Sekmadienio įvykius galite rasti čia.
žemėlapis [infogram id="8830452c-8341-4b03-8819-405bd112553d" prefix="1mr" format="interactive" title="2022-06-12: Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]
21:58
Baigiame pildyti pirmadienio naujienų juostą
Naujausias žinias pranešime antradienį 7 val.
21:40
Ukrainos pareigūnas: aneksuoti okupuotas teritorijas ketinama iki rugsėjo 1 d.
Rusija planuoja iki rugsėjo 1 d. įvykdyti visišką okupuotų teritorijų aneksiją, teigia Mariupolio mero patarėjas Petro Andriuščenka.
P. Andriuščenka pabrėžia, kad Rusija jau dabar okupuotas teritorijas vadina savo regionais. Jo teigimu, Rusijos švietimo ministras sekmadienį papasakojo, kaip vyks ugdymo procesas Rusijos Donecko, Luhansko, Zaporižios ir Chersono sričių mokyklose. Daugiau jokių kvazirespublikų ir satelitų. Niekas nebesislapsto, pažymėjo jis.
P. Andriuščenka taip pat teigė, kad, pvz., bankų sistema Mariupolyje iš karto kuriama susiejant ją su Rusijos banku: Visos kortelės bus, bet jau rusų. Nėra žaidimų su DLR banku.
20:15
Luhansko srities vadovas: visi tiltai į Sjeverodonecką sugriauti
Visi trys tiltai į Sjeverodonecko miestą, kur šiuo metu vyksta intensyviausios Rusijos ir Ukrainos pajėgų kovos, yra sugriauti, patvirtino Luhansko srities gubernatorius Serhijus Haidajus.
Todėl, pasak jo, neįmanoma evakuoti gyventojų ir gabenti prekių. S. Haidajus tuo pačiu teigia, kad miestas nėra užblokuotas, dalį jo vis dar kontroliuoja Ukraina.
Kad visi tiltai sunaikinti, anksčiau pranešė ir apsišaukėliškos Donecko liaudies respublikos karinis atstovas Eduardas Basurinas. Jis sakė, kad Ukrainos kariams Sjeverodonecke teks pasiduoti arba mirti, nes sugriovus paskutinį tiltą jie negalės atsitraukti į Lysyčanską.
19:52
G. Nausėda su A. Duda aptarė galimybę Ukrainai gauti ES kandidatės statusą
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su Lenkijos vadovu Andrzejumi Duda aptarė galimybę Ukrainai gauti ES kandidatės statusą.
Kaip pirmadienį pranešė Prezidentūra, šalių lyderiai taip pat telefonu kalbėjosi apie Rusijos karo Ukrainoje eigą, paramos Kyjivui ir regiono saugumo klausimus, taip pat pasirengimą Madride vyksiančiam NATO viršūnių susitikimui.
Ukraina mūšio lauke kovoja už savo laisvę ir Europos vertybes. Mažiausia, ką galime padaryti tai visokeriopai remti ukrainiečių tautą tol, kol reikės iki pergalės. Neturi būti jokių kalbų ir siūlymų nuolaidžiauti agresoriui, teigė G. Nausėda.
19:22
Kape netoli Bučos surasti dar septyni kūnai
Viename kape netoli Bučos buvo surasti dar septyni lavonai, keli iš jų surištomis rankomis ir kojomis, pirmadienį pranešė regiono policija.
Netoli Kyjivo esanti Buča yra tapusi Rusijos karo nusikaltimų Ukrainoje simboliu.
Rusai kankino ir paskui bailiai nužudė šūviu į galvą septynis civilius, per feisbuką pranešė Kyjivo srities policijos vadovas Andrijus Nebytovas.
Šis kapas šiandien buvo atrastas rajone, kur buvo dislokuoti rusų kariai, netoli Myrockės kaimo, maždaug 10 km į šiaurės vakarus nuo Bučos, nurodė A. Nebytovas.
18:54
Sjeverodonecke minosvaidžių, oro bombardavimo, raketų smūgių kruša
Ukrainos gynybos ministro patarėjas Jurijus Sakas BBC sakė, kad nors Ukraina yra dėkinga už ginklus, kuriuos iki šiol gavo iš Vakarų šalių, tolesnis jų tiekimas nevyksta taip greitai, kaip turėtų.
Esame šiek tiek sunerimę, nes nepakankamai suprantama, kokio lygio grėsmė kyla mums ir Europai, teigė jis.
Pasak J. Sako, Sjeverodonecke, kur kovos vyksta aršiausiai, Ukrainos kariuomenė ir toliau gina miestą tuo, kuo gali, tačiau gynyba būtų daug veiksmingiau atrėmusi priešą ir išlaisvinusi Ukrainos žemę, jei iki šiol būtume gavę daugiau sunkiosios ginkluotės.
Jis priduria, kad Rusijos pranašumas yra triuškinantis vidutiniškai per dieną jie atlieka apie 50.000 šūvių: Dabar tai tiesiogine prasme minosvaidžių, oro bombardavimo, raketų smūgių kruša.
18:13
Ukraina: rusai pavogė per 3.200 t rūdos
Rusijos kariai iš gamyklos Zaporižios srityje pavogė daugiau kaip 3.200 tonų rūdos, teigia srities gynybos pajėgos pranešime, paskelbtame feisbuke.
Jų duomenimis, iš gamyklos, esančios Mala Bilozirkos kaime, iš viso pavogti 54 krovininiai vagonai su rūda.
17:42
Ukrainos tarptautiniame legione kovotojai iš 55 šalių
Ukrainos tarptautiniame legione tarnauja užsieniečiai iš 55 šalių. Pasak šio legiono atstovo spaudai Damieno Magrou, kurį cituoja The Kyiv Independent, daugiausia kovotojų yra iš JAV ir Jungtinės Karalystės, tačiau ginti Ukrainą savanoriškai panoro žmonės iš visų pasaulio kampelių, visų žemynų.
Jis pridūrė, kad Tarptautinis legionas yra šalies ginkluotųjų pajėgų dalis, todėl jį finansuoja Ukrainos kariuomenė.
17:06
Švedija ėmėsi veiksmų Turkijos reikalavimams įgyvendinti
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sako, jog Švedija ėmėsi svarbių veiksmų, kad patenkintų Turkijos reikalavimus ir gautų jos pritarimą šalies prašymui prisijungti prie karinio aljanso.
Aš džiaugiuosi, kad Švedija jau pradėjo keisti kovos su terorizmu teisės aktus ir kad Švedija užtikrins, kad ginklų eksporto teisinė sistema atspindėtų būsimą jos kaip NATO narės statusą ir naujus įsipareigojimus sąjungininkams, sakė J. Stoltenbergas, kalbėdamas bendroje spaudos konferencijoje su Švedijos ministre pirmininke Magdalena Anderson.
16:43
Suomijos vadovas: Rusijos ginklai galingesni
Sauli Niinisto, Suomijos prezidentas, teigia, kad Rusija ir Ukraina dabar viena prieš kitą naudoja sunkesnius ginklus, tačiau Rusijos ginklai yra galingesni.
Kalbėdamas per diskusiją saugumo klausimais Suomijoje, S. Niinisto sakė, kad Suomija ir kitos Vakarų šalys stengėsi tiekti Ukrainai tik tokius ginklus, kuriuos naudotų ir Rusija, taip užsitikrindamos, kad Vakarai negalėtų būti apkaltinti situacijos eskalavimu.
Tačiau jis taip pat teigė, kad Rusijos ginklai yra galingesni tarp jų yra termobarinių (vakuuminių) bombų, kurios iš tikrųjų yra masinio naikinimo ginklai.
16:10
Ukrainos kukurūzų krovinys jūra pasiekė Ispaniją
Anksti pirmadienį į La Korunjos uostą šiaurės vakarų Ispanijoje atplaukė laivas Alppila su 18.000 t ukrainietiškų kukurūzų, praneša CNN.
Tai pirmoji ukrainietiškų grūdų siunta, pasiekusi šiaurės vakarų Ispaniją jūra, naudojantis nauju jūrų keliu, atidarytu Baltijos jūroje, kad būtų išvengta Rusijos (...) vykdomos Ukrainos Juodosios jūros uostų blokados, sakoma Galisijos regiono pašarų gamintojų grupės Agafac pareiškime.
Anot grupės, nedidelis kukurūzų kiekis sunkvežimiais iš Vakarų Ukrainos išgabentas į Lenkiją ir Rumuniją, o į Ispaniją atvežti kukurūzai buvo pakrauti Lenkijos Svinouiscio uoste.
15:31
DLR atstovas: Ukrainos kariams Sjeverodonecke teks pasiduoti arba mirti
Ukrainos kariai, kurie tebėra Sjeverodonecke, turi pasiduoti arba mirti, nes neturi kitos išeities, pareiškė apsišaukėliškos Donecko liaudies respublikos (DLR) karinis atstovas Eduardas Basurinas.
Donecke kalbėdamas su žiniasklaida, jis teigė, kad Ukrainos pajėgos negalės atsitraukti iš šio miesto, nes buvo sugriautas paskutinis tiltas, jungiantis jį su miestu dvyniu Lysyčansku.
Ten esančios Ukrainos divizijos ten yra amžiams, sakė E. Basurinas.
Informacijos iš Ukrainos, ar tikrai sugriautas paskutinis tiltas, kol kas nėra.
14:58
Atsisakė patvirtinti, ar šią savaitė O. Scholzas vyks į Kyjivą
Vokietijos vyriausybės atstovas spaudai atsisakė patvirtinti, ar šalies kancleris Olafas Scholzas ketvirtadienį vyks į Kyjivą su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu ir Italijos ministru pirmininku Mario Draghi.
Tuo metu Eliziejaus rūmai pirmadienį teigė, kad E. Macronas neturi tvirtų planų apsilankyti Ukrainoje: Prezidentas sakė, kad tinkamu metu aplankys Ukrainą. Nagrinėjamos kelios galimybės, šiame etape nieko nėra nutarta.
Remiantis keliais Europos žiniasklaidos pranešimais, trys Europos lyderiai turėtų vykti į Ukrainos sostinę prieš birželio pabaigoje įvyksiantį G7 viršūnių susitikimą.
14:42
Donbase išlaisvinti trys kaimai
Ukrainos ginkluotosios pajėgos Donbase išlaisvino tris kaimus ir fronto atkarpą perkėlė 15 km, feisbuke pranešė Jungtinių pajėgų grupuotė.
Priešo artilerija fronte nesiliauja šaudyti nė minutei. Tačiau (...) tam tikromis kryptimis Donbase Ukrainos ginkluotosios pajėgos ne tik ginasi, bet ir palaipsniui juda į priekį, rašoma pranešime.
Jame priduriama, kad neseniai mūsų kariai išlaisvino tris kaimus Donecko srityje ir perkėlė fronto atkarpą 15 km.
14:33
Raketomis atakuotas šiaurinis Prylukų miestas
Pirmadienį Rusijos pajėgos raketomis atakavo Černihivo srities Prylukų miestą, savo Telegram kanale pranešė regiono administracijos vadovas Viačeslavas Čausas. Jo teigimu, į miestą atskriejo trys raketos, o padaryta žala dar tikslinama.
Už maždaug 150 km į rytus nuo Kyjivo esančiuose Prylukuose yra karinis aerodromas.
Po atakos dėl gaisrų pavojaus buvo evakuotos keturios aplinkinės gyvenvietės.
14:26
EK vadovė ir Italijos premjeras vyksta į Izraelį derybų energetikos klausimais
Europos Komisijos (EK) vadovė Ursula von der Leyen ir Italijos ministras pirmininkas Mario Draghi pirmadienį išvyko į Izraelį, Europos Sąjungai siekiant sumažinti priklausomybę nuo rusiško iškastinio kuro importo.
Abu lyderiai planuoja surengti derybas energetikos klausimais žydų valstybėje, kuri pastaraisiais metais iš gamtinių dujų importuotojos virto jų eksportuotoja, radusi didelių telkinių jūroje. Plačiau skaitykite čia.
14:20
Sviatohirsko meras perėjo į rusų pusę
Okupuoto Sviatohirsko (Donecko sritis) meras Volodymyras Bandura perbėgo į Rusijos pusę, rašo UNIAN.
Dar gegužės mėnesį jis rusus vadino okupantais, tačiau, kaip Telegram kanale parašė Donecko srities okupacinės administracijos vadovas Denisas Pušilinas, iš tiesų visą laiką jis buvo dvigubas agentas. Todėl jis buvo paliktas poste ir nuo šiol vadovaus miesto okupacinei administracijai.
Anot UNIAN, Valstybinis tyrimų biuras praėjusią savaitę V. Bandurai iškėlė baudžiamąją bylą pagal valstybės išdavystės straipsnį, nes meras apkaltino šalies ginkluotąsias pajėgas padegus Sviatohirsko lauros Visų Šventųjų vienuolyną.
Jis taip pat sakė, kad Ukrainos kariškiai žudo dvasininkus ir vienuolius, plėšikauja, grobia, ir apkaltino prezidentą Volodymyrą Zelenskį bei jo aplinką nenoru kapituliuoti.
14:01
G. Nausėda: energetinė nepriklausomybė nuo Rusijos turi tapti strateginiu ES tikslu
Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad energetinė nepriklausomybė nuo Rusijos turi tapti strateginiu Europos Sąjungos (ES) tikslu, o spartesnė sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais padidintų visos ES saugumą.
Kuo spartesnis susijungimas su Europos elektros tinklais kilsteltų Baltijos šalių ir visos ES energetinį saugumą, pranešime pirmadienį prezidentas cituojamas po susitikimo su už energetiką atsakinga Europos Komisijos nare Kadri Simson. Plačiau skaitykite čia.
13:37
Ukrainoje žuvo mažiausiai 12.000 civilių
Ukrainos policija tiria baudžiamąsias bylas dėl daugiau kaip 12.000 ukrainiečių žūties, tarp kurių 1.200 kūnų, įskaitant rastus masinėse kapavietėse, dar nepavyko identifikuoti, sako Ihoris Klymenko, policijos viršininkas.
Policijos vadovas pridūrė, kad daugybė žmonių buvo rasta negyvų savo namuose ir butuose: jie mirė nuo sužeidimų dėl apšaudymų.
Pasak I. Klymenko, apie 75% žuvusiųjų yra vyrai, apie 2% sudaro vaikai, likusią dalį moterys.
Tai civiliai gyventojai, žmonės neturėjo nieko bendra su kariuomene ar teisėsaugos institucijomis, jo žodžius citavo Interfax Ukraina.
13:16
Rusija teigia sunaikinusi Vakarų ginklus Rytų Ukrainoje
Rusijos gynybos ministerija teigia, kad Donecko regione sunaikino didelį kiekį ginklų ir karinės įrangos, įskaitant ir tuos, kurie buvo atsiųsti iš JAV ir Europos.
Ji teigė, kad didelio tikslumo raketomis iš oro pataikė į Ukrainos pajėgoms pristatytą įrangą.
Šių Rusijos teiginių nepriklausomai neįmanoma patikrinti, o Ukraina apie tokį smūgį neinformavo.
13:05
Ukraina uždraudė prorusiškos partijos veiklą
Lvivo administracinis apeliacinis teismas uždraudė Ukrainos socialistų partiją, kurią šalies Nacionalinio saugumo ir gynybos taryba bei Teisingumo ministerija laiko prorusiška.
Anot Ukrainska pravda, Socialistų partijos ir visų jos skyrių turtas, remiantis teismo sprendimu, perduodamas valstybei.
12:37
Mariupolyje perparduodama humanitarinė pagalba
Rusijos kariai su vietiniais kolaborantais Mariupolyje vagia humanitarinę pagalbą, kurią vėliau perparduoda gyventojams, tikina Petro Andriuščenka, Mariupolio mero patarėjas.
Anot jo, rusai vis plėšia vietos gyventojus. Be to, vietos bankai galimai nebeturi rublių, nes gyventojams išmoka grivinas.
VŽ primena, kad miestui gresia choleros protrūkis, trūksta vaistų, maisto ir vandens.
12:19
Švedija uždraudė tiekti Tetra Pak produkciją į Rusiją
Švedijos nacionalinė prekybos taryba uždraudė tiekti į Rusiją pakuočių gamintojos Tetra Pak produkciją, pranešė Švedijos leidinys Dagens Nyheter.
Prieš dvi savaites bendrovė Tetra Pak kreipėsi į Švedijos valdžios institucijas su prašymu leisti eksportuoti į Rusiją dėl humanitarinių priežasčių, nepaisant ES sankcijų. Tačiau Švedijos nacionalinė prekybos taryba šį prašymą atmetė, pažymėdama, kad bendrovė pakankamai įtikinamai neįrodė, kad jos eksportas ir tiekimas yra būtini dėl humanitarinių priežasčių.
Išsamiau skaitykite čia.
12:07
Rusai kontroliuoja 70% Sjeverodonecko
Rusija kontroliuoja daugiau kaip 70% Sjeverodonecko, kovos mieste tęsiasi, informavo Serhijus Haidajus, Luhansko gubernatorius.
Kovos tokios sunkios, kad kova gali tęstis kelias dienas net ne dėl gatvės, o tik dėl vieno daugiaaukščio pastato, sakė S. Haidajus, kurį citavo Unian.
Pasak jo, dėl apšaudymų masinė evakuacija ir humanitarinės pagalbos pristatymas mieste yra neįmanomas.
11:46
Ukraina vardija reikiamus ginklus
Michailo Podoliakas, Ukrainos prezidento patarėjas, įvardijo, kad karo užbaigimui Ukrainai reikia 300 daugkartinių raketų paleidimo sistemų, 500 tankų, 2.000 šarvuočių, 1.000 dronų.
Savo socialiniame tinkle Twitter M. Podoliakas pabrėžė, kad laukia NATO gynybos ministrų sprendimo, kuris galėtų būti priimtas birželio 15 d., jų susitikimo metu.
11:35
Metų infliacija Baltarusijoje gegužę išaugo iki 17%
Metų (12-os mėnesių) infliacija Baltarusijoje gegužę pakilo iki 17% nuo 16,8% balandį, rodo nacionalinės statistikos tarnybos Belstat duomenys.
Vartojimo prekės ir paslaugos vien tik praėjusį mėnesį brango 0,7% (ankstesnį mėnesį 1,6%), o per penkis šių metų mėnesius 11,9%.
Maisto produktų kainos nuo metų pradžios augo 12,9% (gegužę 1%), ne maisto prekių 14% (1%), paslaugų 7,3% (sumažėjo 0,2%).
Bazinė infliacija, į kurią neįtraukiama kainų dinamika dėl sezoniškumo ir administracinio reguliavimo, gegužę sudarė 1,4%, nuo metų pradžios 12,2%.
11:15
Rusija pavogė daugiau kaip 3.000 t geležies rūdos
Rusija iš Zaporižios geležies rūdos gamyklos pavogė 54 prekinius vagonus su geležies rūda, kurių bendras svoris 3.240 t, praneša srities gynybos pajėgos.
Okupantai okupuotose teritorijose toliau plėšia vietos gyventojus ir neteisėtai konfiskuoja įmonių turtą. Be geležies rūdos, taip pat rašistai pasisavino sunkvežimį Kamaz, iš vietos gyventojo atėmė automobilį Opel Combo. Mychailivkos kaime okupantai, grasindami panaudoti fizinį smurtą, neteisėtai atėmė automobilį Lexus LX 450D, kuris priklauso vienai iš žemės ūkio bendrovių, sakoma pareiškime.
11:02
Ukrainiečiai sunaikino tris rusų Grad
Ukrainos naikintuvai sunaikino rusų sistemas Grad Luhansko srityje, kuriomis buvo apšaudomas Sjeverodoneckas, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų specialiųjų operacijų pajėgų vadovybė.
Pranešama, kad naudodamiesi Vakarų haubicomis M777, ukrainiečiai sunaikino tris daugkartinio paleidimo raketų sistemas, viena apgadinta.
10:43
Šri Lankai gali prireikti naftos iš Rusijos
Šri Lanka gali būti priversta pirkti daugiau naftos iš Rusijos, nes beviltiškai ieško degalų ekonominės krizės sąlygomis, agentūrai AP pareiškė Ranilas Vikremesinga, šalies ministras pirmininkas.
Pasak jo, šalis pirmiausia kreipsis į kitus šaltinius, tačiau bus pasirengusi pirkti daugiau naftos iš Rusijos.
Anot ministro pirmininko, Rusija taip pat šaliai pasiūlė kviečių.
10:35
Ukraina skelbia Rusijos nuostolius
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas skelbia, kad nuo karo pradžios nukovė 32.300 rusų karių (+150 per pastarąją parą), 1.432 tankus (+2), 213 lėktuvus (+1) ir 7.948 vnt. kitos karinės technikos.
10:18
Luhansko gubernatorius: rusai patyrė dalinę sėkmę Sjeverodonecke
Serhijus Haidajus, Luhansko srities administracijos vadovas, sakė, kad rusai naktį patyrė dalinę sėkmę Sjeverodonecke.
Jie nustūmė mūsų karius iš centro ir toliau naikina mūsų miestą, sakė jis feisbuke.
Anot S. Haidajaus, Maskvos pajėgos renka vis daugiau įrangos, kad apsuptų Sjeverodonecką ir netoliese esantį Lysyčanską.
Jis pridūrė, kad per pastarąją parą per apšaudymą Lysyčanske, esančiame kitapus upės nuo Sjeverodonecko, žuvo trys civiliai gyventojai, įskaitant šešerių metų berniuką.
10:11
Ukrainos pajėgos nustumtos nuo Sjeverodonecko centro
Ukraina pirmadienį pranešė, kad jos pajėgos buvo nustumtos nuo rytinio Sjeverodonecko miesto centro, kur jau kelias savaites vyksta kovos su Rusija.
Priešas, remiamas artilerijos, vykdė šturmo operacijas Sjeverodonecko mieste, pasiekė dalinę sėkmę, nustūmė mūsų dalinius nuo miesto centro, socialiniame tinkle Facebook pranešė Ukrainos kariuomenė.
10:10
TATENA vis dar tikisi kuo greičiau apsilankyti Zaporižios AE
Tai, kad po dviejų savaičių pertraukos vėl pradėta nuotoliniu būdu perduoti gyvybiškai svarbius garantinius duomenis iš užimtos Zaporižios atominės elektrinės (AE), yra svarbus ir teigiamas žingsnis, tačiau Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) ekspertai vis dar turi skubiai apsilankyti stotyje, sako Rafaelis Grossi, TATENA generalinis direktorius.
Generalinis direktorius pažymėjo, kad duomenų perdavimo atnaujinimas yra svarbus ir teigiamas žingsnis. Tačiau jis pabrėžė, kad TATENA inspektoriai turėtų kuo greičiau nuvykti į objektą ir atlikti pagrindines branduolinių medžiagų bandymo priemones, kurių negalima atlikti nuotoliniu būdu, sakoma pareiškime, kuriuo rėmėsi ukrainiečių leidinys Ekonomična pravda.
VŽ primena, kad TATENA vizitui prieštarauja Kyjivas, argumentuodamas, kad toks vizitas įteisintų rusų veiksmus užimtoje teritorijoje.
09:59
Ukraina: Rusija stiprina ginkluotę Juodojoje jūroje
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas savo informacijos suvestinėje skelbia, kad šeši Kalibr karinio jūrų laivyno sparnuotųjų raketų nešėjai yra pasirengę smogti Juodojoje jūroje.
Generalinio štabo teigimu, Ukrainos gynėjai atmušė rusų atakas, tačiau Donecke vyksta intensyvios puolamosios operacijos, kuriomis siekiama apsupti karius Sjeverodonecke ir Lysyčanske, užfiksuotas ginkluotės perkėlimas į šį regioną.
Kituose regionuose užfiksuoti apšaudymai, fronto linijoje, Ukrainos pajėgų teigimu, didesnių pasikeitimų nebuvo.
09:45
Buvęs Rusijos premjeras: karas Ukrainoje gali trukti iki dvejų metų
Michailas Kasjanovas, 20002004 m. Rusijos ministras pirmininkas, tarptautinei naujienų agentūrai AFP sakė, jog karas Ukrainoje gali trukti iki dvejų metų, tačiau yra įsitikinęs, kad Rusija gali grįžti į demokratinį kelią.
64-erių metų Kasjanovas, kuris, būdamas premjeru, pasisakė už glaudžius ryšius su Vakarais, pridūrė, kad, jo nuomone, Vladimiras Putinas, prezidentas, dabar nebemąsto politine prasme.
Aš tiesiog pažįstu šiuos žmones ir žiūrėdamas į juos pamačiau, kad V. Putinas jau nebemąsto. Ne medicinine, o politine prasme, sakė jis. Aš pažinau kitokį Putiną.
Jis tikino, kad Ukraina būtinai turi laimėti, priešingu atveju kitos bus Baltijos šalys.
Buvęs premjeras sakė manantis, kad galiausiai V. Putiną pakeis saugumo tarnybų kontroliuojamas kvazivalstybinis įpėdinis. Tačiau įpėdinis negalės ilgai kontroliuoti sistemos ir galiausiai Rusija surengs laisvus ir sąžiningus rinkimus, pridūrė M. Kasjanovas.
09:28
JK: artimiausiais mėnesiais rusams reikės kirsti Siversky Doneco upę
Savaitgalį mūšis aplink Sjeverodonecką tęsėsi. Artimiausiais mėnesiais Siversky Doneco upės kirtimo operacijos greičiausiai bus vienas svarbiausių karo eigą lemiančių veiksnių, sako Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija savo naujausioje žvalgybinėje informacijoje.
Norėdama pasiekti sėkmės dabartiniame operatyviniame Donbaso puolimo etape, Rusija turės arba užbaigti ambicingus pergrupavimo veiksmus, arba vykdyti puolamuosius upių kirtimus, rašo JK.
Anot ministerijos, prieš pasitraukiant Ukrainos pajėgoms dažnai pavykdavo sugriauti tiltus, o Rusijai sunkiai sekėsi įgyvendinti sudėtingą koordinavimą, būtiną sėkmingam didelio masto upių kirtimui karo sąlygomis.
08:59
O. Zelenska: po karo reikės atstatyti ne tik pastatus, bet ir psichiką
Rusija nuo karo pradžios sunaikino 1.600 mokyklų ir 600 ligoninių, sako Olena Zelenska, Ukrainos pirmoji ponia.
Kalbėdama su LRT radiju, O. Zelenska pabrėžė, kad pasibaigus karui, prioritetas bus ne tik atstatyti šiuos netekusius pastatus, bet ir užtikrinti psichologinę pagalbą, vaikų ir suaugusiųjų atsigavimą po fizinių ir emocinių traumų.
Turime dešimtis vaikų, kurie po apšaudymų nebeturi kojų ar rankų, jiems reikia protezavimo. Mes ieškome ligoninių, kurios galėtų tai padaryti nemokamai. Apskritai vaikai turės psichologinių pasekmių ilgą laiką ir po karo. Todėl dabar turime psichologinę programą, joje dalyvauja psichologai, tarptautinės organizacijos, asmenys su patirtimi, kurie gali padėti. Todėl kreipiuosi į visus psichologus, galinčius padėti, ir kviečiu prisijungti, sakė Ukrainos pirmoji ponia.
08:41
Nuo karo pradžios iš iškastinio kuro Rusija uždirbo 93 mlrd. Eur
Per pirmąsias 100 karo Ukrainoje dienų Rusija iš iškastinio kuro eksporto uždirbo 93 mlrd. Eur, iš kurių didžioji dalis buvo išsiųsta į Europos Sąjungą (ES), o vidutinė eksporto kaina buvo maždaug 60% didesnė nei pernai.
Nepriklausomo Suomijoje įsikūrusio Energetikos ir švaraus oro tyrimų centro (CREA) ataskaitoje nurodoma, kad per pirmąsias 100 karo dienų ES įsigijo 61% Rusijos iškastinio kuro eksporto, kurio vertė siekė apie 57 mlrd. Eur. Plačiau skaitykite čia.
07:39
V. Zelenskis: Rusija birželį gali kirsti 40.000 žuvusių karių ribą
Rusija ir toliau į savo žmones žiūri tiesiog kaip į patrankų mėsą, kuri reikalinga tam, kad būtų užtikrintas gyvosios jėgos, karinės technikos kiekio pranašumas, todėl Rusija per birželį gali pasiekti 40.000 žuvusių karių ribą, pareiškė Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, savo vakariniame kreipimesi į tautą.
Rusija bando į Donbasą įvesti rezervines pajėgas. Bet kokius rezervus jie gali turėti dabar? Panašu, kad jie bandys mesti į mūšį prastai apmokytus šauktinius, tuos, kurie buvo surinkti per slaptą mobilizaciją, pridūrė jis.
Ukrainos prezidentas darkart akcentavo, kad jo šaliai skubiai reikia modernių priešraketinės gynybos sistemų. Pasak jo, jei Ukraina gautų moderniausią ginkluotę, būtų galima išgelbėti ukrainiečių gyvybes.
Ar mes jas gavome? Ne! Ar mums jų reikia? Taip! Į šį klausimą jau yra 2.606 teigiami atsakymai įvairios Rusijos sparnuotosios raketos, kurios vasario 24 d. smogė Ukrainos miestams, mūsų miestams ir kaimams. Tai gyvybės, kurias buvo galima išgelbėti. Tai tragedijos, kurių buvo galima išvengti, jei Ukraina būtų buvusi išklausyta, pabrėžė prezidentas.
07:31
JAV valstybės sekretorius: rusai nusipelno gyventi be represijų
Antony Blinkenas, JAV valstybės sekretorius, palinkėjo rusams gyventi be represijų.
Rusijos piliečiai, kaip ir žmonės visame pasaulyje, nusipelno gyventi be represijų ir turėti galimybę naudotis savo žmogaus teisėmis ir pagrindinėmis laisvėmis, nebijodami keršto. Kremlius sustiprino susidorojimą su pilietine visuomene ir nepriklausoma žiniasklaida. Per daug Rusijos piliečių atsidūrė už grotų už tai, kad nusikalto sakydami valdžiai tiesą apie savo valdžios veiksmus, sakė jis.
A. Blinkenas pabrėžė, kad tai apima galimybę reikšti savo nuomonę ir taikiai dalyvauti pilietinėje ir politinėje veikloje savo šalyje.
Jis pridūrė, kad Rusijos vyriausybė stengiasi, jog jos piliečiai nesužinotų apie žiaurumus, kuriuos ji vykdo prieš Ukrainos žmones.
Anot valstybės sekretoriaus, Kremliaus karas paliko Rusiją tarptautinėje izoliacijoje ir atima iš Rusijos piliečių galimybę kurti geresnę ateitį darnoje su kaimynais.
07:05
Amnesty International: Rusija Charkive vykdo karo nusikaltimus
Žmogaus teisių organizacija Amnesty International pirmadienį apkaltino Rusiją karo nusikaltimais Ukrainoje, teigdama, kad per atakas Charkive buvo dažnai naudojamos uždraustos kasetinės bombos ir žuvo šimtai civilių gyventojų.
Pasikartojantis Charkivo gyvenamųjų rajonų bombardavimas yra beatodairiški išpuoliai, per kuriuos žuvo ar buvo sužeisti šimtai civilių gyventojų, todėl jis tolygus karo nusikaltimams, sakoma organizacijos ataskaitoje apie padėtį antrajame pagal gyventojų skaičių Ukrainos mieste.
Tai pasakytina tiek apie smūgius, įvykdytus naudojant kasetinius šaudmenis, tiek apie smūgius, įvykdytus naudojant kitų rūšių nevaldomąsias raketas ir nevaldomuosius artilerijos sviedinius, nurodoma ataskaitoje.
Plačiau skaitykite čia.
06:40
Azot įstrigę 500 civilių gyventojų
Sjeverodonecke, Azot gamyklos teritorijoje, yra apie 500 civilių gyventojų, tikina Serhijus Haidajus, Luhansko srities gubernatorius.
Azot gamyklos teritorijoje Sjeverodonecke liko apie 500 civilių gyventojų, 40 iš jų yra vaikai. Kariuomenei kartais pavyksta ką nors evakuoti, rašė S. Haidajus savo Telegram kanale.
Atsižvelgiant į pastarojo meto įvykius, vienintelis būdas išvykti iš miesto yra pėsčiomis per išlikusį tiltą, nes autobusai nevažiuoja tačiau tai labai pavojinga. Kartu su Iryna Vereščiuk (Ukrainos vicepremjere VŽ) svarstome galimybę, kaip evakuotis iš regioninio centro. Tikimės, kad organizuotas išvykimas iš miesto bus įmanomas, tačiau tam jie turi gauti saugumo garantijas, sakė Gaidai.
06:35
Turkija žada surengti Rusijos ir Ukrainos prezidentų derybas
Recepas Tayyipas Erdoganas, Turkijos prezidentas, kitą savaitę surengs derybas su Volodymyru Zelenskiu, Ukrainos prezidentu, ir Vladimiru Putinu, Rusijos prezidentu.
Pasak Turkijos vadovo, derybų objektas bus saugaus koridoriaus Ukrainos žemės ūkio produktų eksportui jūra sukūrimas.
06:30
Chersonas bus išlaisvintas palaipsniui
Ukrainos kariuomenė palaipsniui išlaisvins Chersono regioną iš Rusijos, nes Ukrainos ginkluotosios pajėgos negali sau leisti didelių atakų atviroje vietovėje, sako Vitalijus Kimas, Mykolajivo gubernatorius.
Jei tai padarytume, netektume daugybės žmonių. Turime kitokią karo ir gyvenimo sampratą: rusai žudo savo karius, mes stengiamės apriboti nuostolius. Jie šaudo, mes pasikliaujame karine taktika, apibendrino V. Kimas, kurį citavo Unian.
06:26
Rusijoje išformuotas Komitetas prieš kankinimus
Sergejus Babinecas, Rusijos organizacijos Komitetas prieš kankinimus vadovas, sekmadienį pareiškė išformuosiantis nevyriausybinę organizaciją, kai institucijos ją įtraukė į užsienio agentų sąrašą tokį sprendimą jis pavadino įžeidimu.
Nenorime tęsti darbo, kai mums klijuojama užsienio agentų etiketė. Šį terminą laikome įžeidimu ir šmeižtu, socialiniame tinkle Telegram pareiškė S. Babinecas ir pridūrė, kad dėl organizacijos likvidavimo šeštadienį nusprendė jos nariai.
Nepaisant akivaizdžios mūsų misijos svarbos, valdžia daugelį metų mėgino ją pavaizduoti kaip svetimą ir žalingą, sakė jis.
Valdžia siunčia signalą, kad kankinimai tampa (arba jau tapo) vyriausybės politikos dalimi, pridūrė S. Babinecas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti