Kas tai? Veiklos sukaktis

„Fitek LT“ jau 20 metų padeda žengti didesnio efektyvumo link

Publikuota: 2018-05-07

Per du veiklos dešimtmečius „Fitek LT“ pasimatavo net keturis skirtingus pavadinimus, lydimus ir pokyčių bendrovės valdyme, ir paslaugų krepšelyje. Bet ir anuomet, ir šiandien kompanija rinkai siūlo tai, ką galima apibūdinti dviem žodžiais: rytdienos sprendimai.

Šiandien „Fitek LT“ juda į priekį su fintech – elektroninių finansinių technologijų – banga.  Užsitarnavusi dokumentų skaitmeninio spausdinimo, automatinio vokavimo ir pristatymo siuntimui lyderės vardą, dabar koncentruojasi į finansų procesų skaitmeninimo sprendimus: padeda įmonėms automatizuoti pirkimo ir pardavimo sąskaitų tvarkymą. Didžiausia šalies e. sąskaitų operatorė per metus apdoroja apie 25 mln. dokumentų įvairiais formatais, o per mėnesį atspausdina, suvokuoja ir išsiunčia daugiau nei milijoną popierinių sąskaitų.

Nuo pastarosios veiklos ir prasidėjo įmonės kelias. Jos vadovas Audrius Kirklys puikiai prisimena, kaip sulaukęs draugo kvietimo prisijungti prie šviežiai sukurtos įmonės ir išgirdęs, kuo ji versis, pradėjo juoktis. Atsakymas „Spausdinsime sąskaitas“ 1998 m. nuskambėjo kaip anekdotas.

Pradžia: parduoti idėją

„Prieš du dešimtmečius verslas ne tik nesinaudojo išorės paslaugomis, bet ir pati sąvoka  outsourcing mažai kam buvo girdėta. Įsivaizduokite, kaip žiūrėdavo į mus, kai ateidavome ir pasiūlydavome perimti sąskaitų spausdinimą (vadinasi, ir klientų kontaktus) į savo rankas – neįtikėtina!” – šypsosi veiklos pradžią prisiminęs A. Kirklys.

nuotrauka::1 left nocrop  

Padėdavo tai, kad „Nacionalinis atsiskaitymų centras“ (NAC) – taip tuomet vadinosi kompanija – buvo nelietuviško kapitalo kilmės. Įmonę įsteigė Švedijos pašto bankas „Postgirot“, turėjęs planų Baltijos šalyse įkurti įmokų surinkimo sprendimus teikiantį verslą. Visgi švedai neįvertino jaunų ekonomikų vystymosi greičio – neseniai įkurti Baltijos šalių bankai technologine pažanga visa galva lenkė senosios Europos įstaigas ir savo klientams greit ėmė siūlyti įvairius atsiskaitymo variantus. Tačiau NAC pradėtą veiklą tęsė toliau – spausdino ir siuntimui ruošė įvairias sąskaitas. 

Pirmieji klientai buvo taipogi buvo vakarietiškos kultūros įmonės: pirmas kontraktas pasirašytas su „Statoil“, vėliau atėjo „Omnitel“, prisijungė bankai ir kitos kompanijos, kas mėnesį savo jėgomis siųsdavusios gausybę sąskaitų. NAC komanda, kurią tuo metu sudarė maždaug penki žmonės, per mėnesį į paštą nugabendavo apie šimtą tūkstančių vokų.

Netrūko ir kitų užsakymų – verslas aktyviai naudojo tiesioginę rinkodarą, tad įmonės komandai tekdavo pakuoti ir atvirukus, asmeninius pasiūlymus, įvairiausius mėginukus – nuo sauskelnių iki cigarų. „Būdavo, dieną dirbi biure, o šeštą valandą vakaro persirengi ir per naktį stovi prie vokavimo mašinos“, – nelengvą pradžią, kol surado tinkamų specialistų, prisimena dabartinis įmonės vadovas. 

Bazinėmis paslaugomis NAC neapsiribojo, rinkai ėmė siūlyti ir kitų atsiskaitymų procesus  supaprastinančių sprendimų: tiesioginį debetą, universalią elektroninių sąskaitų savitarnos sistemą „Epay“ ir kitus. Didėjo ir spausdinimo apimtys: jas augino ir klientų veiklos plėtra, ir kokybiniai pokyčiai rinkoje – išorės paslaugų pirkimas palaipsniui virto įprasta paslauga.

Ekonominės krizės metai, tapę košmaru daugeliui įmonių, NAC buvo geriausias laikas – popierinių dokumentų įmonė išsiųsdavo po 2-3 mln. per mėnesį. Tiesa, tuo metu bendrovė jau buvo išgyvenusi ir pirmąjį rimtą vidinį perversmą: 2004 m. tapo itin intensyvią plėtrą užsienyje vykdančio  Suomijos pašto dalimi ir pakeitė pavadinimą į „Itella information“. 

Vizija – efektyvumo sprendimai

 „Suomijos etapas“, kuris tęsėsi iki pat 2016 m., įmonei davė labai daug. „Švedai įkūrė šį verslą ir suteikė mums kryptį, bet toliau žygiavome, galima sakyti, vieni. O suomiai atėjo su labai aiškia vizija ir daugybe naujų idėjų“, – pasakoja mano pašnekovas.

Ne visos jos prigijo dėl mentaliteto ir teisinių reikalavimų skirtumų šalyse, bet kryptis buvo konkreti: procesų įmonių viduje standartizavimas, automatizavimas ir efektyvinimas. Palaipsniui prie finansinių dokumentų išrašymo ir pateikimo mokėtojams paslaugų prisidėjo ir pirkimo sąskaitų valdymo sprendimai, gerokai supaprastinantys įeinančių sąskaitų valdymą, kiti nauji produktai.

 Suomiai daug dėmesio skyrė ir žmonėms ugdyti: „Ne tik visos įmonės mastu, bet ir kiekvienas darbuotojas asmeniškai turėjo galimybę tobulėti tose srityse, kur žinių ar kompetencijų jam trūko. Prisilietėme prie naujausių pasaulinių tendencijų, idėjų, pamatėme, ką reiškia žvelgti plačiai ir kurti rytojaus produktus. Tais laikais, kai informacija dar buvo gan ribotai prieinama, toks verslo savininkų požiūris buvo reikšmingas sėkmės variklis“, – įsitikinęs įmonės vadovas.

Ekonominė krizė nepraėjo visai be pėdsakų – po nuosmukio daugelis verslų pertvarkė savo vidinius procesus, tad sumažėjo paštu siunčiamų dokumentų kiekiai. Tačiau dėl sunkmečio bendrovė neprarado nė vieno savo nuolatinio kliento, priešingai – atsirado naujų galimybių: pagal ES teisinius reikalavimus, sąskaitas gyventojams pradėjo siųsti komunalines paslaugas teikiančios įmonės.

2013 m. „Itella“ grupė Suomijoje įsigijo finansinių procesų ir pinigų srautų automatizavimo sprendimus diegiančią įmonę „OpusCapita Oy“, tad bendrovė Lietuvoje tapo „OpusCapita“, o savo paslaugų portfelį papildė tarptautinius standartus atitinkančiais finansinių procesų automatizavimo IT sprendimais. Praėjus dar trejiems metams  savo verslo struktūrą pertvarkantys suomiai „OpusCapita“ verslą Baltijos šalyse pardavė investicijų bendrovei „BaltCap“. Taigi 2016 m. žiemą į Lietuvos rinkos areną įžengė „Fitek LT“ – ilgametė bendrovė su nauju vardu. 

Skaitmeninės revoliucijos smaigalyje 

Vaikštome po įmonės gamybines patalpas. Girdisi spausdinimo įrangos ūžesys, šalia veikia vokavimo mašina, gretimoje patalpoje dirba dokumentų skaitmeninimo komanda. Popieriniai dokumentai tvarkingai surikiuoti lubas remiančiose lentynose – akivaizdu, kad veiklos, nuo kurios ir prasidėjo „Fitek LT“ istorija, įmonei ir šiandien netrūksta.

Vis dėlto kompanija vienareikšmiškai juda skaitmenizacijos kryptimi, nes naujų technologijų tempas – stulbinantis:  per pastaruosius trejus metus finansiniai procesai pasikeitė smarkiau nei per pusę amžiaus. Ir tai – ne formalus pokytis, kai popierinę formą keičia elektroninė (kurią – kaip ironiška – buhalteriai vis tiek dažniausiai atsispausdina), bet revoliucija, po kurios tarpusavio atsiskaitymai visiškai persikels į skaitmeninę erdvę. Procesų optimizavimo idėjas skatina ir Europos Sąjunga: jau nuo kitų metų visose ES šalyse viešojo sektoriaus organizacijos priims tik standartizuotas elektronines sąskaitas.

Per 20 metų „Fitek LT“ patyrė tiek vidinių organizacijos pertvarkų, kad nuolatiniai iššūkiai ir greitis jau tapo komandos kasdienybe.  „Su vakarykščiu produktu šiame versle toli nenuvažiuosi, turi būti naujovių smaigalyje“, – sako A. Kirklys.

Šiandien jis kartu su savo komanda įmonėms padeda ne tik perkelti sąskaitų tvarkymą į elektroninę erdvę, bet ir siūlo sprendimus, kaip verslo valdymui naudoti sąskaitose esančius duomenis ar supaprastinti ir pagreitinti apsikeitimą komerciniais dokumentais. Kartu plečiasi ir bendrovės klientų ratas, nes elektroniniai duomenų mainai (EDI sprendimai) aktualiausi verslui, dirbančiam su daugybe užsakymų, valdančiam didelius prekių ir atsargų sandėlius: prekybininkams, logistikos ir transporto, gamybos bendrovėms, viešbučiams, restoranams.

„Jau neabejojama, kad automatinis apsikeitimas sąskaitomis elektroninėje erdvėje yra ateitis, klausimas tik, kada tai taps visuotina. Manau, prie skaitmeninio finansų valdymo versle bus pereita per artimiausią penkmetį, – svarsto „Fitek LT“ generalinis direktorius Audrius Kirklys. – Šis procesas neišvengiamas, o ar jis bus sklandus, priklauso tik nuo pačių įmonių ir išmanaus valstybės reguliavimo. O mes esame pasirengę padėti tiems, kuriems svarbu, kad finansinių procesų transformacija būtų efektyvi, tiksli ir pareikalautų kuo mažiau laiko ir investicijų.“  

FOTOGALERIJA „Fitek LT“ jau 20 metų padeda žengti didesnio efektyvumo link (4 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Patvirtinti BDAR reikalavimus įdiegiantys Lietuvos įstatymai

Nors jau prieš daugiau kaip mėnesį visoje Europos Sąjungoje įsigaliojo naujus reikalavimus duomenų apsaugos...

Verslo aplinka
2018.06.30
Geidžiamiausi darbdaviai: kurių algų medianos didžiausios

„Sodros“ skelbiami vieši algų duomenys leidžia pasidairyti po geidžiamiausių šių metų darbdavių mokamą darbo...

Vadyba
2018.06.30
Moterys prie vairo – galimybė kelti ekonomiką 1

Saudo Arabijoje šią savaitę buvo panaikintas paskutinis pasaulyje galiojęs draudimas vairuoti moterims. Taip...

Verslo aplinka
2018.06.30
Verslininkės – tarp 100 Lietuvos moterų, kuriomis didžiuojasi viso pasaulio lietuviai 8

Atskleistas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga sudarytas šimtukas – jame verslo lyderės Lietuvoje,...

Vadyba
2018.06.29
Seimo sprendimas prijungti Sporto universitetą prie LSMU prieštarauja Konstitucijai 4

Seimo sprendimas prijungti Lietuvos sporto universitetą (LSU) prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto...

Vadyba
2018.06.29
Lietuviai kurs prototipą, leisiantį stresą valdyti virtualioje realybėje 1

UAB „Žmogaus studijų centras“ kurs prototipą, leisiantį stresą valdyti virtualioje realybėje.

Vadyba
2018.06.28
Kaip įmonėje išlaikyti aukščiausio lygio vadovą Premium 1

Rasti kompetentingą vadovą ypač mažose rinkose – sudėtinga, todėl įmonėms apsimoka pačioms investuoti į...

Vadyba
2018.06.28
Kokios valstybės labiausiai traukia talentus 2

Dar niekada taip darbuotojų iš užsienio nemasino Vokietija, o Didžioji Britanija praranda savo anksčiau...

Vadyba
2018.06.27
Sudarytas pasaulio turistų sąrašas, lietuviai – prie labiausiai nepatekintų 1

Rusai yra laimingiausi turistai pasaulyje, o ispanai – pikčiausi. Į sudarytą turistų reitingą pateko ir...

Vadyba
2018.06.27
Užsieniečiai po studijų Lietuvoje galės likti metams 1

Seimas vienbalsiai nubalsavo už tai, kad Lietuvoje studijuojantys ar mokslinius tyrimus atliekantys trečiųjų...

Vadyba
2018.06.27
Lemiamas futbolo mūšis su Pietų Korėja Vokietijai kainuos šimtus milijonų 5

Trečiadienį Vokietijos rinktinė susikaus su Pietų Korėja svarbiame mūšyje, kurio kaina – ne tik bilietas į...

Vadyba
2018.06.27
Verslo pradžia: kada pirkti veikiančią įmonę naudingiau nei kurti patiems Premium

Tie, kurie įsigyja dirbančią įmonę, išvengia verslo kūrimo klaidų ir gali pradėti dirbti iš karto. Vis dėlto...

Vadyba
2018.06.26
Ligoninė apsisprendė: gydytojų algas kelia iki 3.000 Eur, slaugytojoms mokės 1.000 23

Respublikinė Vilniaus psichiatrijos ligoninė praneša kelianti algas. Pasak ligoninės vadovo, gydytojo...

Didžiausių Lietuvos darbdavių algų medianos gegužę 5

Papildomai viešinami „Sodros“ duomenys leidžia atidžiau pažiūrėti, kokios algos vyrauja 20-yje didžiausių...

Vadyba
2018.06.26
TOP 20 įmonių didžiausi atlyginimai gegužę: vidurkiai ir medianos 12

Jau antrą mėnesį „Sodra“ viešina daugiau duomenų apie Lietuvos įmonių mokamus atlyginimus. Šie duomenys...

Vadyba
2018.06.25
„Tiffany & Co.“ rado būdų, kaip priversti Y kartą pamėgti prabangą ir deimantus Premium 1

Prabangių juvelyrinių dirbinių JAV mažmenininkė „Tiffany & Co.“ suprato, kad senoji prekių ženklo legenda,...

Vadyba
2018.06.25
Panevėžio statybos trestas išsirinko valdybos pirmininką

AB Panevėžio statybos trestas (PST) valdybos pirmininku išrinko Remigijų Juodviršį, kuris valdybai vadovavo...

Vadyba
2018.06.25
Japonas gavo baudą, nes pietų pertrauką pradėjo trimis minutėmis anksčiau

Japonijoje valstybės tarnautojas buvo nubaustas už tai, kad nuolatos kelias minutes prieš prasidedant...

Vadyba
2018.06.25
Mentorius sutaupo 5 metus ieškojimų ir išlaidų, bet gali ir supykdyti Premium

Kai jauni verslininkai bando stotis ant kojų ar sėkmės atveju siekia suvaldyti neplanuotą augimą, retas...

Vadyba
2018.06.25
Lietuvos verslo lyderiai vienui vieni į kovą nebeina Premium 4

Kasmet VŽ analitikai nagrinėja didžiausių šalies bendrovių tūkstantuką: skaičiuoja, kas džiaugėsi didžiausia...

Vadyba
2018.06.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau