B. Johnsonas ES pateikė paskutinį „Brexit“ pasiūlymą

Publikuota: 2019-10-02
Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės premjeras. Danny Lawson („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės premjeras. Danny Lawson („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės premjeras, trečiadienį dar kartą patvirtino tvirtą britų vyriausybės poziciją bet kokia kaina pasitraukti iš Bendrijos šio mėnesio pabaigoje. Jis taip pat pateikė naujų pasiūlymų Bendrijai dėl Šiaurės Airijos klausimo po „Brexit“.

B. Johnsonas savo naujo pasiūlymo ES dėl „Brexit“ susitarimo gaires pristatė Konservatorių partijos suvažiavimo uždarymo renginyje. Pasiūlymai dėl naujo „Brexit“ susitarimo formaliai pateikti ir ES. Remiantis B. Johnsono planu, Šiaurės Airija po „Brexit“ turėtų kitokius santykius su ES negu likusi Didžiosios Britanijos teritorija. Jeigu B. Johnsono pasiūlymus atmes Dublinas ir Briuselis, JK premjeras pasiruošęs daugiau nebesiderėti su ES ir pasitraukti iš Bendrijos kietuoju scenarijumi.

Svarbiausi faktai:

  • Britų vyriausybė paviešino „Brexit“ susitarimo su ES pasiūlymus, B. Johnsono vyriausybė siekia pakeisti dabar sutartyje įtvirtintą Šiaurės Airijos atsargos priemonę;
  • Britų vyriausybės plane numatyta, kad po „Brexit“ Šiaurės Airijai būtų taikomis ES bendros rinkos taisyklės prekėms;
  • Tačiau tam turi pritarti pati Šiaurės Airijos Stormonto Asamblėja;
  • Europos Komisija žada objektyviai išnagrinėti britų pateiktus pasiūlymus.
  • B. Johnsonas siūlo tik dvi galimas išeitis: susitarimą su ES su britų pakeitimais arba kietąjį „Brexit“.

B. Johnsonas trečiadienį užbaigiant Konservatorių partijos suvažiavimą teigė, kad „visuomenė nebebus kvailinama tų, kurie nori atidėti arba sustabdyti „Brexit“ procesą“.

Pristatydamas savo paskutinę „Brexit“ susitarimo versiją B. Johnsonas kategoriškai teigė, kad JK tik pasitraukusi iš ES spalio 31 d. gali pagaliau „pajudėti į priekį“.

JK premjeras ir toliau atmeta bet kokias galimybes derėtis dėl „Brexit“ pratęsimo ir pareiškė, kad arba JK privalo susiderėti su ES naują „Brexit“ susitarimą, kuriame būtų atsižvelgta į naujus B. Johnsono pasiūlymus, arba JK pasitraukia iš ES be susitarimo dabar numatyta data.

Vis dėlto, VŽ primena, kad JK vyriausybė šiuo metu įstatymu yra įpareigota pratęsti „Brexit“ terminą, jeigu iki spalio 19 d. vyriausybei nepavyks gauti daugumos britų parlamentarų pritarimo „Brexit“ susitarimui.

B. Johnsonas kategoriškai nesutinka su įstatymu, įpareigojančiu atidėti „Brexit“. Taigi, greičiausiai, jeigu iki šio termino joks susitarimas nebus patvirtintas, o JK premjeras priešinsis „Brexit“ atidėjimui, JK vis tiek lauks pirmalaikiai parlamento rinkimai, o „Brexit“ bus dar kartą pavėlintas.

Šiuo metu B. Johnsono Konservatorių partijos vyriausybė neturi net formalios daugumos parlamente, taigi patvirtinti bet kokį susitarimą britų parlamente yra sudėtinga, ką jau kalbėti apie tokį visuomenės susiskaldymą keliantį klausimą kaip „Brexit“.

Du keliai

Savo kalboje B. Johnsonas nepamiršo paminėti ir savo politinių oponentų. Jis užsipuolė Jeremy Corbyną, opozicinės Leiboristų partijos lyderį, kuris ne kartą bandė sustabdyti planus pasitraukti iš Bendrijos be jokio susitarimo.

„Ar galite įsivaizduoti dar trejus metus viso šito? Tai yra būtent tai, ko siekia B. Corbynas – pasilikti ES ir po spalio 31 d. ir mokėti daugiau nei 1 mlrd. GBP per mėnesį tam, kad ir toliau turėtumėme šią privilegiją gyventi nežinomybėje, kuris kenkia tiek verslui, tiek mums visiems“ ,– trečiadienį kalbėjo B. Johnsonas.

B. Johnsonas savo kalboje dar kartą pažymėjo tvirtą pasiryžimą išstoti iš ES spalio 31 d. ir nesiekti dar vieno „Brexit“ pavėlinimo.

„Štai dėl šios nežinomybės mes ir išstosime iš ES spalio 31 d. Įgyvendinkime „Brexit“, nes mes tikrai galime, privalome ir tikrai tai padarysime“ ,– savo kalboje sakė JK premjeras.

JK premjeras teigė, kad rinkėjai yra kur kas svarbesni už britų parlamentarus ir būtina atsižvelgti, ko nori būtent jie, o ne britų parlamentarai, kurie, anot B. Johnsono, trukdo įgyvendinti „Brexit“ ir netgi surengti pirmalaikius rinkimus. B. Johnsonas teigė, kad JK atėjo metas susikurti naujus santykius su Bendrija.

Savo kalboje partijos nariams JK premjeras pažymėjo, kad jis nori pasiekti susitarimą su ES, tačiau, jeigu tai yra neįmanoma, anot premjero, britai yra visiškai pasiruošę pasitraukti iš Bendrijos be susitarimo ir tai yra vienintelis galimas kitas kelias.

„Brexit“ atidėliojimas, anot B. Johnsono, neturi jokio tikslo ir yra brangus. B. Johnsonas tik pradėjęs savo kalbą padėkojo ir buvusiai šalies lyderei Theresai May. 

Nauji pasiūlymai

VŽ primena, kad buvusiai JK vyriausybei tris kartus nepavyko Bendruomenių rūmuose ratifikuoti „Brexit“ susitarimo dėl didelio pasipriešinimo „Brexit“ susitarime numatytai Šiaurės Airijos atsargos priemonei.

Kietojo „Brexit“ šalininkai geriausia JK pasitraukimo iš Bendrijos dalimi visada laikė galimybę po „Brexit“ sudaryti laisvos prekybos susitarimus, tačiau, jeigu įsigaliotų ši atsargos priemonė, tai visa JK teritorija liktų bendroje ES muitų sąjungoje po „Brexit“ ir to padaryti negalėtų. Taigi, B. Johnsonas ėmėsi veiksmų, siekdamas persiderėti su Bendrija būtent šią susitarimo nuostatą ir pateikė savo pasiūlymus.

B. Johnsono vyriausybė trečiadienio vakarą oficialiai išplatino savo galutinius pasiūlymus ES dėl „Brexit“ susitarimo. Savo pasiūlymus britai išdėstė laiške ES lyderiams.

B. Johnsonas iškart atmeta dabartiniame „Brexit“ susitarime numatytą Šiaurės Airijos atsargos priemonę ir teigia, kad „Brexit“ susitarimo su šia sutartyje įtvirtinta priemone pasiekti nepavyks.

B. Johnsonas Bendrijai nusiųstame laiške teigia, kad po „Brexit“ reikės „labai nedaug fizinių prekių patikrų“, tačiau šias patikras britų vyriausybė siūlo atlikti pačių pardavėjų patalpose arba kitoje prekių tiekimo grandies dalyje, o ne pasienio zonoje.

Remiantis naujojo britų premjero planu, Šiaurės Airija laikytųsi ES bendros rinkos taisyklių žemės ūkio ir pramoninių prekių prekybos srityse. Tačiau tai, ar laikytis ES bendros rinkos taisyklių nuspręsti privalės pati Šiaurės Airija ir vėliau savo įsipareigojimus kas ketverius metus balsuojant patvirtinti.

B. Johnsonas siūlo, kad Šiaurės Airija kartu su likusia Didžiąja Britanija pasitrauks iš ES muitų sąjungos, taigi, anot britų vyriausybės, neišvengiamai teks įvesti naujų muitinės patikrų tarp Airijos ir Šiaurės Airijos. Anot B. Johnsono, tik maža dalis šių patikrų būtų fiziniai, o didžioji dauguma patikrų būtų vykdoma elektroniniu būdu.

Kitaip tariant, Šiaurės Airijos teritorija kurį laiką turėtų „ypatingus santykius su ES“.  Po ketverių metų Šiaurės Airijos Stormonto asamblėja, remiantis naujoji JK premjero pasiūlymu, galės savarankiškai nuspręsti, ar ir toliau likti susaistytai su ES taisyklėmis, ar paklusti Didžiosios Britanijos taisyklėms.

Pagal šį B. Johnsono „ketveri metai, du pasieniai“ planą prekės, kurios būtų eksportuojamos iš Šiaurės Airijos teritorijos, turėtų praeiti muitinės patikras prieš jas transportuojant į Airiją. Prekės, kurios pateks į Šiaurės Airiją iš Didžiosios Britanijos taip pat turės praeiti muitinės patikrinimą, siekiant užtikrinti, kad jos atitinka ES standartus.

Beje, tokiai galimybei, kurią šiuo metu siūlo B. Johnsonas, visada priešinosi buvusi šalies premjerė Theresa May ir šios raudonos linijos derybose su Briuseliu niekada neperžengė.

Tiesa, B. Johnsonas muitinės kontrolę siūlo įgyvendinti pasitelkiant „technologinius sprendimus“, tačiau ES savo ruožtu teigia, kad šie technologiniai sprendimai arba neegzistuoja, arba niekada nėra išbandyti.

Taigi, po B. Johnsono oficialių pasiūlymų ES turės apsispręsti, ar tokie B. Johnsono pasiūlymai verti pradėti derybas su britais. Jeigu Bendrijos atsakymas bus neigiamas, B. Johnsonas bando pasakyti, kad tokiu atveju britai pasitrauks iš Bendrijos be jokio susitarimo. VŽ taip pat primena, kad bet kokiam „Brexit“ susitarimui dar turi pritarti ne tik ES, bet ir labai susikaldęs britų parlamentas.

Svarbiausios datos:

  • Spalio 17-18 d. Europos Vadovų Tarybos susitikimas;
  • Spalio 19 d. – B. Johnsono vyriausybė įstatymu įpareigota iki šios dienos patvirtinti „Brexit“ susitarimą Bendruomenių rūmuose, arba jis privalo paprašyti „Brexit“ atidėjimo dar kartą;
  • Spalio 31 d. „Brexit“ data.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

JAV pareikalavo, kad kinų diplomatai praneštų apie savo susitikimus Amerikoje

Kinijos diplomatai, dirbantys Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), turės informuoti Amerikos valdžią apie...

JK ir ES: mes pasiekėme „Brexit“ susitarimą 7

Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) premjeras, likus kelioms valandoms iki ES viršūnių susitikimo,...

G. Nausėda: ES patvirtins „Brexit“ sutartį, bet lieka abejonių dėl britų parlamento

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Europos Sąjungos (ES) lyderiai ketvirtadienį turėtų sklandžiai...

Valdantieji nusprendė kitą savaitę kartoti V. Pranckiečio atstatydinimo procedūrą  3

Seimas balsų dauguma nusprendė, kad kitos savaitės antradienį parlamento plenariniame posėdyje bus bandoma...

„Kitron“ į gamyklą Lenkijoje investavo 15 mln. eurų 1

Lietuvoje veikianti Norvegijos kapitalo elektronikos gamintoja „Kitron“ grupė į gamyklą šiaurės Lenkijoje,...

Seime surinkti būtini parašai dėl nepasitikėjimo Seimo vicepirmininku R. Žemaitaičiu 3

Ketvirtadienį Seime surinktas būtinas minimalus skaičius, kad būtų pradėta nepasitikėjimo procedūra...

Daliai pensininkų ir neįgaliųjų kompensuojami vaistai nekainuos

Nuo kitų metų liepos visi 75 metų ir vyresni asmenys, taip pat labai mažas pajamas gaunantys pensininkai ir...

Prekyba
11:57
Bulgarija dvigubina statymą: už „Volkswagen“ gamyklą sumokės 260 mln. Eur 16

Karinė Turkijos operacija Sirijoje gresia neigiamomis pasekmėmis ekonomikai – vokiečių automobilių gamybos...

Pramonė
11:17
V. Sinkevičius dar pabus ministru, nes vėluos naujos EK darbo startas  1

Naujos sudėties Europos Komisija (EK), vadovaujama vokietės Ursulos von der Leyen, nepradės darbo nuo...

Ugniagesiai skelbia suvaldę gaisrą Alytuje, mokyklos nebus uždaromos 2

Ugniagesiai ketvirtadienio rytą skelbia suvaldę gaisrą Alytuje, padangų perdirbimo įmonėje, miesto...

Pramonė
07:32
G. Nausėda vyksta į pirmąjį ES viršūnių susitikimą tartis dėl „Brexit“, biudžeto 5

Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį vyksta į pirmąjį savo Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikimą,...

Ieškodami naujos statybos buto pirkėjai vertina ir vietą mieste, ir nestandartinį suplanavimą, ir vaizdingą panoramą Verslo tribūna

Miesto gyventojai, rinkdamiesi naujus namus, tampa vis reiklesni ir nori tokio būsto, kuriame jaustųsi...

Smulkiesiems – papildoma paskata augti Verslo tribūna

Smulkiajam verslui nusprendus plėsti veiklą į užsienį, neretai tik entuziazmo nepakanka. Verslo pradžioje...

Prekyba
06:00
Ekologiškas transportas – ne mada, o nauda Verslo tribūna 1

Tarptautinį automobilių gamintoją „Iveco“ Lietuvoje atstovaujanti  UAB „Transmitto“ pardavė pirmąją...

„Danske Bank“: tvarus energijos vartojimas – konkurencinis pranašumas Verslo tribūna 2

Į tvarų energijos vartojimą orientuotas verslas diktuoja naujas taisykles nekilnojamojo turto vystytojams.

Proga pasibalnoti baltą žirgą 11

Kol valstiečių vedlys Ramūnas Karbauskis desperatiškai tebeieško būdų, kaip iš Seimo pirmininko kėdės išrauti...

Daugiafunkcis verslo ir laisvalaikio kompleksas atgaivins primirštą Vilniaus senamiesčio dalį Verslo tribūna 8

Nekilnojamojo turto vystymo ir valdymo bendrovės „Baltisches Haus“ savininkų brolių Ortizų įgyvendintas...

Verslo aplinka
2019.10.16
Eurostatas: beveik trečdalis Lietuvos gyventojų skursta 19

Beveik trečdalis, arba 28,3%, Lietuvos žmonių pernai gyveno ties skurdo riba – tai vienas didesnių rodiklių...

Verslo aplinka
2019.10.16
„Valstiečiai“ nusprendė užkirsti kelią galimam V. Pranckiečio grįžimui į frakciją

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija užkirto kelią galimam Seimo pirmininko Viktoro...

Verslo aplinka
2019.10.16
Dėl gaisro Alytuje paskelbta ekstremali padėtis, ugnis dar nelokalizuota 19

Dėl trečiadienį Alytuje, padangų perdirbimo įmonėje, kilusio gaisro skelbiama ekstremali padėtis, bus...

Verslo aplinka
2019.10.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau