Šią savaitę svarbu (25)

Publikuota: 2018-06-18
Premjerui Sauliui Skverneliui teks įtikinėti Seimo narius būtinybe priimti Vyriausybės pasiūlytą mokesčių reformos variantą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Premjerui Sauliui Skverneliui teks įtikinėti Seimo narius būtinybe priimti Vyriausybės pasiūlytą mokesčių reformos variantą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seime įsibėgėja diskusijos dėl mokesčių reformos, aplinkos ministro laukia interpeliacija, paaiškės, ar bus vykdoma dar viena parlamentinė apkalta, Turkijoje rengiami visuotiniai rinkimai.

Klupčiojanti reforma privertė atšaukti vizitą

Šios savaitės pradžioje premjeras Saulius Skvernelis turėjo lankytis Izraelyje. Tačiau vizitas buvo atšauktas, nes Vyriausybės vadovas nusprendė likti Lietuvoje, kad sugebėtų suvaldyti su struktūrinių mokesčių ir pensijų sistemų reformų svarstymu Seime. Praėjusią savaitę Seimo komitetai ėmė šią reformą įteisinančiuose įstatymų projektuose tvirtinti pasiūlymus, kuriems nepritaria Vyriausybė. Premjeras buvo priverstas imtis iniciatyvos įtikinti politikus Seime, kad to daryti nereikėtų, nes tokiu būdu išdarkoma visa mokesčių reformos esmė. Šią savaitę komitetai toliau svarstys pateiktuosius mokestinius pasiūlymus, o ketvirtadienį šie klausimai grįš į Seimo plenarinių posėdžių salę. Ponas Skvernelis tikisi, kad pavyks įtikinti daugumą parlamentarų pritarti „kompleksiniams Vyriausybės siūlymams struktūrinei reformai“. Jeigu to nepavyks padaryti ir Seimas priims įstatymus, kuriems nepritaria Vyriausybė, premjeras jau leido suprasti, kad iškils pasitikėjimo kabinetu klausimas. Balsavimai ketvirtadienio Seimo posėdyje parodys, ar p. Skvernelis tebeturi Seimo pasitikėjimą. Svarbiausiu laikomas parlamento apsisprendimas dėl „Sodros“ įmokų tarifų mažinimo ir gyventojų pajamų mokesčio tarifo atitinkamo pakoregavimo.

Vyks interpeliacija

nuotrauka::1 left

Antradienį Seimo plenariniame posėdyje vyks interpeliacija aplinkos ministrui Kęstučiui Navickui. Ją inicijavo pernai opozicine tapusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP). Ministras kaltinamas netinkama urėdijų pertvarka, ypač nustatant naujus atlyginimus urėdams, taip pat vadinamasis „Metrail“ skandalas bei kt. Seimas plenariniame posėdyje išklausys p. Navicko atsakymus į interpeliacijoje pateiktus klausimus ir suformuos specialią komisiją, kuri turės įvertinti išgirstus atsakymus. Jeigu įvertinimas bus neigiamas, parlamentarai slaptai balsuos, ar atstatydinti ministrą. Prieš kelias dienas paaiškėjo, kad nėra aišku, ar aplinkos ministrą parems valstiečių-žaliųjų partneriai valdančiojoje koalicijoje iš Socialdemokratų darbo partijos. Opozicija – pradedant LSDP ir baigiant konservatoriais – žadėjo balsuoti už interpeliaciją. Todėl neatmetama, kad Seime slapto balsavimo metu gali pavykti surinkti ne mažiau kaip 71 balsą, kad p. Navickas būtų priverstas trauktis iš Vyriausybės.

Tvirtins išvadas dėl apkaltos

nuotrauka::2 right

Apkaltos valdančiajam socialdarbiečiui Artūrui Skardžiui komisija Seime netrukus gali priimti sprendimą dėl apkaltos parlamentarui, sako komisijos pirmininkė. Šią savaitę valstietės-žaliosios Agnės Širinskienės vadovaujama specialioji Apkaltos komisija balsuos dėl išvadų. Apkalta p. Skardžiui inicijuota dėl galimų neskaidrių jo interesų energetikoje ir kitose verslo srityse. Neatmetama, kad Komisijai įtakos turės pastarieji teisėsaugos sprendimai, susiję su šiuo politiku. Prokurorai prieš dvi savaites paskelbė nenustatę nusikalstamų p. Skardžiaus veiksmų ir nutraukė beveik metus trukusį tyrimą. Anot prokuratūros, nenustatyta, kad p. Skardžius savo aktyviais veiksmais būtų daręs kokią nors įtaką žemės nuomos sutarties sudarymui. Tirtas paklausimas, ar p. Skardžiaus šeima išskirtinėmis sąlygomis išnuomojo žemės sklypus vėjo jėgainėms ir teikė įstatymų pasiūlymus dėl atsinaujinančių išteklių energetikos. Taip pat keltas klausimas dėl vienos saulės elektrinių projektą plėtojusios Baltarusijos įmonės galimos įtakos p. Skardžiaus veiklai. Nustatyta, kad šis politikas, turėdamas tiesioginių sąsajų su baltarusiais, tokiais veiksmais galėjo sukelti abejonių dėl vykdomos parlamentinės veiklos. Prokuratūra nurodė tyrimo medžiagą perduosianti Vyriausiajai tarnybinei etikos komisijai.

Turkijoje – Erdogano rinkimai

nuotrauka::3 left

Sekmadienį Turkijoje rengiami pirmalaikiai prezidento ir parlamento rinkimai. Jie turėjo vykti tik 2019 m. lapkritį, tačiau šiemet pavasarį autoritarinis Turkijos lyderis Recepas Tayyipas Erdoganas netikėtai paskelbė, kad visuotiniai rinkimai perkeliami į šio birželio pabaigą. Prezidento rinkimus, neabejojama, laimės tas pats p. Erdoganas. Greičiausiai tam net neprireiks liepos pradžioje numatyto antrojo turo. Jį remianti Teisingumo ir plėtros partija, tikėtina, gaus daugumą balsų rinkimuose į Didžiąją Nacionalinę asamblėją (parlamentą), kurioje iš viso yra 600 vietų. Pagal pernai įvykusio konstitucinio referendumo rezultatus, Turkijos prezidento rankose sutelkti labai dideli įgaliojimai – jis ne tik vadovaus šalies vyriausybei, bet ir galės valdyti šalį savo dekretais, apeidamas parlamentą. Opozicija ir tarptautinė demokratinė bendruomenė aktyviai kritikuoja p. Erdoganą bei jo autoritarinį valdymo stilių. Formaliai prezidento rinkimuos dalyvauja 6 kandidatai, parlamento – 8 partijų kandidatų sąrašai, iš jų 2 atvirai remia p. Erdoganą, o dar 3 laikosi neutralios pozicijos dabartinės valdžios atžvilgiu. Tik 3 mažesnės partijos yra atvirai opozicinės.

Dar apie kai kuriuos svarbesnius numatomus savaitės įvykius trumpai:

VALDININKAI. Antradienį Seimo posėdyje bus svarstomas naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymas. Jį pateikė Vyriausybė, tačiau Seimo komitetai projektą gerokai pataisė, sušvelnino dalį nuostatų, susijusių su valstybės tarnautojų atsakomybe ir darbo apmokėjimo sistema.

BDAR. Ketvirtadienį Seime turėtų būti svarstomi įstatymų projektai, kuriais įgyvendinamas beveik prieš mėnesį visoje Europos Sąjungoje įsigaliojęs Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR), numatantis didžiules baudas už duomenų apsaugos principų pažeidimus. Tikimasi, kad iki liepos Seimas pakoreguos Lietuvoje veikiančius su duomenų apsauga susijusius įstatymus, kad jie atitiktų BDAR. Vyriausybė tvirtina, kad priėmus pakeitimus verslo įmonėms bus aiškiau, kaip įgyvendinti Reglamento nuostatas.

KALĖJIMAI. Trečiadienį premjerui Sauliui Skverneliui bus pristatyti kalėjimų sistemos audito rezultatai ir pertvarkos gairės.

MOKSLAS. Antradienį Lietuvos mokslų akademijoje bus pristatyta mokslo, studijų ir inovacijų būklė 2018 m. Pristatyme dalyvaus: Jurgita Petrauskienė, švietimo ir mokslo ministrė, Ramojus Reimeris, Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro l.e.p. direktorius. Po to vyksiančiame renginyje Lietuvos studijų, mokslo ir inovacijų tendencijos bei iššūkiai bus aptarti su prezidentūros, Rektorių konferencijos, Pramoninkų konfederacijos atstovais.

DEMOGRAFIJA. Ketvirtadienį Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslo komunikacijos ir informacijos centre vyks Lietuvos demografijos forumas „Ar vėl tapsime 3 milijonų šalimi?“.

STATISTIKA. Antradienį Statistikos departamentas skelbs naujausius duomenis apie būsto kainų pokyčius, trečiadienį – vietinio ir išvykstamojo turizmo statistiką, penktadienį – atvykstamojo turizmo duomenis, taip pat 2017 m. užsienio prekybos galutinius rezultatus.

PIKETAS. Pirmadienį rengiamas Jonavos trąšų gamyklos „Achema“ darbuotojų piketas prie bendrovės pastato Jonalaukio kaime Jonavos rajone.

ŠVENTĖ. Sekmadienį Lietuvoje bus švenčiamos Joninės – Rasos šventė.

TEISĖ. Sekmadienį Saudo Arabijoje įsigalioja teisė moterims vairuoti automobilius.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rinkos tendencijos nulėmė veiklos modernizavimą Rėmėjo turinys

UAB „Baltic Refrigeration Group“, mažmeninės ir didmeninės prekybos kondicionavimo sistemomis ir jų priedais...

Plėtoti nereikia sustoti Rėmėjo turinys

Vienintelis Lietuvos jūrų uostas yra svarbi energetikos sistemos dalis, SGD bei naftos terminalai, elektros...

Transportas
06:00
Kita nuomonė? Ant laužo! 1

Valdantieji lengviau atsikvėpė – kitų metų valstybės biudžetas patvirtintas. Vargu ar kada nors anksčiau...

Dalį įmonių pelno nukando darbuotojų atlyginimai Premium 3

Lietuvos nefinansinių įmonių pajamos šiemet augo gerokai sparčiau nei jų pelnas. Jį labiausiai tirpdė...

Pramonė
05:45
Th. May žengė rizikingą politinį žingsnį Premium

Theresa May, JK premjerė, pirmadienį pripažino: ji susidūrė su JK parlamento balsavimu dėl „Brexit“...

Po išpuolio Strasbūre Prancūzija stiprina sienų apsaugą, skelbia aukštesnį pavojaus lygį 4

Prancūzijos Strasbūro mieste, netoli Europos Parlamento ir kalėdinio miestelio, antradienio vakarą įvykdytas...

Verslo aplinka
2018.12.11
„Coca-Cola“ vadovas: nestabilumas apsunkina tarptautinio verslo plėtojimą 2

Muhtaras Kentas, į pensiją išeiti besiruošiantis kompanijos „Coca Cola“ vykdomasis direktorius, antradienį...

Verslo aplinka
2018.12.11
Ekonomistai: 2019 m. biudžetas – rizikingas, ypač dėl PVM ambicijų Premium 10

Ekonomistai lenkia pirštus vardydami Seime patvirtinto biudžeto privalumus ir trūkumus. Tarp didžiausių...

Finansai
2018.12.11
Tarnautojų bazinės algos dydis kitąmet kilstelėtas simboliškai 1

Pareiginės algos bazinis dydis, nuo kurio priklauso daugumos valdininkų darbo užmokestis, kitąmet bus...

Verslo aplinka
2018.12.11
Premjeras tikslina į tarnybas kreipęsis dėl „procesų, vykstančių šalyje“, ne dėl konservatorių   30

Premjeras Saulius Skvenelis antradienio popietę pareiškė, kad į specialiąsias tarnybas kreipėsi „dėl procesų,...

Verslo aplinka
2018.12.11
Seimas priėmė 2019-ųjų biudžetą, atmetęs daugumą opozicijos pataisų 25

Seimas antradienį priėmė 2019 m. valstybės biudžetą. Valdančioji koalicija pademonstravo turinti pakankamus...

Verslo aplinka
2018.12.11
R. Masiulis žada ieškoti vidinių ŠMM išteklių mokytojų algoms didinti 7

Laikinai Švietimo ir mokslo ministerijai vadovaujantis susisiekimo ministras Rokas Masiulis sako, kad ieškos...

Verslo aplinka
2018.12.11
Liberalų sąjūdis į Vilniaus merus iškėlė lobisto M. Nagevičiaus kandidatūrą 7

Liberalų sąjūdis į Vilniaus merus iškėlė lobistą Martyną Nagevičių. 

Verslo aplinka
2018.12.11
2019-ųjų pokyčiai: mažesnis PVM spaudai ir malkoms, didesnis alkoholio akcizas 8

Periodinė spauda nuo 2019 m. sausio 1 d. bus apmokestinta lengvatiniu 5% pridėtinės vertės mokesčio (PVM)...

Verslo aplinka
2018.12.11
Buvęs Veterinarijos tarnybos instituto vadovas pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo  

Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo...

Verslo aplinka
2018.12.11
Lietuvos įmonių 2018 m. devynių mėnesių pelno kraitis – 4,6 mlrd. Eur 3

2018 m. trečiąjį ketvirtį šalies nefinansinių įmonių pajamos už parduotas prekes ir suteiktas paslaugas...

Verslo aplinka
2018.12.11
Kiek „Brexit“ gali kainuoti Lietuvai?

Migla dėl Jungtinės Karalystės (JK) ateities santykių su Europos Sąjunga kol kas nesisklaido. Panašu, kad...

Verslo aplinka
2018.12.11
E. Macronas bando nuraminti visuomenę, didins minimalią algą 4

Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, pirmadienį vakare kreipėsi į tautą ir pažadėjo minimalaus...

Verslo aplinka
2018.12.11
Koreguojama paramai skiriama GPM tarifo dalis 2

Dėl mokesčių reformos nuo 2019 m. keičiantis pajamų mokesčio tarifui pasikeis ir paramai skiriama gyventojų...

Verslo aplinka
2018.12.11
Karinių inovacijų centre Klaipėdoje bendradarbiaus kariai, mokslininkai ir verslininkai

Klaipėdoje kuriasi pirmasis Baltijos šalyse Karinių jūrinių inovatyvių technologijų centras (KITC). Šiame...

Technologijos
2018.12.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau