Sostas Kremliuje atšalti nespėjo

Publikuota: 2018-03-19
DAVIDO MDZINARISHVILI („REUTERS/“SCANPIX“) NUOTR.
DAVIDO MDZINARISHVILI („REUTERS/“SCANPIX“) NUOTR.
Redakcijos nuomonė

Intrigos Rusijos prezidento rinkimuose nebuvo, bet jos, ko gero, niekas nei laukė, nei tikėjosi. Kremliaus šeimininkas lieka tas pats, dabar jaudina tik klausimas, kokios politikos pasaulis gali sulaukti iš vis žemiau geležinę uždangą nuleidžiančios, agresyvių veiksmų nesibodinčios šios šalies valdžios. Neatsitiktinai prezidento rinkimai surengti minint ketvirtąsias Krymo „prijungimo“ prie Rusijos metines - visuotinės euforijos fone Vladimiras Putinas atrodė tarsi „gerasis tėvelis caras“, išplėtęs šalies valdas nugvelbiant gabalą žemių iš kaimynų.

Dieną prieš rinkimus Rusijos masinės informacijos priemonės įvairiomis propagandos priemonėmis nuo aušros iki vėlyvo vakaro džiūgavo „atgautu“ Krymu – pradedant to paties pavadinimo vaidybiniu filmu, baigiant „laimingų“ pusiasalio gyventojų liaupsėmis juos į Kremliaus glėbį „sugrąžinusiai“ valdžiai. Propagandinis spektaklis tęsėsi ir vakar – Kryme rinkėjus balsuoti nemokamai gabeno taksi, bet savo „išmone“ visus pralenkė Sevastopolis – visi ten atėję balsuoti piliečiai buvo apdovanoti medaliais. Visame Kryme veikė kažkokių kazokų būriai, vietinių pavadinti „zonderkomanda“ - jie aktyviai rinko žmones ir masiškai vežė balsuoti. Atidžiai buvo stebimi vietos totoriai, dauguma jų net neslėpė, kad jiems buvo atvirai grasinama. Ypač pažeidžiami jautėsi biudžetinių įstaigų darbuotojai – už jų „nepaklusnumą“ turės atsakyti vadovai.

Ne mažiau „spalvingi“ nutikimai vakar vyko kone visose Rusijos rinkiminėse apylinkėse. Stebėtojai fiksavo daugybę pažeidimų, tačiau į tai niekas nekreipė dėmesio. Negana to, kad stebėtojai ne visur buvo įleidžiami, Čečėnijoje prieš juos buvo panaudotas ir smurtas. Rinkėjų masiškumą ir aktyvumą buvo privalu užtikrinti - nepriklausomos televizijos „Dožd“ korespondentė sakė mačiusi, kad net pačioje Maskvoje kompanijos samdė autobusus savo darbuotojams ir už dalyvavimą rinkimuose jiems pažadėjo papildomus laisvadienius. Rinkimų apylinkėse buvo surengtos vaišės, žmonės viliojami dovanomis, parduotuvėse pasirodė maisto prekių su didžiulėmis nuolaidomis. Nuo sovietmečio nueita netoli - tuomet „rinkimų“ dieną žmonės būdavo pamalonami „deficitinėmis“ prekėmis: majonezu, konservuotais žirneliais, šprotais etc.

Visa tai, kas vakar vyko Rusijoje, politologai vadino farsu, imitacija, ritualu su butaforinių oponentų dekoracijomis, rinkimais be pasirinkimo ir pan. Sostas Kremliuje net atšalti nesuspėjo – jame ir toliau sėdės p. Putinas, tampantis ilgiausiai valdančiu Rusijos lyderiu nuo Stalino laikų. Vargu ar kas nors galėjo abejoti tokiu scenarijumi. Pasaulį dabar jaudina tik tai, kokie veiksmai vyks politiniame Rusijos teatre, kai nesikeičia nei veikėjai, nei dekoracijos. Politologai jokio optimizmo nedemonstruoja, kaip ir nesitiki teigiamų permainų Kremliaus politikoje. Tarptautiniai konfliktai, į kuriuos yra įsitraukusi Rusija, agresyvi pozicija, ko gero, persikels ir į ketvirtą p. Putino kadenciją. Rusija niekaip negali susitaikyti su prarasta įtaka buvusiose sovietinėse respublikose – tą geriausiai iliustruoja agresija prieš Ukrainą. Kremlius ir toliau linkęs remti diktatorišką režimą Sirijoje, teroristinius metodus išmėgino jau ir Europoje - neseniai Jungtinėje Karalystėje (JK) įvykdytas pasikėsinimas į buvusį Rusijos šnipą Sergejų Skripalį ir jo dukrą Juliją buvo tarsi perspėjimas pasauliui, kad Kremliaus ranka - ilga. Ir ji sieks tiek toli, kiek Vakarai tai rankai leis. Vilties teikia tik tai, kad būtent Vakarai pagaliau pradėjo suprasti, kokius aršius ir klastingus žaidimus politinėje arenoje žaidžia Kremlius.

„Putinas nenurims – jis pats niekada nepasitrauks iš valdžios, jam tai pernelyg pavojinga. Rusija vis labiau izoliuosis, vis stipriau bus leidžiama geležinė uždanga“, - prognozuoja Maskvoje dirbantis nepriklausomas politologas Dmitrijus Oreškinas. Pasak jo, Kremliaus šeimininkui jau ir Krymas nebeteikia tokio didelio džiaugsmo kaip anksčiau, o parodyti Vakarams jis nelabai turi ką – nebent tik mistinę raketą, bet Vakarams tai neįdomu.

Praėjusį ketvirtadienį JAV paskelbė naujas sankcijas Rusijai dėl kišimosi į 2016 m. prezidento rinkimus, džiugina NATO aljanso narių susitelkimas – bendrame JAV, JK, Vokietijos ir Prancūzijos pareiškime NATO narės viešai įvardijo Rusiją kaip atsakingą už išpuolį prieš p. Skripalį: Rusija perspėta dėl mirtinai pavojingos medžiagos panaudojimo. Perspėjimų bei veiksmų nusimato ir daugiau.

Nesiliaujantis Kremliaus žvanginimas ginklais verčia mus būti budriems: dažnėjantys ir gausėjantys kariniai manevrai Lietuvos pašonėje, nuolatiniai oro erdvės pažeidimai, siekis prifarširuoti Kaliningrado sritį raketų kompleksais „Iskander“ - visa tai toli gražu neprimena taikos balandžių skrydžių. VŽ nuomone, mūsų krašto apsaugos finansavimas neturi būti kvestionuojamas, juolab jis negali būti vietos politikų derybų objektu – už Rytuose besileidžiančios geležinės uždangos dar siaučia atšiaurūs vėjai ir nepanašu, kad jie būtų linkę švelnėti.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau