Šią savaitę svarbu (25)

Publikuota: 2018-06-18
Premjerui Sauliui Skverneliui teks įtikinėti Seimo narius būtinybe priimti Vyriausybės pasiūlytą mokesčių reformos variantą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Premjerui Sauliui Skverneliui teks įtikinėti Seimo narius būtinybe priimti Vyriausybės pasiūlytą mokesčių reformos variantą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seime įsibėgėja diskusijos dėl mokesčių reformos, aplinkos ministro laukia interpeliacija, paaiškės, ar bus vykdoma dar viena parlamentinė apkalta, Turkijoje rengiami visuotiniai rinkimai.

Klupčiojanti reforma privertė atšaukti vizitą

Šios savaitės pradžioje premjeras Saulius Skvernelis turėjo lankytis Izraelyje. Tačiau vizitas buvo atšauktas, nes Vyriausybės vadovas nusprendė likti Lietuvoje, kad sugebėtų suvaldyti su struktūrinių mokesčių ir pensijų sistemų reformų svarstymu Seime. Praėjusią savaitę Seimo komitetai ėmė šią reformą įteisinančiuose įstatymų projektuose tvirtinti pasiūlymus, kuriems nepritaria Vyriausybė. Premjeras buvo priverstas imtis iniciatyvos įtikinti politikus Seime, kad to daryti nereikėtų, nes tokiu būdu išdarkoma visa mokesčių reformos esmė. Šią savaitę komitetai toliau svarstys pateiktuosius mokestinius pasiūlymus, o ketvirtadienį šie klausimai grįš į Seimo plenarinių posėdžių salę. Ponas Skvernelis tikisi, kad pavyks įtikinti daugumą parlamentarų pritarti „kompleksiniams Vyriausybės siūlymams struktūrinei reformai“. Jeigu to nepavyks padaryti ir Seimas priims įstatymus, kuriems nepritaria Vyriausybė, premjeras jau leido suprasti, kad iškils pasitikėjimo kabinetu klausimas. Balsavimai ketvirtadienio Seimo posėdyje parodys, ar p. Skvernelis tebeturi Seimo pasitikėjimą. Svarbiausiu laikomas parlamento apsisprendimas dėl „Sodros“ įmokų tarifų mažinimo ir gyventojų pajamų mokesčio tarifo atitinkamo pakoregavimo.

Vyks interpeliacija

nuotrauka::1 left

Antradienį Seimo plenariniame posėdyje vyks interpeliacija aplinkos ministrui Kęstučiui Navickui. Ją inicijavo pernai opozicine tapusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP). Ministras kaltinamas netinkama urėdijų pertvarka, ypač nustatant naujus atlyginimus urėdams, taip pat vadinamasis „Metrail“ skandalas bei kt. Seimas plenariniame posėdyje išklausys p. Navicko atsakymus į interpeliacijoje pateiktus klausimus ir suformuos specialią komisiją, kuri turės įvertinti išgirstus atsakymus. Jeigu įvertinimas bus neigiamas, parlamentarai slaptai balsuos, ar atstatydinti ministrą. Prieš kelias dienas paaiškėjo, kad nėra aišku, ar aplinkos ministrą parems valstiečių-žaliųjų partneriai valdančiojoje koalicijoje iš Socialdemokratų darbo partijos. Opozicija – pradedant LSDP ir baigiant konservatoriais – žadėjo balsuoti už interpeliaciją. Todėl neatmetama, kad Seime slapto balsavimo metu gali pavykti surinkti ne mažiau kaip 71 balsą, kad p. Navickas būtų priverstas trauktis iš Vyriausybės.

Tvirtins išvadas dėl apkaltos

nuotrauka::2 right

Apkaltos valdančiajam socialdarbiečiui Artūrui Skardžiui komisija Seime netrukus gali priimti sprendimą dėl apkaltos parlamentarui, sako komisijos pirmininkė. Šią savaitę valstietės-žaliosios Agnės Širinskienės vadovaujama specialioji Apkaltos komisija balsuos dėl išvadų. Apkalta p. Skardžiui inicijuota dėl galimų neskaidrių jo interesų energetikoje ir kitose verslo srityse. Neatmetama, kad Komisijai įtakos turės pastarieji teisėsaugos sprendimai, susiję su šiuo politiku. Prokurorai prieš dvi savaites paskelbė nenustatę nusikalstamų p. Skardžiaus veiksmų ir nutraukė beveik metus trukusį tyrimą. Anot prokuratūros, nenustatyta, kad p. Skardžius savo aktyviais veiksmais būtų daręs kokią nors įtaką žemės nuomos sutarties sudarymui. Tirtas paklausimas, ar p. Skardžiaus šeima išskirtinėmis sąlygomis išnuomojo žemės sklypus vėjo jėgainėms ir teikė įstatymų pasiūlymus dėl atsinaujinančių išteklių energetikos. Taip pat keltas klausimas dėl vienos saulės elektrinių projektą plėtojusios Baltarusijos įmonės galimos įtakos p. Skardžiaus veiklai. Nustatyta, kad šis politikas, turėdamas tiesioginių sąsajų su baltarusiais, tokiais veiksmais galėjo sukelti abejonių dėl vykdomos parlamentinės veiklos. Prokuratūra nurodė tyrimo medžiagą perduosianti Vyriausiajai tarnybinei etikos komisijai.

Turkijoje – Erdogano rinkimai

nuotrauka::3 left

Sekmadienį Turkijoje rengiami pirmalaikiai prezidento ir parlamento rinkimai. Jie turėjo vykti tik 2019 m. lapkritį, tačiau šiemet pavasarį autoritarinis Turkijos lyderis Recepas Tayyipas Erdoganas netikėtai paskelbė, kad visuotiniai rinkimai perkeliami į šio birželio pabaigą. Prezidento rinkimus, neabejojama, laimės tas pats p. Erdoganas. Greičiausiai tam net neprireiks liepos pradžioje numatyto antrojo turo. Jį remianti Teisingumo ir plėtros partija, tikėtina, gaus daugumą balsų rinkimuose į Didžiąją Nacionalinę asamblėją (parlamentą), kurioje iš viso yra 600 vietų. Pagal pernai įvykusio konstitucinio referendumo rezultatus, Turkijos prezidento rankose sutelkti labai dideli įgaliojimai – jis ne tik vadovaus šalies vyriausybei, bet ir galės valdyti šalį savo dekretais, apeidamas parlamentą. Opozicija ir tarptautinė demokratinė bendruomenė aktyviai kritikuoja p. Erdoganą bei jo autoritarinį valdymo stilių. Formaliai prezidento rinkimuos dalyvauja 6 kandidatai, parlamento – 8 partijų kandidatų sąrašai, iš jų 2 atvirai remia p. Erdoganą, o dar 3 laikosi neutralios pozicijos dabartinės valdžios atžvilgiu. Tik 3 mažesnės partijos yra atvirai opozicinės.

Dar apie kai kuriuos svarbesnius numatomus savaitės įvykius trumpai:

VALDININKAI. Antradienį Seimo posėdyje bus svarstomas naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymas. Jį pateikė Vyriausybė, tačiau Seimo komitetai projektą gerokai pataisė, sušvelnino dalį nuostatų, susijusių su valstybės tarnautojų atsakomybe ir darbo apmokėjimo sistema.

BDAR. Ketvirtadienį Seime turėtų būti svarstomi įstatymų projektai, kuriais įgyvendinamas beveik prieš mėnesį visoje Europos Sąjungoje įsigaliojęs Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR), numatantis didžiules baudas už duomenų apsaugos principų pažeidimus. Tikimasi, kad iki liepos Seimas pakoreguos Lietuvoje veikiančius su duomenų apsauga susijusius įstatymus, kad jie atitiktų BDAR. Vyriausybė tvirtina, kad priėmus pakeitimus verslo įmonėms bus aiškiau, kaip įgyvendinti Reglamento nuostatas.

KALĖJIMAI. Trečiadienį premjerui Sauliui Skverneliui bus pristatyti kalėjimų sistemos audito rezultatai ir pertvarkos gairės.

MOKSLAS. Antradienį Lietuvos mokslų akademijoje bus pristatyta mokslo, studijų ir inovacijų būklė 2018 m. Pristatyme dalyvaus: Jurgita Petrauskienė, švietimo ir mokslo ministrė, Ramojus Reimeris, Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro l.e.p. direktorius. Po to vyksiančiame renginyje Lietuvos studijų, mokslo ir inovacijų tendencijos bei iššūkiai bus aptarti su prezidentūros, Rektorių konferencijos, Pramoninkų konfederacijos atstovais.

DEMOGRAFIJA. Ketvirtadienį Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslo komunikacijos ir informacijos centre vyks Lietuvos demografijos forumas „Ar vėl tapsime 3 milijonų šalimi?“.

STATISTIKA. Antradienį Statistikos departamentas skelbs naujausius duomenis apie būsto kainų pokyčius, trečiadienį – vietinio ir išvykstamojo turizmo statistiką, penktadienį – atvykstamojo turizmo duomenis, taip pat 2017 m. užsienio prekybos galutinius rezultatus.

PIKETAS. Pirmadienį rengiamas Jonavos trąšų gamyklos „Achema“ darbuotojų piketas prie bendrovės pastato Jonalaukio kaime Jonavos rajone.

ŠVENTĖ. Sekmadienį Lietuvoje bus švenčiamos Joninės – Rasos šventė.

TEISĖ. Sekmadienį Saudo Arabijoje įsigalioja teisė moterims vairuoti automobilius.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
KTU smulkiam verslui kuria pusiau nemokamą klientų rizikos vertinimo įrankį 1

Klientų rizika ir jos vertinimas yra svarbi verslo dalis. Tačiau smulkios ir vidutinės įmonės (SVĮ) lengvai...

Paslaugos
2019.03.25
Atleidžiamas Klaipėdos uosto vadovas A. Vaitkus 76

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos (KVJUD) generalinis direktorius Arvydas Vaitkus atleistas iš...

Logistika
2019.03.25
Th. May: kol kas balsavimo dėl „Brexit“ susitarimo nebus 1

Pirmadienį kalbėdama Bendruomenių rūmuose JK premjerė Theresa May pripažino, kad kol kas jai nepavyko...

Verslo aplinka
2019.03.25
„Baltnetos komunikacijų“ darbas buvo sutrikęs dėl elektros gedimo 10

Viena didžiausių šalyje informacinių technologijų (IT) paslaugų tiekėjų UAB „Baltnetos komunikacijos“...

Paslaugos
2019.03.25
Europos kompanijoms – sprangus įsigijimų JAV kąsnis Premium

„Bayer“ problemos su pernai įsigyta JAV kompanija „Monsanto“, kuriai iškelta per 11.000 ieškinių dėl...

Verslo aplinka
2019.03.25
Gera žinia iš Vokietijos: verslo pasitikėjimas atsigavo pirmąkart po pusmečio 1

Vokietijos verslo pasitikėjimas kovą atsigavo pirmąkart po 6 mėnesių. Tai signalizuoja, kad didžiausia euro...

Verslo aplinka
2019.03.25
Ar galima apsaugoti verslo idėją? Verslo tribūna

Idėja nesaugoma. Jos negalima patentuoti ar kitaip registruoti, jai netaikoma autorių teisių apsauga. Tad ar...

Verslo aplinka
2019.03.25
Teisėjų korupcijos byloje įtariamas advokatas D. Zagreckas paleistas į laisvę 1

Teisėjų korupcijos byloje įtariamas advokatas Drąsutis Zagreckas paleistas į laisvę, pirmadienį pranešė...

Verslo aplinka
2019.03.25
Kas ketvirtas gyventojas mano, kad jo darbo vietą užims robotas

Reprezentatyvi šalies gyventojų apklausa rodo, kad ketvirtadalis Lietuvos dirbančiųjų mano, kad ateityje jų...

Paslaugos
2019.03.25
Investuotojų pasitikėjimas Lietuvos ekonomika šiek tiek sustiprėjo

Pastaraisiais metais smarkiai susvyravęs užsienio investuotojų pasitikėjimas Lietuvos ekonomikos...

Verslo aplinka
2019.03.25
Trys iš keturių investuotojų Lietuvoje II ketvirtį numato didinti algas 

Nepaisant to, kad investuotojų pasitikėjimas šalies perspektyvomis silpsta nuo 2017 m., 77% apklaustų šalies...

Verslo aplinka
2019.03.25
Pramonininkai Vyriausybei: dialogo imitacija – vis dažnėjantis reiškinys 2

Verslas tikisi, kad valdžia įsiklausys į jo pasiūlymus, ką reikėtų daryti, siekiant šalies ekonomikos...

Verslo aplinka
2019.03.25
Savaitgalį bus įvestas vasaros laikas

Paskutinę kovo dieną Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje bei dar daugiau kaip 60-tyje pasaulio...

Verslo aplinka
2019.03.25
Naujas „Verslo žinių“ reitingas – „Lietuvos verslo lyderiai 500“ 4

Pajamos, jų augimas šiandieninėje verslo aplinkoje nėra vieninteliai kriterijai, kurie garantuoja įmonės...

Verslo aplinka
2019.03.25
JAV specialaus tyrimo išvada: D. Trumpas nebuvo susimokęs su Rusija 1

Donaldo Trumpo, JAV prezidento, 2016 m. rinkiminė kampanija nebuvo susimokiusi su Rusija. Tokią išvadą...

Verslo aplinka
2019.03.25
„Persidirbusių“ jupiterių prieglauda 12

Seimo nariai ir toliau nori praleidinėti posėdžius, o algą gauti už visas pravaikštas. Mėginimui sugriežtinti...

Verslo aplinka
2019.03.25
15 faktų apie Lietuvos 15 metų NATO Premium

Penktadienį, kovo 29-ąją, sukaks 15 metų, kai Lietuva įstojo į galingiausią pasaulyje gynybinį aljansą –...

Verslo aplinka
2019.03.25
Rinkimų rezultatai patvirtinti, dėl kai kurių dar bus teismų  14

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sekmadienį patvirtino kovo 3 ir 17 dienomis vykusių savivaldos rinkimų...

Verslo aplinka
2019.03.24
Už 6,4 mln. Eur rengiamasi rekonstruoti Užsieniečių registracijos centrą Pabradėje 1

Už 6,4 mln. Eur rengiamasi rekonstruoti Užsieniečių registracijos centrą (URC) Pabradėje, Švenčionių rajone.

Verslo aplinka
2019.03.24
Kruizinis laivas plaukia į Norvegijos Moldės uostą, keleivių evakuacija baigta 1

Kruizinio laivo, įstrigusio netoli vakarinės Norvegijos pakrantės, keleivių evakuacija baigta, laivas „Viking...

Verslo aplinka
2019.03.24
Parse Error line 0, character 0
Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau