JAV sukūrė dronus specialiai ukrainiečių poreikiams, Rusija toliau didina pajėgas Rytų Ukrainoje

Publikuota: 2022-04-21
Atnaujinta 2022-04-21 21:59
  • Lietuva perdavė Ukrainai sunkiųjų minosvaidžių.
  • Rusijos pajėgos kontroliuoja apie 80% Luhansko regiono.
  • V. Putinas atšaukė „Azovstal“ gamyklos šturmą ir ketina kompleksą „blokuoti“.
  • Rusija uždaro Lietuvos konsulatą Sankt Peterburge.
  • JAV prezidentas paskelbė, kad Ukrainai skiria dar 800 mln. USD vertės karinės ir 500 mln. USD finansinės pagalbos.
  • Vokietija sutarė su Rytų Europos šalimis dėl sunkiosios ginkluotės perdavimo Ukrainai.

Trečiadienio įvykių juostą galima rasti čia.

 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Baigiame pildyti ketvirtadienio naujienų juostą. Naujausias žinias pranešime penktadienį 6:30 val.

21:47 Ragina taupyti energiją ir taip padėti Ukrainai

Tarptautinė energetikos agentūra (TEA) ir Europos Komisija pateikė daugybę patarimų, kaip taupyti energiją, skatindama ES piliečius mažinti sąskaitas už energiją ir priklausomybę nuo rusiško kuro.

Ketvirtadienį išplatintame pranešime spaudai TEA vykdomasis direktorius Fatihas Birolis teigė, kad „mažesnis energijos vartojimas yra konkretus būdas padėti Ukrainos žmonėms ir sau patiems“.

F. Birolis pridūrė, kad siūlomi veiksmai gali „sumažinti pinigų srautus Rusijos kariuomenei ir padėti mums žengti švaresnės ir tvaresnės planetos keliu“.

Tarp rekomenduojamų priemonių – šildymo sumažinimas, darbas namuose, važiavimas viešuoju transportu ir kt.

21:26 Dnipro srityje atakuota geležinkelio infrastruktūra

Rusijos pajėgos apšaudė Dnipro sritį. Smūgiai buvo nukreipti į geležinkelio infrastruktūrą Novomoskovsko rajone, feisbuke pranešė srities administracijos vadovas Valentinas Rezničenka.

„Dnipro sritis, balandžio 21 d. 19.55 val. Trys raketų smūgiai į geležinkelio infrastruktūrą Novomoskovsko rajone. Visi gyvi. Geležinkelio vėžė ir kontaktinis tinklas sudaužyti į gabalus. Kol kas neaišku, ar galėsime atnaujinti eismą“, – rašė V. Rezničenka.

21:16 Ukraina: šturmas Mariupolyje tęsiasi, atakuojami objektai visoje šalyje

Mariupolyje Rusijos pajėgos tęsia oro antskrydžius ir toliau bando šturmuoti jūrų uostą ir „Azovstal“ gamyklos teritoriją, feisbuke pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas.

Pranešime pažymima, kad apskritai raketų ir bombų atakos prieš karinę ir civilinę infrastruktūrą visoje Ukrainos teritorijoje nesiliauja. 

Generalinis štabas taip pat rašo, kad „priešas tęsė puolimą rytinėje operatyvinėje zonoje, siekdamas visiškai kontroliuoti Donecko ir Luhansko sričių teritoriją“. 

21:07 PAR vadovas telefonu kalbėjosi su V. Zelenskiu

Pietų Afrikos Respublikos prezidentas Cyrilas Ramaphosa, sulaukęs griežtos kritikos dėl atsisakymo pasmerkti Rusijos invaziją į Ukrainą, ketvirtadienį sakė kalbėjęsis su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu.

S. Ramaphosa socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė, kad telefonu kalbėjosi su V. Zelenskiu, „kad aptartų konfliktą Ukrainoje ir jo tragišką žmogiškąją kainą bei pasekmes pasauliui“.

„Sutinkame, kad derybomis reikia užbaigti konfliktą, kuris padarė poveikį Ukrainos vietai pasaulinėse tiekimo grandinėse, įskaitant jos, kaip pagrindinės maisto eksportuotojos į mūsų žemyną, pozicijai“, – sakė C. Ramaphosa.

20:31 Mariupolio meras: rusai laidoja civilius masinėse kapavietėse

Apsiausto Ukrainos uostamiesčio Mariupolio meras Vadymas Boičenka sako, kad rusų kariai laidoja ukrainiečius civilius masinėse kapavietėse, taip dangstydami karo nusikaltimus. Pasak V. Boičenkos, rusai prie Mariupolio palaidojo šimtus civilių.

Jis teigė, kad rusai iškasė didžiulius griovius netoli Manhušo, už 20 km į vakarus nuo Mariupolio.

„Jie sunkvežimiais veža žuvusių Mariupolio gyventojų kūnus ir meta juos į tuos griovius“, – nurodė V. Boičenka per internetinę spaudos konferenciją.

Tokius teiginius patvirtina ir „Maxar Technologies“ palydovinės nuotraukos, kuriose matyti, kad Manhušo šiaurės vakariniame pakraštyje esančioje vietovėje yra naujų kapų.

„Maxar Technologies“ / „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
„Maxar Technologies“ / „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

 

20:11 Ukrainos premjeras susitiko su J. Bidenu

Vašingtone viešintis Ukrainos premjeras Denisas Šmyhalis susitiko su JAV prezidentu Joe Bidenu. Susitikime aptarta padėtis Ukrainoje ir galimybės sustabdyti Rusiją.

19:48 Rusija toliau didina pajėgas Ukrainoje

Rusija toliau didina savo pajėgas Ukrainoje, ir nuo vakar sustiprino jas dar trimis bataliono taktinėmis grupėmis (BTG), taigi bendras Rusijos BTG skaičius Ukrainoje pasiekė 85, ketvirtadienį žurnalistams sakė aukšto rango JAV gynybos pareigūnas.

Iš viso per pastarąją savaitę buvo dislokuota 20 BTG.

Pasak pareigūno, dauguma naujų BTG „vyksta į Donbaso regioną“.

19:38 JK uždraudė ikrų ir sidabro importą iš Rusijos

Jungtinė Karalystė (JK) uždraudė ikrų ir kitų aukštos klasės produktų importą iš Rusijos, išplėsdama sankcijas Rusijai, pranešė JK Tarptautinės prekybos departamentas.

Importo draudimas bus taikomas ir sidabrui bei medienos gaminiams, o deimantų ir kaučiuko importo iš Rusijos ir Baltarusijos tarifai didinami 35 proc. punktais.

19:25 V. Zelenskis neatmeta karinio Mariupolio išlaisvinimo kelio

Išlaisvinti civilius ir karius iš rusų blokuojamo Mariupolio galima dviem būdais: kariniu ir diplomatiniu. Pirmajam reikia partnerių pagalbos, įskaitant ginklų tiekimą, sako Ukrainos prezidentas V. Zelenskis.  

„Yra karinis būdas. Turime tam ruoštis ir ruošiamės, kad būtume galingi, ir čia mums reikalinga mūsų partnerių pagalba. Patiems mums sunku“, – sakė V. Zelenskis.

Kalbant apie diplomatinį kelią, pasak V. Zelenskio, juo galima daug kartų greičiau atblokuoti žmones, ir Ukraina jau pasiūlė keletą variantų, įskaitant tarpininkavimą, taip pat formulę „sužeistieji už sužeistuosius“, tačiau Rusija su tuo nesutinka.

19:12 Pentagonas: JAV oro pajėgos sukūrė dronų sistemą specialiai Ukrainos poreikiams

JAV karinės oro pajėgos sukūrė naują bepiločių orlaivių „Phoenix Ghost“ sistemą, kuri atitinka Ukrainos poreikius, sako Pentagono atstovas spaudai.

Į naująjį JAV karinės pagalbos Ukrainai paketą įtraukta per 120 tokių „Phoenix Ghost“ sistemų.

„Šią sistemą oro pajėgos skubiai sukūrė atsižvelgdamos būtent į Ukrainos poreikius“, – sakė Pentagono atstovas spaudai Johnas Kirby.

18:59 „Azovstal“ teritorija toliau bombarduojama

Mariupolyje toliau bombarduojama ir apšaudoma „Azovstal“ gamyklos teritorija, savo „Telegram“ kanale parašė Mariupolio mero patarėjas Piotras Andriuščenka.

Tuo pat metu vyksta mūšiai tramvajų depo rajone, kuris yra gerokai nutolęs nuo „Azovstal“ teritorijos.

„Tai tiesiog, kad suprastume „žaliuosius „Azovstal“ koridorius“ ir „Putino pergalę prieš Mariupolį“. Esu įsitikinęs – okupantai nesustos, kol visiškai nesunaikins visų, kurie yra „Azovstal“ (gamykloje)“, – rašė jis.

Anksčiau buvo pranešta, kad Vladimiras Putinas įsakė Rusijos gynybos ministrui Sergejui Šoigu atšaukti „Azovstal“ šturmą.

18:48 AFP: Zaporižią pasiekė trys autobusai su iš Mariupolio evakuotais žmonėmis

Į Zaporižią ketvirtadienį atvyko trys mokykliniai autobusai su evakuotais žmonėmis iš Mariupolio, kuriems pavyko pravažiuoti per Rusijos pajėgų okupuotą teritoriją, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistas.

Autobusus pasitikusi Ukrainos vicepremjerė Iryna Vereščuk pažymėjo, kad evakuotųjų buvo daug mažiau nei tikėtasi, nes humanitarinis koridorius neveikė tinkamai.

„Niekas nesuveikė. Sugebėjo atvykti tik 79 žmonės. Nebuvo jokių žaliųjų koridorių“, – sakė vicepremjerė. 

Kiek anksčiau Mariupolio meras teigė, kad į Zaporižią vyksta keturi evakuacijos autobusai su 80 civilių gyventojų, kurie iš miesto išvyko trečiadienį.

18:44 Rusija įvedė kelionių draudimus JAV viceprezidentei, M. Zuckerbergui

Rusija ketvirtadienį paskelbė kelionių draudimus JAV viceprezidentei Kamalai Harris, „Facebook“ vadovui Markui Zuckerbergui ir dar 27 žymiems amerikiečiams, atsakydama į sankcijas, įvestas dėl Kremliaus agresijos prieš Ukrainą.

Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad kelionių draudimas, kuris taip pat taikomas aukščiausiems Pentagono pareigūnams, JAV verslo lyderiams ir žurnalistams, galios „neribotą laiką“.

18:30 Italija sudarė susitarimą su Angola dėl dujų tiekimo

Italija trečiadienį sudarė susitarimą su Angola dėl dujų tiekimo, spartindama pastangas mažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų prasidėjus karui Ukrainoje.

Šalys pasirašė ketinimų deklaraciją plėtoti „naujas“ gamtinių dujų įmones ir didinti eksportą į Italiją, skelbiama Italijos užsienio reikalų ministro Luigi Di Maio pranešime. Plačiau apie tai – čia

18:21 Ispanija perduoda Ukrainai 200 t karinės įrangos

Ispanija išsiuntė Ukrainai 200 tonų karinės įrangos, įskaitant sunkiąsias kovos mašinas ir šaudmenis, ketvirtadienį per vizitą Kyjive pranešė ispanų ministras pirmininkas Pedro Sanchezas.

„Tai lig šiol didžiausia siunta, daugiau nei dvigubai viršijanti tai, ką siuntėme iki šiol“, – pareiškė jis per bendrą spaudos konferenciją su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir Danijos ministre pirmininke Mette Frederiksen. Plačiau skaitykite čia

17:57 Kaunui svarbi UNESCO sesija Rusijoje atidėta neribotam laikui

Rusijoje, Kazanėje birželį turėjęs įvykti UNESCO Pasaulio paveldo komiteto posėdis atidėtas neribotam laikui, ketvirtadienį BNS patvirtino kultūros bei užsienio reikalų ministrai.

Šis posėdis buvo svarbus Kaunui, nes jame turėjo būti svarstoma paraiška dėl miesto modernizmo architektūros įtraukimo į Pasaulio paveldo sąrašą.

„Pateikta informacija, kad Pasaulio paveldo komiteto 45-oji sesija nukeliama be jokių oficialių paaiškinimų, nekalbant apie datą ir apie vietą“, – BNS kultūros ministras Simonas Kairys.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis patvirtino, kad apie sprendimą atidėti sesiją UNESCO Pasaulio paveldo komiteto nariams pranešė pati Rusija.

17:49 JAV Ukrainai skiria ir 500 mln. USD finansinę pagalbą 

Jungtinės Valstijos, šalia naujos 800 mln. USD vertės karinės pagalbos, Ukrainai skiria ir naują 500 mln. USD finansinės pagalbos paketą, kad padėtų mokėti atlyginimus, pensijas ir išlaikyti kitas vyriausybės programas. Apie šią paramą ketvirtadienį pranešė JAV prezidentas Joe Bidenas. 

Naujasis paketas papildys 500 mln. USD ekonominę pagalbą, apie kurią J. Bidenas paskelbė kovo mėnesį. Plačiau skaitykite čia.

17:47 Vokietija sutarė su R. Europos šalimis dėl sunkiosios ginkluotės perdavimo 

Vokietija pasiekė susitarimą su partneriais Rytų Europoje dėl naujos sunkiosios ginkluotės partijos tiekimo Ukrainai „artimiausiomis dienomis“, ketvirtadienį pranešė gynybos ministrė Christine Lambrecht.

„Kalbama apie tankus, šarvuočius ar kitus pajėgumus, kuriuos gali suteikti atskiros šalys“, – transliuotojui NTV sakė Ch. Lambrecht. Plačiau skaitykite čia

17:34 Su Rusija susiję laivai negalės įplaukti į JAV uostus

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį pareiškė, kad JAV uždraus su Rusija susijusiems laivams įplaukti į Amerikos uostus, taip siekdamos dar labiau izoliuoti Maskvą po jos invazijos į Ukrainą.

„Jokiam laivui, plaukiojančiam su Rusijos vėliava arba priklausančiam ar valdomam Rusijos interesų grupių, nebus leista prisišvartuoti Jungtinių Valstijų uoste“, – sakė J. Bidenas.

Wino McNamee („Getty Images“ / AFP / „Scanpix“) nuotr.
 Wino McNamee („Getty Images“ / AFP / „Scanpix“) nuotr. 

17:12 JAV Ukrainai skiria dar 800 mln. USD vertės karinės pagalbos

Ketvirtadienį Baltuosiuose rūmuose JAV prezidentas Joe Bidenas paskelbė apie papildomą karinės pagalbos Ukrainai paketą, jo administracijai siekiant sustiprinti šios šalies pajėgas, kovojančias su Rusijos invazija.

„Šiandien skelbiu apie 800 mln. USD (pagalbą) toliau didinti Ukrainos galimybes kovoti rytuose, Donbaso regione“, – sakė J. Bidenas.

Jis pranešė, kad į naująjį karinės pagalbos paketą bus įtraukta sunkioji artilerija, 144.000 šaudmenų, taktiniai dronai. Plačiau skaitykite čia

Tokio paties dydžio paketas buvo skirtas ir prieš savaitę. 

J. Bideno administracija ketvirtadienį taip pat paskelbė apie naują programą „Uniting for Ukraine“, pagal kurią bus supaprastintas Ukrainos pabėgėlių, norinčių atvykti į JAV, priėmimo procesas. 

16:40 Mariupolio meras: evakuacija iš „Azovstal“ šiandien negalima  

Ketvirtadienį evakuoti civilius iš gamyklos „Azovstal“, kurioje jie slepiasi, nėra galimybių, kadangi nėra stabilaus ugnies nutraukimo, kuris užtikrintų saugią evakuaciją, ketvirtadienį per nuotolinę spaudos konferenciją sakė Mariupolio meras Vadymas Boičenka.

Jis pažymėjo, kad šiuo metu Mariupolyje evakuacijos autobusų laukia apie 200 žmonių, tačiau autobusai dar neatvyko. Keturi evakuacijos autobusai su 80 civilių gyventojų trečiadienį išvyko iš Mariupolio ir šiuo metu vyksta į Zaporižią.

V. Boičenka taip pat sakė, kad trečiadienį, bandant evakuoti civilius gyventojus, Rusijos kariai pradėjo apšaudymą.

„Deja, daugelis gyventojų priėmė sprendimą likti mieste, nes manė, kad (evakuotis) bus pavojinga ir kils grėsmė jų gyvybei“, – sakė jis.

16:18 Latvijoje leista atimti pilietybę iš kai kurių karo nusikaltimų rėmėjų

Latvijos parlamentas ketvirtadienį priėmė įstatymo pataisas, leidžiančias atimti pilietybę iš karo nusikaltimus remiančių žmonių, bet tik tuo atveju, jeigu jie neliktų be jokio kito paso.

Tokia bausmė numatyta dvigubą pilietybę turintiems asmenims, teikiantiems reikšmingą finansinę, materialinę, propagandinę, technologinę ar kitokią paramą šaliai ar asmenims, įvykdžiusiems genocidą, nusikaltimus taikai ar žmoniškumui, karo nusikaltimus, keliančius grėsmę teritoriniam vientisumui, suverenitetui ir nepriklausomybei. Išsamiau skaitykite čia.

16:01 Rusijos veiksmus Ukrainoje pripažino genocidu

Estijos ir Latvijos parlamentai ketvirtadienį Rusijos kariuomenės žiaurų elgesį Ukrainoje pripažino genocidu.

15:40 Dar kartą apsikeista belaisviais

Apsikeitus karo belaisviais, ketvirtadienį buvo išlaisvinta devyniolika Ukrainos piliečių: 10 kariškių ir 9 civiliai, savo „Telegram“ kanale pranešė Ukrainos vicepremjerė Iryna Vereščuk.

Ji pažymėjo, kad šį kartą tarp paleistų asmenų buvo sužeistųjų.

Šiuo metu Rusijos nelaisvėje yra apie 1.000 ukrainiečių civilių, pusė jų – moterys, ir 700 kariškių.

15:34 Raketomis atakuota Zaporižia

Rusijos pajėgos apie 13 val. sudavė du raketų smūgius Zaporožiai, „Telegram“ kanale pranešė Zaporižios regiono administracijos vadovas Oleksandras Staruchas. Jo teigimu, nukentėjusių žmonių nėra.

Tuo pat metu „Ukrainos geležinkeliai“ („Ukrzaliznytsia“) pranešė, kad per ataką buvo apgadintas traukinys Zaporižia–Lvivas, tačiau nenurodė tikslios apšaudymo vietos.

15:22 Baltarusija praleis vaistus ir medicinos įrangą gabenančius ES sunkvežimius

Baltarusija nusprendė sušvelninti sankcijas Europos Sąjungos valstybėse registruotiems sunkvežimiams – išplėtė prekių, kurioms netaikomas draudimas įvažiuoti į šalį ir tranzitu ją kirsti, sąrašą, skelbia portalas afn.by, remdamasis Baltarusijos transporto ministerija.

Anot pranešimo, toks draudimas nebebus taikomas negabaritiniams kroviniams, humanitarinėms prekėms, taip pat kroviniams, kuriems būtinos specialios transportavimo sąlygos – gataviems vaistams, medicinos įrangai ir jai skirtoms atsarginėms dalims, žaliavoms, skirtoms vaistų ir medicinos prietaisų gamybai, kraujui, žmogaus organams ir audiniams.

Plačiau skaitykite čia.

15:04 Rusija uždaro keletą Baltijos šalių konsulatų

Rusija ketvirtadienį pranešė uždaranti keletą Lietuvos, Latvijos ir Estijos konsulatų, taip atsakydama į Maskvos konsulatų uždarymą Baltijos valstybėse dėl jos karo Ukrainoje.

Rusijos užsienio reikalų ministerija nurodė, kad nusprendė „atšaukti leidimą veiklai“ Sankt Peterburge esantiems konsulatams, taip pat Latvijos konsulatui ir Estijos biurui Pskove, netoli Estijos sienos esančiame mieste. 

„Šių Estijos ir Latvijos konsulinių atstovybių vadovai ir kiti konsuliniai pareigūnai yra paskelbti nepageidaujamais asmenimis“, – nurodė ministerija.

14:49 Raudonasis Kryžius atmeta Kyjivo kaltinimus

Ukrainos žmogaus teisių ombudsmenė Liudmyla Denisova pasmerkė praėjusį mėnesį Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto (TRKK) paskelbtą pranešimą, kad jis planuoja atidaryti savo filialą Rusijos pietinėje Rostovo srityje, kad padėtų ukrainiečių pabėgėliams, kurie, Kyjivo teigimu, buvo prievarta deportuoti į Rusiją.

Pareigūnė sakė, kad paprašė Rusijos žmogaus teisių įgaliotinės Tatjanos Moskalkovos ir TRKK padėti gauti informacijos apie šiuos pabėgėlius, kad Ukraina galėtų padėti jiems grįžti namo, tačiau nei iš jos, nei iš Raudonojo Kryžiaus negavo jokio atsakymo.

Paklausta, ar įtaria, kad TRKK dirba „išvien“ su Rusija, L. Denisova atsakė: „Taip, aš įtariu, kad taip ir yra“. 

TRKK griežtai paneigė Kyjivo kaltinimus. Plačiau skaitykite čia.

14:40 JK įvedė sankcijas Rusijos kariuomenės vadams

Jungtinė Karalystė savo sankcijų Rusijai sąrašą papildė 26 fiziniais ir juridiniais asmenimis, įskaitant aukšto rango Rusijos kariškius, įvykdžiusius žiaurumus Ukrainoje.

„Šiandien nauja sankcijų banga smogia generolams ir gynybos bendrovėms, kurių rankos suteptos krauju“, – sakė Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorė Liz Truss.

Tarp asmenų, įtrauktų į atnaujintą sankcijų sąrašą, yra pagrindiniai Rusijos kariuomenės lyderiai, įskaitant generolą pulkininką Nikolajų Bogdanovskį, kuris eina Generalinio štabo viršininko pirmojo pavaduotojo pareigas. Taip pat pulkininką leitenantą Azatbeką Omurbekovą, vadovaujantį daliniui, kuris buvo užėmęs Kyjivo Bučos priemiestį – jame įvykdyti karo nusikaltimai, o žuvusiųjų skaičius pasiekė beveik 350.

14:36 Atnaujinti duomenys apie Rusijos kovinius nuostolius 

[infogram id="d709ad8f-e8fe-475b-9887-c83a6311d2e7" prefix="Qrp" format="interactive" title="Rusijos koviniai nuostoliai Ukrainoje 2022 04 21"]

14:24 Perspėja apie gresiančias Rusijos kibernetines atakas

Penkios šalys sąjungininkės, įskaitant Jungtines Valstijas, trečiadienį perspėjo, kad nuolat atnaujinami žvalgybos duomenys rodo, jog Rusija ketina surengti galingų kibernetinių atakų prieš varžoves, remiančias Ukrainą.

Žvalgybos srityje glaudžiai bendradarbiaujančios vadinamosios „Penkių akių“ grupės, sudarytos iš JAV, Jungtinės Karalystės, Kanados, Australijos ir Naujosios Zelandijos, narės nurodė, kad Maskva taip pat gali skatinti esamas kibernetinių nusikaltėlių grupes rengti atakas prieš vyriausybes, institucijas ir verslo įmones.

Paskelbtame perspėjime teigiama, kad Rusijos vyriausybės remiami kibernetiniai veikėjai turi galimybių trikdyti kompiuterinių tinklų darbą, pavogti didelius kiekius duomenų ir išlikti nesusekti, įdiegti žalingas programas ir paralyžiuoti tinklus paskirstytomis paslaugos trikdymo atakomis (DDoS).

14:09 Kyjivo morguose – 1.020 žuvusių civilių kūnų

Rusijos kariams Ukrainoje atsitraukus iš sostinės apylinkėse esančių miestų, Kyjivo regiono morguose saugoma daugiau nei 1.000 civilių gyventojų kūnų. 

„Viso Kyjivo regiono teritorijose buvo aptikta 1.020 civilių kūnų – tik civilių“, – naujienų agentūrai AFP Borodiankoje sakė Ukrainos premjero pavaduotoja europinės ir euroatlantinės integracijos klausimais Olha Stefanišyna. 

„Tai yra tik civiliai, surinkti iš pastatų ir gatvėse“, – sakė ji ir patikslino, kad jie žuvo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžioje vasario pabaigoje.

14:04 Italija turėtų „greitu metu“ nustoti pirkti rusiškas dujas

Italija yra etiškai atsakinga „greitu metu“ nustoti pirkti rusiškas dujas, nes iš šių mokėjimų finansuojamas karas Ukrainoje, ketvirtadienį duodamas interviu teigė šalies Ekologinio persitvarkymo ministras Roberto Cingolani.

„Manau, kad dėl etinių priežasčių netrukus turėsime nutraukti dujų importą iš Rusijos“, – teigė jis laikraščiui „La Stampa“ duotame interviu.

Ministras šiuo metu yra išvykęs į dviejų dienų kelionę į Angolą ir Kongo Respubliką, siekdamas susitarimų dėl energetikos, Italijai stengiantis mažinti savo priklausomybę nuo Rusijos, kuri tiekia apie 45% šaliai reikalingų dujų. Plačiau apie tai galima perskaityti čia.

13:52 Kipras atims pasus iš rusų, kuriems taikomos ES sankcijos

Kipras panaikins pilietybes dar keturiems rusams, kuriems Europos Sąjunga taiko sankcijas dėl Maskvos karo prieš Ukrainą, trečiadienį pranešė Nikosija.

Vyriausybės sprendimu iki aštuonių padaugėjo bendras rusų, turinčių atsisakyti pasų, suteiktų pagal ES priklausančioje saloje veikusią kontroversišką investavimo schemą, skaičius.

„Tai keturi nauji asmenys, nurodyti atnaujintame Europos Komisijos įvestų sankcijų sąraše“, – sakoma vyriausybės atstovės spaudai Niovi Parisinu pareiškime.

„Šiandien priėmus šį sprendimą iš 1.091 žmogaus, kuriam taikomos ES sankcijos, iš viso yra aštuoni asmenys, kuriems nuspręsta panaikinti Kipro pilietybę“, – priduriama pareiškime.

13:36 G. Landsbergis mano, jog Vokietijos sprendimas dėl naftos gali išjudinti sankcijų Rusijai svarstymą

Vokietijos užsienio reikalų ministrės žinia, kad šalis yra pasirengusi atsisakyti rusiškos naftos, gali išjudinti šeštojo sankcijų paketo Rusijai dėl karo Ukrainoje svarstymą, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Taip jis kalbėjo po to, kai Vokietijos diplomatijos vadovė Annalena Baerbock trečiadienį su Baltijos šalių užsienio reikalų ministrais, pranešė apie Vokietijos ketinimus iki metų pabaigos atsisakyti Rusijos naftos importo.

„Vakar pradžiugino Vokietijos užsienio reikalų ministrės pasisakymas – iš tikrųjų tai yra didelis žingsnis į priekį. Jeigu Vokietija paskelbs planą, kaip jie ketina atsisakyti naftos, tai jau bus labai didelis postūmis ir visai Europai rimtai svarstyti tai. Manau, kad tai gali paskatinti greičiau susiderėti dėl šeštojo paketo, kuris, deja, kol kas yra užstrigęs“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė G. Landsbergis.

13:33 Šalia Kyjivo rasti devynių civilių lavonai, kai kurie – su kankinimo žymėmis

Šalia Ukrainos sostinės Kyjivo esančiame Borodiankos mieste rasti devynių civilių kūnai, ant kai kurių iš jų matyti kankinimo žymių, pranešė policijos aukšto rango pareigūnas. 

„Šiuos žmones nužudė okupantai, ant kai kurių iš jų matyti kankinimo žymių. Noriu pabrėžti, kad šie žmonės buvo civiliai. Rusijos kariuomenė sąmoningai šaudė į civilius, kurie nesipriešino“, – naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį sakė Kyjivo srities policijos vadovas Andrijus Niebytovas.  

A. Niebytovas sakė, kad policija Borodiankos apylinkėse aptiko dvi kapavietes. Vienoje iš jų buvo trys lavonai, įskaitant 15-metės mergaitės, kitoje – šešių žmonių kūnai.  

Visi šie žmonės buvo vietos gyventojai, pridūrė A. Niebytovas. 

13:20 „Continental“ atnaujino padangų gamyklos Rusijoje veiklą

Vokiečių kapitalo bendrovė „Continental“ pranešė atnaujinanti savo padangų gamyklos veiklą Kalugoje, praneša portalas „Autonews“.

Toks sprendimas priimtas siekiant apsaugoti darbuotojus, kuriems kitu atveju grėstų „kriminaliniai kaltinimai“.

„Mūsų darbuotojai ir vadybininkai susidurtų su teisinėmis pasekmėmis, jeigu atsisakytų aptarnauti vietos paklausą“, - skelbiama antradienį išplatintame bendrovės pranešime.

Kokių tiksliai kaltinimų galėtų sulaukti darbuotojai bendrovė nepatikslino. Gamyba Kalugoje buvo sustabdyta kovo 8 dieną.

„Continental“ užsiima automobilių dalių ir komponentų gamybą bei turi savo gamyklą Lietuvoje.

13:10 Traukiasi „Lukoil“ vadovas V. Alekperovas

Vagitas Alekperovas, bendrovės „Lukoil“ vadovas, pasitrauks iš pareigų ir paliks įmonės valdybą, bendrovės pranešimą publikuoja laikraštis „Kommersant“.

Kompanija pabrėžė, kad V. Alekpervoas neturėjo kontrolinio akcijų paketo bendrovėje ir kontroliavo 3,12% balso teisę užtikrinančių akcijų, bei turėjo dar 5,43% akcijų, nesuteikiančių balso teisės.

Jis bendrovei vadovavo nuo 1993 metų.

12:49 G. Landsbergis: Rusijos sprendimas uždaryti konsulatą nenustebino

Rusijos sprendimas uždaryti Lietuvos konsulatą Sankt Peterburge nenustebino, teigia užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

„Rusija tokias atsakomąsias priemones taiko visais atvejais, nepaisant priežasčių, dėl kurių diplomatinės priemonės buvo pritaikytos jai“, – ketvirtadienį sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

12:34 Rusija uždaro Lietuvos konsulatą Sankt Peterburge

Lietuvos ambasados Maskvoje laikinoji vadovė Virginija Umbrasienė buvo iškviesta į Rusijos Užsienio reikalų ministeriją, kur jai pranešta apie sprendimą uždaryti Lietuvos generalinį konsulatą Sankt Peterburge, rašoma URM išplatintame pranešime spaudai.

Visi generalinio konsulato darbuotojai su šeimomis turi palikti Rusijos teritoriją per 15 dienų.

Lietuvos atstovė buvo informuota, kad šis Rusijos sprendimas yra atsakas į Lietuvos balandžio 4 dieną paskelbtą sprendimą išsiųsti Rusijos ambasados Vilniuje vadovą ir Rusijos generalinio konsulato Klaipėdoje darbuotojus iš Lietuvos.

Išsamiau apie tai rašoma čia.

12:31 „Yandex“ atšaukė savo prognozę dėl 2022 metų

Rusijos technologijų kompanija „Yandex“ atšaukė anksčiau paviešintą savo prognozę dėl finansinių 2022 metų rezultatų.

„Esant dabartinėmis aplinkybėmis mūsų galimybės rengti trumpo ir vidutinio laikotarpio yra smarkiai apribotos. Mūsų ankstesnėmis prognozėmis 2022 metams dabar nebegalima kliautis ir mes negalima pasiūlyti jokių patikimų vertinimų ateičiai“, - bendrovės pranešimą cituoja portalas „Meduza“.

Anksčiau bendrovė prognozavo, kad konsoliduotos pajamos šiemet sieks nuo 490 iki 500 mlrd. RUB (5,6 mlrd. – 5,7 mlrd. Eur).

12:03 Charkivas intensyviai bombarduojamas

Antrojo didžiausio Ukrainos miesto meras Igoris Terechovas teigia, kad miestas šiuo metu patiria itin intensyvų bombardavimą, merą cituoja „Sky News“.

11:46 Rusija skyrė baudą 4 mln. RUB baudą „Google“

Rusija skyrė 4 mln. RUB (50.000 Eur) baudą dėl atsisakymo vykdyti nurodymą, ištrinant informaciją apie karą Ukrainoje, kurią Kremliaus režimas apibūdino kaip „netikrą“.

Komunikacijos ir informacijos priežiūros prievaizdas „Roskomnadzor“ anksčiau šį mėnesį jau grasino „Google“ dėl neva netinkamos informacijos sklaidos, rašo „The Guardian“.

11:37 Ukraina prašo humanitarinio koridoriaus iš „Azovstal“

Iryna Vereščuk, Ukrainos ministro pirmininko pavaduotoja, reaguodama į V. Putino pareiškimą dėl gamyklos „Azovstal“ blokados, paskelbė skubų kreipimąsi dėl humanitarinio koridoriaus, kad iš gamyklos Mariupolyje būtų galima evakuoti civilius gyventojus ir sužeistus karius.

„Mes reikalaujame, kad rusai skubiai suteiktų humanitarinį koridorių iš Mariupolio gamyklos „Azovstal“. Ten dabar yra apie 1.000 civilių ir 500 sužeistų karių. Visi jie turi būti išvežti iš „Azovstal“ dar šiandien. Raginu pasaulio lyderius ir tarptautinę bendruomenę dabar sutelkti pastangas į „Azovstal“. Dabar tai yra esminis momentas ir svarbiausias momentas humanitarinėms pastangoms“, – rašė ji savo „Telegram“ paskyroje.

11:23 V. Zelenskis: Ukraina negali karinėmis priemonėmis atblokuoti Mariupolio

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, sako, kad šalies ginkluotosios pajėgos negali atblokuoti Mariupolio karinėmis priemonėmis. Valstybės vadovas sakė, kad valdžia daro viską, kas įmanoma, kad atblokuotų apsuptą uostamiestį.

Prezidentas mano, kad Rusijos vykdoma Mariupolio blokada labiau primena ne karą, o „tokią teroristinę operaciją iš Rusijos Federacijos pusės“, nes, be Ukrainos gynėjų, mieste blokuojami ir vaikai bei senyvo amžiaus žmonės, praneša „Unian“.

„Ten viskas sugriauta – 95–98% visų pastatų“, – pabrėžė V. Zelenskis. – Jei ten liko 3–4% kažko gyvo – tai maksimumas.“

11:15 Ukraina siekia įtikinti Vakarus dujas gabenti per savo dujotiekį, o ne „Nord Stream 1“

Ukraina stengiasi įtikinti Vakarų sąjungininkus perkelti Rusijos gamtinių dujų tiekimą iš dujotiekio „Nord Stream 1“ į Ukrainos dujotiekį ir taip padidinti Kyjivo įtaką konflikte su Rusija, „Reuters“ sakė energetikos pareigūnai.

Ukrainos teigimu, tokiu būdu Rusija būtų priversta daugiau į Europą tiekiamų dujų gabenti per jų šalį. Tai priverstų Maskvą mokėti didesnius tranzito mokesčius, kurie galėtų padėti Ukrainos gynybai karo metu ir atgrasytų Rusiją nuo žalos Ukrainos dujotiekiams, sakė jie JAV įstatymų leidėjams.

11:10 Ukrainiečiai neskuba kreiptis psichologinės pagalbos Lietuvoje

Psichologinė pagalba pabėgėliams iš Ukrainos teikiama, tačiau besikreipiančių kol kas negausu. Apie tai trečiadienį Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos posėdyje kalbėjo Sveikatos apsaugos ministerijos, Psichologų sąjungos bei kitų institucijų atstovai. 

Psichologinė pagalba ukrainiečiams teikiama įvairiais kanalais – registracijos centruose, taip pat telefonu, skambinant 1809. Platformoje „Manodaktaras.lt“ užsiregistravo kelios dešimtys nemokamai konsultacijas teikiančių psichologų ir kitų emocinės pagalbos specialistų.

„Nuo linijos gyvavimo pradžios, per penkias savaites sulaukta 200 skambučių“, – sakė Sveikatos apsaugos ministerijos vyriausioji specialistė Agnė Vilčinskaitė. 

10:55 V. Putinas atšaukė „Azovstal“ šturmą, nurodė gamyklą blokuoti

Susitikimo su šalies gynybos ministru Sergejumi Šoigu metu Rusijos lyderis Vladimiras Putinas atšaukė kariuomenės planus pulti „Azovstal“ gamyklą, kurioje tebėra įsitvirtinę apie 2.000 ukrainiečių karių, rašo „Sky News“.

Vietoje to jis nurodė įvesti tvirtą blokadą, pro kurią „nė musė nepraskristų nepastebėta“. Iki šiol Rusija vis skelbė ultimatumus gynėjams pasiduoti ir grasino jų „likvidavimu“, jei šie nepaklus, tačiau dabar pereinama nuo puolimo prie apgulties taktikos.

V. Putinas taip pat teigė, kad užtikrins visų asmenų gyvybes, kurie paliks gamyklos teritoriją ir pažadėjo elgtis „pagarbiai“.

10:41 N. Grunskienė: Rusijos karo nusikaltimų Ukrainoje išaiškinimo sėkmę lems bendradarbiavimas

Tinkamų įrodymų dėl Rusijos karo nusikaltimų Ukrainoje surinkimo Tarptautiniam Baudžiamajam Teismui vienas iš esminių sėkmės faktorių bus efektyviai organizuotas tarptautinis bendradarbiavimas, sako Lietuvos generalinė prokurorė Nida Grunskienė.

Ji balandžio šią savaitę dalyvavo Hagoje, Eurojuste vykusiame koordinaciniame pasitarime, kuriame ragino šalis, kuriose pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl karo nusikaltimų bei nusikaltimų žmoniškumui, jungtis į jungtinę tyrimo grupę, ketvirtadienį pranešė prokuratūra.

„Akivaizdu, kad šioje situacijoje mums visiems reikia ieškoti netradicinių, tačiau teisėtų, operatyvių ir efektyvių bendradarbiavimo sprendimų“ – pabrėžė N. Grunskienė.

10:24 S. Šoigu teigia, kad Rusija perėmė Mariupolio kontrolę, nors jame tebėra 2.000 gynėjų

Su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ketvirtadienį susitikęs gynybos ministras Sergejus Šoigu teigė, kad Rusijos pajėgos perėmė Mariupolio kontrolę ir jame įsitvirtino, dėl ko, anot ministro, atsiveria galimybė gyventojams grįžti atgal.

S. Šoigu taip pat teigė, kad Rusija evakavo 142.000 civilių ir į nelaisvę paėmė 1.478 Ukrainos kovotojus, ministrą cituoja „The Guardian“. Tačiau S. Šoigu teigimu, „Azovstal“ gamykloje tebėra apie 2.000 kovotojų, toliau ginančių jos teritoriją.

10:18 Internete – mokykla vaikams iš Ukrainos

Ketvirtadienį internete veiklą pradeda lietuvių sukurta platforma – mokykla vaikams iš Ukrainos, joje jau mokosi apie 1.000 ukrainiečių.

Viešosios įstaigos „Ukrainos mokykla“ vadovas, humoristas ir laidų vedėjas Mantas Stonkus teigė, kad mokykloje gali mokytis ne tik Lietuvoje esantys ukrainiečiai vaikai.

„Mes sukūrėme šią mokyklą su savo partneriais ne tik pabėgėliams, kurie yra Lietuvoje, bet joje gali mokytis visi ukrainietiškai kalbantys vaikai, kurie šiuo metu yra Lietuvoje, Moldovoje, Rumunijoje ir t.t.“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė mokyklos vadovas. 

Teigiama, kad mokyklos galimybės – mokyti iki 80.000 vaikų. Nuotoliniu būdu dirba 24 mokytojai, pamokos prasideda nuo 15 valandos.

10:14 JAV Karo studijų institutas: Rusijai nepavyko pasiekti jokių reikšmingų pergalių rytuose

Jungtinėse Valstijose veikiantis Karo studijų institutas paviešino naujausią savo ataskaitą apie Rusijos karą Ukrainoje.

Institutas vertina, kad Rusijai nepavyko pasiekti jokių reikšmingų pergalių Ukrainos rytuose trečiadienį. Maskvai pavyko pasiekti tik mažų pergalių Rubižnės ir Popasnos pafrontės miesteliuose.

„Tačiau Rusijos pajėgoms nepavyko pasiekti jokio reikšmingo proveržio, jos taip pat neparodė jokių naujų gebėjimų koordinuoti keletą sėkmingų atakų vienu metu“, – teigiama instituto vertinime.

Taip pat skelbiama, kad Rusijai pavyko pasiekti tik smulkią pažangą stengiantis užimti įtvirtintą Mariupolio uostamiestį ir „Azovstal“ gamyklą.

Ukrainiečių pajėgos taip pat pranešė pastebėję negausias samdinių iš Sirijos ir Libijos pajėgas Popasnoje. Manoma, kad jie gali būti susiję su „Wagner“ grupe.

10:01 Ispanijos ir Danijos premjerai atvyko į Kyjivą

Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas ir Danijos vyriausybės vadovė Mette Frederiksen ketvirtadienį atvyko į karo sąlygomis gyvenantį Kyjivą derybų su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, pranešė Madrido vyriausybė.

P. Sanchezas sakė perduosiantis V. Zelenskiui Europos Sąjungos ir Ispanijos „aiškų įsipareigojimą... taikai“.

09:54 Rusija tęsia puolimą rytuose

Siarhejus Haidai, Ukrainos Luhansko regiono karinės administracijos vadas, teigė, kad Rusijos pajėgos toliau tęsia puolimą Ukrainos rytuose.

„Priešas bandė įsitvirtinti vakarinėje ir šiaurės-vakarinėje Rubižnės dalyje, tačiau nesėkmingai. Jie bandė nesėkmingai pulti Novotoškivską, o puolimas Popasnoje tęsiasi“, – CNN citavo S. Haidai.

09:49 Iš apsiausto Mariupolio išvažiavo keturi autobusai su evakuojamais žmonėmis

Keturi autobusai pajudėjo iš Rusijos pajėgų apsiausto Ukrainos pietrytinio uostamiesčio Mariupolio, veždami evakuojamus žmones iš smarkiai sugriauto miesto, kurį tebesistengia išlaikyti ukrainiečių pajėgos, ketvirtadienį pranešė vyriausybė.

„Keturi evakuacijos autobusai vakar sugebėjo išvažiuoti iš miesto humanitariniu koridoriumi“, – sakoma per socialinius tinklus paskelbtame vicepremjerės Irynos Vereščuk pranešime. Pareigūnė pridūrė, kad ketvirtadienį bus tęsiamos pastangos evakuoti iš Mariupolio moteris, vaikus ir senyvus gyventojus.

09:45 Kinijos prezidentas dar kartą paprieštaravo sankcijoms Rusijai

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas dar kartą pakartojo Kinijos poziciją nepalaikyti ekonominių sankcijų Rusijai dėl šios veiksmų Ukrainoje.

Kalbėdamas regiono ekonomikos forumo metu jis teigė, kad Kinija priešinsis „ilgos rankos“ jurisdikcijai ir kad ekstremalaus spaudimo ir išteklių ribojimo priemonės nebus veiksmingos, rašo BBC.

Xi Jinpingas taip pat kritikavo „šaltojo karo“ mentalitetą bei žėrė kaltinimus JAV „vienašališkumu“ ir hegemonija. Kinija iki šiol atsisakė pasmerkti Rusijos invaziją į Ukrainą.

09:38 JAV įvedė sankcijas Rusijos bankui „Transkapitalbank“

JAV Iždo departamentas trečiadienį paskelbė naujų ribojamųjų priemonių Rusijos bankui „Transkapitalbank“ ir plačiam rusų oligarcho Konstantino Malofejevo tinklui, kuriuo, kaip įtariama, yra naudojamasi siekiant apeiti sankcijas.   

Iždo departamentas nurodė, kad „Transkapitalbank“ sukūrė savo internetinę pervedimų sistemą ir pasiūlė prieigą Kinijos, Artimųjų Rytų ir kitų šalių bankams, kad būtų galima vykdyti mokėjimus JAV doleriais nenaudojant tarptautinės tarpbankinių atsiskaitymų sistemos SWIFT ir išvengiant mokėjimų per JAV bankų sistemą.

„Transkapitalbank“ sistema sudaro sąlygas kitoms institucijoms ir įmonėms apeiti JAV sankcijas Rusijai, kurios buvo smarkiai išplėstos, kai Rusijos kariuomenė vasario 24 dieną įsiveržė į Ukrainą.

Be to, Iždo departamentas į subjektų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašą įtraukė K. Malofejevo vadovaujamą maždaug 40 fizinių ir juridinių asmenų tinklą, kuriuo, pasak amerikiečių pareigūnų, naudojamasi siekiant palengvinti sankcijų apėjimą. Plačiau apie tai skaitykite čia.

09:28 Severodonetske sunaikintos maisto atsargos

Severodonetske rusų pajėgos sunaikino maisto atsargas, žmonės maistą gauną tik iš humanitarinių paketų, praneša Serhijus Haidajus, Luhansko gubernatorius.

Pasak jo, Rubižnėje ir Novodružeske vyko stiprūs bombardavimai, sugriauta nemažai gyvenamųjų namų.

„Jau nekalbu apie ūkinius pastatus ar automobilius, kurie užsidega kelis kartus per dieną. Mūsų sąlygomis labai sunku suskaičiuoti visus atvejus. Rajone kilo šeši gaisrai, visi jie likviduoti. Penki žmonės buvo išgelbėti nuo pavojaus“, – sakė Luhansko gubernatorius.

09:19 Rusija atmetė velykinių paliaubų pasiūlymą

Rusija atmetė Antonio Guterreso, Jungtinių Tautų (JT) generalinio sekretoriaus, pasiūlymą Ukrainoje įvesti „velykinę humanitarinę pauzę, paskelbė Ukrainos nuolatinis atstovas JT Serhijus Kyslyčia .

„Maskvos fiurerio pozicija buvo paskelbta per kelias valandas Saugumo Taryboje“, – rašė jis, paskelbdamas Rusijos atstovo kalbos vaizdo įrašą.

Įraše Rusijos atstovas kalba apie Ukrainos „denacifikaciją“ ir „išlaisvinimą“, o raginimą sudaryti paliaubas vadina „noru suteikti Kyjivo nacionalistams ir radikalams atokvėpį, kad jie galėtų persigrupuoti“.

JT generalinis sekretorius paragino konflikto šalis paskelbti „velykines paliaubas“ nuo ketvirtadienio, balandžio 21 d., iki stačiatikių Velykų sekmadienio. Pasak jo, tokios paliaubos leistų evakuoti daugiau civilių gyventojų iš karo veiksmų apimtų teritorijų, o humanitarinės organizacijos galėtų teikti pagalbą nukentėjusiesiems. Ukraina sutiko su šiuo pasiūlymu.

08:55 Baltieji Rūmai žada papildomą karinės paramos paketą Ukrainai

Jungtinės Valstijos žada paskelbti papildomą karinės paramos paketą Ukrainai, pareiškė Jen Psaki, Baltųjų Rūmų atstovė spaudai. Jos teigimu, „turėsime ką paskelbti dėl papildomo pagalbos paketo greitu metu. Greit apie tai išgirsite“.

Ji taip pat teigė, jog naujos tarpžemyninės balistinės raketos bandymas nekeis JAV požiūrio ar veiksmų dėl Ukrainos.

08:21 G. Skaistė ragino išbraukti Rusiją ir Baltarusiją iš tarptautinių finansų institucijų

Finansų ministrė Gintarė Skaistė susitikime su Pasaulio banko viceprezidente Anna Bjerde ragino suspenduoti Rusijos ir Baltarusijos narystę tarptautinėse finansų institucijose. 

„Rusija ir jos bendrininkė Baltarusija yra atsakingos už karą Ukrainoje ir už tragiškas karo pasekmes. Esama padėtis, kai prie vieno stalo sėdi tiek pagalbą ir papildomas lėšas Ukrainai teikiančios, tiek ją aktyviai griaunančios šalys, yra mažų mažiausiai siurrealistinė“, – pažymėjo G. Skaistė. 

„Raginame tarptautinę bendruomenę priimti ryžtingus sprendimus ir išbraukti Rusiją ir Baltarusiją iš Tarptautinio valiutos fondo ir Pasaulio banko narių sąrašų, neleidžiant joms daryti įtakos priimant sprendimus dėl pagalbos Ukrainai“, – pridūrė ji. 

07:57 Per Rusijos delegacijos kalbą G-20 – protestas

JAV iždo sekretorė Janet Yellen ir Ukrainos finansų ministras Serhijus Marčenka trečiadienį išėjo iš Didžiojo dvidešimtuko (G-20) susitikimo, kai pradėjo kalbėti Rusijos atstovas.  

Dar keli finansų ministrai ir centrinių bankų vadovai taip pat išėjo iš salės, pranešė pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga, nes renginys buvo neviešas.

Kai kurie susitikime virtualiai dalyvavę ministrai ir centrinių bankų vadovai išjungė kameras, kai kalbėjo Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas.  

Baltųjų rūmų atstovė spaudai Jen Psaki, komentuodama J. Yellen išėjimą iš susitikimo, sakė: „Be abejo, mes palaikome jos žingsnius, ir tai rodo, kad prezidentas Putinas ir Rusija tapo parijais pasaulinėje arenoje.“ 

Incidentas įvyko per Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir Pasaulio banko pavasario susitikimus, kuriuose finansų vadovai bando spręsti opiausias pasaulio problemas. Jų metų dėmesio centre atsidūrė žiaurūs Rusijos karo prieš Ukrainą padariniai, o Iždo departamento pareigūnai anksčiau šią savaitę sakė, kad Y. Jellen stengsis vengti kontaktų su rusais, virtualiai dalyvausiančiais kai kuriuose G-20 susitikimuose.

07:41 Pasaulio banko vadovas perspėja apie „krizę krizėje“

Pasaulio banko vadovas Davidas Malpassas perspėjo apie gresiančią „humanitarinę katastrofą“ maisto kainoms ir toliau kylant dėl Rusijos invazijos į Ukrainą.

Anot jo, kaip ir COVI-19 krizė, šį smogs mažiausiai pasiturintiems, nes jie „teks mažiau maisto ir atliekamų pinigų kitoms reikmėms, pavyzdžiui, išsilavinimui“.

Jis taip pat perspėjo apie „krizę krizėje“, susidarysiančią kai šalys nebepajėgs išmokėti per pandemiją susikaupusių skolų dėl kylančių maisto ir energijos kainų.

07:10 Rusijos pajėgos pastebėtos centrinėje Rubižnėje

Rusijos pajėgos pastebėtos centrinėje Rubižnės miestelio dalyje. Rubižnė yra netoli Kreminos, kurią vakar perėmė Rusijos pajėgos. 

CNN pavyko geolokuoti ir patvirtinti įrašų su Rusijos kariais autentiškumą.

06:46 Rusija kontroliuoja 80% Luhansko srities

Ukrainos rytinės Luhansko srities administracijos vadovas trečiadienį pareiškė, kad Rusijos pajėgos šiuo metu kontroliuoja 80% srities, kartu su piečiau esančia Donecko sritimi sudarančios Donbaso regioną, teritorijos.

Vienas iš Rusijos pradėjo naujo intensyvaus puolimo Ukrainos rytuose tikslų – išplėsti Maskvos remiamų separatistų kontroliuojamą teritoriją visame Donbaso regione.

Prieš Rusijai įsiveržiant vasario 24 dieną, Kyjivo vyriausybė kontroliavo 60% Luhansko srities teritorijos.

Srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus sakė, kad Rusijos pajėgos, šią savaitę atnaujinusios puolimą rytų ir pietų Ukrainoje, suintensyvino atakas Luhansko srityje.

Pasak pareigūno, užėmusios Kreminos miestelį rusų pajėgos dabar kelia pavojų Rubižnei ir Popasnai. Jis taip pat ragino visus gyventojus nedelsiant evakuotis.

Tuo metu Donecko srityje taip pat vyko itin įnirtingos kautynės, ypač aplink apsiaustą Mariupolio uostamiestį ir jo teritorijoje.

06:39 E. Dobrovolska Hagoje su teisingumo institucijomis aptars veiksmus dėl karo

Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska ketvirtadienio pavakarę išvyksta į komandiruotę Hagoje, kur su tarptautinių teisingumo institucijų atstovais aptars veiksmus dėl Rusijos karo Ukrainoje.

Kaip BNS informavo ministrės atstovė Rasa Laurinavičiūtė-Vaisbrodė, ministrė Hagoje susitiks su Tarptautinio Baudžiamojo Teismo prokuroru Karimu Khanu bei Tarptautinio Teisingumo Teismo, taip pat Europolo ir Eurojusto atstovais.

Anot ministrės atstovės, vizito tikslas – aptarti ir koordinuoti veiksmus dėl pagalbos Rusijos agresiją patiriančiai Ukrainai. 

06:33 Lietuva Ukrainai perdavė sunkiųjų minosvaidžių

Lietuvai Ukrainai perdavė sunkiųjų minosvaidžių: jų skaičius neįvardijamas, tačiau visos perduotos karinės paramos likutinė vertė siekia dešimtis milijonų eurų.

„Mes Ukrainai perdavėme kaip paramą sunkiuosius minosvaidžius, skaičiaus neįvardinsiu, tačiau perdavėme tikrai ne vieną“, – sakė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Jo teigimu, Ukrainai jau perduotos ne tik raketų sistemos „Stinger“, tačiau ir kita prieštankinė, priešlėktuvinė ginkluotė, amunicija, granatos, kulkosvaidžiai, automatai, ryšių priemonės ir t.t.

„Sunku viską išvardinti. Prieš mėnesį skaičiavau, tai buvo 35 pozicijos įvairių rūšių“, – teigė Lietuvos gynybos ministras.

Anot jo, likutinė suteiktos paramos vertė siekia kelias dešimtys milijonų eurų, o atkuriamoji vertė gali būti 5-10 kartų didesnė.

06:30 Ukraina siūlo Rusijai surengti derybas apsiaustame Mariupolyje

Ukraina trečiadienį pasiūlė Rusijai surengti derybas Maskvos pajėgų apsiaustame Mariupolio mieste, pranešė vienas aukštas Kyjivo vyriausybės pareigūnas.

„Taip. Be jokių sąlygų. Esame pasiruošę surengti „specialųjį derybų raundą“ pačiame Mariupolyje“, – per „Twitter“ parašė Ukrainos derybininkų delegacijos vadovas ir prezidento Volodymyro Zelenskio padėjėjas Mychailo Podoliakas.

„Vienas prieš vieną. Du prieš du. Kad išgelbėtume mūsų vaikinus, „Azovą“, kariškius, civilius, vaikus, gyvuosius ir sužeistuosius. Nes jie – mūsiškiai. Nes jie – mano širdyje. Amžinai“, – pridūrė M. Podoliakas, turėdamas galvoje vieną iš pietrytinį uostamiestį ginančių Ukrainos ginkluotųjų pajėgų dalinių.

Azovo jūros uostamiestis tapo vienu svarbiausių taikinių per vasario 24 dieną Rusijos prezidento Vladimiro Putino pradėtą karinę invaziją į kaimyninę provakarietišką šalį.

Donbaso ir Mariupolio galutinis užėmimas leistų Maskvai suformuoti sausumos koridorių, jungiantį su Krymo pusiasaliu, kurį Rusija aneksavo 2014 metais. Tokiu būdu Ukraina netektų didelės dalies jūros pakrantės ir svarbių pajamų šaltinių.

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Švedijos valdančioji Socialdemokratų partija pritarė šalies narystei NATO

Švedijos valdančioji Socialdemokratų partija sekmadienį pareiškė, kad pritaria šalies prisijungimui prie...

Verslo aplinka
2022.05.15
Ankara: Suomija derybose dėl narystės NATO konstruktyvi, o Švedija – „provokuojanti“

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu sekmadienį pagyrė Suomiją už konstruktyvų požiūrį,...

Verslo aplinka
2022.05.15
Suomijos, Švedijos noras įstoti į NATO rodo, kad „agresija nenaudinga“

Suomijos ir Švedijos įstojimas į NATO po Rusijos invazijos į Ukrainą įrodys, kad „agresija yra nenaudinga“,...

Verslo aplinka
2022.05.15
Prognozė: Šveicarijos rinkėjai pritarė „Netflix“ įstatymui, „Frontex“ plėtrai 2

Šveicarijos rinkėjai sekmadienį pritarė pasiūlymams priversti srautinio transliavimo paslaugų teikėjus skirti...

Verslo aplinka
2022.05.15
Šiaurės Korėja pranešė apie dar 15 „karštligės“ aukų

Šiaurės Korėja sekmadienį pranešė apie dar 15 žmonių mirtį nuo „karštligės“, šaliai paskelbus apie pirmuosius...

Verslo aplinka
2022.05.15
Nepaisydama draudimo, Indija galės eksportuoti kviečių į šalis, kuriose trūksta maisto 1

Indija sekmadienį pareiškė, kad nepaisydama apribojimų, apie kuriuos paskelbė prieš dvi dienas, vyriausybės...

Pramonė
2022.05.15
Kyjivas keičia sovietiniais laikais statytos Tautų draugystės arkos pavadinimą

Kyjivas šeštadienį pervadino dar sovietiniais laikais statytą ir ryšius su Maskva simbolizavusią arką, kuri...

Verslo aplinka
2022.05.15
Suomijos vyriausybė priėmė istorinį sprendimą stoti į NATO

Suomijos vyriausybė priėmė istorinį sprendimą įstoti į NATO, sekmadienį per spaudos konferenciją paskelbė...

Verslo aplinka
2022.05.15
Žiniasklaida: Stokholmas paraišką įstoti į NATO planuoja pateikti antradienį

Švedijos vyriausybė antradienį planuoja pateikti NATO oficialią paraišką priimti šalį į Vakarų gynybos...

Verslo aplinka
2022.05.15
Palankūs ženklai: Ankaros ir Šiaurės šalių nesutarimai gali būti išspręsti

Derybos, kuriose siekiama išsklaidyti Turkijos abejones dėl Suomijos ir Švedijos planų stoti į NATO,...

Verslo aplinka
2022.05.15
NATO: Rusijos puolimas Ukrainoje atrodo išsikvepiantis

Rusijos kariuomenės puolimas Ukrainoje atrodo išsikvepiantis, sekmadienį pareiškė vienas aukšto rango NATO...

Verslo aplinka
2022.05.15
Į Klaipėdą atvyko didelis dujų krovinys iš JAV

Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą pasiekė didelis dujų krovinys iš JAV. Tai jau antras...

Pramonė
2022.05.15
Pasaulis išgirdo „Kalush Orchestra“: „Google“ šovė į viršų „Azovstal“ ir „Mariupol“ paieškos

„Prašau padėti Ukrainai, Mariupoliui! Padėkite „Azovstal“! Jau dabar!“, – tokiais žodžiais vakar savo...

Verslo aplinka
2022.05.15
Karą iš slėptuvės aprašinėjantis žurnalistas: labiausiai šokiruoja mažos detalės Premium

Rusijos invazija į Ukrainą smogė visiems Ukrainos pramonės sektoriams ir kol kas nepanašu, kad šalis...

Verslo aplinka
2022.05.15
JAV per „rasistinių motyvų“ ataką nušauti 10 žmonių

Gerai ginkluotas baltasis 18-metis šeštadienį nušovė 10 žmonių vienoje parduotuvėje Niujorko valstijos mieste...

Verslo aplinka
2022.05.15
Norint kompensuoti prarastus Rytų krovinius, vien naujų rinkų Vakaruose nepakaks Premium 3

Vaidas Gaidelys, Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorius, sako, kad Rytų...

Logistika
2022.05.15
Ankara: Turkija pasirengusi aptarti su Suomija ir Švedija planus stoti į NATO

Turkija šeštadienį leido suprasti, kad yra pasirengusi aptarti Suomijos ir Švedijos planus stoti į NATO, nors...

Verslo aplinka
2022.05.14
Helsinkis neabejoja, kad pavyks įtikinti Turkiją nebeprieštarauti Suomijos narystei NATO

Helsinkis neabejoja, kad pavyks rasti „sprendimą“, galintį įtikinti Ankarą nebeprieštarauti Suomijos...

Verslo aplinka
2022.05.14
Floridoje griuvo daugiabutis – nukentėjusiesiems kone 1 mlrd. Eur kompensacija Premium

Per daugiabučio griūtį JAV Floridos valstijoje nukentėję žmonės ir aukų artimieji teisme pasiekė susitarimą,...

Statyba ir NT
2022.05.14
Sustabdyta „Lifosa“ paliko Kėdainius be pigesnės šilumos

Kėdainių fosforo trąšų gamyklai „Lifosa“ sustabdžius veiklą, miestas liko be pigesnės šilumos – ją iki...

Verslo aplinka
2022.05.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku