V. Zelenskis kritikuoja NATO dėl neskraidymo zonos, Rusija imasi blokuoti socialinius tinklus

Publikuota: 2022-03-04
Atnaujinta 2022-03-05 02:00
  • Mariupolio meras skelbia apie humanitarinę miesto katastrofą.
  • Rusija priėmė įstatymą, numatantį 15 metų laisvės atėmimą už nepalankios informacijos apie karą Ukrainoje sklaidą.
  • NATO nesutinka paskelbti neskraidymo zonos virš Ukrainos.
  • „Microsoft“ stabdo savo produktų ir paslaugų naujus pardavimus Rusijoje.
  • Ukraina savaitgalį planuoja dalyvauti trečiame derybų su Rusija rate.
  • Ukrainos snaiperiai nukovė mažiausiai 3 Rusijos armijos karininkus.
  • Odesos gyventojai ruošiasi galimai atakai.
  • Rusija uždraudė „Facebook“, apribojo prieigą prie „Twitter“.
  • Borodiankoje po daugiabučio griuvėsiais gali būti įkalinta 100 sužeistųjų.

Ketvirtadienio įvykius galima rasti čia.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/1334?placement=

01:58 Vakarų žurnalistų darbas Rusijoje kriminalizuojamas

„Bloomberg News“ penktadienį pranešė laikinai stabdanti savo žurnalistų darbą Rusijoje, šalyje priėmus įstatymą, kriminalizuojantį nepriklausomus pranešimus apie Maskvos invaziją į Ukrainą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Giliai apgailestaudami, nusprendėme laikinai stabdyti informacijos rinkimą Rusijoje“, – sakė „Bloomberg“ vyriausiasis redaktorius Johnas Micklethwaitas.

Tuo tarpu amerikiečių televizija CNN paskelbė stabdanti „transliavimą Rusijoje, kol vertiname situaciją ir mūsų žingsnius ateityje“.

00:25 V. Zelenskis kritikuoja NATO

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį sukritikavo NATO, atmetusią galimybes skelbti neskraidymo zoną virš jo šalies.

Jis pareiškė, kad NATO žino, jog tikėtina tolimesnė Rusijos agresija.

„Žinant, kad nauji smūgiai ir aukos yra neišvengiami, NATO sąmoningai nusprendžia neužverti Ukrainos dangaus“, – sakė V. Zelenskis Ukrainos prezidentūros paskelbtame vaizdo įraše.

„Šiandien Aljanso vadovybė uždegė žalią šviesą tolesniam Ukrainos miestų ir kaimų bombardavimui“, – pridūrė jis.

Anksčiau penktadienį NATO atsisakė skelbti neskraidymo zoną virš Ukrainos, bet Vakarų šalys perspėjo Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną dėl naujų sankcijų, jeigu jis nenustos puolęs savo provakarietiškos kaimynės.

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas sakė, kad Aljansas nesikiš į karą baimindamasis tiesioginės konfrontacijos su Maskva, kuri gali nuvesti į platesnį konfliktą.

„Vienintelis būdas įvesti neskraidymo zoną – siųsti NATO naikintuvus į Ukrainos oro erdvę ir tada įvesti neskraidymo zoną numušant Rusijos lėktuvus“, – sakė J. Stoltenbergas po skubaus susitikimo su Aljanso užsienio reikalų ministrais.

„Jei taip pasielgtume, galiausiai Europoje kiltų visapusiškas karas, kuris apimtų daug daugiau šalių ir sukeltų daug daugiau žmonių kančių. Štai kodėl mes priimame šį skausmingą sprendimą“, – pridūrė jis.

22:45 V. Zelenskis visus europiečius ragina netylėti

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino Europos šalis palaikyti jo valstybės kovą prieš Rusijos invaziją.

Jo kalba penktadienį buvo transliuota protestuotojams prieš karą įvairiuose Europos miestuose, įskaitant Paryžių, Prahą, Lioną, Frankfurtą, Vilnių ir kitus.

Prezidentas paprašė minių netylėti dėl to, kas darosi jo šalyje.

„Neužmerkite prieš tai akių, – sakė V. Zelenskis. – Išeikite į gatves ir palaikykite Ukrainą tiek, kiek galite“.

„Jeigu mes krisime, jūs krisite“, – pridūrė jis.

„Tačiau jeigu mes laimėsime, o aš esu tikras, kad laimėsime, tai bus viso demokratinio pasaulio pergalė, tai bus mūsų laisvės pergalė, tai bus šviesos pergalė prieš tamsą, laisvės prieš vergovę. Ir jei laimėsime, tapsime tokie pat klestintys kaip Europa. Ir Europa klestės labiau nei bet kada“, – kalbėjo Ukrainos prezidentas.

„Visi jūs šiandien esate ukrainiečiai, ačiū jums už tai“, - sakė jis savo kalboje.

22:03 Rusija blokuoja „Twitter“ 

Rusijoje blokuojamas ir „Twitter“. 

Anot „Interfax“ ir „RIA Novosti“, prieiga prie tviterio Rusijoje apribota remiantis vasario pabaigoje pateiktu šalies generalinio prokuroro prašymu.

AFP žurnalistas pranešė, kad tviteryje nebepateikiamas naujas turinys.

Prieš kelias valandas Rusija šalyje blokavo ir socialinį tinklą „Facebook“.

21:18 J. Trudeau vyks į Europą solidarumo su Ukraina vizito

Kanados premjeras Justinas Trudeau penkadienį pranešė kitą savaitę vyksiantis į Londoną, Rygą, Berlyną ir Varšuvą, kad su sąjungininkais aptartų, kaip palaikyti Rusijos invaziją patiriančią Ukrainą.

Kovo 6-11 dienomis vyksiančio vizito metu J. Trudeau sakė susitiksiantis „su partneriais ir sąjungininkėmis, kad aptartume, kaip toliau palaikyti Ukrainą ir atsilaikyti prieš Rusijos agresiją“.

Spaudos konferencijoje jis teigė kalbėjęs telefonu su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir pareiškęs „gilų nerimą“ dėl Zaporižės atominės elektrinės apšaudymo.

„Turime deeskaluoti smurtą Ukrainoje apskritai, tačiau ypač – aplinkui atomines elektrines“, – sakė J. Trudeau.

Vėliau penktadienį Kanados lyderis Toronte susitiks su Kanados ukrainiečių bendruomene, kuriai priklauso beveik 1,4 mln. žmonių.

21:14 Borodiankoje po daugiabučio griuvėsiais gali būti 100 sužeistųjų

Maždaug 100 žmonių gali būti įkalinti po didelio daugiabučio griuvėsiais Borodiankos miestelyje už 60 km. į šiaurės vakarus nuo Kijevo, praneša CNN.

Ukrainos valstybinė nepaprastųjų situacijų tarnyba nurodo, kad po pastato griuvėsiais, po raketų smūgių, gali būti 100 žmonių, tačiau šiuo metu, anot tarnybos, neįmanoma pateikti tikslesnių skaičių.

CNN nurodo, kad neįmanoma pasiekti žmonių dėl nuolatinių apšaudymų, tarnyba pasiruošusi juos evakuoti kai tik bus susitarta dėl „žaliojo koridoriaus“.

Maksim Levin („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Maksim Levin („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

21:01 JAV atstovė JT sako, kad atominės Ukrainoje puolimas kelia pavojų Europai

Jungtinių Valstijų ambasadorė Jungtinėse Tautose penktadienį pareiškė, kad atominės elektrinės Ukrainoje puolimas kelia pavojų visai Europai, ir pavadino Rusijos ataką nutrūktgalviška.

„Su Dievo pagalba, pasaulis vakar vos išvengė branduolinės katastrofos“, – JT Saugumo Taryboje sakė Linda Thomas-Greenfield.

„Rusijos ataka praėjusią naktį sukėlė didžiulę rizika didžiausiai Europos atominei elektrinei“, – pridūrė ji.

„Tai buvo ypač nutrūktgalviška ir pavojinga ir sukėlė grėsmę civilių Rusijoje, Ukrainoje ir Europoje saugumui“, – kalbėjo diplomatė.

JT generalinio sekretoriaus pavaduotoja politiniams reikalams Rosemary DiCarlo sakė, kad atakos prieš atomines elektrines prieštarauja tarptautinei humanitarinei teisei.

Tačiau Rusija JT Saugumo Taryboje neigė, kad jo šalies karinės pajėgos apšaudė atominę elektrinę Zaporižėje.

„Šie pareiškimai yra paprasčiausiai neteisingi“, – tvirtino Vasilijus Nebenzia.

„Tai dalis precedento neturinčios melo ir dezinformacijos kampanijos prieš Rusiją“, – pareiškė jis.

Rusijos diplomatas tvirtino, kad jo šalies pajėgos tik smulkiai apsišaudė su ukrainiečiais.

Tuo tarpu Didžiojo septyneto (G-7) užsienio reikalų ministrai paragino Rusiją sustabdyti atakas Ukrainos atominėse elektrinėse.

 20:31 A. Blinkenas: JAV ir ES privalo toliau spausti Rusiją, „kol karas baigsis“

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas penktadienį įspėjo, jog karas Ukrainoje gali greit nesibaigti, ir sakė, kad JAV ir sąjungininkės Europoje privalo palaikyti didelį spaudimą Rusijai iki konflikto pabaigos.

„Deja, tragiška, šiurpu, (bet – BNS) tai gali greit nepasibaigti“, – Briuselyje sakė jis.

„Turime palaikyti tai (spaudimą – BNS), kol jis liausis, kol karas baigsis“, – pabrėžė A. Blinkenas.

20:30 Juodkalnija uždaro oro erdvę Rusijos lėktuvams

Penktadienį Juodkalnija pranešė uždaranti oro erdvę Rusijos lėktuvams dėl jos invazijos į Ukrainą.

20:24 Rusijos valdžia bando susidoroti su sankcijų pasekmėmis

Rusijos Dūma patvirtino antikrizinių priemonių paketą verslui, kuris susijęs užsienio šalių taikomomis sankcijomis dėl karinės agresijos Ukrainoje.

Priemonių paketą, kaip rašo kommersant.ru, sudaro keletas punktų. Pavyzdžiui, atšaukiami auditai smulkaus ir vidutinio verslo bei IT įmonėms. Supaprastintos viešųjų pirkimų sąlygos ir procedūros. Taip pat įvedamas naujas pragyvenimo minimumo Rusijoje nustatymas ir minimalaus darbo užmokesčio skaičiavimas.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

20:12 Rusija užblokuoja „Facebook“ 

„The Guardian“ praneša apie „Facebook“ užblokavimą Rusijoje. „Ria novosti“ tviteryje skelbia, kad Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“ nusprendė blokuoti prieigą prie socialinio tinklo „Facebook“ Rusijoje. 

„2022 metų kovo 4 dieną nuspręsta blokuoti prieigą prie „Facebook“ Rusijos Federacijos teritorijoje“, – nurodė „Roskomnadzor“.

Įstaiga tvirtina tokį sprendimą nurodė dėl fiksuotų 26 Rusijos žiniasklaidos diskriminacijos  „Facebook“ atvejų.

20:08 G-7 šalys perspėjo dėl tolesnių sankcijų Rusijai ir pasmerkė Maskvos dezinformaciją

Didžiojo septyneto (G-7) užsienio reikalų ministrai penktadienį perspėjo, kad Rusijai gresia tolesnės baudžiamosios priemonės už invaziją į Ukrainą, taip pat pareiškė kovosiantys su Maskvos skleidžiamu melagienų srautu.

G-7 valstybės „toliau įvedinės griežtas sankcijas, atsakydamos į Rusijos agresiją“, sakoma šio turtingųjų šalių klubo pranešime. Ministrai taip pat atkreipė dėmesį, kad Maskvos veiksmams prieš Ukrainą talkino Baltarusijos autoritarinio lyderio Alianksandro Lukašenkos režimas.

Sąjungininkės taip pat imsis priemonių prieš „Rusijos dezinformacijos kampaniją“, keliančią „papildomą pavojų gyvybėms“, nurodė ministrai.

19:55 ES pasiruošusi įvesti daugiau sankcijų Rusijai, jeigu karas Ukrainoje nesiliaus

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen penktadienį sakė, kad Europos Sąjunga pasiruošusi įvesti Rusijai daugiau sankcijų, jeigu prezidentas Vladimiras Putinas nesustabdys karo Ukrainoje.

„Reikia labai aiškiai pasakyti, kad esame pasirengę imtis tolesnių griežtų priemonių, jeigu V. Putinas nesustos ir neatšauks savo pradėto karo“, – žurnalistams sakė U. von der Leyen per bendrą spaudos konferenciją su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu.

19:27 Snaiperiai nukovė 3 vadus

BBC praneša apie mažiausiai 3 Rusijos karininkus, kurie buvo nukauti, kai priartėjo prie fronto linijos.

BBC ir „Sky News“ remiasi Vakarų pareigūnais, kurie teigia, kad 41-osios armijos vado pavaduotojas buvo nukautas snaiperio, taip pat žuvo divizijos ir pulko vadai.

18:59 „Novaja gazeta“ ištrins savo turinį dėl naujo žiniasklaidos įstatymo

Rusijos nepriklausomas laikraštis „Novaja gazeta“ penktadienį paskelbė ištrinsiantis savo turinį apie Ukrainą, parlamentui priėmus įstatymą, numatantį įkalinimą ir baudas už „melagienas“ apie Rusijos kariuomenės veiksmus.

Per platformą „Telegram“ paskelbtoje žinutėje laikraštis nurodė toliau dirbsiąs „karinės cenzūros sąlygomis“ ir iš savo tinklalapio ir socialinių tinklų paskyrų „pašalinsiąs medžiagą“ apie Rusijos invaziją į Ukrainą.

„Karinė cenzūra Rusijoje greit pasiekė naują fazę: nuo grasinimų blokuoti ir uždaryti leidinius ji perėjo prie grasinimų baudžiamuoju persekiojimu“, – sakoma per platformą „Telegram“ paskelbtoje laikraščio žinutėje.

„Nėra abejonių, kad šis grasinimas bus įvykdytas“, – nurodė „Novaja gazeta“.

Laikraštis, kurio vyriausiasis redaktorius pernai gavo Nobelio taikos premiją, sakė, kad jo skaitytojai „nedviprasmiškai pasisakė už tolesnį darbą karinės cenzūros sąlygomis“.

Leidinys pranešė iš savo tinklalapio ir socialinių tinklų paskyrų „pašalinsiantis medžiagą“ apie Rusijos invaziją į Ukrainą, bet toliau pranešinėsiantis apie Rusijai gresiančias pasekmes.

18:54 Per Rusijos smūgį Černihive žuvo 47 žmonės

Per Rusijos aviacijos smūgį Ukrainos šiauriniame Černihivo mieste žuvo 47 žmonės, penktadienį pranešė regiono valdžia.

„Kovo 3 dieną 47 žmonės (38 vyrai ir devynios moterys) žuvo dėl Rusijos aviacijos smūgio vienam gyvenamajam Černihivo rajonui“, – socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė administracija.

Daugiau kaip prieš savaitę į Ukrainą įsiveržusi Rusija sako, kad nesitaiko į civilinius rajonus, bet paviešinta daug įrodymų, kad realybė yra kitokia.

18:53 BBC atšaukia savo žurnalistus iš Rusijos

Jungtinės Karalystės visuomeninio transliuotojo BBC vadovas Timas Davie penktadienį pranešė, kad jo organizacija liaujasi rengti reportažus Rusijoje, nes šioje šalyje priimtas įstatymas „atrodo darantis nepriklausomą žurnalistiką baudžiamuoju nusikaltimu“.

„Tai mums nepalieka jokios kitos išeities, tik laikinai sustabdyti visų „BBC News“ žurnalistų ir jų pagalbinių darbuotojų darbą Rusijos Federacijoje, kol įvertinsime šių nepageidaujamų įvykių visus padarinius“, – pažymėjo jis.

Jo teigimu, „BBC News“ versija rusų kalba toliau veiks už Rusijos ribų.

BBC šią savaitę paskelbė, kad jo svetainės rusų kalba auditorija daugiau kaip trigubai viršijo savaitės vidurkį ir per pastarąsias septynias dienas pasiekė 10,7 mln.

Svetainės anglų kalba bbc.com lankytojų Rusijoje per tą patį periodą padaugėjo 252% iki 423.000, nurodė transliuotojas.

Taip pat buvo pridėta daugiau trumpųjų bangų dažnių BBC radijui Ukrainoje transliuoti.

T. Davie sakė, kad darbuotojų saugumas yra svarbiausia ir kad naujasis Rusijos įstatymas yra nukreiptas ne vien prieš rusų žurnalistus, bet ir prieš užsieniečius.

„Mes nepasirengę statyti juos į baudžiamojo persekiojimo pavojų vien dėl to, kad jie dirba savo darbą. Norėčiau pagerbti visus juos už drąsą, ryžtą ir profesionalumą“, – sakė jis.

„Liekame įsipareigoję teikti tikslią, nepriklausomą informaciją auditorijai visame pasaulyje, įskaitant milijonus mūsų naujienų paslaugas naudojančių rusų, – pažymėjo T. Davie. – Mūsų žurnalistai Ukrainoje ir visame pasaulyje toliau pranešinės apie invaziją į Ukrainą.“

VŽ primena, kad penktadienį Rusijos Dūma priėmė įstatymą, numatantį 15 m. laisvės atėmimo bausmę už „melagingų naujienų“ apie Rusijos ginkluotąsias pajėgas skelbimą.

18:45 V. Putinas vėl paneigė, kad Rusija bombarduoja Ukrainos miestus

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kalbėdamasis telefonu su Vokietijos kancleriu Olafu Scholzu, dar kartą paneigė, kad jo šalies pajėgos bombarduoja Ukrainos miestus ir teigė, kad tokia informacija yra melagienos, penktadienį pranešė Kremlius.

V. Putinas tvirtino, kad pranešimai apie „neva tęsiamus smūgius iš oro Kijevui ir kitiems dideliems miestams yra didžiulės propagandos melagienos“, –sakoma Kremliaus pranešime.

18:28 Ukraina kaltina Rusijos karius žaginimais

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba penktadienį apkaltino Rusijos karius žaginant moteris ir išreiškė paramą raginimui įkurti specialų tribunolą bausti už Maskvos agresiją.

„Deja, yra daug atvejų, kai rusų kariai žagina moteris Ukrainos miestuose“, – sakė D. Kuleba per trumpą spaudos konferenciją Londono strateginių studijų centre „Chatham House“.

Jis detalių nepateikė, bet parėmė buvusio britų ministro pirmininko Gordono Browno ir tarptautinės teisės ekspertų grupės kreipimąsi dėl specialaus tribunolo.

Tarptautinė teisė „yra vienintelis mūsų turimas civilizacijos įrankis užtikrinti, kad galiausiai visi, dėl kurių galėjo kilti šis karas, būtų patraukti atsakomybėn“, sakė D. Kuleba, Ukrainoje augant žuvusių civilių skaičiui.

„Kovojame su priešu, kuris daug stipresnis už mus, – sakė Ukrainos diplomatijos vadovas. – Tačiau tarptautinė teisė yra mūsų pusėje ir, tikimės, padės mums laimėti.“

18:22 Mikolajivas išstūmė iš miesto Rusijos karius, techniką sunaikino

Penktadienį apie vidurdienį Rusijos pajėgoms užpuolus Mikolajivą, pavakarę pranešta, kad Ukrainos pajėgos atrėmė rusų puolimą.

Vitalijus Kimas, apskrities gubernatorius, tviteryje paskelbtame vaizdo įraše sako, kad didžioji dalis Rusijos technikos jau sunaikinta, o kariai išstumti iš miesto – į Šiaurę tolyn nuo Kijevo. Jų vis dar yra pakraščiuose, bet miestas tvarkosi.

Apie 0,5 mln. gyventojų turintis Mikolajivas, esantis maždaug už valandos kelio automobiliu nuo Chersono, okupantų puolimo sulaukė penktadienį.

17:51 Odesos gyventojai ruošiasi galimai atakai

Odesoje, Pietų Ukrainoje, gyventojai pildo smėlio maišus ir ruošiasi galimai Rusijos pajėgų atakai. CNN nurodo, kad žmonės sustoję į grandinę perduoda vienas kitam smėlio maišus ir krauna juos į sunkvežimius nuvežti į miesto centrą.

17:36 Rusija Ukrainoje naudoja uždraustas kasetines bombas

Jensas Stoltenbergas, NATO generalinis sekretorius, penktadienį sakė, kad Rusija Ukrainoje naudojo kasetines bombas – daug kur uždraustą ginklą.

Kasetinių bombų ir kai kurių kitų tipų ginklų naudojimas būtų tarptautinės teisės pažeidimas.

Jis nurodė, kad NATO ir sąjungininkai renka informaciją ir atidžiai stebi, kas vyksta Ukrainoje. Jis taip pat pasveikino Tarptautinio baudžiamojo teismo sprendimą pradėti tyrimą, kad būtų užtikrinta, jog V. Putinas ir A. Lukašenka būtų patraukti atsakomybėn už tai, ką daro.

16:54 Ukraina savaitgalį planuoja dalyvauti trečiame derybų su Rusija rate

Ukraina planuoja surengti derybų su Rusijos pareigūnais trečią ratą, mėginant susitarti dėl Maskvos pradėtos karinės invazijos užbaigimo, penktadienį pranešė vienas iš Kijevo derybininkų.

„Trečias ratas galėtų įvykti rytoj ar poryt – mes nuolat palaikome ryšį“, – aštuntąją karo dieną sakė Ukrainos prezidento patarėjas Mychailo Podoliakas.

Kalbėdamas Ukrainos vakaruose esančiame Lvivo mieste M. Podoliakas sakė, kad Kijevas tiesiog laukia Kremliaus atsakymo dėl derybų laiko patvirtinimo.

Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo biuras pranešė, kad kancleris telefonu kalbėjosi su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir buvo patikintas, kad derybos atsinaujins savaitgalį.

Per du ankstesnius susitikimus, įvykusius prie Baltarusijos ir Ukrainos sienos, nepavyko sustabdyti kovų, bet šalys iš principo sutarė bent užtikrinti humanitarinius koridorius, kad galėtų pasitraukti civiliai.

16:53 Ukrainos prekybos tinklai atsisako prekiauti „Coca-Cola“ produkcija 

Ukrainos mažmeninės prekybos tinklai paskelbė nebendradarbiaujantys su „Coca-Cola“, kuri, nepaisant karo prieš Ukrainą, toliau vykdo veiklą Rusijoje, bendrovių interneto svetaines ir jų „Facebook“ puslapius cituoja ZN.ua.

Mažmeninės prekybos tinklai teigia, kad iš lentynų išimami visi „Coca-Cola“ produktai: „Coca-Cola“, „Schweppes“, „Sprite“, „Burn“, „BonAqua“, „Fanta“, „Monster“, „Fuzetea“ ir „Rich“.

16:50 „Microsoft“ įšaldo produktų ir paslaugų naujus pardavimus Rusijoje

IT milžinė „Microsoft“ stabdo savo produktų ir paslaugų naujus pardavimus Rusijoje, penktadienį pranešė bendrovė, plečiantis atsiribojančių nuo Maskvos invazijos Ukrainoje įmonių sąrašui.

„Kaip ir likęs pasaulis, esame pašiurpę, įpykę ir nuliūdę dėl vaizdų ir naujienų, ateinančių iš karo Ukrainoje, ir smerkiame šį nepagrįstą, neišprovokuotą ir neteisėtą Rusijos invaziją“, – sakoma „Microsoft“ prezidento Brado Smitho tinklaraščio pranešime.

Tai – itin skausmingas kirtis didelėms Rusijos korporacijoms, neteksiančioms kritiškai svarbios vakarietiškos programinės įrangos palaikymo.

Tai reiškia, kad nukentės ne tik verslas, nebeturėsiantis prieigos prie šių kompanijų produktų palaikymo. Sprendimą pajus ir vartotojai, kurie nebegalės nusipirkti „Xbox“ žaidimų konsolių ar kitų kompanijos produktų.

Daugiau apie tai skaitykite čia. 

16:49 A. Anušauskas: rusai metė jau beveik visas sutelktas pajėgas

Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas teigia, kad Rusija metė jau beveik visas pajėgas, kurias turėjo sutelkusi prie Ukrainos sienų.

„Skubiai siunčia papildomus dalinius, kuriuos komplektuoja iš bet kokio parengimo rezervistų ar užverbuotų „kontraktininkų“. „Patrankų mėsos“ dar turi, bet ir ta nebenori kariauti. Skubiai gabenamas naujas „metalas“ į Ukrainą“, – teigiama Lietuvos krašto apsaugos ministro A. Anušausko „Facebook“ įraše.

Ukrainos generalinis štabas paskelbė, kad iki kovo 4 d. okupanto patirti nuostoliai 9.166 kareivių ir karininkų, tankų – 251, šarvuotų kovos mašinų – 939, artilerijos sistemų – 105, salvinių ugnies sistemų – 50, priešlėktuvinių sistemų – 18, lėktuvų – 33 (pildoma), sraigtasparnių – 37 (pildoma), sunkvežimių – 404, benzinvežių – 60, bepiločių – 3. 

16:41 Rusija tikisi susiderėti dėl sankcijų Centriniam bankui nutraukimo

Rusijos finansų ministerija viliasi, kad pavyks su Europos Sąjunga (ES) susiderėti dėl prieigos prie užsienio valiutos rezervų Rusijos centriniam bankui sugrąžinimo. Apie tai Valstybės dūmos posėdyje penktadienį pranešė šalies finansų viceministrė Irina Okladnikova, informuoja rusų valstybinė agentūra „Interfax“.

„Atliekame pritaikytų sankcijų finansinį vertinimą, poveikio vertinimą, bet, žinoma, tikimės, kad atitinkamos lėšos bus prieinamos Centriniam bankui kaip vėlesnių derybų rezultatas, ir kad jokių didelių finansinių pasekmių biudžeto sistemai sankcijos neturės", - kalbėjo ji, atsakydama į dūmos deputatų klausimą, kokiai Nacionalinio gerovės fondo daliai buvo pritaikytos sankcijos ir ar yra perspektyvų tas lėšas susigrąžinti.

Rusijos centrinio banko aktyvus ES įšaldė vasario pabaigoje.

„Pati baisiausia sankcija (Rusijai – VŽ) yra sprendimas dėl centrinio banko valdomų aktyvų įšaldymo. Tai yra atominė sankcija“, – šį ES sprendimą yra įvertinusi Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė.

Ji sakė, kad dėl karo Ukrainoje įvedamos sankcijos Rusijos centriniam bankui „turi labai daug kitų pasekmių“.

„Todėl, kad tai yra ir pasekmė kursui, ir kurso palaikymo galimybėms, ir finansavimo galimybėms, ir daugeliui kitų dalykų“, – kalbėjo I. Šimonytė.

16:38  Rusijos pajėgos toliau bombarduoja Kijevo priemiestį Irpenį

Į šiaurės vakarus nuo sostinės centro esantis Kijevo priemiestis Irpenis toliau smarkiai bombarduojamas. Šiose apylinkėse nuo pat invazijos pradžios vyko intensyvūs susirėmimai.

Penktadienį paviešintame vaizdo įraše matomas smūgis į gyvenamąjį daugiabutį namą. Įrašą tviteryje paviešino „The Kyiv Independent“ saugumo reporteris Iliia Ponomarenko.

Netoli šio rajono yra įsikūręs Hostomelio oro uostas, kurį Rusijos desantininkai bandė užimti dar pačioje invazijos pradžioje. Po susirėmimų tada buvo pranešta, kad oro uostas buvo smarkiai apgadintas.

Taip pat palydovinės kompanijos „Maxtar“ darytos nuotraukos rodo, kad netoli šių apylinkių yra prisiartinęs didelis Rusijos pajėgų konvojus, kuris artėjo prie Kijevo, bet paskutiniu metu yra sustojęs ir galimai susiduria su dideliais logistiniais iššūkiais.

Ketvirtadienį Ukrainos ginkluotosios pajėgos buvo paskelbusios pereinančios į kontrpuolimo fazę, o susirėmimų būta netoli Irpenio apylinkių.

16:36 G. Nausėda: turime būti atsargūs svarstydami apie tiesioginį įsitraukimą

Diskutuojant dėl neskraidymo zonos paskelbimo Rusijos užpultoje Ukrainoje, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad NATO ir Vakarų šalys turi būti labai atsargios svarstydamos apie tiesioginį įsitraukimą į karą.

„Tai yra geras deklaratyvus pasakymas, tačiau turime įsivertinti kaip tai būtų įgyvendinta praktiškai.Jeigu Rusijos lėktuvai pažeistų neskraidymo zoną, kokios būtų duotos instrukcijos veiksmui?“, – penktadienį interviu „Bloomberg“ sakė šalies vadovas.

„Būtent todėl mes turime padėti ukrainiečiams teikdami jiems modernias oro gynybos sistemas, tačiau turime būti labai atsargūs svarstydami apie tiesioginį įsitraukimą į konfliktą – kalbu apie NATO ir Vakarų pasaulį“, – pridūrė jis.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

16:29 Sprogimas šovinių sandėlyje Tetkino kaime

Tetkino kaime, Kursko srityje, Rusijos ir Ukrainos pasienyje, įvyko galingas šovinių sandėlio sprogimas, skelbia NV.ua.

Alona Ševcova, Ukrainos kariuomenės sausumos pajėgų vado patarėja, paskelbė sprogimo vaizdo įrašą socialiniame tinkle „Facebook“.

Rusijos teigimu, teritorijoje veikė ginkluotųjų pajėgų remonto bazė, kurioje buvo restauruojami per karą su Ukraina naudoti šarvuočiai.

16:06 „Google“ sustabdė reklamą Rusijoje

„Google“ sustabdė visas reklamas Rusijoje, įskaitant „Google“ paieškos ir „Youtube“ reklamą,  praneša CNN. Praėjusią savaitę panašų sprendimą prirėmė „Twitter“, atsisakęs reklamos Rusijoje ir Ukrainoje. 

15:58 Kremlius ragina rusus susitelkti aplink V. Putiną

Kremlius penktadienį paragino rusus susitelkti aplink prezidentą Vladimirą Putiną, jo pajėgoms devintą dieną tęsiant puolimą Ukrainoje.

„Dabar ne laikas būti susiskaldžiusiems“, – sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas žurnalistams, paklaustas apie žinomų visuomenės veikėjų raginimus užbaigti karą.

15:54 A. Navalno komanda ragina rusus ateiti į protestus prieš karą

Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno komanda kovo 6 d. organizuoja prieš karą nukreiptą visuotinį protestą didžiuosiuose Rusijos miestuose. Kviečiame ateiti protestuoti kovo 6 d. nuo 14 val. (13 val. Lietuvos laiku) Maskvos Maniežo aikštėje. Taip pat prie Sankt Peterburgo „Gostiny Dvor“ universalinės parduotuvės.

Įkalinto Kremliaus kritiko komanda ragina protestuoti prieš karą ir kitų Rusijos miestų pagrindinėse aikštėse. 

15:51 Kremlius tiesiogiai su V. Zelenskiu kalbėtis atsisako

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas penktadienį pareiškė, kad Kremlius atsisakė tiesioginių Vladimiro Putino ir Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio derybų, pranešė „Meduza“.

Anot Kremliaus, pokalbiams visiškai pakanka dabartinės sudėties abiejų šalių delegacijų.

VŽ primena, kad V. Zelenskis savo spaudos konferencijos metu kreipėsi į V. Putiną ir paragino jį susitikti su Ukrainos prezidentu akis į akį.

„Aš esu laisvas. Susėskite su manimi pasikalbėti! Tik ne 30 metrų atstumu, kaip su Macronu ir Scholzu. Juk esu kaimynas. Man nereikia, kad mane laikytų 30 metrų atstumu. Aš nesikandžioju, esu normalus žmogus. Sėskite su manimi ir pasikalbėkite. Mes niekam negrasiname, nesame teroristai, neužgrobiame bankų ir neužimame svetimos žemės“, – ketvirtadienį kalbėjo V. Zelenskis.

Kremliaus atstovas penktadienį sakė, ir kad nekalbama apie tai, jog Rusija ir Ukraina pasirašytų kokius nors dokumentus, po antrųjų derybų ketvirtadienį.

Kaip žurnalistams spaudos konferencijoje sakė D. Peskovas, pokalbiai buvo „gera galimybė“ aiškiai perteikti, kokią Rusija turi šios „problemos“ viziją.

15:45 D. Kreivys: būtina nustatyti nekarinę zoną aplink visas Ukrainos AE

Rusijai atakuojant Ukrainos atomines elektrines Zaporožėje bei Černobylyje, Dainius Kreivys, energetikos ministras, kreipėsi į Rafaelį Grossi, Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generalinį direktorių, ragindamas skubiai nustatyti 30 km nekarines zonas aplink Ukrainos atomines elektrines (AE), kad būtų išvengta branduolinės katastrofos Europoje.

D. Kreivys taip pat primygtinai ragina TATENA tinkamai įvertinti Rusijos veiksmus pagal atitinkamas tarptautinės teisės nuostatas, kad Rusija būtų patraukta atsakomybėn. Atlikus vertinimą, prašoma pateikti jį TATENA valdytojų tarybai.

Daugiau apie tai skaitykite čia. 

15:32 NATO nesutinka paskelbti neskraidymo zonos virš Ukrainos

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas penktadienį pareiškė, kad Aljansas neskelbs neskraidymo zonos virš Ukrainos, Kijevui reiškiant atitinkamus raginimus, siekiant nutraukti Kremliaus pajėgų vykdomą bombardavimą.

„Sąjungininkai sutinka, kad NATO lėktuvai neturėtų skraidyti virš Ukrainos oro erdvės, o NATO kariai neturėtų būti Ukrainos teritorijoje“, – sakė J. Stoltenbergas po skubaus susitikimo su NATO užsienio reikalų ministrais.

Daugiau apie tai skaitykite čia. 

15:26 JT Saugumo Taryba rengia skubų posėdį dėl Ukrainos 

Rusijos pajėgoms apšaudžius Ukrainoje esančią didžiausią Europos branduolinę jėgainę, penktadienį įvyks skubus Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdis, kurio prašė Londonas, pranešė diplomatiniai šaltiniai.

Susitikimo paprašė Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas, prie raginimo surengti skubų posėdį prisijungė Jungtinės Valstijos, Prancūzija, Norvegija, Airija ir Albanija.

15:20 NATO vadovas: laukiame dar blogesnių dienų

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas penktadienį NATO užsienio ministrų susitikime Briuselyje perspėjo, kad ateinančios dienos Ukrainoje „greičiausiai bus dar blogesnės“.

J. Stoltenbergas taip pat paragino V. Putiną atsitraukti iš Ukrainos.

„Ateinančios dienos Ukrainoje greičiausiai bus dar blogesnės, dar daugiau mirčių, dar daugiau kančios ir nuostolių“, – sakė J. Stoltenbergas. NATO vadovas perspėjo, kad Rusija greičiausiai pasitelks „dar sunkesnės ginkluotės“. J. Stoltenbergas teigė, kad negalima abejoti, kad šis karas yra „V. Putino karas“. „Tai karas kurį jis pasirinko sukelti prieš taikią šalį“, – sakė J. Stoltenbergas. „Raginame prezidentą V. Putiną nedelsiant nutraukti šį karą, be jokių sąlygų išvesti visas savo pajėgas iš Ukrainos ir pradėti tikrą diplomatiją“, – penktadienį spaudos konferencijos metu sakė NATO vadovas. J. Stoltenbergas pabrėžė, kad NATO „nėra šio konflikto dalis“, bet turi „pareigą užtikrinti, kad jis neperaugtų ir neišplistų už Ukrainos ribų“. Jis sakė, kad tai būtų dar labiau „niokojantis ir pavojingas“ veiksmas. NATO užsienio reikalų ministrai sutarė, kad NATO santykiai su Rusija dabar „iš esmės pasikeitė“ ilgalaikėje perspektyvoje, – pridūrė J. Stoltenbergas.

15:12 Vokietija sulaukė daugiau kaip 18.000 karo pabėgėlių iš Ukrainos

Nuo karo Ukrainoje pradžios – prieš 8 dienas – į Vokietiją iš Ukrainos atvyko 18.000 žmonių, remdamasi Vokietijos vidaus reikalų ministerija skelbia CNN.

Didelė dalis į Ukrainą atvykusių pabėgėlių – moterys ir vaikai, šeimos atvykusios be vyrų. Vokietija nurodo, kad iš 18.000 atvykusiųjų 13.000 – ukrainiečiai, maždaug 5.000 žmonių – ne ES šalių piliečiai.

15:05 NATO diskutuos apie Ukrainos oro erdvės uždarymą

Jose Manuelis Albaresas, Ispanijos užsienio reikalų ministras, pareiškė, kad penktadienį rengiamame NATO šalių užsienio ministrų susitikime bus „diskutuojama“ apie galimą intervenciją į karą Ukrainoje, taip pat – apie galimą skrydžių draudimo zoną, nors pastarojo sprendimo galimybė jam esą neatrodo didelė.

Apie tai penktadienį pranešė „Financial Times“.

Neskraidymo zona virš Ukrainos yra vienas pagrindinių šios šalies vadovų prašymų NATO šalims. Toks sprendimas leistų kontroliuoti Rusijos orlaivių ir raketų skraidymą Ukrainos teritorijoje, tačiau jeigu gynybinis aljansas savo pajėgumus panaudotų užpultos šalies oro erdvės stebėjimui, tai būtų vertinama kaip įsikišimas į karą.

15:04 O. Scholzas ir V. Putinas kalbasi dėl humanitarinių koridorių

Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas Michailas Podoliakas penktadienį teigė, kad šiuo metu dėl humanitarinių koridorių atvėrimo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu kalbasi Vokietijos kancleris Olafas Scholzas.

„Pasaulis pagaliau suprato, kokią katastrofą surengė rusai“, – išplatintame pareiškime teigia M. Podoliakas.

M. Podoliakas taip pat sakė, kad Rusijos kariškiai trukdo tiekti maistą ir vaistus nukentėjusiems civiliams.

„Devintoji karo diena. Rusija vykdo maisto ir medicinos prekių blokadą, šaudo į civilius gyventojus. Raketų atakos vykdomos prieš gyvenamuosius rajonus. Rengiami teroristiniai išpuoliai prieš atomines elektrines. Nepaisoma karo taisyklių“, – teigė M. Podoliakas.

Anksčiau buvo pranešta, kad Ukraina paprašė Raudonojo Kryžiaus skubiai organizuoti humanitarinius koridorius.

15:00 Iš Ukrainos išvyko per 1,2 mln. žmonių

Rusijai užpuolus Ukrainą, iš šalies jau išvyko išvyko per 1,2 mln. žmonių, praneša „Unian“. Iš jų beveik 650.000 pasitraukė į Lenkiją, kuri visais įmanomais būdais stengiasi palaikyti ukrainiečius.

Į Vengriją išvyko 144.700 karo pabėgėlių, į Moldovą pasitraukė 103.000 Ukrainos piliečių. „Unian“ primena, kad vyrams nuo 18 iki 60 metų neleidžiama išvykti iš šalies. Iš Ukrainos traukiasi moterys, vaikai ir senyvo amžiaus žmonės.

14:57 Japonija siunčia gynybinės įrangos Ukrainai

Tokijas penktadienį pranešė siunčiantis Ukrainai neperšaunamų liemenių, šalmų ir kitos gynybinės įrangos, siekdamas padėti šaliai priešintis Rusijos invazijai. Dėl savo pacifistinių principų šalis tiekia tik gynybinę įrangą.

Japonijai, paprastai besilaikančiai principo nesiųsti gynybos reikmenų į konfliktų apimtas valstybes, toks žingsnis yra retas.

Daugiau apie tai skaitykite čia.   

14:48  JT Žmogaus teisių taryba pritarė tyrimui dėl Rusijos veiksmų

Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryba penktadienį didele balsų persvara nubalsavo už tai, kad būtų pradėtas tyrimas dėl pažeidimų, padarytų Rusijai pradėjus invaziją Ukrainoje.

32 iš 47 Tarybos narių balsavo už kuo aukštesnio lygio tyrimą dėl įtariamų teisių pažeidimų, siekiant patraukti atsakomybėn kaltuosius.

„Prieš“ balsavo tik pati Rusija ir Eritrėja. Likusios 13 narių, įskaitant tradicines Maskvos šalininkes Kiniją, Venesuelą ir Kubą, susilaikė.

„Dėkoju visiems, kas balsavo už teisingą sprendimą“, – pasakė Jevhenija Filipenko, Ukrainos ambasadorė.

„Žinia Putinui buvo aiški: esi izoliuotas pasauliniu lygiu ir prieš tave yra visas pasaulis“, – po balsavimo žurnalistams sakė ji.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

14:25 Didžiausia alkoholio gamintoja „Diageo“ stabdo eksportą į Rusija ir Ukrainą

Didžiausia pasaulyje alkoholio gamintoja „Diageo“ stabdo eksportą į Rusija ir Ukrainą, pranešė agentūra „Reuters“.

Tokį sprendimą bendrovė aiškina Rusijos invazija į Ukrainą.

„Mūsų prioritetas yra mūsų žmonių saugumas Ukrainoje ir visame regione“, – pabrėžė „Diageo“.

Ukrainos naujienų „Unian“ nurodo, kad daugelyje Ukrainos miestų, įskaitant sostinę Kijevą, šios savaitės pradžioje buvo uždrausta prekyba alkoholiniais gėrimais. 

Centrinę būstinę Londone turinti „Diageo“ valdo tokius alkoholinių gėrimų prekės ženklus kaip „Johnnie Walker“, J&B, „White Horse“, „Crown Royal“, „Smirnoff“, „Baileys“, „Captain Morgan“, „Gordon's“, „Guinness“.

14:24 Italijos draudimo „Generali“ traukiasi iš Rusijos

Viena didžiausių Italijos draudimo bendrovių „Generali“ pareiškė, kad po Kremliaus invazijos į Ukrainą traukiasi iš Rusijos rinkos ir uždarys savo biurą Maskvoje.

Savo pranešime „Generali“ nurodė, kad ji nebebus atstovaujama Rusijos draudikės „Ingosstrach“, į kurią yra solidžiai investavusi, valdyboje, o „Generali“ grupei priklausanti ir Rusijoje veikianti „Europ Assistance“ bus uždaryta.

„Generali“ gana kukli investicijų ir draudimo veiklos dalis Rusijos rinkoje yra nuolat vertinama, atsižvelgiant į plečiamas sankcijas“, – teigiama pranešime.

„Generali“ pridūrė, kad skiria 3 mln. Eur Ukrainos pabėgėlių programoms remti, įskaitant paramą Jungtinių Tautų Vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biurui (UNHCR) humanitarinei pagalbai Ukrainoje finansuoti.

14:20 V. Putinas įspėjo „neeskaluoti situacijos“ įvedant naujų sankcijų Rusijai

„Neturime blogų ketinimų dėl kaimynų. Patarčiau jiems neeskaluoti situacijos, neįvesti jokių ribojimų. Visus savo įsipareigojimus vykdome ir tęsime jų vykdymą,“ – „The Guardian“ cituoja V. Putiną, kalbėjusį vyriausybės susirinkimo transliacijoje.

Jis pridūrė, kad Rusija nemato „jokio poreikio“ pabloginti santykių su kitomis šalimis, o visi Rusijos veiksmai būna tik atsakas kai kuriems nedraugiškiems veiksmams prieš Rusijos Federaciją.

14:01 D. Kuleba kreipėsi į NATO: jei nepadėsite danguje, turėsite dalytis atsakomybe dėl ukrainiečių žūties

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba perspėja, kad ateis momentas, kai NATO šalys bus priverstos padėti Ukrainai visomis priemonėmis, kad Rusija neužpultų visos Europos, praneša unian.net

Unian.net cituoja D. Kulebos pareiškimą NATO šalims, remdamasi leidinio „Ukrainskaja pravda“ duomenimis.

„Mūsų valstybė yra pasirengusi kariauti, mes ir toliau kovojame su Rusijos užpuolimu, tačiau mums nedelsiant reikia pagalbos atremti Rusijos atakas ore. Jei to nepadarysite, turėsite dalytis atsakomybe už gyvybę ir kančias Ukrainos gyventojų, kurie žūsta nuo rusų lėktuvų raketinių atakų“, – sakoma Ukrainos ministro pranešime.

13:50 Londonas prašo surengti JT Saugumo Tarybos posėdį dėl išpuolio prieš Ukrainos AE

Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorė Liz Truss penktadienį pareiškė, kad jos šalis prašo surengti skubų Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį, į kaimyninę šalį įsiveržusioms Rusijos pajėgoms užpuolus atominę elektrinę Ukrainoje.

Ši ataka kėlė „grėsmę Europos saugumui ir stabilumui. Mums reikia, kad atsakingi asmenys būtų patraukti atsakomybėn“, sakė ji britų televizijai Briuselyje vykstančio NATO užsienio reikalų ministrų susitikimo kuluaruose.

13:46 Vyriausybė rengiasi skirti 40 mln. Eur sąjungininkų priėmimui organizuoti

Vyriausybė ruošiasi skirti per 40 mln. Eur NATO sąjungininkų priėmimui Lietuvoje organizuoti.

Tai Vyriausybė svarstys penktadienį rengiamame posėdyje.

Papildomi asignavimai iš skolintų lėšų skiriami sąjungininkams siunčiant daugiau karių į Lietuvą dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje.

„Nutarimo projekto tikslas – skirti iš valstybės vardu pasiskolintų lėšų Krašto apsaugos ministerijai 40,43 mln. Eur priimančiosios šalies paramai teikti“, – rašoma Finansų ministerijos teikime Vyriausybei.

13:38 Rusijos medienos pramonė įstrigo transporto spūstyje

Rusijos medienos pramonei sankcijos netaikomos, tačiau sutrikus logistikai žaliavų eksportas nutrūko. Tai sustabdys ir Sibire planuotus celiuliozės gamybos projektus.

Daugumos didžiausių konteinerių vežėjų atsisakymas dirbti su Rusijos įmonėmis sustabdė Rusijos medienos pramonės komplekso produkcijos eksportą į Europą, į kurią iškeliaudavo apie trečdalį produkcijos. 

Pervežti Rusijos krovinius atsisakė laivybos kompanijos „Maersk“, MSC, CMA CGM, „Hapag-Lloyd“ ir kt.

Tai, kad iš tarptautinių konteinerių linijų su Rusija liko dirbti tik Kinijos „Cosco“, sektoriaus dalyviai laiko „visiška blokada“, rašo kommersant.ru.

13:35 Muitinė: dar labiau apribotas Baltarusijos eksportas į ES

Muitinės departamentas pranešė, jog nuo penktadienio įsigaliojo nauji apribojimai baltarusiškų prekių eksportui į Europos Sąjungą.

Naujausias ES Tarybos reglamentas numato, kad iš Baltarusijos į ES uždrausta įvežti medieną ir jos gaminius, medžio anglis, cementą ir dirbinius iš jo bei betono, geležį ir plieną bei jų gaminius, kaučiuko gaminius, tarp jų padangas.

Departamento teigimu, šių prekių eksportas į ES galimas tik pagal iki kovo 4 dienos sudarytas sutartis, jos galios iki birželio 2 dienos. Iki to laiko verslininkai turėtų užbaigti sandorius.   

13:31 A. Armonaitė ragina Lietuvos verslą trauktis iš Rusijos ir Baltarusijos

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė ragina Lietuvos įmones pasitraukti iš prieš Ukrainą kariaujančių Rusijos bei Baltarusijos, taip pat nepirkti jose pagamintų produktų.

„Bendrovės iš viso pasaulio masiškai traukiasi iš didžiulį karą sukėlusių valstybių ir aš kviečiu Lietuvos verslus, kurie dar to nepadarė, pasitraukti. Suprantu, kad tai paties verslo sprendimas ir atsakomybė, tačiau turime suvokti, kad dirbdami Rusijoje ir Baltarusijoje užsienio verslai tiesiogiai arba netiesiogiai finansuoja šiuo metu vykdomą agresyvią politiką ir žmonių žudymą Ukrainoje“, – pranešime sakė ministrė. 

„Mes pasirengę padėti visiems Lietuvos verslams ieškoti naujų rinkų, klientų, partnerių visame pasaulyje, turime jau veikiančias pagalbos priemones“, – pridūrė ji.

Pasak A. Armonaitės, ir toliau tęsiant veiklą Rusijoje ir Baltarusijoje Lietuvos įmonės gali susidurti su reputacine rizika, o stiprėjant užsienio sankcijoms ateityje gali smarkiai nukentėti finansiškai. Ministrės teigimu, įmonės, kurios nuspręs tęsti veiklą šiose valstybėse, turi įsivertinti visą galimą tokio apsisprendimo riziką ir tolesnes pasekmes.

13:14 Kijeve karo metu gimė 390 vaikų

Nuo karo su Rusija pradžios per aštuonias dienas Kijeve gimė 390 kūdikių: 199 berniukai ir 191 mergaitė, – praneša Vitalijus Kličko, Kijevo meras.

Sostinėje dirba visos ligoninės ir gimdymo namai, miesto ligoninės aprūpintos viskuo, ko reikia, gydytojai budi kovinėje tarnyboje, – sako V. Kličko. Jis paragino privačių vaistinių savininkus atnaujinti darbą, esą prie komunalinių vaistinių susiformavusios kelių valandų laukimo eilės.

13:09 Maskvos akcijų birža liks uždaryta mažiausiai iki kovo 9 dienos

Maskvos akcijų birža neatsidarys mažiausiai iki kito trečiadienio, kovo 9 dienos, savo tviterio paskyroje skelbia CNN pasaulio reikalų vyriausioji tyrėja Bianna Golodryga. 

Pastaroji buvo uždaryta nuo vasario 28 dienos po to, kai Vakarų valstybės įvedė sankcijas ir pašalino virtinę bankų iš mokėjimų sistemos SWIFT. Tai ilgiausias Maskvos akcijų biržos veiklos suspendavimas šalies istorijoje.

12:59 Teisininkės patarimai pasitraukiantiems iš Rusijos: ką reikia žinoti

Kaip spręsti santykius su Rusijos verslo partneriais, kokias rizikas reikėtų įvertinti, nutraukiant partnerystės sutartis, kaip sumažinti praradimus.

„Kartais ir chuliganiški veiksmai gali duoti naudos“, – sako D. Burgienė ir priduria, kad savo teisių gynimas net beteisėje erdvėje gali atsipirkti. Jei ne šiandien, tai rytoj.

Daugiau informacijos – VŽ podkaste.

12:51 Vakarai smerkia Rusijos išpuolį prieš Ukrainos atominę elektrinę

Vakarų šalių lyderiai penktadienį griežtai pasmerkė Rusijos išpuolį prieš didžiausią Europos atominę elektrinę ir apkaltino Maskvą, pradėjusią plataus masto karą prieš Ukrainą, keliant pavojų milijonams žmonių.

„Dėl neapgalvotų prezidento Putino veiksmų dabar gali kilti tiesioginė grėsmė visos Europos saugumui“, – sakoma Dauningo gatvės pareiškime.

„Tai tik parodo šio karo beatodairiškumą ir jo užbaigimo svarbą, taip pat visų Rusijos karių išvedimo ir sąžiningumo diplomatinėse pastangose svarbą“, – sakė NATO vadovas Jensas Stoltenbergas

„Italijos ministras pirmininkas Mario Draghi smerkia šlykštų Rusijos išpuolį prieš Zaporižios atominę elektrinę – išpuolį prieš visų saugumą“, – nurodoma Romos pareiškime.

„Tokio pobūdžio išpuolis yra beprotybė“, – pareiškė norvegų premjeras Jonas Gahras Store, reikšdamas „griežtą pasmerkimą“.

12:40 TATENA vadovas siūlosi vykti į Černobylį derėtis dėl branduolinių objektų saugumo užtikrinimo

Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generalinis direktorius Rafaelis Grossi penktadienį pasisiūlė vykti į Černobylį derėtis su Kyjivu ir Maskva dėl Rusijos užpultos Ukrainos branduolinių objektų saugumo užtikrinimo.

„Tiek Rusijos Federacijai, tiek Ukrainai nurodžiau galįs... kuo greičiau keliauti į Černobylį“, – žurnalistams sakė R. Grossi.

„Abi šalys svarsto“ tokią galimybę, pridūrė jis.

12:27 Rusijos „antikrizinis paketas“ leis Vyriausybei indeksuoti pensijas

Dėl sankcijų, Vakarų pritaikytų Rusijai dėl karo Ukrainoje, smarkiai prastėjant šalies ekonominei situacijai  Rusijos valdžia atveria teisinį kelią skubiai indeksuoti pensijas, atsisako verslo įmonių planinių patikrinimų.

Rusijos Dūma penktadienį po pirmojo skaitymo pritarė vadinamajam „antikriziniam paketui“ – įstatymo projektui, kuriuo siekiama palaikyti šalies ekonomiką ir socialinę sferą Vakarų sankcijų akivaizdoje, praneša Rusijos valstybinis kanalas „Interfax“.

Įsigaliojus šiam įstatymui, Rusijos Vyriausybė turės teisę 2022 m. papildomai indeksuoti pensijas, keisti pensijų koeficientą bei fiksuotąją pensijos dalį, taip pat koreguoti minimalaus darbo užmokesčio bei pragyvenimo minimumo dydžius.

12:26 Mikolajivo meras: rusų kariai žengia į miestą

Maždaug valandos kelio automobiliu atstumu nuo Rusijos jau okupuoto Chersono miesto esantis Mikolajivas ruošiasi galimam Rusijos puolimui, o apskrities gubernatorius Vitalijus Kimas skelbia, kad rusų pajėgos jau bando patekti į miesto teritoriją, merą cituoja „Sky News“.

Mikolajivas turi maždaug pusę milijono gyventojų.

11:59 Maskvos policija atlieka kratą pagalbą migrantams teikiančios NVO biure

Rusijos policija penktadienį atliko kratą šalies žymiausio pagalbos migrantams centro biure, pranešė ši organizacija, teisėsaugos pareigūnams anksčiau surengus kratas uždraustos teisių gynimo grupės „Memorial“ biuruose.

Pilietinės pagalbos komitetas socialiniuose tinkluose paskelbė, kad jo biure neaiškiu pagrindu „atliekama krata“.

„Viduje esantiems darbuotojams draudžiama naudotis telefonais, su jais negalima susisiekti“, – pridūrė organizacijos atstovai.

11:57 Apdegęs Zaporožės AE pastatas

11:50 Radiacinio saugumo centras: pavojaus nesama

Rusų kariams apsupus Černobylio ir Zaporožės atomines elektrines, radiacinis fonas nepadidėjo ir pavojaus nesama, sako Radiacinio saugumo centro laikinoji vadovė.

Ji taip pat akcentavo, jog Zaporožės elektrinėje liko dirbti tas pats personalas – patyrę ukrainiečiai specialistai.

„Rusai yra apsupę atominę elektrinę, bet personalas dirba tas pats, ukrainiečių patyrę specialistai“, – penktadienį spaudos konferencijoje sakė Radiacinio saugumo centro laikinoji vadovė Ramunė Marija Stasiūnaitė.

Anot jos, paskutiniais duomenimis gaisras, kuris penktadienio naktį kilo šalia Zaporožės elektrinės esančiame mokymo pastate, buvo lokalizuotas. Įtakos atominės elektrinės saugumui jis neturėjo, radiacinis fonas nepadidėjęs. 

„Informacijos atnaujintos arba signalų, kad pasikeitė radiacinė aplinka atominės elektrinės zonoje nėra“, – sakė R. M. Stasiūnaitė. 

Pasak jos, bet kokie kariniai veiksmai kelia didelį pavojų objektams, įskaitant ir gyventojus, tačiau rusų kariai nė vienu atveju neperėmė elektrinių valdymo. 

„Rusų kariai užėmė teritoriją, bet personalas, kuris valdė saugyklas, visą radiacinės ir branduolinės saugos būklę, liko dirbti“, – teigė R. M. Stasiūnaitė. 

11:30 Nepriklausoma žiniasklaida  Rusijoje skaičiuoja paskutines valandas

Laikinai veiklą Rusijoje stabdys „Znak“, Jekaterinburgo interneto dienraštis, „Holod Media“, „DOXA“, „Fontanka“, Sankt Peterburgo laikraštis, socialiniame tinkle „Twitter“ praneša Kevinas Rothrockas, nepriklausomo ir Rusijoje apriboto portalo „Meduza“ redaktorius.

Jo teigimu, savo veiklą Rusijoje kol kas tęsia du didžiausi nepriklausomi žiniasklaidos šaltiniai: „Mediazona“ ir „Novaja Gazeta“.

11:28 Rusija dėl incidento AE kaltina diversantus

Rusijos Gynybos ministerija apkaltino „Ukrainos diversinę grupę“ apšaudžius ir padegus Zaporožės atominės elektrinės objektus, kuriuose kovo 4 d. naktį kilo gaisras, skelbia „meduza.io“

Ministerija tvirtina, esą elektrinę pajėgos kontroliuoja jau nuo vasario 28 d., o kovo 4 d. naktį „Ukrainos diversinė grupė“ apšaudė Nacionalinės gvardijos patrulį iš mokymo centro ir padegė pastatą.

„Kijevo režimo provokacijos branduoliniame objekte tikslas – bandymas apkaltinti Rusiją radioaktyvios taršos šaltinio sukūrimu“, – teigė Rusijos Gynybos ministerija.

Ukrainos valdžia kaltina Rusijos kariuomenę apšaudžius Zaporožės atominės elektrinės teritoriją ir taip išprovokavus gaisrą.

11:03 Baltijos šalys ir Lenkija ragins JT užtikrinti saugumą humanitarinei pagalbai į Ukrainą

Baltijos šalys ir Lenkija pritarė Lietuvos siūlymui kreiptis į Jungtines Tautas dėl pagalbos užtikrinti saugų humanitarinės pagalbos gabenimą Ukrainos žmonėms, penktadienį pranešė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM).

Šiuo tikslu ministrai pasirašys bendrą raginimą veikti, kuris bus perduotas Jungtinių Tautų Humanitarinių reikalų koordinavimo biurui Ženevoje (Šveicarijoje).

„Pasirašydamos bendrą dokumentą, Baltijos valstybės ir Lenkija dar kartą patvirtina paramą Ukrainai socialinės ir humanitarinės pagalbos srityje“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Bendrame pareiškime pabrėžiama, kad dėl neišprovokuotos masinės Rusijos invazijos į demokratinę Ukrainą prireikė skubios humanitarinės pagalbos ir apsaugos jos gyventojams.

11:01 NATO pasmerkė Rusijos „beatodairiškumą“

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas penktadienį pasmerkė Rusijos „beatodairiškumą“ dėl Ukrainos atominės elektrinės apšaudymo ir pareikalavo Maskvos nutraukti karą prieš savo kaimynę.

„Naktį taip pat matėme pranešimų apie ataką prieš atominę elektrinę. Tai tik parodo šio karo beatodairiškumą ir jo užbaigimo svarbą, taip pat Rusijos visų karių išvedimo ir sąžiningumo diplomatinėse pastangose svarbą“, – sakė J. Stoltenbergas prieš susitikimą su Vakarų šalių užsienio reikalų ministrais.

10:56 Aukų skaičius per ketvirtadienio antskrydį Černihive padidėjo iki 47

Vietos pareigūnai praneša, kad Černihive per Rusijos antskrydį gyvenamajame rajone žuvo 47 žmonės.

Anksčiau skelbta apie 33 žuvusius ir 18 sužeistų.

10:54 Rusijos policija vykdo kratas teisių grupės „Memorial“ biuruose

Rusijos policija penktadienį vykdo kratas garsiausios šalies teisių gynimo organizacijos „Memorial“ biuruose. Organizaciją buvo nurodyta uždaryti praėjusių metų pabaigoje, tai sukėlė tarptautinį pasipiktinimą.

„Kratos „Memorial“ tęsiamos dviejose vietose“, – apie naujausią žingsnį prieš Kremlių kritikuojančius balsus pranešė grupė platformoje „Telegram“.

„Memorial International“, taip pat teisių gynimo centras „Memorial“ buvo likviduoti Aukščiausiajam Teismui ir Maskvos miesto teismui gruodžio 28 ir 29 dienomis patenkinus atitinkamus Generalinės prokuratūros ir Maskvos prokuratūros prašymus.

Aukščiausiasis Teismas nusprendė, jog turi būti likviduota tarptautinė visuomeninė organizacija „Tarptautinė švietėjiška istorijos, labdaros ir teisių gynimo draugija „Memorial“ ir jos regioniniai skyriai bei kitos struktūrinės organizacijos.

10:36 „S&P Global Ratings“ taip pat nukirpo Rusijos valstybės skolos reitingą iki „šlamšto“

Tarptautinė reitingų agentūra „S&P Global Ratings“ sumažino Rusijos skolinių įsipareigojimų užsienio valiuta patikimumo reitingą iki „CCC–“, reiškiantį gresiantį nemokumą.

Naujam reitingui suteikta neigiama perspektyva.

Agentūros analitikai pareiškė, jog naujos tarptautinės sankcijos prieš Rusiją jos galimybes naudotis sukauptomis tvirtos valiutos atsargomis sumažino perpus.

„Reitingas sumažintas dėl priemonių, kurios, mūsų manymu, veikiausiai gerokai padidins įsipareigojimų nevykdymo riziką“, – teigiama „S&P Global Ratings“ pranešime.

Prieš parą Rusijos reitingus iki „šlamšto“ statuso apkarpė kitos dvi tarptautinės kredito reitingų agentūros – „Fitch Ratings“ ir „Moody's Investors Service“, akcentuodamos dėl Maskvos sukelto karo Ukrainos įvestų ir plečiamų tarptautinių sankcijų griaunantį poveikį Rusijos ekonomikai ir jos finansų sistemai.

10:33 „The Times“: V. Zelenskį bandyta nužudyti tris kartus

Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios Maskva tris kartus nesėkmingai siuntė karių nužudyti Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį, skelbia britų laikraštis „The Times“.

Tam buvo pasiųsti „Wagner“ samdiniai, kurie vėliau buvo sutriuškinti, Čečėnijos kovotojai ir dar viena karių grupė.

Laikraštis taip pat skelbia, kad V. Zelenskio komanda veikiausiai buvo perspėta iš anksto pačioje Rusijos Federalinėje saugumo tarnyboje esančių prieš karą nusiteikusių šaltinių.

10:23 Vaizdai iš subombarduoto mokyklos komplekso pastato Žitomire

10:16 JK žvalgyba: Mariupolis – ukrainiečių rankose, tačiau yra smarkiai apšaudomas

Jungtinės Karalystės žvalgybos penktadienį pateiktoje ataskaitoje rašoma, kad Mariupolis išlieka Ukrainos pajėgų kontrolėje, tačiau yra apsuptas ir yra intensyviai bombarduojamas, rašo naujienų agentūra „Reuters“.

10:11 Oslas: Rusija nesiųs stebėtojų į NATO pratybas Norvegijoje

Rusija atsisakė siųsti stebėtojus į vėliau šį mėnesį Norvegijoje vyksiančias pratybas, kuriose dalyvaus dešimtys tūkstančių NATO šalių karių, ketvirtadienį pranešė norvegų ginkluotosios pajėgos.

Didžiausiose šiais metais planuojamose NATO pratybose „Cold Response 2022“ dalyvaus apie 30.000 karių iš 27 šalių.

Nuo kovo vidurio iki balandžio pradžios jie mokysis sausumoje, jūroje ir ore. Pagal pratybų scenarijų, bus siunčiami pastiprinimai užpultai NATO šaliai.

„Rusija padėkojo už siūlymą siųsti stebėtojus per „Cold Response 22“ pratybas, tačiau atsisakė“, – naujienų agentūrai AFP sakė Norvegijos kariuomenės atstovas Prebenas Aursandas.

10:10 I. Šimonytė: Putino kariaunai nėra jokių ribų

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad Rusijos karių veiksmai prie Zaporižios atominės elektrinės rodo, jog „Putino kariaunai“ nėra jokių ribų.

Vyriausybės vadovė taip pat ramina Lietuvos žmones ir sako, kad situacija akylai stebima.

„Tai tiesiog rodo, kad Putino kariaunai nėra, deja, jokių ribų ir apribojimų. Aš tik norėčiau nuraminti Lietuvos žmones, nes matau, kad tos informacijos ir tokio nerimo yra, tai tikrai mūsų institucijos nestebi jokio radiacinio fono pakitimo“, – penktadienį žurnalistams sakė I. Šimonytė.

„Ta situacija yra akylai stebima“, – pridūrė ji.

09:57 Vaizdas iš subombarduoto Žitomyro

09:56 G. Nausėda: Rusijos atakos prieš Ukrainos elektrines – branduolinis terorizmas

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį branduoliniu terorizmu pavadino Rusijos pajėgų veiksmus puolant Ukrainos atomines elektrines.

„Rusijos atakos prieš civilius atominius objektus Ukrainoje yra branduolinio terorizmo aktas ir nusikaltimas žmogiškumui. Astravo atominė elektrinė Baltarusijoje, pasienyje su Lietuva, taip pat gali būti paversta Rusijos ginklu“, – tviteryje penktadienį rašo prezidentas.

Jis paragino tarptautinę bendruomenę nedelsiant sureaguoti į „Rusijos branduolinius nusikaltimus“.

09:49 Lenkija primygtinai ragina nuo SWIFT atjungti visus Rusijos bankus

Lenkija dar kartą paragino nuo pasaulinės finansinių atsiskaitymų sistemos SWIFT atjungti  visus Rusijos bankus, skelbia Lenkijos radijas.

Lenkijos nuolatinis atstovas Europos Sąjungoje Andrzejus Sadosis sakė, jog šią temą jis kelia kiekviename kolegų iš ES susitikime, kuriame aptariamos sankcijos Rusijai dėl jos karinės agresijos prieš Ukrainą. 

„Mes dirbame dėl sankcijų sąrašų pildymo, ruošiame argumentus ir motyvus, jei kalbame apie Rusijos oligarchus ir bankus, aptarinėjame bankų atjungimą nuo SWIFT“, – paaiškino Lenkijos diplomatas.

Pasak jo, Lenkija mano, kad pirmiausia iš šios tarptautinės sistemos turi būti pašalintas didžiausias Rusijos bankas „Sberbank“, taip pat „Gazprombank“.

Kaip jau buvo skelbta, ES trečiadienį nuo SWIFT atjungė septynis Rusijos bankus – antrą pagal dydį VTB, taip pat VEB, „Otkrytye“, „Novikombank“, „Promsviazbank“, „Rossija“, ir „Sovkombank“.

Į šį „juodąjį“ sąrašą nebuvo įtraukti „Sberbank“ ir „Gazprombank“, kuriems prieiga prie SWIFT palikta, kad ES šalys galėtų atsiskaityti už iš Rusijos importuojamas gamtines dujas bei naftą.

09:47 Dūma vienbalsiai priėmė įstatymą, numatantį 15 metų kalėjimo bausmę už „dezinformaciją“ apie karą Ukrainoje

Rusijos žemieji parlamento rūmai penktadienį neeilinės sesijos metu vienbalsiai priėmė įstatymą, kuris numato iki 15 metų nelaisvės už „dezinformacijos apie Rusijos karinę operaciją“ Ukrainoje skelbimą, rašo „The Moscow Times“, remdamasi Rusijos naujienų agentūromis.

Įstatymu ne tik draudžiama skleisti neva neteisingą informaciją apie Rusijos invaziją į Ukrainą, tačiau ir platinti „diskredituojančią“ medžiagą apie Rusijos kariuomenę.

Kol kas neskelbiama, kada įstatymas įsigalios, tačiau Dūmos primininkas Viačiaslavas Volodinas užsiminė, kad įstatymas gali įsigalioti jau nuo šeštadienio.

09:38 Brazilija suteiks humanitarines vizas ukrainiečiams

Brazilija nori išduoti humanitarines vizas žmonėms iš Ukrainos. Atitinkamą dekretą ketvirtadienį pasirašė Brazilijos užsienio reikalų ministras Carlosas Franca ir teisingumo ministras Andersonas Torresas, rašo spiegel.de.

Nuo karo bėgantys Ukrainos gyventojai pagal dekretą galės gauti 180 dienų vizas, o joms pasibaigus galės prašyti laikino leidimo gyventi Brazilijoje.

Brazilijoje, ypač jos pietuose, gyvena apie 600.000 ukrainiečių kilmės gyventojų.

09:34 Ukraina skaičiuoja nukovusi per 9.100 rusų karių

Ukraina paskelbė naujausius duomenis apie Rusijos patirtus nuostolius per šios šalies invaziją į Ukrainą. 

Kijevas skaičiuoja, kad Rusija jau neteko 9.166 karių gyvybių, buvo sunaikintas 251 tankas, numušti 33 karo lėktuvai ir 37 sraigtasparniai.

Pati Rusija skelbia apie gerokai mažesnius praradimus, o nepriklausomai patikrinti duomenų patikimumo kol kas nėra galimybių.

09:25 Prancūzija į Viduržemio jūros rytus siunčia lėktuvnešį

Prancūzijos gynybos ministrė Florence Parly paskelbė, kad šalis ketina į rytinę Viduržemio jūros dalį pasiųsti savo lėktuvnešį „Charles de Gaulle“, kad sustiprintų NATO žvalgybos ir gynybos pajėgumą.

Viduržemio jūroje taip pat jau veikia JAV lėktuvnešis USS „Harry S. Truman“.

09:12 Rusija apribojo prieigą prie BBC, DW, „Meduza“, RFE/RL svetainių

Rusijos žiniasklaidos prievaizdas penktadienį paskelbė apribojęs prieigą prie kelių nepriklausomos žiniasklaidos priemonių interneto svetainių, Maskvai griežtinant interneto kontrolę, rusų pajėgų invazijai į Ukrainą įžengus į antrą savaitę.

Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“ paskelbė, kad gavusi atitinkamą prašymą iš prokurorų „apribojo“ prieigą prie britų visuomeninio transliuotojo BBC svetainės rusų kalba, nepriklausomo naujienų portalo „Meduza“, vokiečių transliuotojo „Deutsche Welle“ tinklalapio ir „Laisvosios Europos radijo/Laisvės radijo“ (Radio Free Europe/Radio Liberty, RFE/RL) interneto svetainės.

08:58 „Nord Stream 2“ operatorė neigia pranešimus dėl ketinimų skelbti bankrotą

Rusijos antrojo eksporto dujotiekio per Baltijos jūrą iki Vokietijos operatorė „Nord Stream AG“, kurios vienintelis faktinis akcininkas – Rusijos „Gazprom“, neigia Vakarų žiniasklaidos pranešimus, jog ji ketina skelbti bankrotą, praneša Lenkijos radijas, cituodamas „Nord Stream AG“.

Agentūra „Reuters“, remdamasi savais šaltiniais, šią savaitę skelbė, jog ši Šveicarijoje registruota bendrovė tariasi su finansiniu konsultantu, kad galėtų padengti dalį savo įsipareigojimų ir jau šią savaitę galėtų oficialiai pradėti nemokumo procedūrą Šveicarijos teisme. Savo ruožtu Vokietijos transliuotoja „Welt“ pridūrė, „Nord Stream AG“ nutraukia darbo sutartis su darbuotojais centrinėje būstinėje Šveicarijoje, kurių ten turi per 140.

„Šiuo metu bendrovė tik informavo vietos valdžios institucijas apie priverstinį sutarčių su personalu nutraukimą dėl sankcijų, kurias „Nord Stream 2 AG“ pritaikė Jungtinės Valstijos“, – bendrovės pranešimą cituoja Lenkijos radijas.

08:56 Vaizdai iš Charkivo verslo rajono po bombardavimo

08:54 Migracijos departamento vadovė: institucijos apgultis rodo gyventojų nerimą

Migracijos departamentas stebi smarkiai išaugusį besikreipiančių dėl dokumentų gyventojų srautą, tai rodo gyventojų nerimą dėl karo Ukrainoje, sako Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė.

Interviu LRT penktadienį ji taip pat neatmetė, kad augant ukrainiečių pabėgėlių srautui, departamentas gali stabdyti Lietuvos gyventojų priėmimą padaliniuose be išankstinės registracijos.

„Matome, kad daugiau nei 70% atvykstančių Lietuvos piliečių pasus nori pasikeisti tik tam, kad turėtų prie savęs tam atvejui, „dėl visa ko“. Išties, matosi, kad žmonės nerimauja, bendraujant su jais jų balsuose jaučiasi įtampa. Reiškia, yra didelė psichologinė įtampa ir nežinomybės baimė“, – kalbėjo E. Gudzinskaitė.

08:48 Ukrainos pareigūnai: Zaporožės AE užėmė Rusijos pajėgos

Ukrainos valstybinė Branduolinės saugos inspekcija skelbia, kad apšaudytos Zaporožės AE teritorijos kontrolę perėmė Rusijos kariai.

Taip pat pranešama, kad elektrinės darbuotojai toliau dirba ir atidžiai stebi situaciją, rašo „BBC Russian“.

08:40 „Yandex“ gresia nemokumas

Rusijos technologijų milžinas „Yandex“ ketvirtadienį perspėjo, kad gali būti nepajėgus atsiskaityti su savo kreditoriais po to, kai bendrovė buvo pašalinta iš Niujorko akcijų biržos, rašo „The Moscow Times“.

„Nasdaq“ ir Niujorko akcijų birža šią savaitę sustabdė prekybą rusiškų kompanijų akcijomis, kol šios nepateikė paaiškinimų, kaip ketina vykdyti veiklą naujų JAV ir ES sankcijų fone.

„Yandex“ ketvirtadienį išplatino pranešimą, kad Nyderlanduose būstinę turinčiai, bet didžiąją veiklos dalį Rusijoje vykdančiai bendrovei tiesioginių sankcijų įvesta nebuvo. Taip pat pranešime teigiama, kad jei akcijų prekyba nebus atnaujinta per penkias dienas, bendrovei nepakaks kapitalo ir resursų įsipareigojimams kreditoriams padengti.

08:23 A. Anušauskas: Rusijos ataka prieš Ukrainos AE gali sukelti nepamatuojamas pasekmes

Rusijos atakos prieš Ukrainos atomines elektrines gali lemti „nepamatuojamas pasekmes“, sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

„Apšaudymas atominės elektrinės yra išskirtinis veiksmas, nes pasekmės gali būti nepamatuojamos, Šiuo atveju pasibaigė viskas, kiek žinau, nors pataikė į energobloką, be katastrofinių padarinių. Tačiau tai rodo, kad Rusija savo tikslų siekia bet kokia kaina, net ir ekologinių-technogeninių katastrofų kaina“, – LRT penktadienį sakė A. Anušauskas.

Anot jo, Rusija taikosi į infrastruktūros objektus, siekia nutraukti elektros tiekimą Ukrainoje nepaisydama net to, kad tai susiję ir su jos pačios energijos tiekimo sistema, saugumu.

„TATENA palaiko su ukrainiečiais tiesiogiai ryšius, mes palaikome su tarptautine minėta mano organizacija. Taigi, informacija yra, davikliai, kurie stebi situaciją, taip pat, viskas veikia, panikai nereikia jokio pagrindo suteikinėti. Žinoma, situaciją reikia stebėti“ – tvirtino jis.

08:17 Jurbarko rajone ant paminklo sovietų kariams rasti svastikos ženklai

Jurbarko rajone ant memorialinio paminklo sovietų kariams rasti svastikos ženklai.

Kaip penktadienį pranešė policija, ketvirtadienio rytą pastebėta, kad Openiškės kaime ant memorialinio paminklo dažais užrašytas užrašas bei išpiešti svastikos ženklai.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl kapo ar kitos viešosios pagarbos vietos išniekinimo.

08:13 V. Zelenskis: Rusija ėmėsi branduolinio teroro

V. Zelenskis penktadienį apkaltino Maskvą griebusis „branduolinio teroro“ ir mėginant „pakartoti“ Černobylio katastrofą, kai įsiveržusios Rusijos pajėgos apšaudė didžiausią Europoje atominę elektrinę.

„Jokia šalis, išskyrus Rusiją, niekada nėra šaudžiusi į atominės elektrinės blokus. Tai pirmasis kartas mūsų istorijoje. Žmonijos istorijoje. Teroristinė valstybė dabar griebėsi branduolinio teroro“, – sakoma V. Zelenskio vaizdo pranešime, paskelbtame per platformą „Telegram“ po atakos.

Jis apkaltino karius sąmoningai apšaudžius branduolinį objektą.

„Šiuose tankuose sumontuoti termovizoriai. Tai yra, jie žino, kur šaudo. Jie tam ruošėsi“, – kalbėjo prezidentas.

V. Zelenskis apkaltino Rusiją, kad ši „nori pakartoti ir jau kartoja“ Černobylio katastrofą.

„Ten šeši blokai!.. Černobylyje sprogo vienas blokas!“ – pabrėžė jis.

08:03 G. Nausėda: reikia padėti Ukrainai sukurti oro gynybos sistemą, nes praradimai bus dideli

Vakarai privalo padėti Ukrainai sukurti oro gynybos sistemą, priešingu atveju Rusijos dominavimas šalies oro erdvėje lems „didžiulius praradimus žemėje“, sako prezidentas Gitanas Nausėda. 

„Turime padėti ukrainiečiams susikurti oro gynybos sistemą, nes priešingu atveju (Rusijos) pranašumas oro erdvėje, dominavimas ore lems didžiulius praradimus žemėje“, – ketvirtadienį publikuotame interviu JAV dienraščiui „The Washington Post“ teigė G. Nausėda.

Paklaustas, ar NATO galėtų prisiimti riziką stodama į tiesioginį konfliktą su Rusija, jis tvirtino, kad Vakarai turėtų būti „ryžtingesni“. 

Plačiau skaitykite čia

07:37 NYT: vaizdo įraše užfiksuotas Rusijos klasterinių bombų naudojimas gyvenamajame rajone

Socialiniuose tinkluose plintančiame vaizdo įraše matyti, kaip Rusijos pajėgos meta klasterines bombas, o atakuojamame gyvenamajame rajone vaikšto žmonės. Įrašo autentiškumą patvirtino „The New York Times“.

Tokie veiksmai pagal Ženevos konvenciją prilygsta karo nusikaltimams, o klasterinių bombų naudojimas gyvenamuosiuose rajonuose yra draudžiamas.

07:20 Radiacinės saugos centras: dėl atakos Zaporožės AE radiacijos pavojaus nėra

Rusijai atakavus Zaporožės atominę elektrinę Ukrainoje, Lietuvoje radiacinis fonas nepakitęs, reaktoriai nepažeisti, teigia Radiacinės saugos centras.

„Dėl karinių veiksmų Zaporožės atominės elektrinės teritorijoje radiacinis fonas Lietuvoje nepakitęs, o meteorologinės sąlygos palankios – vėjas pučia nuo Lietuvos“, – penktadienio rytą pranešė Radiacinės saugos centras. 

Centro laikinoji direktorė Ramunė Marija Stasiūnaitienė LRT tvirtino, kad gaisras buvo kilęs ne pačiuose reaktoriuose, jie nėra pažeisti.

07:16 Maskvos akcijų biržą liks uždaryta ir penktadienį

Skelbiama, kad akcijų birža Maskvoje liks uždaryta ir penktadienį. Po to, kai praėjusį savaitgalį Vakarai įvedė griežtas sankcijas Rusijai ir pašalino dalį bankų iš mokėjimo sistemos SWIFT, šią savaitę Maskvos akcijų birža taip ir liko neatsidariusi.

07:05 ES ir NATO šalių diplomatijos vadovai aptars Rusijos agresiją

Briuselyje penktadienį vyks NATO ir Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrų susitikimai, skirti aptarti karą Ukrainoje, Vakarų šalių reakciją ir gynybos stiprinimą. Šiuose susitikimuose dalyvaus ir į Europą atvykęs JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas, kuris po to dar apsilankys ir Lenkijoje, Baltijos valstybėse bei Moldovoje.

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija pranešė, kad ministras Gabrielius Landsbergis penktadienį dalyvaus NATO ir ES diplomatijos vadovų susitikimuose, kuriuose bus aptariama Rusijos agresija prieš Ukrainą.

Į ES užsienio reikalų ministrų susitikimą pakviestas ir JAV valstybės sekretorius A. Blinkenas, taip pat Ukrainos diplomatijos vadovas Dimitrijus Kuleba. 

06:55 Energodaro meras: bombardavimas sustojo

Energodaro miesto, kuriame veikia Zaporožės AE, meras Dmytro Orlovas teigia, kad bombardavimas mieste yra sustojęs, skelbia kanalas „Nexta“.

06:43 Gaisras atominėje elektrinėje užgesintas

Ukrainos gelbėjimo tarnybos praneša, kad likvidavo gaisrą Zaporožės atominės elektrinės komplekse. „Maždaug 6 val. 20 min. Zaporožės AE mokymų korpuse gaisras buvo užgesintas. Žuvusiųjų nėra“, – socialiniuose tinkluose paskelbė valstybinė gelbėjimo tarnyba.

06:39 Rusijoje pasigirdo siūlymas nacionalizuoti užsienio kompanijas 

Valstybės Dūmos deputatas, Valstybės Dūmos saugumo ir kovos su korupcija komiteto narys Sultonas Khamzajevas pasiūlė naują būdą reaguoti į Vakarų sankcijas, praneša „RIA Novosti“.

„Norėdami gauti nemokamą reklamą naujienose, žinomų prekių ženklų pagrindiniai biurai nusprendė laikinai uždaryti savo prekybos parduotuves Rusijoje Žinoma, įmonės turi teisę pasirinkti, kur ir kaip užsiimti prekyba. Tačiau siūlyčiau suburti darbo grupę dėl prekybos objektų, gamyklų ir kitų objektų nacionalizavimo, įšaldant sąskaitose pinigus toms įmonėms, kurios pasirinko ne verslą, o politiką“, – sako S. Khamzajevas.

06:36 Zaporožės AE veikia vienas reaktorius iš šešių

Zaporožės regiono valstybinės administracijos vadovas Aleksandras Staruchas feisbuke praneša, kad šiuo metu Zaporožės atominėje jėgainėje veikia tik vienas reaktorius iš šešių.

06:35 „Airbnb“ stabdo veiklą Rusijoje ir Baltarusijoje

„Airbnb“ vykdantysis direktorius Brianas Chesky savo tviterio paskyroje pranešė, kad kompanija stabdo veiklą Rusijoje ir Baltarusijoje.

06:28 B. Johnsonas: V. Putinas kelia pavojų visai Europai

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas penktadienį apkaltino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną keliant pavojų visai Europai, į Ukrainą įsiveržusioms Rusijos pajėgoms atakavus Zaporožės atominę elektrinę.

„Premjeras sakė, kad dėl neapgalvotų prezidento Putino veiksmų dabar gali kilti tiesioginė grėsmė visos Europos saugumui“, – sakoma Dauningo gatvės pareiškime, kuriame priduriama, jog B. Johnsonas sieks, kad artimiausiomis valandomis būtų sušauktas skubus Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdis.

06:23 Vaizdo įrašas iš kovų, vykusių prie elektrinės

06:22 J. Bidenas ragina Rusiją nutraukti karinę veiklą Ukrainos atominėje jėgainėje

JAV prezidentas Joe Bidenas paragino Rusiją nutraukti savo karinę veiklą Ukrainos atominėje elektrinėje ir įleisti avarines tarnybas.

„Prezidentas Bidenas kartu su prezidentu Zelenskiu ragino Rusiją sustabdyti savo karinius veiksmus toje teritorijoje ir leisti ugniagesiams bei avarinių tarnybų darbuotojams patekti į tą vietą“, – sakoma Baltųjų rūmų paskelbtoje lyderių pokalbio santraukoje.

06:20 Pagalbos tarnyboms pavyko pasiekti Zaporožės atominę elektrinę

Ukrainos pagalbos tarnybos penktadienį pranešė, kad gavo prieigą prie Zaporožės atominės elektrinės, kurioje po Rusijos kariuomenės apšaudymo kilo gaisras.

„05 val. 20 min. Zaporožės AE Enerhodare Valstybinės pagalbos tarnybos padaliniai išvyko gesinti gaisro mokymo pastate“, – feisbuke paskelbė pagalbos tarnybos, pažymėdamos, kad operacijoje dalyvauja 40 žmonių ir 10 transporto priemonių.

06:15 TATENA padėtį stebi 24 val. per parą

Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) dėl rimtos situacijos Zaporožės atominėje elektrinėje pervedė savo incidentų ir ekstremalių situacijų centrą į „visą parą ir 7 dienas per savaitę veikiantį reagavimo režimą“, pranešė agentūra socialiniame tinkle „Twitter“.

Agentūra palaiko ryšius su Ukrainos valdžios institucijomis dėl elektrinėje vykstančio gaisro, nurodo CNN.

06:01 JAV energetikos sekretorė: aktyvuota Reagavimo į branduolinius incidentus grupė

JAV energetikos sekretorė Jennifer Granholm tviteryje pranešė, kad kalbėjosi su Ukrainos energetikos ministru apie padėtį Zaporožės atominėje elektrinėje. Pasak jos, JAV aktyvavo Reagavimo į branduolinius incidentus grupę ir stebi padėtį kartu su Gynybos departamentu, JAV branduolinio reguliavimo komisija ir Baltaisiais rūmais. Kol kas radiacijos lygis normalus, praneša CNN. 

„Netoli objekto nepastebėjome jokių padidėjusių radiacijos rodmenų. Elektrinės reaktorius saugo tvirtos apsauginės konstrukcijos, o reaktoriai saugiai sustabdomi“, – sakė J. Granholm.

05:38 JK: V. Putino neapgalvotas elgesys gali kelti „tiesioginę grėsmę visos Europos saugumui“

Rusijai užpuolus Zaporožės atominę elektrinę Ukrainoje, Jungtinė Karalystė ragina surengti skubų JT Saugumo Tarybos posėdį. Penktadienio vakarą Ministro Pirmininko Boriso Johnsono biuras pareiškė, kad Rusijos Prezidento Vladimiro Putino neapgalvotas elgesys gali kelti „tiesioginę grėsmę visos Europos saugumui“.

05:23 Baltieji rūmai: kol kas žinių apie padidėjusį radiacijos lygį nėra

Du Baltųjų rūmų pareigūnai teigia, kad naujausia informacija rodo, jog Zaporožės atominės elektrinės komplekse Ukrainoje „nėra jokių padidėjusio radiacijos lygio požymių“, praneša CNN.

05:09 Energogrado meras: Zaporožės atominėje elektrinėje yra sužeistųjų

„Praėjusį vakarą, kažkur apie 16.30 val., priešo šarvuočių kolona prasiveržė į miestą, nuvažiavo tiesiai prie atominės elektrinės ir pradėjo kone be perstojo šaudyti į atominės elektrinės pastatus. Kilo gaisras. Yra sužeistų. Neturiu informacijos apie sužeistųjų skaičių. Apie jų būklę: yra ir sunkiai sužeistų. Nėra galimybės jų nuvežti į ligoninę“, – sakė Energogrado meras Dmytro Orlovas, kurį cituoja „Unian“.

04:58 TATENA: radiacijos lygis prie Rusijos užpultos Ukrainos atominės elektrinės nepakitęs

Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) penktadienį pranešė, kad spinduliuotės lygis prie Rusijos pajėgų užpultos Zaporožės atominės jėgainės Ukrainos pietuose išlieka „nepakitęs“.

Agentūra nurodė, kad jos generalinis direktorius Mariano Grossi susisiekė su Ukrainos premjeru Denysu Šmyhaliu ir Ukrainos atominės energetikos priežiūros institucija bei jėgainę valdančia bendrove.

„Esminė“ infrastruktūra atominėje elektrinėje, kuri yra didžiausia Europoje, nebuvo paveikta gaisro, TATENA citavo vietos pareigūnų pateiktą informacija.  

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Komentarai prie šio straipsnio negalimi, dėl neapykantos skatinimo ar patyčių kurstymo
 
Riboto leidimo „Bentley Bentayga EWB First Edition“ parodys, kas lauks naujųjų flagmano vairuotojų Verslo tribūna

„Visai neseniai Bentley pristatė savo naująjį flagmaną – „Bentayga EWB“ su ilgesne ratų baze. Gamintojas...

Lenkijos parlamentas panaikino ES ginčytą teisėjų drausminės kontrolės sistemą 2

Lenkijos parlamentas antradienį nusprendė panaikinti kontroversišką įstatymą dėl Aukščiausiojo Teismo...

Verslo aplinka
2022.05.26
G. Nausėda sprendimą dėl kandidatavimo antrai kadencijai žada 2023 metų pabaigoje 4

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad dėl kandidatavimo antrai kadencijai tikriausiai apsispręs 2023 metų...

Verslo aplinka
2022.05.26
L. Truss: Vakarai turi užtikrinti V. Putino pralaimėjimą Ukrainoje

Vakarai privalo užtikrinti, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas būtų nugalėtas Ukrainoje, ir turi...

Verslo aplinka
2022.05.26
E. Macronas ragino R. T. Erdoganą gerbti Suomijos ir Švedijos sprendimą dėl NATO 1

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį paragino Turkijos lyderį Recepą Tayyipą Erdoganą...

Verslo aplinka
2022.05.26
Taivano ekonomikos viceministras: su Lietuva mus suartino Kinijos politika

Lietuvoje viešintis Taivano ekonomikos viceministras sako, kad jo šalies ekonominę partnerystę su Lietuva...

Verslo aplinka
2022.05.26
VRM ketina nebetęsti judėjimo ribojimo migrantams 2

Judėjimo ribojimo neteisėtiems migrantams, pernai atvykusiems per Baltarusiją į Lietuvą, bus siūloma...

Verslo aplinka
2022.05.26
Estija tikisi SkGD terminalą paruošti iki rudens arba žiemos

Estijos premjerė Kaja Kallas pareiškė, jog suskystintų gamtinių dujų (SkGD) importo terminalas, kaip patikino...

Verslo aplinka
2022.05.26
Vokietijos kancleris: V. Putinas karo Ukrainoje nelaimės ir nediktuos taikos sąlygų

Vladimiras Putinas, Rusijos autoritarinis lyderis, karo Ukrainoje nelaimės, ketvirtadienį sakė Olafas...

Verslo aplinka
2022.05.26
G. Landsbergis: siūlymai atiduoti dalį Ukrainos žemių Rusijai yra pavojingi Lietuvai

Pasigirstantys Vakarų šalių politikų ir ekspertų siūlymai dėl taikos atiduoti Rusijai dalį Ukrainos...

Verslo aplinka
2022.05.26
Seimas ėmėsi svarstyti civilinės sąjungos įteisinimo projektą 1

Parlamentarai ketvirtadienio plenariniame posėdyje sutiko pradėti svarstyti civilinės sąjungos įteisinimo...

Verslo aplinka
2022.05.26
ES įšaldyta 23 mlrd. Eur Rusijos centrinio banko turto

Europos Sąjungos (ES) valstybėse įšaldyta apie 23 mlrd. Eur (24,5 mlrd. USD) Rusijos centrinio banko turto,...

Verslo aplinka
2022.05.26
Pasaulio banko vadovas: karas Ukrainoje gali sukelti pasaulinę recesiją 1

Rusijos karas Ukrainoje ir jo poveikis maisto ir energijos kainoms, taip pat trąšų pasiūlai gali sukelti...

Rinkos
2022.05.26
G. Sorosas. Mūsų gyvenimo kova 1

Nuo paskutinio kasmetinio Pasaulio ekonomikos forumo susitikimo istorijos eiga smarkiai pasikeitė. Rusija...

Nuomonės
2022.05.26
R. Pocius: valstybė už elektrą kompensuos iki 9ct 4

Valstybė elektros vartotojams antrąjį šių metų pusmetį – nuo liepos iki gruodžio pabaigos – turėtų padengti...

Verslo aplinka
2022.05.26
Nauji fabrikai: tarp žaliavų stygiaus ir pašokusios paklausos Premium

Jeigu visi šiemet planuojami investiciniai projektai bus įgyvendinti, Lietuvoje atsiras ir daugiau tradicinės...

Pramonė
2022.05.26
Vengrija įveda papildomo pelno mokestį įmonėms 1

Viktoras Orbanas, Vengrijos ministras pirmininkas, trečiadienį pareiškė, kad jo vyriausybė įves papildomo...

Verslo aplinka
2022.05.26
Paskyrusi administracijos vadovą Kalvarijos savivaldybė išvengė tiesioginio valdymo 1

Gresiant tiesioginiam valdymui, Kalvarijos savivaldybės taryba ketvirtadienį, po kelių mėnesių pertraukos,...

Verslo aplinka
2022.05.26
Infografika: Rusija laužo karo tabu ir atima vandenį Premium 1

Dėl Rusijos invazijos į Ukrainą 6 mln. žmonių čia neturi visavertės prieigos prie vandens. Tai itin svarbus...

Verslo aplinka
2022.05.26
D. Kuleba: Ukrainai labai reikia salvinės raketų ugnies sistemos

Ukrainos užsienio reikalų ministras trečiadienį pareiškė, kad jo šaliai labai reikia salvinės raketų ugnies...

Verslo aplinka
2022.05.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku