Papua Naujoji Gvinėja turi pirmąjį pasaulyje kavos ministrą
Naujasis šalies ministras pirmininkas Jamesas Marape, prisaikdintas šį mėnesį po rinkimų, kuriuos lydėjo smurtas ir įtarimai sukčiavimu, šios savaitės pradžioje paskelbė apie naują kabinetą, į kurį, jo teigimu, bus įtrauktos dvi naujos pareigybės, „siekiant tikslingai plėtoti ekonomiką“.
Kava ir palmių aliejus yra dvi didžiausios šalies žemės ūkio produktų eksporto šakos.
Joe Kuli, buvęs prekybos ir pramonės viceministras, perims kavos portfelį, o Francis Maneke, nuo 2017 m. dirbantis parlamento nariu, – palmių aliejaus portfelį.
„Tradicinės Papua Naujosios Gvinėjos eksporto prekės per pastaruosius 30–40 metų prarado savo vietą rinkoje. Norime juos sugrąžinti į deramą poziciją. Paskiriame konkrečius ministrus, kad situacija būtų tinkamai valdoma“, – CNN cituoja šalies premjerą.
Palmių aliejus yra pagrindinė Papua Naujosios Gvinėjos žemės ūkio produktų eksporto prekė. Nuo 2008 m. iš jo eksporto gauta daugiau kaip 1 mlrd. kinų (apie 283 mln. USD) pajamų. Šalies Žemės ūkio ir gyvulininkystės departamento duomenimis, jis sudaro daugiau kaip 40% visų šalies pajamų iš žemės ūkio produktų eksporto.
Nors kava yra antra pagal dydį Papua Naujosios Gvinėjos žemės ūkio produktų eksporto rūšis, 2012–2017 m. sudariusi 6% BVP, departamentas teigia, kad iš jos gaunamos pajamos skatina daugelį kitų pramonės šakų – nuo transporto iki statybų, nuo draudimo iki bankininkystės.
Pastaruoju metu šalies kavos pramonė susiduria su sunkumais, nes 2012–2016 m. jos dalis pasaulinėje rinkoje sumažėjo perpus, J. Marape tikisi, kad naujasis ministras, kilęs iš Vahgi slėnio regiono, kuris garsėja savo kava, padės pataisyti padėtį.
„Garbusis Joe Kuli neturės jokio kito darbo, išskyrus kavą, kavą, kavą. Noriu gerti kavą, pagamintą Gorokoje, pagamintą Hagene, pagamintą Laė, pagamintą Popondetoje, pagamintą mūsų šalyje, kad galėtume ją eksportuoti. Dabar jam duota užduotis tik miegoti, kalbėti apie kavą, atsibusti ir vėl kalbėti apie kavą“, – sakė J. Marape.