J. Bidenas ragino šalį „sveikti“, D. Trumpas pralaimėjimo nepripažįsta

Publikuota: 2020-11-07
Atnaujinta 2020-11-09 09:00

Būsimas 46-asis JAV prezidentas J. Bidenas pirmojoje kalboje žada vienyti Ameriką ir suvaldyti koronaviruso pandemiją. Pasaulio lyderiams sveikinant išrinktąjį JAV prezidentą su pergale, Donaldo Trumpo rėmėjai renkasi į protestus, anksčiau jam pareiškus, kad yra perrinktas antrai kadencijai, surinkęs 71 mln. „teisėtų balsų“.

  • J. Bidenas užsitikrino mažiausiai 290 rinkikų paramą, D. Trumpas – 214. Laimėtojui reikėjo 270.
  • J. Bidenas surinko iš viso daugiau kaip 74 mln. balsų
  • Kamala Harris taps pirmąja viceprezidente moterimi šalies istorijoje.
  • D. Trumpas atsisako pripažinti pralaimėjimą.

[infogram id="2c2ec216-d9e7-48d0-ace6-bcb0cad95f60" prefix="TLY" format="interactive" title="JAV prezidento rinkimai rezultatai 2020"]

VŽ primena, kad kai kurios JAV žiniasklaidos priemonės dar nepaskelbė pergalės J. Bidenui Arizonoje, todėl skiriasi JAV žiniasklaidos nurodomas rinkikų skaičius, tačiau bet kuriuo atveju jis jau peržengė 270 rinkikų ribą, net jeigu neskaičiuosime pergalės Arizonoje. VŽ vadovaujasi AP projekcijomis.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

08:46 Gyvą naujienų srautą baigiame

Pasaulio lyderiai sveikino naująjį JAV prezidentą, Europos Sąjunga tikisi, kad su nauju Baltųjų rūmų šeimininku įvyks ir transatlantinių santykių perkrovimas. D. Trumpas kol kas nepripažino savo pralaimėjimo, bet tai padaryti jį spaudžia net ir artimiausi jo šeimos nariai.

Plačiau politologo įžvalgas apie JAV ir Europos santykius kviečiame skaityti čia.

Čia rasite VŽ redakcijos nuomonę apie būsimąjį prezidentą.

Čia pateikiame paaiškinimą, ko tikėtis artimiausiu metu.

Dėkojame skaitytojams, kad rinkimų eigą aktyviai sekėte kartu su mumis. JAV rinkimų temą pratęsime pateikdami analizes ir komentarus rubrikoje „Amerika renkasi 2020”.

22:48 M. Trump paragino sąžiningai suskaičiuoti balsus

JAV pirmoji ponia Melania Trump sekmadienį paragino sąžiningai paskaičiuoti rinkimų rezultatus ir pabrėžė, jog svarbu skaičiuoti tik „teisėtus balsavimo biuletenius“.

„Amerikos žmonės nusipelno sąžiningų rinkimų. Kiekvienas teisėtas, o ne neteisėtas biuletenis turi būti suskaičiuotas“, – tviteryje parašė dabartinio JAV prezidento žmona.

„Privalome ginti demokratiją visiškai skaidriai“, – pridūrė ji.

Anksčiau CNN paskelbė pranešimą, kuriame cituojami šaltiniai, teigiantys, jog M. Trump, sekdama daugelio kitų artimų D. Trumpui žmonių pavyzdžiu, neva neva „rekomendavo savo vyrui pripažinti pralaimėjimą“ rinkimuose.

20:39 Šaltiniai: M. Trump ragina pripažinti pralaimėjimą

Pirmoji JAV ponia Melania Trump taip pat ragina Donaldą Trumpą pripažinti pralaimėjimą, praneša CNN, anksčiau, remdamasis šaltiniais, skelbęs, kad sutikti su rinkimų rezultatais dabartiniam JAV prezidentui D. Trumpui patarė ir Jaredas Kushneris, jo žentas bei vyriausiasis patarėjas.

CNN skelbia, kad M. Trump prisijungė prie „augančio prezidento D. Trumpo vidinio rato choro“, kurie teigia, kad atėjo laikas pripažinti pralaimėjimą.

Nors viešai M. Trump rinkimų nekomentavo, šaltinio teigimu „ji patarė, kaip daro dažnai“.

16:17 G. Nausėda: transatlantinis ryšys tarp ES ir JAV taps nuoširdesnis  

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda prognozuoja, kad išrinktasis JAV prezidentas Joe Bidenas skirs didelį dėmesį Baltijos regiono valstybių saugumui, o jam esant šalies vadovu, transatlantinis ryšys tarp Europos Sąjungos (ES) ir JAV taps nuoširdesnis.  

„Išrinktasis prezidentas J.Bidenas, tikiuosi, ir toliau skirs didelį dėmesį Baltijos regiono valstybių  saugumui, ypač krašto apsaugos politikoje“, – sako G. Nausėda prezidentūros sekmadienį išplatintame šalies vadovo komentare dėl rinkimų JAV. 

Paak G. Nausėdos, prezidento Donaldo Trumpo administracijos laikotarpiu buvo „gana sėkmingai plėtojamas energetinis bendradarbiavimas. 

„Tikiuosi šitame sektoriuje taip pat turime potencialą bendradarbiauti dar sėkmingiau“, –  teigė G. Nausėda.  

Prezidentas tikisi, kad J. Bidenui būnant JAV prezidentu sustiprės ir taps dar nuoširdesnis „tas transatlantinis ryšys“ tarp ES ir JAV, kurio, G. Nausėdos teigimu, nepaprastai reikia „šiame neramiame pasaulyje“.

„Lietuva šioje srityje visada buvo patikima sąjungininkė ir visada įdės patį didžiausią indėlį, kad šis santykis būtų stiprus, nuoseklus ir tvirtas“, – tvirtino G. Nausėda. 

Anot jo, J. Bidenui siekis tapti vienijančiu prezidentu yra nepaprastai svarbus „tiek vidaus, tiek išorės dimensijoje“.  

„Šiandien vienijimosi kaip niekada reikia ir pačiose Jungtinėse Valstijose ir, žinoma, vakarų demokratijos turi siekti  supratimo ir sutarimo ten, kur klausimai yra principiniai ir  reikia tikrai didesnio vakarų demokratijos indėlio šiuolaikiniame pasaulyje“, – kalbėjo G. Nausėda. 

Lietuvos prezidentas šeštadienio vakarą pasveikino J. Bideną su pergale JAV prezidento rinkimuose. Sveikinimą G. Nausėda paskelbė praėjus kiek daugiau nei valandai po to, kai JAV žiniasklaida paskelbė, kad J. Bidenas užsitikrino pergalę rinkimuose.

15:53 Šaltiniai: D. Trumpui pataria pripažinti rinkimų rezultatus

Jaredas Kushneris, Donaldo Trumpo žentas ir patarėjas, pataria neperrinktam prezidentui D. Trumpui pripažinti pralaimėjus rinkimus, remdamasis dviem šaltiniais praneša CNN. CNN primena, kad paskelbus projekciją, kad Joe Bidenas taps 46-uoju JAV prezidentu, D. Trumpas paskelbė, kad rinkimai dar toli gražu nesibaigė.

15:00 Rusijos opozicijos lyderis A. Navalnas pirmiau už V. Putiną pasveikino J. Bideną

Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas sekmadienį pasveikino JAV išrinktąjį prezidentą Joe Bideną su pergale ir padarė tai pirmiau nei į JAV rinkimų rezultatus sureagavo Kremlius.

Socialiniame tinkle „Twitter“ A. Navalnas pasveikino J. Bideną, išrinktąją viceprezidentę Kamalą Harris ir amerikiečius „apibrėžus naują vadovybę per laisvus ir teisingus rinkimus“.

„Tai privilegija, kurią turi ne visos šalys“, – sakė A. Navalnas, kuris Vokietijoje sveiksta po įtariamo apnuodijimo anksčiau šiais metais.

14:47 K. Harris pergalė Indijoje švenčiama fejerverkais ir maldomis

Žinią, kad indiško kraujo turinti Kamala Harris išrinkta Jungtinių Valstijų viceprezidente, Joe Bidenui laimėjus Amerikos prezidento rinkimus, jos senelio indo gimtojo kaimo gyventojai iš džiaugsmo leido fejerverkus, nešė plakatus su jos atvaizdu ir meldėsi.

Vos 350 gyventojų turinčio Thulasendrapuramo kaimo gyventojai išėjo į gatves, kur skaitė laikraščius ir džiūgavo dėl demokratų pergalės, o vėliau patraukė į vietos šventyklą.

„Sveikiname, Kamala Harris. Mūsų kaimo pasididžiavimas. Sveikiname, Amerika“, – ant savo namo sienos spalvotais dažais užrašė viena moteris.

Dauguma miestelio gyventojų jau miegojo, kai J. Bidenas peržengė 270 rinkikų balsų, būtinų pergalei užsitikrinti, ribą. J. Bideno pergalė prezidento rinkimuose K. Harris pavertė pirmąja moterimi ir pirmuoju iš Pietų Azijos kilusiu asmeniu, išrinktu į JAV viceprezidento postą.

K. Harris velionė mama gimė Indijoje, o būdama devyniolikos ji išvyko į JAV studijuoti Kalifornijos universitete. Ji ištekėjo už jamaikiečio, kurie dukrą pavadino Kamala – sanskrito kalba šis vardas reiškia „lotoso žiedas“.

Indijos premjeras Narendra Modi  tviteryje akcentavo K. Harris indišką paveldą ir sakė, kad jos „sėkmė praskynė taką ir kelia didžiulį pasididžiavimą“ ne tik jos giminaičiams, bet ir visiems Amerikos indams.

14:47 J. Bidenas gavo galimybę „ištaisyti JAV klaidas“, sako Irano prezidentas

Irano prezidentas Hassanas Rouhani sekmadienį po Joe Bideno pergalės JAV prezidento rinkimuose pareiškė, kad naujoji Jungtinių Valstijų administracija turi galimybę „ištaisyti anksčiau padarytas klaidas“.

„Dabar yra galimybė būsimai Amerikos administracijai ištaisyti anksčiau padarytas klaidas ir grįžti prie tarptautinių įsipareigojimų laikymosi“, – jo oficialiame interneto puslapyje paskelbtame pareiškime sako H. Rouhani.

Per antradienį įvykusius rinkimus J. Bidenui pralaimėjęs dabartinis Amerikos prezidentas Donaldas Trumpas Irano atžvilgiu laikėsi „maksimalaus spaudimo“ politikos ir nuo 2018 metų, kai pasitraukė iš istorinio branduolinio susitarimo su Teheranu, taikė jam griežtas sankcijas.

Pakartotinai įvestos sankcijos taikomos Iranui itin svarbiai naftos pramonei ir bankiniams ryšiams, taip pat ir kitiems sektoriams.

Jungtinių Valstijų „administracijos pastaruosius trejus metus vykdytą kenksmingą ir klaidingą politiką pasmerkė ne tik žmonės visame pasaulyje – jai pasipriešino ir žmonės (Jungtinėse Valstijose) per neseniai įvykusius rinkimus“, sakė H. Rouhani.

Jis pridūrė, kad Irano žmonių „herojiškas pasipriešinimas įvestam ekonominiam karui“, kurį paskelbė D. Trumpo administracija, „įrodė, kad Amerikos maksimalaus spaudimo politikai buvo lemta žlugti“.

Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei antradienį pareiškė, kad JAV prezidento rinkimų rezultatas neturės „jokios įtakos“ Teherano politikai Vašingtono atžvilgiu.

Savo rinkimų kampanijos metu J. Bidenas yra sakęs, kad planuoja eiti „patikimu diplomatijos keliu“ santykių su Iranu srityje. Tai didina tikimybę, kad gali būti grįžta prie 2015 metų susitarimo, kuris buvo pasiektas, kai jis ėjo viceprezidento pareigas Baracko Obamos  administracijoje.

13:03 Laukia kova dėl Senato kontrolės Džordžijoje

Kas kontroliuos Jungtinių Valstijų Senatą, veikiausiai nebus žinoma iki sausio, kai bus rengiamas antrasis balsavimo turas Džordžijoje, nors šeštadienį tapo aišku, kad demokratas Joe Bidenas laimėjo kovą dėl Baltųjų rūmų.

Džordžijos rinkimų rezultatai nulems galios pusiausvyrą Vašingtone, nes kol kas nė viena partija nėra užsitikrinusi daugumos Senate. Kol kas respublikonai ir demokratai yra užsitikrinę po 48 vietas. Kova dėl dar dviejų vietų Džordžijos valstijoje keliasi į antrą turą sausio 5 dieną. Taip pat kol kas dar neaiškūs Senato rinkimų rezultatai Šiaurės Karolinoje ir Aliaskoje.

Plačiau skaitykite čia.

12:15 Baltarusijos opozicijos lyderė S. Cichanouskaja pasveikino J. Bideną su pergale

Baltarusijos  opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pasveikino JAV išrinktąjį prezidentą Joe Bideną su pergale ir išreiškė viltį, kad jie galės netrukus susitikti.

„Visas pasaulis stebėjo rinkimus Jungtinėse Valstijose – šalyje su visiškai funkcionuojančia demokratija, – platformos „Telegram“ kanalu rašė S. Cichanouskaja. – Tai buvo tikros idėjų, programų ir komandų varžybos, ne taip kaip Baltarusijoje, kur balsai per rinkimus buvo paprasčiausiai pavogti.“

Į Lietuvą pasitraukusi opozicijos lyderė rugpjūčio 9-osios rinkimuose varžėsi su autokratišku Baltarusijos prezidentu Aliaksandru Lukašenka, vadovaujančiu šaliai nuo 1994 metų. Baltarusijoje jau trys mėnesiai vyksta masiniai protestai dėl šių rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas Kremliaus remiamas A. Lukašenka.

Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.

Protestuotojai reikalauja 66 metų A. Lukašenkos atsistatydinimo, politinių kalinių paleidimo ir naujų rinkimų.

C. Cichanouskajos nuomone, J. Bidenas „netrukus susitiks su teisingai išrinktu naujos, laisvos Baltarusijos prezidentu“. Ji pridūrė, kad daug JAV gyvenančių baltarusių balsavo už J. Bideną.

Anksčiau šeštadienį A. Lukašenka JAV rinkimus pavadino „pasityčiojimu iš demokratijos“ ir sakė nemanantis, jog Minsko santykiai su Vašingtonu pasikeis, kad ir koks būtų rinkimų rezultatas.

Sekmadienį pranešama apie naujus sulauikymus ir karinės technikos judėjimą Minske.

11:33 Jill Biden: galimybė transformuoti pirmosios ponios vaidmenį

Jill Biden, išrinktojo JAV prezidento Joe Bideno žmonai, būti politinio dėmesio centre nėra jokia naujiena – jos vyras Vašingtone dirba nuo tada, kai jie 1977 metais susituokė, be to, ji aštuonerius metus buvo viceprezidento žmona. Tačiau dabar, kai J. Bidenas laimėjo kovą dėl Baltųjų rūmų, jo 69 metų žmona turės galimybę pirmosios ponios vaidmenį perkelti į XXI amžių: J. Biden ketina eiti pirmosios ponios pareigas ir tuo pat metu toliau dirbti visą darbo dieną profesore.

Daugiau apie J. Biden būsimas pareigas skaitykite čia.

09:37 L. Linkevičius: Lietuva ir JAV visada išliks patikimais partneriais

Linas Linkevičius, Lietuvos užsienio reikalų ministras, socialiniame tinkle „Twitter“ pasveikino naująjį prezidentą Joe Bideną ir viceprezidentę Kamalą Harris ir teigė, Lietuva ir JAV visada išliks patikimais partneriais. „Šilčiausi sveikinimai J. Bidenui ir K. Harris. Lietuva laukia, kol su JAV galės stiprinti strateginę partnerystę ir transatlantinius santykius! Lietuva ir JAV visada išliks patikimais partneriais!“, – socialiniame tinkle rašė L. Linkevičius ir pridėjo grotažymę „Kartustipresni“ bei pasidalijo bendra nuotrauka su J. Bidenu.

08:40 Spauda: J. Bidenas ketina atšaukti virtinę D. Trumpo įsakų

Pergalę JAV prezidento rinkimuose paskelbęs Joe Bidenas ketina atšaukti virtinę Donaldo Trumpo įsakų, kai tik pradės eiti pareigas sausio 20 dieną, remdamasis informuotais šaltiniais pranešė laikraštis „The Washington Post“.

J. Bidenas planuoja sugrąžinti JAV į Paryžiaus susitarimą dėl klimato, atšaukti JAV pasitraukimą iš Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO).

Be to, leidinio šaltinių duomenimis, išrinktasis prezidentas nori nedelsdamas atšaukti imigracijos draudimą, nukreiptą prieš daugelį musulmoniškų šalių, ir atkurti programą, pagal kurią šalyje galės pasilikti tie žmonės, kurie vaikystėje į ją buvo atvežti nelegaliai.

J. Bidenas jau pažadėjo, kad pirmadienį paskirs grupę iškilių mokslininkų, kuriems bus pavesta parengti kovos su koronaviruso pandemija planą.

„Pirmadienį paskirsiu grupę vedančiųjų mokslininkų ir ekspertų kaip pareinamojo laikotarpio patarėjus, kad [jie] padėtų padaryti Bideno ir [išrinktosios viceprezidentės Kamalos] Harris planą konkrečiu brėžiniu, pradėsiančiu [veikti] 2021 metų sausio 20 dieną“, kai įvyks jų inauguracija, savo šalininkams sakė išrinktasis prezidentas.

08:14 Sveikina pasaulio lyderiai

Pasaulio lyderiai sveikino JAV išrinktąjį prezidentą Joe Bideną  su pergale, kurią vadino proga sustiprinti pasaulio demokratiją, ir akcentavo pirmosios moters – Kamalos Harris – išrinkimo JAV viceprezidente reikšmę.

Nors prezidentas Donaldas Trumpas pralaimėjimo nepripažino, palengvėjimas buvo bendra tema daugelyje pasaulio vietų.

„Amerikiečiai išsirinko prezidentą. Sveikinimai @JoeBiden ir @KamalaHarris! Turime daug padaryti, kad įveiktume šiandienos iššūkius. Dirbkime drauge!” – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

Tarp kitų sveikinimus atsiuntusių lyderių yra Vokietijos kanclerė Angela Merkel, NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ir Egipto prezidentas Abdel Fattahas el Sissi.

Sveikinimą taip pat atsiuntė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, kurio šalis buvo svarbi D. Trumpo apkaltai ir D. Trumpo kampanijos bandymui kaltinti J. Bideną bei jo šeimą korupcija.

Daugiau apie pasaulio lyderių sveikinimus J. Bidenui  ir K. Harris skaitykite čia.

07:30 Sveikina NATO generalinis sekretorius

Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos generalinis sekretorius pasveikino JAV demokratų kandidatą Joe Bideną su pergale JAV prezidento rinkimuose ir pavadino jį „tvirtu NATO ir transatlantinio ryšio šalininku“.

Aljanso vadovas Jensas Stoltenbergas šeštadienį išreiškė viltį bendradarbiauti su J. Bidenu ir išrinktąja viceprezidente Kamala Harris „kad būtų toliau stiprinamas ryšys tarp Šiaurės Amerikos ir Europos“.

Jis pridūrė, kad „JAV lyderystė yra svarbi kaip niekad šiame neprognozuojamame pasaulyje.“

JAV prezidentas Donaldas Trumpas aštriai kritikuodavo NATO per savo 2016 metų rinkimų kampaniją ir per savo kadenciją ne kartą grasino išvesti Jungtines Valstijas iš Aljanso.

D. Trumpas spaudė bloko nares didinti savo išlaidas gynybai – kas buvo ir jo pirmtakų prioritetas – kad būtų sustiprinta visos NATO kolektyvinė gynyba. Jis taip pat skatino Aljansą nukreipti dėmesį nuo Rusijos į kylančias grėsmes, tokias kaip Kinija ir terorizmas.

07:28 D. Trumpas teigia laimėjęs rinkimus

JAV prezidentas Donaldas Trumpas šeštadienį pareiškė buvęs perrinktas antrai kadencijai, surinkęs 71 mln. „teisėtų balsų“, didžiosioms televizijoms paskelbus, kad pergalė prognozuojama jo varžovui demokratui Joe Bidenui.

„71 mln. teisėtų balsų. Rekordas pareigas einančiam prezidentui! Aš laimėjau rinkimus, gavau 71 mln. teisėtų balsų“, – per „Twitter“ parašė D. Trumpas.

„Vyko blogų dalykų, kurių mūsų stebėtojams nebuvo leidžiama matyti. To anksčiau nėra buvę. Milijonai balsalapių buvo išsiųsti paštu žmonių, kurie to niekada neprašė“, – tvirtino jis.

Ankstesnėje savo žinutėje D. Trumpas pareiškė esąs pasiryžęs kreiptis į teismus, kad būtų užtikrintas sąžiningas rinkimų balsų skaičiavimas.

Šeštadienį televizijos CNN, NBC, naujienų agentūra „The Associated Press“ ir kiti žiniasklaidos kanalai paskelbė prognozuojantys, kad išrinktuoju prezidentu tapo J. Bidenas, įgijęs tvirtą persvarą svyruojančioje Pensilvanijos valstijoje.

07:25 Meksikos prezidentas: J. Bideną sveikinti dar per anksti

Meksikos prezidentas Andresas Manuelis Lopezas Obradoras šeštadienį pareiškė, kad dar per anksti sveikinti Joe Bideną su pergale JAV prezidento rinkimuose, kol nėra išspręsti „visi teisiniai klausimai“.

„Nenorime pasielgti neapgalvotai. Nenorime veikti lengvabūdiškai ir norime gerbti žmonių apsisprendimą bei teises“, – žurnalistams sakė A. M. Lopezas.

„Palaikome labai gerą ryšį su abiem kandidatais“, – pridūrė jis.

„Prezidentas Donaldas Trumpas labai pagarbiai elgėsi su mumis, ir mes sudarėme labai gerų susitarimų. Dėkojame jam, kad jis nesikišo ir mus gerbė“, – kalbėjo kairiųjų pažiūrų Meksikos lyderis.

Iš „lygiai tas pats“ taikytina J. Bidenui, tvirtino A. M. Lopezas Obradoras.

D. Trumpas pateikė virtinę skundų teismams ir atsisakė pripažinti pralaimėjęs, kai didžiosios JAV televizijos šeštadienį paskelbė prognozuojančios J. Bideno pergalę po antradienį įvykusių rinkimų.

Respublikonas pakurstė pyktį per 2016 metų rinkimų kampaniją, pavadinęs meksikiečius migrantus „žagintojais“ ir narkotikų prekeiviais, taip pat pažadėjęs atsitverti nuo Meksikos fizine siena.

Tačiau A. M. Lopezas Obradoras sugebėjo palaikyti gana šiltus santykius su D. Trumpu ir liepą netgi aplankė jį per savo pirmąją kelionę į užsienį, kai buvo išrinktas savo šalies vadovu.

07:00 D. Trumpo šalininkai atsisako pripažinti pralaimėjimą

Skanduodami „Tai dar ne viskas!“ ir „Sustabdykite vagystę“ prezidento Donaldo Trumpo šalininkai šeštadienį protestavo prie valstijų kapitolijų visoje šalyje, atsisakydami susitaikyti su pralaimėjimu ir kartodami nepagrįstus D. Trumpo teiginius, kad demokratai rinkimus laimėjo apgaule.

Daugiau apie D. Trumpo šalininkų protestus skaitykite čia.

06:41 J. Bidenas pažadėjo vienyti Ameriką po savo „įtikinamos pergalės“

Išrinktasis JAV prezidentas Joe Bidenas šeštadienį pareiškė, sieksiantis vienyti amerikiečius ir mažinti susiskaldymą, kai rinkėjai jam suteikė „įtikinamą“ pergalę prieš prezidentą respublikoną Donaldą Trumpą

Daugiau apie pirmąją išrinktojo JAV prezidento kalbą skaitykite čia.

videoklipas::1

22:00 Daugiausia istorijoje

AP ir „Bloomberg“ skelbiamomis projekcijomis, J. Bidenas užsitikrino mažiausiai 290 rinkikų paramą, kai D. Trumpas – 214. J. Bidenas per šiuos rinkimus surinko iš viso daugiau kaip 74 mln. balsų – daugiau negu bet kuris kitas kandidatas į JAV prezidentus.

Sužinojęs apie pergalę, 77-erių J. Bidenas pasidalino pareiškimu, kuriame teigė esantis „pagerbtas ir sujaudintas jam patikėtu Amerikos žmonių pasitikėjimu“. „Rinkimų kampanijai pasibaigus, laikas palikti pykčius ir aštrius pasisakymus praeityje ir susivienyti kaip tautai“, – CNN cituoja J. Bideną. Pasak jo, JAV atėjo laikas „susivienyti ir išgyti“.

„Esame Jungtinės Amerikos Valstijos. Ir nėra nieko, ko negalėtume padaryti, jei darome tai kartu“, – į tautą kreipėsi būsimasis prezidentas.

21:09 D. Trumpo reakcija

74 metų D. Trumpas po rinkimų ne kartą tvirtino laimėjęs, taip pat skelbė iki šiol niekaip nepagrįstus pareiškimus apie masinį balsų klastojimą, o jo kampanija pateikė teisinius ieškinius keliose valstijose.

Šeštadienį, kai dar nebuvo paskelbta J. Bideno pergalės prognozė, pralaimėjimo nenusiteikęs pripažinti D. Trumpas, vykdamas į savo golfo klubą Virdžinijoje per „Twitter“ parašė: „AŠ LAIMĖJAU ŠIUOS RINKIMUS, DIDELIU SKIRTUMU!“

Ketvirtadienį, kai daliniai balsų skaičiavimo rezultatai rodė J. Bideno pozicijas sparčiai stiprėjant, D. Trumpas Baltuosiuose paskelbė neįprastą kreipimąsi į tautą ir tvirtino „jie mėgina pavogti rinkimus“.

Šeštadienį sužinojęs naujausią apie televizijų prognozę, D. Trumpas nedelsdamas apkaltino J. Bideną melagingai pasiskelbus nauju prezidentu.

„Visi žinome, kodėl Joe Bidenas skubina klaidinamai vaizduoti save laimėtoju ir kodėl jo sąjungininkės žiniasklaidos priemonės taip uoliai stengiasi jam padėti: jie nenori, kad tiesa būtų atskleista“, – pareiškė jis.

„Paprastas faktas – kad šie rinkimai toli gražu nesibaigė“, – pridūrė prezidentas.

Vis dėlto objektyvūs rinkimų duomenys rodo, kad Ameriką ir pasaulį supurčiusi 45-ojo JAV prezidento kadenciją, labiausiai per kelis dešimtmečius suskaldžiusi šalies visuomenę, pasibaigs ateinančių metų pradžioje.

21:01 ES lyderiai tikisi stipresnių transatlantinių santykių

Europos Sąjungos lyderiai Charles'is Michelis ir Ursula von der Leyen šeštadienį gyrė žinią, kad demokratas Joe Bidenas buvo išrinktas Jungtinių Valstijų prezidentu, ir pasisakė už stipresnius transatlantinius santykius.

„Šiltai sveikinu p. Joe Bideną su pergale JAV prezidento rinkimuose ir tikiuosi su juo susitikti atsiradus ankstyviausiai įmanomai galimybei“, – sakė U. von der Leyen, Europos Komisijos vadovė.

„Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos yra draugės ir sąjungininkės, mūsų piliečius sieja giliausi ryšiai“, – pabrėžė ji.

„Kartu mes sukūrėme beprecedentę transatlantinę partnerystę, kurios šaknys – mūsų bendroje istorijoje ir bendrose demokratijos, laisvės, žmogaus teisių, socialinio teisingumo ir atviros ekonomikos vertybės, – pridūrė U. von der Leyen. – Ši partnerystė dešimtmečius grindė liberalią taisyklėmis pagrįstą tvarką ir lieka stabilumo, saugumo ir klestėjimo abiejose pasaulio pusėse ramstis.“

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Ch. Michelis, atstovaujantis ES narių lyderiams, kurių ne visi pripažino J. Bideno pergalę, irgi pasveikino išrinktąjį prezidentą, bet jo žinutė buvo santūresnė.

„Atsižvelgiame į naujausius įvykius rinkimų procese“, – per tviterį parašė jis.

„Remdamasi tuo ES sveikina išrinktąjį prezidentą Joe Bideną ir išrinktąją viceprezidentę Kamalą Harris pasiekus pakankamai rinkikų balsų“, – pridūrė jis.

Europos Sąjungos ryšiai su dabartiniu JAV prezidentu Donaldu Trumpu buvo įtemti: Briuselis ir Vašingtonas ne kartą buvo surėmę ietis dėl prekybos, skaitmeninės rinkos apmokestinimo, Paryžiaus klimato sutarties ir susitarimo dėl Irano branduolinės programos. JAV lyderis taip pat dažnai kaltindavo sąjungininkes Europoje, kad jos nepakankamai skiria lėšų savo gynybai ir šiuo atžvilgiu nesąžiningai išnaudoja Ameriką.

20:30 Sveikina B. Obama

Sveikinimą J. Bidenui bei K. Harris išsiuntė ir buvęs JAV prezidentas Barackas Obama.

„Negalėčiau dar labiau didžiuotis, nei sveikindamas mūsų kitą prezidentą, J. Bideną, ir pirmąją ponią Jill Biden“, – rašoma pareiškime, kuriuo pasidalino B. Obama.

Jis teigia besidžiaufiantis, kad J. Bidenas jau pasižymi prezidentui reikalingomis savybėmis.

„Nes sausį įėjus į Baltuosius Rūmus jį pasitiks eilė neeilinių iššūkių, su kuriasi iki šiol nebuvo susidūręs jos išrinktasis prezidentas – siautėjanti pandemija, nelygybė ekonomijoje ir teisinėje sistemoje“, – teigia B. Obama.

20:20 J. Bidenas kreipsis į tautą

J. Bideno kampanija paskelbė, kad išrinktasis prezidentas, jo žmona Jill, išrinktoji viceprezidentė Kamala Harris ir jos vyras Dougas Emhoffas 20 val. vietos (sekmadienį 3 val. Lietuvos) laiku pasirodys mitinge prie suvažiavimų centro Vilmingtono mieste Delavero valstijoje. Mitingo dalyviai kalbos klausysis būdami savo automobiliuose.

D. Trumpas taip pat teigė, kad pasakys kalbą. Vos prieš dvi valandas socialiniame tinkle „Twitter“ jis paliko žinutę: „Aš dideliu skirtumu laimėjau šiuos rinkimus“. Tuo metu balsai vis dar buvo skaičiuojami, JAV žiniasklaida nebuvo pateikusi projekcijų dėl J. Bideno pergalės Pensilvanijoje ir Nevadoje.

20:08 Lietuvos vadovai sveikina naująjį JAV prezidentą

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir premjeras Saulius Skvernelis šeštadienio vakarą pasveikino J. Bideną su pergale Jungtinių Valstijų prezidento rinkimuose ir pabrėžė JAV vaidmenį užtikrinant šalies nacionalinį saugumą.

Plačiau skaitykite čia.

20:05 J. Bidenas laimėjo ir Nevados valstijoje

J. Bidenas, remiantis JAV žiniasklaidos projekcijomis, laimėjo ir Nevadoje ir užsitikrino mažiausiai 290 rinkikų balsų.

19:56 Kanados premjeras pasveikino J. Bideną

Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau šeštadienį pasveikino J. Bideną su pergalę prezidento rinkimuose.

„Esu nusiteikęs bendradarbiauti su išrinktuoju prezidentu Bidenu, išrinktąja viceprezidente Kamala Harris, jų administracija ir Jungtinių Valstijų Kongresu, kartu sprendžiant didžiausius pasaulio iššūkius“, – sakoma J. Trudeau pranešime spaudai.

19:46 Ką reiškia J. Bideno pergalė Europai?

J. Bidenui laimėjus JAV prezidento rinkimus ekspertai teigia, kad jo retorika sąjungininkų atžvilgiu tikrai bus kitokia negu D. Trumpo, tačiau analitikai ragina neskubėti teigti, kad transatlantinių santykių laukia renesansas.

Plačiau apie tai galite paskaityti čia.

19:20 Sveikina Europa

J. Bideną su pergale jau sveikina ir Europos lyderiai. Žinutėmis su linkėjimais ir sveikinimais savo socialiniame tinkle „Twitter“ pasidalino Paryžiaus merė Anne Hidalgo, Airijos ministras pirmininkas Michealas Martinas bei užsienio reikalų ministras Simonas Coveney‘as.

„Labai gerai, kad pagaliau mes turime aiškų rezultatą. Laukiame, kol galėsime dirbti su nauja JAV valdžia. Norime investuoti į naujus transatlantinius santykius ir naują pradžią“, – „Twitter“ rašė Heiko Maas, Vokietijos užsienio reikalų ministras.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir jos vyriausybė šeštadienį pasveikino Joe Bideno pergalę JAV prezidento rinkimuose ir pareiškė, kad tai bus „nauja pradžia“ transatlantiniams santykiams.

„Džiaugiuosi būsimu bendradarbiavimu su prezidentu Bidenu. Jeigu norime įveikti didžiausias šio laikmečio krizes, mūsų transatlantinė draugystė – nepakeičiama“, – kanclerės sveikinimą citavo A. Merkel atstovas Steffenas Seibertas.

A. Merkel taip pat pasveikino išrinktąją viceprezidentę Kamalą Harris.

19:10 Laukia daug darbų

Kamala Harris, po J. Bideno pergalės tapsianti pirmąją JAV moterimi viceprezidente, „Twitter“ rašė apie jos ir visos tautos laukiančius darbus.

„Šie rinkimai nėra apie J. Bideną ar mane. Jie yra apie JAV sielą ir mūsų pasiryžimą dėl jos kovoti“, – į tautą kreipėsi K. Harris.

19:15 Pasveikino H. Clinton

Hillary Clinton, buvusi valstybės sekretorė, ankstesniuose prezidento rinkimuose besivaržiusi su D. Trumpu, teigė, kad šiuose rinkimuose Amerika jo atsisakė bei atvertė naują savo istorijos lapą.

Savo socialiniame tinkle „Twitter“ ji jau sveikino J. Bideną su pergale.

„Rinkėjai išsakė savo nuomonę ir jie pasirinko, kad kitąmet mūsų prezidentu ir viceprezidente būtų J. Bidenas su K. Harris“, — rašė ji, dėkodama visiems, padėjusiems to pasiekti.

19:10 Kas bus toliau

Paskelbus projekcijas, oficialių ir galutinių rezultatų dar gali tekt palaukti. Be to, dar turės įvykti ir rinkikų balsų atidavimo procedūra. Nereikėtų pamiršti ir to, kad D. Trumpas pažadėjo rezultatus ginčyti Aukčiausiajame Teisme.

JAV prezidento rinkimai nėra tiesioginiai: amerikiečiai savo balsą atiduoda už rinkikus, numanydami, už kurį kandidatą pastarieji balsuos. Tiesa, JAV Konstitucija neįpareigoja rinkikų balsuoti taip, kaip jiems nurodė rinkėjai. Tačiau dauguma JAV valstijų turi saugiklius, įpareigojančius juos tai daryti. Vis tik pasitaikydavo atvejų, kai rinkikai nenubalsuodavo taip, kaip tai padaryti juos įpareigojo piliečiai.

Kita svarbi data bus gruodžio 14 d., kuomet rinkikai susitiks kiekvienoje iš valstijų bei balsuos už būsimąjį šalies vadovą. Sausio pradžioje jų balsai bus skaičiuojami Vašingtone.

Sausio 20 d. Konstitucijoje pažymėta kaip JAV prezidento inauguracijos diena.

Plačiau apie JAV rinkimų sistemą skaitykite – VŽ paaiškina: kaip vyksta JAV rinkimai ir kas šiais metais kitaip.

19:03 Nelengva užduotis

J. Bidenui teks nelengva užduotis – suvienyti susiskaldžiusią Amerikos visuomenę. Analitikai tikina, kad tai padaryti jam bus labai sunku, o gal ir neįmanoma, to pasekmes jus ne tik ši šalis, bet ir likęs pasaulis.

J. Bidenas, vis dar plaukiant balsavimo rezultatams kreipdamasis į visuomenę, pareiškė, kad jis ketina valdyti ne demokratus, o amerikiečius. Tai visiškai kitokia pozicija negu matėme pastaruosius metus, kai iš Baltųjų rūmų sklido dar didesnį visuomenės susiskaldymą kurstančios kalbos. Tačiau J. Bideno pergalė rinkimuose nekeičia fakto, kad jis paveldi kaip niekad piktus, susiskaldžiusius amerikiečius ne tik visuomenėje, bet ir valdžios institucijose.

Plačiau skaitykite „VŽ Premium“ 

19:00 Kalba – šįvakar

Kaip praneša CNN, žinia apie laimėtus rinkimus J. Bideną pasiekė šeštadienio rytą JAV laiku, jam leidžiant laiką su šeima savo namuose Delavero mieste.

Pranešama, kad į tautą išrinktasis prezidentas kreipsis šįvakar.

„Niekada nepamirškite, kad biuleteniai nėra tik skaičiai. Jie atspindi balsus ir balsuotojus, vyrus ir moteris, išreiškiančius savo prigimtinę teisę būti išgirstiems“, – ankstesnės dienos J. Bideno kalbos eilutes priminė jo atstovai.

18:30 J. Bidenas užsitikrino pergalę Pensilvanijoje

J. Bidenui po atkaklios kovos pavyko laimėti Pensilvanijos valstijoje ir užsitikrinti 20 rinkikų balsų Rinkikų kolegijoje. D. Trumpui nebėra kelio būti išrinktam dar vienai kadencijai.

D. Trumpas jau leido suprasti neketinantis pasiduoti be kovos, net jeigu būtų paskelbta, kad rinkimus jis pralaimėjo. Jo rinkimų štabas jau pateikė skundus dėl įtariamų pažeidimų Nevadoje ir Džordžijoje, taip pat pareikalavo perskaičiuoti balsus Viskonsine.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Turkija optimistiškai vertina Ukrainos grūdų eksporto galimybes

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas išreiškė viltį, kad būtų galima atidaryti humanitarinius...

Verslo aplinka
2022.06.29
Vilniuje bus atidaryta Kanados ambasada

Vilniuje bus atidaryta Kanados ambasada, teigė prezidentas Gitanas Nausėda.

Verslo aplinka
2022.06.29
G. Nausėda: rengiami planai dėl brigados dislokavimo sąlygų

NATO šalių vadovams Madride trečiadienį patvirtinus ketinimus rytiniame Aljanso sparne, įskaitant Lietuvą,...

Verslo aplinka
2022.06.29
Rusija kaltina Norvegiją blokuojant prekių patekimą į Svalbardą 2

Rusijos užsienio reikalų ministerija trečiadienį pranešė, kad iškvietė Norvegijos reikalų patikėtinę,...

Verslo aplinka
2022.06.29
J. Stoltenbergas: Ukraina gali mumis pasikliauti tiek ilgai, kiek reikės 1

NATO lyderiai trečiadienį pasmerkė Rusijos Ukrainoje vykdomą „siaubingą žiaurumą“ ir pažadėjo labiau paremti...

Verslo aplinka
2022.06.29
NATO patvirtino sprendimą dėl pajėgų stiprinimo iki brigadų lygio rytų flange

NATO šalių vadovai Madride trečiadienį patvirtino ketinimus rytiniame Aljanso sparne, įskaitant Lietuvą, iki...

Verslo aplinka
2022.06.29
NATO oficialiai kviečia Suomiją ir Švediją tapti aljanso narėmis

NATO trečiadienį oficialiai pakvietė Švediją ir Suomiją prisijungti prie NATO aljanso, teigiama trečiadienį...

Verslo aplinka
2022.06.29
G. Nausėda: NATO viršūnių susitikimas – paskutinė proga sustabdyti Rusiją

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Madride vykstantis NATO viršūnių susitikimas tikriausiai yra...

Verslo aplinka
2022.06.29
Maskva: NATO plėtra yra tarptautinę tvarką destabilizuojantis veiksnys 4

Maskva trečiadienį pareiškė, kad Madride vykstantis NATO viršūnių susitikimas įrodo, jog Aljansas siekia...

Verslo aplinka
2022.06.29
Finansų ekspertė apie rekordinę infliaciją: vasarą išlaidaujam, pagirios – rudenį Premium 4

„Vasara – atostogų ir atsipalaidavimo laikas, gyventojai apie taupymą šiuo metu negalvoja. Dabar pramogaujama...

Verslo aplinka
2022.06.29
2024 metais EURIBOR gali siekti apie 2% – LB atstovas 6

2024 metais euro zonos tarpbankinių palūkanų norma EURIBOR, lemianti ir būsto paskolų palūkanas, gali siekti...

Rinkos
2022.06.29
V. Zelenskis prašo NATO modernių ginklų ir finansinės pagalbos 1

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis NATO lyderiams trečiadienį pabrėžė, kad jo šaliai, kovojančiai su...

Verslo aplinka
2022.06.29
Vokietija nuo 2023 metų grįš prie „skolos stabdžio“ taisyklės

Vokietija planuoja nuo 2023 metų grįžti prie vadinamosios „skolos stabdžio“ taisyklės, ribojančios sumą,...

Rinkos
2022.06.29
Turkija spaudžia Suomiją ir Švediją išduoti 33 įtariamuosius

Turkija trečiadienį paskelbė sieksianti 33 įtariamų „teroristų“ išdavimo iš Suomijos ir Švedijos pagal...

Verslo aplinka
2022.06.29
Tarp šalies vadovų turtingiausias – prezidentas G. Nausėda 1

Tarp šalies vadovų didžiausias yra prezidento Gitano Nausėdos šeimos turtas, jis siekia beveik 770.000 Eur,...

Verslo aplinka
2022.06.29
O. Scholzas žada, kad Vokietija taps didžiausia NATO galia Europoje 1

Vokietija ketina didinti investicijas į gynybą, Rusijai įsiveržus į Ukrainą, ir taps didžiausia NATO...

Verslo aplinka
2022.06.29
J. Bidenas paskelbė apie JAV pajėgų sustiprinimą Europoje – taip pat ir Baltijos šalyse

JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį paskelbė planus sustiprinti JAV pajėgas Europoje ir pabrėžė, kad mūsų...

Verslo aplinka
2022.06.29
A. Duda: didinamos NATO greitojo reagavimo pajėgos padarys Europą saugesnę

Andrzejus Duda, Lenkijos prezidentas, trečiadienį atvykęs į NATO viršūnių susitikimą Madride, gyrė jau...

Verslo aplinka
2022.06.29
Vengrijos bankas bazines palūkanas kilstelėjo daugiausiai nuo 2008 m.

Vengrijos centrinis bankas antradienį nutarė bazines palūkanas padidinti labiausiai nuo 2008 metų,...

Rinkos
2022.06.29
B. Johnsonas ragins NATO sąjungininkes didinti išlaidas gynybai 1

Jungtinės Karalystės (JK) premjeras Borisas Johnsonas per NATO viršūnių susitikimą Madride ragins...

Verslo aplinka
2022.06.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku