Šią savaitę svarbu (25)

Publikuota: 2018-06-18
Premjerui Sauliui Skverneliui teks įtikinėti Seimo narius būtinybe priimti Vyriausybės pasiūlytą mokesčių reformos variantą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Premjerui Sauliui Skverneliui teks įtikinėti Seimo narius būtinybe priimti Vyriausybės pasiūlytą mokesčių reformos variantą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seime įsibėgėja diskusijos dėl mokesčių reformos, aplinkos ministro laukia interpeliacija, paaiškės, ar bus vykdoma dar viena parlamentinė apkalta, Turkijoje rengiami visuotiniai rinkimai.

Klupčiojanti reforma privertė atšaukti vizitą

Šios savaitės pradžioje premjeras Saulius Skvernelis turėjo lankytis Izraelyje. Tačiau vizitas buvo atšauktas, nes Vyriausybės vadovas nusprendė likti Lietuvoje, kad sugebėtų suvaldyti su struktūrinių mokesčių ir pensijų sistemų reformų svarstymu Seime. Praėjusią savaitę Seimo komitetai ėmė šią reformą įteisinančiuose įstatymų projektuose tvirtinti pasiūlymus, kuriems nepritaria Vyriausybė. Premjeras buvo priverstas imtis iniciatyvos įtikinti politikus Seime, kad to daryti nereikėtų, nes tokiu būdu išdarkoma visa mokesčių reformos esmė. Šią savaitę komitetai toliau svarstys pateiktuosius mokestinius pasiūlymus, o ketvirtadienį šie klausimai grįš į Seimo plenarinių posėdžių salę. Ponas Skvernelis tikisi, kad pavyks įtikinti daugumą parlamentarų pritarti „kompleksiniams Vyriausybės siūlymams struktūrinei reformai“. Jeigu to nepavyks padaryti ir Seimas priims įstatymus, kuriems nepritaria Vyriausybė, premjeras jau leido suprasti, kad iškils pasitikėjimo kabinetu klausimas. Balsavimai ketvirtadienio Seimo posėdyje parodys, ar p. Skvernelis tebeturi Seimo pasitikėjimą. Svarbiausiu laikomas parlamento apsisprendimas dėl „Sodros“ įmokų tarifų mažinimo ir gyventojų pajamų mokesčio tarifo atitinkamo pakoregavimo.

Vyks interpeliacija

nuotrauka::1 left

Antradienį Seimo plenariniame posėdyje vyks interpeliacija aplinkos ministrui Kęstučiui Navickui. Ją inicijavo pernai opozicine tapusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP). Ministras kaltinamas netinkama urėdijų pertvarka, ypač nustatant naujus atlyginimus urėdams, taip pat vadinamasis „Metrail“ skandalas bei kt. Seimas plenariniame posėdyje išklausys p. Navicko atsakymus į interpeliacijoje pateiktus klausimus ir suformuos specialią komisiją, kuri turės įvertinti išgirstus atsakymus. Jeigu įvertinimas bus neigiamas, parlamentarai slaptai balsuos, ar atstatydinti ministrą. Prieš kelias dienas paaiškėjo, kad nėra aišku, ar aplinkos ministrą parems valstiečių-žaliųjų partneriai valdančiojoje koalicijoje iš Socialdemokratų darbo partijos. Opozicija – pradedant LSDP ir baigiant konservatoriais – žadėjo balsuoti už interpeliaciją. Todėl neatmetama, kad Seime slapto balsavimo metu gali pavykti surinkti ne mažiau kaip 71 balsą, kad p. Navickas būtų priverstas trauktis iš Vyriausybės.

Tvirtins išvadas dėl apkaltos

nuotrauka::2 right

Apkaltos valdančiajam socialdarbiečiui Artūrui Skardžiui komisija Seime netrukus gali priimti sprendimą dėl apkaltos parlamentarui, sako komisijos pirmininkė. Šią savaitę valstietės-žaliosios Agnės Širinskienės vadovaujama specialioji Apkaltos komisija balsuos dėl išvadų. Apkalta p. Skardžiui inicijuota dėl galimų neskaidrių jo interesų energetikoje ir kitose verslo srityse. Neatmetama, kad Komisijai įtakos turės pastarieji teisėsaugos sprendimai, susiję su šiuo politiku. Prokurorai prieš dvi savaites paskelbė nenustatę nusikalstamų p. Skardžiaus veiksmų ir nutraukė beveik metus trukusį tyrimą. Anot prokuratūros, nenustatyta, kad p. Skardžius savo aktyviais veiksmais būtų daręs kokią nors įtaką žemės nuomos sutarties sudarymui. Tirtas paklausimas, ar p. Skardžiaus šeima išskirtinėmis sąlygomis išnuomojo žemės sklypus vėjo jėgainėms ir teikė įstatymų pasiūlymus dėl atsinaujinančių išteklių energetikos. Taip pat keltas klausimas dėl vienos saulės elektrinių projektą plėtojusios Baltarusijos įmonės galimos įtakos p. Skardžiaus veiklai. Nustatyta, kad šis politikas, turėdamas tiesioginių sąsajų su baltarusiais, tokiais veiksmais galėjo sukelti abejonių dėl vykdomos parlamentinės veiklos. Prokuratūra nurodė tyrimo medžiagą perduosianti Vyriausiajai tarnybinei etikos komisijai.

Turkijoje – Erdogano rinkimai

nuotrauka::3 left

Sekmadienį Turkijoje rengiami pirmalaikiai prezidento ir parlamento rinkimai. Jie turėjo vykti tik 2019 m. lapkritį, tačiau šiemet pavasarį autoritarinis Turkijos lyderis Recepas Tayyipas Erdoganas netikėtai paskelbė, kad visuotiniai rinkimai perkeliami į šio birželio pabaigą. Prezidento rinkimus, neabejojama, laimės tas pats p. Erdoganas. Greičiausiai tam net neprireiks liepos pradžioje numatyto antrojo turo. Jį remianti Teisingumo ir plėtros partija, tikėtina, gaus daugumą balsų rinkimuose į Didžiąją Nacionalinę asamblėją (parlamentą), kurioje iš viso yra 600 vietų. Pagal pernai įvykusio konstitucinio referendumo rezultatus, Turkijos prezidento rankose sutelkti labai dideli įgaliojimai – jis ne tik vadovaus šalies vyriausybei, bet ir galės valdyti šalį savo dekretais, apeidamas parlamentą. Opozicija ir tarptautinė demokratinė bendruomenė aktyviai kritikuoja p. Erdoganą bei jo autoritarinį valdymo stilių. Formaliai prezidento rinkimuos dalyvauja 6 kandidatai, parlamento – 8 partijų kandidatų sąrašai, iš jų 2 atvirai remia p. Erdoganą, o dar 3 laikosi neutralios pozicijos dabartinės valdžios atžvilgiu. Tik 3 mažesnės partijos yra atvirai opozicinės.

Dar apie kai kuriuos svarbesnius numatomus savaitės įvykius trumpai:

VALDININKAI. Antradienį Seimo posėdyje bus svarstomas naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymas. Jį pateikė Vyriausybė, tačiau Seimo komitetai projektą gerokai pataisė, sušvelnino dalį nuostatų, susijusių su valstybės tarnautojų atsakomybe ir darbo apmokėjimo sistema.

BDAR. Ketvirtadienį Seime turėtų būti svarstomi įstatymų projektai, kuriais įgyvendinamas beveik prieš mėnesį visoje Europos Sąjungoje įsigaliojęs Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR), numatantis didžiules baudas už duomenų apsaugos principų pažeidimus. Tikimasi, kad iki liepos Seimas pakoreguos Lietuvoje veikiančius su duomenų apsauga susijusius įstatymus, kad jie atitiktų BDAR. Vyriausybė tvirtina, kad priėmus pakeitimus verslo įmonėms bus aiškiau, kaip įgyvendinti Reglamento nuostatas.

KALĖJIMAI. Trečiadienį premjerui Sauliui Skverneliui bus pristatyti kalėjimų sistemos audito rezultatai ir pertvarkos gairės.

MOKSLAS. Antradienį Lietuvos mokslų akademijoje bus pristatyta mokslo, studijų ir inovacijų būklė 2018 m. Pristatyme dalyvaus: Jurgita Petrauskienė, švietimo ir mokslo ministrė, Ramojus Reimeris, Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro l.e.p. direktorius. Po to vyksiančiame renginyje Lietuvos studijų, mokslo ir inovacijų tendencijos bei iššūkiai bus aptarti su prezidentūros, Rektorių konferencijos, Pramoninkų konfederacijos atstovais.

DEMOGRAFIJA. Ketvirtadienį Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslo komunikacijos ir informacijos centre vyks Lietuvos demografijos forumas „Ar vėl tapsime 3 milijonų šalimi?“.

STATISTIKA. Antradienį Statistikos departamentas skelbs naujausius duomenis apie būsto kainų pokyčius, trečiadienį – vietinio ir išvykstamojo turizmo statistiką, penktadienį – atvykstamojo turizmo duomenis, taip pat 2017 m. užsienio prekybos galutinius rezultatus.

PIKETAS. Pirmadienį rengiamas Jonavos trąšų gamyklos „Achema“ darbuotojų piketas prie bendrovės pastato Jonalaukio kaime Jonavos rajone.

ŠVENTĖ. Sekmadienį Lietuvoje bus švenčiamos Joninės – Rasos šventė.

TEISĖ. Sekmadienį Saudo Arabijoje įsigalioja teisė moterims vairuoti automobilius.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Dineras“ pernai išlaikė stabilią apyvartą, didino pelną

Farmacijos prekėmis, chirurginiais ir ortopediniais instrumentais bei protezais prekiaujanti bendrovė...

Merkel susitiks su Putinu 9

Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, šeštadienį susitiks su Vladimiru Putinu, Rusijos prezidentu, susitikimo...

Metinė infliacija Lietuvoje – kiek didesnė nei vidutiniškai ES 3

Suderinta metinė infliacija Lietuvoje liepos mėnesį buvo kiek didesnė nei vidutiniškai Europos Sąjungoje (ES)...

Konservatoriai skundžia VRK sprendimą dėl „Naisių vasaros“

Opoziciniai konservatoriai prašo teismo panaikinti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimą,...

Kartelio tarp 8 statybos įmonių neaptiko

Konkurencijos taryba teigia neradusi įrodymų, kad 8 statybų bendrovės ir Vilniaus miesto savivaldybės įmonė...

JAV grasina Turkijai naujomis bausmėmis 22

JAV grasina įvesti daugiau ekonominių sankcijų Turkijai, jeigu ši nesutiks paleisti Turkijoje sulaikyto...

JAV dėl sankcijų Šiaurės Korėjai nesilaikymo nubaudė kelias Rusijos ir Kinijos įmones 4

JAV iždo departamentas trečiadienį paskelbė, kad išplės sankcijas toms Rusijos ir Kinijos įmonėms,...

Vežėjai: didesnių įkainių nuojauta 3

Vienas didžiausių vežėjų Europoje „Girteka Logistics“ (GL) uždavė galvosūkį rinkai: bendrovės išplatintame...

Transportas
06:30
Išgyventas bankrotas nuo leidybos verslo neatgrasė Premium

Bankrutavusios vienos didžiausių šalies leidyklų „Versus Aureus“ buvęs vadovas Arturas Mickevičius vėl imasi...

Vadyba
06:00
„VIA SMS Group“: esame pasiruošę bendradarbiauti su Lietuva

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariui Arvydui Anušauskui pareiškus, kad Lietuvoje jau...

Verslo aplinka
2018.08.16
Kompensacijas „žaliosioms“ jėgainėms išgraibstė kaip karštas bandeles Premium 6

Gyventojai aktyviai siekia kompensacijų už individualiuose namuose įrengtas saulės, vėjo, biokuro,...

Energetika
2018.08.16
VRK Radzevičiūtės neįregistravo kandidate į Seimo nares 1

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį priėmė sprendimą neregistruoti Centro partijos atstovės...

Verslo aplinka
2018.08.16
JK užsienio reikalų sekretorius įspėjo ES dėl „Brexit“ be susitarimo padarinių 11

Jeremy Huntas, Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų sekretorius, teigia, kad išlieka tikimybė, kad JK...

Verslo aplinka
2018.08.16
Tikrina, ar prekybininkai tinkamai tvarko pirkėjų asmens duomenis 4

Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI) pradeda didžiųjų maisto, namų apyvokos prekių parduotuvių bei...

Karas tarp žiniasklaidos ir JAV prezidento nerimsta 5

Bemaž 200 JAV laikraščių šios dienos vedamuosiuose reiškia solidarų nepasitenkinimą dėl prezidento Donaldo...

Rinkodara
2018.08.16
Vizija: išgelbės spynos ant prekybos centrų 16

Eiliniai tautos „gelbėtojai“ imasi reguliuoti maisto kainas – ar bent jau mano tai padarysiantys. Vienas iš...

Verslo aplinka
2018.08.16
Bankrotų bumas Lietuvoje atslūgsta

Pirmąjį pusmetį Lietuvoje buvo pradėtos 1.112 įmonių bankrotų procedūros, tai trečdaliu mažiau nei tuo pačiu...

Verslo aplinka
2018.08.15
Profsajungos pritaria prekybos centrų darbo sekmadieniais draudimui 20

Šalies profesinių sąjungų atstovai teigiamai vertina valdžios užmojį riboti prekybos centrų darbą...

Verslo aplinka
2018.08.15
„Naisių vasaros“ klausimą VRK ir vėl atidėjo

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) dar neužbaigė diskusijų dėl su valdančiosios Lietuvos valstiečių ir...

Verslo aplinka
2018.08.14
A. Guoga užsimena apie politinės karjeros pabaigą 8

Europos Parlamento narys Antanas Guoga sako planuojantis kitąmet pasibaigus kadencijai nutraukti politinę...

Verslo aplinka
2018.08.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau