B. Johnsonas ES pateikė paskutinį „Brexit“ pasiūlymą

Publikuota: 2019-10-02
Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės premjeras. Danny Lawson („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės premjeras. Danny Lawson („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės premjeras, trečiadienį dar kartą patvirtino tvirtą britų vyriausybės poziciją bet kokia kaina pasitraukti iš Bendrijos šio mėnesio pabaigoje. Jis taip pat pateikė naujų pasiūlymų Bendrijai dėl Šiaurės Airijos klausimo po „Brexit“.

B. Johnsonas savo naujo pasiūlymo ES dėl „Brexit“ susitarimo gaires pristatė Konservatorių partijos suvažiavimo uždarymo renginyje. Pasiūlymai dėl naujo „Brexit“ susitarimo formaliai pateikti ir ES. Remiantis B. Johnsono planu, Šiaurės Airija po „Brexit“ turėtų kitokius santykius su ES negu likusi Didžiosios Britanijos teritorija. Jeigu B. Johnsono pasiūlymus atmes Dublinas ir Briuselis, JK premjeras pasiruošęs daugiau nebesiderėti su ES ir pasitraukti iš Bendrijos kietuoju scenarijumi.

Svarbiausi faktai:

  • Britų vyriausybė paviešino „Brexit“ susitarimo su ES pasiūlymus, B. Johnsono vyriausybė siekia pakeisti dabar sutartyje įtvirtintą Šiaurės Airijos atsargos priemonę;
  • Britų vyriausybės plane numatyta, kad po „Brexit“ Šiaurės Airijai būtų taikomis ES bendros rinkos taisyklės prekėms;
  • Tačiau tam turi pritarti pati Šiaurės Airijos Stormonto Asamblėja;
  • Europos Komisija žada objektyviai išnagrinėti britų pateiktus pasiūlymus.
  • B. Johnsonas siūlo tik dvi galimas išeitis: susitarimą su ES su britų pakeitimais arba kietąjį „Brexit“.

B. Johnsonas trečiadienį užbaigiant Konservatorių partijos suvažiavimą teigė, kad „visuomenė nebebus kvailinama tų, kurie nori atidėti arba sustabdyti „Brexit“ procesą“.

Pristatydamas savo paskutinę „Brexit“ susitarimo versiją B. Johnsonas kategoriškai teigė, kad JK tik pasitraukusi iš ES spalio 31 d. gali pagaliau „pajudėti į priekį“.

JK premjeras ir toliau atmeta bet kokias galimybes derėtis dėl „Brexit“ pratęsimo ir pareiškė, kad arba JK privalo susiderėti su ES naują „Brexit“ susitarimą, kuriame būtų atsižvelgta į naujus B. Johnsono pasiūlymus, arba JK pasitraukia iš ES be susitarimo dabar numatyta data.

Vis dėlto, VŽ primena, kad JK vyriausybė šiuo metu įstatymu yra įpareigota pratęsti „Brexit“ terminą, jeigu iki spalio 19 d. vyriausybei nepavyks gauti daugumos britų parlamentarų pritarimo „Brexit“ susitarimui.

B. Johnsonas kategoriškai nesutinka su įstatymu, įpareigojančiu atidėti „Brexit“. Taigi, greičiausiai, jeigu iki šio termino joks susitarimas nebus patvirtintas, o JK premjeras priešinsis „Brexit“ atidėjimui, JK vis tiek lauks pirmalaikiai parlamento rinkimai, o „Brexit“ bus dar kartą pavėlintas.

Šiuo metu B. Johnsono Konservatorių partijos vyriausybė neturi net formalios daugumos parlamente, taigi patvirtinti bet kokį susitarimą britų parlamente yra sudėtinga, ką jau kalbėti apie tokį visuomenės susiskaldymą keliantį klausimą kaip „Brexit“.

Du keliai

Savo kalboje B. Johnsonas nepamiršo paminėti ir savo politinių oponentų. Jis užsipuolė Jeremy Corbyną, opozicinės Leiboristų partijos lyderį, kuris ne kartą bandė sustabdyti planus pasitraukti iš Bendrijos be jokio susitarimo.

„Ar galite įsivaizduoti dar trejus metus viso šito? Tai yra būtent tai, ko siekia B. Corbynas – pasilikti ES ir po spalio 31 d. ir mokėti daugiau nei 1 mlrd. GBP per mėnesį tam, kad ir toliau turėtumėme šią privilegiją gyventi nežinomybėje, kuris kenkia tiek verslui, tiek mums visiems“ ,– trečiadienį kalbėjo B. Johnsonas.

B. Johnsonas savo kalboje dar kartą pažymėjo tvirtą pasiryžimą išstoti iš ES spalio 31 d. ir nesiekti dar vieno „Brexit“ pavėlinimo.

„Štai dėl šios nežinomybės mes ir išstosime iš ES spalio 31 d. Įgyvendinkime „Brexit“, nes mes tikrai galime, privalome ir tikrai tai padarysime“ ,– savo kalboje sakė JK premjeras.

JK premjeras teigė, kad rinkėjai yra kur kas svarbesni už britų parlamentarus ir būtina atsižvelgti, ko nori būtent jie, o ne britų parlamentarai, kurie, anot B. Johnsono, trukdo įgyvendinti „Brexit“ ir netgi surengti pirmalaikius rinkimus. B. Johnsonas teigė, kad JK atėjo metas susikurti naujus santykius su Bendrija.

Savo kalboje partijos nariams JK premjeras pažymėjo, kad jis nori pasiekti susitarimą su ES, tačiau, jeigu tai yra neįmanoma, anot premjero, britai yra visiškai pasiruošę pasitraukti iš Bendrijos be susitarimo ir tai yra vienintelis galimas kitas kelias.

„Brexit“ atidėliojimas, anot B. Johnsono, neturi jokio tikslo ir yra brangus. B. Johnsonas tik pradėjęs savo kalbą padėkojo ir buvusiai šalies lyderei Theresai May. 

Nauji pasiūlymai

VŽ primena, kad buvusiai JK vyriausybei tris kartus nepavyko Bendruomenių rūmuose ratifikuoti „Brexit“ susitarimo dėl didelio pasipriešinimo „Brexit“ susitarime numatytai Šiaurės Airijos atsargos priemonei.

Kietojo „Brexit“ šalininkai geriausia JK pasitraukimo iš Bendrijos dalimi visada laikė galimybę po „Brexit“ sudaryti laisvos prekybos susitarimus, tačiau, jeigu įsigaliotų ši atsargos priemonė, tai visa JK teritorija liktų bendroje ES muitų sąjungoje po „Brexit“ ir to padaryti negalėtų. Taigi, B. Johnsonas ėmėsi veiksmų, siekdamas persiderėti su Bendrija būtent šią susitarimo nuostatą ir pateikė savo pasiūlymus.

B. Johnsono vyriausybė trečiadienio vakarą oficialiai išplatino savo galutinius pasiūlymus ES dėl „Brexit“ susitarimo. Savo pasiūlymus britai išdėstė laiške ES lyderiams.

B. Johnsonas iškart atmeta dabartiniame „Brexit“ susitarime numatytą Šiaurės Airijos atsargos priemonę ir teigia, kad „Brexit“ susitarimo su šia sutartyje įtvirtinta priemone pasiekti nepavyks.

B. Johnsonas Bendrijai nusiųstame laiške teigia, kad po „Brexit“ reikės „labai nedaug fizinių prekių patikrų“, tačiau šias patikras britų vyriausybė siūlo atlikti pačių pardavėjų patalpose arba kitoje prekių tiekimo grandies dalyje, o ne pasienio zonoje.

Remiantis naujojo britų premjero planu, Šiaurės Airija laikytųsi ES bendros rinkos taisyklių žemės ūkio ir pramoninių prekių prekybos srityse. Tačiau tai, ar laikytis ES bendros rinkos taisyklių nuspręsti privalės pati Šiaurės Airija ir vėliau savo įsipareigojimus kas ketverius metus balsuojant patvirtinti.

B. Johnsonas siūlo, kad Šiaurės Airija kartu su likusia Didžiąja Britanija pasitrauks iš ES muitų sąjungos, taigi, anot britų vyriausybės, neišvengiamai teks įvesti naujų muitinės patikrų tarp Airijos ir Šiaurės Airijos. Anot B. Johnsono, tik maža dalis šių patikrų būtų fiziniai, o didžioji dauguma patikrų būtų vykdoma elektroniniu būdu.

Kitaip tariant, Šiaurės Airijos teritorija kurį laiką turėtų „ypatingus santykius su ES“.  Po ketverių metų Šiaurės Airijos Stormonto asamblėja, remiantis naujoji JK premjero pasiūlymu, galės savarankiškai nuspręsti, ar ir toliau likti susaistytai su ES taisyklėmis, ar paklusti Didžiosios Britanijos taisyklėms.

Pagal šį B. Johnsono „ketveri metai, du pasieniai“ planą prekės, kurios būtų eksportuojamos iš Šiaurės Airijos teritorijos, turėtų praeiti muitinės patikras prieš jas transportuojant į Airiją. Prekės, kurios pateks į Šiaurės Airiją iš Didžiosios Britanijos taip pat turės praeiti muitinės patikrinimą, siekiant užtikrinti, kad jos atitinka ES standartus.

Beje, tokiai galimybei, kurią šiuo metu siūlo B. Johnsonas, visada priešinosi buvusi šalies premjerė Theresa May ir šios raudonos linijos derybose su Briuseliu niekada neperžengė.

Tiesa, B. Johnsonas muitinės kontrolę siūlo įgyvendinti pasitelkiant „technologinius sprendimus“, tačiau ES savo ruožtu teigia, kad šie technologiniai sprendimai arba neegzistuoja, arba niekada nėra išbandyti.

Taigi, po B. Johnsono oficialių pasiūlymų ES turės apsispręsti, ar tokie B. Johnsono pasiūlymai verti pradėti derybas su britais. Jeigu Bendrijos atsakymas bus neigiamas, B. Johnsonas bando pasakyti, kad tokiu atveju britai pasitrauks iš Bendrijos be jokio susitarimo. VŽ taip pat primena, kad bet kokiam „Brexit“ susitarimui dar turi pritarti ne tik ES, bet ir labai susikaldęs britų parlamentas.

Svarbiausios datos:

  • Spalio 17-18 d. Europos Vadovų Tarybos susitikimas;
  • Spalio 19 d. – B. Johnsono vyriausybė įstatymu įpareigota iki šios dienos patvirtinti „Brexit“ susitarimą Bendruomenių rūmuose, arba jis privalo paprašyti „Brexit“ atidėjimo dar kartą;
  • Spalio 31 d. „Brexit“ data.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Europietiškų milijonų panaudojimas: dar yra kur pasitempti 

Lietuva yra tarp sparčiausiai europietiškas lėšas panaudojančių valstybių. Tačiau naujausia Vyriausybei...

Paims šimtamilijonines paskolas „Independence“ nuomai ir išpirkimui

Vyriausybė sutiko suteikti valstybės garantiją už 135,5 mln. Eur Šiaurės investicijų banko (ŠIB) paskolą...

EK: Lietuvos biudžeto projektas atitinka fiskalinės drausmės taisykles 1

Europos Komisija konstatuoja, kad Lietuvos biudžeto plano 2020 m. projektas yra tinkamas – jis atitinka...

G. Nausėda sako, kad vetuotų biudžetą, kuris neatitinka fiskalinės drausmės

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad nepasirašytų biudžeto įstatymo, jei jis prieštarautų konstitucinėms...

Atsakingas investavimas: kur mitai, o kur realybė?

Vis daugiau investicinių fondų, valdančių milijardinį turtą, savo investicijas nukreipia į įmones ir verslus,...

Finansai
12:42
G. Nausėda sako dar lauksiantis, kol J. Narkevičius „sutvarkys, ką pridirbęs“

Prezidentas Gitanas Nausėda sako dar suteiksiantis pasitikėjimo kreditą dėl pietų iš valstybės įmonių...

Biudžeto puodas kunkuliuoja: pasiūlymai didinti išlaidas byra iš visų pusių Premium

Artėjant biudžeto priėmimui Seime tebėra apstu nesutarimų, kaip turėtų atrodyti ir jis pats, ir jį lydintys...

Kai pasitikėjimo kartelės nepasieki

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei jų koalicijos partneriai Lietuvos socialdemokratų darbo partija...

ES 2020 m. biudžetas: laimėtojai ir pralaimėtojai  Premium

Europos Parlamentas (EP) ir Taryba šia savaitę pasiekė susitarimą dėl 2020 m. Europos Sąjungos (ES) biudžeto,...

Finansai
05:45
D. Trumpas: nesudarius susitarimo, Kinijai nustatyti muitai bus „dar padidinti“

Jeigu JAV ir Kinijos prekybos susitarimas nebus sudarytas, kiniškoms prekėms nustatyti importo muitai bus dar...

Verslo aplinka
2019.11.19
G. Nausėda: chaotišką J. Narkevičiaus veiklą vertinu neigiamai 1

Prezidentas Gitanas Nausėda sako neigiamai vertinantis susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus veiklą ir...

Verslo aplinka
2019.11.19
G. Nausėda atviras dialogui su Baltarusija, bet neperžengs raudonųjų linijų

Prezidentas Gitanas Nausėda yra atviras dialogui su Baltarusija, tačiau neperžengs raudonųjų linijų ir...

Verslo aplinka
2019.11.19
ES valstybės narės ir Europos Parlamentas susitarė dėl kitų metų ES biudžeto

Europos Sąjungos Taryba ir Europos Parlamentas pasiekė susitarimą dėl 2020 m. Europos Sąjungos (ES)...

Verslo aplinka
2019.11.19
Nesumokėjusiems žemės mokesčio VMI pradėjo skaičiuoti delspinigius, ragina paskubėti 3

Naujausiais duomenimis, gyventojai sumokėjo daugiau nei 27,2 mln. Eur, įmonės – kiek daugiau nei 5,5 mln. Eur...

Finansai
2019.11.19
Seime stringa pakartotinis balsavimas dėl urėdijų reformos įstatymo

Pritrūkus balsų Seimas antradienį iš naujo nepriėmė Miškų įstatymo, įtvirtinusio urėdijų reformą. Parlamentas...

Verslo aplinka
2019.11.19
Dairysis naujo ekonomikos ministro, bet nebūtinai skubės  Premium 2

Po nepilnų dviejų savaičių Virginijus Sinkevičius turėti pradėti eiti eurokomisaro pareigas, todėl neteks...

Verslo aplinka
2019.11.19
M. Šefčovičius: dėl rusiškų dujų tranzito per Ukrainą pratęsimo turi kalbėtis prezidentai

Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas, Rusijos ir Ukrainos derybų dėl dujų tarpininkas, Marošas...

Pramonė
2019.11.19
N. Venckienė paleidžiama į laisvę, nusprendė teismas

Iš JAV pargabenta buvusi teisėja ir parlamentarė Neringa Venckienė paleidžiama į laisvę už 10 tūkst. eurų...

Verslo aplinka
2019.11.19
SEB strategas pataria akylai stebėti JAV – neatmeta recesijos 2020 m. antrąjį pusmetį Premium 1

Johanas Javeusas, SEB grupės vyriausiasis strategas, teigia, kad egzistuoja nemaža tikimybė, jog didžiausia...

Finansai
2019.11.19
Žurnalas „Top“: turtingiausi lietuviai – N. Numavičius, M. Raila ir G. Žiemelis 1

Turtingiausi lietuviai yra Nerijus Numavičius, „Vilniaus prekybos“ įkūrėjas, Mindaugas Raila, įmonių grupės...

Verslo aplinka
2019.11.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau