Šią savaitę svarbu (24)

Publikuota: 2018-06-10
Ruošiantis istoriniam JAV ir Šiaurės Korėjos lyderių susitikimui buvo pagaminta daugybė įvairiausių suvenyrų. Kim Kyung-Hoon ("Reuters") nuotr.
Ruošiantis istoriniam JAV ir Šiaurės Korėjos lyderių susitikimui buvo pagaminta daugybė įvairiausių suvenyrų. Kim Kyung-Hoon ("Reuters") nuotr.

Laukiama istorinio Amerikos ir Šiaurės Korėjos lyderių susitikimo, Lietuvos prezidentė skaitys savo priešpaskutinį metinį pranešimą, Nyderlandų karalius lankysis Baltijos valstybėse, prasidės Pasaulio futbolo čempionatas.

Singapūras + Trumpas + Kimas = ?

Antradienį Singapūre planuojamas pirmasis istorijoje Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Donaldo Trumpo ir komunistinės Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno susitikimas. Apie tokį susitikimą pranešta šiemet ankstyvą pavasarį, tačiau per pastaruosius tris mėnesius būta daugybės abejonių, ar istorinis įvykis iš tikrųjų bus surengtas. Pvz., po to, kai Šiaurės Korėja gegužės viduryje nutraukė derybas su Pietų Korėja, p. Trumpas parašė laišką oficialiajam Pchenjanui, kad susitikimas Singapūre neįvyks. Tiesa, jau kitą dieną JAV prezidentas pakeitė nuomonę ir vėl paskelbė besirengiąs susitikimui su Kimu. Viliamasi, kad dviejų valstybių lyderių pokalbis taps dideliu žingsniu įtvirtinant taiką Korėjos pusiasalyje ir visame Tolimųjų Rytų regione. Susitikime turėtų būti kalbama apie Šiaurės Korėjos branduolinę ir raketų programą. Ponas Trumpas tvirtino neatmetąs, kad su Šiaurės Korėjos lyderiu gali būti pasirašytas taikos susitarimas dėl formalaus karo padėties užbaigimo Korėjos pusiasalyje.

Prezidentės metinis žodis

nuotrauka::1 left

Antradienį prezidentė Dalia Grybauskaitė Seimo posėdyje perskaitys metinį pranešimą apie padėtį Lietuvoje, vidaus ir užsienio politiką. Tai bus devintasis p. Grybauskaitės metinis pranešimas – priešpaskutinis, nes kitų metų viduryje ji baigs savo antrąją penkerių metų kadenciją ir nebegalės siekti perrinkimo. Pernykščiame pranešime valstybės vadovė kritikavo valdančiuosius dėl užsitęsusios valstybės valdymo sumaištis ir kai kurių reformų neapibrėžtumo. Ji tuomet atkreipė dėmesį į itin blogą padėtį socialinėje srityje, kritikavo aukštojo mokslo kokybę, valstybės įmones, pasigedo reformų sveikatos apsaugoje. Prezidentė pabrėžė būtinybę apsivalyti nuo politinės korupcijos ir oligarchinės savivalės. Tikimasi, kad šiųmetiniame pranešime p. Grybauskaitė ne tik įvertins dabartinę jau daugiau kaip pusantrų metų dirbančią valdančiąją koaliciją bei Vyriausybę, bet ir bent netiesiogiai pasisakys apie didžiausias pastarojo laikotarpio politines aktualijas šalyje – teisme pradėtą nagrinėti stambios politinės korupcijos bylą bei Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atliktą tyrimą dėl neteisėto grupuočių poveikio politikams.

Lietuvoje – ir karalius, ir dvasinis lyderis

nuotrauka::2 right

Šią savaitę Baltijos šalyse lankysis Nyderlandų karalius Vilemas Aleksandras. Jį turėjo lydėti ir karalienė Maksima, tačiau dėl sesers mirties monarcho žmona atšaukė savo kelionę į Baltijos valstybes. Į Lietuvą Vilemas Aleksandras atvyks trečiadienį ir prabus iki penktadienio. Numatomi jo susitikimai su aukščiausiais šalies pareigūnais, taip pat su Lietuvoje gyvenančia olandų bendruomene bei Rukloje dislokuotais 250 Nyderlandų kariais, dalyvavimas dvišaliame tvarios energijos forume. Nyderlandų karalius pagerbs Lietuvos laisvės kovų dalyvius, Kaune atidengs paminklą Olandijos diplomatui Janui Zwartendijkui, kuris tarpukariu išgelbėjo nuo mirties daugiau kaip 2.000 žydų. Taip pat trečiadienį į Lietuvą atvyks ir dvi dienas viešės Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama. Jis skaitys paskaitą Vilniaus universitete, sveikins Lietuvą su šimtmečiu. Dalai Lama lankėsi Lietuvoje jau tris kartus, paskutinį sykį – 2013 m., kai susitiko ir su prezidente Dalia Grybauskaite, kas sukėlė didelį Kinijos nepasitenkinimą. Šįkart Dalai Laimos susitikimų su oficialiais Lietuvos pareigūnais nenumatoma.

Pasaulio čempionatas su rusiškais motyvais

nuotrauka::3 left

Ketvirtadienį Rusijoje startuoja ir iki liepos vidurio vyks Pasaulio futbolo čempionatas – didžiausias įvykis sporto pasaulyje po olimpiados. Turnyras vyks 11-oje Rusijos miestų, daugumoje jų buvo pastatyti nauji stadionai ir atnaujinta kita infrastruktūra. Oficialūs skaičiai rodo, kad vien čempionato pasirengimui Rusija išleido daugiau kaip 11 mlrd. USD, nors, ekspertų teigimu, netiesioginės su pasirengimu susijusios išlaidos galėjo būti bent dvigubai didesnės. Čempionate dalyvaus 32 futbolo rinktinės, suskirstytos į aštuonias grupes. Turnyras prasidės Rusijos ir Saudo Arabijos komandų susitikimu Maskvoje šį ketvirtadienį, baigsis taip pat Rusijos sostinėje rengiamu finalu liepos 15 d. Rusijos, kaip čempionato šeimininkės, parinkimas lydimas daugelio kontraversijų – pradedant kaltinimais, kad Maskva galėjo neskaidriais, korupciniais būdais iš aukštų FIFA pareigūnų „nusipirkti“ šią teisę, baigiant kaltinimais Rusijai dėl agresyvios politikos Vakarų šalių ir vakarietiškų vertybių atžvilgiu. Neliko nuošaly ir kaltinimai Rusijai prieš kelerius metus kilusiame skandale, kai paaiškėjo, kad Sočio olimpiados metu buvo organizuotas masinis dopingo mėginių falsifikavimas. FIFA atsisakė perkelti čempionatą į kitą šalį ir patikino, kad bus užtikrinta pakankama organizacinė turnyro kontrolė.

Dar apie kai kuriuos numatomus svarbesnius savaitės įvykius trumpai:

EUROPARLAMENTAS. Šios savaitės Europos Parlamento (EP) plenarinės sesijos Strasbūre darbotvarkėje – pasirengimas būsimam ES viršūnių susitikimui, sprendimai dėl EP narių sumažinimo po „Brexit“, dėl dronų panaudojimo taisyklių, dėl kibernetinės saugos, dėl 1 mlrd. Eur paramos skyrimo Ukrainai.

REFORMA. Antradienį Seimo plenariniame posėdyje bus surengta diskusija dėl mokesčių ir pensijų sistemų tobulinimo. Tarp diskusijos dalyvių – premjeras Saulius Skvernelis, finansų ministras Vilius Šapoka, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius, Vilniaus universiteto profesorius Romas Lazutka, banko „Luminor“ vyr. ekonomistas Žygimantas Mauricas.

MMA. Antradienio posėdyje Trišalė taryba tarsis, kiek 2019 m. turi būti pakelta minimali mėnesio alga (MMA). Tarp realiausių pasiūlymų – MMA padidinti nuo dabartinių 400 Eur iki 420 Eur. Galutinai šiuo klausimu vėliau šiemet apsispręs Vyriausybė.

TEISMAS. Penktadienį tęsis politinės korupcijos bylos nagrinėjimas Vilniaus apygardos teisme. Kaltinamieji šioje byloje – koncernas „MG Baltic“, Liberalų sąjūdis, Darbo partija, taip pat penki buvę ar esami politikai. Penktadienį teismas pasisakys dėl kaltinamųjų gynėjų prašymų nušalinti prokurorus ir bylą nagrinėjančią teisėjų kolegiją.

LIBERALAI. Penktadienį opozicinio Liberalų sąjūdžio tarybos posėdyje Vilniuje bus diskutuojama dėl pasiūlymų, kaip šiai partijai elgtis esant dabartinei politinei aplinkai, įskaitant ir kaltinamojo statusą liberalams politinės korupcijos byloje. Būta siūlymų apsvarstyti galimybę pakeisti partijos pavadinimą ar net ją paleisti, kad būtų suformuota nauja liberali politinė jėga.

LYDERIS. Trečiadienį Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje VŽ rengia Metinį Lietuvos verslo lyderių susitikimą. Jo metu bus įteikti apdovanojimai „Metų CEO“, „Metų verslui“, „Metų darbdaviui“ ir kt.

ŠVIETIMAS. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), į kurią stoja Lietuva, pirmadienį Madride ketina paskelbti savo naujausią ekspertinį raportą apie švietimo kokybę ir mokytojų padėtį EBPO valstybėse, įskaitant ir Lietuvą.

KELIAI. Pirmadienį įvyks premjero Sauliaus Skvernelio vadovaujamas pasitarimas dėl Kelių priežiūros ir plėtros programos įgyvendinimo. Bus be kita ko aptariami planai artimiausiais metais skirti didesnes nacionalines lėšas keliams, tokiu būdu pradedant mažinti šios programos priklausomumą nuo europietiškų fondų, kurie ima sekti.

SINCHRONIZACIJA. Trečiadienį Seimo rūmuose rengiama diskusija „Elektros tinklų sinchronizavimas su kontinentinės Europos sistema“. Šį ambicingą ir brangų projektą ketinama baigti 2025 m., tačiau kol kas jis dėl Baltijos valstybių nesutarimų stringa.

STATISTIKA. Pirmadienį Statistikos departamentas paskelbs naujausius duomenis apie kainų pokyčius, penktadienį – naujausią energetikos statistiką.

STOTIS. Pirmadienį bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ ir Vilniaus miesto savivaldybė rengia Vilniaus plėtros pietų kryptimi pristatymą, kuriame bus paviešinta ir sostinės geležinkelio stoties teritorijos modernizavimo vizija.

KONGRESAS. Antradienį Klaipėdoje ketinama surengti pakartotinį vežėjų asociacijos „Linava“ metinį ataskaitinį kongresą.

ATMINTIS. Vyriausybės atstovai šią savaitę žadėjo pabendrauti su pokario partizanų vado generolo Adolfo Ramanausko-Vanago dukterimi Auksute Ramanauskaite-Skokauskiene dėl rastų jos tėvo palaikų perlaidojimo. Galimas ir specialios vyriausybinės komisijos suformavimas šiuo klausimu.

KINAS. Trečiadienį Lietuvių kino akademija įteiks „Sidabrinės gervės“ apdovanojimus geriausiems lietuviškiems filmams ir jų kūrėjams. Dėl geriausio praėjusių metų lietuviško filmo titulo ir „Sidabrinės gervės“ statulėlės varžosi keturi kūrinai

KULTŪRA. Penktadienį Vilniuje šurmuliuos tradicinė „Kultūros naktis“.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Biržai ir Ignalina atsisakė prisidėti prie algų kėlimo kultūros darbuotojams 2

Susitarimą dėl spartesnio atlyginimų kėlimo kultūros darbuotojams su Kultūros ministerija pasirašė 55 iš 60...

Laisvalaikis
19:20
„Brexit“ derybos ir vėl aklavietėje 2

Prieš pat ES viršūnių susitikimą „Brexit“ derybos ir vėl įstrigo. Kol kas nepavyko pasiekti kompromiso dėl...

Vasiliauskas: ECB keis palūkanas ne anksčiau 2019-ųjų rudens 1

Europos Centrinis Bankas (ECB) šiemet, kaip ir planuota, turėtų užbaigti euro sistemos kiekybinio skatinimo,...

Įkaitų drama paralyžiavo Kelno traukinių stotį

Vokietijos Kelno miesto centrinė traukinių stotis pirmadienio popietę buvo evakuota, sutriko traukinių...

Aktyviausių M&A patarėjų regione reitinge – ir lietuviški vardai

Aktyviausiai įmonių susijungimų ir įsigijimų (angl. mergers & acquisitions, M&A) srityje šiemet Vidurio ir...

Rinkos
16:03
„Sodros“ biudžeto projektas: pensijos kitąmet augs 8%

Senatvės pensijos 2019 m. augs 8,0%, iki 358 Eur, o Valstybinio socialinio draudimo fondo („Sodros“) biudžeto...

Finansai
15:20
Kitų metų biudžetas – ant Vyriausybės stalo, vėl planuojamas perteklius 9

Vyriausybė pradėjo svarstyti kitų metų biudžeto projektą, kuris, kaip ir pernai bei šiemet, numatomas...

Š. Keserauskas: protingai taikytis prie konkurentų elgesio nedraudžiama Premium 9

Ūkio subjektams nėra draudžiama protingai prisitaikyti prie konkurentų elgesio, tačiau svarbu, kad įmonės...

Semeška atsisako mandato Druskininkuose 1

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas Vyriausiosios rinkimų komisijos...

LKF byloje – išteisinamieji nuosprendžiai

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį dėl visų inkriminuotų nusikaltimų visiškai išteisino Lietuvos krepšinio...

Rinkimai Bavarijoje sukėlė žagsulį Berlyne 1

Vokietijoje sekmadienį įvykę Bavarijos žemės parlamento – Landtago – rinkimai sukėlė skausmingą poveikį šalį...

Šimašius pranešė, kaip ir su kokia komanda sieks antros Vilniaus miesto mero kadencijos 14

Antros kadencijos Vilniaus miesto mero poste sieksiantis liberalas Remigijus Šimašius žada įvesti...

Masiuliui nebus grąžinti per kratas paimti 242.000 Eur 11

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį nusprendė negrąžinti daugiau nei 242.000 Eur kaltinamajam politinės...

„Darbietis“ Bukauskas jungiasi prie „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos Seime 1

Darbo partijos atstovas Valentinas Bukauskas jungiasi prie „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos Seime.

Reitingų trejetuke – Nausėda, Skvernelis ir Šimonytė 8

Tarp potencialių kandidatų kitų metų prezidento rinkimuose premjeras Saulius Skvernelis pakilo į antrąją...

ES parama: į plytas ar į ateitį? 16

ES paramos lėšų investavimo srityje Lietuva gali pasigirti ir geromis naujienomis, tačiau jos – jau...

Finansai
06:38
Bavarijoje valdančioji CSU patyrė istorinį smūgį 9

Vokietijos Bavarijos žemės parlamento – Landtago- rinkimai tapo skaudžiu smūgiu valdančiajai koalicijai...

Verslo aplinka
2018.10.14
Trumpas grasina Saudo Arabijai, bet nenori nuskriausti savo šalies 15

Pasaulio dėmesį prikaustęs žurnalisto Jamalo Khashoggi dingimas ir spekuliacijos, kad jis galėjo būti...

Verslo aplinka
2018.10.14
Krizės tyrėjams liudysiantis Šadžius: atsigręžti atgal niekada nevėlu

Buvęs finansų ministras socialdemokratas Rimantas Šadžius, dabar atstovaujantis Lietuvai Europos Audito...

Verslo aplinka
2018.10.14
Nuo krizės nukentėję jaunuoliai įstrigo laikinuose darbuose Premium

Praūžus euro zonos krizei jaunimo nedarbo lygis ES šalyse iš neregėtų aukštumų pradėjo leistis žemyn, tačiau...

Vadyba
2018.10.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau