Žlugo evakuacija iš Mariupolio, Kremlius pripažino patyręs nuostolių

Publikuota: 2022-04-07
Atnaujinta 2022-04-07 22:01
  • JAV įvedė daugiau sankcijų Rusijai dėl šios kariuomenės veiksmų Ukrainoje.
  • V. Zelenskis teigia, kad Rusija silpnas sankcijas priims kaip leidimą pulti.
  • Kyjivas kaltina Vengriją padedant V. Putinui tęsti agresiją.
  • Mariupolyje tebesitęsia kovos, o pastangos sukurti humanitarinius koridorius saugiai civilių gyventojų evakuacijai vėl žlugo.
  • NATO šalys žada tiekti ginklus Ukrainai, padėti kovojant informaciniame kare, stiprindamos jos kibernetinį saugumą, suteikti apsaugą nuo cheminio ir biologinio ginklo.
  • Jungtinių Tautų (JT) Generalinė Asamblėja nubalsavo už Rusijos narystės Žmogaus teisių taryboje sustabdymą.

Trečiadienio įvykių suvestinę galima rasti čia.

22:00 Baigiame pildyti ketvirtadienio naujienų juostą

Naujausias žinias pranešime penktadienį 6:30 val.

21:41 JAV Kongresas pritarė normalių prekybos santykių su Rusija nutraukimui

JAV Kongresas ketvirtadienį balsavo už normalių prekybos santykių su Maskva nutraukimą ir Rusijos naftos draudimo kodifikavimą, Baltiesiems rūmams stiprinant spaudimą prezidentui Vladimirui Putinui dėl invazijos į Ukrainą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Įstatymo projektas, kuris taip pat bus taikomas Rusijos sąjungininkei Baltarusijai ir leis prezidentui Joe Bidenui staigiai didinti importo muitus, buvo vienbalsiai priimtas Senate, prieš pateikiant tvirtinti Atstovų Rūmams.

Išsamiau skaitykite čia.

21:31 Luhanske apšaudytos ligoninės

Rusijos pajėgos apšaudė visas medicinos įstaigas ir ligonines Luhansko srityje Rytų Ukrainoje, ketvirtadienį pranešė Sergejus Haidajus, Luhansko srities gubernatorius.

„Nuo Rusijos ir Ukrainos karo pradžios visos medicinos įstaigos mūsų regione buvo apšaudytos“, – S. Haidajus rašė savo „Facebook“ paskyroje. Žemiau galite matyti apšaudytos ligoninės vaizdus. 

20:53 Černihive dėl apšaudymų sunaikinta 30–40% verslo

Černihivo priemiesčiuose dėl apšaudymo ir bombardavimo buvo sunaikinta 30–40% verslo sektoriaus, praneša Vladislavas Atrošenko, Černihivo meras. Pasak jo, mieste taip pat nukentėjo 15–20% daugiabučių namų.

„Dabar verslas nedirba. Vakar pirmą kartą nuo karo pradžios išvykau iš miesto į ministrų kabineto posėdį, kuriame atitinkamiems ministrams paaiškinau, kad miestas negauna pajamų. Šiandien vienintelis mokestis, kurį gauname į miesto biudžetą, yra dalis gyventojų pajamų mokesčio, kurį mokame valstybės tarnautojams. Mokestinių pajamų nėra“, – V. Atrošenko citavo „UNIAN“.

Miesto vadovas viliasi, jog kitą mėnesį Černihive pradės dirbti bent 9% verslo.

20:46 G-7 šalys sutarė dėl naujų sankcijų Rusijai

Didžiojo septyneto (G-7) šalys ketvirtadienį sutarė paskelbti naujas sankcijas Maskvai dėl „siaubingų Rusijos ginkluotųjų pajėgų žiaurumų“ prieš civilius Ukrainoje.

G-7 lyderiai sutarė uždrausti „naujas investicijas į pagrindinius Rusijos ekonomikos sektorius, įskaitant energetikos sektorių“, taip pat išplėsti tam tikrų prekių eksporto draudimus ir sugriežtinti spaudimą Rusijos bankams ir valstybinėms bendrovėms, sakoma jų pareiškime.

Jie taip pat pažadėjo „sustiprinti savo kampaniją prieš elitą ir jo šeimos narius, kurie remia prezidento [Vladimiro] Putino karo veiksmus“.

20:44 JAV draudžia trims Rusijos aviakompanijoms gauti amerikietiškas prekes

Prekybos departamentas paskelbė, kad „Aeroflot“, taip pat „Azur Air“ ir „Utair“ artimiausias 180 dienų draudžiama gauti amerikietiškas prekes.

Plačiau skaitykite čia.

20:19 Ukraina dėkoja už sprendimą stabdyti Rusijos narystę JT Žmogaus teisių taryboje

Ukraina ketvirtadienį pareiškė esanti „dėkinga“ už sprendimą suspenduoti Rusijos narystę JT Žmogaus teisių taryboje, sakydama, kad „karo nusikaltėliams“ neturėtų būti atstovaujama šioje institucijoje.

„Karo nusikaltėliams nėra vietos žmogaus teises ginančiose JT organizacijose, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė  Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba. – Dėkoju visoms valstybėms narėms, kurios palaikė atitinkamą JTGA (Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos) rezoliuciją ir užėmė teisingą poziciją istorijoje.“

20:17 Kremlius: „patyrėme didelių nuostolių“

Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai, interviu su televizija „Sky News“ metu pripažino, kad „mes turime didelių karių nuostolių. Ir tai mums yra didžiulė tragedija“.

Jis taip pat sakė, kad „tikisi išlaisvinti Mariupolį nuo nacionalistinių jėgų“, ir kad tai „įvyks anksčiau ar vėliau operacijos metu".

D. Peskovas pakartojo, kad nužudyti civiliai Bučoje ir Mariupolio gimdymo namų apšaudymas yra „netikri“.

19:58 A. Blinkenas: „reikia manyti, Rusijos kariai šiuo metu vykdo daugiau žiaurumų“ Ukrainoje

Antony Blinkenas, JAV valstybės sekretorius, ketvirtadienį pareiškė, kad tikėtina, jog Rusijos pajėgos vykdo daugiau „žiaurumų“ Ukrainoje.

„Kiekvienai bučai tenka daug daugiau miestų, kuriuos Rusija yra okupavusi, ir dar daugiau miestų, kuriuos ji vis dar okupuoja, vietų, kuriose, reikia manyti, Rusijos kariai šiuo metu vykdo daugiau žiaurumų“, – po susitikimo su NATO ir Ukrainos užsienio reikalų ministrais Briuselyje žurnalistams sakė A. Blinkenas.

19:49 Ukraina: puolamas Iziumas

Pagrindinės Rusijos pastangos sutelktos į Mariupolio užėmimą, puolimą Iziume ir bandymus pralaužti gynybą Donecko kryptimi, pranešama Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo operatyvinėje informacijoje.

„Priešas toliau rengiasi puolimui Rytų Ukrainoje. Užpuolikai pergrupuoja karius, kad užbaigtų formuoti puolamąją grupę. Jie imasi priemonių aviacijos komponentui ir valdymo sistemai sukurti ir toliau vykdo žvalgybą", – sakoma pareiškime.

Pasak Generalinio štabo, rusai bando užkirsti kelią tolesniam Ukrainos ginkluotųjų pajėgų dalinių judėjimui, o kai kuriuose rajonuose pagerinti savo dalinių taktinę padėtį.

19:42 EK vadovė penktadienį vyksta į Kyjivą

Ursula von der Leyen, Europos Komisijos (EK) pirmininkė, penktadienį vyks į Kyjivą, kad išreikštų Europos „nesvyruojančią paramą“ Ukrainai jos kovoje su Rusija.

„Ukrainos žmonės nesipelnė mūsų solidarumo. Todėl rytoj aš keliausiu į Kyjivą, – lankydamasi Stokholme žurnalistams sakė EK vadovė. – Noriu pasiųsti itin tvirtą žinią apie nesvyruojančią paramą Ukrainos žmonėms ir jų drąsiai kovai už mūsų bendras vertybes.“

19:29 G. Landsbergis ragina ES atsisakyti rusiškų dujų ir naftos 

Europos Sąjungai (ES) ruošiantis įvesti penktąjį sankcijų paketą Kremliui, Gabrielius Landsbergis, užsienio reikalų ministras, Bendrijos nares ragina atsisakyti ir rusiškų dujų bei naftos importo.

Taip jis kalbėjo po Briuselyje dvi dienas trukusio NATO užsienio reikalų ministrų susitikimo, Ukrainoje maždaug pusantro mėnesio tęsiantis Maskvos invazijai.

„Mūsų pagrindinis tikslas – padėti Ukrainai laimėti karą. Turime ir galime padaryti daugiau, remdami Ukrainą ginklais ir stiprindami sankcijas Rusijai, nevengiant sankcijų rusiškoms dujoms ir naftai“, – ketvirtadienį išplatintame Užsienio reikalų ministerijos pranešime teigė Lietuvos diplomatijos vadovas.

19:09 Stabdoma Rusijos narystė JT Žmogaus teisių taryboje

Jungtinių Tautų (JT) Generalinė Asamblėja nubalsavo už Rusijos narystės Žmogaus teisių taryboje sustabdymą.

Už šį sprendimą balsavo 93 šalys, prieš – 24, susilaikė – 58.

Genadijus Kuzminas, Rusijos atstovas JT, pasmerkė balsavimą, o kitos valstybės, įskaitant Šiaurės Korėją ir Siriją, jį palaikė.

JT balsavimo rezultatai. VŽ ekrano nuotrauka
JT balsavimo rezultatai. VŽ ekrano nuotrauka

19:04 Dėl sankcijų „Lukoil“ svarsto galimybę uždaryti dvi gamyklas

Antroji pagal dydį Rusijos naftos perdirbimo įmonė „Lukoil“ svarsto galimybę uždaryti dvi gamyklas, nes dėl įvestų sankcijų „smarkiai sumažėjo mazuto gabenimo perdirbti apimtys ir dėl to susidarė šio kuro perteklius saugyklose“.

Pasak Vagito Alekperovo, „Lukoil“ vadovo ir bendraturčio, tai lemtų, kad gali būti sustabdyta naftos perdirbimo gamykla ir sumažėti degalų gamyba. Šiai problemai spręsti bendrovė pasiūlė mazutą siųsti į šilumines elektrines ir atšaukti dideles baudas už žalą aplinkai.

Panaši situacija susiklostė ir su naftos dujomis. Jos kaupiasi, nes suskystintų angliavandenilių dujų neįmanoma parduoti į užsienį, praneša „UNIAN“.

18:40 Šveicarija jau įšaldė 8,04 mlrd. USD vertės Rusijos oligarchų turto

Šveicarija jau užblokavo 8,04 mlrd. USD vertės Rusijos oligarchų turto. Skaičiuojama, kad iš viso šalyje yra nuo 160 iki 214 mlrd. USD vertės rusams priklausančio turto.

„Norėčiau aiškiai pasakyti, kad ne kiekvienam čia esančiam rusui taikomos sankcijos“, – „Bloomberg“ citavo Erviną Bollingerį, Valstybės sekretoriato atstovą ekonomikos reikalams.

Jis sakė, kad sąrašuose yra apie 900 asmenų, tačiau „labai nedaug“ iš jų turi nekilnojamojo turto Šveicarijoje, o mokesčių mokėtojų yra dar mažiau – ne daugiau kaip 100.

18:31 PSO: patvirtintas 91 išpuolis prieš sveikatos priežiūros tarnybas.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį paragino įleisti humanitarinę pagalbą į rusų pajėgų apsuptą Ukrainos Mariupolio miestą ir pranešė, kad per karą patvirtintas 91 išpuolis prieš sveikatos priežiūros tarnybas.

Hansas Kluge, PSO Europos regiono direktorius, per spaudos konferenciją Lvive apgailestavo, kad nors medikų pagalba pasiekė daug „paveiktų rajonų“, kai kurie tebėra nepasiekiami. Jis pažymėjo, kad PSO „į labiausiai nukentėjusius šalies rajonus pristatė daugiau nei 185 tonas medicininių prekių, kurios pasiekė pusę milijono žmonių“.

PSO regiono direktorius taip pat pažymėjo, kad „50% Ukrainos vaistinių, manoma, yra uždarytos, o 1.000 sveikatos priežiūros įstaigų yra netoli konflikto rajonų arba pasikeitusios kontrolės rajonuose“.

18:08 D. Kuleba: S. Lavrovas yra „nusikaltimų bendrininkas“

Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras, ketvirtadienį pareiškė, kad Sergejus Lavrovas, Rusijos diplomatijos vadovas, yra Maskvos pajėgų Ukrainoje įvykdytų „nusikaltimų bendrininkas“, nes, anot jo, siekia juos pateisinti.

„Tai, kad jis pateisina Mariupolio ligoninės bombardavimą ir karo nusikaltimus, įvykdytus Bučoje bei kituose Ukrainos miestuose ir kaimuose, taip pat vadina juos falsifikacijomis, daro jį šių nusikaltimų bendrininku“, – sakė D. Kuleba po susitikimo su NATO užsienio reikalų ministrais Briuselyje.

17:51 Turkija: žudynės Bučoje „aptemdė“ Rusijos ir Ukrainos derybas

Ukrainos Bučos mieste ir kitose vietovėse netoli Kyjivo po Rusijos pajėgų atsitraukimo rastų kūnų vaizdai aptemdė pozityvią atmosferą, tvyrojusią po neseniai vykusių Rusijos ir Ukrainos derybų, ketvirtadienį pareiškė Turkija.

„Vaizdai Bučoje, Irpinėje ir kituose regionuose yra nepriimtini. Šios scenos aptemdė derybas“, – po NATO susitikimo Briuselyje žurnalistams sakė Mevlutas Cavusoglu, turkų užsienio reikalų ministras.

„Atsirandanti teigiama atmosfera, deja, buvo aptemdyta“, – pridūrė jis.

17:47 Vyksta mūšis dėl Donbaso

Vyksta mūšis dėl Donbaso, kuris „dar nepasiekė maksimalaus masto“, ketvirtadienį pareiškė Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras.

„Kiekvieną dieną toje Ukrainos dalyje vyksta sunkiausios kovos ir, deja, jų bus dar daugiau“, – D. Kulebą citavo CNN.

„Mūšis dėl Donbaso primins Antrąjį pasaulinį karą, su didelėmis operacijomis, manevrais, tūkstančiais tankų, šarvuočių, lėktuvų, artilerijos dalyvavimu. Tai nebus vietinė operacija, paremta tuo, ką matome iš Rusijos pasiruošimo, – sakė jis. – Rusija turi savo planą, mes turime savo, o mūšio laukas nulems rezultatą.“

17:38 Lietuvos ambasadorius sugrįžo į Kyjivą

Valdemaras Sarapinas, Lietuvos ambasadorius Ukrainoje, ketvirtadienį grįžo dirbti į Kyjivą, Rusijos pajėgoms atsitraukus nuo Ukrainos sostinės.

17:30 „Facebook“ kovoja su kibernetine kampanija prieš Ukrainą

„Facebook“ valdanti bendrovė „Meta“ ketvirtadienį pareiškė, kad Rusijos valstybiniai subjektai ir kiti veikėjai nepaliaujamai bando panaudoti šį socialinį tinklą prieš Ukrainą, vykdydami apgaulės, įsilaužimo ir koordinuotas engimo kampanijas.

„Nuo pat Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios mūsų komandos buvo itin budrios, kad galėtų aptikti ir užkirsti kelią grėsmėms ir piktnaudžiavimui platformoje, įskaitant mūsų anksčiau pašalintų tinklų bandymus atnaujinti veiklą“, – teigiama naujausioje „Meta“ ataskaitoje apie grėsmes.

Išsamiau skaitykite čia.

17:26 NATO teiks Ukrainai ginklus, stiprins kibernetinį saugumą

Po ketvirtadienį vykusio NATO narių užsienio reikalų ministrų susitikimo, Jensas Stoltenbergas, NATO generalinis sekretorius, pranešė, kad šalys aptarė galimybes bendradarbiauti kibernetinio saugumo, technologijų, dezinformacijos stabdymo srityse bei tolesnę paramą Ukrainai.

Jis sakė, kad NATO šalys teiks ginklus Ukrainai, padės kovojant informaciniame kare, stiprindamos jos kibernetinį saugumą, suteiks apsaugą nuo cheminio ir biologinio ginklo, tačiau daugiau detalių nepateikė, nes tai „jautri informacija“.

Plačiau apie susitikimą skaitykite čia

NATO užsienio reikalų ministrų susitikimas. Evelyn Hockstein (AFP / „Scanpix“) nuotr.
NATO užsienio reikalų ministrų susitikimas. Evelyn Hockstein (AFP / „Scanpix“) nuotr.

16:47 Ukraina NATO susitikime: „arba jūs padėsite mums dabar, arba jūsų pagalba ateis per vėlai“

Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras, ragina NATO skubiai priimti sprendimus ir padėti sustabdyti Rusijos pajėgas.

„Arba jūs padėsite mums dabar, ir aš kalbu apie dienas, o ne savaites, arba jūsų pagalba ateis per vėlai ir daug žmonių žus, daug civilių neteks savo namų, daug kaimų bus sugriauta būtent dėl to, kad ši pagalba atėjo per vėlai“, – NATO viršūnių susitikime kalbėjo D. Kuleba.

Jis sako, kad žiaurumai, pastebėti Bučoje ir kitose Rusijos pajėgų neseniai okupuotose šiaurės Ukrainos dalyse, yra „tik ledkalnio viršūnė“ įtariamų karo nusikaltimų, kuriuos įvykdė V. Putino kariai, praneša BBC.

16:37 Rusija draus „Google“ reklamuotis šalyje

Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“ ketvirtadienį pareiškė uždrausianti JAV interneto milžinei „Google“ reklamuoti savo paslaugas šalyje, kaltindama „YouTube“ skleidžiant „melagienas“ apie „specialiąją operaciją“. Pranešime teigiama, kad Rusija įves „priverstines priemones“, kurios apims „draudimą platinti „Google“ ir jos informacinių išteklių reklamą“. Plačiau skaitykite čia.

16:20 Kremlius: taikos susitarimo projekte yra „nepriimtinų elementų“

Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras, sako, kad Kyjivas pateikė Maskvai taikos susitarimo projektą, tačiau jame yra „nepriimtinų elementų“. Jo teigimu, Ukraina pakeitė savo ankstesnius pasiūlymus, pateiktus per Rusijos ir Ukrainos derybas Stambule kovo 29 d.

„Ukrainos pusė derybų grupei pateikė savo susitarimų projektus, kurie aiškiai nukrypsta nuo svarbiausių nuostatų, užfiksuotų per susitikimą Stambule, – S. Lavrovą cituoja BBC. – Toks nesugebėjimas derėtis dar kartą apibūdina tikruosius Kyjivo ketinimus.“

Maskvos manymu, Kyjivą kontroliuoja Vašingtonas, „kuris spaudžia prezidentą V. Zelenskį tęsti karo veiksmus“.

16:05 Ukraina: siekiant dialogo, Rusija turi sumažinti „priešiškumą“

Ukraina ketvirtadienį paragino Rusiją parodyti, kad ji yra pasirengusi dialogui, sumažinant „priešiškumą“, Maskvai apkaltinus ukrainiečių derybininkus pakeitus savo reikalavimus po kovą vykusių tiesioginių derybų.

„Jeigu Maskva nori parodyti savo pasirengimą dialogui, ji turėtų sumažinti priešiškumo laipsnį“, – Mychailo Podoliakas, Ukrainos prezidento patarėjas, parašė socialiniame tinkle „Twitter“.

16:02 Kremlius žada atsakyti į naujas JAV sankcijas 

Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas, ketvirtadienį pareiškė, kad Rusija ketina atsakyti į JAV sankcijas dviem prezidento Vladimiro Putino dukterims taip, kaip jai atrodys tinkama.

Per konferencinį pokalbį su žurnalistais D. Peskovas nurodė, kad šios sankcijos „papildo virtinę visiškai pašėlusių apribojimų“, o pats faktas, kad jos taikomos šeimos nariams, jau „kalba pats už save“.

„Tai kažkas, ką sunku suprasti ir paaiškinti. Bet, deja, su tokiais priešininkais tenka susidurti“, – kalbėjo Kremliaus atstovas.

16:00 Vokietija nori pradėti tyrimą dėl karo nusikaltimų Ukrainoje

Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, buvusi Vokietijos teisingumo ministrė, ir Gerhartas Baumas, buvęs vidaus reikalų ministras, ketvirtadienį federaliniams prokurorams pateikė skundą, prašydami pradėti tyrimą dėl karo nusikaltimų Ukrainoje. Šiam tikslui eksministrai nori pasinaudoti Vokietijos įstatymų nuostatomis, leidžiančiomis bausti už užsienyje įvykdytus sunkius nusikaltimus.

Nikolaos Gazeas, advokatas, eksministrų vardu parengęs 140 puslapių skundą, nurodė, kad jis nukreiptas ne tik prieš Rusijos vadovybę (Vladimirą Putiną ir 32 jo Saugumo tarybos narius), bet ir prieš „ištisą virtinę Rusijos kariuomenės narių“.

Pasak teisininko, skunde išsamiai aprašomi įvairūs nusikaltimai – nuo išpuolio prieš atominę elektrinę iki gimdymo namų bombardavimo Mariupolio uostamiestyje. N. Gazeas pridūrė, kad federaliniai prokurorai, spręsdami, ar pradėti bylą, taip pat gali remtis žvalgybos agentūrų gauta informacija.

15:52 Žlugo evakuacija iš Mariupolio

Apgultame Mariupolio uostamiestyje tebesitęsia kovos, o pastangos sukurti humanitarinius koridorius saugiai civilių gyventojų evakuacijai vėl žlugo.

Interviu BBC metu Vadimas Boičenka, miesto meras, apibūdino padėtį kaip „pragarą“ ir apskaičiavo, kad mažiausiai 120.000 gyventojų liko įstrigę be elektros, vandentiekio ir dujų.

Žmonės Mariupolyje gamina maistą. Aleksandro Ermočenko („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Žmonės Mariupolyje gamina maistą. Aleksandro Ermočenko („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr. 

15:47 Rusija reikalauja, kad Suomija grąžintų areštuotą meną 

Maskva ketvirtadienį pareiškė, jog tikisi, kad Suomija skubiai Rusijai grąžins  vertingų meno kūrinių siuntas, kurias areštavo Suomijos muitinė, taikydama Vakarų įvestas sankcijas.

„Pabrėžiame, kad to, kas vyksta, negalima pavadinti kitaip, kaip teisiniu neteisėtumu, – sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime. – Maskva tikisi skubaus Suomijos pareigūnų sprendimo dėl muziejinių vertybių grąžinimo Rusijai.“

Suomijos muitininkai praėjusį savaitgalį areštavo tris vertingų meno kūrinių siuntas, kurios, kaip įtariama, buvo vežamos į Rusiją, pažeidžiant ES taikomas sankcijas. Muitininkai meno kūrinius savaitgalį areštavo Valimos sienos perėjoje tarp Suomijos ir Rusijos. Meno kūriniai, kurie dabar saugomi Suomijos sandėlyje, buvo įvertinti didesne nei 42 mln. Eur suma.

15:32 Estija ir Suomija žada kartu nuomotis plaukiojantį SkGD terminalą

Taavis Aasas, Estijos ekonomikos ir infrastruktūros ministras, ir Mika Lintila, Suomijos ekonomikos reikalų ministras, sutarė, kad Suomija ir Estija bendrai nuomosis plaukiojantį suskystintų gamtinių dujų (SkGD) terminalą, kuris užtikrins abiejų šalių dujų tiekimo saugumą.

„Gamtinių dujų tiekimo srityje ir Estija, ir Suomija yra labai priklausomos nuo Rusijos, štai kodėl dabartiniais nestabiliais laikais turime apsaugoti savo užnugarį ir pasirengti atsisakyti dujų iš Rusijos. Kartu su mūsų šiauriniais kaimynais nustatėme, kad protingiausia būtų suvienyti jėgas ir užtikrinti dujų tiekimą abiem šalims dar šiais metais įrengiant bendrą suskystintų gamtinių dujų terminalą“, – pranešime nurodė T. Aasas.

Plačiau skaitykite čia.

15:13 EP: reikia nedelsiant taikyti visišką Rusijos energetikos išteklių importo embargą

Europos Parlamentas (EP) ketvirtadienį patvirtino rezoliuciją, kuria pasmerkė Rusijos kariuomenės vykdomas žudynes Ukrainoje ir pareikalavo įsteigti specialų Jungtinių Tautų (JT) tribunolą dėl nusikaltimų Ukrainoje. EP nariai ragina Rusijos atžvilgiu priimti papildomas baudžiamąsias priemones bei „nedelsiant taikyti visišką Rusijos naftos, anglies, branduolinio kuro ir dujų importo embargą“.

Kartu jie ragina stiprinti sankcijas ir atjungti nuo SWIFT sistemos visus Rusijos bankus, uždrausti Rusijos laivams įplaukti į ES teritorinius vandenis ir švartuotis ES uostuose bei neleisti ES keliais vežti krovinių iš Rusijos ir Baltarusijos ir į jas. 

Europarlamentarai reikalauja konfiskuoti visą „su V. Putino režimu susijusių Rusijos pareigūnų ar oligarchų, jų patikėtinių bei juos pridengiančių asmenų, taip pat su A. Lukašenkos režimu susijusių asmenų Baltarusijoje turtą“. Rezoliucijoje raginama suvienodinti Rusijai ir Baltarusijai taikomas sankcijas, kad V. Putinas negalėtų išvengti sankcijų pasinaudodamas A. Lukašenkos pagalba.

14:56 G-7: žudynės Bučoje bus įvardytos kaip šiurkštūs tarptautinės teisės pažeidimai

Didžiojo septyneto šalių (G-7) užsienio reikalų ministrai po susitikimo su Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministru, paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame įvardijo, kad žudynės Bučoje ir kitose Rusijos okupuotose Ukrainos teritorijose bus įvardytos kaip šiurkštūs tarptautinės teisės pažeidimai.

G-7 įspėjo Rusiją dėl bet kokių „tolesnių akivaizdžių teisės pažeidimų“ ir paragino Vladimirą Putiną, Rusijos vadovą, įsileisti humanitarinės pagalbos darbuotojus į konflikto zonas, kad jie galėtų teikti pagalbą ir saugiai evakuoti civilius gyventojus.

Šalys pridūrė, jog yra pasirengusios suteikti Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms daugiau finansų ir karinės įrangos, kad jos galėtų apsiginti.

14:48 Ukraina ragina evakuotis rytų Ukrainos gyventojus

Serhijus Haidajus, Luhansko srities gubernatorius, ketvirtadienį perspėjo regione pasilikusius gyventojus, kad laikas pabėgti nuo Rusijos atakų eina į pabaigą, ir pranešė, jog puolamas yra visas regionas.

„Šios kelios dienos gali būti paskutinė galimybė išvykti“, – socialiniame tinkle „Facebook“ gyventojams rašė S. Haidajus.

„Priešas apšaudo visus miestus Luhansko regione. Šį rytą per apšaudymą Kreminoje žuvo vienas žmogus“, – pridūrė srities administracijos vadovas, paminėdamas vieną iš regiono miestų, kuriame gyvena maždaug 20.000 žmonių.

14:42 V. Zelenskis kreipėsi į Graikijos parlamentą

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, kreipdamasis į Graikijos parlamentą, dar kartą paragino Vakarų šalis „patraukti Rusiją atsakomybėn“, atsisakyti rusiškos naftos ir visiškai blokuoti Rusijos bankų veiklą tarptautinėje finansų sistemoje.

„Tie, kurie šantažuoja Europą ekonomine ir energetine krize, visada pralaimi“, – sakė V. Zelenskis.

„Būkime sąžiningi, nuo pat pradžių Rusijos veiksmai buvo nukreipti ne tik prieš Ukrainą, bet ir prieš Europą“, – Ukrainos prezidentą citavo „Reuters“.

Volodymyro Zelenskio, Ukrainos prezidento, kalba Graikijos parlamente. Louisa Gouliamaki (AFP / „Scanpix“) nuotr.
Volodymyro Zelenskio, Ukrainos prezidento, kalba Graikijos parlamente. Louisa Gouliamaki (AFP / „Scanpix“) nuotr.

14:18 A. Lukašenka nori dalyvauti derybose dėl taikos

Aleksandras Lukašenka, Baltarusijos autoritaras, mano, kad derybos dėl taikos Ukrainoje be Minsko neįmanomos, nes „Vakarai turėtų išgirsti šalies poziciją šiuo klausimu“.

„Rusijos specialioji operacija Ukrainoje rimtai veikia padėtį Baltarusijoje. Todėl negali būti jokių atskirų susitarimų už Baltarusijos nugaros“, – A. Lukašenką citavo „lenta.ru“, kuris yra įsitikinęs, kad Maskva supranta Minsko poziciją.

„Tačiau tai nereiškia, kad turėtume šokti pagal Vakarų dūdelę“, – užbaigė A. Lukašenka.

14:11 Ukrainos separatistas: Mariupolyje Ukrainos kariuomenei padeda ir civiliai

Eduardas Basurinas, separatistų įkurtos Donecko „liaudies respublikos“ „liaudies milicijos“ atstovas, pripažino, kad Rusijos pajėgų apsiaustame pietrytiniame Mariupolio uostamiestyje Kyjivo vyriausybės pajėgoms padeda ginkluoti civiliai.

Jis sakė, kad Mariupolyje tebekovoja iki 3.500 Ukrainos karių ir kad dabar pagrindinės kautynės vyksta aplink metalurgijos įmonę „Azovstal“ ir uosto prieigose.

„Tačiau reikia atsižvelgti į faktą, kad kai kurie Mariupolio gyventojai ėmėsi ginklų. Taigi, šis [miesto gynėjų] skaičius gali būti didesnis“, – E. Basurino žodžius citavo Rusijos televizija.

13:58 G. Landsbergis: rengti UNESCO komiteto sesiją Rusijoje būtų ciniška nepagarba karo aukoms

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad rengti UNESCO Pasaulio paveldo komiteto sesiją Rusijoje būtų ciniška nepagarba karo Ukrainoje aukoms, ir ragina atšaukti birželį Rusijoje planuojamą šio komiteto sesiją. 

UNESCO vykdomosios sesijos Paryžiuje metu G. Landsbergis laišku kreipėsi į organizacijos generalinę direktorę Audrey Azoulay, ragindamas perkelti 2022 metų birželio mėnesį Kazanėje planuojamą 45-ąją UNESCO Pasaulio paveldo komiteto sesiją ir atšaukti Rusijos atstovo pirmininkavimą šiam komitetui.

13:33 Sutarta dėl humanitarinių koridorių keliuose Ukrainos miestuose

Ukrainos vicepremjerė Iryna Veresčiuk informavo, kad ketvirtadienį sutarta dėl 10-ies humanitarinių koridorių žmonėms, norintiems palikti puolamas Ukrainos teritorijas, rašo CNN.

Donecko regione turėtų būti atvertas vienas koridorius iš Mariupolio į Zaporižę nuosaviems automobiliams.

Į Zaporižę taip pat turėtų būti tiek automobiliais, tiek autobusais vežami žmonės iš Berdiansko, Tokmako, Melitopolio ir Enerhodaro.

Luhansko regione numatomi penki koridoriai į Bachmutą: iš Severodonecko, Lysyčiansko, Popasnos, Hirskės ir Rubižnės.

13:27 Kyjivas kaltina Vengriją padedant V. Putinui tęsti agresiją

Kyjivas ketvirtadienį apkaltino savo kaimynę Vengriją pataikaujant Kremliui dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą ir trikdant Europos Sąjungos vienybę.

„Akivaizdu, kad po rinkimų Budapeštas atliko kitą žingsnį – padėdamas V. Putinui tęsti agresiją prieš Ukrainą“, – sakoma Ukrainos užsienio reikalų ministerijos pranešime, paskelbtame po Vengrijos premjero Viktoro Orbano pokalbio telefonu su Kremliaus vadovu.

Kyjivas pridūrė, kad Vengrija vengė pripažinti „nepaneigiamą Rusijos atsakomybę“ už Ukrainoje įvykdytus žiaurumus, ir perspėjo, kad toks elgesys gali „sustiprinti Rusijos nebaudžiamumo jausmą ir skatinti ją vykdyti naujus žiaurumus prieš ukrainiečius“.

Plačiau apie tai rašoma čia.

13:08 „Shell“ patirs 5 mlrd. USD vertės nuostolių dėl pasitraukimo iš Rusijos

Naftos perdirbimo milžinė „Shell“ patirs apie 5. mlrd. USD vertės nuostolių dėl savo sprendimo pasitraukti iš Rusijos ir skubiai atsikratyti šalyje turimų aktyvų.

„Shell“ taip pat pasižadėjo nebepirkti rusiškos naftos, tačiau kontraktai, pasirašyti iki vasario 24 dienos bus įvykdyti, rašo BBC.

Nuostolius, kuriuos įvardijo bendrovė sudaro ir bendrų projektų su „Gazprom“ stabdymo išlaidos.

„Shell“ buvo sulaukusi kritikos dėl to, kad prasidėjus invazijai buvo sudariusi naujų naftos įsigijimo sandorių su Rusijos bendrovėmis už sumažintą kainą, bet kilus pasipiktinimui pažadėjo daugiau naftos nebepirkti.

12:52 Vilniuje ir kituose miestuose svarstoma atidaryti šeštadienines ukrainiečių mokyklas

Vilniuje, o vėliau ir kituose miestuose svarstoma atidaryti tarptautinės ukrainiečių mokyklos padalinius, kurie veiktų šeštadieniais.

Kaip pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, apie tai ketvirtadienį susitikime su švietimo, mokslo ir sporto ministre Jurgita Šiugždiniene informavo Ukrainos ambasadorius Petro Bešta, pristatęs pastangas suteikti galimybę ukrainiečiams mokytis pagal savo šalies programas.

„Svarstoma atidaryti Vilniuje, o vėliau ir kituose miestuose, tarptautinės ukrainiečių mokyklos padalinius – šioje mokyklose mokymas vyktų šeštadieniais, mokiniai gautų ukrainietiškus sertifikatus. Vaikai ir toliau lankytų Lietuvos mokyklas“, – teigiama ministerijos pranešime.

12:51 Ukraina sako numušusi tris raketas virš Zaporižės

Ukrainos oro gynybos sistemoms pavyko numušti tris raketas, skriejusias virš Zaporižės miesto, „Telegram“ kanale pranešė miesto tarybos sekretorius Anatolijus Kurtevas.

12:36 Vokietijos užsienio reikalų ministrė paliko NATO susitikimą dėl balsavimo parlamente

Vokietijos Užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock turėjo palikti NATO valstybių atstovų susitikimą situacijai Ukrainoje aptarti, nes buvo iškviesta kanclerio Olafo Scholzo dėl balsavimo Vokietijos parlamento rūmuose.

Bundestagas šiandien turi balsuoti dėl koronaviruso valdymo priemonių, įskaitant privalomą vakcinaciją.

Apie A. Baerbock ankstyvą išvykimą iš susitikimo savo tviterio paskyroje paskelbė Vokietijos nacionalinio transliuotojo ZDF žurnalistas Florianas Neuhannas.

12:14 A. Navalno bendražygis: akivaizdu, kad Putinas sutrumpino savo kadenciją

Rusijos prezidentas akivaizdžiai apsiskaičiavo, nusprendęs surengti invaziją į Ukrainą, ir šis sprendimas sutrumpins jo buvimo valdžioje laiką, trečiadienį pareiškė artimas kalinamo Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno bendražygis.

„Akivaizdu, kad Putinas sutrumpino savo kadenciją“, – interviu naujienų agentūrai AFP sakė Leonidas Volkovas.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

11:57 Prancūzija iškvietė Rusijos ambasadorių dėl „šlykščios“ žinutės

Prancūzijos vyriausybė ketvirtadienį iškvietė Rusijos ambasadorių Paryžiuje, kai jo ambasada per „Twitter“ paskelbė nuotrauką, kurioje esą matyti „filmavimo aikštelė“, kur ukrainiečiai neva inscenizuoja civilių žudynes Bučos mieste, išprovokavusias pasipiktinimą visame pasaulyje.

„Atsakydamas į šlykščius ir provokuojančius Rusijos ambasados Prancūzijoje pareiškimus apie žiaurumus Bučoje nusprendžiau iškviesti Rusijos ambasadorių“, – per tviterį pranešė užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas.

11:34 M. Draghi: jei bus pasiūlytas dujų embargas, eisime su ES šiuo keliu

Italija „vadovausis Europos Sąjungos (ES) sprendimais“ dėl naujų sankcijų Rusijai, įskaitant galimą dujų embargą, pareiškė šalies ministras pirmininkas Mario Draghi.

„Tai nėra šiuo metu svarstoma galimybė, bet padėtis nuolat keičiasi“, – po trečiadienį įvykusio ministrų kabineto posėdžio pareiškė jis žurnalistams.

„Jeigu mums bus pasiūlytas dujų embargas, eisime kartu su ES šiuo keliu, norime veiksmingiausios priemonės, kuri leistų pasiekti taiką“, – pareiškė M. Draghi.

Pasak Italijos premjero, „tuo atveju, jeigu dujų tiekimas sustotų šiandien, mūsų atsargų pakaktų iki spalio pabaigos, nebūtų jokių pasekmių“. Italija importuoja 95% suvartojamų dujų ir maždaug 40% šio kiekio gauna iš Rusijos. Išsamiau rašoma čia.

11:21 Suomija areštavo į Rusiją vežtų meno kūrinių už 42 mln. Eur

Suomijos muitininkai praėjusį savaitgalį areštavo tris vertingų meno kūrinių siuntas, vežtas į Rusiją, trečiadienį paskelbė pareigūnai.

Įtariama, kad meno kūriniai buvo siunčiami pažeidžiant Europos Sąjungos sankcijas.

Siuntose yra „darbų, kurių negalima įvertinti, jie – neįkainojami“, spaudos konferencijoje sakė  muitinės tarnybos direktorius Hannu Sinkkonenas. Tačiau jis nurodė, kad draudimo tikslu meno kūriniai buvo įvertinti didesne nei 42 mln. Eur suma.

Šie paveikslai, skulptūros ir senoviniai daiktai buvo Rusijos galerijų paskolinti muziejams Italijoje ir Japonijoje, o dabar grąžinami. Aukšto rango suomių muitinės pareigūnas Sami Rakshitas patvirtino, kad kai kurie šių meno kūrinių yra iš Sankt Peterburgo Ermitažo.

11:06 Juodosios jūros šalių gynybos ministrai aptarė jūreivystės situaciją

Turkijos, Bulgarijos, Sakartvelo, Ukrainos, Rumunijos ir Lenkijos gynybos ministrai aptarė įtemptą situaciją Juodojoje jūroje dėl Rusijos karinių veiksmų regione, remdamasi Turkijos vyriausybės pranešimu skelbia „Reuters“.

„Kalbėta ne tik apie jūrines minas, bet ir pabrėžta bendradarbiavimo svarba siekiant taikos Juodojoje jūroje, akcentuota stabilumo ir ramybės būtinybė“, – sakė Turkijos gynybos ministras Hulusi Akaras.

Taip pat aptartos galimybės humanitarinei krizei Ukrainoje švelninti.

10:46 Rusijos ambasada išlaikys esamą pavadinimą

Rusijos ambasada išlaikys esamą pavadinimą ir pažeminus diplomatinių atstovavimą tarp šalių, BNS informavo Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM).

Lietuvos Vyriausybė pirmadienį reaguodama į žudynes Kyjivo priemiestyje Bučoje nutarė pažeminti diplomatinį atstovavimą tarp Lietuvos ir Rusijos bei nurodė šios šalies ambasadoriui išvykti iš Lietuvos. Taip pat priimtas sprendimas uždaryti Rusijos konsulatą Klaipėdoje.

Daugiau apie tai rasite čia.

10:36 Rusija teigia sunaikinusi 4 kuro saugyklas Ukrainoje

Rusijos Gynybos ministerija teigia raketomis smogusi ir sunaikinusi 4 kuro saugyklas Ukrainos Mykolajivo, Charkivo, Zaporižės ir Chuchivo apylinkėse.

Nepriklausomai patvirtinti šios informacijos kol kas neįmanoma.

10:19 Per NATO derybas Ukraina prašys daugiau ginkluotės

UKrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba ketvirtadienį dar kartą paragino NATO šalis parūpinti Kyjivui visos kovai su Rusijos invazija reikalingos ginkluotės.

„Mano darbotvarkė labai paprasta. Joje – tik trys punktai: ginklai, ginklai ir ginklai“, – D. Kuleba sakė žurnalistams prieš NATO užsienio reikalų ministrų susitikimą Briuselyje.

Išsamiau apie tai rašoma čia.

09:57 Austrija išsiunčia 4 Rusijos diplomatus

Austrija prisijungė prie kitų Vakarų valstybių ir pranešė išsiunčianti keturis Rusijos diplomatus.

Trys iš jų išprašomi iš ambasados Vienoje, o dar vienas – iš konsulato Zalcburge, rašo „The Guardian“.

09:44 Prezidentūra: vykstant karui Ukrainoje pirkti dujas, naftą iš Rusijos yra amoralu

Vykstant karui Ukrainoje, pirkti rusiškas dujas ir naftą yra amoralu, sako prezidento vyriausioji patarėja užsienio politikai Asta Skaisgirytė.

Taip ji kalbėjo Bendrijoje ruošiantis įvesti naujas sankcijas Kremliui, tačiau į penktąjį paketą delsiant įtraukti minėtuosius energijos išteklius.

„Mums atrodo, kad pirkti naftą ir dujas iš Rusijos, vykstant šitam karui, yra amoralu, tai yra karo finansavimo įrankis, nes tai yra didžiulės pinigų sumos, kurios įplaukia į biudžetą“, – LRT ketvirtadienį sakė šalis vadovo Gitano Nausėdos patarėja.

09:26 Evakuotus žmones vežanti Raudonojo Kryžiaus kolona pasiekė Zaporižią

Raudonojo Kryžiaus kolona trečiadienį atvažiavo į Ukrainos pietinį Zaporižios miestą, nesugebėjusi pasiekti Rusijos pajėgų apsiausto Mariupolio uostamiesčio, pranešė vienas ten esantis naujienų agentūros AFP žurnalistas.

Lydimi Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus Komiteto (TRKK) atstovų septyni autobusai ir mažiausiai 40 privačių automobilių atvežė į Zaporižią šimtus evakuotųjų iš Rusijos pajėgų okupuotų teritorijų per pirmąją sėkmingą tarptautinę evakuacijos operaciją nuo invazijos pradžios vasario pabaigoje.

TRKK nurodė, kad daugiau evakuotų žmonių yra ištrūkę iš Mariupolio, iš dalies tebekontroliuojamo Ukrainos pajėgų, bet jie buvo paimti iš netoliese esančio Rusijos kariuomenės užimto Berdiansko uostamiesčio.

„Šie žmonės iš tikrųjų patyrė blogiausia“, – AFP sakė TRKK atstovė Lucile Marbeau.

09:17 Lenkija investuos į Ukrainos elektros energijos rinką

Lenkijos energetikos bendrovė „Orlen Synthos Green Energy“ ketina importuoti elektros energiją iš Ukrainos.

„Orlen Synthos Green Energy“, kurią įkūrė Lenkijos naftos koncernas „Orlen“ ir „Synthos Green Energy“, rengiasi investuoti į projektą, kuriame numatomas elektros energijos importas iš Ukrainos. Išsamiau apie tai rašoma čia.

09:09 NATO vadovas: Suomija ir Švedija būtų mielai priimtos į Aljansą

NATO mielai ir greitai priimtų Suomiją ir Švediją, jei jos nuspręstų pateikti paraiškas dėl stojimo, trečiadienį sakė šio karinio aljanso vadovas, Rusijos karui Ukrainoje smarkiai padidinus narystei pritariančių suomių ir švedų skaičių.

Karinė organizacija taip pat galėtų būti pasirengusi suteikti saugumo garantijas šioms šalims, jei bet koks galimas narystės siekis supykdytų Rusiją, sakė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

„Jei jos nuspręstų teikti paraiškas, tikiuosi, kad visos sąjungininkės mielai jas sutiks“, – sakė J. Stoltenbergas reporteriams Briuselyje, NATO užsienio reikalų ministrams susirinkus aptarti karo Ukrainoje.

„Žinome, kad jos gali lengvai prisijungti prie šio aljanso, jei nuspręstų to paprašyti“, – pridūrė jis. 

09:03 Europos šalių namo išsiųsti Rusijos diplomatai

[infogram id="8ec8875a-caa1-4105-9947-0bfdac587bc5" prefix="oJd" format="interactive" title="Iš Europos išsiųsti Rusijos diplomatai"]

08:47 V. Zelenskis: Rusija bando nuslėpti, kad Mariupolyje išžudė tūkstančius žmonių

Rusija blokuoja humanitarinės pagalbos pristatymą į apsiaustą Mariupolio uostamiestį, nes nori  nuslėpti įrodymus apie tūkstančius ten nužudytų žmonių, trečiadienį pareiškė šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis.  

„Priežastis, kodėl mes negalime patekti į Mariupolį su humanitariniu kroviniu, yra būtent ta, kad jie bijo... jog pasaulis pamatys, kas ten vyksta“, – sakė V. Zelenskis Turkijos televizijai „Haberturk TV“ .

„Manau, kad ten tragedija, tai pragaras, žinau, kad ten žuvo ne dešimtys, o tūkstančiai žmonių, įvairių žmonių, ir tūkstančiai buvo sužeisti“, – kalbėjo prezidentas.

Visgi jis išreiškė įsitikinimą, kad Rusijai nepavyks nuslėpti visų įrodymų. „Jie negalės viso to paslėpti ir palaidoti visų žuvusių ir sužeistų ukrainiečių. Tai toks skaičius, tūkstančiai žmonių, to neįmanoma paslėpti“, – sakė V. Zelenskis. 

08:33 Baltarusijoje dėl geležinkelio „sabotažo“ sulaikyti keturi vyrai

Baltarusijos milicija trečiadienį pranešė sulaikiusi keturis vyrus, įtariamus sabotavimus geležinkelio įrangą šalyje, kuria su Ukraina kariaujančios Rusijos pajėgos naudojasi kaip užnugario baze.

Vidaus reikalų ministerija paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti ant grindų gulintys kruvini ir sumušti vyrai. Ji nurodė, kad milicija šovė į tuos vyrus, nes  jie priešinosi sulaikomi. 

Vidaus reikalų viceministras Henadzis Kazakevičius vaizdo pranešime sakė, kad trys vyrai buvo sulaikyti kovo 30 dieną šalia Babruisko šalies centrinėje dalyje.  

Pasak jo, trečią dešimtį bebaigią vyrai apgadino ir padegė relių ir signalizacijos įrenginių spintas šalia Asipovičų į pietryčius nuo Minsko, taip pat turėjo įrenginį, skirtą traukiniui nuversti nuo bėgių. 

Vienas iš tų vyrų šiuo metu gydomas ligoninėje dėl sužeidimų, nurodė H. Kazakevičius.  

Ketvirtas vyras buvo sulaikytas balandžio 1 dieną dėl „analogiško nusikaltimo“ Barysavo regione į šiaurės rytus nuo Minsko, pridūrė jis. 

08:22 Rusija kritikuoja balsavimą dėl JT Žmogaus teisių tarybos narystės

Jungtinės Tautos ketvirtadienį rengia balsavimą dėl to, ar pašalinti Rusiją iš JT Žmogaus teisių tarybos sudėties dėl šios veiksmų ir įtariamų karo nusikaltimų Ukrainoje vykdymo.

JAV siūlymą balsuoti pateikė paaiškėjus įvykiams Bučoje, rašo BBC. Rusija perspėja, kad sprendimas palaikyti iniciatyvą ją pašalinti iš 47 narius turinčios tarybos bus suprastas kaip „nedraugiškas žingsnis“ ir pasisako prieš „antirusišką rezoliuciją“.

Kad Rusija būtų pašalinta teigiamai turi balsuoti du trečdaliai narių.

07:53 Klaipėdoje ir Šiauliuose ukrainiečiams rengiamos kontaktų mugės susitikti su darbdaviais

Ketvirtadienį Klaipėdoje ir Šiauliuose rengiamos kontaktų mugės nuo karo pabėgusiems Ukrainos piliečiams.

Jos skirtos įsidarbinti norintiems ukrainiečiams susitikti su potencialiais darbdaviais.

Uostamiestyje mugė vyks kūrybinio inkubatoriaus „Kultūros fabrikas“ patalpose. Į ją pakviesti Klaipėdos pramonės, prekybos sektoriaus įmonių atstovai.

Šiauliuose susitikimas vyks Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamento patalpose.

Per susitikimus darbdaviai pristatys savo veiklą, o su besidominčiuoju tam tikra sritimi ar veikla darbdavys susitiks atskiram pokalbiui.

07:34 E. Macronas atmetė lenkų premjero kritiką dėl derybų su V. Putinu

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas trečiadienį atmetė Lenkijos ministro pirmininko kritiką dėl reguliariai vykstančių derybų su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis pirmadienį pareiškė, kad ištisas valandas trukę E. Macrono pokalbiai telefonu su V. Putinu, kurį jis dėl brutalaus karo prieš Ukrainą lygino su Adolfu Hitleriu, nedavė jokios naudos.

„Šie pareiškimai nepagrįsti ir skandalingi“, – E. Macronas trečiadienį sakė televizijai TF1, kai buvo paklaustas apie lenkų premjero komentarus, keliančius pavojų Europos Sąjungos vienybei, vykstant priešpriešai su Maskva dėl Ukrainos.

07:28 Iš Rusijos pajėgų atkovotoje Borodiankoje skaičiuojami kūnai

ABC žurnalistas Jamesas Longmanas apsilankė Borodiankos miestelyje po to, kai šis buvo atkovotas iš Rusijos pajėgų kontrolės. Anot žurnalisto, vaizdai miestelyje – pribloškiantys.

Miestelyje jau rasta 14 kūnų, tačiau manoma, kad jų bus gerokai daugiau. Miestas patyrė didelį puolimą, o pastatai yra smarkiai apgriauti. Borodianka yra labai netoli į šiaurės-vakarus nuo Bučos miestelio.

06:58 Italijoje aktyvistai surengė išpuolį prieš V. Solovjovo vilą

Italijoje aktyvistai trečiadienį surengė akivaizdžią protesto prieš Rusijos karą Ukrainoje akciją, kurios taikiniu tapo vieno rusų televizijos laidų vedėjo, artimo prezidento Vladimiro Putino režimui, vilą ir nudažė jos baseino vandenį raudona spalva.

Prie Komo ežero esančioje Pianelo del Larijo savivaldybėje esančios vilos, kaip pranešama, priklausančios rusų propagandininkui Vladimirui Solovjovui, sienos buvo aprašinėtos žodžiais „žudikas“ ir „karui ne“, o jos baseino vanduo – nudažytas raudonai, matyti naujienų agentūros ANSA paskelbtose nuotraukose.

Italijos tarnybos anksčiau trečiadienį pranešė tiriančios nedidelį gaisrą viename iš V. Solovjovo vasarnamių netoliese esančiame Menadžo miestelyje.

Televizijos ir radijo laidų vedėjęs V. Solovjovas, įgijęs didžiulį žinomumą savo šalyje, laikomas uoliausiu ir entuziastingiausiu Kremliaus propagandininku.

Komo ežero apylinkėse jis turi tris vilas, kurios visos dabar yra areštuotos Italijos finansų policijos, Vakarams ėmusis didžiulio masto sankcijų prieš V. Putinui artimus asmenis.

„Vienintelė ugniagesių brigada labai greitai užgesino gaisrą, – naujienų agentūrai AFP sakė Komo ugniagesių tarnybos vadovas Gennaro di Maio, – nebuvo padaryta beveik jokio žalos – tiesiog buvo padegtos padangos, paskleidusios matomų juodų dūmų“.

06:44 V. Zelenskis: Rusija silpnas sankcijas priims kaip leidimą pulti

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis teigia, kad naujas Vakarų priimtas sankcijų paketas nėra pakankamai stiprus ir be skausmingesnių priemonių bei ginklų tiekimo Rusija šias sankcijas supras kaip leidimą pulti, rašo „The Guardian“.

„Naujos investicijos uždraustos Rusijoje, įvesti ribojimai keletui bankų Rusijoje, įvestos asmeninės sankcijos, kaip ir kiti ribojimai. Šis paketas tikrai gražiai atrodo, tačiau to nepakanka“, – sakė V. Zelenskis.

„Jei nėra  tikrai skausmingo sankcijų paketo prieš Rusija ir jei nėra papildomo ginklų tiekimo, kurių mums tikrai reikia ir kurių mes kreipėmės prašydami, Rusijos tai bus suprasta kaip leidimas. Leidimas eiti toliau. Leidimas pulti. Leidimas pradėti naują kruviną bangą Donbase“, – sakė Ukrainos prezidentas.

06:34 J. Bidenas smerkia karo nusikaltimus Ukrainoje

JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį pasmerkė plataus masto Ukrainos civilių žudynes, kurias, kaip įtariama, Bučoje vykdė Rusijos kariai, pavadindamas jas „karo nusikaltimais“.

„Esu tikras, kad matėte nuotraukas iš Bučos, esančios visai netoli Kyjivo: Rusijos kariuomenei pasitraukiant gatvėse palikti kūnai; kai kurie nušauti į pakaušį, o jų rankos surištos už nugaros“, – sakė J. Bidenas.

„Šaltakraujiškai nužudyti civiliai, kūnai sumesti į masines kapavietes, brutalumo ir nežmoniškumo jausmas paliktas išvysti visam pasauliui“, – tęsė jis.

„Vyksta ne kas kita kaip dideli karo nusikaltimai“, – pridūrė prezidentas.

„Atsakingos šalys turi susivienyti ir patraukti kaltininkus atsakomybėn“, – sakė J. Bidenas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
G. Kasparovas: pakeisti imperialistinę Rusijos žmonių mąstyseną gali tik šoko terapija

Vienintelė galimybė pakeisti imperialistinę Rusijos žmonių mąstyseną, leidusią Kremliui pradėti karą...

Verslo aplinka
2022.05.20
E. Macronas paskyrė naujus užsienio reikalų ir gynybos ministrus

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį paskyrė naujus užsienio reikalų, švietimo ir gynybos...

Verslo aplinka
2022.05.20
Turkija pareiškė toliau kalbėsianti su Vakarais dėl Suomijos ir Švedijos narystės NATO

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį pareiškė, kad kalbasi su Vakarų šalių lyderiais...

Verslo aplinka
2022.05.20
Vokietija prieštarauja bendro ES skolinimosi Ukrainos atstatymui idėjai 3

Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris penktadienį atmetė bet kokios formos bendrą Europos...

Verslo aplinka
2022.05.20
Suomiai ir estai SkGD terminalą nuomosis iš amerikiečių

Suskystintų gamtinių dujų tiekimą Suomijai, Estijai ir platesniam regionui užtikrins iš amerikiečių...

Rinkos
2022.05.20
„Azov“ pulko vadas: Ukrainos kariuomenė įsakė „Azovstal“ likusiems kariams nutraukti kovą

Kyjivas įsakė likusiems Ukrainos kariams, tebesantiems apsiaustoje Mariupolio metalurgijos gamykloje...

Verslo aplinka
2022.05.20
G7 skirs beveik 20 mlrd. USD pagalbos paketą Ukrainai

Didysis septynetas (G-7) susitarė dėl 19,8 mlrd. USD (18,7 mlrd. Eur) vertės paramos paketo Ukrainai,...

Verslo aplinka
2022.05.20
G. Schroederis traukiasi iš „Rosneft“ 3

Buvęs Vokietijos kancleris Gerhardas Schroederis, pastaruoju metu spaudžiamas atsisakyti pareigų rusiškose...

Verslo aplinka
2022.05.20
Kariuomenės vadas: NATO atgrasymo ir gynybos struktūra regione bus patobulinta

NATO patobulins atgrasymo ir gynybos struktūrą rytiniame sparne po birželį Madride vyksiančio Aljanso...

Verslo aplinka
2022.05.20
PSO patvirtino kinų „CanSinoBIO“ vakciną nuo COVID-19

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį leido naudoti kinų gamintojo „CanSinoBIO“ skiepus nuo...

Verslo aplinka
2022.05.20
Portugalija žada apmokestinti sandorius kriptovaliutomis

Portugalija planuoja užtaisyti teisinę spragą, dėl kurios virtualus turtas tapo itin patrauklus kriptovaliutų...

Rinkos
2022.05.20
Rusija šantažuoja toliau blokuoti maisto eksportą, jei nebus panaikintos sankcijos 7

Dmitrijus Medvedevas, anksčiau vieną kadenciją Vladimirą Putiną pakeitęs Rusijos prezidento poste, o dabar...

Pramonė
2022.05.20
Pentagono pareigūnas: Rusijos karas Ukrainoje gali tęstis ilgą laiką

Vienas Pentagono aukšto rango pareigūnas ketvirtadienį sakė, kad Rusijos karas Ukrainoje galėtų tęstis ilgą...

Verslo aplinka
2022.05.20
G. Kasparovas: Rusijos visuomenė dar nesupranta, kad pralaimi karą Ukrainoje

Rusijos visuomenė dar nesupranta, kad pralaimi karą Ukrainoje, o Vladimiro Putino diktatūra to neišgyvens,...

Verslo aplinka
2022.05.20
Kinija skatina nuo COVID ribojimų kenčiančią ekonomiką

Kinijoje dideliu mastu sumažinto palūkanos būsto paskoloms, šaliai kovojant su neigiamu ekonominiu poveikiu...

Rinkos
2022.05.20
Vokietijos finansų ministras: pasaulinės stagfliacijos tikimybė didėja

Pusės amžiaus senumo išbandymus primenančios stagfliacijos tikimybė pasauliniu mastu didėja, skelbia agentūra...

Finansai
2022.05.20
Ketvirtadienį nustatyti 134 nauji COVID-19 atvejai

Praėjusią parą nustatyti 134 nauji COVID-19 atvejai, nė vienas žmogus nemirė, rodo penktadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.05.20
Vakarai ieško kelių, kaip iš Ukrainos išvežti pasaulio rinkai skirtus grūdus Premium

Rusijos agresija prieš Ukrainą kartu su sausromis ir vis dar nepasibaigusia koronaviruso pandemija kelia...

Verslo aplinka
2022.05.20
JT Saugumo Tarybos posėdyje – aistros dėl blokuojamų Ukrainos uostų

Jungtinės Valstijos ir Rusija ketvirtadienį kaltino viena kitą dėl pasaulyje blogėjančios apsirūpinimo maistu...

Verslo aplinka
2022.05.20
Naujasis „Bentley“ flagmanas „Bentayga EWB“ kelionėms pirmąją klase suteikė kitą prasmę Verslo tribūna

„Bentley Bentayga“ nuo pat pirmųjų dienų buvo populiariausias gamintojo modelis. Nuo šiol jam tenka dar...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku