B. Johnsonas ES pateikė paskutinį „Brexit“ pasiūlymą

Publikuota: 2019-10-02
Atnaujinta 2019-10-02 17:55
Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės premjeras. Danny Lawson („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės premjeras. Danny Lawson („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės premjeras, trečiadienį dar kartą patvirtino tvirtą britų vyriausybės poziciją bet kokia kaina pasitraukti iš Bendrijos šio mėnesio pabaigoje. Jis taip pat pateikė naujų pasiūlymų Bendrijai dėl Šiaurės Airijos klausimo po „Brexit“.

B. Johnsonas savo naujo pasiūlymo ES dėl „Brexit“ susitarimo gaires pristatė Konservatorių partijos suvažiavimo uždarymo renginyje. Pasiūlymai dėl naujo „Brexit“ susitarimo formaliai pateikti ir ES. Remiantis B. Johnsono planu, Šiaurės Airija po „Brexit“ turėtų kitokius santykius su ES negu likusi Didžiosios Britanijos teritorija. Jeigu B. Johnsono pasiūlymus atmes Dublinas ir Briuselis, JK premjeras pasiruošęs daugiau nebesiderėti su ES ir pasitraukti iš Bendrijos kietuoju scenarijumi.

Svarbiausi faktai:

  • Britų vyriausybė paviešino „Brexit“ susitarimo su ES pasiūlymus, B. Johnsono vyriausybė siekia pakeisti dabar sutartyje įtvirtintą Šiaurės Airijos atsargos priemonę;
  • Britų vyriausybės plane numatyta, kad po „Brexit“ Šiaurės Airijai būtų taikomis ES bendros rinkos taisyklės prekėms;
  • Tačiau tam turi pritarti pati Šiaurės Airijos Stormonto Asamblėja;
  • Europos Komisija žada objektyviai išnagrinėti britų pateiktus pasiūlymus.
  • B. Johnsonas siūlo tik dvi galimas išeitis: susitarimą su ES su britų pakeitimais arba kietąjį „Brexit“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

B. Johnsonas trečiadienį užbaigiant Konservatorių partijos suvažiavimą teigė, kad „visuomenė nebebus kvailinama tų, kurie nori atidėti arba sustabdyti „Brexit“ procesą“.

Pristatydamas savo paskutinę „Brexit“ susitarimo versiją B. Johnsonas kategoriškai teigė, kad JK tik pasitraukusi iš ES spalio 31 d. gali pagaliau „pajudėti į priekį“.

JK premjeras ir toliau atmeta bet kokias galimybes derėtis dėl „Brexit“ pratęsimo ir pareiškė, kad arba JK privalo susiderėti su ES naują „Brexit“ susitarimą, kuriame būtų atsižvelgta į naujus B. Johnsono pasiūlymus, arba JK pasitraukia iš ES be susitarimo dabar numatyta data.

Vis dėlto, VŽ primena, kad JK vyriausybė šiuo metu įstatymu yra įpareigota pratęsti „Brexit“ terminą, jeigu iki spalio 19 d. vyriausybei nepavyks gauti daugumos britų parlamentarų pritarimo „Brexit“ susitarimui.

B. Johnsonas kategoriškai nesutinka su įstatymu, įpareigojančiu atidėti „Brexit“. Taigi, greičiausiai, jeigu iki šio termino joks susitarimas nebus patvirtintas, o JK premjeras priešinsis „Brexit“ atidėjimui, JK vis tiek lauks pirmalaikiai parlamento rinkimai, o „Brexit“ bus dar kartą pavėlintas.

Šiuo metu B. Johnsono Konservatorių partijos vyriausybė neturi net formalios daugumos parlamente, taigi patvirtinti bet kokį susitarimą britų parlamente yra sudėtinga, ką jau kalbėti apie tokį visuomenės susiskaldymą keliantį klausimą kaip „Brexit“.

Du keliai

Savo kalboje B. Johnsonas nepamiršo paminėti ir savo politinių oponentų. Jis užsipuolė Jeremy Corbyną, opozicinės Leiboristų partijos lyderį, kuris ne kartą bandė sustabdyti planus pasitraukti iš Bendrijos be jokio susitarimo.

„Ar galite įsivaizduoti dar trejus metus viso šito? Tai yra būtent tai, ko siekia B. Corbynas – pasilikti ES ir po spalio 31 d. ir mokėti daugiau nei 1 mlrd. GBP per mėnesį tam, kad ir toliau turėtumėme šią privilegiją gyventi nežinomybėje, kuris kenkia tiek verslui, tiek mums visiems“ ,– trečiadienį kalbėjo B. Johnsonas.

B. Johnsonas savo kalboje dar kartą pažymėjo tvirtą pasiryžimą išstoti iš ES spalio 31 d. ir nesiekti dar vieno „Brexit“ pavėlinimo.

„Štai dėl šios nežinomybės mes ir išstosime iš ES spalio 31 d. Įgyvendinkime „Brexit“, nes mes tikrai galime, privalome ir tikrai tai padarysime“ ,– savo kalboje sakė JK premjeras.

JK premjeras teigė, kad rinkėjai yra kur kas svarbesni už britų parlamentarus ir būtina atsižvelgti, ko nori būtent jie, o ne britų parlamentarai, kurie, anot B. Johnsono, trukdo įgyvendinti „Brexit“ ir netgi surengti pirmalaikius rinkimus. B. Johnsonas teigė, kad JK atėjo metas susikurti naujus santykius su Bendrija.

Savo kalboje partijos nariams JK premjeras pažymėjo, kad jis nori pasiekti susitarimą su ES, tačiau, jeigu tai yra neįmanoma, anot premjero, britai yra visiškai pasiruošę pasitraukti iš Bendrijos be susitarimo ir tai yra vienintelis galimas kitas kelias.

„Brexit“ atidėliojimas, anot B. Johnsono, neturi jokio tikslo ir yra brangus. B. Johnsonas tik pradėjęs savo kalbą padėkojo ir buvusiai šalies lyderei Theresai May. 

Nauji pasiūlymai

VŽ primena, kad buvusiai JK vyriausybei tris kartus nepavyko Bendruomenių rūmuose ratifikuoti „Brexit“ susitarimo dėl didelio pasipriešinimo „Brexit“ susitarime numatytai Šiaurės Airijos atsargos priemonei.

Kietojo „Brexit“ šalininkai geriausia JK pasitraukimo iš Bendrijos dalimi visada laikė galimybę po „Brexit“ sudaryti laisvos prekybos susitarimus, tačiau, jeigu įsigaliotų ši atsargos priemonė, tai visa JK teritorija liktų bendroje ES muitų sąjungoje po „Brexit“ ir to padaryti negalėtų. Taigi, B. Johnsonas ėmėsi veiksmų, siekdamas persiderėti su Bendrija būtent šią susitarimo nuostatą ir pateikė savo pasiūlymus.

B. Johnsono vyriausybė trečiadienio vakarą oficialiai išplatino savo galutinius pasiūlymus ES dėl „Brexit“ susitarimo. Savo pasiūlymus britai išdėstė laiške ES lyderiams.

B. Johnsonas iškart atmeta dabartiniame „Brexit“ susitarime numatytą Šiaurės Airijos atsargos priemonę ir teigia, kad „Brexit“ susitarimo su šia sutartyje įtvirtinta priemone pasiekti nepavyks.

B. Johnsonas Bendrijai nusiųstame laiške teigia, kad po „Brexit“ reikės „labai nedaug fizinių prekių patikrų“, tačiau šias patikras britų vyriausybė siūlo atlikti pačių pardavėjų patalpose arba kitoje prekių tiekimo grandies dalyje, o ne pasienio zonoje.

Remiantis naujojo britų premjero planu, Šiaurės Airija laikytųsi ES bendros rinkos taisyklių žemės ūkio ir pramoninių prekių prekybos srityse. Tačiau tai, ar laikytis ES bendros rinkos taisyklių nuspręsti privalės pati Šiaurės Airija ir vėliau savo įsipareigojimus kas ketverius metus balsuojant patvirtinti.

B. Johnsonas siūlo, kad Šiaurės Airija kartu su likusia Didžiąja Britanija pasitrauks iš ES muitų sąjungos, taigi, anot britų vyriausybės, neišvengiamai teks įvesti naujų muitinės patikrų tarp Airijos ir Šiaurės Airijos. Anot B. Johnsono, tik maža dalis šių patikrų būtų fiziniai, o didžioji dauguma patikrų būtų vykdoma elektroniniu būdu.

Kitaip tariant, Šiaurės Airijos teritorija kurį laiką turėtų „ypatingus santykius su ES“.  Po ketverių metų Šiaurės Airijos Stormonto asamblėja, remiantis naujoji JK premjero pasiūlymu, galės savarankiškai nuspręsti, ar ir toliau likti susaistytai su ES taisyklėmis, ar paklusti Didžiosios Britanijos taisyklėms.

Pagal šį B. Johnsono „ketveri metai, du pasieniai“ planą prekės, kurios būtų eksportuojamos iš Šiaurės Airijos teritorijos, turėtų praeiti muitinės patikras prieš jas transportuojant į Airiją. Prekės, kurios pateks į Šiaurės Airiją iš Didžiosios Britanijos taip pat turės praeiti muitinės patikrinimą, siekiant užtikrinti, kad jos atitinka ES standartus.

Beje, tokiai galimybei, kurią šiuo metu siūlo B. Johnsonas, visada priešinosi buvusi šalies premjerė Theresa May ir šios raudonos linijos derybose su Briuseliu niekada neperžengė.

Tiesa, B. Johnsonas muitinės kontrolę siūlo įgyvendinti pasitelkiant „technologinius sprendimus“, tačiau ES savo ruožtu teigia, kad šie technologiniai sprendimai arba neegzistuoja, arba niekada nėra išbandyti.

Taigi, po B. Johnsono oficialių pasiūlymų ES turės apsispręsti, ar tokie B. Johnsono pasiūlymai verti pradėti derybas su britais. Jeigu Bendrijos atsakymas bus neigiamas, B. Johnsonas bando pasakyti, kad tokiu atveju britai pasitrauks iš Bendrijos be jokio susitarimo. VŽ taip pat primena, kad bet kokiam „Brexit“ susitarimui dar turi pritarti ne tik ES, bet ir labai susikaldęs britų parlamentas.

Svarbiausios datos:

  • Spalio 17-18 d. Europos Vadovų Tarybos susitikimas;
  • Spalio 19 d. – B. Johnsono vyriausybė įstatymu įpareigota iki šios dienos patvirtinti „Brexit“ susitarimą Bendruomenių rūmuose, arba jis privalo paprašyti „Brexit“ atidėjimo dar kartą;
  • Spalio 31 d. „Brexit“ data.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Protestuodamas prieš B. Johnosno pirmininkavimą atsistatydino ministrų kabineto narys

Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Boriso Johnsono vyriausybę krečiant virtinei skandalų, antradienį...

Verslo aplinka
2022.07.05
Rusijos parlamentarai ragina denonsuoti Arkties sutartį su Norvegija

Rusijos Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas antradienį sakė, kad parlamentarai turėtų svarstyti...

Verslo aplinka
2022.07.05
Infliacijos įtaka: „Tesco“ klientai taupo, „Danone“ mažina asortimentą Premium

JK mažmeninės prekybos tinklo „Tesco“ prekybos duomenys rodo, kad kylanti infliacija keičia vartotojų...

Prekyba
2022.07.05
Rusų laivas su ukrainietiškais grūdais vis dar įstrigęs prie Turkijos krantų

Su Rusijos vėliava plaukiojantis prekinis laivas, atsidūręs Kyjivo ir Maskvos ginčo dėl grūdų centre,...

Verslo aplinka
2022.07.05
Infografika: kokios ir kiek prekių keliauja geležinkeliu į Kaliningradą Premium

„Lietuvos geležinkelių“ (LTG) duomenimis, dabartinės ES sankcijos juodiesiems metalams ir plienui turi įtakos...

Logistika
2022.07.05
Ne tik Ukraina: Rusijos programišių taikinyje – Baltijos šalys, Lenkija, Skandinavija Premium

Nors kariniai veiksmai didžiojoje dalyje Ukrainos teritorijos prasidėjo vasario 24 d., „Microsoft“ neseniai...

Inovacijos
2022.07.05
Bundesbanko vadovas paragino atsargiai naudoti ECB planuojamą krizės sprendimo įrankį 1

Joachimas Nagelis, Bundesbanko vadovas, pirmadienį pareiškė manantis, kad Europos Centrinis Bankas (ECB)...

Rinkos
2022.07.05
Lugane Ukraina ir sąjungininkai paskelbė deklaraciją šalies atstatymui

Ukrainos atstatymo konferencijoje Šveicarijos mieste Lugane antradienį susitikusios Kyjivo sąjungininkės...

Verslo aplinka
2022.07.05
E. Remeikis. Laisvų įmonės lėšų įdarbinimas – ne vien korporacijoms 1

Investavimas įmonės vardu vis dar daugiau klausimų ir baimių kelianti tema nei aiškus, naujas galimybes...

Nuomonės
2022.07.05
EP nusprendė pažaboti technologijų milžinių veiklą teisės aktais

Europos Parlamentas (EP) antradienį ratifikavo svarbius įstatymus, kurie leis griežčiau reguliuoti didžiąsias...

Inovacijos
2022.07.05
JAV ir Kinija mezga pokalbį dėl trūkinėjančių tiekimo grandinių sprendimo

Aukščiausi JAV ir Kinijos pareigūnai antradienį surengė atviras diskusijas vaizdo ryšio priemonėmis, kurių...

Verslo aplinka
2022.07.05
Žingsnis narystės link – NATO pasirašė Suomijos ir Švedijos stojimo į aljansą protokolus

Suomija ir Švedija antradienį Briuselyje formaliai pradėjo prisijungimo prie NATO procesą, pasirašyti šių...

Verslo aplinka
2022.07.05
VMI kaip policija: siūloma jai leisti keliuose savarankiškai stabdyti automobilius Premium 15

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) darbuotojams norima suteikti teisę keliuose savarankiškai stabdyti ir...

Finansai
2022.07.05
„Begos“ vadovas: beveik 5 kartus kritusį pelną nulėmė geopolitinė situacija

Viena didžiausių Klaipėdos uosto krovos kompanijų „Bega“ praėjusiais metais gavo 22,97 mln. Eur pajamų –...

Logistika
2022.07.05
Lietuva skirs Ukrainai papildomus 10 mln. Eur atstatymo darbams 10

Lietuva skirs Ukrainos nacionaliniam bankui papildomus 10 mln. Eur neatidėliotiniems atstatymo darbams,...

Verslo aplinka
2022.07.05
Prezidento patarėjas siūlo mokytis iš pastabų dėl neteisėtų migrantų

Tarptautinėms institucijoms išsakius kritiką Lietuvai dėl elgesio su neteisėtais migrantais, Kęstutis Budrys,...

Verslo aplinka
2022.07.05
Prezidentūra: papildomos NATO pajėgos į Lietuvą laikinai gali atvykti ir dabar

Laikinai dislokuoti Lietuvoje papildomas NATO pajėgas esant būtinybei galima ir dabar, o nuolatiniam buvimui...

Verslo aplinka
2022.07.05
Finansų viceministrė: sumažinus degalų akcizą litras benzino atpigtų 4 ct 28

Benzino kainai Lietuvoje perkopus 2 Eur ribą ir daliai politikų raginant mažinti degalų akcizą, tokia...

Verslo aplinka
2022.07.05
Pirmadienį užfiksuoti 633 nauji COVID-19 atvejai 1

Per praėjusią parą nustatyti 633 nauji COVID-19 atvejai, mirčių nefiksuota, rodo antradienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.07.05
Politologas ragina akylai stebėti, kur vokiečiai nukreips papildomus gynybos milijardus Premium

NATO aukščiausiojo lygio susitikime Madride iš tiesų pasiekti istoriniai sprendimai tiek dėl rytinio flango...

Verslo aplinka
2022.07.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku