STT: viešuosiuose pirkimuose dažnai laimi ligoninių rėmėjai

Publikuota: 2018-11-14
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvos ligoninių viešuosius pirkimus neretai laimi įmonės, suteikusios paramą toms medicinos įstaigoms arba su jomis susijusiems paramos gavėjams.

Tokios išvados priėjo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) analitinės antikorupcinės žvalgybos pareigūnai, atlikę viešųjų pirkimų ligoninėse tyrimą.

Padovanojęs milijoną laimi dešimčių milijonų vertės konkursą

„Išanalizavus 2015–2017 m. Santaros klinikose vykdytus viešuosius pirkimus ir gautą paramą, nustatyta, kad 319 juridinių asmenų laimėjo Santaros klinikų vykdytų viešųjų pirkimų už beveik 164 mln. Eur. Per tą patį laikotarpį 216 juridinių asmenų skyrė beveik 8 mln. Eur paramos Santaros klinikoms arba su jomis susijusiems paramos gavėjams“, – trečiadienį pranešė STT.

Anot jos, iš šių 216 įmonių, kurios suteikė paramą Santaros klinikoms, daugiau kaip pusė – 123 – laimėjo ir šios medicinos įstaigos skelbtus viešuosius pirkimus.

„2015–2017 m. šie juridiniai asmenys, kurie sudarė iš viso 39% nuo visų viešųjų pirkimų laimėtojų. suteikė daugiau kaip 4 mln. Eur paramos Santaros klinikoms ir su jomis susijusiems paramos gavėjams bei laimėjo 87% (daugiau kaip 142 mln. Eur) Santaros klinikų viešųjų pirkimų vertės“, – konstatavo STT.

„Atkreiptinas dėmesys, kad Santaros klinikų organizuotus viešuosius pirkimus laiminčios įmonės paramą pervedė ne tik į Santaros klinikų paramos sąskaitą, bet ir 28 paramos gavėjams, registruotiems Santaros klinikų adresu ir dar 42 paramos gavėjams, kuriems vadovauja Santaros klinikų darbuotojai“, – priduriama pranešime.

Pasak STT, tęsiant analitinį tyrimą, nustatyta, kad panašios tendencijos, kai teikę paramą juridiniai asmenys laimi didžiausią ligoninių viešųjų pirkimų dalį, būdingos ir kitoms Lietuvos ligoninėms: „Pavyzdžiui, 2013–2016 m. 52 juridiniai asmenys (t. y. 11% viešųjų pirkimų laimėtojų) skyrė paramą Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės VšĮ Kauno klinikoms ir laimėjo 56% (apie 150 mln. Eur) Kauno klinikų viešųjų pirkimų vertės. 40 juridinių asmenų (t. y. 18% viešųjų pirkimų laimėtojų) skyrė paramą VšĮ Respublikinei Šiaulių ligoninei ir taip pat laimėjo 56% (apie 33 mln. Eur) visų šios ligoninės viešųjų pirkimų vertės.“

Panaši situacija ir Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, kur 44 juridiniai asmenys, skyrę jai paramą, laimėjo 66%, t. y. apie 27 mln. Eur šios ligoninės viešųjų pirkimų vertės.

Atliks pakartotinį tyrimą

„Siekiant patikrinti, kiek minėta parama atitinka Labdaros ir paramos įstatyme įtvirtintus paramos tikslus, buvo atlikta 10 didžiausią paramą gavusių su Santaros klinikomis susijusių paramos gavėjų finansinių srautų analizė. Nustatyta, kad beveik pusė gaunamų įplaukų buvo panaudota komandiruotėms, konferencijoms, renginių organizavimo, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugoms apmokėti“, – nurodoma STT pranešime.

„Tyrimo metu gauti rezultatai signalizuoja apie galimus interesų konfliktus ir sukuria regimybę, kad ligoninėse organizuojant viešuosius pirkimus bei priimant paramą iš viešųjų pirkimų laimėtojų, gali egzistuoti korupcija“, – pranešime cituojamas Žydrūnas Bartkus, STT direktorius.

Pasak jo, „atlikto tyrimo rezultatai bus pateikti sprendimus priimantiems valstybės vadovams ir kitoms institucijoms pagal jų kompetenciją“.

Ateityje STT pažadėjo „pakartotinai atlikti situacijos pokyčių analizę ir apie jos rezultatus informuoti visuomenę“.

Pripažino problemą

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) jau sureagavo į STT tyrimą.

„Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir ministerijos vadovybė labai vertina STT atliktą analizę ir joje pateiktus faktus apie mūsų šalies gydymo įstaigų gaunamą paramą iš verslo subjektų ir kiek viešuosius pirkimo konkursus laiminčios įmonės teikia paramos gydymo įstaigoms. Analizėje teikiami duomenys išties įspūdingi ir keliantys nerimą. Iš jos matyti, kad ligoninių viešuosius pirkimus laimi įmonės, suteikusios paramą perkančiajai organizacijai arba su ja susijusiems paramos gavėjams. Ir tokių atvejų yra labai daug, kuomet gydymo įstaigose daugiau kaip pusę įstaigos viešųjų pirkimų laimi tokios paramos teikėjai“, – VŽ atsiųstame komentare tvirtina Lina Bušinskaitė-Šriubėnė, SAM vadovo patarėja ir atstovė spaudai.

Visgi, pasak jos, „šie faktai nenustebino, nes SAM vadovybės iniciatyva ministerijos korupcijos prevencijos specialistų surinkta informacija apie gydymo įstaigų gaunamą paramą iš verslo subjektų parodė labai panašią situaciją, o įvertinus tokius nerimą ir abejonių keliančius faktus, SAM korupcijos prevencijos specialistai parengė ir gydymo įstaigoms išsiuntė specialias rekomendacijas, kurių nurodė laikytis, siekiant užtikrinti maksimalų skaidrumą įstaigų veikloje“.

SAM pažadėjo ir toliau dirbti, „siekiant tobulinti ir skaidrinti sistemą“. „Tad išanalizavus naujausią STT informaciją ir teikiamus duomenis, bus sprendžiama, kokias dar papildomas priemones inicijuoti. O tai labai svarbu, nes, deja, sveikatos sektorius vis dar yra tarp lyderių pagal korupcijos apraiškas, lyginant su kitomis sritimis“, – pastebėta komentare.

Jame išvardijami ir keli pasiūlymai gydymo įstaigoms, kaip būtų galima išvengti galimų korupcinio pobūdžio apraiškų: „Pirmiausia, įsiregistruoti paramos gavėjo statusą. Antra, viešinti įstaigos teisę gauti paramą (pagal Labdaros ir paramos įstatymą) įstaigos svetainėje, skelbimų lentose, išdėstyti lankstinukus matomose vietose, vykdyti aiškinamąjį darbą jeigu lankytojai teiraujasi dėl paramos suteikimo. Trečia, viešinti kokiems tikslams įstaiga gali panaudoti gautą paramą (medikų kvalifikacijos kėlimui, gyventojų sveikatos stiprinimui, informavimui ir pan.). Ketvirta, pacientui siūlant pinigus, medicinos personalas turi išaiškinti asmens teisę remti įstaigą ir kokiu būdu tai daroma (įmokama į įstaigos kasą, mokėjimo pavedimu per banko įstaigą), siekiant išvengti konfliktinės situacijos ir policijos kvietimo galimo kyšio atveju. Penkta, teikti viešas ataskaitas apie gautos paramos panaudojimą.“

Tiria korupcinę schemą Santaros klinikose

Šiemet vasarį STT pradėjo tirti bylą dėl galimo kyšininkavimo mechanizmo Santaros klinikose, kai už laimėtus viešuosius pirkimus iš įmonių reikalauta neteisėto finansinio atlygio jį užmaskuojant kaip paramą. Santaros klinikų buvusį vadovą Kęstutį Strupą teisėsauga įtaria per ligoninės Informatikos ir plėtros centro direktorių Romualdą Kizlaitį tarusis su įmonėmis, kad šios už laimėtus viešuosius pirkimus pervestų klinikoms galimai neteisėtą finansinį atlygį, užmaskuotą kaip paramą.

Teisėsauga pareiškė įtarimus p. Strupui ir p. Kizlaičiui, taip pat keliems kitiems Santaros klinikų darbuotojams, privačių įmonių atstovams.

Įtariamieji savo kaltę kategoriškai neigia.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Kinija ruošiasi atsakui į JAV spaudimą „Huawei“

Kinija gali imtis atsako į Donaldo Trumpo, JAV prezidento, žingsnį įtraukti į juodąjį sąrašą Kinijos...

G. Surplys atleido NMA vadovą E. Bėrontą

Valstybės saugumo departamentui (VSD) balandį pareiškus, kad Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) vadovas...

Pramonė
14:51
Rusijos ekonominiai lūkesčiai konfliktų šalyse: sėkmės perspektyva – miglota Premium

Rusijos prezidentas ir JAV valstybės sekretorius, be dvišalių santykių, susitikime prieš savaitę aptarė ir...

R. Lazutka: G. Nausėdos socialiniai siūlymai nukrypo į populizmą, I. Šimonytė nelinkusi atskleisti savo vertybių Premium 3

Iš Ingridos Šimonytės ir Gitano Nausėdos programų ir pasisakymų sunku suprasti, kokios yra jų tikrosios...

Elektros energijos rinka keičiasi: kiek laiko turi Lietuva? Verslo tribūna

Be konkurencingos aplinkos elektros energijos rinka negali vystytis bei užtikrinti geriausių sąlygų ir...

Pramonė
11:07
Savo prezidentavimo metu P. Porošenka neteko milijardieriaus statuso

Petro Porošenka, buvęs Ukrainos prezidentas, pirmadienį baigė savo kadenciją po to, kai vykusius prezidento...

D. Grybauskaitė: mums pasisekė dėl antrojo turo kandidatų 20

Dalia Grybauskaitė, kadenciją baigianti prezidentė, sako, kad Lietuvai pasisekė, nes antrajame šalies vadovo...

Margas kandidatų į europarlamentarus sąrašas

Esami ir buvę Seimo nariai, teisininkai, istorikai, filosofai, ekonomistai, viešųjų ryšių specialistai,...

Austrijoje po skandalo atsistatydina pusė ministrų 1

Iš Austrijos Vyriausybės traukiasi visi ministrai, priklausantys kraštutinės dešinės „Laisvės partijai“,...

Viešieji pirkimai: neužlopoma juodoji skylė 21

Nors Viešųjų pirkimų įstatymas išgyveno kone keturias dešimtis metamorfozių, ko gero, dar ne viena Vyriausybė...

I. Šimonytė: mane vis bando supakuoti į kokią nors dėžę, man kol kas pavyksta išlipti Premium 9

Ingrida Šimonytė, skirtingai nei dabartinė prezidentė, nevengtų bendrauti su verslu ir neatsiribotų nuo...

G. Nausėda: neatmetu galimybės koreguoti mokesčių reformą jau su 2020 m. biudžetu   Premium 5

Gitanas Nausėda, ekonomistas, interviu „Verslo žinioms“ teigia, kad pablogėjus ekonominei padėčiai siūlytų...

Atsistatydina Ukrainos premjeras V. Hroismanas 2

Volodymyras Hroismanas, Ukrainos premjeras, nusprendė atsistatydinti iš posto – tą jis padarys ateinantį...

Verslo aplinka
2019.05.20
Su V. Zelenskiu susitikusi D. Grybauskaitė ragino „sutraiškyti“ oligarchinę sistemą 9

Kijeve pirmadienį su Volodymyru Zelenskiu, naujuoju Ukrainos prezidentu, susitikusi Dalia Grybauskaitė,...

Verslo aplinka
2019.05.20
JAV ir Iranas apsisvaidė grasinimais 6

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, perspėjo Iraną, kad, abiem šalims įsivėlus į konfliktą, Iranas „sulauks...

Verslo aplinka
2019.05.20
Baltijos šalys ir JAV sutarė dėl formato „3+1“ energetikoje 11

Baltijos šalys ir Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) stiprins bendradarbiavimą energetikoje. Planuojama, kad...

Pramonė
2019.05.20
Politologai apie Ukrainos prezidento sprendimą: siekia išvengti „pagalių kaišiojimo“

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pareiškęs, kad ketina paleisti šalies parlamentą, siekia jam...

Verslo aplinka
2019.05.20
Už kyšininkavimą nuteistas Klaipėdos valstybinio jūrų uosto inžinierius 1

Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, pripažino kaltu dėl kyšininkavimo ir dokumentų...

Po priesaikos V. Zelenskis pareiškė paleidžiantis Aukščiausiąją Radą 16

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, savo inauguracinės kalbos metu pareiškė, kad paleidžia...

Verslo aplinka
2019.05.20
Lustų gamintojai seka „Google“ ir stabdo bendradarbiavimą su „Huawei“ 40

JAV milžinei „Google“ patvirtinus, kad ji iš dalies stabdo bendradarbiavimą su Kinijos kompanija „Huawei“, tą...

Technologijos
2019.05.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau