Šią savaitę svarbu (25)

Publikuota: 2018-06-18
Premjerui Sauliui Skverneliui teks įtikinėti Seimo narius būtinybe priimti Vyriausybės pasiūlytą mokesčių reformos variantą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Premjerui Sauliui Skverneliui teks įtikinėti Seimo narius būtinybe priimti Vyriausybės pasiūlytą mokesčių reformos variantą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seime įsibėgėja diskusijos dėl mokesčių reformos, aplinkos ministro laukia interpeliacija, paaiškės, ar bus vykdoma dar viena parlamentinė apkalta, Turkijoje rengiami visuotiniai rinkimai.

Klupčiojanti reforma privertė atšaukti vizitą

Šios savaitės pradžioje premjeras Saulius Skvernelis turėjo lankytis Izraelyje. Tačiau vizitas buvo atšauktas, nes Vyriausybės vadovas nusprendė likti Lietuvoje, kad sugebėtų suvaldyti su struktūrinių mokesčių ir pensijų sistemų reformų svarstymu Seime. Praėjusią savaitę Seimo komitetai ėmė šią reformą įteisinančiuose įstatymų projektuose tvirtinti pasiūlymus, kuriems nepritaria Vyriausybė. Premjeras buvo priverstas imtis iniciatyvos įtikinti politikus Seime, kad to daryti nereikėtų, nes tokiu būdu išdarkoma visa mokesčių reformos esmė. Šią savaitę komitetai toliau svarstys pateiktuosius mokestinius pasiūlymus, o ketvirtadienį šie klausimai grįš į Seimo plenarinių posėdžių salę. Ponas Skvernelis tikisi, kad pavyks įtikinti daugumą parlamentarų pritarti „kompleksiniams Vyriausybės siūlymams struktūrinei reformai“. Jeigu to nepavyks padaryti ir Seimas priims įstatymus, kuriems nepritaria Vyriausybė, premjeras jau leido suprasti, kad iškils pasitikėjimo kabinetu klausimas. Balsavimai ketvirtadienio Seimo posėdyje parodys, ar p. Skvernelis tebeturi Seimo pasitikėjimą. Svarbiausiu laikomas parlamento apsisprendimas dėl „Sodros“ įmokų tarifų mažinimo ir gyventojų pajamų mokesčio tarifo atitinkamo pakoregavimo.

Vyks interpeliacija

nuotrauka::1 left

Antradienį Seimo plenariniame posėdyje vyks interpeliacija aplinkos ministrui Kęstučiui Navickui. Ją inicijavo pernai opozicine tapusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP). Ministras kaltinamas netinkama urėdijų pertvarka, ypač nustatant naujus atlyginimus urėdams, taip pat vadinamasis „Metrail“ skandalas bei kt. Seimas plenariniame posėdyje išklausys p. Navicko atsakymus į interpeliacijoje pateiktus klausimus ir suformuos specialią komisiją, kuri turės įvertinti išgirstus atsakymus. Jeigu įvertinimas bus neigiamas, parlamentarai slaptai balsuos, ar atstatydinti ministrą. Prieš kelias dienas paaiškėjo, kad nėra aišku, ar aplinkos ministrą parems valstiečių-žaliųjų partneriai valdančiojoje koalicijoje iš Socialdemokratų darbo partijos. Opozicija – pradedant LSDP ir baigiant konservatoriais – žadėjo balsuoti už interpeliaciją. Todėl neatmetama, kad Seime slapto balsavimo metu gali pavykti surinkti ne mažiau kaip 71 balsą, kad p. Navickas būtų priverstas trauktis iš Vyriausybės.

Tvirtins išvadas dėl apkaltos

nuotrauka::2 right

Apkaltos valdančiajam socialdarbiečiui Artūrui Skardžiui komisija Seime netrukus gali priimti sprendimą dėl apkaltos parlamentarui, sako komisijos pirmininkė. Šią savaitę valstietės-žaliosios Agnės Širinskienės vadovaujama specialioji Apkaltos komisija balsuos dėl išvadų. Apkalta p. Skardžiui inicijuota dėl galimų neskaidrių jo interesų energetikoje ir kitose verslo srityse. Neatmetama, kad Komisijai įtakos turės pastarieji teisėsaugos sprendimai, susiję su šiuo politiku. Prokurorai prieš dvi savaites paskelbė nenustatę nusikalstamų p. Skardžiaus veiksmų ir nutraukė beveik metus trukusį tyrimą. Anot prokuratūros, nenustatyta, kad p. Skardžius savo aktyviais veiksmais būtų daręs kokią nors įtaką žemės nuomos sutarties sudarymui. Tirtas paklausimas, ar p. Skardžiaus šeima išskirtinėmis sąlygomis išnuomojo žemės sklypus vėjo jėgainėms ir teikė įstatymų pasiūlymus dėl atsinaujinančių išteklių energetikos. Taip pat keltas klausimas dėl vienos saulės elektrinių projektą plėtojusios Baltarusijos įmonės galimos įtakos p. Skardžiaus veiklai. Nustatyta, kad šis politikas, turėdamas tiesioginių sąsajų su baltarusiais, tokiais veiksmais galėjo sukelti abejonių dėl vykdomos parlamentinės veiklos. Prokuratūra nurodė tyrimo medžiagą perduosianti Vyriausiajai tarnybinei etikos komisijai.

Turkijoje – Erdogano rinkimai

nuotrauka::3 left

Sekmadienį Turkijoje rengiami pirmalaikiai prezidento ir parlamento rinkimai. Jie turėjo vykti tik 2019 m. lapkritį, tačiau šiemet pavasarį autoritarinis Turkijos lyderis Recepas Tayyipas Erdoganas netikėtai paskelbė, kad visuotiniai rinkimai perkeliami į šio birželio pabaigą. Prezidento rinkimus, neabejojama, laimės tas pats p. Erdoganas. Greičiausiai tam net neprireiks liepos pradžioje numatyto antrojo turo. Jį remianti Teisingumo ir plėtros partija, tikėtina, gaus daugumą balsų rinkimuose į Didžiąją Nacionalinę asamblėją (parlamentą), kurioje iš viso yra 600 vietų. Pagal pernai įvykusio konstitucinio referendumo rezultatus, Turkijos prezidento rankose sutelkti labai dideli įgaliojimai – jis ne tik vadovaus šalies vyriausybei, bet ir galės valdyti šalį savo dekretais, apeidamas parlamentą. Opozicija ir tarptautinė demokratinė bendruomenė aktyviai kritikuoja p. Erdoganą bei jo autoritarinį valdymo stilių. Formaliai prezidento rinkimuos dalyvauja 6 kandidatai, parlamento – 8 partijų kandidatų sąrašai, iš jų 2 atvirai remia p. Erdoganą, o dar 3 laikosi neutralios pozicijos dabartinės valdžios atžvilgiu. Tik 3 mažesnės partijos yra atvirai opozicinės.

Dar apie kai kuriuos svarbesnius numatomus savaitės įvykius trumpai:

VALDININKAI. Antradienį Seimo posėdyje bus svarstomas naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymas. Jį pateikė Vyriausybė, tačiau Seimo komitetai projektą gerokai pataisė, sušvelnino dalį nuostatų, susijusių su valstybės tarnautojų atsakomybe ir darbo apmokėjimo sistema.

BDAR. Ketvirtadienį Seime turėtų būti svarstomi įstatymų projektai, kuriais įgyvendinamas beveik prieš mėnesį visoje Europos Sąjungoje įsigaliojęs Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR), numatantis didžiules baudas už duomenų apsaugos principų pažeidimus. Tikimasi, kad iki liepos Seimas pakoreguos Lietuvoje veikiančius su duomenų apsauga susijusius įstatymus, kad jie atitiktų BDAR. Vyriausybė tvirtina, kad priėmus pakeitimus verslo įmonėms bus aiškiau, kaip įgyvendinti Reglamento nuostatas.

KALĖJIMAI. Trečiadienį premjerui Sauliui Skverneliui bus pristatyti kalėjimų sistemos audito rezultatai ir pertvarkos gairės.

MOKSLAS. Antradienį Lietuvos mokslų akademijoje bus pristatyta mokslo, studijų ir inovacijų būklė 2018 m. Pristatyme dalyvaus: Jurgita Petrauskienė, švietimo ir mokslo ministrė, Ramojus Reimeris, Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro l.e.p. direktorius. Po to vyksiančiame renginyje Lietuvos studijų, mokslo ir inovacijų tendencijos bei iššūkiai bus aptarti su prezidentūros, Rektorių konferencijos, Pramoninkų konfederacijos atstovais.

DEMOGRAFIJA. Ketvirtadienį Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslo komunikacijos ir informacijos centre vyks Lietuvos demografijos forumas „Ar vėl tapsime 3 milijonų šalimi?“.

STATISTIKA. Antradienį Statistikos departamentas skelbs naujausius duomenis apie būsto kainų pokyčius, trečiadienį – vietinio ir išvykstamojo turizmo statistiką, penktadienį – atvykstamojo turizmo duomenis, taip pat 2017 m. užsienio prekybos galutinius rezultatus.

PIKETAS. Pirmadienį rengiamas Jonavos trąšų gamyklos „Achema“ darbuotojų piketas prie bendrovės pastato Jonalaukio kaime Jonavos rajone.

ŠVENTĖ. Sekmadienį Lietuvoje bus švenčiamos Joninės – Rasos šventė.

TEISĖ. Sekmadienį Saudo Arabijoje įsigalioja teisė moterims vairuoti automobilius.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Biržai ir Ignalina atsisakė prisidėti prie algų kėlimo kultūros darbuotojams 3

Susitarimą dėl spartesnio atlyginimų kėlimo kultūros darbuotojams su Kultūros ministerija pasirašė 55 iš 60...

Laisvalaikis
2018.10.15
„Brexit“ derybos ir vėl aklavietėje 10

Prieš pat ES viršūnių susitikimą „Brexit“ derybos ir vėl įstrigo. Kol kas nepavyko pasiekti kompromiso dėl...

Verslo aplinka
2018.10.15
Vasiliauskas: ECB keis palūkanas ne anksčiau 2019-ųjų rudens 2

Europos Centrinis Bankas (ECB) šiemet, kaip ir planuota, turėtų užbaigti euro sistemos kiekybinio skatinimo,...

Verslo aplinka
2018.10.15
Įkaitų drama paralyžiavo Kelno traukinių stotį

Vokietijos Kelno miesto centrinė traukinių stotis pirmadienio popietę buvo evakuota, sutriko traukinių...

Verslo aplinka
2018.10.15
Aktyviausių M&A patarėjų regione reitinge – ir lietuviški vardai

Aktyviausiai įmonių susijungimų ir įsigijimų (angl. mergers & acquisitions, M&A) srityje šiemet Vidurio ir...

Rinkos
2018.10.15
„Sodros“ biudžeto projektas: pensijos kitąmet augs 8%

Senatvės pensijos 2019 m. augs 8,0%, iki 358 Eur, o Valstybinio socialinio draudimo fondo („Sodros“) biudžeto...

Finansai
2018.10.15
Kitų metų biudžetas – ant Vyriausybės stalo, vėl planuojamas perteklius 10

Vyriausybė pradėjo svarstyti kitų metų biudžeto projektą, kuris, kaip ir pernai bei šiemet, numatomas...

Verslo aplinka
2018.10.15
Š. Keserauskas: protingai taikytis prie konkurentų elgesio nedraudžiama Premium 10

Ūkio subjektams nėra draudžiama protingai prisitaikyti prie konkurentų elgesio, tačiau svarbu, kad įmonės...

Semeška atsisako mandato Druskininkuose 1

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas Vyriausiosios rinkimų komisijos...

Verslo aplinka
2018.10.15
LKF byloje – išteisinamieji nuosprendžiai

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį dėl visų inkriminuotų nusikaltimų visiškai išteisino Lietuvos krepšinio...

Verslo aplinka
2018.10.15
Rinkimai Bavarijoje sukėlė žagsulį Berlyne 1

Vokietijoje sekmadienį įvykę Bavarijos žemės parlamento – Landtago – rinkimai sukėlė skausmingą poveikį šalį...

Verslo aplinka
2018.10.15
Šimašius pranešė, kaip ir su kokia komanda sieks antros Vilniaus miesto mero kadencijos 14

Antros kadencijos Vilniaus miesto mero poste sieksiantis liberalas Remigijus Šimašius žada įvesti...

Verslo aplinka
2018.10.15
Masiuliui nebus grąžinti per kratas paimti 242.000 Eur 11

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį nusprendė negrąžinti daugiau nei 242.000 Eur kaltinamajam politinės...

„Darbietis“ Bukauskas jungiasi prie „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos Seime 1

Darbo partijos atstovas Valentinas Bukauskas jungiasi prie „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos Seime.

Verslo aplinka
2018.10.15
Reitingų trejetuke – Nausėda, Skvernelis ir Šimonytė 9

Tarp potencialių kandidatų kitų metų prezidento rinkimuose premjeras Saulius Skvernelis pakilo į antrąją...

Verslo aplinka
2018.10.15
ES parama: į plytas ar į ateitį? 16

ES paramos lėšų investavimo srityje Lietuva gali pasigirti ir geromis naujienomis, tačiau jos – jau...

Finansai
2018.10.15
Bavarijoje valdančioji CSU patyrė istorinį smūgį 9

Vokietijos Bavarijos žemės parlamento – Landtago- rinkimai tapo skaudžiu smūgiu valdančiajai koalicijai...

Verslo aplinka
2018.10.14
Trumpas grasina Saudo Arabijai, bet nenori nuskriausti savo šalies 15

Pasaulio dėmesį prikaustęs žurnalisto Jamalo Khashoggi dingimas ir spekuliacijos, kad jis galėjo būti...

Verslo aplinka
2018.10.14
Krizės tyrėjams liudysiantis Šadžius: atsigręžti atgal niekada nevėlu

Buvęs finansų ministras socialdemokratas Rimantas Šadžius, dabar atstovaujantis Lietuvai Europos Audito...

Verslo aplinka
2018.10.14
Nuo krizės nukentėję jaunuoliai įstrigo laikinuose darbuose Premium

Praūžus euro zonos krizei jaunimo nedarbo lygis ES šalyse iš neregėtų aukštumų pradėjo leistis žemyn, tačiau...

Vadyba
2018.10.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau