Seime toliau juda mokesčių reforma: pritarta GPM ir NPD pokyčiams

Publikuota: 2018-06-26
Atnaujinta 2018-06-26 12:53
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Antradienį Seimas ėmėsi toliau svarstyti mokesčių reformos paketą. Parlamentarai pritarė gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pakeitimams, pagal kuriuos nuo kitų metų įsigaliotų progresinis 20% ir 27% tarifas, taip pat kiek spartesniam neapmokestinamųjų pajamų dydžio (NPD) augimui, tačiau lėtesniam NPD taikymo ribų didėjimui.

Už tokias permainas balsavo 68 Seimo nariai, prieš – 19, susilaikė 23 parlamentarų.

Tokiems sprendimams antradienį ryte pritarė ir Seimo Biudžeto ir finansų komitetas. Galutiniam šios reformos patvirtinimui reikia dar vieno balsavimo, jis skubos tvarka numatytas ketvirtadienį.

Pritarė kompromisui

Seimas pritarė kompromisiniam „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio ir premjero Sauliaus Skvernelio pateiktam projektui, kuris pakoregavo pirminį ministrų kabineto pasiūlymą. Kitų parlamentarų pasiūlymai vieningai buvo atmesti.

Jeigu Seimas dar kartą balsuos už šią pertvarką, nuo 2019-ųjų m. 20% GPM tarifas būtų taikomas pajamoms iš darbo santykių, kurios neviršija 120 vidutinių darbo užmokesčių per metus (apie 8.800 Eur prieš mokesčius per mėnesį), viršijant šią ribą būtų taikomas 27% GPM tarifas. Ministrų kabinetas anksčiau siūlė 25% lygį.

2020 m. progresinio GPM riba pasikeistų: neviršijant 84 VDU per metus (apie 6.200 Eur per mėnesį prieš mokesčius), būtų taikomas 20% tarifas, didesnėms už 84 VDU pajamoms – 27%.

Savo ruožtu 2021-aisiais 20% GPM tarifas būtų taikomas darbo pajamoms, neviršijančioms 60 VDU per metus (apie 4.400 Eur per mėnesį prieš mokesčius), o didesnėms už 60 VDU pajamoms – 27% GPM tarifas.

Parlamento nariai pritarė ir Vyriausybės bei valdančiųjų Seime pasiektam kompromisui dėl NPD. Pats NPD, jeigu Seimas dar kartą tai palaimins, augtų šiek tiek sparčiau nei iš pradžių siūlė ministrų kabinetas – kitąmet sudarytų 300 Eur ir kasmet augtų po 100 Eur, kol 2021 m. pasiektų 500 Eur lygį.

Tačiau NPD taikymo ribos augimas būtų kiek lėtesnis – 2,5 VDU riba būtų pasiekta ne 2019-aisiais, kaip siūlė Vyriausybė, tačiau per trejus metus.

Po svarstymo Seime pritarta, kad 120 VDU viršijančios pajamos iš dividendų būtų apmokestintos 18% GPM tarifu, o kitos, ne iš darbo santykių kylančios pajamos, išskyrus individualiąją veiklą – 20% GPM tarifu.

Tęsinys – po lentele

[infogram id="9668c2d0-99a4-400c-8ba6-53725fc83f29" prefix="qeY" format="interactive" title="Mokesčių reforma"]

Skambėjo vien kritika

Stasys Jakeliūnas, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, parlamentarams pateikė atskirą keturių komiteto narių nuomonę, kurioje teigiama, kad kadangi nėra valstybės biudžeto rodiklių projektų 2020 ir 2021 metams, siūlymas didinti maksimalų taikytiną mėnesio NPD, išplečiant jo taikymo apimtį iki 2,5 VDU per trejus metus, yra finansiškai nepagrįstas ir neatsakingas sprendimas. Anot komiteto narių, jeigu šis sprendimas būtų priimtas, reikšmingai pablogėtų valstybės viešojo sektoriaus, savivaldybių ir pagrindinės pensijos dalies finansavimo galimybės. Toks pasiūlymas buvo atmestas.

Svarstant mokesčių reformą parlamente, iš Seimo tribūnos liejosi kone vien kritika.

Reformos nepalaikanti konservatorė Gintarė Skaistė pastebėjo, kad mintis perkelti bazinę pensiją į biudžetą buvo grindžiama didesniu finansavimu iš GPM. Tačiau GPM padidinus mažiau, kyla klausimas, iš ko bus finansuojama bazinė pensija.

Ji pastebėjo, kad NPD taikymą išplėtus iki 2,5 VDU, vos 6% šalies darbuotojų jis nebus taikomas.

„Tai yra neatsakingai populistiškai liberali mokesčių reforma“, – kalbėjo Seimo narė.

Liberalas Kęstutis Glaveckas pastebėjo, kad mokesčių reforma nesiderina su nauja ES biudžeto perspektyva, kur Lietuvai yra numatyta mažesnė struktūrinė parama. Jo teigimu, kyla rizika ir dėl valstybės investicijų, nes po 2020 m. ES parama negalės viršyti 50% projekto sumos.

„Planas turėtų būti suderintas ne tik su trimete programa, bet ir apimti tolimesnę finansinę perspektyvą. Darome viską šia diena“, – kalbėjo p. Glaveckas

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas abejojo, ar ši didžiulė reforma iš tiesų yra giluminė. Anot jo, reforma yra skubi, daugelyje vietų nepamatuota. Pasak p. Gentvilo, iš projekto dingo esminiai jos tikslai – valstybės konkurencingumo didinimas, aukštos kvalifikacijos darbo vietų pritraukimas ir skurdo mažinimas.

Socialdemokratas Algirdas Sysas valdančiųjų klausė, kur dingo drąsi mokesčių reforma. Jis pastebėjo, kad Trišalėje taryboje ši reforma buvo pristatyta vos per 15 minučių.

„Vien diskusijos Seime, kuri buvo padaryta, neužtenka“, – teigė p. Sysas. Parlamentaras siūlė nebalsuoti už tokį įstatymą.

Jo manymu, reforma tiesiogiai didins nelygybę, o tai yra „valstiečių“ pažadų rinkėjams netesėjimas.

Siūlė palaukti prognozių

Ponas Jakeliūnas parlamentarams teigė, kad negalima užmiršti 2006-2008 m. sprendimų, kai buvo mažinami mokesčiai ir didinami valstybės įsipareigojimai, todėl, jo teigimu, negalima pritarti NPD taikymo išplėtimui iki 2,5 VDU.

„Tikiuosi, kad dar toliau diskutuodami, rasime sprendimus“, – vylėsi Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.

Buvęs premjeras Algirdas Butkevičius akcentavo, kad kai kurie reformos punktai prasilenkia su paprasta ekonomine ir finansine logika. Jo teigimu, svarstant mokesčių reformą, būtina turėti mažiausiai trijų ateinančių metų valstybės ir savivaldybių biudžetų prognozes. Jis kėlė klausimą, kas finansuos savivaldybių biudžetuose atsivėrusias skyles.

„Negalima daryti mokesčių reformoms, nepristačius išsamios analizės“, – kalbėjo p. Butkevičius. Jis siūlė bent jau palaukti rudens, kai bus pateiktos ekonominės prognozės.

Konservatorius Rimantas Jonas Dagys įspėjo, kad „Sodros“ biudžetas po reformos neteks beveik 2 mlrd. Eur. Dėl to lūkesčiai, kad mažės socialinė atskirtis, neišsipildys.

Socialdemokratė Rasa Budbergytė tikino, kad Vyriausybė, užuot nusprendusi, kaip subalansuoti valdžios sektoriaus pajamas, labai skubiai stumia GPM pataisas, kurios mažina galimybes didinti perskirstymą per valstybės biudžetą. Anot jos, taip yra sprendžiamos artėjančių rinkimų problemos, didinant rinkėjų palankumą.

Konservatorius Mykolas Majauskas frakcijos vardu įspėjo, kad priėmus reformą, bus pažeistas mokesčių administravimo įstatymas arba prezidentė Dalia Grybauskaitė bus pastatyta į keistą, Konstitucijai galimai prieštaraujančią padėtį.

„Ar vykstant į Europos Vadovų Tarybą, ant lėktuvo pakilimo trapo, prezidentė turės laukti ir su tušinuku pasirašinėti įstatymus ir juos skelbti, ar įstatymus turės pasirašinėti jau kitą savaitę, kas reiškia, kad pažeis mokesčių administravimo įstatymą“, – teigė p. Majauskas.

Reformą palaikyti raginęs Seimo narys Andrius Palionis pastebėjo, kad visi prieštaraujantys skaičiuoja biudžeto netektis, tačiau į skaičius nereikia žiūrėti vien buhalteriškai ir įvertinti, kad šie pinigai liks verslo apyvartoje, atsidurs padidintuose darbo užmokesčio fonduose, nuo kurių vėl bus mokami mokesčiai.

Premjeras: mokesčių reforma pagerins visų gyventojų padėtį

Saulius Skvernelis, šalies Vyriausybės vadovas, prieš Seimo posėdį tvirtino, kad mokesčių reforma pagerins visų gyventojų padėtį.

„Manau, kad pagerės visų mūsų situacija. Prielaidos yra, kad turėsime daugiau gerai apmokamų darbo vietų čia, Lietuvoje, o ne bus jos steigiamos kitose šalyse, kur tas apmokestinimas palankesnis. Ir vėlgi per mokesčius mes susigrąžinsime – kalbant apie tą pačią „Sodrą“ ir gyventojų pajamų mokestį – gerokai daugiau, įvesdami („Sodros“ įmokų – BNS) lubas ir įvesdami dar progresinį 27 proc. (GPM – BNS) tarifą virš lubų  gaunantiems pajamas, negu mes prarandame“, – antradienį Seime žurnalistams sakė Saulius Skvernelis. 

Pasak jo, nors Vyriausybės ankstesnis siūlymas 2 procentiniais punktais mažinti pervedimus „Sodrai“ buvo pamatuotas, dabar pasiektas kompromisinis variantas – vienu punktu sumažinti tiek GPM, tiek „Sodros“ įmoką – vis tiek reikš didesnes pajamas gyventojams.

„Turbūt reikėjo surasti kompromisą, nes buvo siūlymas Vyriausybės, manau, logiškas, subalansuotas pagrįstas visomis prasmėmis, 2 punktais „Sodros“ tarifą mažinti, bet atsirado manančiųjų kitaip ir norinčiųjų sukaupti nepanaudojamą „Sodros“ rezervą. Bendras rezultatas, kalbant apie žmonių pajamas, jos didės tokiu pačiu skaičiumi, kas ir buvo mūsų variante, mes subalansavome ir naują sprendimą“, – sakė S. Skvernelis. 

Pasak premjero, su koalicijos partneriais Lietuvos socialdemokratų darbo partija nėra nesutarimų mokesčių klausimais. 

„Tai yra koalicijos partneriai, su kuriais nėra jokių diskusijų dėl mokesčių klausimų“, – sakė S. Skvernelis.

Reformos skinasi kelią

Jau praėjusią savaitę Seimas po svarstymo pritarė „Sodros“ įmokos luboms (jos kitąmet siektų 120 VDU dydžio pajamoms per metus, po metų – 84 VDU, 2021-aisiais – 60 VDU) Tačiau į „Sodros“ įmokų „lubas“ nepatektų privalomojo sveikatos draudimo įmokos.

Parlamentarai taip pat balsavo už su darbo santykiais susijusių mokesčių konsolidavimą darbuotojo pusėje, dėl ko alga iki mokesčių nuo 2019-ųjų išaugtų 1,289 karto. Atitinkamai keistųsi ir „Sodros“ išmokos, susietos su darbo užmokesčiu.

Po svarstymo taip pat pritarta, kad darbuotojo socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokos tarifas siektų 19,5%. Darbdavio socialinio draudimo įmoka mažėtų iki 1,47%.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
EP siūlo, kad Europa laikrodžių nebesukiotų nuo 2021-ųjų 3

Europos Parlamentas (EP) pritarė pasiūlymui nuo 2021 m. Europos Sąjungos šalyse dukart per metus nebesukioti...

Laisvalaikis
16:50
Lietuva skubiai rengiasi galimam „kietajam „Brexit“

Seimas ėmėsi skubos tvarka svarstyti Vyriausybės siūlomą įstatymų paketą, skirtą Lietuvos pasirengimui...

ŽŪM vadovas nori lengvatos lietuviškoms daržovėms 4

Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys pasisako už tai, kad eksperimento tvarka Lietuvoje užaugintoms...

Klaipėdos uostas sumokės beveik 22 mln. eurų pelno įmoką 1

Valstybės valdomas Klaipėdos jūrų uostas, pernai uždirbęs 30,97 mln. Eur audituoto grynojo pelno, į valstybės...

Logistika
14:47
Muziejininku tapęs A. Gelūnas aptirpdė Liberalų frakciją Seime

Opozicinės Liberalų sąjūdžio (LS) frakcijos narys Arūnas Gelūnas netenka Seimo nario mandato ir išeina...

„Sodros“ vadovo konkursą laimėjo J. Varanauskienė

Konkursą užimti „Sodros“ direktoriaus pareigas antradienį laimėjo Julita Varanauskienė, šiuo metu einanti...

Vadyba
14:03
Priimant pataisas dėl vaiko teisių apsaugos padaryta pertrauka   1

Seime antradienį pastraipsniui priimant Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas dėl aplinkybių, kai...

Dėl partizanų vado paniekinimo teisiamas V. Titovas su teismu bendrauja raštu  1

Klaipėdos politiko Viačeslavo Titovo bylą dėl partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago paniekinimo antradienį...

12:46
Th. May gavo dar vieną antausį – parlamentas ieškos kito „Brexit“ kelio 2

Prieš Jungtinės Karalystės (JK) Vyriausybės valią parlamentas rengs balsavimą dėl alternatyvų „Brexit“. Tai...

S. Skvernelis sako turintis priekaištų R. Masiuliui 41

Premjeras Saulius Skvernelis kartoja nesvarstantis susisiekimo ministro Roko Masiulio likimo ir nematantis...

A. Vaitkus ketina skųsti atleidimą iš Klaipėdos uosto vadovų  13

Iš Klaipėdos uosto vadovo pareigų pirmadienį atšauktas Arvydas Vaitkus ketina skųsti susisiekimo ministro...

Logistika
11:23
Premjeras prezidentei pateikė K. Mažeikos kandidatūrą į aplinkos ministrus 1

Premjeras Saulius Skvernelis antradienį išsiuntė prezidentei Daliai Grybauskaitei teikimą Kęstutį Mažeiką,...

„Sorainen“ sėkmės istorija: kuo naudingas teisininko vadovo ir vadybos profesionalo duetas? Verslo tribūna

Nepakanka prisigaudyti ant bangos esančių darbuotojų motyvavimo idėjų ir tikėtis, kad vien jos suburs...

Transportas ir logistika šturmuoja pelnus 3

Lietuvos transporto ir logistikos sektorius praėjusius metus gali laikyti gana sėkmingais: augo pajamos ir...

Logistika
05:50
Po tyrimo išvadų – nauja JAV prezidento era Premium

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, paskelbus specialiojo prokuroro išvadą, kad jis nebuvo susimokęs su Rusija...

KTU smulkiam verslui kuria pusiau nemokamą klientų rizikos vertinimo įrankį 1

Klientų rizika ir jos vertinimas yra svarbi verslo dalis. Tačiau smulkios ir vidutinės įmonės (SVĮ) lengvai...

Paslaugos
2019.03.25
Atleidžiamas Klaipėdos uosto vadovas A. Vaitkus 88

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos (KVJUD) generalinis direktorius Arvydas Vaitkus atleistas iš...

Logistika
2019.03.25
Th. May: kol kas balsavimo dėl „Brexit“ susitarimo nebus 1

Pirmadienį kalbėdama Bendruomenių rūmuose JK premjerė Theresa May pripažino, kad kol kas jai nepavyko...

Verslo aplinka
2019.03.25
„Baltnetos komunikacijų“ darbas buvo sutrikęs dėl elektros gedimo 13

Viena didžiausių šalyje informacinių technologijų (IT) paslaugų tiekėjų UAB „Baltnetos komunikacijos“...

Paslaugos
2019.03.25
Europos kompanijoms – sprangus įsigijimų JAV kąsnis Premium

„Bayer“ problemos su pernai įsigyta JAV kompanija „Monsanto“, kuriai iškelta per 11.000 ieškinių dėl...

Verslo aplinka
2019.03.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau