Šią savaitę svarbu (19)

Publikuota: 2018-05-07
Prezidentė Dalia Grybauskaitė su premjeru Sauliumi Skverneliu tarsis dėl dviejų ministrų paskyrimo. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė su premjeru Sauliumi Skverneliu tarsis dėl dviejų ministrų paskyrimo. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Tikimasi, kad bus paskirtas naujas žemės ūkio ministras, galbūt rastas tinkamas kandidatas ir į teisingumo ministrus, Seimas balsuos dėl įstatymo, numatančio papildomą mokestį už valstybinės žemės panaudojimą statyboms, bus surengta Rusijos prezidento inauguracija, Armėnijoje bus balsuojama dėl naujo premjero paskyrimo, įvyks „Eurovizijos“ dainų konkursas.

Politinės peripetijos: ministrai, susirašinėjimai, tyrimai

Lietuvoje kunkuliuoja intensyvus politinis gyvenimas. Premjeras Saulius Skvernelis pažadėjo šį pirmadienį pateikti prezidentei Daliai Grybauskaitei naujo žemės ūkio ministro kandidatūrą. Neoficialiomis žiniomis, tai Giedrius Surplys, šiuo metu einantis vidaus reikalų viceministro pareigas. Esą ši kandidatūra pasirinkta ir dėl to, kad šis politikas turi derybininko įgūdžių. Tai pravers derantis dėl Europos Sąjungos paramos. Ponas Surplys priklauso Valstiečių ir žaliųjų sąjungai. Premjeras kartu turėtų pateikti prezidentei atleisti Bronių Markauską iš žemės ūkio ministro pareigų. Taip pat tikimasi, kad šią arba kitą savaitę pavyks pasistūmėti ieškant naujojo teisingumo ministro. Ši pozicija laisva jau daugiau kaip du mėnesius. Naujų ministrų paieška ir skyrimas, anot p. Skvernelio, neturi jokių sąsajų su įsiplieskusiu politiniu vadinamojo „prezidentės susirašinėjimo“ skandalu. Šią savaitę valdantieji valstiečiai-žalieji žada apsispręsti, ar imtis parlamentinio tyrimo dėl paviešinto p. Grybauskaitės susirašinėjimo su politine korupcija įtariamu buvusiu liberalų lyderiu Eligijumi Masiuliu. Esą galimo šios istorijos tyrimo klausimas bus nagrinėjamas Agnės Širinskienės vadovaujamame Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete.

Valstybinės žemės naudojimas statybai kainuos brangiau

nuotrauka::1 left

Antradienį Seimo posėdyje numatoma balsuoti, ar priimti valdančiųjų valstiečių-žaliųjų siūlomą Žemės įstatymo pataisą dėl papildomos įmokos į biudžetą už valstybinės neprivatizuotinos žemės panaudojimą statyboms. Numatoma tokia įstatymo pataisos formuluotė: „Išnuomotuose valstybinės žemės sklypuose draudžiama statyti naujus statinius (išskyrus esamų statinių priklausinius, inžinerinius tinklus ar susisiekimo komunikacijas) ar įrenginius ir rekonstruoti esamus statinius ar įrenginius, daugiau nei 5% didinant jų užimamą žemės plotą ar keičiant jų naudojimo paskirtį, išskyrus atvejį, kai statoma ar rekonstrukcija atliekama neprivatizuojamoje žemėje. Šiuo atveju nuomininkas statyti naują statinį arba rekonstruoti esamą gali tik sumokėjęs į valstybės biudžetą žemės nuomos mokesčio priedą, lygų 20% išnuomoto žemės sklypo, kuriame numatoma statyti naują arba rekonstruoti esamą statinį, žemės mokestinės vertės, nustatytos Žemės mokesčio įstatyme. Žemės nuomos mokesčio priedas į valstybės biudžetą mokamas vieną kartą už žemės sklypą ir turi būti sumokėtas iki statybų pradžios arba lygiomis dalimis ne vėliau kaip per 3 m. nuo statybų pradžios, pirmąją įmoką sumokant iki statybų pradžios.“ Neabejojama, kad nauja pataisa pabrangins nekilnojamąjį turtą.

Eilinė Putino inauguracija Kremliaus soste

nuotrauka::2 right

Pirmadienį bus surengta ketvirtai kadencijai išrinkto Rusijos prezidento Vladimiro Putino inauguracija. Netrukus po to, galbūt jau šią savaitę, Rusijos Dūmai turėtų būti pateikta premjero kandidatūra. Nemenka tikimybė, kad šios šalies vyriausybės vadovu išliks Dmitrijus Medvedevas, tačiau pačiame kabinete laukiama pasikeitimų. Pvz., neoficialiai minėta, kad atnaujintoje vyriausybėje neliks ilgamečio Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo. Atnaujinto Rusijos ministrų kabineto laukia nemažai iššūkių, tarp jų ir santykių su Vakarais politika. Daugėja požymių, kad prezidentas Putinas norėtų šių santykių bent dalinio sureguliavimo. Dienraščio „Financial Times“ duomenimis, buvęs Rusijos finansų ministras, liberalių pažiūrų Aleksėjus Kudrinas gali tapti prezidento atstovu santykiams su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis ir Europos Sąjunga postą, nors kadaise kalbėta, kad jis gali pretenduoti ir į naujuosius premjerus. Nei p. Kudrinas, nei Kremlius šios „Financial Times“ neoficialių šaltinių informacijos bent kol kas nekomentuoja. Tačiau jeigu toks paskyrimas iš tikrųjų įvyktų, tai būtų dar vienas įrodymas, kad Putinas ne prieš ieškoti sutarimo su Vakarais.

Armėnija turės naują premjerą. Arba neturės

nuotrauka::3 left

Antradienį Armėnijos Nacionalinis susirinkimas (parlamentas) bandys pakartotinai balsuoti dėl opozicijos lyderio Nikolo Pašiniano paskyrimo premjeru. Valdančioji Respublikonų partija, išsigandusi masinių protestų sostinėje Jerevane ir kituose šalies miestuose, pažadėjo savo paramą šiam kandidatui. Kita vertus, tokią paramą Respublikonų partija buvo žadėjusi ir praėjusią savaitę, tačiau sužlugdė pirmąjį balsavimą dėl p. Pašiniano paskyrimo naujuoju vyriausybės vadovu. Jeigu ir šįkart paskyrimas žlugtų, Armėnijos prezidentas turėtų paleisti Nacionalinį susirinkimą ir ne vėliau kaip birželio pabaigoje paskelbti pirmalaikius rinkimus. Tačiau net ir paskyrus opozicijos lyderį naujuoju premjeru Armėnija, pasak apžvalgininkų, vis vien žengtų link pirmalaikių rinkimų, nes p. Pašinianas vargu ar sugyventų su dabartine parlamentine dauguma. Ir pats opozicijos lyderis yra užsiminęs, kad vestų šalį į naujus rinkimus, kad, pasak jo, „liaudis gautų tokią valdžią, kuria pasitikėtų“.

Dar apie kai kuriuos numatomus svarbesnius savaitės įvykius trumpai:

PRIZAS. Ketvirtadienį Vokietijoje Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui bus įteiktas Karolio Didžiojo prizas, skiriamas už nuopelnus Europos vienijime. Ceremonijoje turėtų dalyvauti ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, kuriai Karolio Didžiojo prizas buvo įteiktas 2013 m.

SUSITARIMAS. Šią savaitę Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados ir Meksikos atstovai bandys susiderėti dėl Šiaurės Amerikos laisvos prekybos susitarimo, sutrumpintai vadinamo NAFTA. Šis susitarimas buvo nutrauktas JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimu.

RINKIMAI. Šeštadienį pilietinių karų nualintame Irake rengiami eiliniai parlamento rinkimai.

TUNELIS. Pirmadienį jungtinė Suomijos ir Estijos darbo grupė, rengianti pasiūlymus, susijusius su 92 km ilgio Helsinkį ir Taliną jungiančio povandeninio geležinkelio tunelio „FinEst“ tiesimu, turi paskelbti rekomendacijas dėl šio ambicingo projekto įgyvendinimo.

KONSERVATORIAI. Šeštadienį didžiausia opozicijos partija Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai Vilniuje rengia savo eilinį suvažiavimą. Šįkart jis skirtas artėjantiems savivaldos, prezidento ir Europos Parlamento rinkimams. Be kita ko numatoma patvirtinti tvarką, kaip konservatoriai surengs pirminius savo remiamo kandidato į prezidentus rinkimus šį rudenį.

PROFSĄJUNGOS. Penktadienį rengiamas kas ketverius metus vykstantis Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) suvažiavimas. Jame bus tvirtinamos veiklos gairės kitiems ketveriems metams, priimami įstatų pakeitimai bei renkama LPSK vadovybė. Į LPSK pirmininkus ir vėl pretenduoja ilgametis šios organizacijos lyderis Artūras Černiauskas.

ŽEMĖ. Trečiadienį Seimo Ekonomikos komitetas turėtų apsispręsti, ar būtina sudaryti specialią parlamentinę tyrimo komisiją dėl dirbamos žemės rinkos Lietuvoje. Anksčiau Seimo Teisės ir teisėtvarkos bei Kaimo reikalų komitetai jau atmetė atitinkamus opozicijos pasiūlymus, nes valdantieji nenori, kad būtų tiriamas jų lyderis, „Agrokoncerno“ savininkas Ramūnas Karbauskis.

STATISTIKA. Lietuvos Statistikos departamentas šią savaitę pažers daug duomenų ir rodiklių. Trečiadienį numatoma paskelbti statistiką apie vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčius, ketvirtadienį – apie užsienio prekybą, penktadienį – apie užimtumą ir nedarbą Lietuvoje.

KONFERENCIJA. Trečiadienį „Verslo žinios“ organizuoja jau tradicine tapusią rinkodaros ir vadybos konferenciją „Password 2018“. Be kitų pranešėjų numatoma, kad kalbės Joeris van den Berghas, „InSites Consulting“ įkūrėjas ir ekspertas, konsultuojantis tokias kompanijas kaip „eBay“, „Spotify“, „Danone“, „Red Bull, „Heineken“, „Converse“, „Nestle“, AXA, „Unilever“, taip pat Edwardas Jacksonas, „Vinted“ rinkodaros vadovas, bei Andrius Grigorjevas, „Be&Do“ strategas ir partneris.

SKAITMENIZAVIMAS. Trečiadienį Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute vyks diskusija „Valstybės skaitmenizavimas - naujas ekonomikos variklis Lietuvai?“. Dalyvaus Elijus Čivilis, ūkio viceministras, atsakingas už valstybės ūkio skaitmenizavimo konsolidavimą, Raimondas Kuodis, ekonomistas, Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas, Sergejus Muravjovas, „Transparency International Lietuva“ vadovas, Egidijus Barcevičius, Viešosios politikos ir vadybos analizės instituto tyrimų direktorius.

UNIVERSITETAI. Ketvirtadienį Seimas turėtų priimti kelis nutarimus dėl universitetų jungimo: Lietuvos edukologijos universiteto ir Aleksandro Stulginskio universiteto reorganizavimo prijungimo prie Vytauto Didžiojo universiteto būdu bei Sporto universiteto reorganizavimo prijungimo prie Sveikatos mokslų universiteto būdu. Kartu turėtų būti patvirtintas naujos redakcijos Vytauto Didžiojo universiteto statutas.

nuotrauka::4 right

EUROVIZIJA. Šią savaitę Portugalijos sostinėje Lisabonoje vyks 63-asis „Eurovizijos“ dainų konkursas. Antradienį ir ketvirtadienį vyks pusfinaliai, šeštadienį – didysis finalas. Dėl pateikimo į finalą kovosianti Lietuvos atstovė šių metų „Eurovizijoje“ Ieva Zasimauskaitė dainą „When We‘re Old“ atliks pirmajame pusfinalyje šį antradienį. Ieva dainuos šešta. Iš viso šių metų „Eurovizijoje“ dalyvauja 43 valstybės.

ŠVENTĖS. Pirmadienį Lietuvoje švenčiama Kalbos atgavimo ir spaudos diena, antradienį – Antrojo pasaulinio karo pabaigos Europoje (pergalės prieš nacizmą) diena, trečiadienį – Europos diena.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Air Vilnius Group“ nepavyko prisiteisti 615.000 Eur iš „Start Vilnius“ 2

Bankrutavusią oro linijų bendrovę „Air Lituanica“ valdžiusiai „Air Vilnius Group“ nepavyko prisiteisti...

Verslo aplinka
2019.01.14
Pradedamos derybos dėl Lenkijos įvesto kiaulienos importo draudimo 2

Šiandien ministras pirmininkas Saulius Skvernelis su Mateuszu Marowieckiu, Lenkijos premjeru, telefonu aptarė...

Agroverslas
2019.01.14
Po pasikėsinimo labdaros renginyje Gdansko miesto meras mirė

Lenkijos Gdansko mieste sekmadienį sunkiai sužalotas miesto meras Pawelas Adamowiczius mirė ligoninėje. Per...

Verslo aplinka
2019.01.14
Laukiama naujojo švietimo ministro paskyrimo

Valdantieji tikisi, kad jau antradienį pradės dirbti naujasis švietimo, mokslo ir sporto ministras. Juo...

Verslo aplinka
2019.01.14
Th. May balsavimo išvakarėse paragino parlamentarus palaikyti jos „Brexit“ susitarimą 4

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė Theresa May pirmadienį bando į savo pusę palenkti šalies euroskeptikus...

Verslo aplinka
2019.01.14
Nuomonės apie Lietuvą tyrimams Vyriausybė skirs 264.300 Eur

Lietuvių ir užsieniečių nuomonės apie Lietuvą tyrimams Vyriausybė skirs 264.300 Eur. Daugiau nei metus...

Po A. Verygos fiasko sveikatos sistemos pertvarką siūlys R. Karbauskis 3

Savaitgalį Seimui atmetus sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos projektus dėl valstybinės sveikatos...

Verslo aplinka
2019.01.14
„Huawei“ atleido Lenkijoje sulaikytą darbuotoją, įtariamą šnipinėjimu 3

„Huawei“ nusprendė nutraukti darbdavio ir darbuotojo santykius su Wang Weijingu, kuris praėjusią savaitę buvo...

Technologijos
2019.01.14
Seimas nustatė baudas už kremavimo, kapinių priežiūros ir palaikų gabenimo pažeidimus 2

Nuo gegužės įsigalios griežtesni reikalavimai ir didesnės baudos dėl kapinių priežiūros, kremavimo veiklos ir...

Merų postų savivaldybėse sieks iki 14 Seimo narių

Kovą vyksiančiuose tiesioginiuose merų rinkimuose savivaldybių vadovų kėdžių sieks 14 Seimo narių, daugiausia...

Verslo aplinka
2019.01.14
Paslaugų eksportas: transportininkai – didžiausi ir pažeidžiamiausi Premium 6

Lietuvos paslaugų eksporto augimas 2018 m. I–III ketvirčius viršijo analitikų lūkesčius, tačiau šiemet tokios...

Verslo aplinka
2019.01.14
Scenarijai – sunkiai nuspėjami

Lietuvos eksportas 2018 m. pamažu lėtėjo, ši tendencija prognozuojama ir šiems metams, tad kuklesni gali būti...

Verslo aplinka
2019.01.14
Investicijos Kaune – nuo LEZ link greitkelių Premium 1

Kauno laisvosios ekonominės zonos (LEZ) pernykštis investicijų augimas prilygo sprogimui, todėl manoma, kad...

Statyba ir NT
2019.01.14
Bankroto administratorių skyrimo sistema skaidresnė, bet stengtis neskatina Premium

Vieni rinkos dalyviai tvirtina, kad nuo 2015 m. veikianti automatinė bankroto administratorių skyrimo tvarka...

Verslo aplinka
2019.01.13
Vietoj turėtos žemės gyventojai galės prašyti kompensacijos mišku 1

Seimas leido daliai žmonių pakeisti savo valią ir prašyti už miestuose valstybės išperkamą jų turėtą žemę...

Statyba ir NT
2019.01.13
Sausio 13-ąją Laisvės premija įteikta pokario partizanams 5

Minint Sausio 13-ąją – Lietuvos laisvės gynėjų dieną, Seime sekmadienį įteikta Laisvės premija, šiemet skirta...

Verslo aplinka
2019.01.13
Seimas sprendžia, kur dar uždrausti rūkyti 20

Seimas vėl leidžiasi į svarstymus, kur leisti gyventojams rūkyti, o kur reikėtų uždrausti.

Verslo aplinka
2019.01.12
Paryžiuje dujų nuotėkis sukėlė smarkų sprogimą

Paryžiaus centre nutekėjus dujoms sprogo kepykla – sužeista mažiausiai 37 žmonės, keturi žuvo. Kepykla tuo...

Verslo aplinka
2019.01.12
Plečia draudžiamos informacijos sąrašą, tačiau cenzūros nežada 4

Seimas svarstys du variantus įstatymo pataisų, kuriomis plečiamas draudžiamos skelbti informacijos sąrašas.

Verslo aplinka
2019.01.12
Žlugo A. Verygos pasiūlymai dėl sveikatos reformos 6

Seime žlugo bandymas pateikti Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtus pasiūlymus didelėse...

Verslo aplinka
2019.01.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau