Prezidentė: valstiečiai-žalieji turi pareigą formuoti naują koaliciją

Publikuota: 2016-10-24

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad didžiausią rinkėjų pasitikėjimą Seimo rinkimuose gavusi Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (VŽS) turi įgaliojimus ir pareigą inicijuoti naujos valdančiosios koalicijos sudarymą.

Valstybės vadovė nelinkusi spėlioti, su kuo valstiečiai-žalieji suformuos naują Vyriausybę – su konservatoriais ar socialdemokratais. Bet pareiškė tikinti, kad koalicija „bus skaidri, atsakinga ir darbinga“.

Pirmadienį prezidentė susitiko su išvakarėse pasibaigusiuose Seimo rinkimuose daugiausiai balsų surinkusių VŽS bei su Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) lyderiais.

Po šių susitikimų komentuodama Seimo rinkimų rezultatus, p. Grybauskaitė tikino neketinanti reikšti savo nuomonės, su kuo VŽS turėtų sudaryti koaliciją. „Čia tikrai būtų iš spėlionių rato. Iniciatyva formuoti valdančiąją daugumą priklausys VŽS kaip partijai, gavusiai daugiausiai balsų Seimo rinkimuose. Formuoti valdančiąją koaliciją turi būtent toks ryškus laimėtojas. Linkiu suburti skaidrią ir atsakingą daugumą, kuri turėtų naują, kokybišką požiūrį į valstybės valdymą, valstybės valdymo skaidrumą ir atsakomybę. ir darbingą koaliciją, darbingą Vyriausybę“, – teigė prezidentė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Norėčiau priminti, kad kaip rodo laikas ir mūrų istorinė patirtis, jokia dirbtinai sukurta koalicija niekada ilgai neišgyvena. Partijos laimėtojos turi pačios susitarti, prisiimti atsakomybę už valstybės valdymą ir tik tokia koalicija gali išsilaikyti visą kadenciją“, – kalbėjo prezidentė.

Ji leido suprasti, kad vargu ar būtų įmanoma koalicija be VŽS dalyvavimo. „Spėlioti nenorėčiau, nes būtent jie gavo didžiausią pasitikėjimą, tad jų nedalyvavimas reikštų didelės dalies rinkėjų nuvylimą. Nusisukti nuo atsakomybės neturim teisės“, – tvirtino p. Grybauskaitė.

„VŽS turi prerogatyvą pradėti konsultacijas“, – pabrėžė ji.

Paklausta, kokį kandidatą matytų premjero poste, valstybės vadovė atsakė: „Tai priklausys nuo koalicijos, nuo ją sudarančių partijų susitarimų ir teikimų. Kol kas matau atvirumą ir norą kalbėtis apie galimas kandidatūras. Kadangi toks pozityvus nusiteikimas yra ir tikiuosi, kad priklausomai nuo koalicijos mes kartu ir tarsimės, koks premjeras būtų geriausias Lietuvai.“

Tuo metu skiriant ministrus, anot prezidentės, jai Konstitucijoje suteikti kiek didesni įgaliojimai. „Per anksti kalbėti apie konkrečias pavardes, nes neturime dar koalicijos rėmų ir viso paveikslo. Tikiuosi, partijos supranta konstitucinį balansą, pagal kurį skiriant ministrus prezidento vaidmuo yra kiek didesnis. Skaidrumas ir profesionalumas – tai, ko reikalausiu iš kandidatų“, – teigė ji.

Pasak prezidentės, Seimo rinkimų rezultatai lėmė esminius pokyčius Lietuvos politiniame žemėlapyje, bet „kokie tie pokyčiai bus – geri ar blogi, parodys laikas ir naujoji valdančioji dauguma“.

Įvykusius Seimo rinkimus ji pavadino demokratiniais ir gerokai skaidresniais, nei 2012 m., nes konstatuota gerokai mažiau pažeidimų, o po II balsavimo turo nėra pradėta nei vieno ikiteisminio tyrimo.

infogr.am::a3704337-496c-4013-85e8-42e6286f57ab

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku