STT: viešuosiuose pirkimuose dažnai laimi ligoninių rėmėjai

Publikuota: 2018-11-14
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvos ligoninių viešuosius pirkimus neretai laimi įmonės, suteikusios paramą toms medicinos įstaigoms arba su jomis susijusiems paramos gavėjams.

Tokios išvados priėjo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) analitinės antikorupcinės žvalgybos pareigūnai, atlikę viešųjų pirkimų ligoninėse tyrimą.

Padovanojęs milijoną laimi dešimčių milijonų vertės konkursą

„Išanalizavus 2015–2017 m. Santaros klinikose vykdytus viešuosius pirkimus ir gautą paramą, nustatyta, kad 319 juridinių asmenų laimėjo Santaros klinikų vykdytų viešųjų pirkimų už beveik 164 mln. Eur. Per tą patį laikotarpį 216 juridinių asmenų skyrė beveik 8 mln. Eur paramos Santaros klinikoms arba su jomis susijusiems paramos gavėjams“, – trečiadienį pranešė STT.

Anot jos, iš šių 216 įmonių, kurios suteikė paramą Santaros klinikoms, daugiau kaip pusė – 123 – laimėjo ir šios medicinos įstaigos skelbtus viešuosius pirkimus.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„2015–2017 m. šie juridiniai asmenys, kurie sudarė iš viso 39% nuo visų viešųjų pirkimų laimėtojų. suteikė daugiau kaip 4 mln. Eur paramos Santaros klinikoms ir su jomis susijusiems paramos gavėjams bei laimėjo 87% (daugiau kaip 142 mln. Eur) Santaros klinikų viešųjų pirkimų vertės“, – konstatavo STT.

„Atkreiptinas dėmesys, kad Santaros klinikų organizuotus viešuosius pirkimus laiminčios įmonės paramą pervedė ne tik į Santaros klinikų paramos sąskaitą, bet ir 28 paramos gavėjams, registruotiems Santaros klinikų adresu ir dar 42 paramos gavėjams, kuriems vadovauja Santaros klinikų darbuotojai“, – priduriama pranešime.

Pasak STT, tęsiant analitinį tyrimą, nustatyta, kad panašios tendencijos, kai teikę paramą juridiniai asmenys laimi didžiausią ligoninių viešųjų pirkimų dalį, būdingos ir kitoms Lietuvos ligoninėms: „Pavyzdžiui, 2013–2016 m. 52 juridiniai asmenys (t. y. 11% viešųjų pirkimų laimėtojų) skyrė paramą Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės VšĮ Kauno klinikoms ir laimėjo 56% (apie 150 mln. Eur) Kauno klinikų viešųjų pirkimų vertės. 40 juridinių asmenų (t. y. 18% viešųjų pirkimų laimėtojų) skyrė paramą VšĮ Respublikinei Šiaulių ligoninei ir taip pat laimėjo 56% (apie 33 mln. Eur) visų šios ligoninės viešųjų pirkimų vertės.“

Panaši situacija ir Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, kur 44 juridiniai asmenys, skyrę jai paramą, laimėjo 66%, t. y. apie 27 mln. Eur šios ligoninės viešųjų pirkimų vertės.

Atliks pakartotinį tyrimą

„Siekiant patikrinti, kiek minėta parama atitinka Labdaros ir paramos įstatyme įtvirtintus paramos tikslus, buvo atlikta 10 didžiausią paramą gavusių su Santaros klinikomis susijusių paramos gavėjų finansinių srautų analizė. Nustatyta, kad beveik pusė gaunamų įplaukų buvo panaudota komandiruotėms, konferencijoms, renginių organizavimo, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugoms apmokėti“, – nurodoma STT pranešime.

„Tyrimo metu gauti rezultatai signalizuoja apie galimus interesų konfliktus ir sukuria regimybę, kad ligoninėse organizuojant viešuosius pirkimus bei priimant paramą iš viešųjų pirkimų laimėtojų, gali egzistuoti korupcija“, – pranešime cituojamas Žydrūnas Bartkus, STT direktorius.

Pasak jo, „atlikto tyrimo rezultatai bus pateikti sprendimus priimantiems valstybės vadovams ir kitoms institucijoms pagal jų kompetenciją“.

Ateityje STT pažadėjo „pakartotinai atlikti situacijos pokyčių analizę ir apie jos rezultatus informuoti visuomenę“.

Pripažino problemą

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) jau sureagavo į STT tyrimą.

„Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir ministerijos vadovybė labai vertina STT atliktą analizę ir joje pateiktus faktus apie mūsų šalies gydymo įstaigų gaunamą paramą iš verslo subjektų ir kiek viešuosius pirkimo konkursus laiminčios įmonės teikia paramos gydymo įstaigoms. Analizėje teikiami duomenys išties įspūdingi ir keliantys nerimą. Iš jos matyti, kad ligoninių viešuosius pirkimus laimi įmonės, suteikusios paramą perkančiajai organizacijai arba su ja susijusiems paramos gavėjams. Ir tokių atvejų yra labai daug, kuomet gydymo įstaigose daugiau kaip pusę įstaigos viešųjų pirkimų laimi tokios paramos teikėjai“, – VŽ atsiųstame komentare tvirtina Lina Bušinskaitė-Šriubėnė, SAM vadovo patarėja ir atstovė spaudai.

Visgi, pasak jos, „šie faktai nenustebino, nes SAM vadovybės iniciatyva ministerijos korupcijos prevencijos specialistų surinkta informacija apie gydymo įstaigų gaunamą paramą iš verslo subjektų parodė labai panašią situaciją, o įvertinus tokius nerimą ir abejonių keliančius faktus, SAM korupcijos prevencijos specialistai parengė ir gydymo įstaigoms išsiuntė specialias rekomendacijas, kurių nurodė laikytis, siekiant užtikrinti maksimalų skaidrumą įstaigų veikloje“.

SAM pažadėjo ir toliau dirbti, „siekiant tobulinti ir skaidrinti sistemą“. „Tad išanalizavus naujausią STT informaciją ir teikiamus duomenis, bus sprendžiama, kokias dar papildomas priemones inicijuoti. O tai labai svarbu, nes, deja, sveikatos sektorius vis dar yra tarp lyderių pagal korupcijos apraiškas, lyginant su kitomis sritimis“, – pastebėta komentare.

Jame išvardijami ir keli pasiūlymai gydymo įstaigoms, kaip būtų galima išvengti galimų korupcinio pobūdžio apraiškų: „Pirmiausia, įsiregistruoti paramos gavėjo statusą. Antra, viešinti įstaigos teisę gauti paramą (pagal Labdaros ir paramos įstatymą) įstaigos svetainėje, skelbimų lentose, išdėstyti lankstinukus matomose vietose, vykdyti aiškinamąjį darbą jeigu lankytojai teiraujasi dėl paramos suteikimo. Trečia, viešinti kokiems tikslams įstaiga gali panaudoti gautą paramą (medikų kvalifikacijos kėlimui, gyventojų sveikatos stiprinimui, informavimui ir pan.). Ketvirta, pacientui siūlant pinigus, medicinos personalas turi išaiškinti asmens teisę remti įstaigą ir kokiu būdu tai daroma (įmokama į įstaigos kasą, mokėjimo pavedimu per banko įstaigą), siekiant išvengti konfliktinės situacijos ir policijos kvietimo galimo kyšio atveju. Penkta, teikti viešas ataskaitas apie gautos paramos panaudojimą.“

Tiria korupcinę schemą Santaros klinikose

Šiemet vasarį STT pradėjo tirti bylą dėl galimo kyšininkavimo mechanizmo Santaros klinikose, kai už laimėtus viešuosius pirkimus iš įmonių reikalauta neteisėto finansinio atlygio jį užmaskuojant kaip paramą. Santaros klinikų buvusį vadovą Kęstutį Strupą teisėsauga įtaria per ligoninės Informatikos ir plėtros centro direktorių Romualdą Kizlaitį tarusis su įmonėmis, kad šios už laimėtus viešuosius pirkimus pervestų klinikoms galimai neteisėtą finansinį atlygį, užmaskuotą kaip paramą.

Teisėsauga pareiškė įtarimus p. Strupui ir p. Kizlaičiui, taip pat keliems kitiems Santaros klinikų darbuotojams, privačių įmonių atstovams.

Įtariamieji savo kaltę kategoriškai neigia.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
V. Putinas bando įtikinti Vokietijos ir Prancūzijos vadovus švelninti sankcijas

Rusijos autoritarinis vadovas Vladimiras Putinas Vakarų lyderius bando įtikinti švelninti ekonomines...

P. Porošenka turėjo atvykti į Vilnių, bet nebuvo išleistas iš Ukrainos

Buvęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka šeštadienį pranešė, kad jam buvo neleista išvykti iš šalies,...

Individualiems namams – sustiprinta nuotekų kontrolė

Aplinkos ministerijos užsakymu kuriama speciali sistema, kuri kontroliuos individualiuose namuose gyvenančių...

A. Merkelis. Pinigų plovimo prevencijos auditas: kaip naštą paversti galimybėmis

Lietuvoje „fintech“ įmonių skaičius artėja prie 300, ir toms, kurios turi finansų įstaigos licenciją, svarbu...

Nuomonės
15:05
J. Neliupšienė: investuotojai teiraujasi, kada Lietuvoje prasidės karas 3

Investuotojai dabar visai kitaip vertina ir mato mūsų regioną, jie teiraujasi, kada Lietuvoje prasidės karas,...

Lietuvos stačiatikių bažnyčia prašo suteikti jai savarankiškos Bažnyčios statusą 2

Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus kreipėsi į Maskvos patriarchatą su prašymu suteikti Lietuvos...

Infografika: Rusija sparčiai „dovanoja“ ginkluotę Ukrainos pajėgoms Premium

Nuo invazijos pradžios vasario pabaigoje Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms pavyko ne tik sunaikinti...

Maskvai ištikima Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atšaka nutraukia ryšius su Rusija

Maskvai ištikima Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atšaka penktadienį pareiškė nutraukianti ryšius su Rusija dėl...

Vienas pagrindinių Kremliaus ruporų vis dar Briuselyje – ciniškai giriasi ryšiais su ES pareigūnais Premium

Vladimiras Čižovas, Rusijos ambasadorius prie Europos Sąjungos (ES), po Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir...

O. Scholzas Vokietijos verslui su Kinija pataria elgtis atsargiau

Šalies įmonės turėtų dėti daugiau pastangų, kad diversifikuotų savo tiekimo grandines ir eksporto rinkas,...

Lietuvoje – rekordinis pasitikėjimas kariuomene

Tęsiantis Rusijos karui prieš Ukrainą, iki 68% išaugo pasitikėjimas kariuomene, rodo šeštadienį „Lietuvos...

TBT prokuroras ragina Rusiją bendradarbiauti tiriant karo nusikaltimus Ukrainoje

Rusija turėtų bendradarbiauti su Tarptautiniu Baudžiamuoju Teismu (TBT) tiriant įtariamus karo nusikaltimus,...

Rusija gali organizuoti Niurnbergą 2.0

Rusija propagandos bei invazijos pateisinimo tikslais gali organizuoti parodomąjį karo teismą sulaikytiems...

LVŽS išsirinko kandidatus į merus, A. Verygą siunčia į Kauną

Parlamentinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Taryba penktadienio vakarą patvirtino 24...

G. Nausėdą teigiamai vertina 60,3% gyventojų, reitinguose kyla A. Anušauskas

Naujausioje reitingų lentelėje į viršų šoko prezidento Gitano Nausėdos populiarumas – jį teigiamai vertina...

Reitingų lentelės viršuje įsitvirtina trys partijos

Reitingų lentelės viršuje įsitvirtina trys partijos – socialdemokratai, konservatoriai ir demokratai, rodo...

Stagfliacija nė motais – Lietuvoje dygsta nauji fabrikai Premium 3

Dėl dvigubo pandemijos ir karo smūgio visame pasaulyje išaugo infliacija ir sulėtėjo ekonomikų augimas.

Pramonė
07:30
Dėl COVID-19 uždarymų ekonomikai vis labiau kosint, Kinijos premjeras paragino dėti daugiau pastangų ją stabilizuoti

Kinijos premjeras Li Keqiangas paragino pareigūnus dėti daugiau pastangų siekiant stabilizuoti antrąją pagal...

Verslo aplinka
2022.05.27
Rumunija ir Lenkija tikisi Švedijos ir Suomijos narystės NATO

Rumunija ir Lenkija tikisi, kad Švedija ir Suomija galės įstoti į NATO, nepaisant Turkijos prieštaravimų,...

Verslo aplinka
2022.05.27
KAM: Baltijos valstybės rengia bendrą gynybos susitarimą 1

Reaguojant į dabartinę saugumo situaciją, Lietuva, Latvija ir Estija rengia Baltijos valstybių gynybos...

Verslo aplinka
2022.05.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku