Antros merų dėlionės belaukiant

Publikuota: 2019-03-05
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Savivaldos rinkimuose – nauja tendencija: pergalinguose sąrašuose dominavo visuomeniniai rinkimų komitetai, kuriems savo balsą patikėjo beveik 27% visų rinkėjų. Politologai tai vertina kaip partinės sistemos eroziją – partijos praranda visuomenės pasitikėjimą. Merų postuose lieka „senieji“ vadovai, atsivedantys į tarybas ir savo komandas, – rinkėjai tikisi, kad vienvaldystė pagreitins (ir supaprastins) sprendimų priėmimą, tačiau nuomonių įvairovei vietos nebelieka.

Nors po rinkimų nakties (kai kur – ir naktį) vieni šaudė šampano kamščius ir skelbė pergalę, politologai tikrųjų laimėtojų neįžvelgia – pasak Ainės Ramonaitės, nors rinkimų komitetai savivaldoje gavo ketvirtį mandatų, jie neatstovauja vienai politinei jėgai, todėl negali būti laikomi ir laimėtojais.

„Dalis jų yra atskilėliai nuo partijų. Tai įtvirtina situaciją, kai atskilimas nuo partijos, pabėgimas tampa naudingas. Bet jei žiūrėtume į bendrą situaciją, nežinau, ar rinkėjai iš to išlošia“, – abejoja politologė. Rinkimų komitetai – savotiškas chameleonas, darinys, neturintis formos, atsakomybės. Prezidentė Dalia Grybauskaitė vakar pareiškė, kad reikėtų keisti sąlygas visuomeniniams komitetams dalyvauti rinkimuose. Ji atkreipė dėmesį, kad savivaldos rinkimuose visuomeniniai komitetai dalyvauja kitomis sąlygomis nei partijos.

„Nors rinkimų komitetai tapo patraukliu būdu partiškumo besikratantiems politikams, ateityje reikėtų labiau suvienodinti politinių partijų ir rinkimų komitetų konkuravimo sąlygas. Komitetai turėtų tapti formaliomis, registruotomis organizacijomis su aiškia steigimo ir atskaitomybės tvarka“, – teigė prezidentė.

Šie rinkimai parodė, kad revoliuciniai šūkiai rinkėjams didesnio įspūdžio nepadarė – tai atsispindi ir Ramūno Karbauskio vedamų valstiečių rezultatuose. Tiesa, prisipažinti, kad pralaimėjo, nelinkęs nei jis, nei kiti išsvajotų pergalių nepasiekę politikai. Regis, konsultantai, viešųjų ryšių specialistai gerokai padirbėjo, todėl prastokus rezultatus partijų lyderiai mėgina suvynioti į gražesnius popierėlius.

„Nėra taip, kaip tikėjomės. Nėra taip, kad galėtume save laikyti laimėtojais, bet ir nepralaimėjome“, – tikino vakar p. Karbauskis. Pagal mandatų skaičių savivaldybėse valstiečiai – ketvirti, tarp partijų – treti, pirmyn praleidę konservatorius ir socialdemokratus. Prieš beveik metus jis tikino esantis „švariausias politikas Lietuvoje“, o valstiečiai tikriausiai laimės „visus trejus rinkimus“, vieną šūvį jau paleido pro šalį.

Šie savivaldos rinkimai buvo antri, kai merus piliečiai rinko tiesiogiai. Tad esamiems merams buvo proga pasitikrinti savo (ne)darbų rezultatus. Dėl Kauno ir Druskininkų merų antros kadencijos vargu ar kas abejojo – pastarojo populiarumui nesutrukdė net dėl korupcijos šešėlio panaikinta teisinė neliečiamybė. Žmonių pasirinkimas lyg ir suprantamas: tai rodo, kad procesai miestuose tenkina daugelį gyventojų, jie atkreipia dėmesį į vystomą infrastruktūrą ir kitus projektus, kuriuos vertina kaip miesto valdžios veiklos rezultatus.

Minėtus miestus toliau valdys ne tik jau senbuviais tampantys šeimininkai – tarybose įsikurs ir jų svita. VŽ nuomone, viena vertus, tai ir yra demokratija – žmonės renka, ką nori. Galbūt, esant vienvaldystei, lengviau priimti sprendimus, reikalingus miestui vystyti, gyventojų gerovei puoselėti – niekas netrukdo, nekaišo pagalių į ratus. Kita vertus, čia demokratija šiek tiek ir pralaimi – nėra opozicijos, nėra koalicijos, nėra jokių kitų nuomonių, nereikia nieko derinti, ieškoti kompromisų. Vargu ar tai į sveikatą tikrajai demokratijai.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau