Rusų pajėgos toliau apšaudo Rytų Ukrainą, minuojama siena su Baltarusija

Publikuota: 2022-07-09
Atnaujinta 2022-07-09 19:58
  • Nors oficialiai skelbiama apie operacinę pauzę, Ukrainos pareigūnai praneša apie aktyvius apšaudymus šalies rytuose.
  • Britų žvalgybos teigimu, Rusija siunčia daugiau rezervinių pajėgų link Ukrainos.
  • JAV paskelbė apie papildomos 368 mln. USD vertės paramos Ukrainai suteikimą
  • Anthony Blinkenas, JAV valstybės sekretorius, sako šiuo metu nematantis jokių ženklų, jog Rusija būtų linkusi eiti į prasmingą dialogą.
  • JK pradėjo mokymus ukrainiečių kariams.
  • Humanitarinius reisus į Ukrainą organizuojanti Lietuvos bendrovė sako, kad į tėvynę grįžtančių ukrainiečių srautai mažėja.

Penktadienio įvykių juostą galima rasti čia.

19:59 Baigiame pildyti šeštadienio naujienų juostą

Naujausias žinias pranešime sekmadienį 8 val. 

19:21 Keičiami ambasadoriai

Iš Ukrainos ambasadoriaus pareigų Vokietijoje atšauktas Andrijus Melnikas, nurodoma šeštadienį Ukrainos prezidentūros interneto puslapyje paskelbtame dekrete.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, taip pat atleidžia ambasadorius Vengrijoje, Čekijoje, Norvegijoje ir Indijoje.

18:50 Sujudimas Baltarusijoje

Baltarusiška žiniasklaida praneša, jog iš Minsko Bobruisko kryptimi juda rusiški „Kamaz“ sunkvežimiai, pažymėti „V“ raide.

Savo ruožtu generolas leitenantas Serhijus Najevas, Ukrainos gynybos pajėgų vadas, sako, jog ukrainiečių kariai minuoja teritoriją palei sieną su Baltarusija tose vietose, iš kurių Baltarusija galėtų pulti Ukrainą.

18:22 Apšaudytas Mykolajivas

Oleksandras Senkevičius, Mykolajivo meras, sako, jog šeštadienio rytą Rusija į miestą paleido šešias raketas bei sunaikino keletą pastatų.

Apie aukas kol kas neskelbiama.

18:11 Išreiškė susirūpinimą dėl Kinijos pozicijos

Anthony Blinkenas, JAV valstybės sekretorius, per kone penkias valandas trukusį susitikimą su Wangu Yi, Kinijos užsienio reikalų ministrų, išreiškė susirūpinimą dėl Pekino partnerystės su Rusija.

„Aš dar kartą su ministru pasidalinau, kad mes nerimaujame dėl Kinijos susivienijimo su Rusija“, - spaudos konferencijoje šeštadienį sakė A. Blinkenas.

Jis sako nemanantis, kad Kinija elgiasi kaip neutrali valstybė, kadangi Rusiją ji palaikė Jungtinėse Tautose bei „skleidė Rusijos propagandą“.

17:13 NT objektai Anglijoje

Leidinio „The Times“ tyrimas atskleidė, jog Anglijoje yra 18 NT objektų, priklausančių Rusijos valstybei, kurie galėtų būti konfiskuoti ir atiduoti UKrainai.

Anot pranešimo, Ukraina svarsto teisinius veiksmus, kad perimtų minėtų objektų kontrolę. Jų bendra vertė gali siekti iki 100 mln. GBP.

Vadymas Prystaiko, Ukrainos ambasadorius Jungtinėje Karalystėje, sako vertinantis Europos Sąjungos ir britų pasiryžimą padėti atstatyti Ukrainą, tačiau pabrėžė, kad už padarytą žalą turi sumokėti Rusija.

15:59 Rusija rezervines pajėgas permetinėja prie Ukrainos

Rusija telkia rezervines pajėgas prie Ukrainos sienos, šeštadienį skelbia Jungtinės Karalsytės žvalgyba. Pasak britų, reikšminga dalis naujų dalinių, tikėtina, naudoja MT-LB šarvuočius, kuriuos Rusija ilgą laiką traktavo kaip nenaudotinus fronto linijose.

Jungtinės Karalystės žvalgyba tvirtina, kad nepaisant Vladimiro Putino, Rusijos prezidento, pareiškimų, esą Rusija Ukrainoje „dar nieko nepradėjo“, didelė dalis pastiprinančių pajėgų naudoja pasenusią įrangą.

15:22 Automobilių vagystės Mariupolyje

Ukrainos Gynybos ministerijos pagrindinė žvalgyba skelbia, jog Rusijos okupuotame Mariupolyje kolaborantai ir rusai vagia automobilius – pranešama apie smarkiai išaugusį vagysčių skaičių.

Pasak žvalgybos, pranešama, kad pavogti automobiliai pastebimi su Rusijos remiamų karinių grupuočių simbolika.

14:33 Mažėja iš Lietuvos į tėvynę grįžtančių ukrainiečių

Dalis nuo karo pabėgusių ukrainiečių palieka Lietuvą, tačiau šiuo metu išvykstančiųjų srautai nėra dideli.

Kaip BNS sakė nuo gegužės 5-osios humanitarinius reisus į Ukrainą organizuojančios įmonės „Kautra“ rinkodaros vadovas Justinas Vadluga, šiuo metu jų autobusais per savaitę į Ukrainą grįžta 100–240 žmonių.

„Anksčiau kiekvienos dienos reisas būdavo visiškai užpildytas, šiuo metu pastebime, kad išvykstančiuose autobusuose jau yra laisvų vietų“, – sakė J. Vadluga.

Birželio mėnesį bendrovė reisų skaičių buvo padidinusi iki penkių kartų per savaitę.  Pasak „Kautros“ rinkodaros vadovo, šiuo metu yra įvykę virš 30 reisų į Lvivą, išvyko per 1.500 žmonių.

14:16 M. Podoliakas: trys karo lūžio komponentai

Michaylo Podoliakas, Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas, tviteryje šeštadienį rašo, kad norint pasiekti lūžio tašką kare su Rusija, reikalingi trys komponentai.

Visų pirma jis pabrėžė salvinės raketų ugnies sistemų HIMARS svarbą taikantis į rusų bazes bei logistiką – šias mašinas į Ukrainą siunčia JAV. Anot M. Podoliako, reikalinga sunkioji artilerija fronte bei šarvuočiai.

„Kuo daugiau įrankių, tuo greičiau išvalysime savo žemę nuo rusų“, – rašo M. Podoliakas.

14:08 A. Blinkenas: Rusija G 20 susitikime liko izoliuota

Anthony Blinkenas, JAV valstybės sekretorius, sako, kad G 20 valstybių susitikime šią savaitę Rusija liko izoliuota ir viena, nes didžioji dalis susitikimo dalyvių išreiškė prieštaravimą Rusijos invazijai Ukrainoje.

„Buvo stiprus sutarimas ir Rusija liko izoliuota“, – šeštadienį Balyje, po susitikimo su Kinijos užsienio reikalų ministru, sakė A. Blinkenas.

Dalis diplomatų atsisakė susitikti su Sergejumi Lavrovu, Rusijos užsienio reikalų ministru. Šis, savo ruožtu, G 20 susitikimą paliko anksčiau laiko – kaip pažymi A. Blinkenas, S. Lavrovui greičiausiai nepatiko, ką jis išgirdo iš kitų ministrų.

„Buvo labai svarbu, kad jis aiškiai išgirstų Rusijos agresijos pasmerkimą visame pasaulyje“, - teigė A. Blinkenas.

Nepaisant stipraus didžiosios susitikimo dalies dalyvių prieštaravimo Rusijos agresijai, G 20 ministrai vieningo invazijos Ukrainoje pasmerkimo nepaskelbė.

14:03 Tyčia naikina pasėlius

Sergiyus Bratčiukas, Odesos regiono kariuomenės administracijos atstovas, sako, jog Rusijos pajėgos Chersono regione tyčia naikina pasėlius, rašo „The Guardian“.

„Dėl apšaudymo padegamaisiais sviediniais, didelio masto gaisrai laukuose ir miškuose įsiplieskia kasdien, visoje regiono teritorijoje. Be to, Rusijos kariai neleidžia vietiniams gesinti gaisrų, naikina klėtis ir įrangą“, – sako S. Bratčiukas.

13:10 Rusijos nuostoliai

Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia, kad nuo Rusijos invazijos pradžios nukovė apie 37.200 rusų karių (+300 per pastarąją parą) 1638 tankus (+1), 832 artilerijos sistemas (+4) bei kitos karinės technikos. Pasak ukrainiečių, Rusija didžiausius nuostolius per parą patyrė Kramatorsko kryptimi.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų infograma.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų infograma.

12:05 368 mln. USD paramos

Anthony Blinkenas, JAV valstybės sekretorius, pareiškė, kad Vašingtonas Ukrainai suteiks dar 368 mln. USD vertės paramos. Tai jis pranešė per susitikimą su Wangu Yi, Kinijos užsienio reikalų ministru Balio saloje.

Pasak A. Blinkeno, Rusijos agresija nėra vien tik prieš Ukrainą, o ir prieš pagrindinius pasaulinės tvarkos principus ir jog yra svarbu duoti atkirtį Rusijos agresijoje.

JAV diplomatijos vadovas pridūrė šiuo metu nematantis jokių ženklų, kad Rusija būtų pasiruošusi eiti į prasmingą, diplomatinį dialogą, rašo „Sky News“.

11:59 Charkive sužeisti 4 žmonės

Olehas Sinegubovas, Charkivo srities gubernatorius, sako, kad Rusijos pajėgos į miestą paleido raketą. Per šį išpuolį sužeisti 4 žmonės.

Jis Charkivo gyventojus paragino likti namuose, jei tai yra įmanoma.

11:26 Tęsiasi apšaudymai Rytų Ukrainoje

Nepaisant to, kad Rusija skelbia apie operatyvinę karinių veiksmų pauzę, Ukrainos pareigūnai praneša, jog rusų pajėgos šeštadienį Donecko regione vykdo apšaudymus, rašo „The Guardian“.

Pavlo Kyrylenka, Donecko srities gubernatorius, teigia, jog preliminariais duomenimis Družkivkoje buvo apšaudyta ligoninė, kultūros rūmai, gyvenamieji pastatai ir vaikų žaidimų aikštelė. Pareigūnai laukia informacijos apie šių apšaudymų aukas.

Tuo metu Slovjanske pataikyta į namą, Časovoj Jare šauta į geležinkelio stotį – šio išpuolio metu buvo sužeisti keli žmones. Naktį buvo šaudoma į Hirnyko miestą. Pasak P. Kyrylenkos, per šiuos apšaudymus buvo pažeistos elektros tiekimo linijos, gyvenamieji namai ir kita infrastruktūra, sužeisti du civiliai.

„Vienintelis teisingas kelias yra evakuacija!“, – „Telegram“ rašė P. Kyrylenka.

11:08 Mokymai Jungtinėje Karalystėje

Jungtinė Karalystė pradėjo Ukrainos šauktinių mokymų programą – planuojama, kad joje fronto linijose besikaunančiais kariais taps apie 10.000 ukrainiečių, skelbia „Sky News“.

Tikimasi, kad keturiose bazėse Anglijoje, pritaikant rotacijos principą, nuolatos mokysis apie 2.400 karių, norint pasiekti tikslą per 120 dienų apmokyti apie 10.000 karių. Praėję mokymus jie grįš kovoti į Ukrainą.

JK gynybos ministerijos atstovai sako, kad tokie mokymai reikalingi, nes Ukraina kasdien praranda apie 200 karių.

Apmokymai Jungtinėje Karalystėje ne tik leis ukrainiečiams mokytis iš britų karių, tačiau kartu juos apsaugos ir nuo Rusijos puldinėjimų grėsmės. Benas Wallace‘as, JK gynybos sekretorius, ketvirtadienį buvo susitikęs su šauktiniais ir jų vadais. Jis pareiškė, kad britai būtų pasiruošę apmokyti ir daugiau nei 10.000 karių.

„Jeigu ukrainiečiai paprašys daugiau, mes tam būsime atviri“, - sakė B. Wallace‘as.

10:43 Kovos Rytų Ukrainoje

Nors oficialiai pranešama apie operatyvinę pauzę, Ukrainos pareigūnai skelbia, kad Rusijos pajėgos puola keliomis kryptimis Rytų Ukrainoje, rašo „Reuters“.

„Rusai šaudo palei visą fronto liniją“, – „Telegram“ kanale sakė Siarhijus Haidajus, Luhansko srities administracijos vadovas. „Priešas bando pereiti iš gyvenviečių Luhansko regione į pirmuosius kaimus Donecko regione.“

10:22 Atstatomi objektai

Kyjivo srityje jau atstatyti 52 per Rusijos puolimą apgadinti ir pažeisti objektai, „Telegram“ skelbia Kyjivo srities administracija.

Tarp sutvarkytų objektų yra ligoninės, mokyklos, gyvenamieji namai Brovaruose, Bučoje, Vyšhorode ir Fastive. Tuo metu darbai jau yra prasidėję dar 248 objektuose.

Pažeistų objektų tvarkymą Ukraina finansuoja iš valstybės biudžeto rezervo fondo. Vien objektų Kyjivo srityje atstatymui paskirta apie 400 mln. UAH.

09:15 Operatyvinė pauzė tęsiasi - institutas

JAV karo tyrimų institutas (ISW) teigia, kad Rusijos kariuomenę tęsia kovos veiksmų Ukrainoje pauzę, patyrusi didelių gyvosios jėgos, įrangos ir amunicijos nuostolių. Pasak instituto, Rusijos kariuomenės vadai, turėdami omenyje dabartinę padėtį, pripažino tokios pauzės reikiamybę.

ISW tvirtina, kad Rusijos kariams, kurie užėmė Sieverodonecką ir Lysyčanską, reikalinga atgauti kovinius pajėgumus, įskaitant tiekimą, prieš pradedant dar vieną plataus masto puolimą.

Tuo pat metu ekspertai mano, kad Rusija palei fronto liniją tęs mažesnio masto puldinėjimus, kadangi Kremlius supranta, jog taip gali leisti Ukrainai perimti iniciatyvą.

08:58 Daugiau HIMARS sistemų

Jungtinės Valstijos paskelbė išsiųsiančios Ukrainai daugiau salvinės raketų ugnies sistemų HIMARS ir naujų, taikliau šaudyti leidžiančių artilerijos sviedinių, sustiprinsiančių Kyjivo kariuomenės pajėgumus smogti įsiveržusių Rusijos pajėgų ginklų sandėliams ir tiekimo grandinėms.

Į naują 400 mln. USD (393 mln.Eur) vertės ginkluotės paketą įtrauktos keturios HIMARS mašinos ir iš jų leidžiamos raketos. Šis sistema atvėrė galimybė Ukrainos pajėgoms valdomomis raketomis smogti tokiems taikiniams kaip šaudmenų sandėliai didesniu atstumu, kur jų nepasiekia Rusijos  pajėgų priešbaterinė ugnis, sakė vienas aukšto rango gynybos pareigūnas.

Be to, į naują paketą įtraukta 1 000 naujos modifikacijos 155 mm kalibro artilerijos sviedinių haubicoms, kurių Ukrainai yra perdavusios sąjungininkės Vakaruose.

08:33 Raginimas Chersono regiono gyventojams

Iryna Vereščiuk, Ukrainos ministro pirmininko pavaduotoja, pietinės Chersono dalies gyventojus paragino nedelsiant evakuotis.

„Aš raginu jus evakuotis kaip įmanoma greičiau, bet kokiomis priemonėmis. Nelaukite“, - sakė I. Vereščiuk.

08:22 Lietuvių dovanotas „Bayraktar“ pasiekė Ukrainą

Bepilotis kovinis dronas „Bayraktar“ pasiekė Ukrainą, penktadienį pranešė krašto apsaugos ministras.

„Ukrainiečiai jau paskelbė, kad turi mūsų nuvežtą Bayraktarą Vanagas!“ – feisbuko paskyroje parašė Arvydas Anušauskas.

Ketvirtadienį Lietuvos Ministrų kabinetas patvirtino, kad Ukrainos kariuomenei bus perduotas „Bayraktar“ ir 25 raketos „oras-žemė“: penkios iš jų bus pateiktos kartu su pačiu orlaiviu, dar 20 raketų, įvertintų 1,5 mln. eurų, bus perduotos papildomai, jos įsigytos už gyventojų paaukotas lėšas „Laisvės TV“.

Pats orlaivis įvertintas 4,4 mln. eurų, o visa dovanojama ginkluotė – beveik 6,3 mln. eurų.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Rusijos BVP antrąjį ketvirtį susitraukė 4% 1

Rusijos ekonomika 2022 m. antrąjį ketvirtį, t. y. pirmą pilną ketvirtį po to, kai Rusija užpuolė Ukrainą,...

Verslo aplinka
2022.08.12
V. Landsbergis užsikrėtė koronavirusu

Pirmasis faktinis Lietuvos vadovas atkūrus nepriklausomybę Vytautas Landsbergis užsikrėtė koronavirusu.

Verslo aplinka
2022.08.12
Iranas užsiminė galįs sutikti su pasiūlytu kompromisu dėl branduolinės sutarties

Iranas gali sutikti su Vienoje parengtu galutiniu kompromisiniu pasiūlymu, turinčiu išgelbėti 2015 metų...

Verslo aplinka
2022.08.12
Kinija pasipiktino – galimas poveikis prekių logistikai dar tik spėliojamas Premium 1

Kol nėra žinomas tikslios Kinijos pareiškimo nutraukti bendradarbiavimą su Lietuvos Susisiekimo ministerija...

Logistika
2022.08.12
Baltarusijoje stabdoma lietuviškos Pelesos mokyklos veikla

Baltarusijos priešgaisrinės apsaugos inspekcijos pareigūnams nustačius galimų pažeidimų pristabdyta...

Verslo aplinka
2022.08.12
Po viceministrės vizito Taivane Kinija nutraukia ryšius su Lietuva susisiekimo srityje 9

Reaguodama į susisiekimo viceministrės vizitą Taivane šią savaitę Kinija pareiškė įvedanti jai sankcijas ir...

Verslo aplinka
2022.08.12
Vokietija, taupydama dujas, žiemą ketina mažinti viešųjų pastatų šildymą

Vokietija žiemą sumažins viešųjų pastatų šildymą, kad sumažintų dujų poreikį, Rusijai sumažinus šių energijos...

Verslo aplinka
2022.08.12
Vokietija sustabdė karines operacijas Malyje

Vokietijos gynybos ministerija penktadienį pranešė sustabdžiusi daugumą savo operacijų Malyje, kariškių...

Verslo aplinka
2022.08.12
A. Aslundas. Kaip susirasti draugų ir išsekinti Rusijos karo mašiną

Sankcijos, kurias Vakarai įvedė Rusijai dėl jos agresijos Ukrainos atžvilgiu, tampa griežtesnės. Dabar...

Nuomonės
2022.08.12
Kinijos kariniai žaidimai parodė jos pažeidžiamumą Premium

Kinijos laivyno manevrai Taivano sąsiauryje vertinami kaip nepageidautini ne tik savo nepriklausomybę...

Logistika
2022.08.12
Vokiečių ministras siūlo ES leisti kombinuotas vakcinas nuo kelių COVID-19 atmainų

Vokietijos sveikatos apsaugos ministras penktadienį sakė, kad Europos Sąjungos vaistų priežiūros agentūra...

Verslo aplinka
2022.08.12
ES pirmininkaujanti Čekija siūlo Bendrijai plėsti sankcijas ir nebeišduoti vizų Rusijos piliečiams 17

Čekija, kuri šiuo metu pirmininkauja Europos Sąjungai (ES), penktadienį pareiškė, kad draudimas išduoti vizas...

Verslo aplinka
2022.08.12
G. Schroderio akibrokštas: dėl panaikintų privilegijų patraukė Vokietijos parlamentą į teismą

Buvęs kancleris Gerhardas Schroderis patraukė Vokietijos parlamentą į teismą už sprendimą panaikinti kai...

Verslo aplinka
2022.08.12
ES teismas pertekliniu įvertino Lietuvos reikalavimą deklaruojant skelbti artimųjų vardus

Lietuvoje galiojantis reikalavimas viešiesiems asmenims nurodyti artimųjų, dėl kurių gali kilti interesų...

Verslo aplinka
2022.08.12
VSD: A. Paleckio asociacijai suteiktas paramos gavėjo statusas atrodo prastai

Darius Jauniškis, Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas, sako, jog jam prastai atrodo valstybės...

Verslo aplinka
2022.08.12
„McDonald's“ vėl atidaro savo restoranus dalyje Ukrainos

Dėl Rusijos sukelto karo Ukrainoje prieš pusmetį uždariusi savo restoranus, „McDonald's“ sugrįžta ir atidaro...

Verslo aplinka
2022.08.12
JK ekonomika antrąjį ketvirtį susitraukė 0,1%

Didžiosios Britanijos ekonomika antrąjį ketvirtį traukėsi, parodė penktadienį paskelbti oficialūs duomenys,...

Verslo aplinka
2022.08.12
„Stiprūs kartu“ kviečia padėti sunkumų Lietuvoje patiriančioms ukrainiečių šeimoms 1

Iniciatyva „Stiprūs kartu“ kviečia gyventojus remti sunkumų Lietuvoje patiriančias nuo karo pabėgusias...

Verslo aplinka
2022.08.12
Kazachstanas tariasi su Azerbaidžanu, kaip aplenkti Rusiją eksportuojant savo naftą

Rusijai grasinant Kazachstanui, jog uždarys kelią Kaspijos vamzdynų konsorciume (CPC), kuriuo Astana...

Rinkos
2022.08.12
Ketvirtadienį nustatyta 1.318 naujų COVID-19 atvejų

Per praėjusią parą nustatyta 1.318 naujų COVID-19 atvejų, mirčių nefiksuota, rodo penktadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.08.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku