Darbuotojų įsitraukimo į organizaciją tendencijos: 2022-aisiais bus svarbūs keli dalykai

Reklama publikuota: 2022-03-21
Almanta Jakštaitė-Vinkuvienė, „OVC Consulting“ įsitraukimo sprendimų vadovė ir partnerė.
svg svg
Almanta Jakštaitė-Vinkuvienė, „OVC Consulting“ įsitraukimo sprendimų vadovė ir partnerė.

Daugelis darbuotojų šiandien išgyvena stiprų neapibrėžtumo jausmą ir emocijų kalnelius, kurie tiesiogiai veikia jų produktyvumą, suvokimą apie darbo prasmę ir bendrą gyvenimo kokybę. Žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, ekspertai ragina darbdavius atkreipti dėmesį į darbuotojų įsitraukimo rodiklius, mat laiku „nuėmus pulsą“ įmonės viduje, galima ne tik padėti komandai gerai jaustis, išlikti susitelkusiai, bet ir sustiprinti lojalumą. Remiantis „OVC Consulting“ atliktu darbuotojų įsitraukimo tyrimu, kurio metu buvo apklausta beveik 11 tūkst. darbuotojų, organizacijose vis aktualesni tampa darbuotojų gerovės užtikrinimo klausimai ir individualus dėmesys, kurių reikšmė šių dienų kontekste dar labiau išaugo.

Įsitraukimą formuoja darbuotojų patirtys 

Kasmet darbuotojų įsitraukimo situaciją skirtingose Lietuvos organizacijose vertinanti vadybos konsultacijų, tyrimų ir mokymų įmonė „OVC Consulting“ skelbia, kad Lietuvoje praėjusiais metais įsitraukimo į organizaciją rodiklis vidutiniškai padidėjo vienu procentu – 2021 m. jis pasiekė 46 proc. Pasak įsitraukimo sprendimų vadovės Almantos Jakštaitės-Vinkuvienės, šis rodiklis – vienas esminių organizacijoms, kurių siekis – išlaikyti darbuotojus ir jų motyvaciją, susitelkimą dėl bendro tikslo. 

„Įtraukiančios kultūros organizacijoje darbuotojai jaučiasi įkvėpti, yra įgalinti veikti ir aktyviai palaiko savo darbovietę, kitaip tariant, „serga“ už ją. Įsitraukimą vertiname per darbuotojų patirčių prizmę, nes jos parodo, kurie organizacijos kultūros ir valdysenos elementai laikui bėgant tobulėja ir kaip tai keičia darbuotojų nuostatas. To pasekmes paprasta pastebėti – daugumai verslų susiduriant su darbuotojų trūkumu, organizacijos, kurios pirmauja įtraukiančiosios kultūros vystymo srityje, patiria mažesnę darbuotojų kaitą ir lengviau samdo naujus darbuotojus“, – sakė ekspertė. 

Iššūkiu lieka darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyra 

„OVC Consulting“ komanda fiksavo, kad prasidėjus karantinui ir darbo procesams persikėlus į nuotolį, darbuotojų įsitraukimas į jų atliekamą tiesioginę veiklą sparčiai augo. Tuo metu įsitraukimas į pačią organizaciją didėjo tik ten, kur patys darbdaviai dėjo pastangas siekdami išlaikyti ryšį su savo darbuotojais, stiprino jų komandiškumą.  „Kai prasidėjo pandemija, darbuotojų įsitraukimas išaugo, nes profesinė veikla daugeliui tapo viena iš stabiliausių gyvenimo sričių, dėl kurios išlaikymo šiuo laikotarpiu stengtasi papildomai. Vis dėlto, dabar galime įvertinti, kad darbo perkėlimas į namus atskleidė ir dalies organizacijų silpnybes. Remiantis mūsų atlikto naujausio tyrimo duomenimis, 30 proc. darbuotojų teigia, kad jų organizacijai nepavyksta užtikrinti darbo ir asmeninio gyvenimo balanso, dar 25 proc. nejaučia, jog su kolegomis siekia bendro tikslo, o 19 proc. identifikuoja, kad susiduria su neefektyviais veiklos procesais“, – aiškino A.Jakštaitė-Vinkuvienė. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tiesa, net ir šiandien, kuomet daugelyje įmonių jau oficialiai įsitvirtino hibridinis darbo modelis, jaučiamos dėl pandemijos staiga pasikeitusio darbo modelio pasekmės: daliai darbuotojų sunkumų sukelia darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros ar bendradarbiavimo su kolegomis klausimai. 

Organizacijos, kurios pirmauja įtraukiančiosios kultūros vystymo srityje, patiria mažesnę darbuotojų kaitą ir lengviau samdo naujus darbuotojus
Organizacijos, kurios pirmauja įtraukiančiosios kultūros vystymo srityje, patiria mažesnę darbuotojų kaitą ir lengviau samdo naujus darbuotojus

Prasminga veikla įkvepia, bet vien to neužtenka 

Tarp praėjusiais metais vyravusių pozityvių patirčių darbe – sutelkiančioji lyderystė ir prasmingas darbas. Net 73 proc. apklaustųjų teigė patiriantys telkiančią lyderystę savo organizacijoje ir 65 proc. įvertino savo darbą kaip išties prasmingą veiklą. 

„Augantis sutelkiančiosios lyderystės demonstravimas ir darbuotojų gebėjimas ją identifikuoti yra itin teigiamas pokytis. Neapibrėžtoje hibridinio darbo aplinkoje, kuri vyrauja šiandien, darbuotojų įsitraukimą užtikrina organizacijos, kuriose vadovaujamasi kukliosios ir adaptyviosios vadovų lyderystės principais. Tokie vadovai įsiklauso ir atsižvelgia į darbuotojų poreikius, deda visas pastangas, kad organizacijos siekiai ir komandos narių asmeniniai tikslai kuo labiau derėtų tarpusavyje. Taip pat ne mažiau svarbus ir individualizuotas dėmesys, kuomet ieškoma darbuotojų gerovę didinančių sprendimų, taip siekiant juos išlaikyti“, – sakė A.Jakštaitė-Vinkuvienė. 

Ekspertės teigimu, nors prasmingas darbas šiandien yra priskiriamas prie pozityvių ir įtraukiančių patirčių darbe, tačiau patys darbuotojai ne visada jaučiasi tinkamai įvertinti už įdėtas pastangas. Per 2021 m. iki 26 proc. padidėjo dalis žmonių, teigiančių, kad jų asmeninis indėlis į organizacijos veiklą yra didesnis nei gaunama grąža. 

„Tam daugiausia įtakos turi per pandemiją pakitęs darbo krūvis ar net pobūdis, darbui namuose naudojami asmeniniai ištekliai, priemonės, taip pat darbdavio veiksmai ir investicijos, nukreiptos į visiškai kitas, su darbuotojų gerove tiesiogiai nesusijusias sritis. Darbuotojams labai svarbu jausti ne tik prasmę darbe, bet ir įvertinimą, kuris atlieptų jų įdedamas pastangas. Įvertinimas – tai ir atlyginimas, ir įvairios mokymosi bei profesinio augimo galimybės, kurių savo darbe pasigenda net 30 proc. dirbančiųjų“, – aiškina A.Jakštaitė-Vinkuvienė. 

Tobulintinos sritys turi būti išgrynintos tinkamai 

„OVC Consulting“ veiklos vystymo direktorė Inga Radzevičienė sako, kad darbuotojų įsitraukimo tyrimas yra skirtas ne tik atšvęsti į darbuotojų gerovę orientuotų bendrovių pasiekimus. 

Inga Radzevičienė, „OVC Consulting“ veiklos vystymo direktorė.
Inga Radzevičienė, „OVC Consulting“ veiklos vystymo direktorė.

„Jau dešimt metų atliekame darbuotojų įsitraukimo tyrimus ir juos šlifuojame tam, kad rezultatai atskleistų ne tik organizacijų stiprybes, bet ir tobulintinas sritis. Daugelis organizacijų yra nenutrūkstamame veiklos ir valdysenos gerinimo procese, kurio efektyvumas priklauso būtent nuo to, ar tobulinamos sritys pasirinktos teisingai. Šio tyrimo ilgalaikis taikymas leidžia veikti tikslingai, nes rezultatai parodo, kaip tuos pokyčius mato darbuotojai, ar jie duoda apčiuopiamą naudą“, – apibendrino I. Radzevičienė. 

Apie darbuotojų įsitraukimo tyrimą 

„OVC Consulting“ darbuotojų įsitraukimo tyrimuose specializuojasi jau 10 metų, o pastaruosius 3 metus tą daro pagal savo sukurtą specialią metodiką. Darbuotojų įsitraukimo tyrimas – tai įrankis, aiškiai parodantis darbuotojų santykį su organizacija, nusiteikimą veikti jos labui, ir yra realus darbdavio gebėjimo sutelkti darbuotojus organizacijos vertei kurti atspindys. Tyrimo teikiama vertė šiandien aktuali kiekvienai į tvarų augimą, darbuotojų gerovę ir efektyvią veiklą orientuotai įmonei. Per pastaruosius kelerius metus darbuotojų įsitraukimo tyrimą jau atliko daugiau kaip 80 Lietuvos įmonių. Nuo 2020 m. geriausius darbuotojų įsitraukimo rodiklius pademonstravusios įmonės paskelbiamos viešai ir joms suteikiamas „Ateities organizacijos“ vardas. Jomis jau tapo „Švyturys-Utenos alus“, „Cramo“, „Alliance for Recruitment“. 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Rašyti komentarą 0
Euro zonoje nedarbas vasarį siekė 6,8%, Lietuvoje – 7%

Vasarį euro zonoje darbo neturėjo 6,8% darbo ieškančių asmenų – 0,1 proc. punkto mažiau nei sausio mėnesį.

Vadyba
2022.03.31
Tarp TOP 20 įtakingiausiųjų – nauji vardai

Šių metų potencialios įtakos indekso TOP 20 kone pusė pernai čia nebuvusių vardų. Tarp naujai patekusių yra...

Rinkodara
2022.03.31
Viliasi, kad naujas bandymas perkrauti valstybės tarnybą nemeluos Premium 3

Ingridos Šimonytės Vyriausybė puoselėja planus padėti viešojo administravimo sistemos pertvarkos pagrindus,...

Verslo aplinka
2022.03.31
„Tūkstantmečio mokyklų“ programoje dalyvaus 54 iš 60 savivaldybių

„Tūkstantmečio mokyklų“ programoje dalyvaus 54 iš 60 savivaldybių, sako Jurgita Šiugždinienė, Švietimo,...

Vadyba
2022.03.30
Tadas Dovbyšas: stipri organizacijos kultūra – geriausia instrukcija visiems gyvenimo atvejams Verslo tribūna

Nepaisant rimtus išbandymus atnešusio pandeminio laikotarpio, draudimo bendrovė ERGO stiprino tiek komandos...

PowerUP
2022.03.30
Iš „Inter Rao Lietuva“ stebėtojų tarybos pasitraukė J. Garbaravičius ir R. Davidovičius 2

Verslininkas Jonas Garbaravičius pasitraukė iš Rusijos energetikos milžinės „Inter RAO“ netiesiogiai...

Pramonė
2022.03.29
Geidžiamiausių darbdavių vasario atlygio medianos Premium

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kokias algų medianas šių metų antrąjį mėnesį darbuotojams mokėjo...

Vadyba
2022.03.29
V. Vasiliauskas: geras, kompetentingas biurokratas yra vertybė Premium 16

Vyriausybė tikisi pradėti viešojo administravimo reformos įgyvendinimą. Pasak premjerės patarėjo Vito...

Verslo aplinka
2022.03.29
Atidaromas didžiausias dienos SPA centras Vilniaus mieste Verslo tribūna 1

Vilniaus senamiestyje, verslo ir laisvalaikio komplekse „Bokšto skveras“, vilniečiams ir miesto svečiams...

Verslo aplinka
2022.03.29
Startuolio savo noru nepaliko nė vienas darbuotojas: ką galima būtų pritaikyti ir kitoms organizacijoms Premium 3

Lietuviškas transporto užsakymų valdymo startuolis „GoRamp“ per pastaruosius kelerius metus užaugino komandą...

Vadyba
2022.03.28
Kokias algų medianas vasarį mokėjo didžiausi šalies darbdaviai Premium

„Sodros“ duomenys rodo, kad šių metų vasarį ant aukščiausiojo atlyginimų medianų laiptelio ir toliau laikosi...

Vadyba
2022.03.28
Ukrainiečių įdarbinimas: procesas palengvintas, tačiau dar yra likę daug nežinomųjų Premium

Kalbinti verslų atstovai, nors ir giria pagreitėjusį procesą, kartu pripažįsta, kad dar yra daug tobulintinų...

Vadyba
2022.03.28
Rusiją palaikantys darbuotojai – kaip elgtis vadovui? 2

Šiuo metu vadovams iškyla daug nestandartinių klausimų. Vienas iš jų – kaip elgtis su Rusijos karinius...

Vadyba
2022.03.26
Patarimai startuoliams: kaip suburti sėkmingą komandą

60% naujų įmonių susidūrė su problemomis įkūrėjų komandoje, primena „TechHub“ preakceleratorius. Tinkamai...

Gazelė
2022.03.26
Didžiausios vasario algų medianos Premium 1

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kurios šalies bendrovės antrąjį šių metų mėnesį darbuotojams mokėjo...

Vadyba
2022.03.25
Registrų centro valdyboje – penki nauji nepriklausomi nariai 1

Naujoje valstybės įmonės Registrų centro valdyboje dirbs penki nauji nepriklausomi nariai, taip pat paskirta...

Vadyba
2022.03.25
Reputacijos lyderiai karo akivaizdoje remia tyliai, nors kuklumo čia nereikia Premium 2

Daugiau nei mėnesį tebesitęsiantis Rusijos karas prieš Ukrainą sutelkė verslus ir žmones paramai. VŽ kalbina...

Rinkodara
2022.03.25
Vadovų atsakomybė Ukrainos įvykių kontekste: ką svarbu žinoti, kad darbdavių pečiai atlaikytų Premium

Karo fone ir darbuotojų, ir vartotojų nuomonė yra kategoriška – atsiribojama nuo įmonių, kurios yra...

Vadyba
2022.03.25
Metė darbus bankuose ir įkūrė verslą: gyvenimai tiesiog apsivertė Premium

Prestižinė darbovietė finansų sektoriuje, galimybė kilti karjeros laiptais, stipriai sukalta motyvacinė...

Gazelė
2022.03.25
Patvirtinta nauja darbuotojų prastovų tvarka

Darbdaviai nuo šių metų spalio darbuotojų prastovas galės skelbti tik tada, jei dėl karantino ar ekstremalios...

Vadyba
2022.03.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku