B. Johnsonas ES pateikė paskutinį „Brexit“ pasiūlymą

Publikuota: 2019-10-02
Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės premjeras. Danny Lawson („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės premjeras. Danny Lawson („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės premjeras, trečiadienį dar kartą patvirtino tvirtą britų vyriausybės poziciją bet kokia kaina pasitraukti iš Bendrijos šio mėnesio pabaigoje. Jis taip pat pateikė naujų pasiūlymų Bendrijai dėl Šiaurės Airijos klausimo po „Brexit“.

B. Johnsonas savo naujo pasiūlymo ES dėl „Brexit“ susitarimo gaires pristatė Konservatorių partijos suvažiavimo uždarymo renginyje. Pasiūlymai dėl naujo „Brexit“ susitarimo formaliai pateikti ir ES. Remiantis B. Johnsono planu, Šiaurės Airija po „Brexit“ turėtų kitokius santykius su ES negu likusi Didžiosios Britanijos teritorija. Jeigu B. Johnsono pasiūlymus atmes Dublinas ir Briuselis, JK premjeras pasiruošęs daugiau nebesiderėti su ES ir pasitraukti iš Bendrijos kietuoju scenarijumi.

Svarbiausi faktai:

  • Britų vyriausybė paviešino „Brexit“ susitarimo su ES pasiūlymus, B. Johnsono vyriausybė siekia pakeisti dabar sutartyje įtvirtintą Šiaurės Airijos atsargos priemonę;
  • Britų vyriausybės plane numatyta, kad po „Brexit“ Šiaurės Airijai būtų taikomis ES bendros rinkos taisyklės prekėms;
  • Tačiau tam turi pritarti pati Šiaurės Airijos Stormonto Asamblėja;
  • Europos Komisija žada objektyviai išnagrinėti britų pateiktus pasiūlymus.
  • B. Johnsonas siūlo tik dvi galimas išeitis: susitarimą su ES su britų pakeitimais arba kietąjį „Brexit“.

B. Johnsonas trečiadienį užbaigiant Konservatorių partijos suvažiavimą teigė, kad „visuomenė nebebus kvailinama tų, kurie nori atidėti arba sustabdyti „Brexit“ procesą“.

Pristatydamas savo paskutinę „Brexit“ susitarimo versiją B. Johnsonas kategoriškai teigė, kad JK tik pasitraukusi iš ES spalio 31 d. gali pagaliau „pajudėti į priekį“.

JK premjeras ir toliau atmeta bet kokias galimybes derėtis dėl „Brexit“ pratęsimo ir pareiškė, kad arba JK privalo susiderėti su ES naują „Brexit“ susitarimą, kuriame būtų atsižvelgta į naujus B. Johnsono pasiūlymus, arba JK pasitraukia iš ES be susitarimo dabar numatyta data.

Vis dėlto, VŽ primena, kad JK vyriausybė šiuo metu įstatymu yra įpareigota pratęsti „Brexit“ terminą, jeigu iki spalio 19 d. vyriausybei nepavyks gauti daugumos britų parlamentarų pritarimo „Brexit“ susitarimui.

B. Johnsonas kategoriškai nesutinka su įstatymu, įpareigojančiu atidėti „Brexit“. Taigi, greičiausiai, jeigu iki šio termino joks susitarimas nebus patvirtintas, o JK premjeras priešinsis „Brexit“ atidėjimui, JK vis tiek lauks pirmalaikiai parlamento rinkimai, o „Brexit“ bus dar kartą pavėlintas.

Šiuo metu B. Johnsono Konservatorių partijos vyriausybė neturi net formalios daugumos parlamente, taigi patvirtinti bet kokį susitarimą britų parlamente yra sudėtinga, ką jau kalbėti apie tokį visuomenės susiskaldymą keliantį klausimą kaip „Brexit“.

Du keliai

Savo kalboje B. Johnsonas nepamiršo paminėti ir savo politinių oponentų. Jis užsipuolė Jeremy Corbyną, opozicinės Leiboristų partijos lyderį, kuris ne kartą bandė sustabdyti planus pasitraukti iš Bendrijos be jokio susitarimo.

„Ar galite įsivaizduoti dar trejus metus viso šito? Tai yra būtent tai, ko siekia B. Corbynas – pasilikti ES ir po spalio 31 d. ir mokėti daugiau nei 1 mlrd. GBP per mėnesį tam, kad ir toliau turėtumėme šią privilegiją gyventi nežinomybėje, kuris kenkia tiek verslui, tiek mums visiems“ ,– trečiadienį kalbėjo B. Johnsonas.

B. Johnsonas savo kalboje dar kartą pažymėjo tvirtą pasiryžimą išstoti iš ES spalio 31 d. ir nesiekti dar vieno „Brexit“ pavėlinimo.

„Štai dėl šios nežinomybės mes ir išstosime iš ES spalio 31 d. Įgyvendinkime „Brexit“, nes mes tikrai galime, privalome ir tikrai tai padarysime“ ,– savo kalboje sakė JK premjeras.

JK premjeras teigė, kad rinkėjai yra kur kas svarbesni už britų parlamentarus ir būtina atsižvelgti, ko nori būtent jie, o ne britų parlamentarai, kurie, anot B. Johnsono, trukdo įgyvendinti „Brexit“ ir netgi surengti pirmalaikius rinkimus. B. Johnsonas teigė, kad JK atėjo metas susikurti naujus santykius su Bendrija.

Savo kalboje partijos nariams JK premjeras pažymėjo, kad jis nori pasiekti susitarimą su ES, tačiau, jeigu tai yra neįmanoma, anot premjero, britai yra visiškai pasiruošę pasitraukti iš Bendrijos be susitarimo ir tai yra vienintelis galimas kitas kelias.

„Brexit“ atidėliojimas, anot B. Johnsono, neturi jokio tikslo ir yra brangus. B. Johnsonas tik pradėjęs savo kalbą padėkojo ir buvusiai šalies lyderei Theresai May. 

Nauji pasiūlymai

VŽ primena, kad buvusiai JK vyriausybei tris kartus nepavyko Bendruomenių rūmuose ratifikuoti „Brexit“ susitarimo dėl didelio pasipriešinimo „Brexit“ susitarime numatytai Šiaurės Airijos atsargos priemonei.

Kietojo „Brexit“ šalininkai geriausia JK pasitraukimo iš Bendrijos dalimi visada laikė galimybę po „Brexit“ sudaryti laisvos prekybos susitarimus, tačiau, jeigu įsigaliotų ši atsargos priemonė, tai visa JK teritorija liktų bendroje ES muitų sąjungoje po „Brexit“ ir to padaryti negalėtų. Taigi, B. Johnsonas ėmėsi veiksmų, siekdamas persiderėti su Bendrija būtent šią susitarimo nuostatą ir pateikė savo pasiūlymus.

B. Johnsono vyriausybė trečiadienio vakarą oficialiai išplatino savo galutinius pasiūlymus ES dėl „Brexit“ susitarimo. Savo pasiūlymus britai išdėstė laiške ES lyderiams.

B. Johnsonas iškart atmeta dabartiniame „Brexit“ susitarime numatytą Šiaurės Airijos atsargos priemonę ir teigia, kad „Brexit“ susitarimo su šia sutartyje įtvirtinta priemone pasiekti nepavyks.

B. Johnsonas Bendrijai nusiųstame laiške teigia, kad po „Brexit“ reikės „labai nedaug fizinių prekių patikrų“, tačiau šias patikras britų vyriausybė siūlo atlikti pačių pardavėjų patalpose arba kitoje prekių tiekimo grandies dalyje, o ne pasienio zonoje.

Remiantis naujojo britų premjero planu, Šiaurės Airija laikytųsi ES bendros rinkos taisyklių žemės ūkio ir pramoninių prekių prekybos srityse. Tačiau tai, ar laikytis ES bendros rinkos taisyklių nuspręsti privalės pati Šiaurės Airija ir vėliau savo įsipareigojimus kas ketverius metus balsuojant patvirtinti.

B. Johnsonas siūlo, kad Šiaurės Airija kartu su likusia Didžiąja Britanija pasitrauks iš ES muitų sąjungos, taigi, anot britų vyriausybės, neišvengiamai teks įvesti naujų muitinės patikrų tarp Airijos ir Šiaurės Airijos. Anot B. Johnsono, tik maža dalis šių patikrų būtų fiziniai, o didžioji dauguma patikrų būtų vykdoma elektroniniu būdu.

Kitaip tariant, Šiaurės Airijos teritorija kurį laiką turėtų „ypatingus santykius su ES“.  Po ketverių metų Šiaurės Airijos Stormonto asamblėja, remiantis naujoji JK premjero pasiūlymu, galės savarankiškai nuspręsti, ar ir toliau likti susaistytai su ES taisyklėmis, ar paklusti Didžiosios Britanijos taisyklėms.

Pagal šį B. Johnsono „ketveri metai, du pasieniai“ planą prekės, kurios būtų eksportuojamos iš Šiaurės Airijos teritorijos, turėtų praeiti muitinės patikras prieš jas transportuojant į Airiją. Prekės, kurios pateks į Šiaurės Airiją iš Didžiosios Britanijos taip pat turės praeiti muitinės patikrinimą, siekiant užtikrinti, kad jos atitinka ES standartus.

Beje, tokiai galimybei, kurią šiuo metu siūlo B. Johnsonas, visada priešinosi buvusi šalies premjerė Theresa May ir šios raudonos linijos derybose su Briuseliu niekada neperžengė.

Tiesa, B. Johnsonas muitinės kontrolę siūlo įgyvendinti pasitelkiant „technologinius sprendimus“, tačiau ES savo ruožtu teigia, kad šie technologiniai sprendimai arba neegzistuoja, arba niekada nėra išbandyti.

Taigi, po B. Johnsono oficialių pasiūlymų ES turės apsispręsti, ar tokie B. Johnsono pasiūlymai verti pradėti derybas su britais. Jeigu Bendrijos atsakymas bus neigiamas, B. Johnsonas bando pasakyti, kad tokiu atveju britai pasitrauks iš Bendrijos be jokio susitarimo. VŽ taip pat primena, kad bet kokiam „Brexit“ susitarimui dar turi pritarti ne tik ES, bet ir labai susikaldęs britų parlamentas.

Svarbiausios datos:

  • Spalio 17-18 d. Europos Vadovų Tarybos susitikimas;
  • Spalio 19 d. – B. Johnsono vyriausybė įstatymu įpareigota iki šios dienos patvirtinti „Brexit“ susitarimą Bendruomenių rūmuose, arba jis privalo paprašyti „Brexit“ atidėjimo dar kartą;
  • Spalio 31 d. „Brexit“ data.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Naujos technologijos mažina chirurginių operacijų komplikacijų riziką Verslo tribūna

2017 m. Londono Queen Mary universiteto atliktos mokslinės studijos duomenimis, kasmet po chirurgų peiliu dėl...

Paslaugos
06:00
Technologijas kuriantiems lietuviams atvėrė kelią į Prancūzijos rinką Verslo tribūna

Dirbtinio intelekto algoritmais paremtus IT sprendimus kuriančio, Kauno mokslo ir technologijų parko...

Klaidžiojant chaose tikslo nematyt

Lietuvos piliečių, tarp jų – verslininkų, ekonomistų, apžvalgininkų – vertinimai yra tas veidrodis, į kurį...

Atslinko dempinguotų statybos kainų šmėkla  Premium

Statybos bendrovės skundžiasi, kad viešasis sektorius rangovų ieško kainomis, kurios nebeegzistuoja keletą...

Smulkiųjų skatinimo metai: iš didelio debesies mažas lietus Premium

Šie metai buvo gausūs įvairių pasiūlymų, planų ir programų, aktualių smulkiajam ir vidutiniam verslui (SVV),...

Gazelė
05:45
Balsavusiųjų apklausa: Toriai pakeliui į įspūdingą pergalę 2

Gruodžio 12 d. Jungtinėje Karalystėje (JK) vyko pirmalaikiai parlamento rinkimai. Rinkimų rezultatai nulems...

Verslo aplinka
2019.12.12
„Bloomberg“: JAV ir Kinijos derybininkai pasiekė prekybos susitarimą

JAV derybininkai pasiekė tarpinį prekybos susitarimą su Kinija, skelbia „Bloomberg“. Dabar laukiama, kol...

Verslo aplinka
2019.12.12
G. Nausėda ragina ES pratęsti sankcijas Rusijai

Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį paragino Europos Sąjungą pratęsti sankcijas Rusijai.

Verslo aplinka
2019.12.12
Latvijoje byra A. Lembergo verslo asociacija

Byra Latvijos tranzito verslo asociacija, kurioje svarios įtakos turi Latvijos oligarchas ir Ventspilio meras...

Verslo aplinka
2019.12.12
„Klaipėdos naftos“ akcininkai priėmė papildomus sprendimus dėl NIB paskolos 

Valstybės valdomos „Klaipėdos naftos“ akcininkų susirinkime ketvirtadienį priimti papildomi sprendimai,...

Pramonė
2019.12.12
Analitikas: JK balsuojama už vieną iš dviejų blogybių Premium

Šiuose rinkimuose balsuojama už vieną iš dviejų blogybių, sako VŽ Londone kalbintas Europos reformų centro...

Verslo aplinka
2019.12.12
Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorė traukiasi iš pareigų

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorė Ina Pukelytė traukiasi iš pareigų.

Laisvalaikis
2019.12.12
ECB nepakeitė palūkanų

Europos centrinis bankas (ECB), kaip ir tikėtasi, nepakeitė palūkanų. Tai buvo pirmasis pinigų politikos...

Rinkos
2019.12.12
Euro zonos pramonė toliau traukiasi

Spalį euro zonos pramonės gamybos apimtis sumažėjo 0,5%, palyginti su ankstesniu mėnesiu, žemyn tempiama...

Rinkos
2019.12.12
Britų politikos ekspertai: konservartoriai turėtų užsitikrinti pakankamą daugumą parlamente Premium

Rinkimų dieną Londone VŽ kalbinti britų politikos ekspertai vienu balsu tvirtino prognozuojantys, kad...

Verslo aplinka
2019.12.12
Seimas: pensijos papildomai didės 3,5 Eur

2020 metais senatvės pensijos didės papildomai vidutiniškai 3,5 Eur – Seimas ketvirtadienį pritarė tokiai...

Verslo aplinka
2019.12.12
Nuo kitų metų daugiau savininkų mokės būsto mokestį 31

Nuo kitų metų daugiau gyventojų mokės būsto ar kitų patalpų mokestį – Seimas ketvirtadienį išplėtė...

Verslo aplinka
2019.12.12
Policija planuoja dar vieno komisariato statybą kartu su verslu Premium

Policijos departamentas rengiasi dar vienai viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės (anlg.

Statyba ir NT
2019.12.12
C. Lagarde debiuto dieną iš ECB esminių pokyčių nesitikima

Ketvirtadienį vyks pirmasis Europos centrinio banko (ECB) Valdančiosios tarybos posėdis, pinigų politikos...

Rinkos
2019.12.12
Žadėtos reformos toliau pradinės stadijos nepažengė 4

2016 m. suformavus koaliciją, buvo teisingai nuspręsta įgyvendinti struktūrines reformas naujajam Lietuvos...

Pramonė
2019.12.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau