Pažangiausios technologijos urėdijos medelynuose didina pardavimų apimtis užsienyje

Publikuota: 2021-01-11

VĮ Valstybinių miškų urėdijos medelynų modernizavimo projektas įgauna pagreitį ir suteiks naujų galimybių: miško sodmenys bus išauginami naudojant šiuolaikines išteklius tausojančias technologijas. Modernizuotuose medelynuose bus ne tik pagerinta Lietuvos miškams įveisti ir atkurti skirtų sodmenų kokybė, sumažinti įmonės kaštai, bet ir padidintos eksporto apimtys.

Didėja eksportas į Skandinavijos šalis

Šiuo metu 27 Valstybinių miškų urėdijos valdomuose medelynuose kasmet užauginama apie 50 mln. vnt. miško sodmenų, iš kurių 30–35 mln. vnt. sodmenų kasmet pasodinama Lietuvos miškuose, apie 10 mln. vnt. aprūpinama vietinė rinka – parduodama privatiems miškų savininkams. Likę 5-8 mln. eksportuojami į užsienį.

„Modernizavę esamus medelynus galėsime didinti ir eksporto apimtis – net ir dabar, įsibėgėjant jų modernizavimui ir diegiant modernias sodmenų išauginimo technologijas, esame konkurencingi kaina ir galime išauginti kokybiškus, skandinavų ypač vertinamus sodmenis, — teigia Valstybinių miškų urėdijos vadovas Valdas Kaubrė. – Tai suteikia mums lankstumo, kadangi galime teikti sodmenų išauginimo paslaugas užsienio klientams iš jų pateiktų arba mūsų surinktų sėklų.“

Valstybinių miškų urėdija turi jau du modernizuotus medelynus, įgyvendinus projektą tokių medelynų bus net 4. Mažesniuose medelynuose taip pat palaipsniui atnaujinama esama technika.

Šiuo metu daugiausia užsienio rinkai užauginama ir  eksportuojama paprastosios eglės, tačiau technologinės sodmenų auginimo galimybės medelynuose pritaikytos ir pušims bei juodalksniams auginti. Valstybinių miškų urėdijos sodmenis daugiausia perkant klientams iš Suomijos, Švedijos bei Estijos, tai įrodo jų vertingumą ir aukštą kokybę. Sodmenys pagal medžių rūšis, būdingas toms šalis, urėdija galėtų auginti ir čekams bei vokiečiams, todėl ir čia dairomasi naujų eksporto galimybių. Pasak V. Kaubrės, didinamos ne tik medelynų veiklos apimtys, bet ir atliepiami klientų lūkesčiai sodmenų kokybės reikalavimams.

Didžiausi Valstybinių miškų urėdijos konkurentai šiuo metu yra „Latvijas valsts meži“, turintys jau keturis modernius medelynus, kuriuose taip pat auginami sodmenys su uždara šaknų sistema, tačiau latvių medelynų struktūros modernizavimas prasidėjo prieš beveik du dešimtmečius.

Iš to paties ploto – 2,5 karto daugiau sodmenų

„Naujausios technologijos žengia į priekį ir miškininkystės srityje. Naudodami išteklius tausojančias technologijas, efektyviau valdydami procesus, centralizavę jų valdymą ir optimizavę medelynų veiklą tą patį sodmenų skaičių išauginame daug mažesniais kaštais“, – sako V. Kaubrė. – Tačiau kartu galime visus metus išlaikyti kvalifikuotus sodmenų auginimo specialistus – išauginant tris sodmenų rotacijas vietoje vienos, sodmenų auginimo procesas tampa nenutrūkstantis.“

Planuojama, kad Valstybinių miškų urėdijos medelynų modernizavimo projektas bus baigtas 2025 metais ir iš vieno hektaro ploto bus išauginama daugiau nei du kartus daugiau medelių. Skaičiuojama, kad vietoje 50 mln. medelių medelynuose per metus galima bus užauginti net 90 mln.  

Šiuo metu Lietuvoje jau veikia du modernūs Valstybinių miškų urėdijos medelynai, kuriuose sumontuota automatizuota konteinerių įranga, kai sėklos sėjamos ne į atvirą gruntą, o į specialius tam pritaikytus konteinerius. Šis technologinis sprendimas leidžia išauginti 3 sodmenų rotacijas per vieną sezoną, sėklų išeigą sumažina iki 6 kartų, taip pat sodmenys konteinerizuota šaknų sistema pasižymi geresniu medelių prigijimu.

„Sėjimo procesai medelyne didžiąja dalimi yra automatizuoti: naudojantis technologijomis, paruošiamos durpės, sėjamos sėklos, mulčiuojama, drėkinama. Sudarius palankias sąlygas augalui augti – palaikant atitinkamą šilumą, drėgmę, apšvietimą – medelyne sudygsta net apie 95 proc. medelių, kai atvirame grunte – 80 proc.“, — pasakojo moderniausio ir technologiškai pažangiausio Valstybinių miškų urėdijos Panevėžio regioninio padalinio medelyno vadovas Egidijus Kaluina.

Medelyne taikoma ir naujausia bei vienintelė Lietuvoje vaškavimo technologija, leidžianti apsaugoti sodinukus nuo kenkėjų. Taip apsaugoti sodmenys leidžia įmonei mažinti pesticidų naudojimą, kadangi sudėtyje nėra cheminių preparatų.

Panevėžio medelyne įrengti du modernūs šiltnamiai su mikroklimato palaikymo, papildomo apšvietimo ir CO2 kontrole. Čia taip pat veikia du šaldytuvai, kuriuose žiemą galima laikyti net 1,5 mln. miško sodmenų – jie padeda sutrumpinti pavasario sezoną, esant poreikiui, net iki birželio mėnesio. Taip pat medelyne įrengtos trys sodmenų auginimo aikštelės, viena iš jų – su apšvietimo reguliavimo sistema.

Investicijoms – beveik 14 mln. eurų

Kartu su medelynų modernizavimu vystomi ir dar keli Valstybinių miškų urėdijos projektai – diegiama nauja mechanizuota linija, medelių stiebai bus padengiami smėliu su ekologiškais klijais – tokios paslaugos taip pat pageidauja sodmenų pirkėjai iš užsienio.

„Valstybinių miškų urėdijos Panevėžio regioninio padalinio medelyne jau netrukus bus pradėta montuoti ąžuolo gilių terminio apdorojimo įranga, kai terminio apdorojimo katiluose atrinktos gilės kelias valandas laikomos 41 laipsnio temperatūroje, dėl ko žūva grybelinės ligos, o ąžuolo daigumui tai įtakos neturi. Vėliau specialiomis medžiagomis apdorotos ir išdžiovintos gilės saugomos specialiose talpyklose šaldytuvuose. Tai leis užtikrinti, kad urėdija nepritrūks ąžuolo gilių, kadangi medis giles brandina  tik kas dvejus-ketverius metus“, – sakė Valstybinių miškų urėdijos direktoriaus pavaduotojas miškininkystei Mindaugas Petkevičius.

Taip pat patvirtintos investicijos į Valstybinių miškų urėdijos aižyklos modernizavimą, kurioje kasmet išaižoma apie 200 tonų miškininkų surinktų kankorėžių ir paruošiama 2 500 kilogramų sėklų.

Iš viso Valstybinių miškų urėdija į medelynų modernizavimą, ąžuolo gilių terminio apdorojimo stacionarą ir aižyklos modernizavimą investuoja 13,5 mln.eur.

Valstybinių miškų urėdija per metus paruošia 3,6 mln. kubinių metrų medienos, kasmet atkuria 8500 hektarų valstybinių miškų ir įveisia apie 500 hektarų naujų, kasmet išaugina apie 50 mln. vienetų sodmenų, iš kurių 30 mln. vienetų pasodina Lietuvos miškuose. Įmonėje dirba virš 3 tūkst. darbuotojų. Įmonės generuojama grąža valstybei siekia apie 40 mln. Eur per metus.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Tvarus ūkininkavimas miškuose – ateities kartoms Verslo tribūna

Visuomenė tampa vis reiklesnė, kalbant apie pačias įvairiausias sritis, ne išimtis – miškų tvarkymas.

Pažangiausios technologijos urėdijos medelynuose didina pardavimų apimtis užsienyje Verslo tribūna 1

VĮ Valstybinių miškų urėdijos medelynų modernizavimo projektas įgauna pagreitį ir suteiks naujų galimybių:...

Miškai po reformų: efektyvus darbas leidžia daugiau investuoti ir atremti rinkos svyravimus Verslo tribūna

Valstybiniame miškų sektoriuje laikotarpis nuo 2018-ųjų, kai buvo įvykdyta urėdijų reforma, buvo kupinas...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus