Ukraina praneša apie dar vieną masinę Mariupolio gyventojų kapavietę, Rusija teigia užėmusi ginklų sandėlį Charkive

Publikuota: 2022-04-22
Atnaujinta 2022-04-22 21:57
  • Ukrainos infrastruktūrai padaryta fizinė žala pasiekė 60 mlrd. USD ir toliau didės, nes karas vis dar tęsiasi.
  • Rusija intensyvino kariuomenės ginkluotę Zaporižioje, toliau dalinai blokuojamas Charkivas, vyksta mūšiai palei visą fronto liniją.
  • Rusijos kariuomenė sieks užsitikrinti visišką kontrolę Ukrainos rytinėse ir pietinėse srityse.
  • Civilių evakuaciją iš „Azovstal“ Rusija žada leisti, kai pamatys Ukrainos karių iškeltas baltas vėliavas.
  • Ukrainos žvalgyba teigia, kad Rusija baigia pergrupuoti pajėgas.

Ketvirtadienio įvykių juostą galima rasti čia.

Baigiame pildyti penktadienio naujienų juostą. Naujausias žinias pranešime šeštadienį 8 val.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:34 Rusija teigia užėmusi ginklų sandėlį Charkivo srityje

TASS pranešė, kad Rusijos gynybos ministerijos teigimu, tūkstančiai tonų ukrainietiškos amunicijos dabar yra Rusijos rankose, jos kariams užėmus didelį ginklų sandėlį Charkivo srityje.

Nepriklausomo šios žinios patvirtinimo nėra, tačiau dieną anksčiau Ukraina teigė, kad Rusijos pajėgos bando surengti puolimą šiame regione.

21:10 Švedijos valdančioji partija dėl narystės NATO apsispręs iki gegužės 24 d. 

Švedijos valdantieji socialdemokratai penktadienį pareiškė, kad partija tikisi iki gegužės 24 dienos priimti sprendimą dėl to, ar šalis turėtų teikti paraišką dėl narystės NATO.

Jei partija pritartų narystei, tai reikštų aiškią parlamento daugumos paramą galimai šalies paraiškai, ypač jei kaimyninė Suomija, kuri sprendimą tikisi priimti artimiausiu metu, pateiktų paraišką dėl narystės JAV vadovaujamame kariniame aljanse.

Po Rusijos invazijos į Ukrainą abiejose šalyse pasikeitė visuomenės nuomonė – parama narystei išaugo.

20:58 Dar viena masinė Mariupolio gyventojų kapavietė

Mariupolio mero patarėjas Petro Andriuščenka „Telegram“ kanale pranešė, kad aptikta nauja masinė žuvusių Mariupolio gyventojų kapavietė.

„Gavome naujos informacijos apie masinę žuvusių Mariupolio gyventojų kapavietę, kuria bandoma nuslėpti karo nusikaltimų padarinius. Šį kartą Levoberežno rajone, netoli Vinogradnoje kaimo kapinių“, – rašo P. Andriuščenka.

20:10 Moldova iškvietė Rusijos ambasadorių dėl kariškio pareiškimų

Moldova penktadienį iškvietė rusų ambasadorių, vienam aukšto rango Rusijos kariškiui pareiškus, kad Maskva siekia „kontroliuoti pietinę Ukrainos dalį“, iš kurios būtų galima patekti į Moldovai priklausantį separatistinį Padniestrės regioną.

„Moldovos užsienio reikalų ministerija šiuos pareiškimus laiko nepagrįstais ir prieštaraujančiais Rusijos pozicijai, kuria remiamas mūsų šalies suverenitetas ir teritorinis vientisumas tarptautiniu mastu pripažintose sienose“, – sakoma ministerijos pareiškime.

Anksčiau penktadienį Rusijos centrinės karinės apygardos vado pareigas einantis Rustamas Minekajevas pareiškė, kad Rusijos kariuomenė sieks užsitikrinti visišką kontrolę Ukrainos rytinėse ir pietinėse srityse. „Pietų Ukrainos kontrolė yra kitas kelias į Padniestrę, kur esama rusakalbių engimo atvejų“, – kalbėjo R. Minekajevas.

19:31 JT vadovas lankysis Maskvoje 

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kitą savaitę susitiks derybų su Jungtinių Tautų (JT) generaliniu sekretoriumi Antonio Guterresu, penktadienį paskelbė Kremlius. Šią informaciją patvirtino ir JT atstovas spaudai. 

Anksčiau šią savaitę A. Guterresas paprašė susitikimų su Rusijos ir Ukrainos prezidentais jų šalių sostinėse.

19:24 Ministras sako, kad Taivanas labai gerai supranta Ukrainos situaciją  

Taivano užsienio reikalų ministras Josephas Wu, vaizdo ryšiu kalbėdamasis su Kyjivo meru Vitalijumi Kličko, sakė, kad jo šalis jaučia Ukrainos situaciją taip, „tarsi ji būtų nutikusi mums patiems“, praneša „Reuters“.

Ukraina sulaukė plataus Taivano gyventojų palaikymo, daugelis įžvelgia paralelių tarp Rusijos invazijos ir Kinijos, kuri Taivaną laiko savo teritorija, karinio spaudimo.

J. Wu sakė V. Kličko, kad Taivanas ir Ukraina yra demokratinės valstybės, „esančios priešakinėje linijoje priešinantis autoritarizmo plėtrai“.

Ministras taip pat pranešė, kad Taivanas skirs 3 mln. USD Kyjivo miestui ir 5 mln. USD šešioms Ukrainos medicinos įstaigoms.

19:11 Baltijos šalių premjerai: greitas ginkluotės pristatymas būtinas norint laimėti karą

Greitas sunkiosios technikos pristatymas kovojančiai Ukrainai yra būtinas norint laimėti karą prieš Rusiją, kuri vykdo nepateisinamą agresiją. Taip teigiama Baltijos šalių premjerų penktadienį pasirašytoje deklaracijoje, kurioje smerkiami Rusijos kariniai veiksmai, remiama Ukraina bei jos ateitis Europos Sąjungoje.

„Mes ir toliau teiksime Ukrainai politinę, finansinę, humanitarinę ir karinę pagalbą. Tą daryti raginame ir savo sąjungininkus bei partnerius. Greitas sunkiosios ginkluotės pristatymas Ukrainai yra būtinas norint laimėti karą ir užtikrinti taiką Europoje“, – sakoma deklaracijoje.

19:04 S. Lavrovas: Rusijos ir Ukrainos derybos įstrigo

Maskvos ir Kyjivo derybos, skirtos užbaigti jau beveik du mėnesius trunkantį Rusijos karą provakarietiškoje Ukrainoje, įstrigo, penktadienį pareiškė rusų užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Po susitikimo su Kazachstano diplomatijos vadovu Maskvoje jis teigė, kad Rusija vis dar negavo atsakymo į naujausią pasiūlymą, pateiktą maždaug prieš penkias dienas.

S. Lavrovas taip pat pareiškė, kad jam susidarė įspūdis, jog Kyjivas nebenori tęsti dialogo. Plačiau skaitykite čia.

18:43 ES, JAV perspėja Kiniją dėl paramos Rusijai

Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos penktadienį pareiškė, kad bet kokia Pekino parama Rusijos karui Ukrainai ar pagalba Maskvai apeiti Vakarų sankcijas pakenktų ryšiams su Kinija.

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Wendy Sherman ir Europos išorės veiksmų tarnybos (EIVT) generalinis sekretorius Stefano Sannino ketvirtadienį ir penktadienį surengė plataus masto derybas Briuselyje.

ES diplomatinė tarnyba ir JAV valstybės departamentas pareiškime teigė, kad teigiamai vertina „išskirtinę transatlantinę vienybę“ invazijos į Ukrainą klausimu. Plačiau skaitykite čia.

18:19 Per pastarąsias dvi paras Mykolajive sužeista mažiausiai 20 žmonių

Kaip „Telegram“ kanale pranešė Mykolajivo regioninės tarybos vadovė Hanna Zamazejeva, per pastarąsias dvi dienas per Rusijos atakas Mykolajivo srityje buvo sužeista mažiausiai 20 žmonių. „Laimei, tarp nukentėjusiųjų nėra vaikų“, – pridūrė ji.

18:04 Nyderlandai ketina iki metų pabaigos atsisakyti rusiškos naftos ir dujų

Nyderlandai „tvirtai pasiryžę“ iki šių metų pabaigos nutraukti rusiškos naftos ir dujų importą, penktadienį pareiškė Nyderlandų klimato ir energetikos politikos ministras Robas Jettenas.

Šalies vyriausybė subsidijuos energetikos bendroves, kad jos iki metų pabaigos užpildytų Bergermeerio dujų saugyklą iki 70% pajėgumo, penktadienį CNN sakė Ekonomikos reikalų ir klimato politikos ministerijos atstovas Pieteris ten Bruggencate‘as.

17:56 Ukraina: apšaudytas evakuacijos autobusas iš Popasnos

Rusijos kariai apšaudė evakuacijos autobusą iš Popasnos miesto su 25 žmonėmis, „Telegram“ kanale pranešė Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus.

„Ši evakuacija buvo ypatinga ir labai pavojinga. (Autobuse) sėdėjo 22 keleiviai. Tarp jų buvo 25 metų vaikinas, sužeistas į nugarą ir koją, ir paralyžiuota pagyvenusi moteris neštuvuose ant grindų“, – rašė S. Haidajus. Jis pridūrė, kad evakuojama buvo ir motina su kūdikiu.

Pasak Luhansko srities vadovo, niekas nebuvo sužeistas, keleiviai šiuo metu saugūs. 

17:24 Prancūzija Ukrainai perduos savaeigių haubicų CAESAR

Penktadienį Eliziejaus rūmai patvirtino, kad Prancūzija iki mėnesio pabaigos Ukrainai išsiųs prancūzų gamybos savaeigių haubicų CAESAR – tolimojo nuotolio ginklus, tačiau jų kiekis nenurodomas. 

Anot Prancūzijos prezidentūros, į šalį atvyks apie 40 Ukrainos kariuomenės narių, kurie bus apmokyti naudotis įranga. 

17:17 Teisių gynėjas L. Ponomariovas kuriam laikui paliko Rusiją

Vienas iškiliausių žmogaus teisių gynėjų Rusijoje Levas Ponomariovas, kuris anksčiau buvo sulaikytas už protestą prieš Kremliaus karą Ukrainoje, penktadienį pareiškė, kad „laikinai“ išvyko iš šalies.

80-metis buvęs parlamento narys praėjusio amžiaus 9-o dešimtmečio pabaigoje padėjo įkurti dabar jau išformuotą organizaciją „Memorial“.

Tačiau penktadienį paskelbtame pareiškime jis teigė, kad nerimaudamas dėl savo asmeninio saugumo ir atsižvelgdamas į „nevienareikšmišką informaciją iš įvairių šaltinių apie tai, kas ketinta man padaryti“, jis yra priverstas kuriam laikui išvykti į užsienį.

17:02 Suomija beveik trečdaliu sumažins elektros importą iš Rusijos

Suomijos elektros perdavimo tinklų operatorė „Fingrid“ penktadienį pranešė nuo balandžio 24-osios apribosianti jungčių su Rusija pralaidumą, sumažindama importo iš Rusijos į Suomiją pajėgumus nuo 1.300 iki 900 megavatų (MW).

„Perdavimo pajėgumai tarpvalstybinėse jungtyse su Rusija bus apriboti siekiant užtikrinti elektros energijos sistemos saugumą“, – teigiama pranešime.

„Fingrid“ pažymi, jog „sprendimas priimtas įvertinus rizikas elektros energijos sistemai kintančioje tarptautinėje aplinkoje“.

Elektros eksporto iš Suomijos į Rusiją pajėgumai kol kas liks nepakitę – 320 MW.

16:53 Lietuvos kultūros ministras lankosi Kyjive

Kyjive penktadienį viešintis kultūros ministras Simonas Kairys absurdiška pavadino situaciją, kai Ukrainoje kariaujanti ir ją griaunanti Rusija pirmininkauja UNESCO Pasaulio paveldo komitetui, skirtam saugoti unikalius statinius.

Pasak ministerijos, S. Kairys kartu su Lenkijos vicepremjeru, kultūros ir nacionalinio paveldo ministru Piotru Glinskiu lankosi Kyjive Ukrainos kultūros ir informacijos politikos ministro Oleksandro Tkačenkos kvietimu. Vizito tikslas yra padėti Ukrainai atremti Rusijos agresiją kultūros ir informacijos srityse, teigiama pranešime. 

S. Kairys pabrėžė, jog ministrams svarbu kelti informacinio karo klausimus: „Turime dar aktyviau siekti Rusijos ir Baltarusijos TV kanalų blokavimo ES teritorijoje, spręsti kitus kovos su dezinformacija klausimus“.

16:28 V. Kara-Murzai iškelta baudžiamoji byla  

Rusija iškėlė baudžiamąją bylą žinomam opozicijos aktyvistui, kuriam pateikti įtarimai skleidus melagingą informaciją apie Maskvos karinę kampaniją Ukrainoje, pranešė jo advokatas Vadimas Prochorovas.

Vladimiras Kara-Murza buvo sulaikytas prie savo namų Maskvoje balandžio 11 d., praėjus kelioms valandoms po to, kai CNN parodė interviu, kuriame jis kritikavo Rusijos veiksmus Ukrainoje.

„Reuters“ praneša, kad vėliau jis buvo nuteistas 15 dienų kalėjimo už tai, kad sulaikytas nepakluso policijos nurodymams. 

Advokatas nenurodė, kada tiksliai iškelta baudžiamoji byla.

16:14 Evakuaciją iš „Azovstal“ žada leisti, „kai bus iškeltos baltos vėliavos“

Rusijos gynybos ministerija pareiškė esanti pasirengusi leisti civiliams palikti plieno gamyklą „Azovstal“ apgultame Mariupolyje, jei Ukrainos pajėgos pasiduos, praneša agentūra AFP.

Ministerijos pareiškime teigiama, kad Rusija yra „pasirengusi bet kuriuo metu“ paskelbti „humanitarinę pauzę“ civilių evakuacijai.

Paliaubos prasidėtų Ukrainos pajėgoms „iškėlus baltas vėliavas“ „visame perimetre arba tam tikrose „Azovstal“ vietose“, teigė ministerija.

Ji tvirtina, kad gamyklą paliekantys civiliai būtų palydėti į Ukrainos kontroliuojamas teritorijas arba į Rusiją „pačių evakuojamųjų nuožiūra“. Pasidavusiems Ukrainos kariams „garantuojama“, kad jie liks gyvi.

16:03 Kreiserį „Moskva“ Ukraina įregistravo kaip paveldo objektą

Ukraina oficialiai įregistravo Juodosios jūros dugne gulintį Rusijos karo laivą „Moskva“ kaip „nacionalinį povandeninį kultūros paveldo objektą“, tviteryje praneša laikraščio „Kyiv Independent“ žurnalistas Ilja Ponomarenko.

15:58 Ukrainos žvalgyba: Rusija baigia pergrupuoti pajėgas

Rusijos kariuomenė šiuo metu baigia pergrupuoti savo pajėgas ir bando nustatyti pažeidžiamiausias Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vietas visomis kryptimis, kad galėtų pradėti plataus masto puolimą ir įtvirtinti savo sėkmę pirmiausia Donecko operacijos rajone. Taip televizijos eteryje sakė Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos atstovas Vadimas Skibickis.

15:40 O. Scholzas: svarbiausias prioritetas – išvengti tiesioginės karinės NATO ir Rusijos konfrontacijos  

NATO privalo vengti tiesioginės karinės konfrontacijos su Rusija, kuri gali sukelti trečiąjį pasaulinį karą, sakė Vokietijos kancleris Olafas Scholzas interviu Vokietijos laikraščiui „Der Spiegel“, paprašytas pakomentuoti, kodėl Vokietija neperdavė sunkiosios ginkluotės Ukrainai.

„Šioje situacijoje nėra taisyklių knygos, kurioje būtų nurodyta, nuo kurio momento esame laikomi karo Ukrainoje dalyviais“, – teigė O. Scholzas penktadienį paskelbtame interviu, paklaustas, kodėl, jo nuomone, tankų tiekimas Ukrainai gali sukelti branduolinį karą.

„Todėl dar svarbiau, kad kiekvieną žingsnį labai kruopščiai apsvarstytume ir glaudžiai derintume tarpusavyje“, – sakė F. Scholzas ir pridūrė, kad jam svarbiausias prioritetas yra išvengti eskalacijos NATO link.

Daugiau apie O. Scholzo interviu „Der Spiegel“ skaitykite čia.

15:25 Su V. Putinu kalbėjosi EVT vadovas

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis pranešė, kad penktadienį telefonu paragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną leisti pristatyti humanitarinę pagalbą į apsiaustą Ukrainos Mariupolio uostamiestį per stačiatikių Velykas.

„Primygtinai paraginau nedelsiant sudaryti galimybę teikti humanitarinę prieigą ir atverti saugų koridorių iš Mariupolio ir kitų apgultų miestų, juo labiau stačiatikių Velykų proga“, – po pokalbio tviteryje parašė Ch. Michelis.

Jis pridūrė, kad taip pat „tvirtai pakartojo ES poziciją: parama Ukrainai ir jos suverenitetui, Rusijos agresijos smerkimas ir sankcijos už ją“.

15:22 Ukrainos žvalgyba: prieš „Azovstal“ Rusija mes „Rosgvardiją“ ir FSB

Rusija galutinai neatsisakė „Azovstal“ gamyklos Mariupolyje šturmo ir ruošiasi siųsti ten „Rosgvardijos“ karius ir Federalinės saugumo tarnybos (FSB) atstovus. Taip penktadienį per televiziją pareiškė Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos atstovas Vadimas Skibickis.

Komentuodamas informaciją, kad V. Putinas nepalaikė S. Šoigu idėjos surengti plataus masto „Azovstal“ šturmą, A. Skibickis pabrėžė, kad Rusijos vadovybė, kaip visada, meluoja.

„Jie iš tiesų gali atsisakyti plataus masto „Azovstal“ šturmo. Tačiau, mūsų žiniomis, jie planuoja įtraukti „Rosgvardiją“, kitas struktūras, įskaitant FSB, kurios tęs gamyklos puolimą, kad sunaikintų mūsų pasipriešinimą“, – sakė A. Skibickis.

15:07 Popiežius atšaukė susitikimą su Rusijos ortodoksų patriarchu

Popiežius Pranciškus sako, kad birželio mėnesį planuotas susitikimas su Rusijos ortodoksų patriarchu Kirilu atšauktas, nes šiuo metu jis „galėtų sukelti daug painiavos“.

Kirilas parėmė Rusijos karą Ukrainoje ir praėjusį mėnesį teigė, kad gėjų paradai buvo viena iš invazijos priežasčių. Tuo metu Pranciškus karą kritikuoja ir ragina kuo greičiau sustabdyti.  

14:47 JK galėtų perduoti tankų Lenkijai, kad ši siųstų Ukrainai sunkiąją ginkluotę

Jungtinė Karalystė svarsto galimybę siųsti tankus Lenkijai, kad Varšuva galėtų perduoti savo kovos mašinas Ukrainos pajėgoms, besipriešinančioms Rusijos įsiveržimui, penktadienį pareiškė britų premjeras Borisas Johnsonas.

„Svarstome galimybę siųsti tankus į Lenkiją, kad padėtume jiems, kol jie siunčia dalį savo (tankų) T-72 Ukrainai“, – sakė B. Johnsonas žurnalistams per dviejų dienų trukmės vizitą į Indiją.

14:43 JK ambasada kitą savaitę bus grąžinta į Kyjivą

Jungtinės Karalystės (JK) premjeras Borisas Johnsonas penktadienį paskelbė, kad kitą savaitę vėl bus atidaryta Jungtinės Karalystės ambasada Kyjive.

„Nepaprastas prezidento V. Zelenskio ir Ukrainos žmonių ištvermingumas ir sėkmė priešinantis Rusijos pajėgoms Kyjive reiškia, kad šiandien galiu paskelbti, jog labai greitai, kitą savaitę, vėl atidarysime savo ambasadą Ukrainos sostinėje“, – sakė B. Johnsonas spaudos konferencijoje po susitikimo su Indijos ministru pirmininku Narendra Modi Naujajame Delyje.

14:37 Ukrainos ortodoksų lyderis ragina surengti velykinę procesiją į Mariupolį

Maskvai ištikimos Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atšakos vadovas paragino surengti velykinę procesiją iki metalurgijos įmonės „Azovstal“ apsiaustame Mariupolio uostamiestyje, kur šimtai karių ir civilių gyventojų yra apsupti Rusijos pajėgų.

„Ukrainos Ortodoksų Bažnyčia... yra pasirengusi organizuoti maldos procesiją iš Orichivo Zaporižios srityje iki gamyklos „Azovstal“ Mariupolyje, kad būtų suteikta neatidėliotina pagalba ir evakuoti civiliai gyventojai“, – savo tinklapyje paskelbė metropolitas Onufrijus.

„Per žygį taip pat būtų išvesti sužeisti kariai ir būtų išnešti žuvusiųjų kūnai“, – pasiūlė Onufrijus ir pridūrė, kad renginyje galėtų dalyvauti įvairūs dvasininkai ir tikintieji.

14:32 Japonija ginčijamas salas įvardijo „neteisėtai okupuotomis“ Rusijos

Japonija pirmą kartą per pastaruosius du dešimtmečius keturias ginčijamas salas, kurias Maskva vadina Kurilų salomis, o Tokijas – Šiaurės teritorijomis, pavadino „neteisėtai okupuotomis“ Rusijos.

Penktadienį paskelbtoje metinėje diplomatinėje ataskaitoje Japonijos užsienio reikalų ministerija nurodo, kad „didžiausią susirūpinimą tarp Japonijos ir Rusijos kelia Šiaurės teritorijos“, ir vadina jas „Japonijos teritorijomis, į kurias Japonija turi suverenias teises, tačiau kurios šiuo metu yra neteisėtai okupuotos Rusijos“.

Pasak Japonijos visuomeninio transliuotojo NHK, šalies valdžia nuo 2003 m. nėra įvardijusi salų kaip „neteisėtai okupuotų“.

14:20 Svarsto įšaldytas Rusijos centrinio banko lėšas nukreipti į Ukrainos atstatymą

Jungtinių Valstijų administracija svarsto galimybę daugiau kaip 300 mlrd. USD vertės dėl sankcijų įšaldytas Rusijos centrinio banko lėšas nukreipti į karo nuniokotos Ukrainos atstatymą, skelbia „Bloomberg“ agentūra.

Apie tokią galimybę prakalbusi JAV iždo sekretorė Janet Yellen pabrėžė, kad tokio žingsnio pasekmes būtina iš anksto gerai apgalvoti ir kruopščiai išanalizuoti.

„Tai labai svarbus žingsnis ir prieš jį žengdami turime gerai apgalvoti jo pasekmes. Nebūčiau linkusi to daryti lengvabūdiškai“, – sakė J. Yellen.

Ji pažymėjo, kad Ukrainos atkūrimui „prireiks milžiniškų lėšų“, dėl kurių dalies JAV ir jų sąjungininkės „turės vienaip ar kitaip kreiptis į Rusiją“.

14:11 SKF traukiasi iš Rusijos rinkos

Didžiausia pasaulyje rutulinių guolių gamintoja, švedų SKF penktadienį pranešė nutraukianti veiklą Rusijoje, tapdama dar viena Vakarų šalių įmone, nusprendusia trauktis iš Rusijos rinkos Maskvai įsiveržus į Ukrainą.

„Padarėme išvadą, kad nebegalime tęsti veiklos Rusijoje, nes nėra pagrindo ir stabilumo mūsų verslui“, – sakoma SKF generalinio direktoriaus Rickardo Gustafsono pranešime.

„Nusprendėme nutraukti visas SKF operacijas, įsipareigojimus ir investicijas Rusijoje. Ketiname parduoti savo veiklą Rusijoje, siekdami užtikrinti savo kolegų ateitį“, – teigė bendrovės vadovas.

14:03 Du Rusijos oligarchai rasti negyvi

Du Rusijos oligarchai – Vladislavas Avajevas ir Sergejus Protosenja – buvo rasti negyvi maždaug vienos paros laikotarpiu, o abiejų kūnai buvo aptikti greta kitų nužudytų šeimos narių, rašo „Business Insider“. Plačiau skaitykite čia.

14:00 JT: nuo karo pradžios žuvo 2.345 civiliai

Remiantis Jungtinių Tautų duomenimis, nuo karo pradžios vasario 24 dieną iki balandžio 20-osios vidurnakčio žuvo 2.345 civiliai, o dar 2.919 buvo sužeisti.

13:59 Ukraina: Rusijos kariai neišleidžia civilių iš „Azovstal“

Rusijos kariai neišleidžia civilių gyventojų, esančių „Azovstal“ gamyklos teritorijoje Mariupolyje, ir taip daro papildomą spaudimą Ukrainos gynėjams, kad priverstų juos pasiduoti, sako Iryna Vereščuk, Ukrainos vicepremjerė.

„Mums svarbu, kad tarptautinė žiniasklaida aiškiai suprastų tiesą: rusai bijo šturmuoti „Azovstal“, bet tuo pat metu sąmoningai ir ciniškai neišleidžia civilių gyventojų iš gamyklos, taip bandydami daryti papildomą spaudimą mūsų kariuomenei“, – rašė I. Vereščuk savo „Telegram“ paskyroje.

13:45 Prie Lietuvos raginimo tirti Rusijos karo nusikaltimus Ukrainoje prisijungė per 40 šalių

Prie Lietuvos raginimo tirti Rusijos karo nusikaltimus Ukrainoje prisijungė per 40 įvairių pasaulio valstybių, teigia Ingrida Šimonytė, premjerė.

„Lietuva dar vasario pabaigoje inicijavo vadinamąjį Hagos procesą su prašymu pradėti tyrimą dėl Rusijos ir Baltarusijos vykdomų karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmogiškumui pagal Romos statutą“, – penktadienį žurnalistams Rygoje sakė Vyriausybės vadovė.

13:44 A. Baerbock: padedame Ukrainai, bet našta negali gulti ant visų europiečių

Annalena Baerbock, Vokietijos diplomatijos vadovė, sako, kad Berlynas daro viską, jog padėtų Rusijos užpultai Ukrainai, tačiau karo našta negali gulti ant visų europiečių pečių.

„Esame atsakingi, kad karas nepersikeltų ant 450 mln. ES gyventojų pečių, todėl kalbame apie atskirus žingsnius“, – teigė A. Baerbock.

Pasak jos, rusiškos naftos atsisakyti iš karto yra sudėtinga, nes tai paveiktų produktų ir kuro kainas visoje Europoje. Jos teigimu, tai turi būti daroma nuosekliai ir „visam laikui“. Vis dėlto A. Baerbock neatsakė, ar šeštajame Bendrijos sankcijų pakete atsiras rusiškos naftos embargas. Vokietijos diplomatijos vadovė pridūrė, jog šalis ilgainiui atsisakys ir rusiškų dujų, tačiau nenurodė, iki kada tai galėtų būti padaryta.

13:41 Ukraina: Chersone nebus „liaudies respublikos“

Chersono srities teritorijoje nebus „Chersono liaudies respublikos“, tikina Oleksijus Danilovas, Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius.

„Mes puikiai žinome, kas šiandien vyksta Chersono srityje. Situacija žinoma, ką jie nori padaryti. Pažiūrėsime, kaip ten bus. Mes jokiu būdu nepripažįstame visų įvykių, kurie ten vyksta, pradedant vadinamuoju Krymo referendumu 2014 m., visko, kas vyko Donecko, Luhansko sričių teritorijoje. Tai yra technologija, kurią jie mano, kad jau yra išdirbę“, – gynybos pareigūną citavo „Unian“.

13:33 Maskvos teismas skyrė baudą vienai iš „Google“ bendrovių

Maskvos teismas nubaudė „Google“ priklausančią bendrovę „Alphabet Inc“ už tai, kad ji nepašalino prieštaringų vaizdo įrašų.

Už „administracinius pažeidimus“ JAV technologijų milžinei skirtos dvi baudos, kurių bendra suma siekia 11 mln. RUB  (135.000 USD). Maskvos Taganskio apygardos teismas pareiškė, kad bendrovė išplatino netikslius duomenis apie Rusijos karių nuostolius ir civilių aukas Ukrainoje, praneša naujienų agentūra TASS, kuria remiasi BBC.

13:28 „AB InBev“ parduos savo akcijų dalį Rusijos įmonėje „AB InBev Efes“

Belgijoje įsikūrusi alaus gamintoja „Anheuser-Busch InBev“ („AB InBev“) pranešė, kad parduos savo dalį Rusijos bendroje įmonėje „AB InBev Efes“ ir dėl to pirmojo ketvirčio rezultatuose numatė 1,1 mlrd. USD netekimus.

Kovo mėn. AB InBev, sekdama kitų didžiųjų alaus gamintojų pavyzdžiu ir sustabdė „Budweiser“ prekės ženklo pardavimus Rusijoje, neteko finansinės naudos iš savo bendros įmonės Rusijoje.

„AB InBev“ šiandien paskelbė, kad parduos savo nekontrolinį akcijų paketą bendroje įmonėje „AB InBev Efes“ ir aktyviai diskutuoja su savo partnere, Turkijos alaus darykla „Anadolu Efes“, kad ji įsigytų šį paketą“, – sakoma „AB InBev“ pareiškime.

13:14 Ukraina reaguoja į Rusijos tikslus

Andrijus Jermakas, Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas, sureagavo į paskelbtus Rusijos Federacijos tikslus Ukrainoje.

„Rusija paskelbė savo antrojo karo etapo planą. Jie mano, kad gali užgrobti Donbasą ir Ukrainos pietus, remdamiesi ekonominiu mūsų valstybės spaudimu. Mes turime savo scenarijus, kaip apsaugoti Ukrainą, ir noriu priminti, kad daugelį Kremliaus planų jau sugriovė mūsų kariuomenės ir žmonių darbas“, – savo „Telegram“ paskyroje rašė A. Jermakas.

Išsamiau apie Rusijos tikslus skaitykite 12:01 val. įraše

13:11 Indijos verslas gręžiasi nuo Rusijos

Vienas didžiausių plieno gamintojų Indijoje „Tata Steel“ trečiadienį pareiškė, kad ketina stabdyti savo bendradarbiavimą su Rusija.

Kompanija, kuri taip pat yra viena didžiausių plieno gamintojų Europoje, teigė, kad parengti planai, kaip įvykdyti šį žingsnį sukeliant kuo mažiau trukdžių bendrai įmonės veiklai, rašo CNN.

„Tata Steel“ priklauso „Tata Group“, kuris yra vienas didžiausių Indijos verslo konglomeratų.

Šis sprendimas paviešintas keletą dienų po „Infosys“, vienos didžiausių Indijos technologijų kompanijų, sprendimo iškelti savo verslą iš Rusijos.

Indija nuo pat Rusijos invazijos pradžios laikėsi atsargios linijos ir viešai nepasmerkė Rusijos, o premjeras Narendra Modi tokios politikos laikėsi nenorėdamas sugadinti santykių su Kremliumi.

13:01 Apšaudyta ligoninė Lymane

Rusijos kariuomenė apšaudė Lymano regioninę traumatologijos ligoninę iš salvinės ugnies sistemų „Uragan“, praneša Pavlo Kyrylenko, Donecko srities karinės administracijos vadovas.

Dėl apšaudymo kilo gaisrai ir buvo sunaikinti abiejų ligoninių ir netoliese esančių namų pastatai. Gelbėtojai šiuo metu užgesino gaisrą ir neutralizavo sprogstamuosius užtaisus.

„Atidžiai fiksuojame okupantų nusikaltimus. Rusai ir jų valstybė, atnešę į mūsų kraštą griovimą ir mirtį, už viską sumokės“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė P. Kyrylenko.

12:46 Berlynas: ginkluotė toliau bus tiekiama

Berlynas pranešė pasiekęs susitarimą su partneriais Rytų Europoje dėl naujos sunkiosios ginkluotės partijos tiekimo Ukrainai „artimiausiomis dienomis“.

Pasak Annalenos Baerbock, Vokietijos užsienio reikalų ministrės, šalys tieks Ukrainai savo turimą ginkluotę, o vėliau Vokietija papildys ištuštėjusias atsargas.

„Rezervai mūsų šalyje nėra dideli, mes dirbame ties šiuo klausimu. Bet kai kalbame apie efektyvumą ir spartą, reikia sutelkti karinius pajėgumus ir juos sujungti“, – Vilniuje kalbėjo A. Baerbock. 

12:37 JT dokumentavo apie 50 nužudymų Bučoje

Jungtinių Tautų (JT) misija, dirbanti Kyjivo priemiestyje Bučoje, kurį kelias savaites buvo užėmusios Rusijos pajėgos, dokumentavo apytikriai 50 civilių nužudymą, įskaitant grupines egzekucijas, penktadienį pranešė viena JT pareigūnė.

„Per misiją Bučoje balandžio 9-ąją JT žmogaus teisių pareigūnai dokumentavo ten įvykdytą maždaug 50 civilių neteisėtą nužudymą, be kita ko, grupinės egzekucijos būdu“, – sakė Ravina Shamdasani, JT vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuro (UNHCR) atstovė.

Ji taip pat sakė, kad Rusijos veiksmai Ukrainoje gali prilygti karo nusikaltimams. 

12:33 Apšaudytas Slovjanskas

Įtariama, kad kasetiniais šaudmenimis apšaudytas Slovjanskas, užfiksuota žala pastatams, praneša Vadimas Liachas, karinės miesto administracijos vadovas.

„Naktis praėjo neramiai, miestas buvo apšaudomas. Buvo apgadinti keli rajonai. Tikriausiai buvo naudojamos kasetinės bombos. Laimei, aukų nebuvo. Mes evakuojamės, nesustojame“, – savo asmeniniame „Facebook“ puslapyje pranešė V. Liachas.

12:01 Maskva siekia visiškos Donbaso ir Pietų Ukrainos kontrolės

Rusijos kariuomenė sieks užsitikrinti visišką kontrolę Ukrainos rytinėse ir pietinėse srityse, rusų naujienų agentūros citavo vieną šalies generolą.

„Nuo specialiosios operacijos antrosios fazės pradžios vienas iš uždavinių Rusijos kariuomenei – įgyti visišką kontrolę Donbase ir Pietų Ukrainoje“, – teigė generolas majoras Rustamas Minekajevas. 

Jis pridūrė, kad tokiu būdu bus sukurtas „sausumos koridorius“ su Krymo pusiasalio, kurį nuo 2014 metų yra aneksavusi Rusija.

11:52 Berlynas yra pasirengęs prisidėti steigiant NATO brigadą Lietuvoje 

Vilniuje viešinti Annalena Baerbock, Vokietijos užsienio reikalų ministrė, penktadienį pareiškė, kad Berlynas yra pasirengęs iš esmės prisidėti steigiant sąjungininkų brigadą Lietuvoje vietoje dabartinio bataliono, bet dėl didesnio vieneto kūrimo turi apsispręsti visas Aljansas.

„Šiuo metu diskutuojame su NATO partneriais apie naują gynybos koncepciją, todėl yra svarbu, kad drauge kaip Aljansas veiktumėme ryžtingai, o ne kaip atskiri užsienio reikalų ministrai. Svarbu, kad procese būtume drauge“, – bendroje spaudos konferencijoje su Gabrieliumi Landsbergiu, Lietuvos užsienio reikalų ministru, sakė Vokietijos diplomatijos vadovė.

Išsamiau skaitykite čia.

11:39 G. Landsbergis sako, kad Lietuva yra pasirengusi plėsti mokymus Ukrainos kariams

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad šalis gali apmokyti ukrainiečių karius naudotis modernia teikiama ginkluote ir taip plėsti dabartinę treniruočių programą.

„Jei mūsų partneriams reikėtų apmokyti Ukrainos karius, kaip naudotis pažangia technika, Lietuva gali pasiūlyti mūsų instruktorių kompetenciją, įrangą, poligonus ir kitą reikalingą pagalbą“, – bendroje spaudos konferencijoje Vilniuje su Annalena Baerbock, Vokietijos užsienio reikalų ministre, penktadienį sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

„Mes jau dabar apmokome ukrainiečių karius, tad nematome kliūčių apmokymo programą plėsti“, – pridūrė jis.

Šiuo metu Lietuva apmoko ukrainiečių karius naudotis amerikietiška prieštankine ginkluote.

11:25 Rusija skelbia smogusi 58 Ukrainos kariniams objektams

Rusijos gynybos ministerija pranešė, kad per naktį smogė 58 kariniams taikiniams Ukrainoje, įskaitant vietas, kuriose buvo sutelkti kariai, degalų sandėliai ir karinė įranga, skelbia „Reuters“.

11:16 Amerikos valstybių organizacija sustabdė Rusijos narystę

Amerikos valstybių organizacija (AVO), regioninės diplomatijos forumas, sustabdė Rusijos, kaip nuolatinės stebėtojos, dalyvavimą šios institucijos veikloje, kol ji „nutrauks priešiškus veiksmus“.

Ši daugiašalė institucija vienija 35 nepriklausomas Šiaurės ir Pietų Amerikos valstybes demokratijos, žmogaus teisių, saugumo ir vystymosi klausimais, įskaitant rinkimų stebėseną. Ji taip pat suteikusi nuolatinės stebėtojos statusą 72 šalims.

11:12 Berlynas skelbia naują trišalę ginklų mainų schemą Ukrainai apginkluoti

Vokietija skelbia naują trišalių mainų schemą, kuriais Ukrainos kariuomenė bus aprūpinta sunkiąja ginkluote iš Slovėnijos tankų parko, o mainais į tai Liubliana gaus vokiškų tankų ir kovos mašinų, rašo DW.

Didelė dalis Slovėnijos turimų T-72 tankų turėtų būti nusiųsti Ukrainai, o už tai Balkanų valstybei bus perduoti vokiški „Marder“ tankai ir šarvuotos kovos mašinos „Fox“. Mainais siekiama užtikrinti, kad Ukraina gautų tokios technikos, kuria moka naudotis ir kuriai nereikės papildomų apmokymų.

Christine Lambert, Vokietijos gynybos ministrė, ketvirtadienį patikino, kad parama Ukrainą turi pasiekti „labai greitai“.

Vokietija taip pat ketina apmokyti Ukrainos karius naudotis Nyderlandų pažadėtomis perduoti itin moderniomis „PzH 2000“ haubicomis. 18 tokių haubicų jau turi ir Lietuvos kariuomenė.

10:47 Zaporižios regione sudužo karinis lėktuvas

Zaporižios regione Volnianskio rajone sudužo karinis transporto lėktuvas AN-26, skelbia „Unian“, remdamasis tarnybų pranešimais.

„Yra nukentėjusiųjų. Aplinkybės tiriamos. Išsamesnę informaciją pateiksime vėliau“, – rašoma Ukrainos oro pajėgų pranešime.

10:26 Ukraina skelbia Rusijos nuostolius

Pasak Ukrainos gynybos ministerijos, šalis jau nukovė 21.200 Rusijos karių, 838 tankus, 153 sraigtasparnius ir 4.752 vnt. kitos karinės technikos.

10:10 400 įmonių Ukrainoje persikėlė iš karo zonos

Pasak Danilo Getmancevo, Ukrainos parlamento viešųjų finansų ir mokesčių komiteto vadovo, 400 įmonių persikėlė iš karo zonos į kitas Ukrainos vietas, mažiausiai 190 iš jų jau atnaujino veiklą.

09:59 J. Bidenas: V. Putinui nepavyko įgyvendinti savo ambicijų

Joe Bidenas, JAV prezidentas, savo „Twitter“ paskyroje paskelbė, kad Vladimirui Putinui, Rusijos prezidentui, nepavyko įgyvendinti savo ambicijų kare.

„Prezidentas Zelenskis ir jo demokratiškai išrinkta vyriausybė tebėra valdžioje, o Ukrainos ginkluotosios pajėgos, prie kurių prisijungė drąsūs Ukrainos civiliai gyventojai, sutrukdė Rusijai užkariauti jų šalį“, – rašė J. Bidenas.

09:50 Humanitariniai koridoriai neveiks

Penktadienį dėl didelio apšaudymų pavojaus humanitariniai koridoriai maršrutuose nebus vykdomi, pranešė Iryna Vereščuk, Ukrainos vicepremjerė.

„Kreipiuosi į visus, kurie laukia evakuacijos: būkite kantrūs, prašau, laikykitės“, – rašė ji savo „Telegram“ paskyroje.

09:43 Iš Donecko išvyko beveik trys ketvirtadaliai gyventojų

Pavlo Kyrylenko, Donecko srities gubernatorius, sako, kad beveik trys ketvirtadaliai gyventojų paliko Ukrainos kontroliuojamą Donecko srities teritoriją

Iki karo pradžios Ukrainos valdžios kontroliuojamoje Donecko srities teritorijoje nuolat gyveno 1,67 mln. žmonių. Dabar yra apie 430.000.

09:29 V. Zelenskis: Rusijos laimėjimai rytuose yra laikini

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pareiškė Rusijai, kad pastarojo meto Rusijos laimėjimai šalies rytuose yra laikini ir jos kariai bus priversti grįžti atgal per sieną.

„Nė vienas iš šių žingsnių nepadės Rusijai kare prieš mūsų valstybę. Jie gali tik atitolinti neišvengiamybę – laiką, kai okupantai turės palikti mūsų teritoriją. Ypač Mariupolį – miestą, kuris ir toliau priešinasi Rusijai, nepaisant visko, ką sako okupantai“, – vaizdo įraše tautai sakė V. Zelenskis

Ketvirtadienį Rusijos pajėgos užėmė 42 kaimus rytinėje Donecko srityje, praneša BBC.

09:25 Lietuva per Pasaulio banką skiria 10 mln. eurų garantiją paramai Ukrainai

Vašingtone dalyvaudama Pasaulio banko (PB) paramos Ukrainai ministrų susitikime Gintarė Skaistė, finansų ministrė, pranešė, kad Lietuva suteiks 10 mln. Eur garantiją Ukrainai.

Plačiau skaitykite čia.

09:11 Ukraina: atsikurti po karo prireiks mažiausiai 600 mlrd. USD.

Denisas Šmyhalas, Ukrainos ministras pirmininkas, sako, kad jo šalies atkūrimui po karo reikės mažiausiai 600 mlrd. USD.

„Blokuoti uostai, nukentėjo gamyklos, mėginta sužlugdyti sėją, sugriauti miestai. Visa tai – plano sunaikinti Ukrainos ekonomiką dalis. Nuostoliai jau siekia daugiau kaip 500 mlrd. USD. BVP šiais metais gali sumažėti nuo 30% iki 50%. Ukrainai reikia finansinės paramos iš partnerių, 4–5 mlrd. USD kas mėnesį per ateinančius šešis mėnesius“, – pabrėžė Ukrainos vyriausybės vadovas, kalbėdamas Tarptautinio valiutos fondo susitikime.

„Ilgalaikėje perspektyvoje Ukrainos atkūrimas kainuos mažiausiai 600 mlrd. USD. Toks atkūrimas apims infrastruktūros atkūrimą, naujos ekonomikos, naujų Europos institucijų kūrimą“, – sakė premjeras.

08:59 Vokietija Ukrainai skirs 37 mln. Eur

Vokietija skirs Ukrainai dar 37 mln. Eur karo padariniams įveikti, skelbia „Reuters“.

Apie 22,5 mln. Eur bus skirta Ukrainos elektros tinklų tvarkymui, o dar 14,4 mln. Eur – Rusijos pajėgų sugriautiems daugiabučiams atstatyti ir medicinos įrangai įsigyti.

08:53 JK: Rusija nori atlaisvinti pajėgas ir dislokuoti jas kitose Ukrainos vietose

Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija savo žvalgybos informacijoje skelbia, kad V. Putino sprendimas nebepulti gamyklos „Azovstal“, o ją blokuoti, rodo, kad jis nori atlaisvinti Rusijos pajėgas, kurias būtų galima dislokuoti kitose Rytų Ukrainos vietose.

„Visiškas Rusijos gamyklos puolimas greičiausiai pareikalautų daug rusų aukų, o tai dar labiau sumažintų jų bendrą kovinį veiksmingumą“, – vertina JK gynybos ministerija.

Pasak jos, rytiniame Donbase tebesitęsia smarkus apšaudymas ir kovos, nes Rusija, įgyvendindama savo planus regione, siekia toliau artėti prie gyvenviečių, įskaitant Krasnyj Lymaną, Barvinkovę, Lymaną ir Popasną.

Nepaisant to, siekdama atkurti savo išsekusias pajėgas, Rusiją ėmėsi gabenti neveikiančią techniką remontui.

08:35 Rubižnėje ir Popasnoje Ukraina išlaiko kontrolę

Rusija skelbė, kad užėmė Rubižnės ir Popasnos miestelius, vis dėlto, Serhijus Haidajus, Luhansko srities gubernatorius, pranešė, kad kontrolę išlaiko Ukrainos kariai.

08:27 Ukraina: rusai Luhanske specialiai naikina maisto sandėlius

Serhijus Haidajus, Luhansko srities gubernatorius, sako, kad rusai tyčia naikina maisto sandėlius ir prekybos centrus, siekdami pakartoti Holodomorą, bet situacija nėra kritinė.

„Mūsų partneriai mus palaiko, turime viską, ko reikia gyventojams. Ilgai galiojančio maisto yra kiekvienoje slėptuvėje nuo bombų. Atsargos nuolat pildomos“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė gubernatorius.

Tačiau S. Haidajus akcentuoja kritinę situaciją dėl komunikacijų: į daugelį gyvenviečių nebegalima grąžinti elektros, mobiliojo ryšio, dujų, vandens.

„Gyvenimas slėptuvėse yra išlikimas. Šaltis, ligos, antisanitarinės sąlygos ir viltis, kad slėptuvė atlaikys bombardavimą. Taigi jūs atiduodate kozirius į rusų rankas. Ar šaliai bus lengviau laimėti, kai priešas šantažuoja alkanus, sergančius, sužeistus žmones?“, – ragindamas 70.000 likusiųjų gyventojų evakuotis teigė srities gubernatorius.

08:05 Ukraina: rusai žada blokuoti judėjimą Kryme

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas skelbia, kad nuo balandžio 30 d. laikinai okupuotame Kryme rusams bus uždrausta išvykti ir įvažiuoti į pusiasalį, jog nesutriktų pavasarinė šaukimo į kariuomenę kampanija.

Pasak Generalinio štabo, Rusijos kariai negavo atlyginimų už kovo mėnesį, dėl to jie reiškia nepasitenkinimą ir pasipiktinimą.

07:47 Ukraina: toliau vyksta mūšiai palei visą fronto liniją

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas pranešė, kad laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose Rusijos daliniai blokuoja vietos gyventojų judėjimą, plėšikauja, naikina svarbiausius infrastruktūros objektus ir blokuoja humanitarinių atsargų pristatymą. Pasak Generalinio štabo, pasitaiko civilių gyventojų ir savanorių egzekucijų atvejų.

Generalinio štabo operatyvinėje informacijoje taip pat pažymima, kad Rusija intensyvino kariuomenės ginkluotę Zaporižioje, toliau dalinai blokuojamas Charkivas, vyksta mūšiai palei visą fronto liniją.

07:32 Apšaudytas Mykolajivas

Balandžio 21 d. vėlai vakare buvo apšaudytas Mykolajivas, pranešė Aleksandras Senkevičius, miesto meras.

„Mykolajivas ir toliau atakuojamas kasetiniais sviediniais. Praėjusią naktį buvo sužeisti trys žmonės, vienas iš jų mirė ligoninėje. Atkreipiu jūsų dėmesį į tai, kad visi šie žmonės apšaudymo metu, nepaisant komendanto valandos, buvo gatvėje“, –  savo „Telegram“ paskyroje rašė A. Senkevičius.

07:27 Civiliai „Azovstal“ įstrigę po griuvėsiais

Plieno gamykla „Azovstal“, kurioje jie yra pasislėpę šimtai žmonių, iš esmės sunaikinta, o civiliai gyventojai įstrigę po sugriuvusiais pastatais, sako Sviatoslavas Palamaras, Ukrainos „Azovo“ pulko vado pavaduotojas.

„Visi pastatai „Azovstal“ teritorijoje praktiškai sugriauti. Jie mėto sunkiąsias bombas, bunkerių bombas, kurios sukelia didžiulius sugriovimus. Bunkeriuose turime sužeistųjų ir žuvusiųjų. Kai kurie civiliai lieka įstrigę po sugriuvusiais pastatais“, – interviu BBC sakė S. Palamaras.

07:07 JK apmoko Ukrainos karius naudotis šalies karine technika

Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas, atskleidė, kad JK apmoko Ukrainos karius, kaip naudotis jo šalies tiekiama ginkluote, skirta Rusijos pajėgoms atremti.

„Galiu pasakyti, kad šiuo metu Lenkijoje mokome ukrainiečius naudotis priešlėktuvine gynyba, o JK, kaip naudotis šarvuočiais“, – sakė jis žurnalistams, keliaujantiems kartu su juo į Indiją, praneša BBC.

B. Johnsono spaudos sekretorius teigė, kad šiuo metu Jungtinėje Karalystėje apmokymams yra atvykę „kelios dešimtys“ Ukrainos karių.

07:01 V. Zelenskis: bandymas aneksuoti Ukraina nuskurdins Rusiją 

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, vaizdo kreipimesi perspėjo Rusiją, kad bet kokie bandymai aneksuoti šalį sukels jai sankcijas, dėl kurių ji liks tokia nuskurdusi, kokia buvo po 1917 m. pilietinio karo.

Jis paragino pietinių Chersono ir Zaporižios sričių gyventojus labai atsargiai vertinti informaciją, kurią jie teikia Rusijos kariuomenei.

„Jei jie prašo jūsų užpildyti kokias nors anketas, palikti kur nors savo paso duomenis, turėtumėte žinoti – tai ne tam, kad jums padėtų. Taip siekiama suklastoti vadinamąjį referendumą jūsų žemėje, jei iš Maskvos ateis įsakymas surengti tokį šou“, – sakė jis.

06:58 V. Zelenskis dėkojo už paramą

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, padėkojo Ispanijos ir Danijos premjerams už paramą atvykus į Kyjivą ir padėkojo Danijos ministrui pirmininkui už parodytą pasirengimą paremti pokario atstatymą Ukrainoje.

„Jungtinės Valstijos paskelbė naują paramos paketą mūsų valstybei. Esame už tai dėkingi. Šiame pakete yra labai galingų gynybos priemonių mūsų kariuomenei. Visų pirma tai artilerija, sviediniai, dronai. Tai yra tai, ko mes tikėjomės“, – sakė Ukrainos prezidentas

06:46 Baltijos šalių premjerai Rygoje aptars pastangas stiprinti regiono saugumą

Rygoje penktadienį Ingrida Šimonytė, premjerė, kartu su Latvijos ir Estijos Vyriausybių vadovais Krišjaniu Kariniu ir Kaja Kallas aptars bendras pastangas stiprinti regiono saugumą, tęsiantis Rusijos karui Ukrainoje ir artėjant NATO viršūnių susitikimui Madride, taip pat kalbės apie šalių energetinį saugumą atsisakant Rusijos gamtinių išteklių.

Be kita ko, susitikimo metu bus kalbama ir apie sankcijų Rusijai griežtinimą, Baltijos valstybių paramą Ukrainai.

06:41 A. Baerbock Lietuvoje aptars paramą Ukrainai

Vilniuje vizitą po Baltijos šalis baigianti Vokietijos diplomatijos vadovė Annalena Baerbock penktadienį susitiks su Gitanu Nausėda, prezidentu, ir Gabrieliumi Landsbergiu, užsienio reikalų ministru.

Politikai aptars NATO rytinio flango gynybinių pajėgumų stiprinimą, karinę, humanitarinę ir politinę paramą Rusijos užpultai Ukrainai, įskaitant narystės Europos Sąjungoje klausimą. Susitikimuose taip pat bus diskutuojama apie galimas naujas sankcijas Rusijai, santykius su Baltarusija ir Kinija.

06:36 Ukrainos infrastruktūrai padaryta žala siekia 60 mlrd. USD

Ukrainos infrastruktūrai padaryta fizinė žala pasiekė 60 mlrd. USD ir toliau didės, sakė Davidas Malpassas, Pasaulio banko prezidentas.

D. Malpasas Pasaulio banko konferencijoje dėl finansinės pagalbos Ukrainai poreikių sakė, kad į išankstinį „siauros“ žalos išlaidų įvertinimą neįtraukti didėjantys ekonominiai karo kaštai Ukrainai.

06:30 V. Zelenskis: Ukrainos ekonomikai išlaikyti reikia 7 mlrd. USD per mėnesį

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, kreipdamasis į Pasaulio banko ir Tarptautinio valiutos fondo atstovus, pasakė, kad Ukrainai reikia 7 mlrd. USD per mėnesį, jog jos ekonomika galėtų atlaikyti karo sukeliamus nuostolius.

„Rusijos kariuomenė sąmoningai naikina visus mūsų šalies objektus, kurie galėtų suteikti ekonominį pagrindą gyvenimui. Geležinkelio stotys, maisto sandėliai, kepyklos, naftos terminalai ir kt. Šiuo metu, atsižvelgiant į ekonomikos nuosmukį ir nutrūkusius ekonominius ryšius, mums kas mėnesį reikia iki 7 mlrd. USD finansinės paramos. Ukrainai prireiks šimtų milijardų dolerių, kad atsigautų po šio karo. Esu tikras, kad kiekvienas iš jūsų turi šiuos skaičiavimus, esu tuo įsitikinęs“, – sakė V. Zelenskis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Prancūzija pažadėjo tiekti daugiau ginklų Ukrainai

Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, antradienį per pokalbį su Volodymyru Zelenskiu, kolega iš...

Verslo aplinka
2022.05.17
„Dizaino sparnai“ pradedantiesiems augins sparnus

Lietuvos kultūros tarybos (LKT) projektas „Dizaino sparnai“ pradedančiuosius kviečia teikti paraiškas...

Laisvalaikis
2022.05.17
JK ir ES vėl priartėjo prie prekybos karo slenksčio

Artimiausiomis savaitėmis Jungtinė Karalystė (JK) vienašališkai parengs naują prekybos su Šiaurės Airija po...

Verslo aplinka
2022.05.17
Europoje – pirmieji svarstymai dėl palūkanų kėlimo iškart 50 bazinių punktų

Klaasas Knotas, Nyderlandų centrinio banko vadovas, įsitikinęs, kad Europos centrinis bankas (ECB) turėtų...

Rinkos
2022.05.17
Suomija nemokės Rusijai už dujas rubliais

Suomijos valstybinė dujų bendrovė „Gasum“ atmeta Rusijos reikalavimą už jos eksportuojamas gamtines dujas...

Verslo aplinka
2022.05.17
Suomių parlamentas remia šalies narystę NATO

Didžioji dauguma Suomijos parlamento narių antradienį per balsavimą parėmė iniciatyvą teikti paraišką dėl...

Verslo aplinka
2022.05.17
Infografika: Ukrainos skelbiami rusų nuostoliai pranoksta viso Čekijos karinio personalo skaičių Premium

Ukrainos gynybos ministerija kasdien skelbia naujausius skaičius apie Rusijos kariuomenės patirtus nuostolius...

Verslo aplinka
2022.05.17
Pataisytas biudžetas: kyla NPD, didėja deficitas, keičiasi skolos rodiklis 8

Seimas pataisė 2022-ųjų biudžetą – dėl neapibrėžtų ekonominių perspektyvų teko didinti išlaidas, koreguoti...

Verslo aplinka
2022.05.17
Suomija ir Švedija vieningai pateiks stojimo į NATO paraiškas

Suomija ir Švedija antradienį per iškilmingą ceremoniją, dalyvaujant abiejų valstybių vadovams, paskelbė...

Verslo aplinka
2022.05.17
Daugėja Lietuvos gyventojų, gimusių Vakarų Europoje

Pernykštis gyventojų ir būsto surašymas rodo, kad Lietuvoje auga gyventojų, gimusių Vakarų Europoje,...

Verslo aplinka
2022.05.17
V. Adamkus: Lietuva yra viena iš pirmaujančių šalių, remiant Rusijos užpultą Ukrainą

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus sako, kad Lietuva yra viena iš pirmaujančių šalių, remiant...

Verslo aplinka
2022.05.17
„Profarma“ žada skųsti nuosprendį dėl greitųjų testų 1

Bendrovė „Profarma“ antradienį pranešė Lietuvos Aukščiausiajam Teismui skųsianti sprendimą greitųjų COVID-19...

Verslo aplinka
2022.05.17
Izraelis didina dujų gavybą

Izraelis puoselėja ambicingus gamtinių dujų gavybos jūros šelfe didinimo planus, tikėdamasi artimiausioje...

Pramonė
2022.05.17
Pirmadienį nustatyta 280 naujų COVID-19 atvejų

Praėjusią parą nustatyta 280 naujų COVID-19 atvejų, nė vienas žmogus nemirė, rodo antradienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.05.17
Prezidentūrą nuvylė Vengrijos sprendimas blokuoti Rusijos naftos embargą 1

Vengrijos sprendimas blokuoti Europos Sąjungos siekį įvesti Rusijos naftos embargą – nuviliantis, sako...

Verslo aplinka
2022.05.17
Teismas per Rusijos URM M. Gorbačiovui išsiuntė Sausio 13-osios įvykių ieškinio dokumentus

Vilniaus miesto apylinkės teismas praėjusią savaitę Rusijos užsienio reikalų ministerijai išsiuntė Sausio...

Verslo aplinka
2022.05.17
Iš „Azovstal“ į separatistų kontroliuojamus Ukrainos miestus evakuota šimtai Ukrainos gynėjų 6

Daugiau kaip 260 pulko „Azov“ ir kitų Ukrainos pajėgų dalinių karių, atkakliai gynusių „Azovstal“...

Verslo aplinka
2022.05.17
Kabeliai - labai svarbus vėjo jėgainių parko patikimumo rodiklis Verslo tribūna 1

Pernai spalį Ekonomikos reikalų ir susisiekimo ministerija žiniasklaidos ir tyrimų bendrovei „Kantar“ užsakė...

Pramonė
2022.05.17
Norint eksporto, reikia inovacijų Verslo tribūna

Kitąmet trisdešimties metų jubiliejų minėsianti UAB „Henris“ iš Šiaulių jau daugelį metų garsėja kaip solidus...

Inovacijos
2022.05.17
„Iki“ padeda spręsti aktualiausias elektromobilių įkrovimo problemas Verslo tribūna 7

Vien šiemet šalia prekybos tinklo „Iki“ parduotuvių atsiras 40 elektromobilių įkrovimo stotelių, kuriose...

Prekyba
2022.05.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku