STT: viešuosiuose pirkimuose dažnai laimi ligoninių rėmėjai

Publikuota: 2018-11-14
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvos ligoninių viešuosius pirkimus neretai laimi įmonės, suteikusios paramą toms medicinos įstaigoms arba su jomis susijusiems paramos gavėjams.

Tokios išvados priėjo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) analitinės antikorupcinės žvalgybos pareigūnai, atlikę viešųjų pirkimų ligoninėse tyrimą.

Padovanojęs milijoną laimi dešimčių milijonų vertės konkursą

„Išanalizavus 2015–2017 m. Santaros klinikose vykdytus viešuosius pirkimus ir gautą paramą, nustatyta, kad 319 juridinių asmenų laimėjo Santaros klinikų vykdytų viešųjų pirkimų už beveik 164 mln. Eur. Per tą patį laikotarpį 216 juridinių asmenų skyrė beveik 8 mln. Eur paramos Santaros klinikoms arba su jomis susijusiems paramos gavėjams“, – trečiadienį pranešė STT.

Anot jos, iš šių 216 įmonių, kurios suteikė paramą Santaros klinikoms, daugiau kaip pusė – 123 – laimėjo ir šios medicinos įstaigos skelbtus viešuosius pirkimus.

„2015–2017 m. šie juridiniai asmenys, kurie sudarė iš viso 39% nuo visų viešųjų pirkimų laimėtojų. suteikė daugiau kaip 4 mln. Eur paramos Santaros klinikoms ir su jomis susijusiems paramos gavėjams bei laimėjo 87% (daugiau kaip 142 mln. Eur) Santaros klinikų viešųjų pirkimų vertės“, – konstatavo STT.

„Atkreiptinas dėmesys, kad Santaros klinikų organizuotus viešuosius pirkimus laiminčios įmonės paramą pervedė ne tik į Santaros klinikų paramos sąskaitą, bet ir 28 paramos gavėjams, registruotiems Santaros klinikų adresu ir dar 42 paramos gavėjams, kuriems vadovauja Santaros klinikų darbuotojai“, – priduriama pranešime.

Pasak STT, tęsiant analitinį tyrimą, nustatyta, kad panašios tendencijos, kai teikę paramą juridiniai asmenys laimi didžiausią ligoninių viešųjų pirkimų dalį, būdingos ir kitoms Lietuvos ligoninėms: „Pavyzdžiui, 2013–2016 m. 52 juridiniai asmenys (t. y. 11% viešųjų pirkimų laimėtojų) skyrė paramą Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės VšĮ Kauno klinikoms ir laimėjo 56% (apie 150 mln. Eur) Kauno klinikų viešųjų pirkimų vertės. 40 juridinių asmenų (t. y. 18% viešųjų pirkimų laimėtojų) skyrė paramą VšĮ Respublikinei Šiaulių ligoninei ir taip pat laimėjo 56% (apie 33 mln. Eur) visų šios ligoninės viešųjų pirkimų vertės.“

Panaši situacija ir Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, kur 44 juridiniai asmenys, skyrę jai paramą, laimėjo 66%, t. y. apie 27 mln. Eur šios ligoninės viešųjų pirkimų vertės.

Atliks pakartotinį tyrimą

„Siekiant patikrinti, kiek minėta parama atitinka Labdaros ir paramos įstatyme įtvirtintus paramos tikslus, buvo atlikta 10 didžiausią paramą gavusių su Santaros klinikomis susijusių paramos gavėjų finansinių srautų analizė. Nustatyta, kad beveik pusė gaunamų įplaukų buvo panaudota komandiruotėms, konferencijoms, renginių organizavimo, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugoms apmokėti“, – nurodoma STT pranešime.

„Tyrimo metu gauti rezultatai signalizuoja apie galimus interesų konfliktus ir sukuria regimybę, kad ligoninėse organizuojant viešuosius pirkimus bei priimant paramą iš viešųjų pirkimų laimėtojų, gali egzistuoti korupcija“, – pranešime cituojamas Žydrūnas Bartkus, STT direktorius.

Pasak jo, „atlikto tyrimo rezultatai bus pateikti sprendimus priimantiems valstybės vadovams ir kitoms institucijoms pagal jų kompetenciją“.

Ateityje STT pažadėjo „pakartotinai atlikti situacijos pokyčių analizę ir apie jos rezultatus informuoti visuomenę“.

Pripažino problemą

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) jau sureagavo į STT tyrimą.

„Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir ministerijos vadovybė labai vertina STT atliktą analizę ir joje pateiktus faktus apie mūsų šalies gydymo įstaigų gaunamą paramą iš verslo subjektų ir kiek viešuosius pirkimo konkursus laiminčios įmonės teikia paramos gydymo įstaigoms. Analizėje teikiami duomenys išties įspūdingi ir keliantys nerimą. Iš jos matyti, kad ligoninių viešuosius pirkimus laimi įmonės, suteikusios paramą perkančiajai organizacijai arba su ja susijusiems paramos gavėjams. Ir tokių atvejų yra labai daug, kuomet gydymo įstaigose daugiau kaip pusę įstaigos viešųjų pirkimų laimi tokios paramos teikėjai“, – VŽ atsiųstame komentare tvirtina Lina Bušinskaitė-Šriubėnė, SAM vadovo patarėja ir atstovė spaudai.

Visgi, pasak jos, „šie faktai nenustebino, nes SAM vadovybės iniciatyva ministerijos korupcijos prevencijos specialistų surinkta informacija apie gydymo įstaigų gaunamą paramą iš verslo subjektų parodė labai panašią situaciją, o įvertinus tokius nerimą ir abejonių keliančius faktus, SAM korupcijos prevencijos specialistai parengė ir gydymo įstaigoms išsiuntė specialias rekomendacijas, kurių nurodė laikytis, siekiant užtikrinti maksimalų skaidrumą įstaigų veikloje“.

SAM pažadėjo ir toliau dirbti, „siekiant tobulinti ir skaidrinti sistemą“. „Tad išanalizavus naujausią STT informaciją ir teikiamus duomenis, bus sprendžiama, kokias dar papildomas priemones inicijuoti. O tai labai svarbu, nes, deja, sveikatos sektorius vis dar yra tarp lyderių pagal korupcijos apraiškas, lyginant su kitomis sritimis“, – pastebėta komentare.

Jame išvardijami ir keli pasiūlymai gydymo įstaigoms, kaip būtų galima išvengti galimų korupcinio pobūdžio apraiškų: „Pirmiausia, įsiregistruoti paramos gavėjo statusą. Antra, viešinti įstaigos teisę gauti paramą (pagal Labdaros ir paramos įstatymą) įstaigos svetainėje, skelbimų lentose, išdėstyti lankstinukus matomose vietose, vykdyti aiškinamąjį darbą jeigu lankytojai teiraujasi dėl paramos suteikimo. Trečia, viešinti kokiems tikslams įstaiga gali panaudoti gautą paramą (medikų kvalifikacijos kėlimui, gyventojų sveikatos stiprinimui, informavimui ir pan.). Ketvirta, pacientui siūlant pinigus, medicinos personalas turi išaiškinti asmens teisę remti įstaigą ir kokiu būdu tai daroma (įmokama į įstaigos kasą, mokėjimo pavedimu per banko įstaigą), siekiant išvengti konfliktinės situacijos ir policijos kvietimo galimo kyšio atveju. Penkta, teikti viešas ataskaitas apie gautos paramos panaudojimą.“

Tiria korupcinę schemą Santaros klinikose

Šiemet vasarį STT pradėjo tirti bylą dėl galimo kyšininkavimo mechanizmo Santaros klinikose, kai už laimėtus viešuosius pirkimus iš įmonių reikalauta neteisėto finansinio atlygio jį užmaskuojant kaip paramą. Santaros klinikų buvusį vadovą Kęstutį Strupą teisėsauga įtaria per ligoninės Informatikos ir plėtros centro direktorių Romualdą Kizlaitį tarusis su įmonėmis, kad šios už laimėtus viešuosius pirkimus pervestų klinikoms galimai neteisėtą finansinį atlygį, užmaskuotą kaip paramą.

Teisėsauga pareiškė įtarimus p. Strupui ir p. Kizlaičiui, taip pat keliems kitiems Santaros klinikų darbuotojams, privačių įmonių atstovams.

Įtariamieji savo kaltę kategoriškai neigia.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
ETT: JK gali vienašališkai atšaukti „Brexit“

Europos Teisingumo teismas (ETT) pirmadienį išaiškino, kad Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė gali...

Kitų metų biudžete – daugiau lėšų ikimokyklinių pedagogų algoms

Kitų metų biudžeto projekte, dėl kurio priėmimo antradienį balsuos Seimas, skirti keli milijonai papildomų...

Darius Počebutas: jei eini teisingu keliu, sėkmė pati tave susiranda Rėmėjo turinys

Viena pirmųjų Lietuvos odontologijos klinikų prieš dešimtmetį tapo Tarptautinio implantacijos instituto...

Vadyba
06:00
Tradicijų ir technologijų sandrauga užtikrina pranašumą Rėmėjo turinys 1

Nuo tekstilės pramonės gaminių kurjerio iki pasaulinės įmonės – tai transporto ir logistikos grupės ALPI...

Pramonė
06:00
Žodis žvirbliu išskrenda, bumerangu smogia 7

Vyriausybė žada sudaryti palankesnes sąlygas stambiems investuotojams, tačiau pastarosiomis dienomis iš jos...

Migracijos tvarkos peržiūra vėluoja – užtruko diskusijos, kaip ją keisti Premium 3

Vyriausybei nepavyko jau šiemet įgyvendinti darbo migracijos procedūrų patobulinimo, numatant palankesnius...

Ežerų nuomininkai skundžiasi nuostoliais, bet nuomos neatsisako Premium 3

Lietuvoje išnuomota beveik 900 ežerų, kurių nuomininkai sako, kad šis turtas neša vien nuostolius. Vis dėlto...

Agroverslas
05:45
N. Pašiniano blokas triuškinančia pergale laimėjo rinkimus Armėnijoje

Sekmadienio rinkimuose į Armėnijos parlamentą užtikrintai laimėjo ir valdžioje įsitvirtino šalies laikinojo...

Verslo aplinka
2018.12.09
Tūkstančiai susirinko į mitingą reikalauti didesnių algų mokytojams 66

Maždaug 6 tūkst. žmonių sekmadienį susirinko į protesto akciją Vilniuje reikalauti sparčiau kelti algas...

Verslo aplinka
2018.12.09
Ingrida Šimonytė pagal populiarumą toliau vejasi Gitaną Nausėdą 25

Naujienų agentūros ELTA užsakymu rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ lapkričio...

Verslo aplinka
2018.12.09
Seimas įvedė kadencijas Seimo kontrolieriams 1

Parlamentarai apribojo Seimo kontrolierių kadencijų skaičių. Už tokias įstatymo pataisas balsavo 101...

Verslo aplinka
2018.12.09
Kremliaus rėmėjai socialiniuose tinkluose bando skaldyti Prancūziją 18

Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, sėkmingai išvengė kibernetinių atakų ir netikrų naujienų,...

Verslo aplinka
2018.12.09
Oficialu: laikas bus sukiojamas dar bent kelerius metus 13

Žlugo dalies Europos Sąjungos institucijų vadovų ir valstybių, tarp jų ir Lietuvos, puoselėta idėja labai...

Verslo aplinka
2018.12.09
JK kelias į „Brexit“: diplomatijos klaidos, kurios įklampino britus į spąstus Premium 14

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, ruošiasi šalies parlamento balsavimui gruodžio 11 d. dėl JK...

Verslo aplinka
2018.12.09
Investuotojai: gluminanti valdžios pareigūnų retorika gali sugriauti trapius pasitikėjimo likučius 13

Ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio pareiškimas, esą Pensijų fondų valdytojai bei administratoriai yra...

Verslo aplinka
2018.12.08
D. Trumpas neteks dar vieno administracijos vado 1

Johnas Kelly, JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos vadovas, iš pareigų pasitrauks iki metų pabaigos.

Verslo aplinka
2018.12.08
Protestai Prancūzijoje: susidūrimuose sužeisti 55 žmonės 35

Geltonųjų liemenių protestai Prancūzijoje šį savaitgalį – mažesni, nei anksčiau. Iš 31.000 protestuotojų...

Verslo aplinka
2018.12.08
Susitarta dėl ukrainiečių darbo sąlygų Lietuvoje 26

Kad būtų geriau užtikrinama abiejų šalių darbuotojų teisių ir interesų apsauga ir kovojama su nelegaliu...

Verslo aplinka
2018.12.07
Valstiečiai-žalieji dėl kandidato į prezidentus apsispręs įsibėgėjus sausiui 1

Valdančiosios Lietuvos Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) suvažiavimas, kuriame bus apsispręsta dėl šios...

Verslo aplinka
2018.12.07
A. Merkel įpėdine išrinkta A. Kramp-Karrenbauer 3

Didžiausia ir dominuojanti centro dešiniosios politinė partija Vokietijos Krikščionių demokratų sąjunga (CDU)...

Verslo aplinka
2018.12.07

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau