G. Nausėdos inauguracija: aukso grandinė ir grąžinami Vyriausybės įgaliojimai

Publikuota: 2019-07-12
Atnaujinta 2019-07-22 09:49

Po dešimtmetį trukusio Dalios Grybauskaitės prezidentavimo penktadienį pasikeitė aukščiausias šalies pareigūnas. Gitanas Nausėda prisiekė Seimo rūmuose ir oficialiai pradėjo eiti Lietuvos Respublikos prezidento pareigas. 

Trumpai:

  • Penktadienį G. Nausėda prisiekė Seimo posėdžio metu istorinėje Seimo salėje ir pradėjo eiti prezidento pareigas.
  • G. Nausėda per artimiausius penkerius metus išsakė pasiryžimą mažinti socialinę atskirtį, didinti valstybės pajamas nuo 30% iki 35% BVP.
  • Vyriausybė S. Daukanto aikštėje naujam prezidentui grąžino įgaliojimus.

Penktadienį vykusios prezidento prisaikdinimo ceremonijos metu, be G. Nausėdos pasisakymų, skambėjo pareigas paliekančios prezidentės D. Grybauskaitės, Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio, premjero Sauliaus Skvernelio kalbos. Pagrindiniai jų leitmotyvai nesiskyrė nuo naujojo prezidento programos – tai dialogo siekis ir gerovės valstybės kūrimas.

Pats prezidentas priminė penkis jam esminius šalies rodiklius – pajamų nelygybės mažinimą, biudžeto mokestinių pajamų padidinimą nuo šiandieninių 30% iki 35% BVP, regioninės atskirties mažinimą, efektyvų ES fondų lėšų panaudojimą ir švietimo kokybę. Jis pažadėjo inicijuoti nacionalinius susitarimus šiems klausimams spręsti.

15 val. kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė naujajam šalies vadovui perdavė Prezidento rūmus. Po šios ceremonijos G. Nausėda kreipėsi į tautą – savo kalboje jis pabrėžė, kad dar ne visiems išsipildė Laisvės kovų, Sąjūdžio puoselėta laisvos, stiprios ir gerove visiems sklidinos Tėvynės viltis. Vėliau G. Nausėda priėmė Sauliaus Skvernelio Vyriausybės grąžinamus įgaliojimus. 

19:00 Prezidentūros kieme – iškilmingas priėmimas

Inauguracijos dienos renginius užbaigė koncertas S. Daukanto aikštėje ir priėmimas Prezidentūros rūmų kieme, kur susirinko gausybė kviestinių svečių.

15:50 Pirmasis naujojo prezidento dekretas – priimti Vyriausybės įgaliojimai

Penktadienį ryte prisiekęs ir pradėjęs eiti prezidento pareigas Gitanas Nausėda popiet jau pasirašė savo pirmąjį dekretą.

Jis buvo pasirašytas prezidento rūmuose susitikus su premjeru Sauliumi Skverneliu, kuris, vykdydamas Konstitucijos nurodymą, grąžino valstybės vadovui savo vadovaujamos septynioliktosios Vyriausybės įgaliojimus.

Toks veiksmas yra pavadintas „mandagumo atsistatydinimu“, nes leidžia prezidentui patikrinti, ar Seimas ir jame esanti valdančioji dauguma tebepasitiki Vyriausybe bei jos 2016 m. gruodį patvirtinta veiklos programa.

nuotrauka::5

Dekrete nurodoma, kad grąžinami Vyriausybės įgaliojimai yra priimami, premjerui ir ministrams pavedama laikinai eiti savo pareigas iki kabinetas bus performuotas iš naujo.

Pagal Konstituciją ir galiojančius įstatymus, G. Nausėda privalės teikti Seimui pakartotinai premjeru tvirtinti įgaliojimus grąžinusios Vyriausybės vadovo, t. y. S. Skvernelio kandidatūrą.

Planuojama, kad kitą ketvirtadienį Seimas balsuos dėl S. Skvernelio. Jeigu parlamentarai neprieštaraus ir premjeras bus paskirtas iš naujo, jis kartu su prezidentu suformuos Vyriausybės sudėtį.

Atnaujintoje ir išplėstoje valdančiojoje koalicijoje dalyvauja keturios politinės jėgos, kartu turinčios Seime 76 mandatus iš 141. Tai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP), Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškųjų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) bei Tvarkos ir teisingumo partija (TTP).

LVŽS atnaujintame kabinete gaus 9 ministrų portfelius iš 14-os, tarp jų – finansų, socialinės apsaugos ir darbo, energetikos, ekonomikos ir inovacijų, sveikatos apsaugos.

Valstiečių-žaliųjų partneriams atiteks penki ministrų portfeliai. LLRA-KŠS deleguos vidaus reikalų ir susisiekimo ministrus. LSDDP turės užsienio reikalų ir žemės ūkio ministrus. TTP formaliai gavo vieną ministro portfelį – krašto apsaugos.

Jeigu lyginant su dabartine sudėtimi Vyriausybėje pasikeis daugiau kaip vienas ministras, kabinetas turės iš naujo gauti Seimo įgaliojimus veikti. Balsavimas dėl to Seime gali įvykti liepos pabaigoje.

15:22 G. Nausėda tautos klausia, ar jau atėjome į tą laisvę, kurios siekėme

Oficialiai perėmęs prezidentūros rūmus naujasis valstybės vadovas Gitanas Nausėda S. Daukanto aikštėje perskaitė tautai skirtą inauguracinę kalbą.

„Drąsiai lietuviškos dvasios veržlumu vadavomės iš okupacijos narvo ir siekėme Laisvės. Laisvės – laisvoje Tėvynėje, savo demokratinėje valstybėje, kurioje saugu, oru ir gera gyventi. Tačiau šiandien mes vis dar klausiame: ar tai ir yra ta laisvė, kurios siekėme? Ar jau atėjome į savo Pažadėtąją Žemę – Pažadėtąją Gerovės Lietuvą – visiems? Ar „saulė Lietuvoj“ jau prašalino tamsumas? Ar išsipildė Laisvės kovų, Sąjūdžio puoselėta laisvos, stiprios ir gerove visiems sklidinos Tėvynės viltis?“ – savo kalboje klausė G. Nausėda.

Ir čia pat pats ir atsakė: „Būkime sąžiningi ir garsiai sau ištarkime: dar – ne, dar – ne visiems. Šiandien pragyvenimo lygio kontrastai Lietuvoje yra vis dar ženklūs. Dalis Lietuvos vis dar vaduojasi iš praeities – iš sovietų sistemos primesto dvasinio bei medžiaginio skurdo.“

Pasak prezidento, „dažnai neatsakingas, viešąjį interesą neginantis politikavimas menkina piliečių orumą ir socialinį teisingumą, netelkia sutarimo ir skatina nusivylimą savo valstybe“.

„Kol šių ligų nepagydėme, kol gerovė mūsų valstybėje netapo visiems prieinamu gėriu ir kol savivertė neužvaldė mūsų širdžių ir protų, tol vis dar nesame laisvi, vis dar nesame nuo vidinių ir išorinių priešų išsivadavusi valstybė“, – sakė valstybės vadovas.

Anot G. Nausėdos, prezidento pareigų jis pasiryžo imtis, nes jam „rūpi sąžiningumo, pagarbos ir atsakomybės politikoje bei visuomenėje įsigalėjimas; rūpi socialinis teisingumas ir nuoseklus gerovės visiems kūrimas; rūpi vieninga, saugi ir tvarią ateities viziją turinti Lietuva“.

Naujasis valstybės vadovas pabrėžė, kad jis buvo nepriklausomas kandidatas, todėl šiandien jis yra nepriklausomas, kad būtų laisvas veikti žmonių labui.

G. Nausėda pažadėjo išlikti atviru, paprastu, prieinamu, išklausančiu, noriai bendraujančiu ir atsiliepiančiu žmogumi. „Esu įsitikinęs, kad taip bus ir po penkerių metų, o jeigu ne – jūs be užuolankų man tai priminkite!“ – pabrėžė prezidentas, kreipdamasis į rinkėjus.

„Būkime laisvi, išmintingi ir valingi mūsų bendrojo gėrio, mūsų bendrų namų – Lietuvos kūryboje!“ – savo kalbą tautai baigė prezidentas.

15:14 G. Nausėda tapo prezidentūros šeimininku, D. Grybauskaitė atsisveikino

Po Šventų Mišių Arkikatedroje bazilikoje ir vėliavų pagerbimo ceremonijos Katedros aikštėje naujasis prezidentas Gitanas Nausėda, lydimas savo žmonos Dianos, pėsčiomis atėjo iki netoliese esančios Simono Daukanto aikštės. Čia surengta iškilminga prezidentūros perdavimo ceremonija.

Kadencija baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė perdavė G. Nausėdai simbolinį valstybės antspaudą ir ypatingą Konstitucijos leidimą. Po to D. Grybauskaitei įteikta virš prezidentūros plėvėsavusi valstybės vadovo vėliava ir ji išvyko iš prezidentūros, palikusi ją naujajam šeimininkui.

nuotrauka::4

Virš rūmų iškelta nauja prezidento vėliava. G. Nausėda pamojo susirinkusiems iš rūmų balkono.

G. Nausėdą sveikino Garbės sargybos kuopos kariai, taip pat istorinės patrankos šūviai, skirti Lietuvos valstybei, jos žmonėms ir prezidentui.

Jau prezidentūros rūmuose G. Nausėda priims jam grąžinamus Vyriausybės įgaliojimus. Vėliau S. Daukanto aikštėje bus surengtas koncertas, o vakare – oficialus priėmimas prezidentūros rūmų kieme.

12:13 G. Nausėda žada vadovautis šaltu protu bei išmintimi

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad su Seimo ir Vyriausybe bendradarbiaus remdamasis išmintimi ir šaltu protu ir nesieks konfrontacijos, praneša BNS.

„Su visomis valdžiomis institucijomis sieksiu bendradarbiauti siekdamas maksimalios naudos savo šaliai, o tai yra įmanoma padaryti ne konfliktuojant, ne konfrontuojant, bei ieškant sprendimų tikrai nelengvoms problemoms išspręsti“, – po prezidento priesaikos Seime žurnalistams sakė G. Nausėda.

„Tikiu, kad tai įmanoma padaryti. Reikia tik turėti šaltą, išmintingą protą ir elementarios valios tai padaryti. Manau, kad mes tai padarysime“, – pridūrė jis.

Naujasis šalies vadovas teigė, kad penktadienį duotos priesaikos žodžiai nuo šiol jį lydės visą gyvenimą.

„Svarbiausias ir stipriausias jausmas – man dabar skamba priesaikos žodžiai, stengiuosi įvertinti kiekvieną iš tų žodžių, atskirai ir kartu paėmus. Suprantu, kad su šia priesaika nuo šiol gyvensiu kiekvieną dieną. Tiek dieną, tiek ir naktį“, – teigė jis.

G. Nausėda taip pat vylėsi, kad pavyks sutelkti visus žmones dirbti šalies naudai.

12:05 Ginkluotosios pajėgos pasveikino savo naująjį vadą

Po priesaikos davimo ceremonijos Seime naująjį prezidentą-vyriausiajam ginkluotųjų pajėgų vadui Gitanui Nausėdai pagarbą atidavė Lietuvos kariai.

Ceremonija įvyko Nepriklausomybės aikštėje prie Seimo rūmų.

Čia prezidentą pagerbė visų Lietuvos karinių pajėgų rūšių būriai ir vėliavos. Prezidentui raportavo kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas.

Ceremonijoje dalyvavo ir kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Po rikiuotės įvyko karinis paradas Gedimino prospektu nuo Nepriklausomybės aikštės iki Katedros.

Vėliau Arkikatedroje bazilikoje bus laikomos mišios, o po jų Katedros aikštėje G. Nausėdą pagerbs miestų ir miestelių, taip pat užsienio lietuvių bendruomenių vėliavos.

Iš Katedros aikštės prezidentas su žmona Diana pėsčiomis nueis iki prezidentūros rūmų, kur penktadienio pavakary įvyks jų perdavimo ceremonija.

11:51 G. Nausėda: „Nepastebėjome, kad sukūrėme dviejų greičių Lietuvą“

nuotrauka::3

Davęs priesaiką ir pradėjęs eiti prezidento pareigas Gitanas Nausėda Seime perskaitė oficialią savo inauguracinę kalbą.

„Sukūrėme valstybę, kuri šiandien gyvena turbūt sėkmingiausią ir ekonomiškai turtingiausią laikmetį šalies istorijoje“, – kalbėjo G. Nausėda.

„Tačiau kodėl tada daugelio mūsų neapleidžia jausmas, kad nuolat verždamiesi pirmyn pamiršome kažką labai svarbaus? Kodėl statistika ir žmonių savijauta žengia skyrium? Kaip, kalbėdami apie dviejų greičių Europą, nepastebėjome, jog sukūrėme dviejų greičių Lietuvą?“, – čia pat paklausė prezidentas.

Jis atkreipė dėmesį, kad Lietuva yra ne tik „nuostabus žemės lopinėlis prie Baltijos“.

„Lietuva – tai pirmiausia jos žmonės. Čia Vilniuje ir mano gimtojoje Klaipėdoje, Skuode ir Peterbore, Kaune ir Bergene, Rietave ir Alikantėje. Nėra ir negali būti dviejų, trijų ar penkių Lietuvų. Ji yra viena – mūsų visų. Nėra Lietuvos lietuvių ir užsienio lietuvių. Visi mes esame viena tauta“, – sakė valstybės vadovas.

Jis ragino įveikti susiskaldymą, pyktį, nuolatinę priešpriešą, konfliktus: „Prezidento – vienintelio Tautos visuotinai rinkto valstybės vadovo – pareiga kurti darbingą terpę racionaliam visų politinių jėgų bendradarbiavimui, subalansuoti jų veiklą Valstybei reikalinga ir efektyvia linkme.

G. Nausėda pakvietė žmonės dar sykį paragino visus susivienyti, „nes sprendimai, kuriuos priimsime dabar, lems valstybės ateitį artimiausius 30 metų“.

Jis pažadėjo inicijuoti nacionalinius susitarimus dėl švietimo, socialinės atskirties mažinimo, regionų politikos, valstybės prioriteto – tiek finansavimo, tiek ir požiūrio prasme – suteikimo kultūrai.

Prezidentas tikino būsiąs aktyviai veikiantis ir atsakingai išnaudosiantis visas Konstitucijos suteikiamas galias.

„Prezidentas privalo užtikrinti, kad įstatymų viršenybė galiotų kiekvienam, kad teisėsaugos sistema būtų apsaugota nuo politikų įtakos, kad teisingumą vykdytų profesionalūs ir nepriekaištingos reputacijos žmonės, kad iš kiekvieno valstybės pareigūno būtų reikalaujama asmeninės atsakomybės. Manau, kad pasiekti tai galima principingumu ir atvirumu, todėl stiprinsiu ir plėsiu pilietinės visuomenės galimybes tiesiogiai dalyvauti sprendžiant svarbiausius Lietuvos valstybės gyvenimo klausimus.

Šiandien prisiekiau tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei“, – inauguracinėje kalboje pabrėžė prezidentas.

Jis priminė, kad savo rinkimų kampanijos metu išskyrė penkis esminius šalies rodiklius – pajamų nelygybės mažinimą, biudžeto mokestinių pajamų padidinimą nuo šiandieninių 30% iki 35% BVP, regioninės atskirties mažinimą, efektyvų ES fondų lėšų panaudojimą. „O penktasis ir, žvelgiant į ateitį, manau, pats svarbiausias rodiklis yra švietimo kokybės pažanga“, – išvardijo G. Nausėda.

Anot jo, biudžeto apimties padidinimas leistų gauti papildomus daugiau kaip 2 mlrd. Eur, kurie galėtų būti skirti socialinei apsaugai, sveikatai, kultūrai, viešosioms paslaugoms ir atlyginimams.

„Būtent šie Gerovės Lietuvos rodikliai man bus Vyriausybės ir visų politinių jėgų bendro darbo vertinimo kriterijais. Todėl skirdamas ministrus, pasirašydamas įstatymus, kritikuodamas ir girdamas viską vertinsiu pagal tai, kiek institucijos ir pareigūnai tarnauja Lietuvos žmonių gerovei“, – tvirtino G. Nausėda.

Užsienio politikoje jis žadėjo, kad Lietuva išliks „patikimu partneriu, kuris turi vertybinį stuburą, paremtą visuotinai priimtinomis tarptautinėmis teisės normomis“. „Mūsų strateginis kursas privalo išlikti tvirtas ir nuoseklus – dar gilesnė euroatlantinė integracija ir glaudūs santykiai tiek su Europos Sąjunga, tiek su JAV. Turime plėtoti ir vystyti dvišalius santykius su kaimyninėmis valstybėmis – Lenkija, Latvija, Estija –kartu siekti energetinės nepriklausomybės bei ginti savo interesus Europos Sąjungoje ir NATO“, – sakė prezidentas.

Jis taip pat tikino, kad valstybė toliau stiprins savo saugumą, išlaikydama krašto apsaugos sistemos finansavimo įsipareigojimus, investuodama į gynybinius pajėgumus, didindama reguliarios kariuomenės pajėgas ir plėsdama aktyvų rezervą bei piliečių, pasiruošusių ginti valstybę skaičių.

„Priesaika, kurią šiandien daviau Tautai ir Tėvynei, yra užrašyta Lietuvos Respublikos Prezidento įstatyme, tačiau ją ištarti galėtume kiekvienas iš mūsų. Būti ištikimam Lietuvai, saugoti ją, stiprinti nepriklausomybę, tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei, sąžiningai eiti savo pareigas – tai juk kiekvieno Lietuvos sūnaus ir dukros priesaika savo šaliai. Vykdykime ją kartu. Vardan tos, Lietuvos! Ir tepadeda mums Dievas“, – savo kalbą baigė G. Nausėda.

11:45 S. Skvernelis sveikino su nauju etapu

Pirmiausia Vyriausybės vadovas pasveikino Lietuvos Respublikos Prezidentą ir palinkėjo jam visokeriopos sėkmės įgyvendinant visai valstybei ir jos piliečiams svarbius tikslus, bendru ir sutelktu visų darbu kuriant gerovės valstybę.

„Šiandien sveikinu visus Lietuvos žmones su naujo Lietuvos politinės raidos etapo pradžia. Linkiu, kad šis etapas būtų kupinas dialogo, atvirumo, bendradarbiavimo ir tikros demokratijos, kuri jungia ir vienija, o ne skiria ir skaldo. Tikriausiai nesuklysiu pasakęs, kad to mes visi šiek tiek pasiilgome,“ – sakė premjeras.

Ministras Pirmininkas taip pat pasveikino visus kolegas politikus ir palinkėjo nepamiršti, kodėl esame čia ir kokia yra mūsų tikroji misija – tai bendri sprendimai mūsų piliečių ir Tėvynės labui. Sprendimai, kuriuos rengiant vienodai aktyviai ir konstruktyviai dalyvauja visos politinės jėgos, nesvarbu, ar esančios valdžioje, ar jos siekiančios.

„Šiandien Lietuva atverčia naują puslapį. Visi turime pagalvoti, kas jame bus parašyta. Tvirtai tikiu, kad tai bus ne tušti barniai, ne gražios kalbos iš aukštų tribūnų, o konkretūs darbai, kurių naudą ilgai jaus Lietuvos žmonės,“ – kalbėjo premjeras. 

11:31 V. Pranckietis tikisi puoselėjamos gerovės

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis šiandien Prezidento Gitano Nausėdos priesaikos priėmimo ceremonijoje sveikino Prezidentą ir linkėjo sėkmės ugdant ir puoselėjant gerovę, sutarimą ir pagarbą šalyje.

„Tikiu, kad Jūsų skvarbus analitinis žvilgsnis padės įtvirtinti prezidentinio atstovavimo principus strateginiais šalies klausimais. Konstitucinė pareiga spręsti pagrindinius užsienio politikos klausimus ir kartu su Vyriausybe vykdyti užsienio politiką tebūna reikšminga Jūsų darbotvarkėje“, – sakė parlamento vadovas.

Sveikinimo kalboje Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis sakė, kad yra gerbtinas sprendimas pirmajam užsienio vizitui pasirinkti Lenkijos Respubliką, nes „išlaikyti partnerystės santykių kursą su šia valstybe yra svarbu ne tik mums, Lietuvai, bet ir visam regionui – esame šios geopolitinės padėties dalimi“.

Stipri mūsų krašto apsauga, pasak parlamento vadovo, tapo valstybės prestižo ir aukšto Lietuvos žmonių sąmoningumo ženklu. „Šiandien, kai sutarimas tarp partijų jau yra rastas, negalime nurimti dėl aukštesnių nacionalinio saugumo politikos tikslų – siekime daugiau“, – sako Seimo Pirmininkas.

Parlamento vadovas Prezidentui Gitanui Nausėdai palinkėjo sėkmės atstovaujant mūsų šaliai, kad veiksmai ir sprendimai padėtų užtikrinti Lietuvos žmonių pasitikėjimą ir ramybę.

11:19 Davęs priesaiką G. Nausėda pradėjo eiti prezidento pareigas

Seime Gitanas Nausėda davė priesaiką ir oficialiai pradėjo eiti prezidento pareigas.

Iškilminga ceremonija vyko Seimo rūmų istorinėje Kovo 11-osios salėje.

Prezidentas perskaitė tokius priesaikos žodžius:

„Aš, Gitanas Nausėda,

prisiekiu Tautai būti ištikimas Lietuvos Respublikai ir Konstitucijai, gerbti ir vykdyti įstatymus, saugoti Lietuvos žemių vientisumą;

prisiekiu sąžiningai eiti savo pareigas ir būti visiems lygiai teisingas;

prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei.

Tepadeda man Dievas!“

Priesaiką priėmė Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas.

2019 m. liepos 12 d. 11.18 val. Konstitucinio Teismo pirmininkas konstatavo, kad davęs priesaiką ir pasirašęs ją, G. Nausėda pradėjo oficialiai eiti Lietuvos valstybės vadovo pareigas.

Atitinkamai nutrūko dešimt metų prezidentavusios Dalios Grybauskaitės įgaliojimai.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis įteikė G. Nausėdai aukščiausią valstybės apdovanojimą – Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine. Pagal įstatymą, toks apdovanojimas įteikiamas kiekvienam pareigas pradedančiam eiti Lietuvos valstybės vadovui.

Iki šiol Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine yra gavę visi ligšioliniai šiuolaikinės valstybės vadovai – Vytautas Landsbergis, Algirdas Brazauskas, Valdas Adamkus, Rolandas Paksas ir D. Grybauskaitė.

Be to, šis apdovanojimas yra įteiktas 25-iems užsienio valstybių monarchams ir prezidentams.

[infogram id="0639444f-df64-44e9-8428-c44e05c02843" prefix="05W" format="interactive" title="Copy: Verslo aplinka: Gitanas Nausėda, dosjė"]

11:14 D. Grybauskaitė: „Vienintelis kelrodis turi būti Konstitucija“

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė naujojo valstybės vadovo Gitano Nausėdos inauguracijos ceremonijoje Seime penktadienį palinkėjo jam vadovautis Konstitucija ir priminė, kad prezidento pareigos reikalauja darbo be poilsio dienų ir atostogų.

„Vienintelis kelrodis turi būti Konstitucija, kuris rodys kelią bet kokioje situacijoje. Primenu, kad prezidento pareigos privers prisiimti atsakomybę 24 valandas ir 7 dienas per savaitę. Išeiginių nebus ir atostogų nebus. Reikės daug dirbti. Todėl noriu palinkėti kantrybės, stiprybės ir žmonių palaikymo, nes žmonės jus išrinko“, – iš Seimo tribūnos sakė D. Grybauskaitė.

Į iškilmingą naujojo prezidento priesaikos davimo ceremoniją Seime atvyko kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, buvęs faktinis valstybės vadovas Vytautas Landsbergis, premjeras Saulius Skvernelis, Vyriausybės ir Seimo nariai, Kovo 11-osios akto signatarai, aukščiausiųjų valstybės institucijų vadovai, diplomatai, bažnyčios hierarchai.

Ceremonijai Seime vadovauja parlamento pirmininkas Viktoras Pranckietis ir jo pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė.

V. Pranckietis savo kalboje padėkojo D. Grybauskaitei už „išlaikytą vertybinį stuburą“ ir palinkėjo jai „sėkmės ateities veiklose“.

10:29 Prezidento priesaika

Netrukus Seimo rūmuose naujasis valstybės vadovas ištars prezidento priesaikos žodžius.

Konstitucijoje nurodoma: „Išrinktas Respublikos Prezidentas savo pareigas pradeda eiti rytojaus dieną pasibaigus Respublikos Prezidento kadencijai, po to, kai Vilniuje, dalyvaujant Tautos atstovams – Seimo nariams, prisiekia Tautai būti ištikimas Lietuvos Respublikai ir Konstitucijai, sąžiningai eiti savo pareigas ir būti visiems lygiai teisingas.“

Išrinktasis prezidentas perskaitys arba mintinai ištars tokius priesaikos žodžius:

„Aš, Gitanas Nausėda,

prisiekiu Tautai būti ištikimas Lietuvos Respublikai ir Konstitucijai, gerbti ir vykdyti įstatymus, saugoti Lietuvos žemių vientisumą;

prisiekiu sąžiningai eiti savo pareigas ir būti visiems lygiai teisingas;

prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei.

Tepadeda man Dievas!“

Priesaiką priims Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas, kuris ir oficialiai konstatuos, kad pradėjo eiti pareigas naujasis Lietuvos valstybės vadovas.

10:19 G. Nausėda apie J. Basanavičių: „Jo viso gyvenimo moto buvo Lietuva“

Išrinktasis prezidentas inauguracijos dieną G. Nausėda trumpai pasisakė prie paminklo patriarchui Jonui Basanavičiui.

„Šio žmogaus viso gyvenimo moto ir meilė buvo Lietuva. Semkimės įkvėpimo iš šio žmogaus, kuris puoselėjo tautinę tapatybę. Puoselėkime ir mes ją taip, kaip tai darė J. Basanavičius“, – žiniasklaidai sakė G. Nausėda.

„Netraktuokime jo kaip paminklo, traktuokime kaip gyvą žmogų, kuris stebi mus, kaip mes puoselėjame, giname ir mylime savo kraštą, savo Lietuvą“, – pridūrė išrinktasis prezidentas.

Jis taip pat sakė, kad per penkerius kadencijos metus stengsis pateisinti rinkėjų lūkesčius.

„Tikiuosi, jie nenusivils“, – teigė G. Nausėda.

Jis prezidentu buvo išrinktas per antrąjį rinkimų turą gegužės 26 d., surinkęs 66% balsų.

nuotrauka::2

10:06 Prasidėjo prezidento inauguraciniai renginiai

Po dešimtmetį trukusio Dalios Grybauskaitės prezidentavimo penktadienį keičiasi aukščiausias šalies pareigūnas – Vilniuje vyksta naujojo Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos iškilmės.

Ryte išrinktasis prezidentas atvyko į sostinės senamiestį, prie tik pernai pastatyto patriarcho Jono Basanavičiaus paminklo. Pakeliui G. Nausėda atsisuko į Aušros Vartų koplyčią ir persižegnojo, žvelgdamas į Šventąjį Gailestingumo Motinos paveikslą.

G. Nausėda padėjo gėlių prie J. Basanavičiaus paminklo.

Visose inauguracinės dienos ceremonijose dalyvauja ir prezidento žmona Diana Nausėdienė bei jo abi dukros.

Iš senamiesčio G. Nausėda pasuks link Seimo, kur įvyks oficiali jo prisaikdinimo ceremonija.

09:51 Dienos iškilmės

Iškilmės prasidės ryte nuo tik pernai sostinės senamiestyje pastatyto Jono Basanavičiaus paminklo aplankymo.

Vėliau Seime G. Nausėda duos priesaiką, kurią priims Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis įteiks G. Nausėdai įteiktas aukščiausią valstybės apdovanojimą – Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine. Toks apdovanojimas įteikiamas kiekvienam pareigas pradedančiam eiti Lietuvos valstybės vadovui.

nuotrauka::1

Seime naujasis valstybės vadovas perskaitys oficialią savo inauguracinę kalbą.

Beje, numatyta, kad trumpą kalbą perskaitys ir kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Po priesaikos davimo ceremonijos prie Seimo rūmų prezidentui – naujajam ginkluotųjų pajėgų vadui – pagarbą atiduos Lietuvos kariai. Įvyks karinis paradas Gedimino prospektu.

Vėliau Arkikatedroje bazilikoje bus laikomos mišios, o po jų Katedros aikštėje G. Nausėdą pagerbs miestų ir miestelių vėliavos. Iš Katedros aikštės prezidentas pėsčiomis nueis iki prezidentūros rūmų, kur įvyks jų perdavimo ceremonija.

Simono Daukanto aikštėje prie prezidentūros naujasis valstybės vadovas perskaitys savo kalbą, skirtą tautai.

Po šios ceremonijos G. Nausėda jau prezidento rūmuose susitiks su premjeru Sauliumi Skverneliu, kuris, vykdydamas Konstitucijos nurodymą, grąžins valstybės vadovui Vyriausybės įgaliojimus. Taip bus atvertas kelias septynioliktosios Vyriausybės pertvarkymui.

Vakarop S. Daukanto aikštėje bus surengtas koncertas, o dienai baigiantis prezidentūros rūmų kieme įvyks priėmimas maždaug 2.000 kviestinių svečių.

Visose inauguracijos iškilmėse G. Nausėda dalyvaus kartu su savo žmona Diana.

Preliminariais skaičiavimais, inauguracija valstybės biudžetui kainuos apie 60.000 Eur.

09:49 Iškilmių tvarkaraštis

[infogram id="12612cae-5968-484c-81e9-d03accba99de" prefix="ktf" format="interactive" title="Verslo aplinka: inauguracijos dienotvarkė"]

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

G. Nausėda: susisiekimo ministru siūlomas V. Kondratovičius, VRM – J. Narkevičius 1

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį patvirtino, kad valdantieji susisiekimo ministru pasiūlė buvusį šios...

B. Johnsonas išrinktas naujuoju JK premjeru 8

Borisas Johnsonas antradienį paskelbtas naujuoju Jungtinės Karalystės (JK) Konservatorių partijos lyderiu.

B. Johnsonas įneš dar daugiau chaoso į „Brexit“ rebusą Premium

Trečiadienį pareigas pradės eiti naujasis Jungtinės Karalystės (JK) premjeras. Juo, kaip ir prognozuota, tapo...

Premjeras: dar ne dėl visų kandidatų į ministrus sutarta su prezidentu 

Premjeras Saulius Skvernelis tvirtina, kad dar ne dėl visų kandidatų į atnaujintą Vyriausybės sudėtį yra...

S. Skvernelis lieka premjeru, žada naujus mokesčius 14

Už pritarimą prezidento Gitano Nausėdos teikimui skirti Saulių Skvernelį premjeru šiandien balsavo 83 Seimo...

Prezidento dar vienas veto – irgi dėl disponavimo valstybės turtu  6

Prezidentas Gitanas Nausėda siūlo nepalikti partijoms teisės neatlygintinai naudotis valstybės turtu.

Vyriausybėje pasikeis trys ministrai 10

Atnaujintoje Vyriausybėje tikrai pasikeis vidaus reikalų, susisiekimo ir žemės ūkio ministrai. Tai patvirtino...

Rusija pirmą kartą pažeidė Pietų Korėjos oro erdvę 1

Pietų Korėja praneša, kad antradienį iššovė įspėjamųjų šūvių į Rusijos karinį orlaivį šiam, pasak Pietų...

R. Karbauskis: A. Širinskienė paliks „tvarkiečių“ frakciją, ją pakeis kitas politikas  2

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad į „tvarkiečių“ frakciją perėjusi parlamentarė...

Pirmąjį pusmetį Klaipėdos uostas augo, antrasis pusmetis gali būti kuklesnis Premium

Atsargios Klaipėdos uosto direkcijos prognozės dėl kiek mažesnės nei pernai krovos apimties 2019 m. pirmąjį...

Kelių įstatymas didina socialinę atskirtį tarp miesto ir kaimo  11

Kelių įstatymas yra ypač nepalankus kaimo gyventojams, gyvenantiems šalia valstybinės reikšmės kelių, kurie...

Problemiški IT viešieji pirkimai: konkursų mažiau, išleista daugiau Premium 3

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) išanalizavo ir palygino IT paslaugų pirkimų tendencijas 2016–2018 ir...

Paslaugos
05:45
Valstybės valdomų įmonių pertvarka vėluoja  Premium

Vyriausybei tenka pripažinti: gerokai vėluoja dalies valstybės valdomų įmonių (VVĮ) pertvarkos planai.

G. Nausėdos pirmasis veto – dėl valstybės turto panaudojimo  13

Prieš dešimt dienų pradėjęs eiti pareigas prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį vetavo pirmąjį įstatymą –...

Verslo aplinka
2019.07.22
Parlamentinei veiklai skirtas lėšas Seimo nariai leidžia automobiliams ir suvenyrams

Pirmąjį šių metų pusmetį Seimo nariai parlamentinėms reikmėms išleido 633.000 Eur. Tai 49.000 Eur daugiau nei...

Verslo aplinka
2019.07.22
Po dar vienų rinkimų Ukrainoje iššūkių netrūks Premium

Ukrainos pirmalaikiuose parlamento rinkimuose savo politinę įtaką sutelkė Volodymyras Zelenskis, Ukrainos...

Verslo aplinka
2019.07.22
STT: savivaldybių įmonėse giminystė sieja vidutiniškai penktadalį darbuotojų 8

Savivaldybių įmonėse giminystės ryšiai sieja vidutiniškai penktadalį, o kai kur – net pusę darbuotojų,...

Verslo aplinka
2019.07.22
KAM: šiemet dėl tarnybos vengimo nubausti beveik 7.000 vyrų 23

Šiais metais dėl tarnybos kariuomenėje vengimo nubausti beveik 7.000 vyrų, pranešė Krašto apsaugos...

Verslo aplinka
2019.07.22
Išbandymas po esminio kabineto perkratymo – tik vienąsyk ir jau senokai   Premium

Prieš 25 metus Lietuvos Vyriausybei pirmą ir kol kas paskutinį kartą teko konstitucinis išbandymas atgauti...

Verslo aplinka
2019.07.22
Nepriklausomos valdybos – netobula, bet nieko geriau nesugalvota 6

Prieš metus – pernai liepą Lietuva tapo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) 36-ąja...

Verslo aplinka
2019.07.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau