Tolimuosiuose rytuose liepsnoja Rusijos aviacijos bazė, Moldovos Padniestrės respublikos ministerija apšaudyta granatsvaidžiais

Publikuota: 2022-04-25
Atnaujinta 2022-04-25 21:59
  • Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, Kyjive susitiko su Antony Blinkenu, JAV valstybės sekretoriumi, ir Lloydu Austinu, gynybos sekretoriumi.
  • Europos Sąjunga rengia „protingas sankcijas“ Rusijos importuojamai naftai, kuriomis siekiama sumažinti ekonominę žalą žemyno ekonomikai.
  • „Ukrainos geležinkeliai“ praneša, kad apšaudytos penkios traukinių stotys centrinėje ir vakarų Ukrainoje, dėl to nukentėjo keli žmonės.

Sekmadienio įvykius Ukrainoje galite rasti čia.

[infogram id="cf674432-4298-4104-a306-334dcbabd57e" prefix="Ro2" format="interactive" title="ISW žemėlapis"]

Pirmadienio įvykių juostą pildyti baigėme. Kviečiame įvykius kartu sekti rytoj nuo 6 val. 30 min.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:57 Ukrainos gynybos ministras padėkojo už paramą JAV

Jungtinių Valstijų pareigūnams – Lloydui Austinui, JAV gynybos sekretoriui, ir Anthony Blinkenui, valstybės sekretoriui – lankantis Ukrainoje, šalies gynybos ministras Oleksijus Reznikovas padėkojo už Vakarų tiekiamą ginkluotę.

Anot O. Reznikovo, tiekiama 155 mm kalibro artilerija gali „fundamentaliai pakeisti“ kovą su Rusija, ministro žodžius citavo CNN žurnalistė Bianna Golodryga.

Teigiama, kad pirmosios šio tipo artilerijos siuntos jau pasiekė Ukrainą. 155 mm artilerija yra NATO standartas, o tokio tipo ginkluotės atsiųsti jau pažadėjo JAV su savaeigių haubicų sistemomis „Paladin“, Nyderlandai su haubicomis „PzH 2000“ bei Prancūzija su savo artilerijos sistemomis „Caesar“.

Socialiniuose tinkluose pirmadienį taip pat plinta vaizdo įrašas, kuriame L. Austinas šiltai apsikabina su O. Reznikovu.

21:37 Lenkija patvirtino nusiuntusi Ukrainai tankų

Papildyta 22:39.

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis pirmadienį paklaustas Lenkijos televizijos žurnalisto patvirtino, jog šalis suteikė Ukrainai tankų, tačiau daugiau detalių apie tai neatskleidė, rašo „Reuters“.

Lenkija savo arsenale turi T-72M1 tankų, kuriuos Ukraina galėtų nedelsiant naudoti mūšio lauke, nes pati turi T-72 modelio tankus savo kariuomenėje.

21:05 Moldovos Padniestrės respublikos ministerijoje nugriaudėjo sprogimai

Rusijos remiamų Moldovos separatistų kontroliuojamo Padniestrės regiono Vidaus reikalų ministerija pirmadienį pranešė, kad šios teritorijos Valstybės saugumo ministerijos būstinė tikriausiai buvo apšaudyta iš raketinių granatsvaidžių.

Per incidentą, įvykusį apie 18 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, žmonės nenukentėjo, nes per ortodoksų Velykas pirmadienis buvo nedarbo diena, pridūrė VRM.

Vis dėlto saugumo ministerijos pastate buvo išdaužyti langai, „iš pastatų veržiasi dūmai“, sakoma Padniestrės VRM pranešime. Plačiau apie tai rašoma čia.

20:36 Luhansko regione žuvo 4 žmonės, tarp jų – du nepilnamečiai

Ukrainos Luhansko regiono gubernatorius Pavlo Kyrylenko savo „Telegram“ paskyroje pranešė, kad pirmadienį regione žuvo 4 civiliai gyventojai, o tarp žuvusiųjų buvo du nepilnamečiai.

Anot jo, žuvo 9 metų mergaitė ir 14 metų paauglys.

20:03 Švedija ir Suomija kartu teiks paraišką dėl narystės NATO

Skandinavų spauda praneša, kad Suomijos ir Švedijos vyriausybės nutarė kartu teikti paraišką dėl šalių narystės NATO.

Suomijos dienraštis „Iltalehti“ rašė, kad „Stokholmas pasiūlė abejoms šalims norą prisijungti išreikšti kartu“.

Švedų laikraštis „Expressen“ patvirtino šią informaciją, remdamasis savo šaltiniais vyriausybėje.

19:41 V. Putinas įžvelgia Rusijos ekonomikos „stabilizavimąsi“

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį pareiškė, kad Rusijos ekonomika stabilizuojasi po precedento neturinčio sankcijų smūgio, atsakant į Maskvos karinius veiksmus Ukrainoje.

„Rusijos ekonomika toliau stabilizuojasi. Infliacija sulėtėjo, savaitinis kainų augimas priartėjo prie normalaus, o kai kurių prekių kainos jau pradėjo mažėti“, – V. Putinas sakė per vyriausybės posėdį, kurį transliavo televizija.

Jis pridūrė, kad tai nulėmė du veiksniai: „aktyviai stiprėjantis“ rublis ir „vartotojiškos paklausos dinamika“.

„Po vasario ir kovo mėnesiais (pasiekto – VŽ) piko pastebimas objektyvus vartotojų aktyvumo nuosmukis“, – sakė V. Putinas.

19:30 JK žvalgyba skaičiuoja 15.000 žuvusių rusų karių Ukrainoje

Jungtinės Karalystės Gynybos sekretorius Benas Wallace‘as pateikė Rusijos karo Ukrainoje naujausią įvertinimą, rašo BBC.

Anot jo, JK žvalgyba skaičiuoja, kad nuo karo pradžios žuvo jau 15.000 Rusijos karių, o 2.000 šarvuotų transporto priemonių buvo sunaikinta, įskaitant 530 tankus, 530 šarvuotas transporto priemones ir 560 pėstininkų kovos mašinų.

Į nuostolių sąrašą taip pat patenka 60 numuštų lėktuvų ir sraigtasparnių.

Pasak gynybos sekretoriaus, Rusijai kol kas „nepavyko pasiekti visų savo užsibrėžtų užduočių“.

19:10 JK teiks Ukrainai oro gynybos šarvuočių „Stormer“

Jungtinė Karalystė suteiks Ukrainai nedidelį kiekį šarvuočių „Stormer“, kurie skirti sustiprinti oro gynybą virš šalies teritorijos.

„Stormer“ šarvuočiai yra apginkluoti britų naujos kartos priešlėktuvinės gynybos raketomis „Starstreak“, rašo BBC.

Gynybos Sekretorius Benas Wallace‘as bendruomenių rūmuose pirmadienį teigė, kad ši įranga skirta pagerinti trumpojo nuotolio oro gynybai bet kuriuo paros metu.

18:38 JAV Valstybės departamentas patvirtino 165 mln. USD šaudmenų pardavimą Ukrainai

JAV Valstybės departamentas pirmadienį pranešė patvirtinęs 165 mln. USD (153 mln. Eur) vertės šaudmenų, naudotų buvusios Varšuvos sutarties šalių, taip pat kitokios nestandartinės amunicijos pardavimą Ukrainai, siekiant padėti apsiginti nuo Rusijos puolimo.

Gynybos saugumo bendradarbiavimo agentūra (DSCA) patvirtino potencialų pardavimą ir informavo apie tai Kongresą, kaip numato įstatymai. Kongresas teoriškai galėtų blokuoti šį ginkluotės pardavimą, bet tokia tikimybė nedidelė, nes Amerikos įstatymų leidėjai tvirtai palaiko Ukrainą, tapusią vasario 24-ąją prasidėjusios Rusijos invazijos auka.

„Siūlomas pardavimas palaikys Jungtinių Valstijų užsienio politikos tikslus ir nacionalinio saugumo uždavinius, gerindamas šalies partnerės saugumą, kuris yra politinio stabilumo ir ekonomikos pažangos Europoje variklis“, – sakoma Valstybės departamento pranešime.

Šis pardavimas buvo organizuotas Ukrainos vyriausybei paprašius. Tarp parduodamos amunicijos esama šaudmenų minosvaidžiams, automatiniams granatsvaidžiams ir haubicoms.

18:18 TBT prokuroras prisijungs prie ES grupės, tiriančios nusikaltimus Ukrainoje

Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) vyriausiasis prokuroras prisijungs prie ES tyrėjų komandos, tiriančios įtariamus karo nusikaltimus Ukrainoje, pirmadienį pranešė ES teisminio bendradarbiavimo agentūra.

„Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) prokuroro biuras Hagoje prisidės prie Jungtinės tyrėjų grupės (JIT) tiriant įtariamus itin sunkius tarptautinius nusikaltimus, įvykdytus Ukrainoje“, – sakoma Eurojusto pranešime.

Vyriausiasis prokuroras Karimas Khanas pasirašė susitarimą su Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos generaliniais prokurorais dėl dalyvavimo Jungtinėje tyrėjų grupėje, tiriant įtariamus karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui, įvykdytus nuo Rusijos invazijos pradžios vasario 24 dieną.

„Šiuo susitarimu JIT šalys ir prokuratūra siunčia aiškią žinią, kad bus imtasi visų pastangų renkant įrodymus apie Ukrainoje įvykdytus sunkius tarptautinius nusikaltimus ir patraukiant už juos atsakingus asmenis atsakomybėn“, – nurodė Hagoje įsikūrusi agentūra.

17:58 Tolimuosiuose rytuose liepsnoja Rusijos aviacijos bazė

Pirmadienį pranešta apie gaisrą Rusijos aviacijos bazėje, esančioje netoli Usurijsko miestelio Tolimuosiuose rytuose, greta sienos su Šiaurės Korėja ir Kinija.

Usurijskas yra maždaug 158.000 gyventojų turintis miestelis, o į šį regioną pokario laikotarpiu Sovietų Sąjunga ištrėmė daug ukrainiečių. Pastarieji 2010 metų surašymo duomenimis sudarė apie 2,4% miesto gyventojų.

17:41 Ukrainos specialiosios pajėgos neigia planus nužudyti V. Solovjovą

Ukrainos Valstybės saugumo tarnyba (VST) paneigė Rusijos pareiškimus, kad neva jos užsakymu buvo rengiamas pasikėsinimas į Kremliaus propagandistą Vladimirą Solovjovą.

„VST neturi jokių planų nužudyti V. Solovjovą“, – savo „Telegram“ paskyroje rašė pati tarnyba. Maskva pirmadienį paskelbė areštavusi vienos „neonacių teroristinės“ grupės narius, esą planavusius pagal įsakymą iš Ukrainos nužudyti prokremlišką televizijos laidų vedėją V. Solovjovą.

17:20 Norvegijoje „Greenpeace“ aktyvistai blokuoja rusų naftos tanklaivį

Aplinkosaugos organizacijos „Greenpeace“ aktyvistai pirmadienį Norvegijoje netoli Oslo blokavo rusų naftos tanklaivį ir neleidžia jam iškrauti savo krovinio.

Honkonge registruotas „Ust Luga“, kurį nuomojasi Rusijos naftos kompanija „Novatek“, gabena 95.000 t kuro į naftos grupės „Esso“ terminalą Norvegijos pietryčiuose, sakoma „Greenpeace“ pareiškime.

Išsamiau apie tai rašoma čia.

17:09 5 žmonės žuvo per Rusijos smūgius Vinicoje

Mažiausiai 5 žmonės žuvo Rusijos pajėgoms pirmadienį raketomis apšaudžius Ukrainos centrinį Vinicos regioną.

Dar 18 buvo sužeisti per smūgius transporto infrastruktūrai Žmerynkos ir Koziatinės miestelyje.

„Priešas taikosi į kritinę infrastruktūrą“, – regiono gubernatorių Siarhėjų Borzovą cituoja „Reuters“.

16:52 Rusija išsiunčia 40 Vokietijos diplomatų

Maskva pirmadienį pranešė išsiunčianti 40 Vokietijos diplomatų, atsakydama į Berlyno „nedraugišką sprendimą“ išsiųsti virtinę rusų diplomatų dėl Rusijos karo Ukrainoje.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime sakoma, kad ji iškvietė Vokietijos ambasadorių Maskvoje ir įteikė jam notą, informuojančią, kad „40 Vokietijos diplomatinių institucijų Rusijoje darbuotojų paskelbiami personae non gratae“.

16:45 Vaizdo įrašai Brianske užfiksavo gaisrus naftos saugyklose

Pirmadienį paryčiais pasirodė informacija, kad Rusijos Briansko mieste liepsnoja naftos saugykla. 

„Pranešta apie gaisrą „Transneft-Družba“ kuro saugykloje Brianske, už maždaug 150 km nuo Ukrainos sienos“, – nurodė ministerija, kurią citavo Rusijos naujienų agentūros.

16:32 Rusija teigia užkirtusi kelią V. Solovjovo nužudymui

Maskva pirmadienį paskelbė areštavusi vienos „neonacių teroristinės“ grupės narius, esą planavusius pagal įsakymą iš Ukrainos nužudyti prokremlišką televizijos laidų vedėją Vladimirą Solovjovą.

„Rusijos Federacijos tyrimų komitetas sulaikė Rusijoje uždraustos neonacių teroristinės organizacijos „Nacionalinis socializmas/Baltųjų galia“ narių grupę“, – sakoma Rusijos saugumo tarnybos FSB pareiškime.

Naujienų agentūrų išplatintame pareiškime nurodoma, kad areštuoti asmenys yra Rusijos piliečiai.

FSB teigimu, ši grupė planavo rusų televizijos ir radijo žurnalisto V. Solovjovo „nužudymą Ukrainos saugumo tarnybos nurodymu“. Grupės nariai „prisipažino rengę Solovjovo nužudymą, o po to planavo pabėgti į užsienį“.

15:57 JAV po dviejų metų pertraukos paskirs ambasadorių Ukrainai

JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį patvirtino, kad ambasadoriaus pareigas Kyjive ketina paskirti šiuo metu ambasadore Slovakijoje dirbančią diplomatę Bridget Brink.

B. Brink kandidatūrą dar turės patvirtinti JAV Senatas, rašo „Busines Insider“.

JAV ambasadoriaus Ukrainoje postas liko tuščias nuo 2019 metų, kai tuometinis JAV prezidentas darė spaudimą šaliai rinkiminės kampanijos tirti savo varžovo Joe Bideno ir jo sūnaus Hunterio veiklą šalyje, o dėl politinio spaudimo atsistatydino tada pareigas ėjusi ambasadorė Marie Yovanovitch.

15:49 Ukraina po Japonijos protesto pataisė vaizdo įrašą su imperatoriumi Hirohito

Ukrainos vyriausybė atsiprašė ir pašalino Japonijos karo laikų imperatoriaus Hirohito nuotrauką iš vaizdo įrašo, kuriame jis vaizduojamas kartu su Adolfu Hitleriu ir Benito Mussolini, Tokijui pareiškus protestą, pirmadienį pranešė pareigūnai.

Japonija ir toliau rems ukrainiečius, ginančius savo šalį nuo Rusijos invazijos, nepaisant „visiškai netinkamo“ Hirohito atvaizdo, pareiškė ministrų kabineto vyriausiojo sekretoriaus pavaduotojas Yoshihiko Isozaki.

Klipe, kurį Ukrainos vyriausybė balandžio 1 dieną paskelbė socialiniame tinkle „Twitter“, Maskvos įsiveržimas kritikuojamas kaip „rašizmas“ (rusiškas fašizmas). Po parodytomis trijų Antrojo pasaulinio karo laikų lyderių nuotraukomis užrašyta: „Fašizmas ir nacizmas buvo įveikti 1945 metais.“

Plačiau apei tai rašoma čia.

15:17 Ukraina neigia, jog pasiektas susitarimas dėl koridoriaus iš Mariupolio

Ukraina skelbia, kad nėra pasiekta jokio susitarimo dėl civilių evakuacijos iš apsiaustos „Azovstal“ gamyklos, kur kartu su Ukrainos kariais slepiasi ir civilių gyventojų, rašo „The Guardian“. Tokią informaciją paskelbė Ukrainos vicepremjerė Iryna Veresčiuk. 

Rusija kiek anksčiau pirmadienį pranešė nutraukianti ugnį ir leidžianti civiliams išeiti. „Labai svarbu, kad humanitarinis koridorius atsidaro abejoms pusėms sutarus nutraukti ugnį, – kalbėjo I. Veresčiuk, – Vienašališkai paskelbtas koridorius nesukuria reikiamo saugumo, todėl tai nėra humanitarinis koridorius“.

15:10 V. Zelenskis: derybos su JAV pareigūnais buvo „padrąsinančios“ ir „veiksmingos“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis derybas su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu ir gynybos sekretoriumi Lloydu Austinu pavadino „padrąsinančiomis“ ir „veiksmingomis“.

Kalbėdamas pirmadienį paskelbtame vaizdo kreipimesi V. Zelenskis sakė, kad JAV siūlo „galingą“ paramą jo šaliai. Ukrainos prezidentas pridūrė, jog susitikime buvo susitarta „dėl tolesnių žingsnių stiprinant Ukrainos ginkluotąsias pajėgas ir tenkinant visus prioritetinius mūsų kariuomenės poreikius“.

Sankcijų Maskvai griežtinimas taip pat buvo susitikimo darbotvarkėje, pabrėžė jis.

A. Blinkenas ir L. Austinas nurodė, kad JAV pritarė amunicijos už 165 mln. USD pardavimui Ukrainai ir patvirtino daugiau nei 300 mln. USD finansavimą užsienio kariuomenei.

15:05 WSJ: JAV kol kas susilaiko nuo sankcijų A. Kabajevai

Vasario 24 dieną Rusijai įsiveržus į Ukrainą JAV ėmė įvedė plataus masto sankcijų paketą Rusijos verslams ir atskiriems sektoriams, bei oligarchams ir valstybės tarnautojams. Sankcijų puokštė taip pat yra paruošta ir artimai prezidento Vladimiro Putino bendražygei Alinai Kabajevai.

JAV vyriausybė mano, jog buvusi gimnastė yra trijų V. Putino vaikų motina ir, galimai, padeda nuslepiant dalį V. Putino turto, nors pats V. Putinas ir neigia turintis santykius su 39-erių sportininke.

JAV kol kas nesiryžo jos sankcionuoti nerimaudamos, kad toks žingsnis gali būti priimtas pernelyg asmeniškai ir prisidėti prie konflikto eskalacijos, rašo „The Wall Street Journal“.

Teigiama, kad sankcijų paketas A. Kabajevai yra paruoštas, tačiau Iždo departamentas paskutinę minutę susilaikė nuo jų įvedimo.

„Esame paruošę sankcijų ne vienam žmogui, kurių dar nesame įvedę, ir toliau vertiname, kada jas įvesti, kad pasiektume maksimalų poveikį“, – WSJ teigė Iždo departamento atstovas.

14:38 Rusijos karinių tyrimų institute praėjusią savaitę žuvusiųjų skaičius išaugo iki 17

Rusijoje praėjusią savaitę per gaisrą šiaurės vakariniame Tverės mieste veikiančiame karinių tyrimų institute žuvo 17 žmonių, pirmadienį pranešė vietos pareigūnai.

„Deja, šiuo metu oficialiai patvirtintas žuvusiųjų skaičius išaugo iki 17“, – sakoma Tverės srities administracijos pranešime.

Jame priduriama, kad tarnybos tęsia pastato griuvėsių valymą. Gaisras Rusijos aerokosminių pajėgų centriniame tyrimų institute Tverėje įsiplieskė praėjusį ketvirtadienį.

14:19 Ukraina skelbia numušusi rusų Su-34 lėktuvą

Ukrainos pajėgos skelbia, jog Charkivo regione numušė Rusijos karo lėktuvą Su-34.

Patvirtinti šios informacijos kol kas neįmanoma, tačiau socialiniuose tinkluose sklinda vaizdo įrašai iš įvykio vietos.

14:06 Zaporožės regionas ruošiasi gynybai

Zaporožės regiono taryba pirmadienį pareiškė, kad regionas „ruošiasi gynybai“, pasirodžius informacijai, kad Rusija prie Chersono telkia pajėgas ir ruošiasi galimam puolimui šia kryptimi, rašo CNN.

„Priešas ruošiasi puolimui. Rusijos okupantai sutelkė daug įrangos ir karių šiame sektoriuje ties Velyka Novosilkos-Novodarivkos-Malynivkos linija. Priešas bando judėti Zaporožės kryptimi, tačiau nesėkmingai“, – teigiama regiono tarybos pranešime.

13:53 Maskva teigia neturinti informacijos dėl referendumo Chersone

Maskva neturi informacijos, kad Ukrainoje, Chersone, rengiamas referendumas, pareiškė Andrejus Rudenka, Rusijos Federacijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas.

„Nieko negirdėjau“, – sakė A. Rudenka, pirmadienį atsakydamas į žurnalistų prašymą pakomentuoti žiniasklaidos pranešimus, kad Rusijos valdžia rengia referendumą Chersone, praneša „Interfax“.

13:50 Rusija: Ukraina turėtų parodyti „pasirengimą“ pradėti humanitarinę evakuaciją „Azovstal“

Ukrainos pusė turėtų parodyti „pasirengimą“ pradėti humanitarinę evakuaciją „iškeldama baltas vėliavas“ „Azovstal“ komplekse, teigiama Rusijos gynybos ministerijos pareiškime.

Pasak ministerijos, ši informacija „Azovstal“ komplekse esantiems asmenims bus perduodama „radijo kanalais“ kas 30 minučių.

VŽ primena, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos 14.00 val. žada nutraukti karinius veiksmus ir leisti civiliams evakuotis iš apsuptos gamyklos.

13:40 Ukraina: Rusija gali panaudoti cheminį ginklą „Azovstal“ gamykloje

Ukrainos gynybos ministerijos žvalgybos duomenimis, Rusija gali panaudoti cheminį ginklą prieš Ukrainos gynėjus ir civilius „Azovstal“ gamykloje Mariupolyje.

„Naujausiais duomenimis, siekiant išvengti aukų tarp Rusijos ginkluotųjų pajėgų karių, gali būti vykdomas vadinamasis Ukrainos gynėjų ir civilių „rūkymas“ iš bendrovės patalpų. Tam Rusijos vadovybė planuoja vykdyti bombardavimą su amunicija ir naudoti aerozolius su cheminiu ginklu“, – skelbia Ukrainos gynybos ministerija.

13:25 Ukraina: Rusija Charkivo srityje įkūrė koncentracijos stovyklą

Liudmila Denisova, Ukrainos Aukščiausiosios Rados žmogaus teisių įgaliotinė, teigia, kad Rusijos pajėgos įkūrė koncentracijos stovyklą Charkivo srities Vovčansko mieste esančiame gamyklos pastate, praneša „The Kyiv Independent“.

„Charkivo srities gyventojai kankinami ir verčiami bendradarbiauti“, – sakė ji ir pridūrė, kad panašūs veiksmai vykdomi ir okupuotoje Iziumėje.

13:07 Rusija žada atidaryti humanitarinį koridorių iš „Azovstal“

Rusija sutinka atidaryti humanitarinį koridorių, kuriuo civiliai gyventojai galės palikti plieno gamyklą „Azovstal“ pietiniame Mariupolio mieste.

„Rusijos ginkluotosios pajėgos ir Donecko liaudies respublikos formuotės nuo 2022 m. balandžio 25 d. 14.00 val. Maskvos laiku (ir Lietuvos laiku – VŽ) vienašališkai nutraukia bet kokius karinius veiksmus, daliniai atitraukiami į saugų atstumą, užtikrinamas šioje vietoje esančių piliečių pasitraukimas jų pasirinktomis kryptimis“, – sakoma generolo pulkininko Michailo Mizincevo, Rusijos Federacijos nacionalinio gynybos kontrolės centro vadovo, pareiškime, kurį citavo „Interfax“.

„Jei metalurgijos gamykloje tebėra civilių, kategoriškai reikalaujame, kad Kyjivo valdžia nedelsdama duotų atitinkamą įsakymą nacionalistinių formuočių vadams juos paleisti“, – sakė M. Mizincevas.

13:00 „Energoatom“: virš Chmelnyckio AE užfiksuotos dvi praskridusios raketos

Ukrainos energetikos agentūra „Energoatom“ praneša, kad Rusijai apšaudant Ukrainos gyvenvietes, virš Chmelnyckio atominės elektrinės (AE) aušinimo rezervuaro užfiksuotos dvi raketos.

„Rusijos ginkluotosios pajėgos vėl neapgalvotai apšaudo Ukrainos teritoriją, paleidžia sparnuotąsias ir kitas strategines bei taktines raketas kritiškose vietose, arti branduolinių objektų. Tai dar vienas branduolinio terorizmo aktas, kuris vyksta nuo pat Rusijos karinės agresijos prieš Ukrainą pradžios“, – rašo „Energoatom“ savo oficialioje „Telegram“ paskyroje.

12:52 Rusijos ambasadorius Vašingtone: JAV tiekimas Ukrainai yra nepriimtinas

Rusija įspėjo JAV nesiųsti daugiau ginklų Ukrainai, Rusijos valstybinei televizijai „Rusija 24“ pranešė Anatolijus Antonovas, Rusijos ambasadorius Vašingtone.

„Pabrėžėme, kad tokia situacija, kai JAV pila ginklus į Ukrainą, yra nepriimtina, ir pareikalavome nutraukti tokią praktiką“, – sakė A. Antonovas, praneša „Reuters“.

A. Antonovas tikino, kad po Antony Blinkeno, JAV valstybės sekretoriaus, vizito Kyjive Vašingtonui buvo išsiųsta oficiali diplomatinė nota, kurioje išreikštas Rusijos susirūpinimas.

12:44 Rusijos karinės išlaidos augo trečius metus iš eilės

Rusija karines išlaidas didino trečius metus iš eilės, o praėjusiais metais jos buvo 2,9% solidesnės nei ankstesniaisiais – 65,9 mlrd. USD. Pajėgas prie Ukrainos sienos stiprinusios Rusijos karinės išlaidos pernai atitiko 4,1% BVP, rašoma Stokholmo tarptautinio taikos tyrimų instituto ataskaitoje. 

Išsamiau skaitykite čia.

12:32 „Greenpeace“ blokuoja rusiškos naftos tanklaivį Norvegijoje

Pirmadienį „Greenpeace“ aktyvistai, protestuodami prieš karą Ukrainoje, prisirakino prie tanklaivio, gabenančio rusišką naftą į Norvegiją. Taip aktyvistai blokuoti 95.000 tonų naftos krovinio iškrovimą, sakoma „Greenpeace“ pareiškime, kurį citavo „Reuters“.

„Nafta yra ne tik klimato krizės, bet ir karų bei konfliktų priežastis. Esu sukrėstas, kad Norvegija veikia kaip laisvas uostas rusiškai naftai, kuri, kaip žinome, finansuoja Putino karą“, – sakė Frode‘as Pleymas, „Greenpeace Norway“ vadovas.

12:05 Luhansko srityje po apšaudymo dingo elektra

Rusijos pajėgoms apšaudžius Kreminos elektros pastotę, Luhansko srityje dingo elektra, praneša Serhijus Haidajus, Luhansko gubernatorius.

Pasak gubernatoriaus, dėl nuolatinio apšaudymo elektrikai negali patekti į sugadintą pastotę, tačiau ieškoma būdų, kaip kuo greičiau sugrąžinti elektrą srityje likusiems gyventojams.

11:45 Ukraina skelbia Rusijos nuostolius

Pasak Ukrainos ginkluotųjų pajėgų, per 61 karo dieną Rusija neteko 21.900  karių, 884 tankų, 154 sraigtasparnių ir 4.951 vnt. kitos karinės technikos.

11:41 Apšaudomos traukinių stotys Vidurio ir Vakarų Ukrainoje

„Ukrainos geležinkeliai“ praneša, kad apšaudytos penkios traukinių stotys centrinėje ir vakarų Ukrainoje, dėl to nukentėjo keli žmonės.

Oleksandras Kamyšinas, „Ukrainos geležinkelių“ vadovas, sakė, kad išpuoliai įvyko pirmadienio rytą vienos valandos bėgyje.

11:14 V. Putinas pasveikino E. Macroną su pergale rinkimuose

Vladimiras Putinas, Rusijos vadovas, pasveikino Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną su pergale rinkimuose prieš kraštutinių dešiniųjų lyderę Marine Le Pen, pirmadienį pranešė Kremlius.

„Nuoširdžiai linkiu Jums sėkmės valstybinėje veikloje, taip pat tvirtos sveikatos ir gerovės“, – sakoma V. Putino sveikinime E. Macronui.

11:03 5,2 mln. ukrainiečių išvyko iš savo šalies

Plačiau skaitykite čia.

11:01 Rusijos naftos saugykloje pasienyje su Ukraina kilo gaisras

Netoli sienos su Ukraina esančiame Briansko mieste Rusijoje praėjusią naktį kuro saugykloje kilo gaisras, pranešė Nepaprastųjų situacijų ministerija.

„Pranešta apie gaisrą „Transneft-Družba“ kuro saugykloje Brianske, už maždaug 150 km nuo Ukrainos sienos“, – nurodė ministerija, kurią citavo Rusijos naujienų agentūros.

Gaisro priežastis kol kas nežinoma. Jis įsiplieskė 2 val. nakties vietos (ir Lietuvos laiku) Briansko Fokino rajone, pranešė Nepaprastųjų situacijų ministerijos regioninė valdyba. Jos duomenimis, sužeistųjų nėra.

10:42 Vokietijos „Rheinmetall“ paprašė leidimo eksportuoti 100 kovos mašinų į Ukrainą

Vokietijos karinės technikos gamintoja „Rheinmetall“ (RHMG.DE) paprašė leidimo eksportuoti 100 kovos mašinų „Marder“ į Ukrainą. Tai būtų pirmoji sunkiosios ginkluotės siunta iš Vokietijos į Ukrainą, agentūrai „Reuters“ pranešė šaltinis, dirbantis gynybos srityje.

„Rheinmetall“ žingsniui turi pritarti nacionalinio saugumo taryba. Pasak „Reuters“, bendrovė siekia gauti eksporto leidimą dabartinės būklės transporto priemonėms, per ateinančius mėnesius jas restauruoti ir tik tada išsiųsti į Ukrainą.

Kovos mašina „Marder“. Fabiano Bimmerio („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Kovos mašina „Marder“. Fabiano Bimmerio („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr. 

10:27 ES neturi vieningos pozicijos dėl rusiškos naftos ir dujų embargo

Europos Sąjungos (ES) valstybės narės dar neturi vieningo susitarimo dėl visiško rusiškos naftos ir dujų embargo, pirmadienį Vokietijos laikraštis „Die Welt“ citavo Josepą Borrellį, ES užsienio reikalų vadovą.

J. Borrellis sakė, kad ši tema bus aptarta kitame ES aukščiausiojo lygio susitikime, kuris įvyks gegužės pabaigoje, ir kad jis nesitiki, jog iki to laiko bus priimtas koks nors sprendimas šiuo klausimu. Tačiau, pasak ES vyriausiojo diplomato, Bendrijos narės stengiasi mažinti priklausomybę pagal savo galimybes.

„Kada nors tai įvyks, ir tada Rusija skaudžiai pajus, kad praranda pajamas iš naftos ir dujų verslo“, – apie naftos ir dujų embargą sakė J. Borellis.

10:21 Pentagono vadovas tikina, kad Ukrainos pergalei būtina parama

Ukraina gali laimėti karą prieš Rusiją, jei turės tinkamą ginkluotę, pirmadienį pareiškė Pentagono vadovas Lloydas Austinas, grįžęs iš kelionės į Kyjivą.

„Pirmas žingsnis pergalės link yra tikėjimas, kad laimėti įmanoma. Taigi jie tiki, kad mes galime laimėti, – žurnalistams sakė L. Austinas. – Tikime, kad mes galime laimėti, kad jie gali laimėti, jei turės tinkamą įrangą, tinkamą paramą.“

Be to, jis sakė, kad Jungtinės Valstijos nori, jog nusilptų Rusijos karinis pajėgumas, kad ji negalėtų surengti dar vienos invazijos.

10:11 Pranešama apie oro antskrydžių pavojų Lvive

Maksimas Kozyckis, Lvivo srities karinės administracijos vadovas, pranešė, kad regione kyla oro antskrydžio grėsmė ir paragino gyventojus slėptis.

„Lvivo srities gyventojai, pasilikite slėptuvėse“, – per „Telegram“ pranešė M. Kozyckis.

Jis taip pat informavo, kad kilo du gaisrai Zolochivo rajone. Pasak karinės administracijos vadovo, situ acija kontroliuojama.

09:42 A. Blinkenas: „Rusijai nepavyksta, o Ukrainai – pavyksta“

Antony Blinkenas, JAV valstybės sekretorius, kalbėdamas su žurnalistais Ukrainos-Lenkijos pasienyje, sakė, kad su Volodymyru Zelenskiu, Ukrainos prezidentu, aptarė paramą, karo eigą.

„Ukrainiečiai priešinasi. Jie laikosi tvirtai. Ir jie tai daro su parama, kurią koordinuojame tiesiog visame pasaulyje. Mūsų parengta strategija – didžiulė parama Ukrainai, didžiulis spaudimas Rusijai, solidarumas su daugiau nei 30 šalių, dalyvaujančių šiose pastangose – duoda realių rezultatų. Matome, kad, kalbant apie Rusijos karo tikslus, Rusijai nepavyksta, o Ukrainai – pavyksta“, – sakė JAV valstybės sekretorius.

09:28 Kremenčuge apšaudyta šiluminė elektrinė

Balandžio 24 d. Rusijos kariuomenė apšaudė Kremenčugo šiluminę elektrinę ir naftos perdirbimo gamyklą. Žuvo vienas žmogus ir septyni buvo sužeisti, praneša Dmytro Luninas, Poltavos srities gubernatorius.

„Padaryta žala pastatams, tačiau visi gaisrai lokalizuoti. Dėl apšaudymo beveik visuose miesto rajonuose nėra karšto vandens“, – rašė D. Luninas savo „Telegram“ paskyroje.

08:56 JAV: vizitas nereiškia realaus JAV pajėgų dalyvavimo

Nors Antony Blinkeno, JAV valstybės sekretoriaus, ir Lloydo Austino, gynybos sekretoriaus kelionės metu buvo pažadėta nauja karinė pagalba ir tai buvo aukščiausio lygio Amerikos diplomatų vizitas nuo karo pradžios, pareigūnai pabrėžė, kad tai nereiškia, jog JAV tiesiogiai įsitraukia į karą.

„Prezidentas labai aiškiai pasakė, kad Ukrainoje nekariaus jokie JAV kariai, tai apima ir dangų virš Ukrainos“, – JAV žiniasklaidai sakė vienas gynybos pareigūnas, kurį citavo BBC.

„Šis vizitas nereiškia realaus JAV pajėgų dalyvavimo“, – pridūrė jie.

08:31 JK: Donbase Rusija padarė „nedidelę pažangą“

Rusijos gynybos ministerija pasiūlė, kad kompensacijas žuvusių kariškių šeimoms prižiūrėtų kariškiai, o ne civiliai pareigūnai, rašo Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija savo naujausioje žvalgybos informacijoje.

„Tai greičiausiai atspindi norą nuslėpti tikrąjį Rusijos nuostolių mastą nuo šalies gyventojų“, – rašė ji.

JK teigimu, Rusijos sprendimas blokuoti, o ne pulti Mariupolio plieno gamyklą „Azovstal“ „reiškia, kad daugelis Rusijos dalinių lieka fiksuoti mieste ir negali būti perdislokuoti. Ukrainos vykdoma Mariupolio gynyba taip pat išsekino daugelį Rusijos dalinių ir sumažino jų kovinį veiksmingumą“.

Tuo tarpu Donbase Rusija padarė „nedidelę pažangą“ nuo tada, kai sutelkė dėmesį į šį regioną, tačiau, kaip pažymima atnaujintoje ataskaitoje, „neturėdama pakankamų logistikos ir kovinės paramos priemonių, Rusija dar nepasiekė reikšmingo proveržio“.

08:24 ES svarsto „tam tikros formos“ rusiškos naftos embargą

Europos Sąjunga rengia „protingas sankcijas“ Rusijos importuojamai naftai, kuriomis siekiama sumažinti ekonominę žalą žemyno ekonomikai, teigė Valdis Dombrovskis, Europos Komisijos (EK) vicepirmininkas.

EK vicepirmininkas laikraščiui „The Times“ sakė, kad Briuselis netrukus pateiks šeštąjį sankcijų priemonių paketą Rusijai, į kurį bus įtrauktas „tam tikros formos“ naftos embargas.

„Rengiame šeštąjį sankcijų paketą ir vienas iš svarstomų klausimų yra tam tikros formos naftos embargas. Kai nustatome sankcijas, turime tai daryti taip, kad darytume kuo didesnį spaudimą Rusijai, o sau padarytume kuo mažiau šalutinės žalos“, – sakė V. Dombrovskis.

08:06 Tęsiasi puolimas Rytų Ukrainoje

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas savo operatyvinėje informacijoje skelbia, kad stipriausias atakas patiria Donecko ir Luhansko sritys, nepaisant pravoslavų Velykų, buvo apšaudytos gyvenvietės ir civilių namai.

Pranešama, kad plieno gamyklos „Azovstal“ gynėjai vis dar priešinasi Rusijos spaudimui, vykdomas puolimas Popasnos miestelyje.

07:53 JAV diplomatai į Kyjivą grįš palaipsniui

Nors kelios Europos šalys jau vėl atidarė savo ambasadas Kyjive, JAV diplomatai grįš palaipsniui, sakė vienas Valstybės departamento pareigūnas.

„Nuo karo veiksmų pradžios kitapus sienos, Lenkijoje, turėjome komandą, kuri dirbo šį darbą“, – sakė pareigūnas žurnalistams.

„Nuo šios savaitės šios komandos nariai galės vykti vienadienių kelionių į Ukrainą, – sakė jis. – Galiausiai jie vėl pradės dirbti Kijeve.“

07:30 Lietuva galėtų priimti iki 400 kare sužeistų Ukrainos karių ir civilių

Lietuva šalies ligoninėse galėtų priimti iki 400 kare sužeistų Ukrainos karių ir civilių, sako Jurgita Grebenkovienė, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kanclerė.

„Pagal mūsų skaičiavimus, bendras resursas – iki 400 lovų. Bet čia kalbame apie traumų klasterį, 14 ligoninių. Reabilitacijoje turime daugiau vietų – iki tūkstančio“, – BNS teigė J. Grebenkovienė.

Pasak kanclerės, sužeistieji ukrainiečiai Lietuvoje kol kas nėra gydomi.

07:11 JAV pareigūnai Kyjive Ukrainai pristatė naują finansinės paramos paketą

Antony Blinkenas, JAV valstybės sekretorius, ir Lloydas Austinas, JAV gynybos sekretorius, vizito Kyjive metu Ukrainai pristatė naują finansinį paramos paketą, kurį sudaro 700 mln. USD vertės tiesioginės ir netiesioginės karinės pagalbos, įskaitant apie 300 mln. dolerių reikalingiems ginklams įsigyti.

Pinigai taip pat bus skirti Ukrainos regioninėms sąjungininkėms, kurioms reikia papildyti atsargas po to, kai jos nusiuntė ginklų savo kaimynei.

Jie taip pat sakė, kad Joe Bidenas, prezidentas, netrukus paskelbs savo kandidatą į ambasadorius Ukrainoje ir kad JAV diplomatai, išvykę iš Ukrainos prieš karą, į šalį pradės grįžti jau šią savaitę. JAV ambasada Kyjive kol kas liks uždaryta, praneša „The Guardian“.

06:52 JK: Rusija planuoja „referendumą“ Chersone

Rusija planuoja „referendumą“ pietiniame Chersono mieste, kad pateisintų savo okupaciją, teigiama naujausioje Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerijos ataskaitoje, kuria remiasi BBC.

Ataskaitoje teigiama, kad Chersonas yra labai svarbus miestas dėl Rusijos tikslo nutiesti sausumos tiltą į 2014 m. Rusijos aneksuotą Krymo pusiasalį ir dominuoti pietų Ukrainoje.

Chersonas yra vienintelis didelis miestas, kurį Rusijai pavyko užimti nuo vasario pabaigoje įvykdytos invazijos. Tačiau kai kurias aplinkines vietoves nuo to laiko susigrąžino Ukrainos kariai, o kovos regione tęsiasi.

06:42 Kyjive apsilankė JAV diplomatijos ir gynybos vadovai

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, Kyjive susitiko su Antony Blinkenu, JAV valstybės sekretoriumi, ir Lloydu Austinu, gynybos sekretoriumi, sekmadienį pranešė prezidentūra.

Prezidento patarėjas Oleksijus Arestovyčius, anksčiau kalbėdamas per vieną interviu, transliuotą per platformą „YouTube“, patvirtino, kad susitikimas vyksta „dabar. Kalbasi su prezidentu. Galbūt jie galės padėti“, Ukrainai jau du mėnesius kovojant su įsiveržusiomis Rusijos pajėgomis.

Tai pirmasis V. Zelenskio susitikimas su JAV pareigūnais nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios vasario 24-ąją.

O. Arestovyčius pakartojo Ukrainos raginimą parūpinti jai puolamosios ginkluotės, nes „kol nėra puolamųjų [ginklų], kiekvieną dieną bus po naują Bu豓, turėdamas galvoje kelias savaites Rusijos pajėgų kontroliuotą Kyjivo priemiestį, kuriame Jungtinės Tautos pranešė dokumentavusios apie 50 civilių „neteisėtą nužudymą“.

Kalbėdamas apie viešinčius JAV pareigūnus O. Arestovyčius sakė: „Jie nebūtų atvykę, jeigu nebūtų pasiruošę mums duoti“ ginklų.

Duodamas interviu per „YouTube“ O. Arestovyčius sakė, kad Rusijos pajėgų apsiaustame Azovo jūros uostamiestyje Mariupolyje tebekovoja ukrainiečių pajėgos, bet miesto gynyba atsidūrusi „ties žlugimo riba“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
G. Nausėda: Lietuva remia Sakartvelo europinės ir euroatlantinės integracijos kelią

Su Irakliu Garibašviliu, Sakartvelo premjeru, Davoso pasaulio ekonomikos forumo paraštėse antradienį...

Verslo aplinka
2022.05.24
EK pirmininkė: ES Taryboje greičiausiai nebus susitarta dėl rusiškos naftos embargo

Europos Sąjungos Taryboje vadovai greičiausiai nesusitars dėl naftos embargo Rusijai, sako Ursula von der...

Verslo aplinka
2022.05.24
G. Nausėda: saugykla, jungtys ir terminalai yra trejybė, kuri leidžia sukurti energetinę nepriklausomybę

Baltijos šalys ir Lenkija yra pasirengusios imtis lyderystės vežant grūdus iš Ukrainos, tačiau svarbu...

Verslo aplinka
2022.05.24
Vokietija mano, kad ES rusiškos naftos embargas – ranka pasiekiamas, Vengrija to nenori net svarstyti 5

Europos Sąjungos susitarimas dėl bendro rusiškos naftos embargo gali būti pasiektas „per kelias dienas“,...

Verslo aplinka
2022.05.24
Seimas linkęs įpareigoti darbdavius suteikti papildomų poilsio dienų dirbantiems tėvams

Seime kelią skinasi siūlymas dėl papildomų poilsio dienų dirbantiems tėvams. Ketinama tėvams, auginantiems...

Vadyba
2022.05.24
ES vieneriems metams atšaukia muitus visam Ukrainos eksportui

Europos Sąjungos (ES) Taryba antradienį priėmė reglamentą dėl laikino Bendrijos prekybos su Ukraina...

Verslo aplinka
2022.05.24
Bandydamos taisyti Turkijos poziciją, Švedijos ir Suomijos delegacijos vyksta į Ankarą

Švedija ir Suomija šią savaitę siųs delegacijas į Ankarą, tikėdamosi išspręsti nesutarimus su Turkija, kuri...

Verslo aplinka
2022.05.24
Moldovos prorusiškas eksprezidentas I. Dodonas sulaikytas už valstybės išdavystę 1

Moldovos pareigūnai antradienį sulaikė buvusį šalies prorusišką prezidentą Igorį Dodoną, kuris įtariamas...

Verslo aplinka
2022.05.24
VMR: užtverti labiausiai pažeidžiami sienos su Baltarusija ruožai

Nepraėjus nė metams nuo Minsko režimo surengtos hibridinės atakos pradžios, užtverti visi labiausiai...

Verslo aplinka
2022.05.24
EK vadovė Davose pažadėjo dar daugiau finansinės pagalbos Ukrainai

Europos Komisijos (EK) vadovė antradienį pareiškė, kad Rusijos karas Ukrainoje turėtų baigtis strategine...

Verslo aplinka
2022.05.24
2022-ųjų pasaulinis stagfliacijos šokas – bus blogai ar labai blogai? Premium

Dėl dvigubo pandemijos ir karo smūgio visame pasaulyje išaugo infliacija ir sulėtėjo ekonomikų augimas.

Finansai
2022.05.24
Žingsniu arčiau atviros darbo rinkos – Seimas imasi neįgaliųjų įdarbinimo reformos

Seimas po pateikimo priėmė svarstyti Užimtumo įstatymo pataisas, numatančias paramą įdarbinant neįgaliuosius...

Vadyba
2022.05.24
Baltarusijos opozicijos lyderė: Lietuvos pagalba neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu

Lietuvos pagalba baltarusiams neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu, sako Sviatlana Cichanouskaja,...

Verslo aplinka
2022.05.24
Finansų ministerija žada rudenį apsispręsti, ar pasinaudos ES biudžeto deficito taisyklių netaikymu

Finansų ministerija teigia rudenį spręsianti, ar pasinaudoti Briuselio pasiūlyta galimybe dar vienerius metus...

Finansai
2022.05.24
A. Navalno apeliacija atmesta, palikta galioti devynerių metų laisvės atėmimo bausmė

Maskvos teismas antradienį atmetė įkalinto Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno apeliaciją dėl devynerių metų...

Verslo aplinka
2022.05.24
Turkijos prezidentas kelią naują įtampą NATO, užsipuolė Graikijos premjerą

Recepas Tayyipas Erdoganas, Turkijos prezidentas, pirmadienį užsipuolė Kyriakos Mitsotakį, Graikijos...

Verslo aplinka
2022.05.24
Euro zonos verslas išlaiko atsparumą, kainų spaudimas kiek slopsta

Gegužę euro zonos verslų ekonominis aktyvumas užtikrintai išliko plėtros stadijoje, padedamas gyvybingo...

Rinkos
2022.05.24
Lietuva buria šalių koaliciją Ukrainos grūdams saugiai išplukdyti 3

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako buriantis šalių koaliciją Ukrainos grūdams...

Verslo aplinka
2022.05.24
Gyventojai už praėjusius metus VMI dar nesumokėjo 33,6 mln. Eur GPM

Apie 70.000 Lietuvos gyventojų iki šiol nesumokėjo beveik 33,6 mln. Eur gyventojų pajamų mokesčio už...

Finansai
2022.05.24
Dėl darbuotojų galimai patirto mobingo VRM organizuoja tyrimą

Dėl Vidaus reikalų ministerijos (VRM) darbuotojų galimai patirto mobingo organizuojamas vidinis tyrimas,...

Vadyba
2022.05.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku