VŽ paaiškina: kaip vyksta JAV rinkimai ir kas šiais metais kitaip

Publikuota: 2020-11-02
Morry Gash („Reuters“/ „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Morry Gash („Reuters“/ „Scanpix“) nuotr.

JAV prezidento rinkimų sistema nėra įprasta europietiškajai tradicijai – rinkimai nėra tiesioginiai. Šiais metais juos dar labiau komplikuoja ir koronaviruso pandemija. VŽ paaiškina, kaip vyksta JAV prezidento rinkimai ir kas šiais metais bus kitaip.

JAV prezidento rinkimai tradiciškai organizuojami pirmąjį lapkričio antradienį, taigi, šiemet tai bus lapkričio 3-ioji. Techniškai per prezidento rinkimus amerikiečiai balsuoja ne už pačius kandidatus, o už valstijos rinkikus, kurie vėliau išrenka prezidentą. Rinkikai yra valstijos pareigūnai arba svarbūs partijos nariai, tačiau ant biuletenio paprastai jie nėra įvardijami.

Visos 50 JAV valstijų renka nustatytą skaičių rinkikų, kuris yra apskaičiuojamas pagal valstijos dydį. Didžiausia gyventojų skaičiumi Kalifornija (38,8 mln.) į Rinkikų kolegiją deleguoja 55 asmenis, o nedidelis Vajomingas arba Kolumbijos apygarda (Vašingtonas) – vos 3 rinkikus. Jų skaičius taip pat atitinka kiekį atstovų, kurį kiekviena valstija deleguoja į Kongresą.

Iš viso rinkikų kolegiją sudaro 538 nariai. Norint tapti prezidentu, reikia užsitikrinti 270 rinkikų paramą. Beveik visos valstijos, išskyrus Meiną ir Nebraską, naudoja sistemą, pagal kurią nugalėtojas pasiima viską: jeigu valstijoje kandidatas surenka daugiau balsų, jam atitinka visų rinkikų palaikymas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

[infogram id="e07a0d30-a63d-45ec-9e1a-4eb25445e542" prefix="reA" format="interactive" title="JAV rinkėjų prioritetai prezidento rinkimuose"]

Ar gali balsuoti ne pagal liniją

Tiesa, JAV Konstitucija neįpareigoja rinkikų balsuoti taip, kaip jiems nurodė rinkėjai. Tačiau dauguma JAV valstijų turi saugiklius, įpareigojančius juos tai daryti. Vis tik pasitaikydavo atvejų, kai rinkikai nenubalsuodavo taip, kaip tai padaryti juos įpareigojo piliečiai.

Šiuose rinkimuose, kaip rodo pirmieji išankstinio balsavimo rezultatai, greičiausiai bus fiksuotas rekordinis aktyvumas. JAV visuomenė kaip niekada susiskaldžiusi į stovyklas, tad didelės svarbos rinkimuose vėl pasigirdo klausimų, ar iš tiesų visi rinkikai balsuos taip, kaip juos įpareigojo žmonės.

Linas Kojala, politologas, Rytų Europos studijų centro direktorius (RESC), VŽ sakė, kad tokia galimybė nėra didelė.

nuotrauka::4left

„Manau, kad tokia tikimybė nėra didelė, kad tai galėtų būti problema. Visų pirma, rinkikai nėra atsitiktiniai žmonės, juos renka valstijų atstovai, daugeliu atvejų, tai yra tiesiog laimėjusios partijos pasirinkti atstovai, žmonės, kurie neturėtų nudreifuoti į priešingą pusę ir reikšmingai keisti rinkimų baigtį. Be to, šią vasarą Aukščiausiasis teismas sprendė šitą klausimą ir paaiškino, kad rinkikai, kurie nebalsuoja pagal valstijos rinkimų rezultatus, gali būti atšaukti arba jiems gali būti skiriama bauda. Teismas siunčia žinią, kad vis tik rinkikai turi atsižvelgti į savo valstijų balsavimus“, – VŽ aiškino L. Kojala.

Daugiausia balsų – nebūtinai pergalė

Rinkikų kolegijos balsai iš tiesų įprastai atspindi visų rinkėjų valią. Tačiau JAV prezidento rinkimų istorijoje buvo šeši atvejai, kai kandidatas, surinkęs daugiausia balsų visose JAV, rinkikų kolegijoje nesurinko daugumos balsų ir pralaimėjo.

Paskutinis atvejis, kai tai nutiko, – 2016 m. Nepaisant to, kad Demokratų partijos kandidatė Hillary Clinton surinko daugiau žmonių balsų visose JAV, D. Trumpas laimėjo, nes gavo daugiau rinkikų kolegijos balsų. Taigi, JAV gali susiklostyti situacija, kai prezidentu išrenkamas ne daugiausia rinkėjų balsų surinkęs kandidatas.

Taip įvyksta todėl, kad JAV prezidentas renkamas netiesiogiai, o skirtingos valstijos turi skirtingo svorio balsą rinkikų kolegijoje. Rinkimų rezultatus iš esmės nulemia taip vadinamos svyruojančios valstijos.

Kiekvienuose JAV prezidento rinkimuose kandidatams svarbiausia pelnyti pergalę kai kuriose valstijose, kuriose vyksta įnirtingiausia kova. Didelė dalis valstijų istoriškai palaiko arba demokratų, arba respublikonų kandidatą ir tik dalyje jų nė vienos partijos atstovas neturi ryškios persvaros, todėl laimėtojai ten dažnai keičiasi. Rinkimų kampanijos metu į šias svyruojančias valstijas ir kreipiamas didžiausias dėmesys, nes jos lemia visų rinkimų baigtį.

Šiais metais patariama sekti balsavimo rezultatus Šiaurės Karolinoje, Floridoje, Mičigane, Viskonsine, Arizonoje.

„Jeigu D. Trumpas pralaimi Floridą, surasti jam kelią į pergalę visose kitose valstijose tikrai bus be galo sunku. Jeigu D. Trumpas laimi Floridoje, ką padarė prieš ketverius metus, tuomet kova turbūt vyks taškas į tašką ir tuomet jau reikės žiūrėti į kitas valstijas. Jau šiek tiek kitoje JAV dalyje, tai yra Pensilvanija, Mičiganas, Viskonsinas, galbūt Minesota“ , – VŽ patarė politologas L. Kojala.

Kitaip nei anksčiau

nuotrauka::1

Visos balsavimo apylinkės JAV užsidarys maždaug 4 val. Lietuvos laiku (lapkričio 4 d.), tuomet bus pradėti skaičiuoti balsai. 2016 m. laimėtojas paaiškėjo po rinkimų nakties apie 9 val. ryto Lietuvos laiku.  

VŽ jau rašė, kad šįkart ypač daug rinkėjų balsavo paštu ir išankstiniame balsavime, o tai reiškia, kad rinkimų laimėtoją greičiausiai sužinosime ne iš karto, gali praeiti ir kelios dienos ir net mėnesiai.

Kol kas prognozuojama, kad Demokratų partijos rinkėjai bus labiau linkę balsuoti paštu, todėl rinkimų dieną skelbiami rezultatai gali būti palankesni perrinkimo siekiančiam respublikonų kandidatui Donaldui Trumpui. Tačiau, kai per kelias dienas bus suskaičiuoti visų balsavusių rinkėjų, įskaitant ir balsavusius iš anksto, balsai, pergalę galėtų iškovoti demokratas Joe Bidenas.

Visos rinkiminės kampanijos metu D. Trumpas dažnai tvirtino, kad balsavimo paštu biuleteniai nėra apsaugoti nuo masinio sukčiavimo ir kad balsuoti tokiu būdu demokratai ragina norėdami klastoti rinkimų rezultatus.

Tačiau nėra įrodymų, kad paštu atsiųsti balsalapiai kada nors būtų nulėmę reikšmingą sukčiavimą. Tokiais pareiškimais D. Trumpas kelia nerimą dėl ginčytinų rinkimų rezultatų ir politinės krizės. Trečiadienį jis pareiškė, kad tikisi, jog teismai įsikiš ir neleis įskaityti balsų, kurie bus skaičiuojami po lapkričio 3 d.

VŽ kalbinti ekspertai taip pat teigė, kad D. Trumpas gali paskelbti pergalę rinkimuose anksčiau negu bus suskaičiuoti visi balsai, įskaitant ir balsavusių paštu, nors galutinis rezultatas gali būti visiškai kitas. Be to, D. Trumpas gali ginčyti rinkimų rezultatus, tuomet rezultatas spręstųsi kelias savaites.

Daugumos valstijų balsai paštu turėtų būti suskaičiuoti praėjus keletui dienų nuo lapkričio 3 d. Tačiau yra ir keletas išimčių. Kai kurios valstijos, kurios gali lemti rinkimų laimėtoją, pavyzdžiui, Pensilvanija ir Šiaurės Karolina turi suskaičiuoti balsus iki lapkričio 6 d. Minesotoje ir Nevadoje (iki lapkričio 10 d.), o Ohajuje iki lapkričio 13 d.

Tokios valstijos kaip Kalifornija priims balsavusių paštu balsus, kurie buvo išsiųsti rinkimų dieną, nepaisant to, kada jie pasieks adresatą. Florida balsavusių paštu biuletenius pradėjo skaičiuoti dar iki rinkimų dienos. Dauguma valstijų išankstinius balsus pradės skaičiuoti būtent rinkimų dieną.

Iki gruodžio 8 d. visi balsų perskaičiavimai, jeigu tokių prireiktų ir pan., jau turėtų būti įgyvendinti. Rinkikų kolegija formaliai balsuoja gruodžio 14 d. ir siunčia savo balsus į Vašingtoną. Rezultatai yra siunčiami į Senatą ir perskaitomi sausio 6-ąją dieną.

Sausio 20 d. Konstitucijoje pažymėta kaip JAV prezidento inauguracijos diena. 

Ginčytini rinkimai – įmanomas scenarijus

nuotrauka::2

Neatmetamas ir ginčytinų rinkimų scenarijus, tai yra, kad galutinį JAV rinkimų laimėtoją spręs šalies Aukščiausiasis teismas. Kartą tokia situacija jau buvo susiklosčiusi. 2000 m. Demokratų partijos kandidatas Alas Gore‘as teigė, kad Floridos valstijoje balsai turėtų būti perskaičiuojami dėl itin mažos persvaros tarp kandidatų.

Praėjus 36 dienoms nuo rinkimų dienos ir balsų perskaičiavimo, Aukščiausiasis teismas padėjo tašką dėl rinkimų baigties ir 500 rinkėjų balsų persvara su visais 25 rinkikais atiteko respublikonų kandidatui George‘ui W. Bushui. Visoje šalyje A. Gore‘as buvo surinkęs pusę milijono daugiau balsų negu oponentas.

Šiais metais gali iškilti daugybė teisinių disputų tiek dėl balsavimo paštu, tiek dėl kitų su COVID-19 pandemija susijusių balsavimo pakeitimų. O tai reiškia, kad aiškaus rinkimų laimėtojo mes galime nesužinoti ir daugiau nei mėnesį, jeigu balsavimo rezultatai spręstųsi Aukščiausiajame teisme, kur šiuo metu daugumą sudaro konservatyvūs, respublikonų paskirti teisėjai.  

VŽ primena, kad amerikiečiai per balsavimą renka ne tik prezidentą, bet ir Atstovų Rūmų narius bei vieną trečdalį Senato narių. Tai yra itin svarbūs rinkimai, lemsiantys, kiek erdvės turės būsimasis prezidentas įgyvendinti savo sprendimus. Apie tai plačiau skaitykite čia.

Susiformavo kitomis aplinkybėmis

nuotrauka::3

Kai JAV demokratijos kūrėjai sukūrė rinkikų kolegijos sistemą 1787-aisiais, nebuvo net teorinių galimybių, kad kandidatas galėtų vykdyti nacionalinę prezidento rinkimų kampaniją. Be to, ir bendra amerikiečių nacionalinė tapatybė dar buvo tik pirminėse formavimosi stadijose.

Tuo metu svarstyta, kad prezidentą galėtų rinkti Kongreso nariai, tačiau šios minties atsisakyta, kadangi jis tuo metu buvo per daug skirtingas ir susiskaidęs. Nutarta šios teisės neatiduoti ir valstijų įstatymų leidėjams. Savo ruožtu tiesioginių prezidento rinkimų sistemos atsisakyta dėl nuogąstavimų, kad piliečiai balsuos už vietinį savo valstijos kandidatą ir nei vienam politikui taip ir nepavyks užsitikrinti daugumos ir pasitikėjimo, pakankamo valdyti valstybę.

Pasirinktoji rinkikų sistema yra gana panaši į būdą, kuriuo Romos katalikų kardinolai renka naują popiežių Vatikane. Šis metodas pasirinktas manant, kad labiausiai apsišvietę ir daugiausia informacijos turintys kandidatai peržengs smulkius valstijų interesus ir sugebės mąstyti valstybiškai bei išrinkti tinkamą prezidentą.

Nacionalinių apklausų duomenimis, kol kas pirmauja Demokratų partijos kandidatas Joe Bidenas. Tačiau ekspertai pataria atsargiai vertinti apklausas dėl sudėtingos JAV rinkimų sistemos. Visą naujausią informaciją apie JAV rinkimus rasite rubrikoje „Amerika renkasi 2020“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Izraelis ir „Islamo džihadas“ derasi dėl paliaubų

Palestiniečių kovotojų grupuotės „Islamo džihadas“ šaltinis sekmadienį sakė, kad po tris dienas trunkančių...

Verslo aplinka
2022.08.07
V. Vikė-Freiberga. Putinas – ne Petras Pirmasis

Rusijos prezidento Vladimiro Putino brutalią agresiją prieš Ukrainą galima paaiškinti tik kaip bandymą...

Nuomonės
2022.08.07
A. Blinkenas atvyko į Afriką – bandys atsverti Kremliaus įtaką

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas sekmadienį atskrido į Pietų Afrikos Respubliką (PAR) pradėti...

Verslo aplinka
2022.08.07
J. Bideno COVID-19 baigėsi – izoliacija nutraukta

JAV prezidento Joe Bideno COVID-19 testas buvo neigiamas ir jam leista nutraukti izoliaciją.

Verslo aplinka
2022.08.07
Pirmos ukrainietiškų grūdų siuntos pristatymas į Libaną atidėtas 2

Pirmoji ukrainietiškų grūdų siunta iš Odesos pagal svarbų susitarimą dėl Maskvos jūrinės blokados Juodojoje...

Verslo aplinka
2022.08.07
„Energoatom“: į Zaporižios AE naktį paleistos dar trys raketos 7

Praėjusią naktį Rusijos pajėgos vėl paleido raketas į Zaporižios atominę elektrinę (AE) ir pataikė tiesiai į...

Verslo aplinka
2022.08.07
Vakarai nerimauja dėl Turkijos suartėjimo su V. Putinu: galvoja ir apie sankcijas Premium

Po to, kai Recepas Tayyipas Erdoganas, Turkijos prezidentas, ir Vladimiras Putinas, Rusijos lyderis, susitarė...

Verslo aplinka
2022.08.07
Per Izraelio aviacijos smūgį žuvo antras „Islamo džihado“ aukšto rango vadas

Per Izraelio aviacijos smūgį žuvo palestiniečių kovotojų grupuotės „Islamo džihadas“ aukšto rango vadas,...

Verslo aplinka
2022.08.07
Kinija užbaigia didžiausias karines pratybas aplink Taivaną

Kinija sekmadienį užbaigia didžiausias karines pratybas aplink Taivaną, surengtas po JAV Atstovų Rūmų...

Verslo aplinka
2022.08.07
V. Zelenskis: nuo invazijos pradžios atkovota daugiau kaip tūkstantis gyvenviečių

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė, kad nuo Rusijos invazijos pradžios buvo atkovota 1.060...

Verslo aplinka
2022.08.07
Turkija: iš Ukrainos uostų išplaukė 4 pakrauti laivai

Pagal liepos 22 d. Turkijoje pasirašytą susitarimą dėl grūdų eksporto koridoriaus iš Odesos ir Černomorsko...

Pramonė
2022.08.07
E. Lucasas. Naujas JK lyderis turės rasti būdų Kinijos įtakai stabdyti

Užsitraukti totalitarinės supervalstybės rūstybę būnant 23 metų – įspūdingas pasiekimas. Studentas aktyvistas...

Nuomonės
2022.08.07
Lietuvos vežėjų darbo jėgos sąnaudos yra dvigubai mažesnės nei ES vidurkis Premium 2

Lietuvos vežėjų darbo jėgos kaštai per metus nežymiai paaugo, tačiau pagal šį rodiklį Lietuvos transporto...

Logistika
2022.08.07
Šeštadienį nustatyti 156 nauji COVID-19 atvejai, mirčių nefiksuota

Per praėjusią parą nustatyti 156 nauji COVID-19 atvejai, mirčių nefiksuota.

Verslo aplinka
2022.08.07
Rusijos pakraščiuose aktyviai verbuoja į karą prieš Ukrainą – siūlo nuo 800 USD 5

Esami Rusijos kariniai daliniai ir Rusijos nacionalinė gvardija („Rosgvardija“) toliau verbuoja savanorius,...

Verslo aplinka
2022.08.07
Prieš artėjančius Italijos rinkimus – kaltinimai dėl M. Draghi vyriausybės griūties, įžvelgiama ir Kremliaus ranka Premium

Ruošiantis neįprastai trumpai dviejų mėnesių Italijos parlamento rinkimų kampanijai, konkuruojančios partijos...

Verslo aplinka
2022.08.07
FED narė pasisako už tolesnius didelius palūkanų kėlimus 1

Pastaruosius du kartu palūkanas po 75 bazinius punktus pakėlęs FED turėtų ir toliau svarstyti apie panašaus...

Rinkos
2022.08.06
ES ragina deeskaluoti padėtį po naujausio smurto pliūpsnio Gazos Ruože

Europos Sąjunga šeštadienį paragino laikytis didžiausio santūrumo, įsiplieskus didžiausiems susirėmimams tarp...

Verslo aplinka
2022.08.06
Lietuvos piliečiams rekomenduojama įvertinti kelionių į Izraelį ir Palestiną būtinumą

Atsižvelgdama į nestabilią saugumo padėtį dėl prasidėjusių Izraelio apšaudymų iš Gazos ruožo, Užsienio...

Verslo aplinka
2022.08.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku