Seimas neeiliniuose posėdžiuose vertins premjerą ir apsvarstys veto

Šią savaitę Seime bus surengti neeiliniai posėdžiai, skirti aktualijoms opozicijos reikalavimui įvertinti premjerą ir apsvarstyti prezidentės veto įstatymui dėl kogeneracinių jėgainių ribojimo.
Parengė rezoliuciją
Pagal galiojančius įstatymus, kai Vyriausybė pristato parlamentarams kitų metų biudžeto projektą, Seimas bent dešimt dienų nerengia eilinių plenarinių posėdžių ir komitetuose, komisijose bei frakcijose nagrinėja svarbiausią šalies finansinį dokumentą. 2019 m. biudžeto projektas Seimui pristatytas praėjusį ketvirtadienį, tad buvo numatyta, kad į eilinius plenarinius posėdžius parlamentarai sugrįš ne anksčiau kaip lapkričio 6 d.
Tačiau šią savaitę bus surengti neeiliniai posėdžiai. Antradienį jis rengiamas opozicijos reikalavimu, ketvirtadienį Seimo valdybos sprendimu.
Numatyta, kad antradienį parlamentarai svarstys opozicijos inicijuotą rezoliuciją dėl premjero Sauliaus Skvernelio galimos atsakomybės. Opozicija ją parengė, nes liko nepatenkinta p. Skvernelio atsakymais į klausimus dėl sunaikinto Vyriausybės pasitarimo įrašo dėl registrų duomenų teikimo žiniasklaidai.
Trijų opozicinių Seimo frakcijų konservatorių, liberalų ir socialdemokratų parengtame rezoliucijos projekte pažymima, kad spalio 16 d. Seimo plenariniame posėdyje p. Skvernelis, atsakydamas į Seimo narių iš anksto raštu užduotus klausimus, pateikė melagingą informaciją, atsisakė atskleisti prašomą informaciją apie galimai sunaikinto Vyriausybės pasitarimo įrašo aplinkybes bei sąmoningai klaidino Seimo narius apie Konstitucijoje, įstatymuose ir poįstatyminiuose teisės aktuose įtvirtintas Vyriausybės ir Vyriausybės kanceliarijos teises ir pareigas.
Remiantis rezoliucijoje išsakytais faktais konstatuojama, kad ministras pirmininkas savo sąmoningais veiksmais galėjo pažeisti Konstitucijos 25 straipsnio nuostatas, kad neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas, taip pat pažeisti Visuomenės informavimo įstatymo nuostatas, apribodamas informacijos laisvę ir teisę gauti informaciją iš valstybės institucijų bei sudarydamas sąmoningas kliūtis žurnalistams atlikti profesinę pareigą, rašoma opozicijos išplatintame pranešime spaudai.
Tokiais veiksmais premjeras sąmoningai siaurina demokratijos ir žodžio laisvės bei teisės į informaciją erdvę, o tai galimai prieštarauja premjero priesaikoje duotiems įsipareigojimams. Todėl Seime bus svarstoma rezoliucija, kurioje ministras pirmininkas raginamas nedelsiant išsklaidyti abejones dėl galimo duotos priesaikos sulaužymo ir konkrečiais sprendimais įrodyti, kad premjeras sąžiningai tarnauja demokratijai, priduriama jame.
Pavadino politiniais žaidimais
Premjero elgesį ir galimą teisės aktų sulaužymą turėtų įvertinti Seimas. Tai jau nebėra vien tik opozicijos priedermė. Kadangi turėsime pertrauką biudžeto svarstymui, mes siūlome kviesti neeilinį posėdį ir pristatytume rezoliuciją, ketvirtadienį sakė konservatorių vadovas Gabrielius Landsbergis.
Tačiau valdančiųjų valstiečių-žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis sukritikavo opozicijos siūlomą rezoliuciją, tvirtindamas, kad tai tėra politiniai žaidimai artėjant rinkimams. Jis leido suprasti, kad valdantieji tikriausiai neboikotuos opozicijos inicijuojamo Seimo neeilinio posėdžio, bet tikrai nebalsuos už jų pasiūlytąją rezoliuciją.
Valdantieji valstiečiai-žalieji, socialdarbiečiai ir tvarkiečiai vienija 73 Seimo narius, t. y. turi formalią daugumą parlamente.
Sieks atmesti veto
Šį ketvirtadienį Seimo valdybos sprendimu bus surengtas dar vienas neeilinis plenarinis posėdis aptarti ne vieną projektą, tarp jų ir įstatymų pakeitimus, susijusius su pasirengimu kitąmet įvyksiantiems savivaldos, prezidento bei Europos Parlamento rinkimams.
Be to, šį ketvirtadienį Seimas balsuos, kaip pasielgti su prezidentės Dalios Grybauskaitės vetuotu įstatymu, numatančiu atliekų deginimo jėgainių veiklos ribojimus.
Prieš porą savaičių p. Grybauskaitė pasirašė dekretą dėl rugsėjo pabaigoje Seimo priimtų Atliekų tvarkymo įstatymo pataisų veto. Šios pataisos leidžia Vyriausybei ne tik pakeisti sprendimus dėl dviejų jau pradėtų statyti kogeneracinių jėgainių Vilniuje ir Kaune, bet ir uždraudė Lietuvoje ateityje statyti tokias atliekų deginimo gamyklas 20 km nuo gyvenamosios teritorijos. Prezidentė įsitikinusi, kad šiomis pataisomis be jokių pagrįstų aplinkosaugos kriterijų apribojamos galimybės Lietuvoje statyti naujas jėgaines, taip pat kvestionuojama jau statomų jėgainių ateitis.
Tuo metu dalis parlamentarų įsitikinę, kad pakeitimai gali būti švelninami, tačiau naujų jėgainių statybos arti gyvenviečių ateityje turėtų būti draudžiamos.
Praėjusį ketvirtadienį Seimas nusprendė imtis svarstyti prezidentės veto. Už tai balsavo 81 Seimo narys, prieš buvo 40.
Ponas Karbauskis pareiškė, kad valdančioji koalicija sieks veto atmesti: Atmetinėsime veto, nes tai yra mūsų vertybinis požiūris. Jokių argumentų nėra pateikta, kad mūsų vertybės dėl to, kad yra veto, pasikeistų. Tai yra absurdas. Absoliučiai nematome jokių motyvų keisti savo požiūrį. Jeigu mums užteks balsų veto atmesime, jeigu neužteks, turėsime pripažinti, kad neužteko tam balsų.
Norint veto atmesti reikia, kad už tai balsuotų 71 Seimo narys.
Seimo priimtąjį įstatymą remia bei prieš prezidentės veto pasisako ir dalis parlamento mažumai priklausančių politikų.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti