Šią savaitę svarbu (18)

Publikuota: 2018-04-30
Europos Komisija paskelbs savo įsivaizdavimą, kaip turėtų atrodyti 2021-2027 m. Europos Sąjungos finansinė perspektyva. Yves Herman ("Reuters") nuotr.
Europos Komisija paskelbs savo įsivaizdavimą, kaip turėtų atrodyti 2021-2027 m. Europos Sąjungos finansinė perspektyva. Yves Herman ("Reuters") nuotr.

Europos Komisija paskelbs savo pirminį pasiūlymą dėl Europos Sąjungos būsimojo ilgamečio biudžeto, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos taryba kviečia Lietuvą tapti jos nare, bus paskelbta kiek Lietuvos ekonomika augo pirmajame šių metų ketvirtyje, pradedami rengti apibendrinimai, kaip patobulinti paskelbtuosius pasiūlymus dėl mokesčių reformos.

Tars žodį dėl ES pinigų dalybų

Planuojama, kad trečiadienį Europos Komisija (EK) paskelbs savo pirminę nuomonę dėl Europos Sąjungos 2021-2027 m. biudžeto. Tai taps pagrindu pradėti apie metus truksiančias tarpvalstybines derybas dėl būsimosios ilgametės finansinės perspektyvos. Manoma, kad įvairūs veiksniai – „Brexit“, diskusijos dėl ES ateities, ekonominis atskirų valstybių išsivystymas bei kt. – nulems, kad Lietuva naujos ilgametės perspektyvos metu į bendrąjį biudžetą įmokės daugiau nei 2014-2020 m. ir gaus apie 15-20% mažiau paramos. Lietuva siekia, kad ES pakankamai finansuotų tris didžiausius projektus – Ignalinos atominės elektrinės uždarymą, „Rail Baltica“ statybą ir elektros tinklų sinchronizaciją su Vakarais. Be to, siekiama, kad nemažėtų tiesioginės išmokos žemdirbiams, būtų skirta lėšų išorinių ES sienų stiprinimui. 2014-2020 m. Lietuvai iš ES bendrojo biudžeto numatyta skirti iš viso 12,88 mlrd. Eur, iš jų apie 5 mlrd. Eur – kaimo rėmimo programoms, apie 7 mlrd. Eur – iš struktūrinės paramos fondų, įskaitant infrastruktūros plėtrą, bemaž 0,5 mlrd. Eur – Ignalinos atominės elektrinės uždarymui. Preliminariai skaičiuojama, kad 2021-2027 m. ES parama Lietuva susitrauks iki 10-11 mlrd. Eur.

EBPO rašys kvietimą Lietuvai

nuotrauka::1 left

„Labiausiai išsivysčiusių pasaulio valstybių klubu“ neretai pavadinamos Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) taryba ketvirtadienį turėtų priimti sprendimą dėl Lietuvos pakvietimo į šią organizaciją. Galutinį tašką šioje trejus metus trukusioje narystės siekimo istorijoje turėtų padėti EBPO ministrų taryba gegužės pabaigoje. Tuomet Paryžiuje numatoma pasirašyti ir oficialią sutartį. Ji birželį turėtų būti Seime ratifikuota ir įsigalios vasaros pabaigoje arba rudenį. Lietuva taps 36-ąja EBPO nare. Lenkija, Estija ir Latvija jau kurį laiką yra šioje organizacijoje. Latviai į EBPO įstojo 2016-ųjų viduryje. Ketvirtadienį Lietuvos Seimo posėdyje numatoma diskusija apie kelią į EBPO, narystės šioje organizacijoje privalumus. Diskusijoje dalyvaus premjeras Saulius Skvernelis, ekspremjeras Algirdas Butkevičius, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Derybas dėl narystės EBPO Lietuva pradėjo 2015 m. Bene svarbiausiu sprendimu, nulėmusiu Lietuvos pakvietimą į šią organizaciją, laikomas pernai vasarą priimtas įstatymas dėl valstybinių miškų urėdijų reformos.

Paskelbs naujausius BVP augimo rodiklius

nuotrauka::2 right

Pirmadienį Statistikos departamentas paskelbs bendrojo vidaus produkto (BVP) augimo 2018 m. I ketvirčio pirmąjį įvertį. Kartu bus paskelbtas ir patikslintas 2017 m. IV ketvirčio bei apskritai visų tų metų BVP augimo rezultatas. Iki šiol skelbtais duomenimis 2017 m. šalies ūkis išaugo 3,8% – bene sparčiausiai nuo 2011 m. Tai buvo kiek didesnis ekonomikos ūgtelėjimas nei prognozuota. Vyriausybinės institucijos ir nepriklausomi ekspertai spėja, kad 2018-aisiais Lietuvos BVP išaugs apie 3%, o pirmajame šių metų ketvirtyje metinis augimas gali siekti ir 3,5–3,8%. Itin sparčiu pernykščiu augimu pradžiuginęs Lietuvos BVP, šiemet turės mažiau priežasčių išlaikyti tokį patį tempą. Koją kiš keli veiksniai, tačiau jų neigiamą įtaką mažins grįžtančios ES investicijos, prognozuoja Lietuvos ekonomistai. Eksporto augimo tempai stabilizavosi, vartojimas toliau augs, bet ne tokiais tempais kaip pernai. Infliacija sumažės iki 2,5–3%. Darbo užmokestis didės iki vidutiniškai 7%, užimtųjų daugės, nedarbas mažės. Visi šie rodikliai, taip pat situacija tarptautinėje žaliavų rinkoje turės įtakos šiųmečiam Lietuvos ekonomikos augimo tempui.

Surinks pasiūlymus ir koreguos reformą

nuotrauka::3 left

Iki šios savaitės vidurio Vyriausybė lauks konkrečių pasiūlymų, kaip turėtų būti pakoreguota balandžio viduryje paskelbta mokesčių ir pensijų kaupimo sistemos reforma. Vėliau iš politikų, ekonomistų, įvairių suinteresuotųjų organizacijų, verslo asocijuotų struktūrų gauti pasiūlymai bus apibendrinti ir Finansų ministerijoje bei kitose vyriausybinėse žinybose įvertinti. Gegužės priešpaskutinę arba paskutinę savaitę Vyriausybės posėdyje turėtų būti diskutuojama dėl struktūrinių reformų paketo, kuris bus perduotas Seimui apsvarstyti ir priimti. Kol kas daugiausiai diskusijų kelia pasiūlymas konsoliduoti darbdavių ir darbuotojų mokesčius, įvesti „Sodros“ įmokų „lubas“, taikyti 0,3% tarifo nekilnojamojo turto mokestį ne pagrindiniam gyvenamajam būstui. Vyksta aršūs ginčai ir dėl to, kaip turėtų būti modifikuota pensijų kaupimo sistema. Vyriausybė siūlo panaikinti „Sodros“ įmokas į privačius pensijų fondus, skatinant pačius žmones labiau prisidėti prie savo pensijų kaupimo. Jeigu Vyriausybė nevėluos su savo galutinių pasiūlymų pateikimu, birželį Seimas turėtų diskutuoti visais šiais klausimais ir priimti visus reikiamus įstatymus, kurie įsigaliotų nuo 2019-ųjų pradžios.

Dar apie kai kuriuos svarbesnius numatomus savaitės įvykius trumpai:

PROTESTAI. Artėjant prezidento Vladimiro Putino eilinei inauguracijai šeštadienį Maskvoje ir kituose Rusijos miestuose turėtų būti surengti masiniai opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno organizuojami mitingai „Putinas mums ne caras“.

RINKIMAI. Ketvirtadienį Jungtinėje Karalystėje vyks savivaldos rinkimai. Ekspertai tikisi, kad jų rezultatai parodys, kiek britai pasitiki konservatorės Theresos May vadovaujama vyriausybe bei jos vykdoma išstojimo iš Europos Sąjungos „Brexit“ politika.

PREKYBA. Šią savaitę, greičiausiai ketvirtadienį arba penktadienį, Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas turėtų išsiųsti savo aukšto rango patarėjų komandą į Kiniją derėtis dėl prekybos.

ATSISTATYDINIMAS. Šią savaitę premjeras Saulius Skvernelis planuoja perduoti prezidentei Daliai Grybauskaitei žemės ūkio ministro Broniaus Markausko atsistatydinimo pareiškimą. Vyriausybės vadovas prašys atleisti ministrą nuo birželio 1 d.

PADĖTIS. Trečiadienį Vyriausybė turėtų diskutuoti dėl valstybės lygio ekstremaliosios padėties atšaukimo. Tokia padėtis buvo įvesta pernai rudenį dėl kai kurių regionų žemės ūkio sektoriui didelių nuostolių atnešusių gausių liūčių.

PARAMA. Vyriausybės posėdyje ketinama pritarti Seime gimusiai idėjai profsąjungoms leisti skirti ne 2, bet 3% gyventojų pajamų mokesčio.

DUJOS. Didžiausia šalies dujų vartotoja Jonavos trąšų gamintoja „Achema“ šią savaitę sulauks dar vieno Norvegijos „Statoil“ suskystintų gamtinių dujų (SkGD) krovinio – jau antrojo šiais metais. Trečiadienį Klaipėdą turėtų pasiekti išplaukė norvegų dujovežis „Arctic Voyager“.

NT. Ketvirtadienį Lietuvos bankas skelbs Lietuvoje veikiančių bankų apklausos duomenis, kokių pokyčių tikimasi nekilnojamojo turto rinkoje, koks prognozuojamas naujo ir seno būsto kainų pokytis artimiausiu metu.

RINKOS. Ketvirtadienį Vilniuje vyks tarptautinė finansų rinkų konferencija.

KURORTAI. Penktadienį Kulautuvoje rengiamas Lietuvos kurortų asociacijos visuotinis narių suvažiavimas.

DETEKTORIAI. Nuo antradienio įsigalioja nurodymai visuose be išimties būstuose turėti dūmų detektorius. Ugniagesiai ketina aktyviai vaikščioti po namus ir tikrinti, ar jie įrengti. Jeigu nebus, kol kas nebaus, bet įspės būtinai įsigyti detektorius.

VAISTAI. Šią savaitę baigiasi Sveikatos apsaugos ministerijos paskelbtasis pusės metų pereinamasis laikotarpis įstatymo dėl vadinamųjų slaptųjų pirkėjų vaistinėse galutiniam įsigaliojimui. Jau gegužę vaistinėse apsilankę slaptieji tikrintojai galės skirti baudas už receptinių vaistų pardavimo pažeidimus.

ATLIEKOS. Nuo gegužės 1 d. Vilniuje įsigalioja nauja komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo sistema. Teigiama, kad atliekų vežimas sostinėje pigs, bet mokėti esą turės visi.

MINĖJIMAS. Ketvirtadienį Seimo nenumatytame posėdyje numatoma surengti 1791 m. gegužės 3-osios Abiejų Tautų Respublikos konstitucijos paminėjimą. Jame dalyvaus Lenkijos Seimo vicemaršalka Beata Mazurek, Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas Andrijus Parubijus.

LENKTYNĖS. Penktadienį rengiamos elektromobilių lenktynės Vilnius–Palanga „Įsikrauk“. Dalyvaus iki 25 komandų.

ŠVENTĖS. Sekmadienį Lietuvoje – Motinos diena. Antradienį minima Tarptautinė darbo šventė. Daugelyje Europos šalių, taip pat ir Lietuvoje, gegužės 1-oji yra oficiali nedarbo diena.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Dar du įtariamieji Telšių korupcijos byloje paleisti į laisvę

Dar du įtariamieji Telšių korupcijos byloje paleisti į laisvę.

Po sankcijų išplėtimo Maskva perspėja Vašingtoną nežaisti su ugnimi 7

Rusija įspėjo JAV „nežaisti su ugnimi“ po to, kai amerikiečiai išplėtė asmenų, kuriems taikomos...

PSD2: mokėjimų rinkos pokyčiai dalyvio akimis

Šių metų sausio 18 d. Europos Sąjungoje (ES) įsigaliojo naujoji mokėjimų paslaugas reglamentuojanti direktyva...

Keserauskas: kai kurie ribojimai gali atšaldyti norą imtis verslo Premium 3

Lietuvoje, kaip įprasta rinkos ekonomikos šalyse, natūralus verslo, įskaitant ir prekybos tinklus, augimas...

Baltarusija nori nubausti Lietuvą krovinius nukreipdama į Latviją Premium 19

Aliaksandras Lukašenka, Baltarusijos prezidentas, ketina savo šalies krovinius iš Klaipėdos uosto nukreipti į...

Transportas
06:00
Po dar vienos Trumpo muitų salvės – dilema kinams Premium

Įtampa dėl JAV ir Kinijos prekybos karų pastaruoju metu tapo tik dar didesnė, nes abi prekybos priešininkės...

Keičiasi OEKO-TEX® teisinis reguliavimas Rėmėjo turinys

OEKO-TEX® asociacija ir šįmet toliau siekia tikslingai spręsti klausimus, susijusius su vartotojų apsauga ir...

Pramonė
06:00
ES lyderiai May: jūsų planas netinka 14

Theresos May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerės, pasiūlytas naujas ekonominės partnerystės planas yra...

Verslo aplinka
2018.09.20
Panevėžio meras nuo pareigų nušalintas dar trims mėnesiams

Panevėžio apylinkės teismas ketvirtadienį patenkino prokuratūros prašymą ir dar trims mėnesiams nuo pareigų...

Verslo aplinka
2018.09.20
Kariai išbandė naują tankų šaudyklą Pabradėje 1

Per ketvirtadienį vykusias bendras JAV ir Lietuvos karių pratybas Generolo Silvestro Žukausko poligone...

Verslo aplinka
2018.09.20
Valstybės valdomo NT plotas sumažėjo 0,4% 1

2017 m. valstybės nekilnojamąjį turtą (NT) sudarė daugiau kaip 28.000 objektų, kurių bendras plotas – 10,38...

Statyba ir NT
2018.09.20
Grybauskaitė: būtina išvengti chaotiškų „Brexit“ skyrybų

Neformalioje Europos Vadovų Taryboje (EVT), kurią Zalcburge surengė Europos Sąjungai pirmininkaujanti...

Verslo aplinka
2018.09.20
VTEK tiria Vilniaus kultūros paveldo vertinimo tarybos narių elgesį

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl 11 Vilniaus miesto nekilnojamojo kultūros...

Statyba ir NT
2018.09.20
„Airbnb“ pakluso Eurokomisijai – keis kainų paskelbimo politiką 1

Apgyvendinimo paslaugų įsigijimo tarpininkavimo paslaugas teikianti interneto platforma „Airbnb“ įsipareigojo...

Verslo aplinka
2018.09.20
Seime į priekį pajudėjo pataisos, kurios leistų kandidatuoti R. Paksui

Seimas žengė dar vieną žingsnį, kad per apkaltą iš prezidento pareigų pašalintam Rolandui Paksui būtų...

Verslo aplinka
2018.09.20
Nauja tyrimo komisija dėl įtakos politiniams procesams kuriama valdančiųjų balsais 2

Seime liko vienas balsavimas, kad būtų pradėtas naujas tyrimas dėl įtakos politiniams procesams ir valstybės...

Verslo aplinka
2018.09.20
„Gazelės” konferencija Vilniuje: šiemet ji kitokia

„Gazelės“ konferencija, kurią „Verslo žinios“ rengia jau 15 metų, šiemet iš esmės atsinaujino: ne tik...

Mano verslas
2018.09.20
Teismas: D. Nedzinskas turi sumokėti 154.000 Eur mokesčių už obligacijų palūkanas 11

Verslininkas, buvęs bankininkas Darius Nedzinskas, jo valdomoms bendrovėms suteiktas ilgalaikes paskolas...

Rinkos
2018.09.20
Seime liepsnoja diskusijos dėl kogeneracinių jėgainių ateities 3

Atliekų deginimo gamyklų negalima statyti arčiau nei už 20 km atstumu nuo gyvenamųjų vietovių. Vyriausybė...

Verslo aplinka
2018.09.20
Liberalų sąjūdis seniūnu perrinko E. Gentvilą 4

Liberalų sąjūdžio frakcija Seime seniūnu perrinko Eugenijų Gentvilą, už kurį balsavo 9 iš 12 balsavime...

Verslo aplinka
2018.09.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau