieka aktualūs darbo rinkos klausimai. Politiniai ir ekonominiai sprendimai ypač laukiami šiose srityse: kvalifikuotos darbo jėgos pasiūla rinkoje, profesinio ugdymo sistemos Estijoje ir Latvijoje bei darbo teisės lankstumas Lietuvoje. Dažniausiai įvardijamas vokiškų įmonių pasiūlymas nacionalinėms vyriausybėms - praktinio ir į ateitį orientuoto profesinio ugdymo įvedimas.„Vokiškos įmonės sveikina pirmuosius konkrečius Latvijos vyriausybės žingsnius profesinio ugdymo srityje“, - apklausos pristatymo metu sakė Maren Diale-Schellschmidt, AHK valdybos narė - vykdančioji direktorė. Ji tikisi, kad analogišku keliu žengs ir Lietuva bei Estija.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Absoliuti dauguma nesidairo kitur

Atsižvelgiant į turimą patirtį ir ilgalaikius verslo Baltijos valstybėse lūkesčius, Estijoje vėl įsikurtų 94% apklaustųjų įmonių. Lietuvoje ir Latvijoje – 90% ir 81% Nepaisant praėjusių krizių šis vertinimas išlieka pastovus dešimt metų, kas liudija apie Baltijos valstybių patrauklumą verslo plėtrai.Tai atsispindi ir investicijose į savo darbuotojus Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Daugiau nei du trečdaliai apklaustųjų nurodė, kad įmonėje nuolat organizuojami darbuotojų mokymai. Mažiausiai pusei įmonių yra svarbūs nuolatiniai vizitai motininėje įmonėje ir premijinės sistemos.Stasys

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku