Šią savaitę svarbu (18)

Publikuota: 2018-04-30
Europos Komisija paskelbs savo įsivaizdavimą, kaip turėtų atrodyti 2021-2027 m. Europos Sąjungos finansinė perspektyva. Yves Herman ("Reuters") nuotr.
Europos Komisija paskelbs savo įsivaizdavimą, kaip turėtų atrodyti 2021-2027 m. Europos Sąjungos finansinė perspektyva. Yves Herman ("Reuters") nuotr.

Europos Komisija paskelbs savo pirminį pasiūlymą dėl Europos Sąjungos būsimojo ilgamečio biudžeto, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos taryba kviečia Lietuvą tapti jos nare, bus paskelbta kiek Lietuvos ekonomika augo pirmajame šių metų ketvirtyje, pradedami rengti apibendrinimai, kaip patobulinti paskelbtuosius pasiūlymus dėl mokesčių reformos.

Tars žodį dėl ES pinigų dalybų

Planuojama, kad trečiadienį Europos Komisija (EK) paskelbs savo pirminę nuomonę dėl Europos Sąjungos 2021-2027 m. biudžeto. Tai taps pagrindu pradėti apie metus truksiančias tarpvalstybines derybas dėl būsimosios ilgametės finansinės perspektyvos. Manoma, kad įvairūs veiksniai – „Brexit“, diskusijos dėl ES ateities, ekonominis atskirų valstybių išsivystymas bei kt. – nulems, kad Lietuva naujos ilgametės perspektyvos metu į bendrąjį biudžetą įmokės daugiau nei 2014-2020 m. ir gaus apie 15-20% mažiau paramos. Lietuva siekia, kad ES pakankamai finansuotų tris didžiausius projektus – Ignalinos atominės elektrinės uždarymą, „Rail Baltica“ statybą ir elektros tinklų sinchronizaciją su Vakarais. Be to, siekiama, kad nemažėtų tiesioginės išmokos žemdirbiams, būtų skirta lėšų išorinių ES sienų stiprinimui. 2014-2020 m. Lietuvai iš ES bendrojo biudžeto numatyta skirti iš viso 12,88 mlrd. Eur, iš jų apie 5 mlrd. Eur – kaimo rėmimo programoms, apie 7 mlrd. Eur – iš struktūrinės paramos fondų, įskaitant infrastruktūros plėtrą, bemaž 0,5 mlrd. Eur – Ignalinos atominės elektrinės uždarymui. Preliminariai skaičiuojama, kad 2021-2027 m. ES parama Lietuva susitrauks iki 10-11 mlrd. Eur.

EBPO rašys kvietimą Lietuvai

nuotrauka::1 left

„Labiausiai išsivysčiusių pasaulio valstybių klubu“ neretai pavadinamos Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) taryba ketvirtadienį turėtų priimti sprendimą dėl Lietuvos pakvietimo į šią organizaciją. Galutinį tašką šioje trejus metus trukusioje narystės siekimo istorijoje turėtų padėti EBPO ministrų taryba gegužės pabaigoje. Tuomet Paryžiuje numatoma pasirašyti ir oficialią sutartį. Ji birželį turėtų būti Seime ratifikuota ir įsigalios vasaros pabaigoje arba rudenį. Lietuva taps 36-ąja EBPO nare. Lenkija, Estija ir Latvija jau kurį laiką yra šioje organizacijoje. Latviai į EBPO įstojo 2016-ųjų viduryje. Ketvirtadienį Lietuvos Seimo posėdyje numatoma diskusija apie kelią į EBPO, narystės šioje organizacijoje privalumus. Diskusijoje dalyvaus premjeras Saulius Skvernelis, ekspremjeras Algirdas Butkevičius, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Derybas dėl narystės EBPO Lietuva pradėjo 2015 m. Bene svarbiausiu sprendimu, nulėmusiu Lietuvos pakvietimą į šią organizaciją, laikomas pernai vasarą priimtas įstatymas dėl valstybinių miškų urėdijų reformos.

Paskelbs naujausius BVP augimo rodiklius

nuotrauka::2 right

Pirmadienį Statistikos departamentas paskelbs bendrojo vidaus produkto (BVP) augimo 2018 m. I ketvirčio pirmąjį įvertį. Kartu bus paskelbtas ir patikslintas 2017 m. IV ketvirčio bei apskritai visų tų metų BVP augimo rezultatas. Iki šiol skelbtais duomenimis 2017 m. šalies ūkis išaugo 3,8% – bene sparčiausiai nuo 2011 m. Tai buvo kiek didesnis ekonomikos ūgtelėjimas nei prognozuota. Vyriausybinės institucijos ir nepriklausomi ekspertai spėja, kad 2018-aisiais Lietuvos BVP išaugs apie 3%, o pirmajame šių metų ketvirtyje metinis augimas gali siekti ir 3,5–3,8%. Itin sparčiu pernykščiu augimu pradžiuginęs Lietuvos BVP, šiemet turės mažiau priežasčių išlaikyti tokį patį tempą. Koją kiš keli veiksniai, tačiau jų neigiamą įtaką mažins grįžtančios ES investicijos, prognozuoja Lietuvos ekonomistai. Eksporto augimo tempai stabilizavosi, vartojimas toliau augs, bet ne tokiais tempais kaip pernai. Infliacija sumažės iki 2,5–3%. Darbo užmokestis didės iki vidutiniškai 7%, užimtųjų daugės, nedarbas mažės. Visi šie rodikliai, taip pat situacija tarptautinėje žaliavų rinkoje turės įtakos šiųmečiam Lietuvos ekonomikos augimo tempui.

Surinks pasiūlymus ir koreguos reformą

nuotrauka::3 left

Iki šios savaitės vidurio Vyriausybė lauks konkrečių pasiūlymų, kaip turėtų būti pakoreguota balandžio viduryje paskelbta mokesčių ir pensijų kaupimo sistemos reforma. Vėliau iš politikų, ekonomistų, įvairių suinteresuotųjų organizacijų, verslo asocijuotų struktūrų gauti pasiūlymai bus apibendrinti ir Finansų ministerijoje bei kitose vyriausybinėse žinybose įvertinti. Gegužės priešpaskutinę arba paskutinę savaitę Vyriausybės posėdyje turėtų būti diskutuojama dėl struktūrinių reformų paketo, kuris bus perduotas Seimui apsvarstyti ir priimti. Kol kas daugiausiai diskusijų kelia pasiūlymas konsoliduoti darbdavių ir darbuotojų mokesčius, įvesti „Sodros“ įmokų „lubas“, taikyti 0,3% tarifo nekilnojamojo turto mokestį ne pagrindiniam gyvenamajam būstui. Vyksta aršūs ginčai ir dėl to, kaip turėtų būti modifikuota pensijų kaupimo sistema. Vyriausybė siūlo panaikinti „Sodros“ įmokas į privačius pensijų fondus, skatinant pačius žmones labiau prisidėti prie savo pensijų kaupimo. Jeigu Vyriausybė nevėluos su savo galutinių pasiūlymų pateikimu, birželį Seimas turėtų diskutuoti visais šiais klausimais ir priimti visus reikiamus įstatymus, kurie įsigaliotų nuo 2019-ųjų pradžios.

Dar apie kai kuriuos svarbesnius numatomus savaitės įvykius trumpai:

PROTESTAI. Artėjant prezidento Vladimiro Putino eilinei inauguracijai šeštadienį Maskvoje ir kituose Rusijos miestuose turėtų būti surengti masiniai opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno organizuojami mitingai „Putinas mums ne caras“.

RINKIMAI. Ketvirtadienį Jungtinėje Karalystėje vyks savivaldos rinkimai. Ekspertai tikisi, kad jų rezultatai parodys, kiek britai pasitiki konservatorės Theresos May vadovaujama vyriausybe bei jos vykdoma išstojimo iš Europos Sąjungos „Brexit“ politika.

PREKYBA. Šią savaitę, greičiausiai ketvirtadienį arba penktadienį, Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas turėtų išsiųsti savo aukšto rango patarėjų komandą į Kiniją derėtis dėl prekybos.

ATSISTATYDINIMAS. Šią savaitę premjeras Saulius Skvernelis planuoja perduoti prezidentei Daliai Grybauskaitei žemės ūkio ministro Broniaus Markausko atsistatydinimo pareiškimą. Vyriausybės vadovas prašys atleisti ministrą nuo birželio 1 d.

PADĖTIS. Trečiadienį Vyriausybė turėtų diskutuoti dėl valstybės lygio ekstremaliosios padėties atšaukimo. Tokia padėtis buvo įvesta pernai rudenį dėl kai kurių regionų žemės ūkio sektoriui didelių nuostolių atnešusių gausių liūčių.

PARAMA. Vyriausybės posėdyje ketinama pritarti Seime gimusiai idėjai profsąjungoms leisti skirti ne 2, bet 3% gyventojų pajamų mokesčio.

DUJOS. Didžiausia šalies dujų vartotoja Jonavos trąšų gamintoja „Achema“ šią savaitę sulauks dar vieno Norvegijos „Statoil“ suskystintų gamtinių dujų (SkGD) krovinio – jau antrojo šiais metais. Trečiadienį Klaipėdą turėtų pasiekti išplaukė norvegų dujovežis „Arctic Voyager“.

NT. Ketvirtadienį Lietuvos bankas skelbs Lietuvoje veikiančių bankų apklausos duomenis, kokių pokyčių tikimasi nekilnojamojo turto rinkoje, koks prognozuojamas naujo ir seno būsto kainų pokytis artimiausiu metu.

RINKOS. Ketvirtadienį Vilniuje vyks tarptautinė finansų rinkų konferencija.

KURORTAI. Penktadienį Kulautuvoje rengiamas Lietuvos kurortų asociacijos visuotinis narių suvažiavimas.

DETEKTORIAI. Nuo antradienio įsigalioja nurodymai visuose be išimties būstuose turėti dūmų detektorius. Ugniagesiai ketina aktyviai vaikščioti po namus ir tikrinti, ar jie įrengti. Jeigu nebus, kol kas nebaus, bet įspės būtinai įsigyti detektorius.

VAISTAI. Šią savaitę baigiasi Sveikatos apsaugos ministerijos paskelbtasis pusės metų pereinamasis laikotarpis įstatymo dėl vadinamųjų slaptųjų pirkėjų vaistinėse galutiniam įsigaliojimui. Jau gegužę vaistinėse apsilankę slaptieji tikrintojai galės skirti baudas už receptinių vaistų pardavimo pažeidimus.

ATLIEKOS. Nuo gegužės 1 d. Vilniuje įsigalioja nauja komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo sistema. Teigiama, kad atliekų vežimas sostinėje pigs, bet mokėti esą turės visi.

MINĖJIMAS. Ketvirtadienį Seimo nenumatytame posėdyje numatoma surengti 1791 m. gegužės 3-osios Abiejų Tautų Respublikos konstitucijos paminėjimą. Jame dalyvaus Lenkijos Seimo vicemaršalka Beata Mazurek, Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas Andrijus Parubijus.

LENKTYNĖS. Penktadienį rengiamos elektromobilių lenktynės Vilnius–Palanga „Įsikrauk“. Dalyvaus iki 25 komandų.

ŠVENTĖS. Sekmadienį Lietuvoje – Motinos diena. Antradienį minima Tarptautinė darbo šventė. Daugelyje Europos šalių, taip pat ir Lietuvoje, gegužės 1-oji yra oficiali nedarbo diena.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Europa vėl įvertino „Brexit“ procesą: aiškumo nepadaugėjo Premium 2

Europos Komisija (EK) įspėjo, kad įstrigusios derybos dėl „Brexit“ gali nulemti, jog Jungtinė Karalystė (JK)...

Trumpas vėl keičia nuomonę: dėl kišimosi į JAV rinkimus apkaltino Putiną 19

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, trečiadienį dar kartą sumaišė kortas dėl savo nuomonės, ar Rusija kišosi į...

ES kyla į kovą prieš Vengriją dėl migracijos politikos 11

Europos Komisija (EK) ketvirtadienį paskelbė suaktyvinti teisinę kovą prieš Vengriją dėl šios atsisakymo...

FNTT ir prokurorai perdavė teismui „Metrail“ bylą

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) kartu su Vilniaus apygardos prokuratūra baigė tyrimą ir teismui...

Panevėžio mero patarėja lieka nušalinta nuo pareigų

Teisėsaugos įtarimų sulaukusi Panevėžio miesto mero patarėja Gintarė Maskoliūnienė lieka nušalinta nuo...

Lenktynės su dirbtiniu intelektu 4

Šiuolaikinės technologijos, kurių reklamose nespindi raidelės AI, atrodo kaip praėjusio amžiaus atgyvena.

Kandidatų dėlionė: kodėl partijos neskuba į rinkimų traukinį Premium

Viešojoje erdvėje vis netylant spėlionėms, kas kitąmet galėtų kandidatuoti rinkimuose į prezidentus,...

Prezidentei įteiktas garbingiausias skautų apdovanojimas 2

Tautinėje skautų stovykloje „Laužų karta“ apsilankiusiai prezidentei Daliai Grybauskaitei buvo įteiktas...

Laisvalaikis
13:39
Atgal į teismus: buvęs VLK vadovas vėl sieks grįžti į postą

Gegužę į Valstybinės ligonių kasos vadovo (VLK) pareigas teismo grąžintas ir po mėnesio pasibaigus kadencijai...

Vadyba
12:30
Į biudžetą gauta daugiau PVM, mažiau – gyventojų pajamų, pelno mokesčių 2

Valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 0,1% (5,9 mln. Eur) daugiau nei prognozuota ir 6,2%...

Finansai
12:25
JK policija nustatė pasikėsinimo į Skripalius įtariamuosius 11

Jungtinės Karalystės (JK) policija identifikavo įtariamus išpuolio prieš buvusį dvigubą agentą Sergejų...

Suteiks VRK nariams teisę dirbti su slapta informacija 1

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas ir nariai turės teisę susipažinti su slapta informacija.

Baltieji rūmai svarsto Putino pasiūlymą Rusijai leisti apklausti JAV pareigūnus 13

Donaldo Trumpo, JAV prezidento, administracija trečiadienį neatmetė galimybės priimti Rusijos pasiūlymą...

Teismas patvirtino „Žemaitijos pieno“ ir Investuotojų asociacijos taikos sutartį 1

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) patvirtino AB „Žemaitijos pienas“ ir Investuotojų asociacijos bei...

„Brexit“ tęsinys: ES mėgins dar labiau nepabloginti padėties Premium 3

Michelis Barneir, vyriausiasis ES derybininkas su Jungtine Karalyste (JK) dėl „Brexit“ sąlygų, ketvirtadienį...

Didžiausia pramonininkų saulės elektrinė – „Retal Lithuania“ gamykloje 2

Lentvaryje įsikūrusioje „Retal Lithuania“ gamykloje iki lapkričio pabaigos bus įrengta beveik 1,4 megavato...

Pramonė
2018.07.18
„Google“ Europoje gavo 4,34 mlrd. Eur baudą 25

Europos konkurencijos sargai JAV technologijų gigantei „Google“ skyrė 4,34 mlrd. Eur baudą dėl piknaudžiavimo...

Technologijos
2018.07.18
Doktorantų stipendijos kitąmet padidės bemaž dvigubai 7

Nuo 2019 m. pradžios beveik dvigubai didinamos doktorantų stipendijos. Tokiam Švietimo ir mokslo ministerijos...

Verslo aplinka
2018.07.18
Teismas atmetė Panevėžio mero skundą dėl nušalinimo 1

Trečiadienį Panevėžio apygardos teismas atmetė Panevėžio mero Ryčio Mykolo Račkausko skundą ir paliko galioti...

Verslo aplinka
2018.07.18
Ruošia plačiau atverti „Infostatybą“: visi galėtų peržiūrėti statybos projektus 3

Trečiadienį Vyriausybė pritarė Statybos įstatymo pakeitimo projektui. Jei jam pritars Seimas, statybos...

Statyba ir NT
2018.07.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau