Apnuodytas buvęs rusų šnipas baiminosi dėl savo gyvybės, britai įspėja Kremlių

Sergejus Skripalas, buvęs Rusijos karinės žvalgybos pareigūnas, praeityje nuteistas už šnipinėjimą Jungtinei Karalystei, išlieka kritinėje būklėje dėl apsinuodijimo nenustatyta medžiaga. Londonas įspėja, kad jeigu išaiškės, kad prie šio incidento prisidėjo Rusija atsakas bus griežtas. Savo ruožtu Kremlius neigia bet kokį indėlį ir žada bendradarbiauti.
Policija sako, kad du asmenys maždaug šešiasdešimties vyras ir trisdešimties moteris Solsberio miesto prekybos centre buvo rasti be sąmonės sekmadienį. Jų būklė išlieka sunki. Incidento vieta buvo aptverta, čia dirbo saugos kostiumus vilkintys pareigūnai.
Įvykio liudininkai sako, kad įspūdis toks, jog abu žmonės vartojo labai stiprią medžiagą, keistai judėjo. Britų teisėsauga pareiškė, kad pavojaus visuomenei nėra, o galimai pavojingos medžiagos pašalintos.
Ponas Skripalas yra buvęs Rusijos karinės žvalgybos agentūros bei šalies Užsienio reikalų ministerijos darbuotojas. Rusijoje jis buvo suimtas 2004-aisiais ir apkaltintas dešimčių Rusijos agentų išdavyste britams. Maskva nurodė, kad jis už tai gavo per 80.000 Eur. Ponas Skripalas, pripažinęs savo kaltę, buvo nuteistas 13 metų nelaisvės.
2010-aisiais prezidentas Dmitrijus Medvedevas jam suteikė malonę, netrukus po to jis Vienoje buvo iškeistas į rusų agentus, kurie buvo sučiupti JAV. Apsigyvenęs JK, jis gavo naują tapatybę.
Britų leidinys The Telegraph skelbia, kad p. Skripalis pastaruoju metu kreipėsi į teisėsaugos institucijas, teigdamas, kad jo gyvybei gresia pavojus.
Rusija neigia savo indėlį
Kremlius pareiškė esąs pasirengęs bendradarbiauti, jeigu britai kreipsis pagalbos tyrimui šioje tragiškoje situacijoje.
Kol kas niekas į mus nesikreipė su tokiu prašymu. Maskva visada atvira bendradarbiavimui, kalbėjo Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai.
Paklaustas apie britų žiniasklaidos svarstymus, kad p. Skripalą nunuodijo Rusiją, Peskovas pareiškė: jie neužtruko ilgai. Jis tikino, kad Kremlius neturėjo jokios informacijos apie įvykį.
Tačiau apie nunuodijimą kalba Rusijos opozicijos politikai. Garis Kasparovas, aktyvus Putino kritikas, socialiniame tinkle Twitter retoriškai klausė, kodėl po apgailėtino JK atsako į Aleksandro Litvinenkos nužudymą Londone, Rusija neturėtų to imtis dar kartą.
Sekretorius žada reaguoti
Borisas Johnsonas, JK užsienio reikalų sekretorius, antradienį pareiškė, kad šalies vyriausybė reaguos tinkamai ir tvirtai, jeigu paaiškės, kad Rusija yra susijusi su šiuo įvykiu.
Ponas Johnsonas, kalbėdamas šalies parlamente, kalbėjo, kad incidentas primena p. Litvinenko nužudymą bei įspėjo, kad tokio pobūdžio smurtas turi būti perkvalifikuotas kaip karo veiksmai.
Privalome detalizuoti naują reagavimo doktriną, taip pat ir tokių veiksmų užkardymo doktriną, siūlė politikas, pažymėjęs, kad kol kas negalima per anksti vertinti šio įvykio.
Ponas Johnsonas sakė, kad jeigu pasitvirtintų, jog Rusija yra susijusi su galimu apnuodijimų, Anglija greičiausiai pasitrauktų iš Rusijoje rengiamo pasaulio futbolo čempionato.
Būtų labai sunku įsivaizduoti JK dalyvavime šiame renginyje, mes privalėtume tai persvarstyti, sakė užsienio reikalų sekretorius.
Vėliau jo atstovas patikslino, kad p. Johnsonas neturėjo galvoje visiško turnyro boikoto, tačiau kalbėjo apie pareigūnus, kurie dalyvauti čempionate.
Istorinės paralelės
2006-aisiais JK ir Rusijos santykiai gerokai pašlijo, kai Londone buvo nužudytas buvęs KGB agentas Litvinenko. Jis buvo nunuodytas radioaktyviu poloniu, o šią operaciją organizavo Rusijos tarnybos. Britų tyrimo metu nustatyta, kad Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, greičiausiai asmeniškai patvirtino šį nužudymą.
Aleksandras Perepiličinis, kitas rusas, padėjęs Šveicarijoje vykusiame tyrimui dėl Rusijos pinigų plovimo schemų, buvo rastas negyvas JK 2012-aisiais. Tiksli jo mirties priežastis nenustatyta.
BBC gynybos apžvalgininkas Gordonas Corera rašo, kad šio incidento paralelės su p. Litvinenkos nužudymu akivaizdžios. Tąkart prireikė keleto savaičių nustatyti, kad tai iš tiesų buvo nunuodijimas bei dešimties metų, jog būtų įrodyta, kad užsakymas atėjo ši Rusijos.
Šio įvykio fonas gali būti labai siaubingas. Realu, kad tai yra FSB arba Kremliaus užsakymas. Tai galėjo būti tam tikras kriminalinis atsakas dėl kitų priežasčių arba asmeninis kerštas šių dviejų žmonių atžvilgiu, BBC laidai The World Tonight pastarąjį įvykį komentavo Malcolmas Rifkindas, buvęs JK saugumo sekretorius.
Marina Litvinenko, p. Litvinenkos žmona, BBC teigė, kad šis incidentas sukelia deja vu jausmą bei ragino politinį prieglobstį gavusius žmones rūpintis savo saugumu.
Tai parodo, kaip rimtai turime vertinti visus tuos žmones, prašančius JK saugumo, kalbėjo ji.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti