Viltingi naujojo Baltųjų rūmų šeimininko pažadai

Demokratų kandidatas Joe Bidenas, paskelbtas laimėjusiu JAV prezidento rinkimus, užbaigė laikmetį, sukrėtusį pasaulį ir suskaldžiusį Amerikos visuomenę labiausiai per kelis pastaruosius dešimtmečius.
Demokratinių šalių lyderiai, sveikindami išrinktąjį prezidentą, akcentavo, kad ši pergalė proga sustiprinti pasaulio demokratiją. Politologai prognozuoja, kad artimiausiu metu tikrai matysime Europos ir JAV santykių pagerėjimą, tačiau pernelyg daug vilčių dėl ambicingų dvišalių projektų įgyvendinimo pataria nepuoselėti Amerika bus itin susikoncentravusi į vidaus problemas.
Tikimasi, kad į Baltuosius rūmus įžengsiantis naujasis JAV prezidentas J. Bidenas bus kur kas labiau prognozuojamas nei jo pirmtakas, tikimasi ir didesnio stabilumo. Tačiau dar laukia politinė kova šalies viduje jam gali būti sunku suformuoti administraciją, nes pareigūnus turi tvirtinti Senatas, o jis dabar yra Respublikonų partijos rankose.
O vėliau, aišku, prioritetas greičiausiai bus pandemija ir jos suvaldymas bei šalies ekonomikos gelbėjimas, VŽ komentuoja Linas Kojala, politologas, Rytų Europos studijų centro direktorius.
Pasak jo, užsienio politika, ko gero, bus antrame plane, todėl kalbėti apie ambicingesnę politiką, apie didesnius planus kol kas ankstoka šiame fronte gali būti šiek tiek sudėtingiau.
Vis tik kai kurios idėjos galėtų būti realizuotos ir pakankamai greitai, ir nesudėtingai. J. Bidenas kalbėjo apie tai, kad reikės sugrįžti į Paryžiaus klimato kaitos susitarimą, iš kurio pasitraukė Donaldo Trumpo administracija, taip pat kad reikėtų gaivinti JAV narystę Pasaulio sveikatos organizacijoje. Šie ir kiti panašūs žingsniai gali būti žengiami greičiau, nes jie nereikalauja papildomo laiko ir ilgų derybų.
Išrinktasis prezidentas žada priešintis Nord Stream 2 dujotiekiui, nes jis padidins Europos priklausomybę nuo Rusijos dujų ir leis Rusijai šantažuoti Europą.
Dar gerokai prieš rinkimus J. Bidenas sakė, kad jei Rusija nekeis politikos Ukrainos ir kitų buvusių Sovietų Sąjungos respublikų atžvilgiu, JAV turėtų laikyti ją varžove ar net prieše. Jis teigė manąs, kad Rusija, norėdama sugrįžti į Didžiojo aštuoneto (G-8) formatą, prieš tai turėtų grąžinti okupuotą Krymo pusiasalį Ukrainai.
J. Bideno vizijoje nurodoma, kad jis užbaigs amžinus karus Afganistane ir Vidurio Rytuose. Ketinama iš Afganistano išvesti beveik visas pajėgas, koncentruotis į kovą su teroristinėmis grupuotėmis Al Qaeda ir Islamo valstybė.
Natūralu, kad mums bene labiausiai rūpi, ko Lietuva gali tikėtis iš naujojo JAV vadovo. Rinkimų išvakarėse politikos žinovai aiškino, kad J. Bidenas yra mūsų šaliai palankesnis prezidentas nei D. Trumpas: vizijoje Baltijos šalims nurodoma, kad jis siųs stiprią žinią Rusijai, tvirtai palaikys Baltijos valstybes.
Pasak L. Kojalos, Lietuva gali tikėtis, kad JAV užsienio politika ir strategija iš esmės tikrai nesikeis. Nebus kalbama apie drastiškus požiūrio į NATO pokyčius, nebus kalbama apie santykių su Rusija perkrovimą priešingai nei tai daryti mėginęs Barackas Obama.
J. Bidenas žadėjo tęsti Europos atgrasymo iniciatyvą (angl. European Deterrence Initiative, EDI), finansuojančią JAV ir NATO karių dislokavimą Baltijos šalyse siekiant atgrasyti Rusijos invaziją.
D. Trumpas prezidentavimo metais smarkiai kritikavo NATO sąjungininkes Europoje, nesilaikančias įsipareigojimo ir gynybai neskiriančias 2% BVP ypač smarkiai kliuvo Vokietijai. LCC tarptautinio universiteto profesorius Scottas Neumannas 15min teigė, kad J. Bidenas santykių su Europa gerinimui pasitelks diplomatiją, tačiau įtampa dėl gynybos finansavimo nedings. Naujojo JAV prezidento užsienio politikos vizijoje žadama išlaikyti Aljanso karinius pajėgumus aštrius, o tam esą reikalinga raginti NATO nares iš naujo įsipareigoti laikytis atsakomybių.
J. Bideno administracija į svarbiausias pozicijas suburs tuos žmones, kuriuos Lietuvos politikai, diplomatai neblogai pažinos, kurie bus patyrę savo sričių specialistai. Ir užmegzti ryšį su jais neturėtų būti sudėtinga. Tie santykiai bus labai konstruktyvūs ir glaudūs, tačiau tai nereiškia, kad mes galime tikėtis kažkokio esminio proveržio, kokio nors naujo dvišalių santykių lygio, teigia L. Kojala.
Vis tik, jo manymu, santykiai tikrai bus geri ir konstruktyvūs. Ir Lietuvai, ir kitoms Baltijos šalims reikės ieškoti sąlyčio taškų bei idėjų, kurios galėtų paskatinti J. Bideno administraciją dar daugiau dėmesio skirti mums.
VŽ nuomone, vilčių kelia naujojo JAV vadovo pažadas peržiūrėti transatlantinės prekybos sutartį, nekonfliktuoti su Europos Sąjunga (ES) ir nekelti prekybos karų tematikos. Tai gera žinia europiečiams galima tikėtis, kad tokių blogų ekonominių santykių, kurie buvo prie D. Trumpo, nebebus. O jei bus atvertas kelias didesniam ES eksporto srautui į JAV, į jį stipriau įsilieti galės ir Lietuvos eksportuotojai. Naudingas Europai yra ir J. Bideno nusiteikimas dėl žaliosios energetikos.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti