„Startuoliams“ ateina sunkūs laikai: baigiasi fondų investicijos

Publikuota: 2015-09-24
Daiva Rakauskaitė, „Verslo angelų fondo I“ valdytoja. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Daiva Rakauskaitė, „Verslo angelų fondo I“ valdytoja. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Šiais metais baigsis visų ES ir nacionalinėmis lėšomis sukurtų fondų investavimo laikotarpis, todėl ateinančiais metais pradedančiosios bendrovės sulauks gerokai mažiau investicijų iš Lietuvos fondų.

Pagal JEREMIE (angl. Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises) iniciatyvą Lietuvoje buvo įsteigti 5 fondai: UAB „Practica Capital“ valdomi „Practica Seed Capital“ ir „Practica Venture Capital“, UAB „LitCapital Asset Management“ turimas „LitCapital I“, „Verslo angelų fondas I“ ir UAB „BaltCap“ valdomas „Lithuania SME Fund“. Iš viso jie investuoja į daugiau nei 70 mažų ir vidutinių bendrovių, o investicijos bendrai baigus veiklą sieks daugiau nei 70 mln. Eur.

infogr.am::infogram_0_fondu_dydis-59951

Fondus valdančios įmonės teigia, kad šiuo metu dar nėra išnaudotos visos lėšos, todėl iki metų pabaigos kiekviena investuos į dar bent vieną bendrovę. Tačiau sutartyse su JEREMIE administruojančiu Europos investicijų fondu (EIF) yra numatyta, kad nuo 2016 m. naujos investicijos nebus galimos.

„Laiko yra iki gruodžio 31 d., turime keletą projektų, į kuriuos galime investuoti, pinigų liko santykinai nedaug, tačiau mes turime galimybę toliau investuoti į turimas įmones, po sausio 1 d. galėsime naudoti tas lėšas, kurios grįžo į fondą pardavus turėtas investicijas, todėl mūsų investavimo laikotarpis nesustoja“, – VŽ sako Daiva Rakauskaitė, „Verslo angelų fondo I“ valdytoja.

Priklausomai nuo sutarčių sąlygų, fondams bus galima reinvestuoti gaunamą grąžą arba iš karto atiduoti ją investuotojams. Pirmu atveju, EIF ir kitos į fondus lėšas sunešusios institucijos, įmonės bei privatūs asmenys savo investicijas ir pelną galės atsiimti 2019-2020 m., kai pasibaigs visas fondo gyvavimo laikotarpis. Taigi, tikslų JEREMIE programos derlių bus galima skaičiuoti dar po keleto metų, o kol nėra skelbiama apie antrą jos etapą, naujus fondus, skirtus mažoms ir vidutinėms įmonėms, bendrovėms steigti teks be EIF ir valstybės skiriamų lėšų.

Naujus fondus planuoja nedrąsiai

Panašu, kad tokia paramos programos pertrauka sumažino ir rinkos žaidėjų apetitą bei galimybes. Apie 2016 m. planus Lietuvoje veikiantys fondai kol kas kalba atsargiai, todėl galima tikėtis, kad jų investicijų kiekis ir sumos kitais metais gerokai sumenks.

„Visų fondų, kurie investavo į smulkias ir vidutines bendroves, investavimo laikotarpis pasibaigia, kad per nepilnus metus spėtų startuoti naujas fondas labai maža tikimybė, nes tai labai ilgas procesas. Reikia su kiekvienu investuotoju suderinti sutarties sąlygas, o jų būna apie 10, didžioji dalis daro fondo valdytojų rezultatų patikrinimą, tai užtrunka ilgai, spėti greičiau nei per metus būtų rekordiniai tempai“, - mano Šarūnas Šiugžda, „LitCapital“ vadovaujantis partneris.

Pašnekovas sako, kad planų kurti naują fondą, investuojantį į mažas ir vidutines įmones, yra. Tačiau dar nežinia, ar jis galėtų startuoti kitais metais. Kornelijus Čelutka, privataus ir rizikos kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ investicijų vadovas, taip pat prabyla apie galimybes pradėti naujo fondo veiklą, bet kol kas neatskleidžia nei datos, nei galimos vertės.

„Planuojame kurti naują panašaus profilio fondą, kuris investuos į augančias bendroves ir ieškančias tam kapitalo. Kol kas nėra nuspręsta, ar jis bus orientuotas į kurią nors vieną valstybę, ar į visas Baltijos šalis“, – teigia investicijų vadovas.

Abu „Practica Capital“ valdomi fondai veikia pagal JEREMIE programą, todėl šiai bendrovei nuo sausio 1 d. prasidės ramesnis laikotarpis.

„Dar planuojame atlikti keletą naujų investicijų, turėsime pasilikę rezervą tolimesnėms investicijoms į portfelyje jau turimas kompanijas. Mes turime galimybių būti aktyvūs ir kitais metais, bet apie tai dar anksti kalbėti. Natūralu, kad apie veiklos tęsimą mąstome, tai nėra įmonė sukurta vienam ar dviem fondams valdyti“, – dėsto Donatas Keras, „Practica Capital“ partneris.

Rinka susitrauks

Ponas Keras pripažįsta, kad kitais metais rinka turėtų būti seklesnė, nes neliks tiek daug aktyviai investuojančių fondų ir tai gali paveikti „startuolių“ ekosistemą. Jam pritaria ir p. Rakauskaitė.

„Tie, kurie bandys pritraukti kapitalo, turės šiek tiek daugiau iššūkių nei dabar“, – mano fondo valdytoja.

Kita vertus, programos pabaiga nepalies Ilja Laurso įkurto privataus ir rizikos kapitalo fondo „Nextury Ventures“ bei likusių „BaltCap“ fondų, kurie daugiau orientuojasi į vidutines ir dideles įmones. Be to, atsiras daugiau vietos pavienių verslo angelų investicijoms.

Manoma, kad gali suaktyvėti dėmesys ir iš užsienio rinkų, tačiau didelių vilčių nededama, nes ir su finansavimų pasaulyje nuskambėjusių sėkmės istorijų sukurti nepavyko.

„Kad atsirastų kiti fondai, reikia bent dviejų dalykų: pakankamo kapitalo ir gerų rezultatų. Kol kas rinka yra visiškai ankstyvoje vystymosi stadijoje, nėra nei rimtų rezultatų, nei pakankamai vietinio kapitalo, kuris tikėtų rinka ir pažįstamomis įmonėmis. Kai rezultatai yra iškalbingi, kapitalas ateina greitai, bet dar neturime pavyzdžių, kurie būtų nuskambėję per pasaulį ar bent jau Europą“, – mano p. Šiugžda.

Tiesa, jis įvardija ir sėkmingus atvejus: „Vinted“, „Trafi“ bei „Yplan“. Tačiau didesnio dėmesio iš užsienio tikėtųsi tada, kai atsiras panaši į „Skype“ kompanija.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
PVM grobstymas ES sukuria 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio neturėtų būti  Premium

Skaičiuojama, kad bendroji Europos Sąjungos (ES) rinka turi 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio apskritai...

Finansai
2020.01.09
Baltijos šalių dujininkai ėmė raikyti Suomijos rinką Premium 3

Suomijos gamtinių dujų sektorius 2020 m. sutiko radikaliais pokyčiais. Sausio 1 d. atsivėrusi Suomijos...

Pramonė
2020.01.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau