Verslas skubina naują Darbo kodeksą, politikai garantijų neduoda

Publikuota: 2015-10-12
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Pagrindinių parlamentinių partijų atstovai negali garantuoti verslininkams, kad bus suskubta dar iki Naujųjų metų patvirtinti naują socialinį modelį, kurio pagrindinė dalis – darbo santykius liberalizuojantis Darbo kodeksas (DK). Verslininkai savo ruožtu ragina politikus atidėti į šalį nesutarimus ir ryžtingai priimti ekonomikai svarbų paketą.

Pirmadienį Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) organizuotoje konferencijoje, kurioje su pagrindinių partijų vadovais buvo aptartas pasirengimas 2016 m. spalį įvyksiantiems Seimo rinkimams, atkreiptas dėmesys į didesnio darbo santykių lankstumo būtinybę, nes tai prisidėtų prie Lietuvos ekonominio konkurencingumo didinimo.

LPK prezidentas Robertas Dargis priminė, kad jau kurį laiką iš Vyriausybės į Seimą yra atėjęs naujasis socialinis modelis, kuris bent iš dalies išsprendžia konkurencingumo didinimo problemą. „Sprendimas turi būti priimtas Seime ir turi atsakingai padaryti politikai. Bet mes matome, kad dauguma mūsų politikų baiminasi, kaip visuomenė reaguos į tai, ką jie veikia, kokius sprendimus priiminėja. Iš kitos pusės, matome, kad jauni žmonės nejaučia politikų lyderystės ir aiškios jų vizijos ar ryžto kažką padaryti vardan šalies ateities. Todėl jauni žmonės balsuoja kojomis ir išvažiuoja iš Lietuvos. Noriu paprašyti politikų – žiūrėkit į Lietuvos ateitį, padarykit taip, kad jaunimas patikėtų šia šalimi“, – ragino p. Dargis, kalbėdamas apie naujojo DK būtinybę.

Seimo vadovė atidėlioja pateikimą

Bet politikai negalėjo garantuoti konferencijoje dalyvavusiems LPK nariams, kad pavyks greitai ir efektyviai priimti socialinį modelį, ar bent jo dalį – naująjį DK. Mat tebėra daug nesutarimų dėl dalies šio kodekso nuostatų, liberalizuojančių darbo santykius.

Valdančiosios Darbo partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis tikino, kad jo partija pasisako už naująjį DK.

„Stengiamės, kad būtų priimtas, bet atsižvelgiant į visus pasiūlymus ir interesus. Gaila, kad nei profsąjungos, nei darbdaviai iki šiol nėra padėję parašų po Trišalėje taryboje pasiektu susitarimu, kas jau yra naujame DK projekte suderinta, o kas dar ne. Toks įspūdis, kad sutarimo net ir Trišalėje taryboje nėra. O kol nėra ten, tol ir politikai vargu ar gali prisiimti atsakomybę dėl šio dokumento priėmimo. Kai tik tokie parašai po susitarimu bus, iškart naujasis socialinis modelis galės būti įtrauktas į Seimo plenarinių posėdžių darbotvarkę. Mes norime ir prašome – duokit mums, ką susitarėt, ko nesusitarėt. Mes laukiame, o jūs nieko neduodat, tik tariatės, tariatės ir tariatės, net nenorit pripažinti, kad nelabai dėl ko ir sutarėt“, – aiškino p. Mazuronis.

„Jeigu ilgą laiką tokio sutarimo nebus, matyt, Vyriausybė turės prisiimti atsakomybę teikti suderintą DK, – pridūrė jis. – Iki šiol valdančiojoje koalicijoje sutarėm visais klausimais, niekas nieko nespaudžiam ir ieškom sutarimo ir diskutuojam demokratiškai.“

Būtent Darbo partijai priklauso Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė, nuo kurios apsisprendimo priklauso, kada Vyriausybės pateiktasis socialinis modelis pasieks parlamento plenarinį posėdį. Ponia Graužinienė yra sakiusi, kad netrauks naujojo modelio į darbotvarkę, kol nebus pakankamo suderinimo dėl jo tarp socialinių patnerių.

Kaltino „darbiečius“

Diskusijos LPK konferencijos metu kitos valdančiosios partijos – Tvarkos ir teisingumo – atstovas Remigijus Žemaitaitis papriekaištavo „darbiečiams“ dėl šio klausimo vilkinimo: „Mano žiniomis, norėta įtraukti jį jau į šios savaitės Seimo posėdžių darbotvarkę, bet Darbo partija savo taryboje ar valdyboje praėjusį penktadienį nusprendė viską išimti. Taip šis klausimas ir vėl atidedamas, nors jau vėluojame kokius penkerius metus išspręsti lankstesnių darbo santykių problemą. Jeigu operatyviai šio klausimo neišspręsim iki Naujųjų metų, tada ir vėl viskas atsidės galbūt ne vieneriems metams.“

Opozicija irgi kaltino „darbiečius“ Vyriausybės šantažu naujojo DK klausimu. „Tebėra normaliai neartikuliuota, kada tas dalykas bus priimtas ir įsigalios. O jis labai reikalingas, nes didins darbo vietų skaičių. Nors ten yra nemažai dalykų, kurie yra gana suvelti, bet iš principo mes tiems pasiūlymams pritariam. Kelia nerimą situacija valdančiojoje koalicijoje. Nes Darbo partija beveik aiškiai sako, kad įveiks premjero poziciją, jog reikia kuo skubiau priimti naują DK. Todėl tikiuosi, kad premjeras atsigręš į opoziciją ir joje ieškos paramos balsų“, – kalbėjo Gabrielius Landsbergis, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų vadovas.

„Balsuosime už naują DK, bet šiuo klausimu akivaizdus nesusikalbėjimas valdančiojoje koalicijoje. Ir juntama politinės lyderystės stoka. Ne minimalios mėnesio algos nerealūs didinimai turi būti diskutuojami, o tie dalykai, kurie didina darbo vietų skaičių ir didina atlyginimų vidurkį“, – atkreipė dėmesį Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis.

Jis leido suprasti, kad Darbo partija gali blokuoti naujojo DK priėmimą, kol Vyriausybė ir premjeras nepažadės patvirtinti populistinio „darbiečių“ pasiūlymo kitų metų liepą minimalią algą padidinti iki 437 Eur ar panašaus dydžio.

Ponas Mazuronis tikino opoziciją, kad taip esą nėra, o „valdančioji koalicija diskutuos ir ras sutarimą naujojo socialinio modelio klausimu“.

„Kuo toliau, tuo bus sunkiau“

Premjeras Algirdas Butkevičius, Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas, pripažino, kad visiško sutarimo dėl visų DK nuostatų neįmanoma pasiekti. „Kai kuriais klausimais gal ir įmanoma Trišalėje taryboje susitarti, bet ar visais įmanoma – abejoju. Tam ir yra politikai, kurie turi prisiimti atsakomybę už sprendimus ir ryžtingai priimti reikalingus visuomenei bei ekonomikai sprendimus“, – sakė premjeras.

Žurnalistų vėliau paklaustas, ar tiki, kad dar iki intensyviosios Seimo rinkimų kampanijos dalies, kuri prasidės kitų metų pavasarį, bus suspėta priimti nepopuliarius, bet būtinus šaliai sprendimus, Vyriausybės vadovas atsakė: „Socialinį modelį reikėtų priimti, nes tada išaus Lietuvos konkurencingumas ir bus išspręsti kai kurie svarbūs klausimai, kuriuos dabar mums kelia pramonininkai. Bet, reikia pripažinti, kuo arčiau rinkimų, tuo bus sunkiau priimti svarbius, radikalesnius sprendimus.“

FOTOGALERIJA WEB LPK FOTO (23 nuotr.)

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau